ft 99 Hoek- en QefaksGGtteu SCHOORLS GEMENGD KOOR Zaterdag 1 September: zGusvetduisietikp No. 472 GEOPEND TOT DES NACHTS 4 UUR. DINSDAG 11 SEPTEMBER a-s. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 28e JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl* Schoorldam* Groet* Camperduin* Egmond aan Zee* Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Dood en leven worden door de zon beïnvloed Zaterdag 1 September zal in ons land een zonsverduistering te zien zijn (mits de wolken zo goed willen zijn, een eindje op zij te gaan). Het verschijnsel voltrekt zich tussen half één en tien voor twee. De juiste tijdstippen van begin en einde luiden voor het midden van 't land 12.36 uur en 13.48 uur voor het Noorden en Zuiden kan dit enkele minuten schelen. Het is maar een zeer gedeeltelijke verduistering: onderaan rechts wordt uit de rand van de zonneschijf een klein hapje gebeten. Wij herinneren beter ten overvloede dan één keer te weinig! aan nadelige gevolgen die sommigen hebben ondervonden door met het blote oog naar de zon te kijken; het beste middel om de ogen tegen het felle zonlicht te be schermen is een fotografisch negatief, dat sterk overbelicht is en dat men eventueel nog kan dubbelvouwen, mocht de zon er nog te fel doorheen schijnen. In Nederland zal de verduistering weinig activiteit teweeg brengen. Wij bedoelen hier niet een vergelijking te trekken met primitieve volken, die niet wisten dat 'n zonsverduistering wordt veroorzaakt doordat de maan tussen de aarde en de zon komt te staan en ons daardoor het zicht op de zon be lemmert en die dan met getrommel, muziek en dans de „boze geest" probeerden te verdrijven welke in dit hemelverschijnsel de hand heette te hebben wij dachten meer aan de sterre- wachten. Maar ook deze laat de zonsverduistering van 1 Sept. betrekkelijk koud. Niet zozeer omdat juist die dag de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde te Utrecht haar vijftigjarig bestaan viert als wel omdat deze zonsverduiste ring in Nederland van zo geringe omvang is dat het voor astronomen nauwelijks de moeite waard is er aandacht aan te besteden. Anders ligt de zaak bijvoor beeld in Midden- en West-Afrika en aan de Oostkust der Ver enigde Staten, waar het middel punt van de maanschijf samenvalt met dat van de zonneschijf en waar van de zon alleen 't buitenste gouden randje zichtbaar blijft. Dat is de toestand, waarbij vogels hun nest opzoeken, mensen nei ging hebben 't licht te ontsteken en hanen (na de verduistering) beginnen te kraaien, omdat zij denken dat er een nieuwe dag is aangebroken. Dat niet óók de buitenste zonnerand word ver duisterd, komt doordat de maan Bakkerij C. Hoogvorst, Groet - Tel.305 (die immers niet in een cirkel, maar in een ellips om de aarde draait) op 1 September juist in dat punt van de ellips staat, dat het verst van de aarde af is; de maan is in haar apogeum, zegt de sterrenkundige. Daardoor lijkt zij van de aarde af gezien kleiner en is niet in staat, de hele zonneschijf aan ons oog te ont trekken. Is zij dat wel en ook dat komt bij zonsverduisteringen voor, aan welke omstandigheid de ster renkunde een reeks interessante waarnemingen te danken heeft - dan wordt de man aan de kijker soms zeer veel gewaar over de toestand van de buitenste sfeer van de zon de corona. Men moet hierbij goed beden ken dat de zon geen vaste massa is, noch een vloeibare. De bol bestaat uitsluitend uit gas, diverse soorten gassen