Moderne Zeerovers Piaatsvetvan^ead UUtyeMte Bezoekt r=„ Firma J. SMIT Jr Aaedêei- D00SJES Tegen SLAKKEN OPENLUCHTTHEATER V.V.V. BERGEN AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR zij en Hottentot", r MODERNE ZONNESCHERMEN „de met: „Les Romanesques", NEGERBALLET Laat Uw jota's „Cautedeet' mei: „Hij, „de met: „Les F Laat Uw fota's Ontwikkel de Turndag te SchoorI lugèm Uettot&Mkt Uacautie 9estatet* van 15 tat et* Mt 22 fidi V RADIO MEIJER Firma ZAADNOORDIJK GEBR, SCHOEN Het odces i/an vedwuwen H. v* d, Elsken Kleermaker P, Hajonides v. d. Meulen Markiezen Baltex Gordijnen Rolluiken Rolhekken enz. Ontwikkelen en afdrukken Fotohandel en Ontwikkelinrichting IJ. Th. HAASBROEK RUIME AUTO-STALLING Handel en Reparatie t}acafye> NIEUWLAND, Breelaan52, Tel. 2200 Fotohandel en Ontw J, Th, H S&tetc - cijwiehn Garage NIEUWLAND Ons Smederij- en Centrale Verwarmingsbedrijf is wegens Kinderverhaal Goed..,- en Goedkoop dat past bij elkaar De Goedkope Groentenhal Specialist in belastingzaken Fa. D. BONSET 6 Co, BERGEN DE LEVENDE POPPENKAST. FEUILLETON Breelaan 52, Bergen - Tel, 2200 FEUILLETON KAPSALON URSEM Telefoon 2104 C. Oldenburg SchoorI De jongens moesten terug naar het eiland. Terug naar het gevaar. Ze moesten hun watervat vullen, voordat ze zich met hun boot verder konden wagen. En met een grote omweg bereikten ze weer het eiland. Van de Vulkaan was gelukkig niets meer te be- an William Maples kennen. Voorzichtig brachten ze de boot aan wal.- De zon scheen fel, en ze hadden dorst. Samen trokken 11 deelnemende verenigingen V ze op onderzoek uit. Ze behoefden niet lang te zoeken. Spoedig hoorden ze het ruisen van een kleine waterval ZEGT HET VOORT 1 en vonden ze de plek waar een klein beekje klaterend van de rotsen huppelde. Alle kantoorboeken en -benodigdheden Boekhandel C. Oldenburg SchoorI PHILIPS, SIERA. ERRES, NO- VAK, SCHAUB en SIEMENS Uitgerust met F.M. en Televisie-geluidsband Ziet deze week onze speciale Radio-etalage Nog geen 15% weeldebelasting Tevens Inruil en prettige conditie Erkende Reparatie-inrichting Ruïnelaan 3, Bergen - Tel. 2514 Daarom voor goedkope aardappelen, groenten en fruit naar Wij hebben nog beste oude aardappelen en ook prima nieuwe aardappelen. Die kosten bij ons maar 20 ct. per kg. Ook zijn wij met fruit goedkoop, kersen, aard beien, perziken, pruimen, meloenen, druiven tomaten enz. Wij hebben nog heerlijke zoete sappige sinaasappelen 10 voor f 1 ,- Wij hebben tomaten vanaf 25 ct. per kg. Als reclame alleen Zaterdag kg verse pinda's 75 ct. Voor patates frites kunt U ook bij ons terecht, wij hebben het voor U panklaar en goedkoop. Alléén Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke vers gesneden soepgroenten kunt krijgen voor 25 cent. Wij zijn Zondags geopend, ook voor ge schrapte aardappelen. Neemt U alstublieft kranten of een emmertje mee, want wij hebben geen pakmateriaal meer. Voor weinig geld, 'n afdoend middel! Eenvoudige toepassing, snelle werking Levering bij elke hoeveelheid Kaasmarkt, Alkmaar - Tel. K 2200-2412 PLUIMVEE GENEESMIDDELEN Dr de Zeeuw, bekend als kwaliteits preparaten. ENTSTOF tegen pokken COCCIN ter bestrijding van Coccidiosis Drogisterij Fa FR. POSTHUMA, Bergen Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR Jan Oldenburglaan 29 - Bergen Telefoon 2546 Veranderingen en reparatie Lid v. d. Bond van Belastingconsulenten Besprekingen desgewenst ten huize der cliënten. Guurtjeslaan 16 - Bergen - Telef. 