ff 99 Zwemmers en Pootjesbaders fcfffe UÜ! en vooral in de zee Aan de Hotel- en Pensionhouders en Verhuurders van gemeub. Woningen, BERGEN VRIJDAG 6 JULI 1951 28e JAARGANG No. 27 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncLBinnen en Egmond a. d. Hoef Nu ons Weekblad „De Duinstreek" gedurende het sei zoen gratis verstrekt wordt aan de gasten, verzoeken wij vriendelijk deze extra bladen ook werkelijk aan de gasten te willen afgeven. Zij, die nog geen extra courant ont vangen en er wel prijs op stellen, kunnen dit alsnog aanvragen bij de Uitgever te Schoorl Winkeliers, zakenlieden en V.V.V.'s maakt gebruik van deze goede reclame-mogelijkheid en plaatst uw advertentie s in „De Duinstreek", succes is verzekerd. DE UITGEVER Naast de schijnbaar onver mijdelijke verkeersongevallen hebben zich op de eerste wer kelijk mooie zomerzondag nog twee geheel andere ongelukken voorgedaan. Bij het zwemmen verdronk te Rotterdam de 11- jarige J. v. R. in de Waalhaven. In de Maas bij Venlo ver ongelukte een 9-jarige jongen, waardoor het gezin C. te Lot- tum in rouw werd gedompeld. Nederiand zocht 17 }uni het water op. In het westen des lands trokken tienduizenden naar de badplaatsen. Er zijn die Zondag geen ongelukken in zee gebeurd, er bereikten ons daarover althans geen berichten. De zee is echter ons gevaarlijkste water en het is goed daar reeds nu met klem op te wijzen. Op bedoelde Zondag waren de vacantie's nog niet begonnen en het waren hoofdzakelijk be woners van de „zandstad Holland" die het strand opzochten. Tussen Amsterdam en Zandvoort b.v. was het verkeer onnoemelijk druk. De spoorwegen reden op dit tra ject met zes extra-treinen, de tram had niet minder dan acht extra diensten ingelegd. Van deze zwemmers, pootjebaders en zon- aanbidders mag worden veronder steld dat zij de zee wel eens vaker zien, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat hun daarin niets overkomen kan. Maar straks als de vacantietijd eenmaal is aangebroken, zullen ook mensen uit andere delen van het land in groten getale, hetzij als dagjesmensen, hetzij als kam peerders of reguliere badgasten het strand bezoeken. Onder hen zijn er tallozen die nog nauwelijks of nooit met de zee in aanraking zijn geweest. Zorgeloosheid Allereerst is er nu de vraag of men eigenlijk wel in het water mag, en dat geldt niet alleen voor de zee. Het lijkt allemaal zo aardig wanneer een troep vrolijke mensen eindelijk eens uit de tredmolen van alledag, in zomerse zorgeloosheid de zee inholt om elkander luid lachend met schuim en zout water te bespatten. Zulks wordt echter dadelijk veel minder leuk wanneer men weet dat daar steeds weer mensen onder zijn voor wie deze genoegens wat hun gezondheid betrefd niet zijn weggelegd. Met een geperforeerd trom melvlies, loopoor, aderverkal king, hartgebrek, nierziekte, rheumatiek, bloedarmoede of longtuberculose raadplege men eerst de huisarts of de behan delende specialist. Deze kan beoordelen of de genoegens van het water in het betreffende geval schadelijk moeten worden geacht. M'n man wel. Verder moest het overbodig zijn dat hier nog eens werd neer geschreven dat iedereen die wat zijn gezondheid betreft zwemmen mag ook moet kunnen zwemmen. Ons kleine land is zo waterrijk, er is voor het zwemmen nu al zo lang propaganda gemaakt, dat het moeilijk te begrijpen is, dat er zoveel sukkels met dovemans oren zijn. Dezer dagen spraken wij een schippersvrouw, moeder van twee kinderen, die notabene op een rijnaak woonde en niet kon zwemmen. Het goeie mens zag daar nog niet eens iets vreemds in. Dat haar man het hoofd wel boven water kon houden vertelde zij tot onze voldoening toch met een zekere trots. Zulke mensen die in het water niet anders weten te doen dan om hulp te roepen, bren gen, wanneer ze er eens in terechtkomen, niet alleen het eigen leven