UttkUod ft 99 r Wij, fyacm (net mccuitie B.&S. De NOOD der gepensionneerden C. Oldenburg - drukkerij boekhandel week-end huisjes BERGEN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 28e JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zowel drukkerij als boekhandel zullen gesloten zijn VAN ZATERDAGNAMIDDAG 18 AUGUSTUS 6 UUR tot en met MAANDAG 27 AUGUSTUS '51 Op Vrijdag 24 Augustus zal dus GEEN „Duinstreek' verschijnen. Laan weg C 164 - Schoorl - Telefoon 268 Hoogst gepensionneerden worden bevoordeeld Er wordt de laatste jaren heel wat geschreven en gezegd over lage lonen en salarissen, maar men zal moeten toegeven dat over het algemeen de lonen meer gestegen zijn dan de pensioenen. Nu is het pensioenprobleem uitermate moeilijk. Wij willen pensioen zien als uitgesteld loon, waar de betrokkenen dus recht op hebben op grond van in het verleden geleverde prestaties. Meestal wordt er tijdens de productieve periode van 'n arbeider een gedeelte van het loon gereserveerd voor pensioen. De werk nemer spaart een portie terwijl ook de patroon een percentage van de door hem toegekende beloning gaat reserveren om dit gedurende de levensavond van zijn ondergeschikte uit te betalen. Het is bij deze gedachtengang moeilijk om in de tijden van prijsstijging de uitkering aan gepensionneerden te verhogen. Immers de productieve periode van de werknemer is voorbij. Hij heeft zijn prestaties geleverd en de daarvoor gestelde be loning is uitbetaald voor zover het loon is verteerd, terwijl de rest nog in een pensioenfonds op uitbetaling wacht. Niettemin hebben velen in de afgelopen jaren reeds een toeslag op hun pensioen ontvangen. Dit geschiedde in de particuliere sec tor maar ook de overheid heeft mede op aandrang van leden der volksvertegenwoordiging haar oud-gedienden niet vergeten. Men moet deze extra-uitkerin gen zien als een bijstand uit so ciale overwegingen en niet steu nend op economische grondslagen. Bij een loontoeslag is er sprake van een recht op verhoging om dat de in geld toegekende tegen prestatie voor geleverde diensten niet meer toereikend mag worden geacht. Pensioentoeslagen liggen dus geheel in de sector der so ciale bijstand zolang er geen doeltreffend systeem is te vinden om de pensioenen met het op en neergaan der kosten van le vensonderhoud te laten fluctueren. Ook een glijdende pensioenschaal brengt grote moeilijkheden met zich, zodat men daarvoor nog onvoldoende voorstanders kan vinden. De acties der gepensionneerden om toeslagen en verhoging zouden gepaard moeten gaan met gelijk soortige acties om verlaging der pensioenen in tijden van prijs daling Dit laatste zoekt men vergeefs in de geschiedenis, maar men mag toch een toeslag op pensioenen in deze bijzondere omstandigheden nooit verwerpen, want de nood heeft bij velen zijn intrede gedaan en die nood breekt nu eenmaal alle wetten. De overheid verzorgt momen teel ruim 100.000 gepensionneer den, waarvan er meer dan 50.000 een pensioen genieten dat niet hoger is dan f 1500,per jaar en velen zouden zich zelf gelukkig prijzen wanneer zij dat bedrag ontvingen. Een pensioen van f 250,— tot f 600,behoort in Nederland helaas niet tot de uitzonderingen. Dit bedrag is absoluut ontoereikend om van te leven en daar velen geen neven inkomsten hebben kwam de over heid in de afgelopen jaren haar voormalige dienaren telkens te gemoet. Een vierde deel van weinig is niet veel. In 1946 gaf men een toeslag van 25°/o op alle pensioenen. Men zal begrijpen dat hierop reactie's kwamen van de zijde der laagst-gepensionneerden, voor wie het vierde deel van hun pensioen als toeslag veel minder betekende dan voor de hogere klassen. Dit