99 99 B.&S. DE BELASTINGBAN IS UITGESPROKEN! ATTRACTIES V.V.V. SCHOORL Berdos VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 28e JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef fyzld vzcdiznzn zn zcvzh tiwmzn %zzn fyznat nzzc. De belastingban, waarin ons volk gevangen zal zitten in de komende jaren, is na uitvoerige debatten in de Tweede Kamer uitgesproken. Op velerlei terrein zijn er wijzingen aangebracht en het zijn helaas evenzovele verzwaringen met hier en daar een oase van drukvermindering, waar de loden last een bepaalde volksgroep ten onder dreigt te doen gaan. Men is kris-kras door de fiscale wetgeving gewandeld om de vereiste 245 tnillioen voor de bewapening bijeen te schrapen en de kamerverslagen moesten daardoor wel enigszins ver ward worden Wij willen nu na afloop van de strijd het slagveld nog eens overzien om de meest getroffen punten op te sporen. In het algemeen heeft men er naar gestreefd zoveel mogelijk de inkomensbronnen aan te tasten om te vermijden, dat de eigen dommen van ons volk nog verder zullen worden verteerd, waardoor het faillisement van Nederland volledig een feit zou zijn gewor den. Toch kon de eigendom niet geheel onaangetast blijven en men heeft de vermogensbelasting en het successierecht aangegrepen om hier het mes in te zetten. Het tarief van de vermogensbelasting wordt voor de jaren 1951-1954 met 1 pro mille verhoogd. Heeft men een vermogen van boven f 100.000,dan bedraagt de verhoging 2 per mille, dit zo te verstaan dat de stijging langza merhand tot het genoemde per centage wordt opgevoerd. Tot nu toe betaalde men een half procent per duizend gulden en dit wordt dusO,6°/0. Het bedrag van de verhoging mag voortaan van het inkomen worden afgetrokken. Een verlichtende bepaling is hier voorts nog dat ouden van dagen en mensen die voor levens onderhoud op 'n klein vermogen zijn aangewezen in het vervolg een groter bedrag van het zuiver vermogen mogen aftrekken. Tot op heden was dit f 7500,- indien men minder dan f 75.000,- bezat en een inkomen genoot van min der dan f 2500,-. In de toekomst mogen de genoemde categorieën tot f 20.000,aftrekken indien men niet meer dan een ton bezit en het inkomen minder is dan f 3500,Verder zal het bedrag van de inkomsten- en vermogens belasting nooit de 90°/o van het inkomen mogen overschrijden, terwijl ook het aantal vrijstellingen voor lijfren en voor hen die geen pensioen genieten is verruimd. Hieruit bemerkt ieder duidelijk, dat men inziet dat de lasten wel haast te zwaar worden, doch alleen bereid is wat opluchting te brengen, indien een belasting plichtige met totale ondergang wordt bedreigd. Ruïne-voetbaltournooi Meer ergenis dan erfenis. Om het successierecht is een felle strijd gevoerd. De minister wilde ook het tarief voor de overgang van ouders op kinderen verzwaren, doch is daarin niet geslaagd. Nu moeten de andere groepen het ontgelden. Voor af stammelingen in de tweede en verdere graad wordt het tarief nu 6 tot 30 procent. Bloedver wanten in de rechte opgaande lijn betalen 12 tot 38 procent en wie broers of zusters wat heeft toegedacht zal daarvan 21 tot 40 procent in de staatskas zien verdwijnen. Kinderen van broers en zusters gaan voortaan een derde tot ruim de helft aan va dertje staat offeren bij 'n erfenis en wie geen familie is van een overledene kan eigenlijk evengoed niet meer erven, want de ergernis over het afstaan van minstens 40 procent, oplopend tot 60 procent, zal in de meeste gevallen groter zijn dan het