die aan de opper vlakte al een temperatuur van zesduizend graden hebben en diep in de bol van millioenen graden. Men vindt in de zon waterstof gas, zuurstofgas, ijzergas en di verse andere soorten gas maar de samenstelling van de corona was lange tijd onbekend. Men noemde dit gas coronium. tot dat men ontdekte dat de corona bestond uit gasvormig ijzer, nikkel, calcium en argon: dezelfde elementen die ook op aarde worden gevonden, waarmee is aangetoond dat de bouwstoffen van 't heelal overal dezelfde zijn. Dood en leven Nu wij ter gelegenheid van deze zonsverduistering tóch over de „dagvorstin" spreken, is het goed te wijzen op de invloed die de zon op ons menselijk leven heeft. Wij zien de zon éénmaal per 27 dagen om haar as draaien (want ook de zon kent een Noord en een Zuidpool, evenals de aarde, en draait om een as) en die cy clus van 27 dagen blijkt samen te vallen met het rhythme dat de op- en neergaande intensiteit van sterftegevallen vertoont. De twee gebroeders Diill, de een bioloog, de ander meteoroloog, hebben op dit gebied diepgaande onder zoekingen gedaan en zij zijn bij het nagaan van de sterfte-statis- tieken van twee grote steden (Kopenhagen en Zürich) tot deze verrassende ontdekking gekomen. Bij een maximale activiteit (zon nevlekken, opvlammingen, heldere gebieden in de corona, e.d.) blij ken de sterftecijfers twaalf pro cent hoger te liggen dan anders; het aantal zelfmoorden was in zo'n periode zelfs twintig procent hoger dan normaal. De zon oefent namelijk vrij sterke invloed uit op onze stem ming. Dr A. J. M. Wanders, aan wie wij deze bijzonderheden ont lenen, zegt het als volgt„De wetenschap, dat blijkbaar niet deze omstandigheden zelf ons boven het hoofd groeien, maar dat het veeleer onze kijk op de dingen is, welke van buiten af (gunstig of ongunstig) wordt be- invloed, zal menige adspirant-zelf- moordenaar misschien tot bezin ning kunnen brengen, via de bemoedigende overweging dat morgen ook voor hem de zon weer vrolijker zal gaan schijnen". BERGEN ZOMERKAMP „DE DUINTRAPPERS" Zoals ieder jaar, hebben wij, de verkenners van „De Duin trappers" (afdeling Bergen der N.P.V.), ook dit jaar ons zomer kamp weer gehouden. Ditmaal in de Hoge Vuurse, waar we 'n onvergetelijke week beleefden. Het weer was bijzonder gunstig, iedere dag zon en toch niet te warm. De laatste dag echter kre gen we onze achterstallige regen van Pluvius. Het water kwam met bakken uit de hemel, terwijl ook Donar zich niet onbetuigd liet. Met moeite konden we onze tent voor een overstroming be hoeden. 's Avonds was het geluk kig droog en toen hebben we een buitengewoon gezellig en geslaagd kampvuur gehouden. De andere dagen zijn we er op uitgetrokken: naar „Vogel flora", een verkleinde uitgave van Avifauna, naar het Soesternatuur- bad, naar het landgoed in Doorn, waar de laatste Duitse Keizer vele jaren in ballingschap leefde. Ook zijn we 'n keer naar Spaken burg en Bunschoten gewandeld, wat een tippel van bijna dertig kilometer wasAl met al een „mieters" kamp, waar we nog lang aan zullen denken. Enfin voorbij is voorbij. Op 2 Septem ber, half tien, beginnen de ge wone troepopkomsten in het troephuis aan de Vinkenbaan weer, waar belangstellenden na tuurlijk van harte welkom zijn. OUD-BURGEMEESTER J. VAN REENEN TEN GRAVE GEDRAGEN! Oud-burgemeester van Ree- nen is overledenEr ging een schok door heel de gemeente, toen deze mare zich verbreidde. Met dit verscheiden ging een algemeen