ff ff MEER TORENS VIELEN OM No. 472 BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 28e JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef tiJesbzaan wu&ih acht tedob/M WEINIG VOORKOMENDE RAMPEN De toren van de Ned. Herv. Kerk te Jorwerd (een dorpje tussen Leeuwarden en Sneek) is dezer dagen met donderend geraas tot schrik van de nog slapende gemeente ingestort, het steigerwerk ten behoeve van de restauratie met zich mede sleurend. Het was het fraaiste romaanse monument van Friesland en dateerde van vóór 1100. Juist deze maand zou het herstel, dat f 56.700,— kostte, gereedkomen. Een laatste zwakke plek werd haar noodlottig en van het oude, noch van het nieuwe metsel werk bleef een steen op de andere. De teruggevonden wijzerplaat wees drie minuten voor vijf. Wanneer wij de talrijke op zettelijk vernielde torens in oor logstijd niet meerekenen, dan is er de laatste keer in ons land een toren omgevallen in de nacht van 17 op 18 April 1940 en wel te Pijnacker. De restauratie van de al honderden jaren scheef staande toren uit de 13e eeuw had te lang op zich laten wachten. Juist was men begonnen met het inheien van palen, die het fun dament moesten versterken, toen de patiënt plotseling extra vlot begon over te hellen. In twee dagen zakte de toren 12 cm verder uit het lood en kort na 't middernachte lijk uur begaf hij het. Daar mei er op bedacht was geweest, kon de schade practisch beperkt blijven tot een gebroken ruit in een der nabijgelegen woningen. Ontstellend waren daarentegen de gevolgen der ineenstorting van de kerktoren te Westzaan in de vroege morgen van Nieuwjaars dag 1843. Deze zeer zware toren sleepte in zijn val acht mensen mee ten graveDit voorval maakte destijds diepe indruk. Want de avond tevoren Oude jaar had de plaatselijke pre dikant in de kerk nog gepreekt over psalm 103 vers 15 en 16: „De dagen des mensen zijn als het gras, gelijk een bloem des velds bloeit hijals de wind daarover gegaan is, zo is zij niet meer". De val van deze toren (62 m hoog) was zo hevig, dat het huis waarop hij viel en waarin de 8 slachtoffers lagen te slapen 4 a 5 meter de grond in werd geslagen. Men had er 29 dagen graven voor nodig om het lijk van het laatste slachtoffer op te delven Meer van dergelijke opzien barende instortingen zijn er in Nederland niet geweest. Wel moest in 1836 de toren van Hol- wierde het vaantje strijken en is in het begin van deze eeuw de toren van Oorschot aan één zijde ingestort nadat in 1558 de spits van deze reus al was afgewaaid, doch deze rampen eisten geen mensenlevens. Ook het dorp Sprang in Noord-Brabant heeft jarenlang met een half ingevallen kerktoren opgescheept gezeten. Maar verder heeft vooral het vuur de torens bestookt of soms de orkaan. Van dit laatste is Utrecht het klassieke voorbeeld. De cycloon van 1674 verwoestte er nagenoeg alle torens voor een gedeelte. Scheve torens bezit Nederland genoeg. Desprekendste exemplaren zijn de Oldehove in Leeuwarden, de Oudekerkstoren in Delft en de toren in Loenen aan de Vecht. Over de laatsgenoemde wordt beweerd, dat hij in 1830 door de dorpstimmerman met een ver nuftig middel (namelijk met behulp van gloeiende turf in de funda menten) recht overeind is gezet. Het vooroverhellen is daarna echter wederom begonnen. Te Bierum hangt de toren ook scheef maar deze wordt gesteund door 'n zware muur, die al haast met de toren vergroeid schijnt en een schilderachtig effect oplevert. In Voorburg heeft men om in storting te voorkomen de bovenste geledingen van de toren der ge reformeerde kerk enige jaren ge- ZONDAGSDIENST ARTSEN leden afgebroken. Een raadsel achtig geval moet de toren van Farmsum zijn geweest, die in de vorige eeuw is gesloopt. Volgens ooggetuigen scheen deze toren naar alle windstreken tegelijk over te hellen. Het unieke bouw werk werd echter een aanfluiting voor de Farmsummers, waarom ze hem maar hebben afgebroken en vervangen door 'n kaarsrechte maar zeer saaie toren. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Ere-tentoonstelling Charley Toorop te Bergen Nh. Te 's Gravenhage, Amsterdam en Eindhoven is beurtelings de grote overzichtstentoonstelling van werken van Charley Toorop te zien, georganiseerd ter gelegenheid harer 60e verjaardag. Gezien de ruimte die dit werk vraagt kan er geen sprake van zijn de genoemde tentoonstelling in deze samenstelling naar Bergen te brengen. Doch ook te Bergen leeft de wens door een expositie van werken van Charley Toorop van de belangstelling voor haar oeuvre te doen blijken. In overleg met de kunstenares werd thans werk uitgekozen - schilde rijen en tekeningen - over de periode 1917 tot en met 1951, die zullen worden geëxposeerd door de zorgen van het Kunste naars Centrum Bergen in de Kunstzaal van De Rustende Jager. De heer D. de Wolf Peereboom zal op Zaterdag 8 September om 4 uur deze tentoonstelling openen. De expositie is geopend van 8 tot en met 22 September a.s. uitsluitend van half drie tot half