genot en de vreugde van het verkregene. Dit betrof dus hoofdzakelijk de vermogenssfeer. Op het gebied van het inkomen 'zijn de veran deringen veel meer ingrijpend. Vooral het bedrijfsleven heeft het moeten ontgelden en ieder, die zich op dit terrein nog welvarend noemde zal weldra alle reden hebben dat te ontkennen. Er komt een extra belasting voor alle winsten, die meer dan f 8500, bedragen voor een gehuwde, meer dan f7500,- voor 'n ongehuwde, en meer dan f 8500,plus f 500,per kind voor wie kin deraftrek genieten. Dit geldt dus niet voor doktoren, advocaten, middenstanders en andere burgers die een vrij beroep uitoefenen. Deze extra-belasting zal voor de eerste f 12.000,boven de ge noemde sommen 5 pCt bedragen. Komt men daar nog boven, dan loopt het tarief op tot 71/2 pCt. Voor de vennootschapsbelasting heeft men thans een tarief vast gesteld, dat begint met 45 procent van de winst en eindigt met het cijfer 52. Men kan dus met een gerust geweten zeggen, dat voortaan de helft van alle vennootschapswinst naar de kas van min. Lieftinck verhuist, om nog maar te zwijgen over de bedragen die van de andere helft langs andere weg nog in de schatkist zullen vallen. Moet men dit nog belasting noemen? De gestelde regel lijkt er meer op alsof men op deze wijze een gedeelte van het be drijfsleven wil nationaliseren, waarbij men dus juridisch de eigendom in handen laat van de opbouwers van de bedrijven, doch hen de vruchten gaat ontnemen. Duurdere kinderen Buiten het bedrijfsleven heeft men de inkomens zoveel mogelijk ontzien. Minister Lieftinck heeft zich hier beperkt tot een aanval op de kinderaftrek. Tot nu toe had men recht op kinderaftrek voor minderjarigen, dus voor allen, die nog geen 21 jaar waren. Die leeftijdsgrens wordt nu ver laagd tot 17 jaar. Alleen voor gebrekkige kinderen blijft de oude regeling gehandhaafd. Voor kin deren van 17 tot 25 jaar, die voor een beroep worden opge leid of onderwijs genieten mag men ook aanspraak doen gelden op kinderaftrek. Heeft men drie kinderen, die in de termen vallen voor kinderaftrek, dan komt nog één kind meer tussen 17 en 21 jaar voor aftrek in aanmerking. Tenslotte zal de motorrijtuigen belasting drastisch worden ge wijzigd. Voor vrachtwagens, am bulancewagens en autobussen be taalt men gedurende vier jaren 30°/o meer. Rijwielen met hulp motor, motoren en driewielers worden 40 °/0 duurder in de be lasting. Voor de personenauto's heeft men een progressieve rege ling samengesteld, die wel tengevolge zal hebben, dat er vooral veel zware wagens van de weg zullen verdwijnen. De verhoging daarvoor bedraagt im mers 90°/o. Voor de middenklasse en de lichte auto's zijn deze per centages respectievelijk 75 en 62. Het minimumtarief vangt voort aan aan bij 600 kg, zodat lichte personenauto's ongeveer 25 °/0 in de belastingkosten zullen stijgen. In het algemeen moet hierover worden opgemerkt, dat nu ook de motorrijtuigenbelasting wel sterk gaat meewerken aan het sluitend maken van het staatsbudget, ter wijl toch de bedoeling van deze heffing oorspronkelijk was om de kosten voor aanleg en onderhoud van wegen ermee te bestrijden. Alleen in het licht van onze be wapeningsplicht is dit aanvaard baar, terwijl ook de consumptie beperking een hartig woordje meespreekt. Wij zijn benieuwd naar de practische uitwerking van deze nieuwe maatregelen. Zij zullen ongetwijfeld tal van verschuivin gen in ons economisch leven ten gevolge hebben. Voorlopig kan men concluderen dat het aantal slapeloze nachten door