it 99 BEDRIJF GESLOTEN Er is veel ie wensen in 'i komend week-end BERGEN Een blijspel van Molière BERDOS SCHOORL ATTRACTIES V.V,V. Drie dagen kermispret VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 28c JAARGANG No. 32 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam. Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond~Binnen en Egmond a. d. Hoef Jseneinde ons personeel ook dit jaar een wel verdiende rust te geven, is ons VAN ZATERDAGNAMIDDAG 18 AUG. 6 UUR t/m MAANDAG 27 AUGUSTUS '51 waarna wij weer met nieuwe kracht gereed staan Uw belangen te dienen. Wij verzoeken U vrien delijk hiermede rekening te willen houden C. OLDENBURG - DRUKKERIJ Laan weg C 164 - Schoorl - Telefoon 268 OM DE MINUUT EEN VALLENDE STER Moleculensplitsing millioenen km van hier Al weten wij nóg zo goed dat het geen enkele zin heeft: vrijwel iedereen denkt bij het zien van een „vallende ster" even terug aan zijn kinderjaren toen hem wel eens zal zijn verteld, dat wie een vallende ster zag, 'n wens mocht doen. Er werd nooit bij gezegd of die wens dan ook zou worden vervuld maar het in gedachte uitspreken van zo n wens was al spannend genoeg: je moest immers met het „uitspreken" klaar zijn voor dat de vallende ster uit het gezicht was verdwenen en dat was gauw, want die dingen gaan erg vlug! Wie zich nog eens wil overgeven aan de genoegens van zijn kinderjaren kan het komende week-end zijn hart ophalen op en omstreeks 12 Augustus ontmoet onze aarde in haar jaarlijkse baan om de zon een hele zwerm meteoren. Is de hemel helder, dan heeft men kans dat er gemiddeld elke minuut één te zien is. Men moet voor deze regen kijken naar de noordoostelijke hemel, tussen het sterrenbeeld Cassiopeia en de horizon. Daar staat n.l. het sterrenbeeld Perseus, waarnaar deze jaarlijkse terug kerende zwerm meteoren is ge noemd: zij heten de Perseïden. Ga eens bij een stuk of tien van deze vallende sterren na, uit welk punt zij (schijnen) te komen. Verleng de baan die zij volgen naar achteren en u zult zien dat ze alle schijnbaar uit één punt komen. Dat punt heet in de astro nomie de „radiant", het bevindt zich bij het sterretje „êta" van Perseus de zevende ster in helder heid, van dit sterrenbeeld. Waarom juist nu in Augustus deze grote hoeveelheid? Wie weet dat de aarde in een jaar haar baan om de zon doorloopt, begrijpt dat de aarde elk jaar op een bepaald punt terugkeert. Het punt waar onze planeet zich omstreeks 12 Augustus bevindt is het snijpunt van de aardbaan met de baan der Perseïden. Vandaar dat wij er op en om streeks die datum zoveel ont moeten. Meteoren hebben, net als ko meten, 'n vaste baan in de ruimte. Zij zijn trouwens, kan men zeg gen, familie van kometen. Mete oren zijn kosmisch gruis, een afvalproduct van een komeet. En de kometen zelf? Professor Cort uit Leiden heeft onlangs een theorie gelanceerd volgens welke de kometen hun oorsprong vinden in een kosmische wolk op 100.000 astronomische eenheden van hier (dat wil zeggenhonderdduizend maal de afstand van de aarde tot de zon, die 150 millioen Km bedraagt)Zij zouden dan in ons zonnestelsel terechtkomen tenge volge van een „storing": een passerende ster komt in botsing met de kosmische wolk en Ver oorzaakt er beweging in, zoals biljartballen elkaar aan 't draaien brengen en door hun botsing van richting veranderen. Nikkelijzer en steen, de mate rialen waaruit de meeste meteoren bestaan, geven zelf geen licht. Toch zien wij soms vallende sterren die in helderheid Venus of soms zelfs de maan nabijkomen! Wat is daarvan de oorzaak? Atoomsplitsing Niet de wrijving met de lucht, zoals vroeger werd aangenomen. Men redeneerde toen als volgt: een meteoor wordt, zodra