geachte figuur uit Bergen's ge meenschap heen, de man, die met zijn in 1925 overleden echtgenote van het 1200 inwoners tellende Bergen gemaakt heeft het welva rende dubbeldorp Bergen-binnen- Bergen aan Zee. Wel mocht de vroegere archivaris van Alkmaar, de heer C. W. Bruinvis getuigen Wat Huygens voor de hofstad wrochtt' doet zich op ruimer schaal te Bergen vinden. Zaterdagmiddag werd het stof felijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd. Heel Bergen w.o. Burgemeester en Wethouders, de Gemeenteraad, vertegenwoor digers van verschillende vereni gingen, hadden zich rond de groeve geschaard om de ontslapene nog een laatste groet te brengen. Toen de kist, bedolven onder bloemen, in de grccve werd neer- brengen. Ook een bloemenmeisje zoekt kopers voor haar waar. Als zij vermoeid in slaap valt weet 'n onverlaat haar het ont vangen geld afhandig te maken. Een bezoeker weet haar tranen te drogen met haar 'n halsketting en een ring aan te bieden. Dan heerst er grote vreugde, waarin allen delen. In een wilde dans leven zij hun blijdschap uit. „The Bride Cry", de Bruidstraan, ver plaatste de toeschouwers naar een katoenplantage, waar twee jonge mensen het besluit namen om man en vrouw te worden. De bruiloft zou echter moeten wach ten tot zij zoveel geld gespaard hadden, dat het feest op de meest royale voet kon worden gevierd. Het zou twintig jaren duren voor het zover was. Dan uiten alle genodigden hun vreugde in de dans, maar de bruidegom voelt de last der jaren en de bruid stort een traan om haar verloren jeugd. De avond werd besloten met een reprise van De Profeet, een dansverhaal, dat steunt op de authentieke gegevens over de Pokomani-cultus en op de ware geschiedenis van een godsdienst waanzinnige op Jamaica. De voorzitter van de V.V.V., de hr J. H. Roggeveen, was de tolk van alle bezoekers, toen hij de dansgroep onder 't aanbieden van bloemen dank bracht voor de mooie avond. GROOT SUCCES VAN „VRIJ EN BLIJ" Begunstigd door uitstekend weer trad het bekende Radio-ensemble „Vrij en blij" onder leiding van Wessel Dekker Dinsdagavond op in het Openluchttheater. Nog nooit gedurende zijn hele bestaan, waren in het theater zoveel be- DANCING „ZEEZICHT"* Egmond aan Zee ook de maand September DANCING vanaf 8 uur 's avonds. gelaten, liet Bergen's Harmonie het „Geloofd zij God met diepst ontzag" over de dodenakker klin ken. Verschillende sprekers voerden nog het woord: Burgemeester Dr Huygens namens de gemeente Bergen, en verder de heren D. Haasbroek namens personeel van de Bouw- en exploitatie-maat schappij ,J. Ranzijn namens besturen en ingelanden van polders, J. H. Roggeveen, namens de V.V.V., Calcoen namens college van regen ten van 't Hofje te Amsterdam, J. Mosk als bewoner van Bergen aan Zee, P. Blankendaal als voor zitter van Bergen's Harmonie, B. Henstra namens de Koorvereniging Bergen, en A. Langereis. Allen spraken woorden van grote dank baarheid. De heer M. van Reenen dankte voor de laatste eer aan zijn broe der bewezen. Ds Bekius ging ten slotte voor in t gebed. Diep onder de indruk verlieten allen de doden akker. Requiem aeternam dona ei Domine Heer geef hem de eeuwige rust. PASUKA VIERT TRIUMFEN De dansgroep van Berto Pasuka trad Vrijdagavond, begunstigd door goed weer, voor de tweede maal op in Bergens Openlucht theater. Weer was het theater goed bezet en weer wist de dansgroep het publiek in vervoering te bren gen met haar negerballetten en haar exotische