belasting- zorgen voor velen weer aanzien lijk zal toenemen. Dr H. R. MES BERGEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Na de expositie van de Delftse kunstenaars, die Vrijdagavond 3 Aug. sluit, wordt de reeks ten toonstellingen van werk van Ber gense en Schoorlse werkende le den van het Kunstenaars Centrum voortgezet. Op Zaterdag 4 Aug. opent de voorzitter van het Kunstenaars Centrum in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen een expositie van schilderijen van Cees Boendermaker, schilderijen, aquarellen en tekeningen van Thijs Sterk, terwijl tevens beeld houwwerk van J. W. Radecker te zien zal zijn. Naast het edel- smeedwerk van Marycke Visser zijn voorts voor de bezoekerster inzage een groot aantal porte feuilles met tekeningen, houtsne den, gouaches, etc. Een bezoek aan deze tentoon stelling wordt de inwoners van Bergen en Schoorl alsmede aan de badgasten gaarne aanbevolen. Nadere bijzonderheden vermeldt de advertentie in dit nummer. week-end huisjes Succesvol optreden in het Openluchttheater van ANDRÉ CARRELL EN ZIJN MEDEWERKERS Het afscheidsdiner, dat de einde Juli vertrekkende gasten in het Openluchttheater werd aangebo den vormde een zeer gewaardeerd slot van hun vacantie-tijd. Om de maag voor te bereiden op de verschillende gerechten, die zouden worden opgediend kwam de all-round actor André Carrell met een gezellig babbeltje. Na deze culinaire inleiding volgden zang, muziek, voordracht, alles smakelijk opgediend door Marianne v. d. Bergh, het duo Sing Mooten (sopraan) en Ab Hofstee (bariton), de radio-pianist en accordeonnist Jac. Schutte. Hoofdschotel vormde de lucht- acrobatiek van het KolmarTrio en de Wikkels. Zoiets was in Bergen nog nooit vertoond en wekte al gemeen bewondering. Bij het dessert kwam Jac. Schutte nog met een liederenpotpourri, die met gejuich werd beantwoord. Gezelligheid kent geen tijd, en het was dan ook al lang kinderen bedtijd, toen Carrell op zijn sta len ros het veld opreed om de gasten te herinneren aan de waar schuwing van De Genestet, dat er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Hoogstvoldaan ging alles huistoe, na het Ned. Cabaret Gezelschap met een har telijke applaus dank te hebben gezegd voor het gebodene. ZONDAGSDIENST ARTSEN Optreden van de speelgroep „PHOENIX" in het Openluchttheater De toneelgroep Phoenix gaf Vrijdagavond een welverzorgde opvoering van „De voetbalpool", een blijspel van Arnold Ridley in de vertaling van Bergmans- Withaar. De belangstelling had groter kunnen zijn en zij, die verstek lieten gaan, hebben iets moois gemist. De aanwezigen hebben van goed sluitend spel kunnen genieten en niemand zal spijt hebben van de kennismaking met de aardige mensen, die daar in Philip Stafford's huis bijeen wa ren: de bezadigde heer des hui zes, de aan het golfspel verslaafde of liever aan zijn golfclub ver knochte Philip Stafford, prachtig vertolkt door Pierre Balledux, de zelfzuchtige Oma, die steeds haar koffertje pakje en toch weer uit pakte, (Roosje Kohier), de beide hoofdpersonen van de roman d'amour, (Wilma van Klaveren en Jan Korevaar, het nichtje Jacky, het enfant terrible, dat steeds weer komische situaties schiep, welke rol prachtig werd gespeeld door Rita Henneken. Prachtig was de eerste huise lijke twist tussen de heer des hui zes en zijn betere helft (Pierre Balledux en Jesje van Marle). Het publiek heeft van dit stuk met zijn vele verwikkelingen ge noten vanaf het begin tot „het gelukkige einde van een ellendige