hij in de dichtere lagen van onze damp kring komt (op ongeveer 100 km hoogte) verhit door de wrijving met de lucht en het lichtschijnsel dat wij zien is het gevolg van die verhitting. Als het dat alleen was, zou vrijwel geen meteoor voor ons zichtbaar zijn: dikwijls zijn zij niet veel groter dan en kele centimeters en men kan zo'n ding van het formaat van een spijker op 'n afstand als die van Amsterdam naar Dordrecht on mogelijk zien, zelfs niet al is het gloeiend. In feite voltrekt zich, wanneer wij die lichtflits zien, iets heel anders, iets dat op atoomsplitsing lijkt! Het is namelijk moleculen- splitsing. Door zijn grote snelheid breekt de in onze dampkring doordringende meteoor namelijk de luchtmoleculen in stukken. Hier door komt electronen-energie vrij. Die vrijmaking van energie gaat - precies als bij het ontploffen van een atoombom het splitsen der atomen - gepaard met een lichtverschijnsel van grote helder heid. Dat is de voornaamste oor zaak van de lichtflits die wij aan de hemel zien. Soms zelfs is de lucht zo in de war gebracht door het passeren van een meteoor, dat er nog enige seconden lang een lichtend spoor zichtbaar blijft, als een staart achter de lichtende vuurbol. Meteoren vallen maar zelden op aarde (gelukkig). Al zien wij ook elke minuut zo'n gloeiend brok steen of nikkel-ijzer langs het firmament schieten, ons hoofd is tamelijk veilig. De verhitting waaraan een meteoor, eenmaal binnen de aardse dampkring, blootstaat is zo enorm, dat het materiaal niet alleen smelt maar zelfs volkomen verdampt, voor dat de meteoor het aardopper vlak heeft bereikt. Dank zij de in dubbel opzicht heilzame aanwe zigheid van een dampkring om deze planeet, die niet alleen mo gelijk maakt dat wij kunnen ade men, maar ons tevens beschermt tegen allerlei kosmische „vuiltjes aan de lucht". in het Openluchttheater Het Nederlands Volkstoneel gaf Maandagavond in het open luchttheater 'n vlotte voorstelling van „Les four beries de Scapin", een blijspel uit 1671 van Molière, algemeen erkend als het grootste komisch genie van alle tijden en alle landen. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd met deze klucht van de grote meester. De regisseur Ben Groeneveld gaf een korte toelichting op dit oeuvre. Het was geïnspireerd op de z.g. commedia dell'arte. De beroepsspelers traden steeds op in vaste rollen en beeldden be paalde typen uit als een vrek, een ingebeelde zieke enz. enz. De tekst werd geïmproviseerd. Alles was ingesteld op grap penmakerij. In de Schelmenstreken van Scapin in de vertaling van Jaap Maarleveld werden voor de lachspiegel geplaatst een vrek en iemand, die zich aan alles ergert, Geronte, vertolkt door Alex Faassen, en Argante, door Ben Groeneveld gespeeld. De hoofdpersoon was Scapin, de schelm, de knecht, meesterlijk gespeeld door W. Kouwenhoven. Hij wist de minnende paartjes prachtig te helpen in hun strijd tegen de ouderlijke macht, en de oude Geronte geld af te troggelen, door hem wijs te maken, dat zijn zoon op een Turkse galei werd vastgehouden en alleen tegen be taling van 500 kronen zijn vrij heid kon terugkrijgen, De oude vrek, wanhopig, kan eerst niet besluiten om te betalen maar geeft ten slotte toe, al maar her halende „wat voor de duivel doet die jongen op de galeiën" (qu' allait-il faire dans cette galère). De andere vader weet hij 200 pistolen armer te maken. Met een algemene verzoening en vergeving besloot het stuk, een prachtslot en toen... moesten de regenjassen dienst doen. Ruïne-voetbaltournooi DRIEDAAGSE FANCY-FAIR voor de kleuters In de lokalen van de School met de Bijbel werd Maandag avond de Fancy-fair geopend, die daar op initiatief van de