in gevaar, maar ook dat van anderen, die onder vaak moeilijke omstandigheden reddingspogingen kunnen gaan ondernemen. En nu de zee! In deze grote waterplas, ook al ziet alles er nog zo kalm en rustig uit, schuilen vele onbekende gevaren. Wat weet de gemiddelde Nederlander van de wisselende verhoudingen die door eb en vloed worden teweeggebracht, wat van de in vloed die winden uit de verschil lende richtingen op de loop van het water hebben? Hoorden zij ooit van de verraderlijke stromin gen die er in de, tussen de zwin nen gelegen muien bestaan? Zijn zij ingelicht over de trek tussen de pieren en golfbrekers? Jaarlijks eist vooral de zee een niet onbelangrijk aantal slacht offers. Onder deze doden bevin den zich ook mensen die geoefende zwemmers warenzij kenden de gevaren niet of zij waagden teveel, daarbij de kracht van de zee onderschattend. Dit alles wil niet zeggen dat gezonde zwemmers niet van de verkwikkingen van een zeebad zouden kunnen genieten. Wanneer alle mensen die in zee wilden zwemmen nu eens „gewoon" deden en zich niet te buiten gingen aan onverstand en over moed, zouden er heel wat minder ongelukken gebeuren. Maar de waaghalzerij en de buitenissig heden schijnen de vacantieganger nu eenmaal in het bloed te zitten. „Baadt en zwemt alleen op de bewaakte strandgedeelten, houdt u aan de aanwijzingen en raadgevingen van het bad- personeel", dat is de gulden regel voor wie veilig van de zee genieten wil. En is u dit niet vrij genoeglet dan vooral op de waarschuwingsborden, ga op het onbewaakte strand niet in zee bij landwind en vallend water, blijft ook als alles goed gaat voortdurend op uw hoede, ver diep u als natuurliefhebber in de geheimen der zee opdat u gewa pend bent tegen haar arglistig heden. Hel openluchttheater geopend V.V.V. Bergen opende Vrijdag voor het eerst in dit seizoen de poort van het openluchttheater. De berichten uit De Bilt, „half tot zwaar bewolkt" waren niet al te verontrustend en zo kon er bij de opening niet worden ge klaagd over gebrek aan belang stelling. De toneelgroep Puck gaf 's middags een zeer geslaagde op voering van „Joseph in Dothan", een drama uit 1640 van onze 17e eeuwse dichter Joost van den Vondel. De stof voor dit drama is ontleend aan de bijbel; in Genesis 37 wordt de haat der broeders en de verkoop van Joseph getekend. Cas Baas, Frans 'tHoen, Egbert van Paridon, Paul van der Lek en Wim Vesseur beeldden als Joseph, Simeon, Levi, Judas en Ruben, op gelukkige wijze de verschillende karakters van de broeders uit. Annie Bout, Cecilia Lichtveld en Marjan Vesseur kweten zich succesvol van de taak de reien te zeggen, zo kenmerkend voor Vondels drama's. 's Avonds werden opgevoerd „De Corsicaan" (The Man of Desting) van Bernhard Shaw en „De gecroonde Leersse" van Michiel de Swaen. Na de grote belangstelling voor de opvoering van Vondel's Joseph in Dothan, was de geringe op komst bij deze eerste avondvoor stelling in dit seizoen wel een teleurstelling. Het gezelschap liet zich hierdoor echter niet ont moedigen en gaf van beide stukken een welverzorgde, boeiende ver tolking. De eenacter van Shaw was een interessant duel tussen de jonge generaal Napoleon Bo naparte eneen vreemde dame, prachtig vertolkt door Cecilia Lichtveld. Als de jonge generaal na de overwinning bij Lodi in 1796 op de Oostenrijkers in een herbergje in een Italiaans dorpje wacht op de brieven, die een ordonnans zal brengen, komt hij tot de ont dekking dat brieven en paard van de luitenant zijn verdwenen. De schuldige? Een jonge dame! In de woordenstrijd, het duel, dat hierna volgt, moet de grote gene raal het loodje leggen tegen dit meisje, dat als eens de schrandere gemalin van Hugo de Gic it, die duizend mannen te erg was, haar tegenstander belacht en op de tanden laat knersen. Hierna vierden de Puckianen vrolijk feest ten huize