muziek. Geopend werd met „Market day". Op een markt in West- Indië trachtten verschillende koop lieden hun waren aan de man te zoekers bijeen: 1867 belangstel lenden uit Bergen en verre om geving passeerden de controle. Het ensemble, bestaande uit 10 zangeressen en 16 mandoline-, guitaar- en accordeonartisten en de zanger Henk Dorèl, voerde een programma uit dat buiten gewoon in de smaak viel. Het enthousiaste publiek overlaadde de uitvoerenden dan ook met bijvalsbetuigingen en de voorzit ter van V.V.V., de heer J. H. Roggeveen, was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij onder 't aanbieden van bloemen „Vrij en blij" dank zei voor het ge- bodene. Het tweede gedeelte van dit optreden werd Donderdagavond om 9.30 uur voor de radio uit gezonden, zodat radio-luisteraars in hun huiskamer nog eens weer dit concert konden beleven. MARIONETTEN IN HET PARNASSIA- PARK Een grote schare kinderen en ook vele ouderen verzamelde zich Woensdagmiddag in 't Parnassia- park te Bergen a. Zee rond het Marionetten-theater Pitoek. Hier wachtten hen geen Jan Klaassen en Katrijn, de komische figuren die met hun grappen en grollen duizenden hebben doen lachen, maar een theater, waarin door draden bewogen poppen de verschillende rollen vervulden. Richtten bij de oude poppenkast de handpoppen vaak het woord tot de jeugdige luisteraars, die daarop dan fel reageerden, hier was het rustig. Ook hier speelde het komische een voorname rol, maar, aldus drukte de marionetten speler Feike. Boschma het eens uit, men zou de oude poppenkast De repetities vangen NIET aan op 4 SEPTEMBER, doch op en het marionettenspel kunnen vergelijken met revue en toneel spel. Ankie Last en Frans de Jong maakten met hun jeugdige gasten een uitstapje door het rijk der verbeelding: Jan Pikkeding, een flinke jongen, trok, omdat zijn moeder niets meer had te eten, de wijde wereld in, om wat te verdienen. De jeugd volgde vol spanning het hele gebeuren en genoot van de vele avonturen, die Jan beleefde. Verschillende uitroepen bewezen, hoe de kleinen met de verschillende figuren mee leefden. Een ogenblik dreigde Pluvius het spel te verstoren, maar ge lukkig bedacht de regenmaker zich spoedig en werd het optre den van dit theater Pitoek een waar succes. UITSLAG LOTERIJ BERGEN's HARMONIE Trekking d.d. 20 Augustus 1951 1 Waardebon f 200,- 3232 2 f 100,- 3278 3 f 50,- 2716 4 Elec. Strijkbout 3185 5 Ligstoel 579 6 Fototoestel 1088 7 Déjeuner 2791 8 Boek 826 9 Kaas 2983 10 Kop en schotel 1638 11 idem 1288 12 Das 3531 13 idem 2635 14 Doos sigaren 3317 15 idem 1751 16 idem 493 17 idem 916 18 idem 1405 19 idem 3449 20 idem 551 21 idem 2354 22 idem 3500 23 idem 3189 24 Fles eau de cologne 1077 25 idem 2667 26 Doos bonbons 1807 27 idem 378 28 Fles limonade 928 29 idem 1192 30 Shagpijp 424 31 Sigarenaansteker 3321 32 Ball-point 1803 33 idem 2934 34 idem 1796 35 idem 1483 36 Doos sigaretten 3274 37 idem 1280 38 idem 115 39 idem 1064 40 idem 1637 41 idem 2796 42 idem 1952 43 idem 446 44 idem 2280 45 idem 1825 46 Plak chocolade 1940 47 idem 3173 48 Stuk zeep 3308 49 idem 1754 50 idem 3050 51 idem 157 52 idem 796 53 idem 485 Prijzen zijn af te halen in café Nieuwendijk. STRIJD OM DE BERGENAAR Op het B.S.V.