2548 in elke gewenste uitvoering en bediening Uitsluitend kwaliteitswerk Bergerwcg 135 - Telef. 2 3 9 5 WOENSDAG 11 Juli, 8 uur: Romantisch blijspel in 3 bedrijven door E. Rostand 's Middags 2.30 uur KINDERVOORSTELLING van: Prijzen avondvoorstellingen f 1.50 en f 1. Scholieren f 0,50. Middagvoorstelling volwassenen f 1.-, kinderen f 0.50. Voorverkoop en plaatsbespreken Bureau V. V. V. Verwacht 18 Juli Gastvoorstelling van Pasuka's bij de nieuw gevestigde Hereweg C 61 SchoorI (40 stuks) 1 door 9 B. J. TEN WESEPE „Je krijgt het, hoor." Terug in haar kamertje proestte Elly het uit. Hadden die twee elkaar even versproken. De een zegt: Mijn vrouw be weert, dat het scheuten zijn, het begint met de hikOpnieuw proestte ze het uit. Houdt op, meisje, anders krijg je zelf nog de hik, van het lachen. En dan moet je wonderolie slikken. Dat helpt zó. Ha, ha! En de ander zegt: Het zijn zenuwen, met pillen te genezen. Die twee houden ons voor de gek, dat staat als een paal boven water. Maar waarom? Waarom moest Betsy gister avond zo opeens weg? Die man vertrouwde het ook maar half, denk ik, te oordelen naar het ongelovige gezicht, dat hij zette. Ik kan er niets aan doen, doch ik vind het maar gek. En het is hier een wonderlijk huishouden. Dat komt zeker ook door die wonderolie Tien minuten later zat het Canadese meisje rustig, alsof er niets gebeurd was, gekleed ■en wel in de keuken aan haar toast te knabbelen, toen de heer des huizes binnentrad, opgewekt en vrolijk gehumeurd, ondanks het regenweer. Aangezien Elly achter de deur zat, ontdekte hij haar niet terstond, zodat hij zijn pseudo-echtgenote begroette met een: „Dag, ben je er al?" Betsy, inwendig al weer nijdig om zijn eerste blunder op deze morgen, antwoordde afgemeten: „ik ben toch altijd eerder op dan jij! Je hebt niet eens gemerkt, dat ik uit bed stapte." „Nee, dat klopt," antwoordde hij grinnekend, doch op het zelfde moment ontdekte hij het meisje, dat in de hoek ver scholen zat te luisteren. Onmiddellijk begreep hij, waarom zijn plaatsvervangende echtgenote dit antwoord had gegeven en hij liet er dan ook op volgen: „Ik slaap altijd zo vast, dat ik niet eens merk, dat jij riet bed in komt. of er uit gaat." En toen, alsof hij Elly nu pas ontdekte: „Hé, ben je ook al op? Goede morgen. Goed geslapen?" „Uitstekend," antwoordde het meisje, kalm in een nieuw sneedje toast happend. „Ik heb altijd wel gedacht, dat Holland me goed zou doen. Ik ben dan ook vast van plan nog een poosje te blijven. Daarom hoop ik, dat ik oom en tante kan overreden te blijven tot na Nieuwjaar. Wat zal het hier dan, met de feestdagen, gezellig zijn, he?" „Tot na Nieuwjaar?" kreet Vriends ontzet. „Dat zal je in 't geheel niet meevallen. Het is hier 's winters heel erg koud. Het vriest soms wel veertig graden in de schaduw. Dan hoef je nog niet eens te vragen, hoe hard het dan wel vriest in de zon. Dan kun je gewoonweg het huis niet warm stoken, is het niet vrouw? Meestal is de waterleiding bevroren en hebben we geen water en al die narigheid meer. Nee, verheug je maar niets op een Hollandse winter, dat-valt erg tegen." „Bij ons in Canada weten we anders ook wel, wat winter is. „Welnee," haastte zich Vriends te verzekeren. „Hier is het veel erger. Daarom