afdeling Bergen van de Ned. Chr. Vrou wenbond werd georganiseerd. De presidente van de afdeling, Mevrouw v. Minnen, wees er in haar openingswoord op, dat de afdeling gemeend had het bestuur van de Christelijke Kleuterschool te moeten helpen om de financiële moeilijkheden, waarvoor het zich geplaatst ziet te overwinnen. Alle ouders, die aan het Christe lijk onderwijs de voorkeur geven voor hun pupillen, zullen deze poging om het Christelijk kleu teronderwijs te steunen, van harte toejuichen en een steentje, of beter gezegd een dubbeltje willen bijdragen voor het goede doel. In deze 3 lokalen, was daartoe volop gelegenheid, Eén der les ruimten bood 'n schat van hand werken en andere artikelen aan, in een ander lokaal boden tal van vermakelijkheden als sjoelbak, grabbelton, vrolijke keuken, speer werpen en wat dies meer zij, volop gelegenheid tot het offeren van een penningske en ten slotte nodigde 'n derde lokaal de moe- gekochte, moegespeelde bezoeker uit tot een ogenblikje rustig ver pozen onder het genot van een geurig kopje thee. Het Badgasten-Tennistournooi Het vierdaags tennistournooi voor badgasten op het Tennispark „De Molenkrocht" is Donderdag begonnen. Zoals te verwachten was, is de belangstelling bijzonder groot. Als het weer geen spelbreker is, zullen echter op Zaterdag 11 Augustus reeds een deel van de halve eindstrijden gespeeld kunnen worden. De rest van de demi finales volgt dan op Zondag morgen. De finales vinden op Zondagmiddag plaats. Dat hierbij zeer fraai tennis te zien zal zijn, valt reeds nu te voorspellen. De toegang tot het voor het publiek gereserveerde gedeelte van het tennispark (ingang Kruis weg) is geheel vrij, mits men niet te luidruchtig is tennis is evenals biljarten 'n sport van concentratie. BERGEN-KEYNSHAM De jongelui uit Bergen, die een bezoek van 14 dagen aan de Engelse gemeente Keynsham heb ben gebracht, zijn in goede ge zondheid en opgetogen weer thuis gearriveerd. Zij hebben een uitstekende ont vangst gehad in Keynsham en hebben genoten van de goed ver zorgde organisatie die de Engel sen voor hun bezoek hadden ge troffen. De gezinnen, waarbij onze jongens en meisjes waren onder gebracht, hebben er een eer in gesteld hun een goede indruk van Engeland te geven en op vele excursies werden de fraaie omge ving van Keynsham en Bath met de bezienswaardigheden bezocht. Als leider van onze Bergense groep trad op de heer L, Riet veld, hoofd van een school te Alkmaar, die contact onderhield met alle adressen, waar onze jongelui logeerden en die niet anders dan lof heeft over de wijze waarop onze groep ontvangen is en onze jongens en meisjes zich gedragen hebben. De burgemeester van Keyns ham gaf aan de heer Rietveld een brief voor mij mede, waarin hij schrijft dat men in Keynsham opgetogen was over het leuke type jongens en meisjes dat Ber gen afvaardigde. Ik ben er trots op dat onze jongelui zulk een uitstekende in druk hebben gemaakt en dat zij bij de „hersengymnastiek" de jeugd uit Keynsham overwonnen. Bergen is prima voor de dag gekomen - maar Keynsham ook! En ik vertrouw er op dat als het volgend jaar enige jongens en meisjes uit Keynsham hier komen, Bergen hun dan ook een ontvangst zal bereiden, die klinkt als een klok. Dr W. HUYGENS 7c EXPOSITIE 1951 van K-C.B. Op de broeierige eerste Zater dagmiddag van Augustus opende Mr A. F. Kamp, voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen, in de Kunstzaal „De Rustende Jager" een expositie van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Thijs Sterk, schilderijen van Cees Boeridermaker en beeld houwwerken van J. W. Radecker. Mr Kamp sprak er zijn voldoe ning over uit, dat zo velen bij dit zwoele weer hun schreden hadden gericht naar deze kunst zaal, bemoedigend voor kunste naars en organisatie. Een terug blik werpende op de in het laatste jaar afgelegde weg, meende spreker dat het werken en stre ven van het K.C.B. 