9f 99 RAADSVERGADERING BERGEN I B. 6 S. mw bet Hedeetandse Tlode iUuis Aan de Hotel- en Pensionhouders en Verhuurders van gemeub* Woningen, Schoorl's Gemengd Koor week-end huisjes VRIJDAG 13 JULI 1951 28e JAARGANG No. 28 Verschijnt te Bergent Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Nu ons Weekblad „De Duinstreek" gedurende het sei zoen gratis verstrekt wordt aan de gasten, verzoeken wij vriendelijk deze extra bladen ook werkelijk aan de gasten te willen afgeven. Zij, die nog geen extra courant ont vangen en er wel prijs op stellen, kunnen dit alsnog aanvragen bij de Uitgever te Schoorl Winkeliers, zakenlieden en V.V.V.'s maakt gebruik van deze goede reclame-mogelijkheid en plaatst uw advertentie s in „De Duinstreek", succes is verzekerd. DE UITGEVER BERGEN ER IS GEEN ENKELE UITVLUCHT MOGELIJK Als er een kind onder een auto is gekomen, leeft er in de om standers maar één wens: „kon ik maar helpen!" Doch hulp bieden kan alléén de deskundige, de dokter of iemand die een E.H.B.O.- diploma en ervaring bezit. In ieder mens bestaat die wil om te helpenmaar het heeft geen zin om verbandlessen te nemen wanneer het slachtoffer ligt te verbloeden. Om dezelfde reden moet het Rode Kruis er voor zorgen, dat het nu paraat is, om straks de burgerbevolking te kunnen be schermen als dat - onverhoopt - nodig zou blijken. Tot die burgerbevolking be hoort ook U, lezer! Het is ook voor U en de Uwen, dat het Rode Kruis paraat moet zijn. En daarom heeft het Nederlandse Rode Kruis ook Uw bijdrage nodig In Bergen en Schoorl wordt van 1621 Juli een lijstencollecte gehouden, geeft allen naar ver mogen en U steunt het Rode Kruis. BERGENSE JONGEREN GAAN NAAR KEYNSHAM Op Zondagmiddag 15 Juli ver trekken 14 jongelui uit Bergen naar Keynsham, de Engelse ge meente, die ter gelegenheid van het Festival of Britain een aantal Bergense jongelui voor 14 dagen gastvrijheid aanbood. Wij hopen het volgende jaar aan jongelui uit Keynsham een 14-daagse vacantie in Bergense gezinnen te kunnen aanbieden. Om 15 uur vertrekken onze jongelui met de touringcar van het Jeugdreisbureau Roy van het van Reenenpark om daarna de Alk- maarders op te halen, die met een twintigtal de gasten van de gemeente Bath zullen zijn. Deze bus brengt hen naar Ostende, en verder gaan zij via Dover per bus naar Bath en Keynsham. Een woord van lof op deze plaats aan Mr. G. van Hilten, secretaris van ons Bergen-Keyns- ham-Comité en van het Alkmaar- Bath-Comité, die als spil van het werk-comité, de vele arbeid die aan de voorbereiding van deze trip verbonden is op zich nam en verrichtte! Ik dank het gehele werkcomité voor de uitstekend verzorgde plannen die het aan de vergade ring van het grote comité voor legde en de vele arbeid die met zulk een toewijding verzet werd. Aan onze 14 Bergense jongelui wens ik een prettige vacantie en een goede reis toe. Let op de goede eigenschappen der Engelsen en vergeet niet, dat wij deze trips voor jullie organiseren omdat wij er van overtuigd zijn dat het goed voor jullie is om in contact te komen met andere volken. Jullie blik in het leven wordt er door verruimd en het saamhorigheidsgevoel met andere Europese volken wordt er door aangekweekt. Maarzorg er voor(onopvallendl) dat de Engelsen ook wat van ons leren. Gegroet en goede reis! DE BURGEMEESTER EEN KERMIS MAAR IN HEEL HET JAAR Inwoners en gasten hebben weer enkele dagen al de genoe gens kunnen smaken, die een kermis nu eenmaal biedt of kun nen, genieten van het zien naar al die blijdschap. De jeugd luidde Zaterdagmiddag de kermis in, na eerst dapper te hebben geholpen bij de opbouw. In drommen trok zij langs de kramen, die zoveel heerlijkheid aanboden, waagde een kansje bij de behendigheidsspelen of liet zich rondtollen in malle molen, zweef of auto. 