alleen al emigreren er zoveel mensen naar Canada, omdat de winters hier zo koud zijn. Trouwens, wij hebben ook al eens gezegd: Als het zo koud blijft in Holland, gaan wij ook weg. Alleen, we zijn het met elkaar nog niet eens, waarheen we zullen gaan. Als het in Canada ook koud is, gaan we liever ergens anders heen, niet vrouw?" Deze schudde in stilte het hoofd over zoveel onzin. Als die Vriends eenmaal aan het doorslaan was, kwam er van alles uit. Geen wonder dat de jongeman tot nu toe geen vrouw heeft kunnen vinden, dacht ze. Iemand, die steeds zoveel onzin uit kraamt. „Ik blijf voorlopig toch maar liever in Holland. En zo erg, als mijn man het voorstelt, is het hier 's winters ook niet." Na het ontbijt, gedurende welke tijd er zich gelukkig geen nieuwe incidenten voordeden, klaarde het weer op en oom Willem stelde voor, dat men een tochtje zou gaan maken met de wagen. „Als onze nicht een lunchpakket meeneemt, eten we dat onderweg op en komen tegen de avond weer thuis. Bets, die er wel wat voor voelde eens een dagje uit te gaan in een comfortabele wagen, knikte toestemmend en zei, dat zij het pakket klaar had in de tijd, dat oom Willem de wagen uit de garage haalde. Een half uur later was men op weg naar de Veluwe, want oom Willem verklaarde, dat die hem altijd ge trokken had. In de wagen zat Betsy naast oom Willem voor, terwijl tante, neef en Elly achterin voldoende ruimte hadden. De hele dag ging het goed, zonder dat er iets bijzonders gebeurde, maar op de terugweg vroeg oom Willem eensklaps aan Betsy: „Apropos, hoe gaat het eigenlijk met je buurvrouw?" „Naar omstandigheden, redelijk. De aanvallen komen meestal 's avonds." „Heeft ze veel last van die scheuten?" vroeg oom Willem verder. „Scheuten? Hoe komt U daar bij? Elly had het er ook al over." „Wel, je man zei, dat de buurvrouw daar al enige tijd aan leed." Nu ging Betsy eensklaps een licht op. Jan had gisteravond natuurlijk weer zitten te zwammen en maar iets geks verteld. Daarom was Elly vanmorgen natuurlijk zo belangstellend ge weest. „O ja," antwoordde ze, koortsachtig denkend, hoe ze zich hier nu weer uit moest redden. ,,De dokter zei gisteravond, dat het zenuwen waren. Ze heeft pillen gekregen en die helpen. Maar, zoals gezegd, die aanvallen komen meestal 's avonds." „Het beste zal misschien zijn, dat ze eens naar een psychia ter gaat," veronderstelde oom. „Ja," echode het vrouwtje, „dat zal misschien inderdaad het beste zijn." Tante Nel en Jan hadden van dit gesprek niets gehoord, omdat ze samen babbelden over de streek, waar ze doorreden. Maar Elly had geen woord gemist. En voor de zoveelste maal dacht ze er het hare van. Ze vond het toch maar vreemd. Een raar span, was haar oordeel. Hoewel, niettegenstaande dat hartelijke mensen waren. Vooral Jan vond ze een aardige snuiter HOOFDSTUK 8. Moeilijkheden van de andere kant. Die avond ontstonden er geen verdere incidenten. Betsy had met haar man afgesproken, dat ze in arrenmoede maar wat later thuis zou komen. Je kon toch niet iedere avond dat smoesje van de zieke buurvrouw verzinnen en Davelaar had er zuchtend in toegestemd. Inderdaad, beiden hadden nu eenmaal a gezegd, nu moest waarschijnlijk het hele verdere alphabet opgezegd wor den. Het ging toch niet op, om de jongeman nu in de steek te laten. Maar een uil was en bleef het, was Betsy's oordeel. Niet