'n bemoedi gend gevoel geeft. Er waren in de afgelopen winter 7 kunst avonden georganiseerd en heden werd de 7e tentoonstelling in '51 gehouden. Een publicatie van recente datum in minder gelukkige be woordingen gesteld, had bij som migen nogal wat roering gebracht. Spreker noemde 't spijtig, dat er niet aan gedacht was, dat zo licht aan anderen en de organi satie schade kan worden gedaan. Spreker eindigde zijn openings woord met de exposerende kun stenaars alle succes toe te wensen. Tot 17 Augustus blijft het werk van de drie kunstenaars te be zichtigen, alsmede edelsmeedwerk van Marycke Visser en grafisch en tekenwerk in portefeuille van verschillende werkende leden van het K.C.B. GESLAAGD Voor het Staatsexamen Gym nasium A is geslaagd onze plaats- genote mej. R. Schuil. ZONDAGSDIENST ARTSEN RUïNEKERK-TOURNOOI Berdos opende het seizoen met het jaarlijks terugkerende Ruïne- kerk-Tournooi. Acht elftallen kwa men tegen elkaar in 't veld. Vóór de aanvang van het tour- nooi werd één minuut stilte in acht genomen ter herdenking van het dezer dagen overleden bestuurs lid van de zustervereniging B.S.V., de heer W. Beeldman. Bij het begin van de ontmoe ting tussen B.S.V. en S.E.W. werd wederom zijn nagedachtenis geëerd. Er was voor dit tournooi matige belangstelling en ook het spel was matig. Het warme weer speelde hierbij denkelijk ook een rol. De Rotterdammers O.M.L. le den een 3—0 nederlaag tegen de gastheren Berdos. Vrone bleef met 32 de baas over Koedijk. Schoorl moest het loodje leggen tegen Randers. die het vorige jaar de Ruïnekerk veroverde. Tenslotte wist B.S.V. met 1—0 te winnen van S.E.W. uit Nibbixwoud. Volgende Zondag komen in de halve finale Berdos tegen Vrone en Randers tegen Bergen en zul len de winnende elftallen kampen om de zilveren Ruïnekerk. RUïNEKERK VOETBAL-TOURNOOI Zondag a.s. vindt het vervolg plaats van het „Ruïnekerk-Tour- nooigehouden op het Berdos terrein, Nesdijk, Bergen. Allereerst komt Berdos in het veld tegen Vrone uit St. Pancras. Gezien het spel van Zondag j.l. zal Vrone wel overwinnaar wor den. De tweede wedstrijd vindt plaats tussen Bergen en Randers uit Alkmaar. Gezien de prestaties moet Randers deze wedstrijd winnen. Dan komt de jeugd van Berdos in het veld tegen de toekomst van R.K. A.F.C. uit Alkmaar. Voor deze wedstrijd is een pracht medaille uitgeloofd. Dan volgt de Finale. Zoals men ziet, een pracht programma, een gang naar het Berdosveld is zeker de moeite waard. Muziekcorp der P.T.T. uit Alkmaar concerteert en W indhondenrennen V. V. V. Noord-Kennemerland vraagt op de laatste Zondag van de Hondsdagen de bijzondere aandacht voor de om „zijn ge zellige aart en 't kwispelen van zijn staart zo vermaarde vier voeter," zoals de Schoolmeester leeraart in zijn Natuurlijke Histo rie. Op het sportterrein waar anders voetballers achter het leer tippelen, zullen a.s. Zondag snelle viervoeters een kunsthaas achter volgen met een razende snelheid van 60 kilometer. V.V.V. in troduceert met deze windhonden- rennen een nog nooit geziene sport te Schoorl, een sport die in Engeland een kwart eeuw geleden geintroduceerd door de Canadese majoor Crightley en de eerste avond reeds 2160 bezoekers trok. Later was het niets ongewoons als 40.000 en zelf 70.000 enthou siasten aanwezig waren. Te Schoorl zal de Windhondenver eniging „Amsterdam" de wind- hondenrennen organiseren. Ruim dertig honden zullen er starten, waaronder Greyhounds, Whippets en Afghanen (Oosterse