's Avonds kwamen ook de oude ren een kijkje nemen voor zover ze niet als de bekende Augustijn in de Camera Obscura de be smette dampkring der kermis hebben gemeend te moeten schu wen en mijden. Reeds van verre hoorde men het knallen der ge weerschoten van de kermisschut- ters en overal liepen met grote eretekens gedecoreerde helden, die de hamer hadden opgenomen tegen de bekende Jut. Ook het ouderwetse hakblok kon nog velen verleiden het bijltje op te nemen. De kermis stond wel in het teken van de sport: hengelsport, autosport, paarden sport, schietsport enz. mochten zich in veler belangstelling ver heugen. Elders klonk de vriendelijke uitnodiging om een kijkje te ne men in Theatre de la Gaité en velen onder de „boeren, burgers en buitenlui" konden geen weer stand bieden aan deze lokstem. Moe geslenterd, moe gedraaid, zochten anderen een ogenblik verpozing in poffertjeskraam of andere inrichting. En tenslotte waagden zij, die nog niet oud en af waren, en de Schotse drie nog niet verleerd, een rondje op de dansvloer. Eén kermis maar in heel het jaar, en dansen is geen zonde, zong men vroeger. Het weer werkte prachtig mee. Alleen trad Pluvius Zondagmid dag even op als spelbreker en joeg de regengever de kermis gasten met een nat pak naar huis. ERE-EXPOSITIE VAN JAAP WEYAND Aanleiding tot deze tweede zomerexpositie in de Kunstzaal „De Rustende Jager" was de 65ste verjaardag van de kunste naar. Onder grote belangstelling werd de tentoonstelling Zaterdag geopend door de voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen. Mr A. F. Kamp richtte aller eerst woorden van troost tot de gastvrouw Mw Regnerie, die dezer dagen door groot leed was ge troffen. Aan de hand van verschillende citaten memoreerde hij vervol gens in het kort een en ander omtrent Weyands loopbaan, waar bij speciaal de aandacht werd gevestigd op de in de zaal op gehangen „Coupé derde klasse" en „Portret Jhr. v. Riemsdijk" Met de wens, dat deze mani festatie in alle opzichten een succes mocht worden, opende de voor zitter tenslotte de tentoonstelling. Als herinnering aan zijn 65e verjaardag werden de jarige een tweetal werken van Marnix Gijsen aangeboden, getiteld: „Boek van Joachim van Babyion" en „Het antwoord van Suzanna aan Joachim van Babyion". Aan Mw Weyand werden bloemen aangeboden. Onder grote belangstelling ook van de zijde van oud-raadsleden kwam de Raad bijeen onder voor zitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. In verband met het eeuwfeest gemeentewet merkte de voorzitter op, dat uit de notulen nergens bleek, dat de vroede vaderen in 1851 enige bijzondere aandacht hadden geschonken aan het in wer king treden van de gemeentewet. Na het beluisteren van de rede van de Minister van Binnenlandse Zaken en de beantwoording door de Voorzitter der Vereniging van Nederlandse Gemeenten, ging de Raad over tot de behandeling van de agenda, wat tot ver na middernacht zou duren. Van C. Schoorl te Alkmaar was ingekomen een verzoek, de frontbreedte voor woningbouw aan de Bergerweg terug te bren gen van 150 meter tot 50 meter. B. en W. stelden voor dit ver zoek af te wijzen. Adressant moge menen dat Bergen de klok 'n halve eeuw terugzet met zo'n bepaling, de voorzitter zag er een bewijs in van vooruitzien. Bergen wenst geen toestand als aan de weg van Haarlem naar Zandvoort. De heren Swaag en Mr Sluis zouden de kwestie nog