systeem moet dan ook worden veroordeeld, want er zijn hier geen economische argumen ten in het geding. Er is louter sprake van 'n leniging der nood, die vanzelfsprekend bij de laagst gepensionneerden het hoogst is, terwijl de oud-gedienden in de hogere pensioenklassen dikwijls nog andere appeltjes voor de dorst in voorraad hebben. In de jaren 1949 en 1950 is men er daarom toe overgegaan om een vast bedrag per gepensionneerde toe te kennen, ongeacht de hoogte van het pensioen. Dit lijkt ons veel rechtvaardiger, want het gaat om lenigen van nood en men moet dus niet komen aan dragen met het argument dat langs deze weg de laagste klassen relatief bevoordeeld worden, want bij hen was de nood het ondraag- lijkst en wanneer die dus relatief vermindert, kan daar niemand be zwaar tegen maken. Daarom moet het onze verwon dering wekken dat de Tweede Kamer in een van de laatste zit tingen van dit parlementaire jaar opnieuw accoord is gegaan met een procentuele verdeling van het uitgetrokken bedrag voor pensi oentoeslagen. Een juist argument voor een zodanige distributie lijkt ons onvindbaar en wij menen dan ook in het kader van de toeslag gedachte deze gedragslijn te moe ten veroordelen. In het lichtschijnsel der sociale gedachte worden hier door de hoger gepensionneerden bevoordeeld en ontvangen econo misch sterkeren meer steun uit de staatsruif dan economisch zwak keren. Niet om van te leven Hoe kan men ooit leven van zulke geringe pensioenen, zal me nigeen vragen. Dat is bepaald onmogelijk en in vele kringen bieden familieleden dan ook de helpende hand om de oudjes een onbezorgde levens avond te bezorgen. Voor wie deze hulp niet bestaat is er de nood wet Drees. De uitkering op grond van deze noodwet werd toe gekend om aan de bestaande na oorlogse nood van mensen, die ouder zijn dan 65 jaar, tegemoet te komen. Er is hierbij geen sprake van onverdiende steun, een soort aalmoes dus, maar van een recht op levensonderhoud voor mensen, die hun hele leven gewerkt heb ben mede ten bate van de Neder landse gemeenschap. De moderne opvatting is zeer terecht, dat men oudere mensen, die onmachtig waren in hun pro ductieve periode een reserve te vormen, niet mag laten verkom meren. Er bestaat een plicht tot arbeiden maar ook het recht op het leven. Men behoeft het dus niet als een minderwaardig iets te zien wanneer men op latere leeftijd een beroep moet doen op een uitkering van de gemeenschap, wanneer men daarvoor zijn hele leven met zijn beste krachten heeft gearbeid. Al te veel ouderen schrikken daarvoor nog terug, behept met denkbeelden, die in wezen nog 19e eeuws zijn. Niet alleen wordt zodoende onnodig een last op de schouders van kinderen gelegd, die de opbouw van het eigen bestaan remt, maar er wordt door conservatieve denk fouten eveneens soms overbodig gebrek geleden. De uitkering ingevolge de nood wet ouderdomsvoorziening ge schiedt tot een maximum bedrag van ruim f 1400,- per jaar. Ge niet men nog inkomsten, dan worden deze afgetrokken. Wie dus een pensioen heeft van f 500,- krijgt dit bedrag op de uitkering in mindering gebracht. In ieder geval kan langs de weg van deze noodwet de ver mindering der ergste noden nog voor velen worden verkregen, die nu misschien verlangend uitzien naar een f 100,- pensioentoeslag, maar die belangrijker rechten in de Nederlandse staat minderwaar dig afwijzen. Voor hen leggen wij er de nadruk op dat een pensioentoeslag evenzeer sociale bijstand is als de nooduitkering ouderdomsvoorziening. Deze mentaliteit van afkeer der noodvoorziening wijst ons ten slotte nog eens op de noodzaak om deze regeling spoedig door een voor rijk en arm geldende