dag" en gaf met een herhaald applaus uiting aanzijn grote waar dering. TERPSICHORE GEËERD IN LICHTPALEIS TE BERGEN a. ZEE Nauwelijks was de dagvorstin Zaterdagavond in haar bed van purperen wolken ter ruste gegaan, of Bergen aan Zee maakte zich op om Terpsichore, de muze van de dans, een feestelijke ontvangst te bereiden. Rappe handen toverden de Boulevard met duizenden lichtjes om in een sprookjesachtig licht- paleis, dat een schitterende aan blik bood. Aangelokt door dit fantastisch geheel trok een enorme menigte naar de Boulevard. Fietsen, auto's, trams, zelfs een extra-tram, brachten tal van nieuwsgierigen en vereerders van de muze naar dit danspaleis. Nauwelijks klonken de eerste tonen van het enorme „pierement" door de ruimte, of het paleis was één draaiende menigte. Als lichtende fakkels zag de bezoeker overal in de verte prachtig geïllumineerde gebouwen als Trianon, Het Roefje en andere. De organisators van dit licht feest, dit dansfeest, kunnen met grote voldoening op dit avond feest te Bergen a. Zee terugzien. BERGEN's SCHAAKMEESTER NAAR T0URN00I. Van 13 tot en met 25 Aug. zal te Amsterdam het Candidaten- tournooi 1951 worden gehouden, dat moet worden beschouwd als een voorwedstrijd om het per soonlijk kampioenschap van Neder land 1952. Eén van de candidaten is de heer P. Seewald, die door het bestuur van de Kon. Ned. Schaak bond is uitgenodigd. Het tournooi zal uit 13 deel nemers bestaan, waarvan ver scheidene de meestersterkte be reikt hebben. De vijf hoogstuitkomenden zul len in het Nederlandse tiental worden geplaatst. Door het Bonds- bestuur werd als wedstrijd leider aangewezen de heer J. G. v. Burken, te Alkmaar. Deelnemers zijnBarendregt, Bouwmeester, Drs. Karper, Op 't Einde, Orbaan, allen te A dam v. Oosterwijk Bruin, Ir. v. Steenis, UtrechtDr. Stumpers, Eindhoven; Bunt, (kampioen v. Groningen) Croes, (West-Ind. Schaakbond); v. Donk, (kampioen Den Haag) Seewald, (kampioen wedstrijd der 2e categorie v. Nederland 1950) en Vinken, (kampioen Limburg). DONDERDAGAVOND, 9 AUGUSTUS: Duinwandzlin# mzt tampians zn tnwzizU, aanvang 19,30 uur, vertrek voet Klimweg ZATERDAGAVOND, 11 AUGUSTUS: Macs daw Uam van Uzi dwf* met MUZIEKCORPS der P.T.T. uit Alkmaar, CONCERTEN op Raadhuisplein en Paardenmarkt, aanvang 19,30 uur ZONDAGMIDDAG, 12 AUGUSTUS: WLndbandencznnzn door Windhondenrenvereniging „Amsterdamdeel name van ruim 30 honden w.o. Greyhounds, Whip pets en Afghanen (Oosterse windhonden), aanvang 2 uur op het sportterrein aan de Molenweg Vergeet niet Uw avonden of middag hiervoor vrij te houden „BERGER LUCHTPOST" Zondag j.l. werd de laatste vlucht van oude duiven gehouden vanaf Orleans. Het is een mooie en zware vlucht geworden. Aankomst als volgt: 1 K. Vrasdonk 2 N. v. d. Kamer 3 Gebr. Bakkum 4 H. Timmer De kampioenschappen van Ber gen worden vervlogen op de volgende vluchten: 2 Sept. Roozendaal 9 Duffel 16 Vilvoorde 23 Mons 30 Quivrain le kampioenschap wisselbeker, medaille en 1 liter Oude Klare. Kampioensvogel f 5,en iedere eerste prijs f 2,50. Verder nog verschillende prijzen naar keuze. Uitknippen en in vliegpro- gramma bewaren, daar het is gewijzigd. RUïNEKERK-TOURNOOI Zondag 5 Aug. a.s. opent de V. V. Berdos het seizoen met het jaarlijks terugkerend Ruïne- kerk-Tournooi, dit jaar met een bijzonder sterke bezetting. 