ff 99 KOOPJES WERELD B.&S, CONCERT BERGEN week-end huisjes Hei Maandag 30 JulL Kees Stet verovert het Openluchttheater SCHOORL VRIJDAG 27 JULI 1951 28e JAARGANG No- 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef in de oude in de nieuwe Amerika houdt uitverkoop met variëté-voorstellingen en met rokende ramen De tijd, waarin we nu leven wordt zo gekenmerkt door duurte en inkomens tekorten, dat steeds meer mensen de eerste dagen van een uitverkoop als een oase van voordeel gaan zien. In elke plaats van ons land, waar een enigszins levendige handel wordt gedreven, putten de winkeliers zich bij de aanvang van een opruiming uit om hun uitstalkasten een sensa tioneel uiterlijk te geven. Immers de uitverkoop-etalages zijn de bronnen van voordeel en daaraan kan men nu de zaak kennen, die werkelijk goedkoop is. Wie handig is, over veel tijd beschikt en vóór alles geduld heeft, kan zich in deze dagen voor een appel en een ei van 'n aantal zeer bruikbare artikelen voorzien. In Amsterdam spraken wij een huismoeder, die haar gehele gezin had gemobiliseerd om nu eens een extra-voordelige week te be leven. Zelf stond ze Maandag ochtend bij het ochtendgloren al platgedrukt tegen de spiegelruit van een groot modehuis, waar werkelijk heel aardige damesja ponnetjes voor vijf gulden per stuk zouden worden verkocht. Om negen uur begon de verkoop. Zij zou zeker met een leuk model letje huiswaarts keren, want ze was het eerste aan de beurt. Rond om haar heen stonden nog meer „prijswinnaars", die wel gezellig onderling babbelden, maar toch hun uiterste best deden om er achter te komen voor welk „koopje" hun omgeving wel ge ïnteresseerd was, om daarnaar de eigen inkoopstrategie te regelen. De juffrouw, die het vroegst op gestaan was, had nog veel te tobben in haar wachttijd. In de eerste plaats was er een concur rente opgedoken in haar rug voor dat leuke jongenspakje, geprijsd voor f 3.50. Het zou Henkie zo leuk staan, maar hoe moest ze het nu aanleggen om zowel de jiirk als het pakje machtig te worden? Haar man stond al sinds Zon dagmorgen op wacht bij een ra diozaak in Oost, waar een „droom van een toestel zou worden ver kocht voor een kwartje. Wim had hem een paar keer afgelost en brood gebracht. Als Lenie nu maar met haar was meegegaan, dan zou ze ook nog wel wat van dat goedkope ondergoed hebben gekregen. Maar Lenie wilde trou wen en moest dat mooie huiska mer-ameublement hebben, dat twee straten verder werd ver kocht voor f 99,iets bescha digd. Die beschadigingen zouden wel meevallen en haar verloofde was schilder, die kon goed knut selen. Al met al zouden ze toch met veel genoegen op de zomer- uitverkoop 1951 kunnen terugzien. Zo was het overal Niet alleen in de hoofdstad heerste deze uitverkoop-roes, maar ook in andere grote en kleine plaatsen stonden er rijen voor de winkels, zagen we spotkoopjes in grote hoeveelheden en de politie agenten moe en hangerig van het orde-houden en vredestichten tus sen kibbelende huismoeders, die elkaar te slim af waren. Zo ver loopt de strijd om koopjes in Nederland, althans in de eerste dagen van het opruimingsfeest, want al spoedig zijn de „afbraak prijzen" uit de étalages verdwe nen en doen de winkeliers weer moeite om artikelen te verkopen, die meer tot de opbouw van hun zaak bijdragen, hetgeen ook stel lig gezonder is. De stemming in het bedrijfs leven en onder het publiek is gedurende de opruiming in staat een gat te slaan in elke prijs- vloer. Gelukkig voor de handel blijft het hier nog bij grapjes, beperkt men zich tot een of twee weken, waarin ieder al zijn recla me-kunst ten toon spreidt en daarna vaart het zakenleven weer in kalmer water. In Amerika, waar het publiek bijzonder „dollar-minded" is, pakt men de zaken nog op veel groter schaal