definitieve oudedag-voorziening te vervangen. Het nieuwe parlemen taire jaar zal ons deze stellig moeten brengen. Dr H. R. MES EXPOSITIE K. C. B. Zoals de trouwe bezoekers van de tentoonstellingen van het K. C. B. weten, wordt telkens voor twee weken het werk van twee kunstschilders tentoongesteld. Gezien het groot aantal wer kende leden zijn de deelnemers over twee jaren verdeeld en de rij van het tweede jaar wordt nu gesloten door David Kouwe- naar en Dirk Vis. Alle expo santen hebben steeds de keuze of ieder alléén gedurende één week te exposeren, of gezamenlijk veer tien dagen. Kouwenaar en Vis hebben het eerste gekozen. Op Zaterdag 18 dezer om 4 uur zal de tentoonstelling van Kouwenaar, schilderijen en tekeningen - uit sluitend zelfportretten - worden geopend door de heer Th. J. van der Wal, werkend lid van het Centrum. De expositie van Dirk Vis, eveneens schilderijen en te keningen bevattende, wordt een week later op 25 Augustus ge opend. Een bezoek aan beide exposi ties wordt gaarne aanbevolen. EXAMENS Geslaagd voor diploma handen arbeid de heer S. J. Nijdam. Voor hoofdacte, deel A slaagde de heer L. J. Lambeck. Daar is een tijd van komen, Daar is een tijd van gaan. Na 42 jaren in dienst te zijn geweest bij de P.T.T., eerst als besteller en later als besteller voorman, verliet de hr Fr. Kops dezer dagen de dienst wegens 't bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. 42 Jaren was hij de brenger van lief of leed, 42 jaren werd zijn komst vol blijde verwachting met ongeduld verbeid of in angst en vreze tegemoet gezien. 16 Jan. 1909 begon hij zijn loopbaan te Heiloo, om die op 16 Mei 1912 te vervolgen in Spierdijk. Het laatste en langste deel van zijn weg als besteller zou hij afleggen in Bergen, dat hij 31 jaren in alle richtingen zou doorkruisen. Eerst viel het hier niet mee Bergen telde nog wel geen 2000 woningen als thans, maar de 1200 huizen met 4800 inwoners was toch heel wat moeilijker dan een Spierdijk. En dan het gemoede lijke zou hij hier missen, ofschoon de thans rustende hr Kops met genoegen terugdenkt aan de uit zonderingen die hij hier aantrof. Als de thans gepensionneerde rustig op zijn praatstoel zit in de gezellige kring van zijn huisge noten, en een blik achterwaarts werpt op de lange afgelegde weg, dan blijkt wel dat die weg niet steeds met rozen bestrooid was, maar hij en zijn levensgezellin zijn vol dankbaarheid voor al het goede dat zij mochten ontvangen. Dat het wel eens moeilijk ging de eindjes aan mekaar te knopen bij een jaarwedde van f 300,— daar weet moeder de vrouw van te vertellen. Maar het was toch maar een buitenkansje dat je te Spierdijk, waar het salaris f460, bedroeg, op de „bouw" in je vrije tijd nog wel eens 11 centen per uur kon bijverdienen! Het is alles voorbij en nu volgen zij de Zwitserse spreuk: „mach es wie die Sonnenuhr, - zahle die heitren Stunden nur". Zij tellen al leen de heldere uren en laten de duistere in de duisternis. Van het Staatsbeheer der P.T.T. mocht de scheidende als erkenning van zijn voortreffelijke plichts betrachting, als blijk van waar dering de bekende almanak en een grote legpenning met inscrip tie ontvangen. Ter gelegenheid van zijn 40- jarige dienstvervulling werden zijn verdiensten reeds erkend met de Eremedaille van de Orde van Oranje Nassau. Het personeel van het P.T.T. kantoor Bergen verraste de scheidende besteller-voorman met een fraai zilveren asbakje en de nodige rokertjes. Grote belangstelling voor het SCAPINO-BALLET Het Scapino-ballet, dat hier het vorige jaar reeds met veel succes optrad in het Openluchttheater, mocht zich ook nu weer in een grote belangstelling verheugen. Er