99 99 DuiitCóHceUe*i De OPRUIMING verliest aan betekenis uitve*k<wp is ttn q&z&Hd, vuscUijnsd tnet <ztw uitwassen BERGEN Delfise Kunstenaars verpakt en machinaal gesneden brood BAKKERIJ DE JONG Schoorl's Gemengd Koor VRIJDAG 20 JULI 1951 28e JAARGANG No. 29 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee* Schoorl, Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Iedereen heeft wel eens een drukke tijd, die zich in een be paalde periode van het jaar extra doet gevoelen. Scholieren zijn tegen de zomervacanties en de examens bovenmatig druk met hun studie, de boer kent zijn oogsttijd en de accountant maakt aan het einde van het jaar, wanneer veel boeken moeten worden afgesloten, dikwijls een groot aantal overuren. De huisvrouwen zijn in twee perioden van het jaar moeilijk te consulteren. Bij de schoonmaak zijn ze bijna het huis niet uit te krijgen en gedurende de opruiming kan men ze bijna niet binnen houden De opruiming vraagt niet om aandacht, zij wordt ons tweemaal per jaar zonder meer opgedrongen met geweldige advertentiecam pagnes en andere reclame-mid delen. Wanneer men dit ver schijnsel, dat hier ,en daar soms het normale leven verstoort, eens met een vergrootglas gaat bekijken, komt men tot merkwaardige con clusies. Goed beschouwd is er eigenlijk niets bijzonders aan de hand. Er is hier sprake van een zuivering der goederenkanalen, die van producent naar verbruiker stromen. De goederen gaan gewoonlijk met een bepaalde, vaststaande snelheid van fabrikant naar consument. Echter, niet alle artikelen bereiken zonder hapering hun doel. Bij de grossier blijven partijen hangen en ook de winkelier ontdekt soms plotseling, dat hij zich bij zijn inkoop-politiek enigszins heeft vergist. Er liggen dan nog on verkochte voorraden, waaraan het publiek niet de verwachte aan dacht heeft besteed. Deze voorraden incourant goed kunnen op de duur de aanvoer van artikelen, waaraan wel be hoefte bestaat, afremmen. Voor de handel blijft er geld inzitten, er is opslagruimte voor nodig en voor vele branches is er boven dien het gevaar van de economische slijtage, d.w.z. de goederen wor den volkomen onverkoopbaar om dat er geen vraag meer naar is. Om nu aan alle risico een einde te maken, wordt er een uitver koop georganiseerd, waarbij de „ongeregelde" artikelen tegen elke prijs van de hand worden gedaan. Hieruit resulteren de leuzen als: „wij geven alles voor niets!", „koopjes halen", en „dat koopt u nooit weer". In ons land heeft men aan de uitverkoop-lust van sommige koop lieden paal en perk gesteld. Voor namelijk om niet het zakenleven in een voortdurende toestand van uitverkoop te doen geraken, heeft men langs wettelijke weg bepaalde weken van het jaar aangewezen waarin ieder zijn uitverkoop- en kooplust kan botvieren. In Januari doet men meestal goederen van de hand, die bij het balans-op maken tot incourant zijn gedegra deerd, terwijl Juli bij uitstek ge schikt is om alle seizoen-artikelen te lozen. Met dit laatste wordt dus alles aangeduid, dat slechts gedurende een tijdje „in de mode" is en dan niet meer wordt ge kocht. Lokmiddelen.... Nu is in de loop der jaren die opruimingstijd meer en meer door de handel aangegrepen om de normale verkoop te stimuleren. Het publiek, vooral het gedeelte dat gedurig met een smalle beurs worstelt, heeft er zich op toege legd om in de opruimingstijd zijn inkopen te doen. De zakenmensen hebben dit vanzelfsprekend opge merkt en doen dus hun uiterste best om zoveel mogelijk klanten in hun bedrijf te lokken. Om dit doel te bereiken worden er ver schillende reclame-instrumenten bespeeld. Een bekend middel om publiek te trekken is de verkoop van enkele étalages met normale vol waardige goederen ver beneden de kostprijs. Stellig gaat hier een ZONDAGSDIENST ARTSEN zekere reclame-kracht van uit. De naam van