bepaald iemand, die het zwarte garen had uitgevonden. En zo zat Betsy heel rustig met een haakwerkje in de ruime voorkamer, terwijl oom met neef schaak speelden, waarbij Elly, nonchalant op de rand van oom's fauteuil toekeek. Ook om half elf, toen oom en tante verklaarden, dat het welletjes was geweest en naar boven togen, kort daarop gevolgd door Vriends, gebeurde er niets bijzonders, temeer, omdat Elly zich al eerder in haar kamertje had teruggetrokken. Toen alles in huis stil was en de klok op kwart voor elf stond opende Betsy behoedzaam de voordeur en verdween naar haar eigen home, waar Davelaar haar mopperend ontving. Maar wat niemand gezien had, was, dat door een kier van het overgordijn in de donkere kamer een meisje gehuld in wijde kimono zag, dat Betsy voorzichtig over het tegelpad lopend naar de weg ging, om via het volgende poortje weer naar binnen te gaan, waar ze dus in het huis van de buurvrouw verdween. „Net wat ik dacht," mompelde het meisje knikkend. „Van morgen meende ik ook al een druppel op haar mantel aan de kapstok te zien en Jan versprak zich immers ook al met te zeg gen: Dag, ben je er al? Ja, ze nemen mij! Elly, meisje, zal ik je eens wat vertellen? Die twee spelden ons wat op de mouw. Die zijn niet getrouwd. Hoogstens verloofd. En zelfs dat trek ik nog in twijfel. Maar waarom dan al die comedie? Waarom be driegen ze oom en tante op deze wijze? Doch ik zal er wel achter komen, dat is vast." Met opeengeklemde lippen ontkleedde ze zich, maar het duur de nog geruime tijd, voor ze in slaap viel. Telkens werd ze wakker van geluiden buitenshuis, een auto, een fluit van de locomotief, het biaifen van een hond. Om half zeven werd ze voor de zoveelste maal wakker. Ze luisterde even, maar toen ze niets in huis hoorde, sprong ze uit bed, waste en kleedde zich. Nu zou ze het echtpaar eens ver rassen. Nadat het toilet gereed was. ging ze naar de keuken, vulde de waterketel onder de kraan en zette deze op het gas. Ze wist van de vorige morgen, waar de broodtrommel stond, de boter en de belegging en rustig begon ze boterhammen te snijden. Ze ontdekte het electrische broodrooster en ze legde er alvast twee sneedjes op, want op toast was ze dol. Daarna zette ze thee en toen deze getrokken was, begon ze smakelijk van de ge roosterde boterhammen met jam te eten. Ze keek eens op haar polshorloge: zeven uur. Als het was, zoals gistermorgen, dan duurde het nog een half uurtje, voor de vrouw des huizes zou komen. Wacht eens: ze zou eens een mop uithalen. Was ze gisteravond niet door de voordeur gekomen? Vlug liep Elly naar de gang en inspecteerde de voordeur. Toen knikte ze grimmig. Net was ze dacht. De nachtketting zat er niet op. Voorzichtig legde ze die vast en terwijl ze hiermee bezig was, ontdekte ze ook nog boven en onder een knip. Be hoedzaam schoof ze beiden dicht, waarna ze naar de keuken ging en de achterdeur inspecteerde. Deze was helemaal niet gesloten. Dat was toch wel toppunt. Ze hadden haar wel kun nen stelen vannacht. Vlug draaide ze de sleutel om en schoof toen voor alle zekerheid ook nog de knip er op. Ziezo, als die vannacht buitenshuis was geweest, en dat moest wel, want ze had Betsy niet thuis horen komen, dan was het een flinke vrouw, als ze kans zag binnen te komen. Nu ging ze weer rustig naar haar kamer terug, in afwachting van de