van Teunis de schoenlapper. De beker ging er lustig rond en de vermaning van prins Car naval „hou doe netjes, drinkt niet te veul, dè'k gin klaagte van oe krèg" werd wel in de wind ge slagen. Als overal en altijd zocht ook hier weer de jongen het meisje en nog wel twee jongens Kosen, de door papa Teunis ge protegeerde candidaat omdat zijn „beurs was rond van schijven" en Jooren, waarop Jacquelijn haar zinnen had gezet. Op deze avond zou de eerste worden uitgescha keld, hij mocht zijn troost zoeken bij de grote kruik met spraak water, zijn „lief, zijn toeverlaat". Ook voor Teunis, de schoen maker, werd het een onvergete lijke avond: Keizer Karei verhief hem tot keizerlijk schoenlapper, voortaan zou boven zijn deur een gekroonde laars prijken. „BERGER LUCHTPOST" Wegens ongunstige weersom standigheden konden de duiven te St. Quentin niet op Zondag j.l. worden gelost, doch werden nu Maandag in vrijheid gesteld, hierdoor kwam tevens het con cours te vervallen, hetgeen zeer jammer was, daar nu alle moeite van verzending enz. tevergeefs is geweest. Half Juli wordt een aanvang gemaakt met de wedvluchten voor jonge duiven. Hieraan is verbonden het kampioenschap van Bergen. De wedstrijden worden gehouden over 7 vluchten, waar voor reeds belangrijke ere-prijzen zijn uitgeloofd, o.a. fraaie wissel beker, kist fruit enz. enz. Dat dit een sportieve onderlinge strijd belooft te worden staat wel vast. De jonge vogels zullen door de liefhebbers wel in prima con ditie worden gebracht. Veel succes. ZONDAGSDIENST ARTSEN Jubileum-tentoonstelling JAAP WEIJAND Jaap Weijand, werkend lid van het Kunstenaars Centrum Bergen zal van 7 t/m 20 Juli in de Kunst zaal van „De Rustende Jager" zijn jubileum-tentoonstelling inrichten. Zijn 65ste verjaardag, in het voor jaar van dit jaar gevierd, is tot deze expositie de welkome aan leiding. Gaarne memoreren wij in het kort een en ander omtrent Weijands loopbaan. Te Amsterdam geboren op 8 Maart 1886, studeerde hij aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid aldaar en volgde tevens 'n avond- tekencursus onder leiding van Klaas van Leeuwen. Vervolgens drie jaar avondcursus (klasse naakt model) aan de Rijksacademie voor B. K. te Amsterdam. Toen nog, na subsidie voor de gehele cursus, twee jaar, waarvan een gedeelte loge, onder leiding van prof. Der kinderen. Hij werkte op de ets- klasse van prof. Dupont. Kort daarop vertrok hij met ten Holt, Lau en de letterkundigen Wijnschenk Dom en Talmanaar Bergen. Met de componist van Domselaer en de beeldhouwer Radecker en hen tezamen „De Nieuwe Kring" voortgekomen uit '■de „Moderne Kunstkring", die in het Stedelijk Museum in de hoofd stad, opzienbarende internationale exposities had gehouden, waar bijna alle later beroemd geworden moderne schilders figureerden. Weijand vestigde sterk de aan dacht op zich en wekte grote ver wachtingen met de grote compo sitie uit de Bijbel „De Graflegging", waarvan ook een ets van zijn hand bestaat. Hij schilderde por tretten van Jhr. van Riemsdijk, directeur van het Rijksmuseum, Jhr. de Savornin Lohman en vele anderen. Hij is tevens een begaafd glazenier. Zo versierde hij het trappenhuis van de Rijksacademie met gebrandschilderde ramen, de N. H. kerk te Ginneken, een ziekenhuis te Leeuwarden, de „Westerdam" van de H.A.L. en verschillende particuliere woon huizen. Zijn werk bestaat uit figuur stukken, zoals de „Wagon derde klasse", ook in de expositie te Bergen opgenomen, portretten, landschappen, stadsgezichten, stil levens en bloemstukken. Men kent ook grafisch werk van deze be kwame schilder, die later in zijn leven weinig of niet geexposeerd heeft. Des te meer zal men de over zichtstentoonstelling, die thans onder auspiciën van het K.C.B. is ingericht, op prijs stellen. Een gelegenheid als deze, om zijn rijk gevarieerd werk te leren kennen, - ook