eens bij het uitbreidingsplan wil len bekijken. Dr Hemelrijk waar schuwde waakt voor de toe-» gangswegen naar Bergen. Nadat de voorzitter nogmaals gepleit had voor afwijzing in dit stadium ging de Raad met het voorstel accoord. Van Mevrouw Smits-Marijt was 'n schrijven ingekomen met klachten over wat zij noemde de „rietmattenplaag" te Bergen aan Zee. Deze plaag had reeds de aandacht van B. en W. Naar aanleiding van het ver- om de voorrang twisten, daar gelaten, of dit nu altijd met verlies van woonruimte gepaard gaat. Verder is komen vast te staan, dat B. en W. op eigen houtje een paar maal woonruimte hebben prijsgegeven, zonder dat daar woningruil tegenover stond. Wist men niet beter, dan zou men denken, dat de dagen van v. d' Pluim bezig waren terug te keren. In de vergadering van 6 April j. 1. heeft ondergetekende met cijfers duidelijk gemaakt, in welke mate de villabouw in onze ge meente de voorrang heeft bij de volkswoningbouw en hoe dit mede de oorzaak is, dat het aantal woningzoekenden hier in stede af te nemen, steeds groter wordt. Nadien kwam het geruchtmakende schandaal aan de Eeuwige Laan, waarbij met bouwvolume was gesmeten, alles ten koste van de huisvesting. En als we daarnaast zien, hoe roekeloos er met de beschikbare woonruimte wordt gehandeld, dan is het wel duide lijk, dat hier door de Raad moet worden ingegrepen. Ondergetekende neemt daarom de vrijheid uw Raad voor te stellen een commissie uit zijn midden te benoemen, die het ge hele huisvestingprobleem in de ruimste zin onder de loupe zal hebben te nemen, om dan te zijner tijd met een voorstel te komen tot het nemen van maat regelen, die er toe kunnen leiden, dat binnen afzienbare tijd het woningtekort tot het verleden zal behoren. (w.g. J. Broersma) Na voorlezing van dit adres vervolgde voorzitter met er op te wijzen, dat in de commissie was afgesproken dat B. en W. alle gewenste inlichtingen zouden verstrekken omtrent bouwvolume RODE KRUIS, Afd. Bergen Nh. LIJSTENCOLLECTE in Bergen en Schoorl van 16 Juli 21 Juli GEEFT VEEL GEEFT VEEL GEEFT VEEL zoek van V, V. V. om deel te nemen in het garantiefonds voor het a.s. bloemencorso, besloot de Raad na enige discussie om evenals in het vorige jaar deel te nemen. Huisvestingsprobleem in Bergen Van de hr Broersma was het volgende adres ingekomen Ondergetekende, J. Broersma, lid van uw Raad, neemt de vrij heid uwe aandacht te vragen voor het volgende In de vergadering van 12 dezer is de kwestie besproken van de toewijzing van een bouwvolume groot 1300 kubieke meter voor het bouwen van een landhuis aan de Eeuwige Laan en dat n. b. terwijl de bouwstop reeds in werking was gegaan. In verband met een en ander worden op dit moment bij de betrokken minister inlichtingen gevraagd. Daarnaast kwam aan de orde het huisvesting-geval aan de Rus- senweg 11Hierbij is er door ondergetekende reeds op gewezen, dat deze villa werd toegewezen aan een medicus uit Amsterdam en dat zonder woningruil. In deze werd medewerking verleend door de voorzitter van het comité voor huisvesting in zijn functie van makelaar. Bij nader onderzoek is onder getekende gebleken, dat dit geval niet op zich zelf staat, in die zin, dat de functies makelaar en voorzitter huisvestingcomité vaker en wat dies meer zij. Volkomen in strijd met deze afspraak had de hr Broersma nu dit adres in gezonden, een adres vol van in sinuaties en onjuistheden, afkeu renswaard en beledigend. Het gaat adressant niet om inlichtingen, niet om het belang van de zaak, aldus de Burgemeester, maar hij wil een „rel". De argeloze lezer ziet niet