werd deze avond 'n geheel nieuw programma uitgevoerd. De avond werd geopend met „Har lequinade", waarin het gezelschap verschillende figuren, bekend uit de tijd van de Commedia dell'arte nog eens in de vorm van een balletpantomine deed herleven. Colombine Johanna Rebel-Zuiver waarom het gehele gebeuren draaide, had door haar schoon heid en karakter vele aanbidders; maar papa Pantolone (Lizzy Dem- menie) wilde zijn dochter alleen uithuwelijken aan de meestbie dende. Elke candidaat werd dan ook de vraag gesteld „Heb je geld?" en als dit niet meeviel, was er geen kans. Zo werden Capitano, een mislukt soldaat, Pierrot, een poëet, en Dottore, een geleerde, afgewezen. Intussen wist Scapino, 'n schelm (Serafine Giezen), 't hartje van Colombine te veroveren. Prachtig werd het hele gebeuren gespeeld en gedanst. Als tweede nummer werd ge danst „Dorpsidylle" waarin op traden een moeder en dochter en verder 2 meisjes en 2 jongens. De Russische volksdansen beeld den het hele dagelijkse leven uit, vanaf het ontwaken, het aan de arbeid gaan enz. enz. Na de pauze volgde „De Pascha en de Beer' naar een sprookje van Scribe. 2 Broertjes „Droef ter been" (Serafine Giezen) en „Vlug ter been" (Cor v. Muyden) en hun zusje „Roxelane" (Johanna Zuiver) verdwalen en komen te recht in de Paleistuin van de Pascha, (Jan Rebel) die een dolle liefhebber van dansen is. Als hij Roxelane ziet dansen is hij ver rukt, maar zijn danseresjes zien in haar een indringster en haat ten ze. Dan gaat de beer van de Pascha, zijn lievelingsdier, dood. Leiden, of liever het paleis in last. Maar „Vlug ter been" weet raad: hij laat zijn broertje in 'n berenhuid kruipen. De Pascha is verrukt als hij ziet, dat dit beertje ook kan dansen. Dan ontdekt hij dat het niet zijn witte beer is. Weer moeilijkheden, tot „Vlug ter been" uitkomst brengt door de groot vizier te omhullen met een witte berenhuid. Als de Pascha ontdekt, dat hij beetgenomen is, wordt de toe stand kritiek. De beul Ali zwaait zijn zwaard reeds woest in het rond, maar Roxelane redt de si tuatie en dan komt het blijde einde, waarbij het hele gezelschap zijn vreugde uitdanst. Liefhebbers van de dans heb ben weer volop kunnen genieten en namen met 'n hartelijk applaus afscheid van het Scapino Ballet. TYROLER RADIO-ORKEST De Bonte Avond in het Open luchttheater, te verzorgen door het Tyroler Radio-Orkest „Al- pengriin", dreigde door het weer te worden verstoord, maar de Tyrolers zochten en vonden met hun gasten een toevlucht in „Duinvermaak Daar waren bij muziek en zang spoedig alle na righeden vergeten. Het orkest onder leiding van Jenny van Elsloo en/of Gustaaf Wendt bracht een gezellige sfeer in de zaal en wist de juiste toon te treffen. „Im weissen Rossl" met zang van Marga Graff, Jenny van Elsloo en Albert de Booy, ontketende 'n storm van applaus. Albert de Booy (de Rotterdamse Tiroler, zoals hij verklapte) kon ernstig zijn, zoals met zijn „Rot terdam", maar ook vrolijkheid brengen in de zaal met zijn num mers vol wijsheid en onwijsheid. Coba Sodekamp zorgde voor de vrolijke noot, ook in haar duet met een Volendammer boertje. Jenny van Elsloo werd luide toe gejuicht na haar „Kleine blonde Mariandel De 16-jarige pianovirtuoos Rudy van Houten wekte bewondering met zijn „Warschau Concerto Marga Graff, de Wiener San- gerin, had groot succes met „Du bist die Roseen andere nummers. De mooie avond werd besloten met de Houthakkersmars. Die hedenavond verstek heeft laten gaan, mag zich beklagen, Er is echter één troost: dit ge zelschap blijft de hele week! Uniformenfonds van Bergen's Harmonie Maandagavond 9 uur zal in Café Nieuwendijk de verloting worden gehouden