al is het overzicht beperkt - zal niet spoedig terug komen. Omtrent de duur en open stelling zijn gegevens te vinden in de advertentie, opgenomen in dit nummer. Men verzuime deze belangrijke tentoonstelling niet DE SIRENES LOEIDEN Schrikaanjagend loeiden Zon dag omstreeks vijf uur de sirenes, een pikzwarte rookzuil steeg recht omhoog achter het door de heer J. v. d. Zwan bewoonde pand aan de Breelaan, de brandweer raasde naar de plek des onheils, zich een weg banende door de mensenmenigte, die zich daar had verzameld. Intussen boden ontelbaar vele omstanders de behulpzame hand om uit de in lichter laaie staande werkplaats van de heer Zwan, stoffeerder en matrassenmaker, te redden wat te redden viel. De brandweer kon de werkplaats nie't van de ondergang redden, maar wist het overslaan van de brand naar belendende percelen te voor komen. Gelukkig was er geen wind. Ook de brandweer uit Alkmaar was ter plaatse, naar wij ver nemen was deze ten onréchte ge alarmeerd door een onbevoegde. Er wordt gefluisterd, dat kin deren de brand hebben veroor zaakt. BERGEN's HARMONIE CONCERTEERDE In Bergen's Muziektuin, het uitgezochte boshoekje, waar an ders nachtegaal en merel hun vreugde uitjubelen, klonken Dins dagavond vrolijke klanken van Bergen's Harmonie, die daar der traditie getrouw concerteerde in Bergen's rustieke muziektempel. Eerst klonken „Jubelklange van Ernst Uebel en toen was het „Fête de Nuit" van Deneufbourg. Het korps vervolgde o.l.v. di recteur G. Visser met „Lanneri- ana", vol afwisseling met motie ven uit werken van Lanner. Het eerste deel werd besloten met 2 delen uit „Watermuziek" van G. F. Handel, waarin de piston blazer Delis zijn grote kunnen demonstreerde. Na de pauze werd eerst een goede bekende ten gehore ge bracht: „Fantasie uit Wilhelm Tell" van Rossini. In „Souvenir d'Ostende" van Bouillon vertolkte de jeugdige K. Blokker op voor beeldige wijze de tuba-partij. Hierna kon het vrij talrijke publiek genieten van het sym- phonisch gedicht „Finlandia" van J. Sibelius, een in klanken ver tolkt brok historie van Finland, van strijd en vreugde. Het zeer geslaagde concert werd besloten met de laatste compositie van de heer J. C. Beekman, de 70-jarige 2e dirigent van Bergen's Harmonie, getiteld „Mooi BergenIn deze originele mars bezingt de componist al de heerlijkheden die het dorado Bergen biedt. Ook gedeelten uit het Liedje van de Bergenaar van M. v. Reenen-Vö'ter herkent de bewoner van „dit dorpje kleen" daarin. SCHITTEREND DEBUUT Het tamboerscorps van Bergen's Harmonie behaalde in het te Heiloo onder auspiciën van de Algemene Ned. Unie gehouden concours, in de hoogste afdeling een eerste prijs met hoogst aantal punten; een prachtig resultaat voor dit pas één jaar oude corps en zijn instructeur, de hr Joode. DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP Het was gisteren al vroeg in de morgen een hele drukte in het Van Reenenparkde ouden van dagen zouden hun jaarlijks uitstapje maken. Van alle kanten kwamen ze opdagen, de een stapje voor stapje, de ander wat kwie ker, maar allen vol verwachting wat de dag zou brengen. Het weer zag er wel niet zo aanlokkelijk uit, maar de hoop op „tijdelijke opklaringen" hield de moed er in en zo starten er ongeveer 260 oudjes in 7 bussen en enkele auto's. Ook Burge meester Huygens was van de partij. Schiphol was het eerste doel. Ofschoon er van tijdelijke opklaringen niet veel te bespeu ren viel, genoot het gezelschap volop en keek geboeid naar het opstijgen en neerstrijken van de reuzenvogels. De namiddag werd besteed met het kijken naar andere vogels: Avifauna werd bezocht. Eerst werd hier de in wendige mens verzorgd en toen ging het straatje in straatje uit door het vogelland. De bezoe kers raakten niet uitgekeken en veel te gauw was het weer ver zamelen. Eerst nog een kopje thee en