zo'n zaak komt op ieders lip, maar de grote vraag is of met deze „dumping" geen grote schade wordt toegebracht aan de bona-fide verkoop. In ieder geval wordt de vorming van ver- koopspitsen er door bevorderd, terwijl het ook zeer problematisch is of de extra-afzet tegen normale prijzen er zo door zal toenemen, dat de aanvankelijk aanvaarde ver liezen erdoor worden goedgemaakt. In het algemeen zijn er aan deze tactiek nogal bezwaren verbonden en de meeste bedrijven komen dan ook van dit systeem spoedig terug. Men ziet hier al een dui delijke devaluatie van de zuivere uitverkoopgedachte. Een ander lokmiddel vindt men in het geven van korting op de voorraden courante goederen, waarin dus nog een normale vraag bestaat. Hier is meestal sprake van een zuiver truc-systeem. In een periode waarin men een extra- afzet verwacht, die dikwijls een slapte tengevolge heeft voor en na de uitverkoop, zal een winkelier moeilijk genoegen kun nen nemen met een lagere winst. Hier zijn slechts twee mogelijk heden: of de normale winstmarge is te hoog, zodat de handelaar in het grootste deel van het jaar te duur verkoopt, of hij verkoopt gedurende de uitverkoop tegen te lage prijzen, zodat dit een druk kende invloed moet uitoefenen op de bedrijfsresultaten. Bovendien wordt door zo'n politiek een gehele bedrijfstak met prijsbederf geïn fecteerd en daardoor kan een gehele branche in een langdurig ziekteproces worden meegesleept. en „nepmiddelen" Meestal voelt men dit in het bedrijfsleven wel aan en men redt er zich dan uit op een wijze die ten zeerste moet worden ontra den. Men gaat dan dikwijls eerst een groot aantal prijzen verho gen. Op de verhoogde prijzen wordt dan een korting gegeven, maar hzt resultaat is meestal dat de consument per saldo zeker niet minder betaalt dan vóór de uit verkoop. Veel zaken hebben hier mee in het verleden successen geboekt, een even groot aantal heeft het echter op de duur moeten bezuren. Men speculeert hier al te zeer op de onwetendheid van het publiek, dat na enkele malen te zijn beetgenomen na verloop van tijd de betrokken zaak gaat mijden. Van een uitverkoop is in het geheel geen sprake meer Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit systeem aan de eigenlijke uitverkopen in het verleden al heel wat schade heeft toegebracht, zodat men het doel ervan, ook in de handel, geheel uit het oog verliest. De uitverkoop heeft nu eenmaal een bepaalde functie en die moet behouden blijven, wil men vermijden, dat het bedrijfs leven hier op de duur zelf de wrange vruchten van plukt. De uitverkooplucht hangt ook nu weer in de winkelstraten en prikkelt onze neus reeds bij het doorbladeren der kranten. Zij komt ditmaal in een tijd, waarin het publiek door koopkracht zeer prijscritisch is geworden. Het kost dus veel moeite om de massa werkelijk in beweging te brengen, want het Korea-effect is teneinde en de zoete vredesgeluiden rem men de kooplust nog extra. Aan de andere kant puilen veel maga zijnen bij de handel uit van grote voorraden, die men maar al te gaarne aan de man wil brengen. In deze toestand schuilen grote economische gevaren. Het be drijfsleven zal er bij het bepalen van de uitverkoop-politiek op moeten toezien, dat het geen prijsbederfelijke krachten oproept, waaronder het nog lang gebukt gaat. Het vinden van de ware koopjes is voor de huisvrouw dikwijls geen lichte taak, nog moeilijker is het voor de zakenmensen om in een tijd als deze hun drang naar afzet en groter inkomen te paren aan een voor de bedrijfstak en voor het kopend publiek volkomen ver antwoorde opruimingsactie. Dr H. R. HES exposeren in Bergen Op Zaterdag 21 Juli a.s. zal des middags om 4 uur in de kunst zaal van „De Rustende Jager" te Bergen een tentoonstelling worden geopend van werken van een zestal kunstschilders en twee beeld houwers uit