aan. Nog kort geleden, toen er een lichte prijsdaling in trad kon men er getuige zijn van ware prijzenoorlogen, die weken lang duurden. Tal van factoren werken er toe mede om de koop lust van het publiek tot een ware hartstocht op te zwepen. De Amerikanen reageren veel feller dan wij, de kapitaalkracht van de grote warenhuizen is enorm, de volksmassa's zijn veel groter in de steden en het is dus geen wonder dat er in enkele dagen voor millioenen aan reclame wordt uitgegeven, terwijl er een onein dige geldstroom in de kassa s vloeit. Niets wordt er gespaard om een reclame tot een succes te maken. Men stelt speciale mensen aan, die de prijzen gaan opnemen bij de concurrenten en naar de verkoopleiding telefoneren Men laat sirenes loeien om de aandacht van het publiek op het warenhuis te vestigen. Naast geweldige advertentie-campagnes organiseert men variété-voorstel lingen op 'n bepaalde étage van de kolossale gebouwen. Uit een der bovenramen van zo'n goede renpaleis liet men onlangs een geweldige rookkolom opstijgen, waardoor de indruk werd ge vestigd, dat er brand was ont staan. Het publiek stormde er naar binnen om te zien wat gaande was. Op z'n Amerikaans Op die manier lokt men de kopers naar de toonbanken. Ten slotte gaat men dan ook over tot geweldige prijsverlagingen van een groot aantal goederen, die soms ver beneden de kostprijs worden verkocht. Het assortiment van die zaken is dikwijls zo groot, dat men rustig een paar duizend artikelen voor belachelijke prijzen van de hand doet om op die manier op de overige goederen nog winst te kunnen maken, die dan tevens het verlies op de rest moet dekken. Het zijn heus niet minder cou rante goederen, die men tracht kwijt te raken, maar juist de merkartikelen, waarvan het pu bliek weet dat ze goed zijn. Zo daalden nog geen maand geleden de eersteklas costuums met dertig procent in prijs. Vulpennen van goede fabrikaat werden cadeau gegeven, stofzuigers werden van 90 voor ruim 49 dollar verkocht. Geen wonder dat het publiek in groten getale kwam toestromen. Bij Gimbels, een enorm waren huis te New-York, verkocht men op één dag wel 5500 costuums. Hier zijn er dus wel meer dan enkelen, die van de koopjes profiteren. Het merkwaardige van zo'n prijzenstrijd is wel, dat sommige bedrijven door de hitte van het gevecht de principes van gezond koopmanschap uit het oog ver liezen. Wanneer de gemoederen tot rust komen ziet men soms het ene faillissement na 't andere, omdat men met enorme verliezen heeft gewerkt. Ook worden de fabrikanten door deze politiek soms ernstig gedupeerd. Wanneer een groep zaken be paalde artikelen ver beneden de kostprijs gaat verkopen is het gevolg dat andere winkels die goederen niet meer willen inkopen. Er is immers niet meer mee te verdienen. Veel fabrikanten gaan er dan ook toe over om de le vering aan dergelijke prijsafbre- kende bedrijven te staken. Al kan men dus constateren, dat de uitverkoopwoede aan de overkant van de oceaan veel meer tot uitwassen leidt, het ge volg is ook dat er veel meer mensen dan in Nederland met een extra voordelig confectiepak rondwandelen. En dat lijkt ons toch wel aantrekkelijk. A. G. H. NATIONALE RECLASSERINGSDAG Overal in den lande zullen dezer dagen weer de collecte bussen rammelen ten bate van de reclassering, ten bate van onze gevallen medemensen, waarvan de dichter-zanger J. H. Speenhoff indertijd schreef: Zieken.... moeten wij ze noemen Zij, die soms misdadig zijn. Dikmaals zijn de straffen ernstig En de oorzaak wel eens klein. Even zich maar wat vergeten En het is voor goed gedaan Vrijgelaten, na de straftijd, Vangt de zwaarste straf pas aan Wreed zijn soms de zondenlozen Voor hem, die zijn boete deed. Die in eenzaamheid zijn dagen In berouw en wanhoop sleet. De gedachte