toen was het weer in stappen, nu voor Haarlem, de laatste pleisterplaats. In deze bloemenstad zochten de reizigers verkwikking bij een geurig kopje koffie. En terwijl buiten een regenbuitje tegen de gevels striemde, vloeide binnen de wel sprekendheid in brede stromen. De voorzitter van het Comité voor ouden van dagen, de heer Hopman, had 's morgens geen gelegenheid gehad de reizigers een welkom toe te roepen en wensten nu een welthuis toe. Hij bracht dank aan allen, die op de een of andere wijze hadden mee gewerkt om dit jaarlijkse uit- stapje weer mogelijk te maken en noemde hier in 't bijzonder de L.O.P. (liefdewerk oud papier) die een belangrijk bedrag ter be schikking had gesteld. Spreker wees er nog op, dat deze toch ten eigenlijk bestemd waren voor onvermogenden, doch dat het op prijs gesteld werd dat ook beter gesitueerden zich aansloten bij het gezelschap, zoals velen dit jaar hadden gedaan (natuurlijk op eigen kosten). Burgemeester Huygens, die de tocht als gast meegemaakt had, was vol lof over de organisatie en de geest van saamhorigheid, die er heerste. De heren Sypheer en v. Bergen zorgden nog voor een vrolijke ncot en toen werd het zoetjes aan tijd om Bergen weer op te zoeken, waar een steeds aangroeiende menigte de karavaan afwachtte, intussen bezig gehouden door Bergen s Harmonie, die als telken jare weer present was. Daar kwam beweging in de menigte, de tamboers roerden de trom, Bergen's Harmonie zette een pittige mars in, de bussen reden Van Reenenpark binnen. De tocht was weer volbracht en ondanks het minder gunstige weer, was alles weer goed geweest. VERKEERSEXAMEN 137 leerlingen van de openbare scholen te Bergen, Groet en Koedijk en van de school te Krabbendam, de Adelbertusschool en de Bosschool verschenen Dins dagmorgen voor de jury, bestaande uit de heren F. Naut, consul van de Bond voor veilig verkeer, Ros, gem. ambtenaar, Th. Borst, Puts, Sieswerda, de organisator en Reinders te Koedijk, om proe ven af te leggen van hun kennis van de verkeersregels. De per fiets en te voet af te leggen weg liep langs de herten kamp en omgeving. Om de om standigheden zo dicht mogelijk de werkelijkheid te doen naderen, reed er een jeep als stoorwagen rond, zodat de jongelui zich wel eens voor minder eenvoudige puzzles zagen geplaatst. 's Namiddags werd de uitslag bekend gemaakt. Aan 126 van de 137 candidaten kon het diploma worden uitgereikt. 11 jongens en meisjes waren minder gelukkig geweest en zullen alles nog een keertje moeten overdoen en dan stellig meer succes hebben. Slechts één van de geslaagden had het hele parcours foutloos afgelegd, n.l. Frans Stins te Groet. 8 candidaten hadden één foutje gemaakt. Het waren Jan Veld man en Simon Winder van de Sint Adelbertusschool, Nanky Hilckman van de Bosschool, Alie Bak, Kees Plomper, Maryke Pels, Marian Niermans en Tom Kur- ten van de openbare school te Bergen. Om de kinderen het wachten op de uitspraak van de jury te verkorten, werden een tweetal filmpjes vertoond, die buitenge woon in de smaak vielen. EINDEXAMEN MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Voor het eindexamen van de Middelbare Meisjesschool te Ber gen (N.-H.) zijn de volgende leerlingen geslaagd: G. C. Adolf te Alkmaar, K. M. Blokker te Heiloo, H. Dekker te Zaandam, M. M. P. K. Dorbeck te Bergen, A. E. N. de Haas te Alkmaar, B. M. Kloosterboer te St. Pancras, M. Kommer te Alkmaar, S. L. M. dé Koning te Alkmaar, A. Landsman te Zaandijk, A. C. J. von Meyenfeldt te Alk maar, A. P. Passenier te Bergen, C. M. J. T. Ruigewaard te Eg mond aan Zee, A. Schipper te Zaandam, C. E. Spandaw te Bergen, A. Tavenier te Zaan dam en H. Visser te Schoorl. GESLAAGD Geslaagd voor het eindexamei H.B.S. te Amsterdam, onzeplaats genoot W. Finkensieper. WeeMted DE DUINSTREEK 8 Juli Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1