Delft. Men mag deze eerste gast-expositie van een groep kunstenaars van elders, die het Kunstenaars Centrum Bergen hier mede aanbiedt, beschouwen als een mogelijk uit te bouwen begin voor verdere ruil-tentoonstellin- gen. Tezelfder tijd toch - ook Zaterdagmiddag om 4 uur, wo^dt te Delft in het Rijksmuseum „Huis Lambert van Meerten" een ten toonstelling geop.nd van werken van 6 werkende leden van het K.C.B. De namen der Delftse schilders zijn Wassenburg, Haane brink, van Oosten, Scherpbier, Kamerlingh Onnes, en van den Boogaart, - met de beeldhouwers van Eden en van den Burgh. Te Delft zal gedurende drie weken het werk te zien zijn van mevr. Vanaf HEDEN bij ons verkrijgbaar Hereweg C 66 Schoorl van Loo-de Klerk uit Schoorl en voorts van de Bergense kunst schilders de Carpentier, Kouwe- naar, Min, Roggeveen en Vis, terwijl tevens edelsmeedwerk van Maryke Visser wordt geexposeerd. Van 11 Augustus af zullen Kuyten en Trap uit Schoorl en de Berge- naren Koeman, Mooy, Ponstijn en Weyand in Delft hun werk tentoonstellen. De expositie te Bergen wordt geopend door de heer J. H. Ooster- loo uit Delft. Gaarne bevelen wij het be zoeken der expositie, waarover nadere bijzonderheden in de ad vertentie in dit blad zijn te lezen, in de belangstelling van ingezetenen en badgasten aan. Degene die de opening wil len bijwonen, worden vriende lijk verzocht, precies om 4 uur aanwezig te willen zijn, daar de opening van de tentoon stelling wordt uitgezonden naar Delft. BERGENSE JONGEREN NAAR KEYNSHAM Zondagmiddag vertrokken per touringcar van het Jeugdreisbureau Roy 14 jongelui uit Bergen naar Ostende om vandaar via Dover te reizen naar Keynsham, de Engelse gemeente die hun ter gelegenheid van het Festival of Britain voor 14 dagen gastvrijheid bood. De jongelui werd uitgeleide gedaan door ouders en vrienden en vriendinnetjes en de secr. van het Bergen - Keynsham - Comité, Mr G. van Hilten, Burgemeester Dr W. Huygens was bij het vertrek aanwezig. Hij wenste de jongelui een goede reis en pret tige vacantie toe. SCHOOLREISJES VAN DE BOSSCHOOL waren begunstigd door goed weer De leerlingen van de Lagere School der Berger Schoolvereni ging, die vandaag (d.i. 21 Juli) voor ruim zes weken met vacantie gaan, hebben ook dit jaar weer bijzonder genoten van hun school reisjes. Voor de eerste tot en met de vijfde klas waren de uitstapjes beperkt tot één dag: alleen de hoogste klas trok er drie dagen op uit. De laagste twee klassen gingen per bus naar Schoorl en Camper duin. De rit langs de hoge duinen en onder het donkere geboomte vinden de kleintjes altijd prachtig. De morgen werd doorgebracht in de speeltuin „De Rode Leeuw"; 's middags vermaakten de kinderen zich kostelijk met allerlei spelletjes aan het strand. De derde en vierde klas maakten een uitstapje per bus naar het bekende vogelpark „Avifauna". Na bezichtiging hiervan volgde een gezellige boottocht op het Brasemer meer. De terugreis ging via Schiphol. Uiteraard trok het binnenkomen en vertrekken van de grote vliegtuigen ieders belang stelling. De vijfde klas, die enige tijd geleden al per fiets een excursie naar Egmond aan de Hoef en Egmond aan Zee had gemaakt, waar het oude kerkje en de fun damenten van het Slot op den Hoef werden bezichtigd en aan zee de vuurtoren en de uitkijk toren beklommen werden, het Vissersmonument werd bekeken en een bezoek werd gebracht aan de speeltuin „De Drie Eg- monden", maakte nog een reis per trein naar Den Helder. Hierbij waren de vijfde-klassers een dag te gast bij de Koninklijke Marine, 's Morgens werden in de Marine- Cantine enige geluidsfilms ver toond, over het leven aan boord van een duikboot, over „Veilig Varen' (beveiliging van de scheep vaart langs de kust d.m.v. vuur torens, boeien en bakens) e.a. 