12 uur: BerdosO.M.L. (Rotterdam) 1.15 uur: KoedijkVrone 2.30 uur: SchoorlRanders 3.45 uur: BergenS.E.W. Voor de voetballiefhebbersom van te kunnen genieten en tevens kunnen wij gaan zien hoe sterk de Duinstreek-clubs dit seizoen voor de dag komen. Daarom zet allen het beste beentje voor en laat deze dag slagen door spor tiviteit en prima voetbalspel. Wij raden U aan dit Tournooi te bezoeken, het is de moeite waard. 9, 10, 11 en 12 Augustus: BADGASTEN TENNIS- TOURNOOI om de Zilveren Molen Op Donderdag 9 Augustus zal het vierdaagse Tennistournooi in Bergen-Binnen, dat door de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond wordt aangemerkt als een ABC-badgastentournooi, weer een aanvang nemen. Zoals bekend worden deze wedstrijden na de oorlog telkenjare gehouden op het Tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruisweg. Naar wij vernemen, hebben op het ogenblik dat wij dit schrijven (31 Juli) reeds enkele ranglijst spelers ingeschreven. Aangenomen mag worden, dat het tournooi overigens ook sterk bezet zal zijn. De inschrijving sluit op Dinsdag 7 Augustus. Door de eigenares van het Tennispark, Mevr. A. J. Lau- Bogtman, is een wisselprijs (Zil veren Molen) beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking zal geschieden door de burgemeester van Bergen, Dr W. Huygens. Leden van het Wedstrijdcomité zijn: Dr W. Huygens, Mevr. A. J. Lau-Bogt- man, J. J. H. Schmidt en P. Bey- neveld (Wedstrijdleider).- GESLAAGD Aan de R.K. Landbouw-Huis- houdschool zijn geslaagd voor het diploma coupeuse: Annie Bos, Tiny van 't Sant, Ans Leering, Tony Dros, Alie Wijnker, allen te Bergen en Jo Kager te Schoorl. SCHOORL V.V.V. Noord-Kennemerland organiseerde avondwandeling door de duinen Een wandeltocht door de on volprezen Schoorlse duinen en dan onder leiding van de hr H. W. Stoelhorst, bosbouwkundig ambtenaar, is steeds een zeer ge waardeerde attractie voor de gasten. Van een avondwandeling met lampions en muziek, zoals er Donderdagavond werd gehouden, gaat weer een nieuwe bekoring uit vooral voor de jongeren. Er was dan ook 'n enorme belang stelling voor deze tocht. Begun stigd door prachtig weer ging het omhoog, omlaag langs Klim weg, Basweg enz. naar 't Water bosje. Hier werden de tippelaars met een vrolijke mars verrast door Schoorl's fanfarecorps „De Vriendschap" en D.S.V. van Warmenhuizen. De hr Stoelhorst gaf op dit punt de nodige in structies aan de lange stoet en toen werden de kaarsjes ontstoken. Bij het zachte licht van al de lampions ging het nu met de muziek voorop langs de Schoorlse Zeeweg huistoe. Het geheel bood met de vele dwaallichtjes een fantastisch schouwspel in de duisternis. Nu en dan sprong een konijntje over de weg om vliegensvlug in het hout te verdwijnen tot groot vermaak van de jeugd, die nog al sterk vertegenwoordigd was. In de buurt werd de optocht door een grote menigte opgewacht, die nu genoot van de vrolijke muziek. De avondwandeling werd be sloten met een rondgang door de kom. Alvorens de stoet te ont binden, sprak de hr v. d. Garde Jr., voorzitter van V.V.V. Noord Kennemerland zijn grote voldoe ning uit over het volledig slagen van deze wandeling, waarbij het publiek ten volle had meegewerkt door de aanwijzingen van de hr Stoelhorst stipt te volgen. Hij bracht verder dank aan allen, die het hunne hadden bijgedragen bij het organiseren van dit alles en noemde daarbij in het bijzonder de heer Stoelhorst en de beide fanfarecorpsen. Meeltêiad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Bezoekt Zondag 5 en 12 AUGUSTUS Nesdijk Aanvang 12 uur Hereweg A 14-15 - Groet - Tel. 353 5 Augustus Dokter LUGTEN, Telefoon 2700

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1