-terrein aan de Kerkedijk werd Zondagmiddag het tournooi om de wisselbeker „De Bergenaar" voortgezet. Het weer was niet erg aanlokkelijk, wat velen had weerhouden van een tocht naar de kampplaats. In de halve finale wist Z.F.C. de Foresters met 3—0 uit te schakelen. De strijd tussen Berdos en Alc. Victrix eindigde met dubbel blank. Het nemen van strafschoppen bracht Berdos de overwinning 32. In de finale tussen Berdos en Z.F.C. kon het niet talrijke pu bliek van begin tot eind genieten van een spannende wedstrijd. Het was een kamp tussen twee gelijkwaardige elftallentegenover het technische overwicht van Z.F.C. plaatste Berdos zeer veel groter enthousiasme. Door de regen was intussen het veld al gladder geworden, wat niet ten goede kwam aan de balbehandeling. Het duurde tot ruim vijf mi nuten vóór het einde, dat het eerste en beslissende doelpunt werd gescoord. Hierbij legde Z.F.C. voor de tweede maal be slag op de Bergenaar. Om de finalisten gelegenheid te geven even uit te rusten vóór de eindstrijd, was een handbalwed strijd ingelast tussen Bergen en A.V.A. uit Alkmaar. De gasten toonden met 76 haar meerder heid. Het was ondanks de regen een aantrekkelijke wedstrijd, waarin Bergen, gehandicapt door afwezigheid van één harer beste speelsters, uitstekend partij heeft gegeven. SCHOORL V.Y.V. Noord-Kennemerland Concert en Windhondenraces Begunstigd door prachtig weer begon V.V.V. Noord-Kennemer land Zaterdagavond met de uit voering van het programma dat zij het vorige weekeinde had moeten uitstellen om 't weer. Tegen het vallen van de avond zag men overal vlugge handen bezig met aanbrengen van ver lichtingen. Voor het Raadhuis begon het met een schuchtere poging en verderop ging het steeds excelsior, zodat de buurt een gezellig aanzien kreeg. Zoetjes aan werd het drukker in de kom en toen uit de verte tromgeroffel weerklonk van de Postharmonie uit Alkmaar, liep heel Schoorl uit. Met de tambour-maitre voorop, die in martiale houding zijn staf zwaaide, marcheerde het hele gezelschap na een rondmars door het dorp, het Raadhuisplein op, dat voor deze gelegenheid met een groot aantal lampions was verlicht. Hier gaf de Harmonie van de P.T.T. onder leiding van haar dirigent, de heer A. Kaag, een concert, dat door een enorme menigte werd beluisterd. De Post harmonie opende met Jubelklanken, om te vervolgen met Con Brio van Wisselink, Saint Triphon van Ney, de ouverture Taneredo van Rossini e. a. composities. Het publiek gaf met een har telijk applaus uiting aan zijn grote waardering. Het tweede deel van het con cert werd gegeven op de met lampions versierde Paardenmarkt, nadat eerst nog weer een muzi kale wandeling door het dorp was gemaakt, gevolgd door een enthousiaste menigte. Windhondenraces Pluvius werkte helaas niet mee om deze voor Schoorl geheel nieuwe sport, volledig tot haar recht te doen komen, het was weer een dag, waarop we dit jaar geabonneerd schijnen te zijn, naar en ongezellig. Ondanks alles waren er toch nog aardig wat nieuwsgierigen opgekomen, al was het dan ook heel wat min der dan een kwarteeuw geleden in Manchester, toen de Canadese majoor Crightley daar de Grey- houndsraces introduceerde met 't resultaat, dat ze de eerste avond 2160 bezoekers trokken. Deze rennen te Schoorl waren georganiseerd door de Windhon den Renvereniging Amsterdam, W.R.A. Er startten 10 Grey hounds, 5 Whippet's, 4 Afghanen en 1 Russische windhond. Ueekikd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,« Familieberichten 14 ct. per m.m. Voor betere □□□□□□DOQQDDDDDDDDI Bloemenmagazijn Carpe Diem" Schoorl Ons telefoonnummer is vanaf heden gewijzigd in

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1