's Middags werd onder des kundige leiding een wandeling langs de Buitenhaven gemaakt. Hier werd het fregat de „Van Ewijck" van onder tot boven be zichtigd. Op de Marinewerf trok ken vooral de schepen in de dokken (o.a. een duikboot), die van dichtbij bekeken konden wor den, de belangstelling. Hierna volgde nog een boottochtje naar Texel Autokaravaan De zesde klas maakte een on vergetelijke reis naar het Oosten van het land. Doordat een aantal ouders en familieleden zichzelf en hun auto beschikbaar hadden ge steld, konden de leerlingen op even goedkope als prettige wijze naar Zutfen worden gebracht. De autokaravaan reed via Muiden, waar het Muiderslot bezichtigd werd, langs het Paleis Soestdijk en 't Uddeler meer naar de oude hoofdstad van De Graafschap. Hier werden de fietsen van de trein gehaald en vervolgens de St. Walburgkerk met de bekende Librije bezichtigd. Einddoel van de reis was de jeugdherberg „De Kleine Haar" bij Gorsel, waar ge logeerd zou worden. De tweede dag werd van hieruit een wandeling ge maakt door de uiterwaarden van de IJsel. Vele bijzondere planten werden tijdens deze tocht ontdekt en bekeken. In Deventer werd de oude Waag bezichtigd. De derde dag werd een bezoek ge bracht aan een steenfabriek en aan de forellenkwekerij van de Ned. Heide Mij. bij Apeldoorn. In Apeldoorn wachtten de ouders al weer met de auto's. En zo ging het via de bekende echoput weer huiswaarts. Drie inspannende, maar heerlijke en leerzamedagen warenomgevlogen. BENOEMING Onze oud-plaatsgenoot, de heer D. de Groot, is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot leeraar aan de Gemeentelijke Technische school te Ridderkerk. BLINDEN BEZOEKEN AARDEWERKFABRIEK De aardewerkfabriek J. Ruyter kreeg Dinsdagmorgen bezoek van een dertigtal jonge mensen van het Blinden-Instituut te Bussum, dat in kleuterschool, lagere school, ULO-school, eigen werkplaatsen zich beijvert om het van het ge zichtsvermogen verstoken kind op te voeden tot een volwaardig mens. Zelden zal een gezelschap met zoveel belangstelling het hele bedrijf hebben opgenomen als deze ongelui. Het was bewonde renswaardig met hoeveel interesse zij de uiteenzettingen van de gidsen volgden en hoe zij met hun „vingers" alles nauwkeurig „be keken". Eén van de meisjes wist ons later 't hele proces in de fabriek te beschrijven vanaf het vullen der vormen tot het beschilderde kopje toe. Hoe zij het vonden? „Aardig, mooi, interresant 1" Als herinnering aan dit bezoek bood de eigenaar elk kind een van de in het bedrijf vervaardig de vaasjes of kopjes of iets der gelijks aan. OPENLUCHT-CONCERT De Koorvereniging Bergen en de Berger Accordeon Vereniging „B. A. V." concerteerden Maan dagavond in Duinvermaak. Een steeds groeiende schare muziekliefhebbers genoot op deze mooie avond onder het bladerdak van de fantastisch verlichte tuin van dit concert. De Koorvereni ging opende het concert o.l.v. haar directeur Jac. Kort met „Jubilate Deo" van Orlando di Lasso. Prachtig klonk het „juicht den Heere, gij ganse aarde" op deze vredige avondstond. Het Koor vervolgde met „Locus Iste" van A. Bruckner, om het eerste deel te besluiten met een compo sitie van Alphons Diepenbrock, „Den uil, die op den peerboom zat". Na de pauze volgde nog „On der de Linden" van Ger. Boedijn en „Liebeswalzer" van Brahms en ook nu weer gaf het publiek met veel applaus uiting aan zijn waardering. De „B. A. V." had o.l.v. haar dirigent A. de Wolf een groot succes met „Doornroosje's Bruids vaart" van Max Rhode en „Die lustige Witwe" van Fr. Léhar. De mooie avond werd besloten met een wals van Baynes, „Elly Ouverture" van Wassenaar en de K.L.M. Mars van Schoote- meyer. ONGEWOON BEZOEK AAN HET STRAND Bergen a. Zee beleefde Zondag avond een gebeurtenis van wel zeer ongewone aard. Wat was namelijk het geval? 