de fouten. Uitvoerig ging spreker in op verschillende kwesties als volume voor woning wetwoningen, voor vrije bouw, het systeem van toewijzing enz. enz. en zegde toe dat straks in een vergadering door een des kundige voorlichting zal worden gegeven over het hele terrein van woningpolitiek en huisvesting. De voorzitter protesteerde ten sterk ste tegen de verdachtmaking van de voorzitter-makelaar, de heer Schmidt en noemde het schrijven onverantwoord en beledigend voor B. en W., de huisvestings commissie en de hr Schmidt en stelde voor geen verdere discussie te wijden aan dit adres en het voor kennisgeving aan te nemen. De Raad ging hiermee accoord. De hr Sluis maakte dit voorbe houd, dat er in comité over zou mogen worden gesproken. De hr Broersma onderwierp zich onder protest aan deze beslissing, doch kwam er bij de rondvraag nog op terug met er op te wijzen, dat het usance is, dat 'n raadslid, dat iets voorstelt gelegenheid wordt gegeven dit toe te lichten. Hier werd de zaak omgekeerd, de voorzitter geeft zijn kijk op de kwestie, en gaat fulmineren tegen het raadslid. Adressant zegt dit niet te zullen accepteren. De in de vorige vergadering aangehouden vaststelling van het bedrag voor onderwijskosten over 1948 werd na discussie aange nomen. De vaststelling over '49 werd weer aangehouden en zal eerst worden voorgelegd aan een commissie, die speciaal voor dit doel weer werd ingesteld, naar het voorbeeld van vroeger. De heren Ellis, Sluis en Brak zullen hierin zitting hebben. De Raad ging accoord met 'n voorstel tot toekenning van een vacantietoeslag aan het daarvoor in aanmerking komende gemeen- tepersoneel. De gemeenterekeningen over '48 en '49 ontmoetten veel cri- tiek. Dr Hemelrijk had ernstige bezwaren tegen overschrijding van begrotingen, en ook de hr Ellis betoogt, dat begrotingsposten niet overschreden mogen worden. Nadat de voorzitter alle details had beantwoord en had verzekerd dat het bureau financiën waakt tegen overschrijding nam de Raad de voorstellen aan. De hr Broers ma kon zich niet met de rekening '49 verenigen. Met de 2e suppletoire begro ting van 1951 kon de Raad zich verenigen. Het betrof enkele noodzakelijke posten voor ver keersregeling en schoonhouden Bergen aan Zee. OPENLUCHTTHEATER V. V. V. BERGEN De Stichting Onderwijs Toneel „De Gong" gaf Woensdagmiddag o.l.v. Lou Steenbergen 'n kinder voorstelling met „De Levende Poppenkast". Gespeeld werd „Jan Klaassen en de zieke Koning" van Leonard Roggeveen. Ruim zes honderd kinderen hebben een paar uur uitbundig genoten van deze vertoning en met grote spanning het hele gebeuren ge volgd. Met een oorverdovend hoerageroep bij de plotselinge genezing, die het wonderdrankje van Jan Klaassen (prachtig ge speeld door Peter v. d. Linden) bracht, eindigde de mooie middag. 's Avonds trad hetzelfde ge zelschap op met een blijspel van Edm. Rostand in de vertaling van Henri Dekking, getiteld „Les Romanesques". Bij deze avondvoorstelling was de belangstelling aanmerkelijk kleiner, ofschoon het weer geen beletsel behoefde te zijn voor een bezoek aan het openluchttheater. De„Gong"-spelers maakten ook van dit stuk weer iets moois. Met grote belangstelling volgde het publiek deze roman d'amour, die niet zo vlot verliep als de jonge lui en. de vaders wel zouden hebben gewild. Prachtig was de door Straforel in mekaar gezette schaking, een „schaking eerste klasse met sup plementen", omdat het moest worden 'n huwelijk zo romaneske als nooit te voren gezien. Als de hele vertoning tenslotte uitloopt op een teleurstelling zo dra de jongelui tot de