ten bate van het Uniformenfonds van Bergen's Harmonie. BAZAR CHR. KLEUTERSCHOOL De door de afd. Bergen van de Ned. Chr. Vrouwenbond ge organiseerde fancy-fair ten bate van de Chr. Kleuterschool werd een groot succesde bazar bracht f 2200 bijeen. Een mooi resultaat. ZONDAGSDIENST ARTSEN VILLA VAN CHARLEY TOOROP IN BRAND Dinsdagavond ruim tien uur werd de Bergense Brandweer in het geweer geroepen om de strijd aan te binden tegen de Rode Haan, die een aanval deed op de villa van Charley Toorop aan de Buerweg. De Brandweer was spoedig ter plaatse en opende de aanval met drie stralen op de waterleiding. Even later verscheen ook de Alkmaarse Brandweer op het strijdtoneel en kort na middernacht was men de toestand meester. De kunstschatten werden door hulpvaardige handen in veiligheid gebracht, waarbij vooral de jeug dige W. Akerboom zich verdien stelijk maakte. De brand veroor zaakte overigens veel schade. RUïNEKERK-TOURNOOI Berdos legt beslag op de erepalm Ondanks het minder gunstige weer werd op het Berdos-terrein het Ruïnekerk-Tournooi voortge zet en beëindigd. In de halve finale wist Berdos de tegenstanders uit St. Pancras uit te schakelen: Vrone verloor met 0'8. Randers uit Alkmaar, houder van de Ruïnekerk, won van B.S.V. uit Bergen met 32. In de finale tussen Berdos en Randers moest Alkmaar het loodje leggen: met 21 wist Berdos te zegevieren. De Ruïnekerk, het vorige jaar gewonnen door Randers, komt dus nu in Bergen terug. De pu blieke belangstelling had wel wat groter kunnen zijn, maar de vrees voor Pluvius zit er nu eenmaal in. BADGASTEN TENNIS-TOURNOOI WAS STERK BEZET Op Donderdag 9, Vrijdag 10, Zaterdag 11 en Zondag 12 Aug. vond op het park „De Molen krocht aan de Kruisweg het tennistournooi voor badgasten plaats. De belangstelling onder de bad gasten en onder de tennisspelers uit het district Noord-Holland Noord was groot. Er waren meer dan honderd inschrijvingen binnen gekomen, zodat de wedstrijdleiding de handen vol had om een en ander vlot te doen verlopen. Voor het heren-enkelspel hadden veertig heren ingeschreven, waaronder de ranglijstspelers G. Adama van Scheltema uit Delfzijl en W. Ket- jen uit Haren (Gr.) Verschillende partijen leverden onverwachte uitslagen op. Zo werd de niet op dreef zijnde dis trictskampioen, A. Stumpel(Hoorn) in de eerste ronde uitgeschakeld door Dr N. de Koning (Enschede) De in Bergen reeds bekende Mevr. Rommelaar - Timmerman, eveneens uit Enschede, verloor in de kwart-finale van de uitein delijke winnares, Mevr. Radema ker (Nijmegen). Een speler met een mooie stijl was J. Loeb uit Amsterdam. Hij bracht het tot de halve-finale, die hij verloor tegen W. Ketjen. De mooiste wedstrijd werd de finale heren-enkelspel, die ging tussen de twee favorieten van dit tournooi, Adama van Scheltema en Ketjen. Eerstgenoemde won met gering verschil. Beide heren speelden samen in het dubbelspel, wat zij zonder veel moeite won nen. Stumpel en Loeb wisten in de halve-finale slechts twee games tegen hen te maken en Mr Schuurman en F. Beek uit Alk maar zelfs maar één. De regenval op Zaterdagavond en Zondagmorgen en het overdag niet aanwezig kunnen zijn van veel spelers uit het district waren oorzaak, dat het dames dubbel spel en gemengd dubbelspel niet afgespeeld konden worden. Dit geschiedt nu waarschijnlijk op Zaterdag 18 en Zondag 19 Aug. Burgemeester Huygens reikte na afloop met een toepasselijk woord de prijzen van de wel ge speelde nummers uit. De heer Adama van Scheltema DE DUINSTREEK Hereweg A 14-15 - Groet - Tel. 353 19 Augustus Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 26 Augustus Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1