aan:het-vrij-zijn Geeft geen nieuwe levenslust. Hoe zij nieuwe plannen vormen. Nergens vinden zij hun rust. Maar.... dan helpt de Reclassering, ergens wijst.... de vriendenhand Hoe en waar er weer geluk is in bet eigen Vaderland. Dan wordt naamloos voort geholpen Al wat zwijgend onder gaat: Dan staat juist de Reclassering Khar met bijstand, woord en daad. Duizenden zijn zo geholpen, Opgeheven en gered; Duizenden, die móesten vóelen De gevolgen van de wet. Kom, gedenkt nu de collecte DezeReclasseringsdag. Wilt het Comité dan steunen Met een wondergroot bedrag. Men is collecte-moe? Hier is een beroep op de liefdadigheids zin van de ingezetenen ten volle gerechtvaardigd. De gezamenlijke Protestantse, Katholieke en Alge mene reclasseringsinstellingen kun nen haar sociaal en humaan werk slechts voortzetten als een ieder een penningske bijdraagt in de kosten. Het reclasseren, het op heffen van een gevallen mede mens, het mensen redden van een dreigende ondergang, is de taak van heel ons volk, is in het be lang van de hele gemeenschap, die alleen gebaat is met mensen, die in staat zijn rechtop hun weg door het leven te gaan. Het plaatselijk comité wekt een ieder op naar zijn vermogen bij te dragen tot het slagen van deze collecte, tot het in stand houden van het reclasseringswerk, tot heil van onze zwakke medemensen, tot heil van onzezieken. Het plaatselijk comité: Mr. F. G. G. Boerrigter, Voorz. M. W. P. Kappen, Secr. Mr. F. Zeiler, penningm. Mevr. G. Diesveldt-Pieters Mr. J. N. Alblas A. G. v.d. Hilst J. Chr. Kettenborg Mr. J. C. V. Meischke Th. J. Sluyter J. J. Oldenburg CONCERT Op Dinsdag 31 Juli, 's avonds 8 uur in de Muziektuin, Hoflaan, te geven door Bergen's Harmonie, Dir. Visser. PROGRAMMA PAUZE BERGEN EN DELFT vragen de aandacht voor elkanders kunstvoortbrengselen Beider tentoonstellingsruimte door telefoon verbonden Zaterdagmiddag werd in de tentoonstellingszaal van „De Rus tende Jager" een tentoonstelling geopend van werken van Delftse kunstenaars en gelijktijdig werd bij wijze van uitwisseling in het Rijksmuseum „Huis Lambert van Meerten" te Delft een expositie geopend van werken van leden van het Kunstenaars Centrum Bergen. De openingstoespraken werden per telefoon en versterker over gebracht van Delft naar Bergen en van Bergen naar Delft, zodat in beide plaatsen de opening kon worden gevolgd. Duidelijk woord voor woord verstaanbaar klonken hier te Bergen de toespraken te Delft gehouden. De waarnemend directeur van het museum heette de daar aanwezigen hartelijk welkom en bracht een groet aan de bezoekers van de kunstzaal van „De Rus". Wie Bergen hoort, aldus deze spreker, denkt aan de zo bekende schilderskolonie, wie Delft hoort, denkt aan de. technische hogeschool. Als technische aardigheid zou deze middag het gesproken woord daarom per telefoon en verster ker worden overgebracht. Met de wens, dat deze uitwis seling zou mogen leiden tot ver levendiging en versterking van het culturele leven in ons land eindigde spreker, waarna Mr Vis, bestuurslid van het K. C. B. het woord kreeg. Deze heette de aanwezigen bij de expositie in Delft welkom en bracht dank aan directie en allen die deze ten toonstelling hadden mogelijk ge maakt. Ofschoon, naar hij zei, hiermee zijn opdracht was ver vuld, meende hij toch nog enkele woorden er aan te moeten toe voegen, maar dan voor eigen rekening, daar hij er niet van overtuigd was, dat al zijn mede leden er over dachten als hij ook hier kon het wel eens zijn, zoveel hoofden, zoveel zinnen. Het is mij niet steeds geheel duidelijk, aldus Mr Vis, door welke motieven de kunstenaar tot zijn werk gedreven wordt. Zijns inziens dient de kunstenaar zich hiervan welbewust reken schap te geven, wil hij, dat zijn werk geaccepteerd wordt. Het is niet