ontdekking komen, dat het hele liefdesdrama maar een parodie was en uit mekaar gaan, dan komt weer Straforel in actie. Hij zal het juffertje wel genezen en doet dat op een wijze, die hem een extra applaus bezorgt. Na de tweede verloving zijn alle partijen te vreden en krijgt Straforel, prach tig gespeeld door Peter van der Linden, zijn. geld. Volgend week komt de dans groep Berto Pasuka met Neger balletten en zal 't openluchttheater stellig tot de nok gevuld zijn. SPORTDAG MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Nog slechts korte tijd en dan is op de middelbare scholen het tijdstip van de overgangen weer aangebroken. Ook op de Middel bare Meisjesschool te Bergen is volgens de leerlingen de laatste weken weer kwistig met proef werken gestrooid. Geen wonder, dat zij het als een prettige af wisseling beschouwden, eens een hele dag „niets te doen". Vrijdag was de hele school, de leraren incluis, naar het B.S.V.- terrein aan de Kerkedijk getogen om daar de Sportdag te vieren. Ook vrij wat ouders gaven acte de présence. De eerste klassen openden het programma met een slagbalwedstrijd, welke door IA gewonnen werd. De rest van de ochtend was gevuld met een kastie-tournooi tussen de overige klassen, uitgezonderd de vijfde. Als winnaar in de finale kwam hier 4B uit de bus. Des middags werd een hockey wedstrijd gespeeld tussen het elftal van de Berger Meisjes school en dat van het Zaans Lyceum. In deze aantrekkelijke ontmoeting gingen de Bergenaren met de overwinning strijken: 3-1. Een gecostumeerde groep meis jes voerde hierna enige volks dansen uit, welke onder leiding van Mej. Baarbé waren ingestudeerd en bijzonder in de smaak vielen. Een ongewoon schouwspel De leerlingen van de pas ge- examineerde vijfde klas ontmoet ten hun leraren en leraressen nog één maal, maar op weinig ge bruikelijke wijze, in een handbal wedstrijd. Inderdaad een curieus gezicht De grijze directeur, die wij laatst al met zijn jongste zoon op de Komlaan „in training" zagen, verdedigde weer op man haftige wijze het heiligdom van de docenten. Slechts twee keer wisten de vijfde klassers de bal in het net te plaatsen. In de achterhoede werd de heer Daal der op krachtdadige wijze bijge staan door dominee Bekius en Mevr. Polak als backs. In de middenlinie viel Spijkerman, de concierge, al dadelijk op als spil. Met zijn lange armen verzette hij (als steeds) bergen werk. Hij werd dapper bijgestaan door Mej. Scholten en Mevr. van der Laan. In de voorhoede opereerden vooral de heren Smit en Lienesh met succes. Trouwens ook de leidster van deze sportdag, Mej. Baarbé toonde als midvoor, dat zij niet voor niets gym.-lerares is. Ook" Dr van Lochem Slaterus en Mevr. de Nijs vervulden hier hun niet-a'lledaagse rol met enthou siasme De leraren wonnen deze ont moeting, die met het oog op het uithoudingsvermogen van som migen maar een half uur duurde, met 5-2. En daarmee was de Sportdag van de M.M.S. welke gekenmerkt was door een ge- noegelijke stemming, ten einde. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueektkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. voor E. H. B. O. Bloedtransfusie Ziekenvervoer Moede rmelkcentrale Hoornvliescentra Dir. Corn. Jonker te GROET op Maandag 23 Juli, in de Duinpan achter de Wagenmakersweg te SCHOORL op Dinsdag 24 Juli in de Duinpan aan de Munnikenweg. Pensionhouders en verhuurders wekt uw gasten op, deze mooie concerten te bezoeken. Verplicht programma slechts 25 ct. Zie pag. 2 le kolom 15 Juli Dokter LUGTEN, Telefoon 2700,

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1