5 Koeien van de hr Groet uit Egmond a. Zee (die „geweid" worden in de om geving van 't Woud) waren Zondagavond via de weg die door de duinen loopt aan de wandel gegaan. Omstreeks 10 uur arriveerden zij in Bergen aZee. Uit de aard der zaak trok dit gezelschap nog al belangstelling, maar hun vrijheid was van korte duur. Met behulp van enige be woners slaagde de plaatselijke polite er spoedig in het edele vijftal met touwen aan het hek, wat om de kerk, staatte kluiste ren, de eigenaar werd door de politie op de hoogte gesteld en per auto arriveerde om deze zijn kostelijk bezit weer in ont vangst te nemen. De terugtocht ging lopende. AFRIKA IN HET OPENLUCHTTHEATER Er was bijzonder grote belang stelling voor het optreden van de dansgroep Pasuka. Geen plaatsje bleef onbezet in het openlucht theater en te oordelen naar het soms tot een ovatie aangroeiend applaus is er genoten van deze negerballetten. De avond werd geopend met een klein ballet, getiteld „Markt dag" en daarna volgde het ballet „De Profeet". De profeet, ge danst door Berto Pasuka, ge neest een kreupele en een blinde. Dan ziet men een extatische uit barsting van vreugde. Als de profeet naar de hemel wil vlie gen, volgt zijn ondergang. Dit ballet is gebaseerd op een ware gebeurtenis, die plaats vond op Jamaica, toen een lijder aan gods dienstwaanzin indruk had willen maken op bekeerlingen door naar de hemel te vliegen. Last but not least werd het ballet „Bloed" gedanst. Dit is het verhaal van een blanke, getrouwd met een halfbloed. Dit paar komt in botsing met de adat van de stam. Als de man als bloedoffer valt, pleegt de vrouw zelfmoord en zijn beiden in de dood ver eend. Pearl Johnson danste het halfbloed meisje en Tony Johnson de blanke man. Het publiek gaf op ondubbel zinnige wijze uiting aan zijn grote waardering van het gebodene. In een slotwoord sprak Pasuka zijn grote dank uit voor de „warme" ontvangst op deze „koude" avond. TOELATINGSEXAMENS MIDDELBAARONDERWIJS Van de achttien leerlingen uit de zesde klas der lagere school van de Berger Schoolvereniging deden er dit jaar twaalf toelatings examen voor het Middelbaar Onderwijs. Voor het Gymnasium slaagden zes candidaten Truus Broekman, Joost Daalder, Witheke Franck, Ineke Honig, Coby Kluitman en Tinny Krom, allen uit Bergen. Voor de H.B.S. slaagden Hein Brand uit Bergen aan Zee en Nel Hiehle uit Alkmaar. Voor het R.K. Lyceum slaagde Nanky Hilckman uit Alkmaar. Voor de M.M.S. slaagden Fransje Muyt- jens, Annelike Reinders en Gerrie van der Ven, allen uit Bergen. Voorts slaagde Coby Kluitman ook nog voor het toelatingsexa men van de M.M.S. Afgewezen, geen enkele candi- daat. Ook voor het Verkeersexa- men van het Verbond voor Veilig Verkeer zijn alle candidaten van de Bosschool geslaagd. SUCCES voor oud-plaatsgenoot NICO SCHUYT In het Algemeen Dagblad van Zaterdag 7 Juli lezen wij, dat ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Vossius-gymnasium in Amsterdam een opera, „De Varkenshoeder naar 't sprookje van Andersen, gemaakt door de jonge componist Nico Schuyt, werd uitgevoerd door leerlingen van het gymnasium. De recensent spreekt van een musicus van buitengewone be gaafdheid. De muziek kenmerkte zich door grote melodische oor spronkelijkheid, lag goed in het gehoor en had een specifieke, eigen toon. In Het Parool worden Schuyt en zijn vrouw, die niet alleen voor de geestige tekst, maar ook voor de regie en choreografie had ge zorgd, door Lex van Delden even eens zeer geprezen. Weekèiad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m, 22 Juli Dokter POOT, Telefoon 2423 Dir. Corn. Jonker te G R O E T op Maandag 23 Juli, in de Duinpan achter de Wagenmakersweg te SCHOORL op Dinsdag 24 Juli in de Duinpan aan de Munnikenweg. Pensionhouders en verhuurders wekt uw gasten op, deze mooie concerten te bezoeken. Verplicht programma slechts 25 ct.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1