voldoende, als hij het talent, dat hij heeft meegekregen, zonder meer productief zoekt te maken. Spreker meent, en staat daarin tegenover een Kasper Niehaus, die de kunst autonoom noemt, dat de kunst in het algemeen een religieuze taak heeft en voelt zich gesterkt in deze mening door woorden van Goethe en door Joh. Seb. Bach, die onder al zijn werken de woorden plaatste Soli Deo gloria. Te Bergen heette Mr Kamp, voorzitter van het K. C. B. de aanwezigen welkom en sprak zijn dank uit voor de ondervonden medewerking bij het organiseren van beide exposities. Helaas was door de coïncidentie van twee tentoonstellingen te Bergen het aantal bezoekers op deze eerste dag veel geringer dan gewoonlijk. De hr J. H. Oosterloo, kunst criticus van de Delftse Courant vroeg vervolgens de aandacht voor werken van 'n 8-tal Delftse kunstenaars, zes schilders, Bram v.d. Boogart, Th. P. Haanebrink, H. Kamerlingh Onnes, Gillis van Oosten, Reggie Scherpbier, A. Wassenburg en twee beeldhou wers M. v.d. Burgh en G. van Eden. Is het eigenlijk geen Uilen naar Athene dragen, vroeg er spreker, om hier in dit schilderscentrum van meer dan nationale vermaard heid, werk van Delftenaren te tonen? Maar, vervolgde hij, deze kun stenaars worden gedreven door liefde voor het schone en hopen dat over te dragen op anderen. De kunstenaar ziet alles in het licht der schoonheid en brengt dat op eigen wijze tot uiting. De van SCHOORL's GEMENGD KOOR is wegens slechte weersomstandigheden uitgesteld en zal nu plaats vinden op Delftenaren, aldus de hr Ooster loo, handhaven de oude Delftse tradities. In de 17e eeuw werkte daar Fabritius (16221654), de grote leerling van Rembrandt. Hij werd in 1652 lid van het Gilde te Delft en oefende op zijn beurt invloed uit op Johannes Vermeer. Nog altijd heerst in Delft de sfeer Vermeer. Van de zes schilders, die te Bergen vertegenwoordigd waren, noemde hij Scherpbier de meest eenzame figuur. Gillis van Oosten had grote winst geboekt bij zijn reizen naar Frankrijk en Italië, Wassenburg noemde hij de meest populaire. Spreker eindigde met het uit spreken van de hoop, dat beide exposities een volledig succes mochten worden, dat zij 'n groot aantal bezoekers mochten trekken en een groot aantal. kopers. De tentoonstelling is geopend tot Vrijdag 3 Augustus. Het Kleinkunst-ensemble Kees Stet bezorgde de bezoekers van Bergen's openluchttheater, dat weer tot de nok toe gevuld was, een „avond om niet te vergeten". John Pims zette de talrijke gasten met een gezellig praatje op hun gemak en lijmde verder de ver schillende nummers handig aan elkaar. „Les Musettard s" hadden tot taak een echte „Parijse sfeer" in het theater te scheppen en te oordelen naar het applaus slaag den zij daarin wonderwel. Tom de Munck en Truus Schot ver gastten de bezoekers op Weense operette-melodiën. Na deze instrumentale en vo cale prestaties van het ensemble „wou Kees Stet van Ierswoud 'ok wel ders wat zegge". Hij had met zijn Westfriese praatjes zoals gewoonlijk groot succes. Beril Barony trad op met liedjes uit Indonesië en gaf onder meer haar indrukken weer van haar komst uit Indonesië in de sluis van IJmuiden, waar zij pas goed gevoelde, wat die stip op de wereldkaart, dit Holland, voor haar betekende. Niet alleen muziek en zang en voordracht stonden op het ge varieerde non-stop programma, er viel ook acrobatiek te bewon deren. Wat Betty Visero demon streerde grenst aan het wonder baarlijke. Het publiek, dat ook overigens gul was met zijn ap plaus, overlaadde haar met bij valsbetuigingen. Al met al: „een avond, die je niet vergeet". WIJZIGING BUSLICHTINGEN In verband met een wijziging in het postvervoer vangen de lichtingen der brievenbussen te Bergen Nh. thans aan te. 4.45, 10.00 en 18.30 uur. De laatste lichting van de bus aan het bij postkantoor aldaar, welke aan sluiting geeft op de nachtpost treinen, vindt thans te 19.50 uur plaats. VUURTJE STOKEN Een paar dreumesen van een jaar of vijf hadden Woensdag morgen kans gezien het hooi in een perceel aan de Kogendijk in brand te steken. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, maar behoefde geen water te geven: de eigenaar had 't brandje zelf weten te blussen. DE TRADITIONELE verlichtingsavond Het traditionele lichtfeest be hoort weer tot het verleden. Het was weer een gloriedag voor Bergen. Leken 's morgens de weersomstandigheden verre van gunstig, op de droeve ochtend is een blijde avond gevolgd enduizen- den hebben kunnen genieten van deze jaarlijks terugkerende hoog tijdag. Was 's middags „ons dorpje kleen" nog rustig en stil, al vroeg op de avond werd het anders. On afzienbare rijen voetgangers, fiet sers en auto's bewogen zich naar het centrum, waar later alle ver keer werd geweerd. Bussen en trams waren overvol. Nauwelijks was de dagvorstin ter ruste ge gaan, of alle terrassen waren reeds vol en een nog steeds aangroei ende menigte bewoog zich langs de wegen, waar vlugge handen nog druk in de weer waren om de duizenden lampions op te hangen. Het terrein rond de oude Ruïne bood weer een fantastisch schouwspel met de duizenden lichtbollen in de oude bomen. Verschillende buurtverenigingen hadden door goede samenwerking weer iets moois getoverd. Kerkstraat, Oude Prinsweg, Ruïnelaan, Loudelsweg, Dorps straat, Stationsstraat, Jan Olden- burglaan, Russenweg, Breelaan en wat er nog meer lag tussen de beide poorten, waarmee het sprook jesland was afgesloten, wekten de bewondering van de duizenden, die niet moe schenen te worden van het paraderen langs al dat licht. Een paar matroosjes sche nen door al die lichtjes de koers wat kwijt geraakt, maar dienaren van de heilige Hermandad scho ten te hulp en loodsten het twee tal naar een rustiger plekje. Ook vele particulieren droegen het hunne bij om de feestvreugde te verhogen, zoals Het Witte Huis, De Oude Prins, De Rus e.a. De Nederl. Spoorwegen had den ook blijk van hun belang stelling gegeven en de toegang tot det rams met vlaggen versierd. Bergens Brandweer zorgde weer voor een schitterende fontein in het Van Reenenpark. Het was alles zonder weerga. De feestvreugde steeg ten top, toen Bergen's Harmonie met het Tamboercorps voorop een ronde maakte door het sprookjesland, gevolgd door een duizendkop pige menigte. Aan de Breelaan had de Berger Accordeonclub zich opgesteld om daar de gasten op feestklanken te vergasten. M.O. NEDERLANDS De oud-Bergenaar de heer R. Valkhoff slaagde voor het examen Middelbaar onderwijs in de Ne derlandse taal en letterkunde (A). CONCERT TE GROET Maandagavond gaf Schoorl's Gemengd Koor, onder leiding van zijn dirigent, Corn. Jonker een concert in de duinpan achter de Wagenmakersweg, te Groet. Schitterend weer was mede oorzaak, dat het concert uitstekend is geslaagd. Honderden gasten en inwoners trokken naar de duinen, om daar in de stilte van de prachtige natuur te genieten van de zang. De voorzitter der V.V.V. Groet-Camperduin sprak koor en dirigent toe, gaf uiting aan zijn blijdschap, dat het koor, als vorige IVeekêiod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0.95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m, met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. 6 1 „Mooi Bergen", mars, J. C. Beekman 2 „Watermuziek", deel II en III, Handel 3 „Bayerische Polka", G. Lohman trombone solo door J. Out 4 „The Gladiators Farewell", Blankenburg 5 „Colonel Bogy on Parade" Alford 6 „Rossiniana", ouv. G. Boedijn 7 „Valse de concert", J. Kessels 8 „Engelandvaarders", mars W. Schild TOEGANG VRIJ

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1