wind honden). De avond te voren komt het Muziekcorps der P.T.T. uit Alk maar leven in de brouwerij bren gen. Er zal een mars worden gemaakt door de kom van het dorp, waarbij de burgerij haar beste beentje zal voorzetten om door het aanbrengen van een eenvoudige verlichting alles een feestelijk aanzien te geven, en verder zal het corps concerteren op Raadhuispleinen Paardenmarkt. Groet heeft zijn kermis weer gehad, zijn drie dagen feest voor groot en klein, voor oud en jong. Het moge dan niet meer zijn als een 25 a 30 jaar geleden, toen de bewoners reeds dagen te voren druk in de weer waren om alles in gereedheid te brengen voor de ontvangst van familie en vrien den uit verre omtrek, moeder de vrouw alles binnenshuis nog eens een extra beurt gevende en het manvolk buitenshuis alles op knappende, dat alles moge tot 't verleden behoren, evenals ook de grote pot soep, die daags te voren werd klaargemaakt om allen die 'n dagje te gast kwamen te kunnen spijzigen, toch bleef de kermis nog altijd drie dagen van gezelligheid en vreugde. En niet alleen voor de ingezetenen, maar ook voor de vele vreemdelingen, die hier in hun vacantietijd ver blijven, zijn de kermisgeneugten nog altijd een attractie. Het is maar geen pretje voor de stede lingen om zo'n boerenkermis eens mee te maken, eens rond te draaien in draai- of zweefmolen, eens te schommelen in een schommelschuitje, zijn geluk eens te beproeven bij werpspel of ander kansspel, eens te schieten met een buks of zijn krachten te beproeven op het hoofd van Jut, of te smullen van die ouderwetse oliebollen. Groet mocht zich alle drie dagen verheugen in schitte rend weer en 'n enorme menigte bewoog zich dan ook tussen al die tenten en kramen op het kermisterrein, dat 's avonds baad de in een zee van licht. Het was er vaak een leven als 'n oordeel, en boven de cacophonie van ge luiden uit klonken de geweer schoten van de Zondagsjagers en de slagen op het arme hoofd van Jut. Liefhebbers van de dans konden hun harten ophalen in 'n reuzen- tent. Der traditie getrouw zorgde de Harger Toneel Vereniging er weer voor, dat ook op de zo genaamde stille avond wat te beleven viel: zij kwam met een goed verzorgde opvoering van „De Zondaar". DRIE WEKEN VAN ZOMERVREUGDE In Paterswolde hebben 26 leden en enkele niet-leden het jaarlijks zeilkamp van de K.J.V.O. leren kennen. Gedurende de twee maal zeven dagen leerden de twee groepen de eerste beginselen van het zei len en wel zodanig, dat de laatste twee dagen ook zonder instruc teur geen brokken werden ge maakt. 's Nachts werd gedroomd van bakboord, van „gijpen" en „kil lende" zeilen. Door de mooiste streken van de drie Noordelijke provincies trokken de deelnemers heen en terug zes dagen lang. Nu genieten ruim dertig jonge kinderen op de Haere te Doorn spijk van het Veluwekamp, dat het veertiende is in het bestaan van de Kennemer Jeugdgroep van Onthouders. Op Woensdag 15 Aug. keert dit kamp naar Bergen terug. Ouders en jongeren, die iets meer wensen te weten van onze groep, kunnen zich wenden tot Swaantje Boschman voor Schoorl, Heereweg B 70 en tot Hanny Botterman te Bergen, Eikenlaan 22. BRIDGE-CLUB „SCHOORL" Uitslag van 6 Augustus: Familie Hogervorst 48,5 van Twuyver-Nieuwland 46,5 Familie Repko 44,5 v.d. Lelie-v.d. Hoef 44 v.d. Linde-Half Sr. 43,5 Mevr. v.d. Linde-Half Jr. 40 Stam-Haasbroek 39 Mevr. Timmerman- Mevr. Bouman 30 Pensiongasten zijn steeds wel kom op onze wekelijkse club avond, deze is iedere Maandag avond 8 uur in „De Rode Leeuw' te Schoorl. tHeebUai DE DUINSTREEK Bezoekt Zondag 12 AUGUSTUS Nesdijk Aanvang 12 uur 12 Augustus Dokter POOT, Telefoon 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1