dingen, die er komen zouden. De thee ging onder de muts en het reeds ge sneden brood werd afgedekt. Toen het meisje op haar kamer terug was, bekroop haar toch enige vrees. Stel je voor, dat Bets nijdig zou zijn over dat broodsnijden en zo. Nee, dat wilde ze niet riskeren, tenslotte was ze toch een vreemde, zelfs geen familie. Ze moest het niet te gek maken. Ze liep weer naar de gang en haalde de knippen terug, terwijl ze de ketting losmaakte. Dat moppie kon ze altijd nog wel een andere keer uithalen. Precies half acht hoorde Elly, dat de sleutel werd omgedraaid van de voordeur en heel behoedzaam kwam er iemand in huis. Dacht ik het niet, prevelde Elly, daar heb je haar. Net als gistermorgen. Ze zal wel gek kijken als ze in de keuken komt. Mij benieuwen wat ze er van zegt. Ze hoorde de keukendeur open en dicht gaan en toen een hele poos niets. Na een paar minuten kwam ze naar de keuken, waar ze Betsy zag staan, die nog steeds beduusd keek van de theemuts naar de gesneden boterhammen onder het laken en vandaar weer naar de thee. „Dag", begroette Elly haar op nonchalante manier. „Ben je al beneden? Ik heb je niet eens gehoord. Ja, ik heb vanmorgen thee gezet en zo. Ik was er al vroeg uit en ik dacht, kom laat ik jou eens een handje helpen. Is 't erg?" Betsy slikte eens. „Erg? Welnee. Ik vind het erg aardig van je. Heb je slecht geslapen?" „Als een roos", antwoordde het meisje zonder blikken of blozen. „Ik geloof, dat ik gisteravond vrijwel onmiddellijk in slaap ben gevallen. Maar ik was vanmorgen al vroeg wakker en dacht zo: Kom, laat ik me eens een beetje verdienstelijk maken. Je hebt het toch al druk genoeg met drie volwassen logé's." „O, daar heb ik geen erg in, hoor! Ik vind het erg leuk van je. Dank je wel." „O, geen dank, ik vond het wel prettig." Gelukkig, dacht Bets met een zucht, ze heeft niets door. En niet eens gehoord, dat ik net gekomen ben." En Elly dacht: Ik doe net of ik er geen erg in heb. Dat is onder de gegeven omstandigheden dunkt me het beste. De morgen begon verder prettig en er werd aan het ontbijt geen wanklank gehoord. Na het eten zei oom, dat hij zich even ging laten scheren en sigaren wilde kopen. Bovendien moest hij naar de Bank om wat geld te wisselen. Met een goed uurtje was hij wel weer terug. De volgende moeilijkheid ontstond in het westen van het land. Daar woonde een echtpaar, dat één kind bezat. Getrouwd en wel. En dat getrouwde kind woonde in Amersfoort, aan de Paulus Buyslaan wel te verstaan. Toen dit echtpaar die Vrij dagmorgen aan het ontbijt zat, zei mevrouw De Vries tot haar man: „Ik ga vandaag naar Bets en Ger. We hebben in lange tijd niets van hen gehoord. Eens zien, hoe ze het maken." MAANDAG 9 JULI, 8 uur: naar het Amerikaans v WOENSDAG 11 Juli, 8 uur: Romantisch blijspel in 's Middags 2.30 uur KINDERVOOl DE LEVENDE Prijzen avondvoorstellingen Scholieren f 0,50. Middagvoorstelling volwassi Voorverkoop en plaatsbespreken Burea Verwacht 18 Juli Gastvoorstelling van Pasuka'i bij de nieuw gevestigde Hereweg C 61 Verhuur op 15 JULI a.s., op het sportpark aan de Molen weg, uitgaande van de Turnkring Alkmaar 6 Omstreken Vooral in deze tijd is het parool BESTEED UW GELD GOED Neem daarom een Manicure Verven Blonderen Deze wordt door ons volledig gegarandeerd Telefoon 2104 Boekhandel

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4