zes. GROOT TAFELTEN NISTOURNOOI Aangemoedigd door het enorme succes van het vorige jaar, orga niseert de Berger Tafeltennis vereniging „De Merletten" a.s. Zondag 9 September wederom een groot C-tournooi in het Café Restaurant „Duinvermaak" aan de Breelaan. Daar er reeds ruim 250 in schrijvingen uit heel Noordholland zijn binnengekomen, belooft het een mooie dag te worden, temeer daar diverse sterke spelers heb ben ingeschreven in de overgangs klasse. Hier zal worden gestreden om de wisselbeker, die door de V.V.V. Bergen welwillend be schikbaar is gesteld. Burgemeester Dr W. Huygens zal na afloop de prijzen uitreiken. OVER TECHNIEK GESPROKEN Jan Ivangh de vogelman ont ving vorige week 3 uitnodigingen. Eén om een excursie met auto's langs dijken te helpen leiden met het natuurhistorische gedeelte. Een om met de disselwagen voor de radio te assisteren. Een om 'n sluitingsbijeenkomst bij te wonen van het I. V. H. (Internationale Vrijwillige Hulpdienst) werkkamp bij de Jeugdherberg te Schoorl. Alle drie plaatsen bereikte hij De radio-uitzending kon vooraf worden opgenomen. De excursie ging door en Ivangh kwam in een Mercedes terecht met radio en beluisterde zichzelf. En de klap op de vuurpijl was dat die Mercedes óók telefoon aan boord had. Op deze manier belde Jan Ivangh onderweg per Mobi 30 het I.V.H.-kamp op. Knap staaltje van moderne techniek. MUZIKALE WIJDINGSAVOND Hervormde Kerk Schoorl Velen die aan de „muzikale wijdingsavonden", welke vanaf 1944 vanwege de Nederlandse Hervormde Gemeente gegeven zijn in het kerkje te Schoorl, een goede herinnering hadden, betreurden het, dat deze bovenal door de slechte toestand voorheen van het orgel en de restauratie werkzaamheden aan de kerk de laatste jaren zijn onderbroken. Het was daarom een grote vol doening dat deze traditie weer op 22 Augustus j.l. kon worden voortgezet met 'n wijdingsavond, die aan het gestelde doel heeft beantwoord. Zowel wat door de talrijke aanwezigen als door de afzonderlijke medewerkenden werd gegeven bracht de sfeer van wijding en geestelijke eenheid tot stand, waaraan in deze on rustige tijden zo'n grote behoefte bestaat. Het gezang van de ge- zamelijke aanwezigen in het geheel gevulde kerkje, enkele malen door de cantusfiguratus van het kerk koor op voortreffelijke wijze be geleid, klonk krachtig en over tuigend. Het fluitspel van Mevr. Pot-van Regteren Altena was stijlvol, gevoelig zonder sentimen taliteit en met een voor een „dilettante" opmerkelijke techniek. Ditzelfde geldt voor de heer Dorgelo, die met zijn forse streek en mooie toonvorming enige wel gekozen werken op de cello ten gehore bracht. Mejuffrouw Evelien Dooyeweerd zong met haar hel dere sopraan „Er weidet seine Herde" uit Handel's Messias en „Nun beut die Flur" uit Haydn's Schöpfung, waarbij zij door een uitstekend ontwikkelde voordracht van een fijne muzikale smaak getuigde. Mej. Marijke Jonker droeg op de haar eigen onge kunstelde en beheerste wijze enige gedichten voor, die diepe indruk maakten. Tenslotte moet nog ge noemd worden de cantor-organist Cornelis Jonker, die zijn grote kwaliteit als begeleider ten dienste stelde aan het geheel, zodat deze wijdingsavond uitdrukking heeft gegeven aan het psalmwoord bij de opening gesproken„Het is goed den Heere te loven, Uwen naam psalmen te zingen, o, Allerhoogste". HET WAS WEER FEEST De ouden van dagen naar Rhenen Het jaarlijkse festijn is weer gevierd. De oudjes zijn weer een dagje uit geweest. De bijdragen van de ingezetenen waren zoals altijd in ruime mate toegevloeid en met een klein bedrag, dat van vorige jaren was overgebleven, durfde het comité nu eens iets verder van huis te gaan. Des morgens om zeven uur werd begonnen de deelnemers en deelneemsters van huis af te ha len en in opgewekte stemming werd de reis aanvaard. Voor het eerst was de hulp ingeroepen van de verkeerspolitie, die telkens voor onze colonne van drie bus sen en zeventien luxe auto's ruim baan maakte, wat belangrijk bij droeg tot een vlot verloop van de tocht. Deze twee heren hadden het echter in het begin niet ge makkelijk. Motorfietsen bieden maar weinig bescherming tegen een slagregen, die het eerste ge deelte van de tocht vergezelde. Maar gelukkig werd het spoedig droog en de gehele verdere dag viel er geen druppel regen meer. Na een voorspoedige reis werd de eerste pleisterplaats Bussum bereikt, waar in „De Gooise Boer" een kop koffie werd gedronken. Hierna werd de reis weer voort gezet via Hilversum, Soestdijk, Amersfoort, om door de mooiste streken van Utrecht tenslotte Rhenen te bereiken, waar in Ouwehand's Dierenpark de in wendige mens werd versterkt en een wandeling werd gemaakt langs de kooien. Hier werd ook een telegram ontvangen van de heer en mevrouw van Fridag, die de deelnemers aan de tocht een pret tige dag en een goede reis wensten. Van hieruit ving de terugreis weder aan over Amerongen, Doorn, enz., naar Amsterdam, waar in restaurant 't Tolhuis het diner werd gebruikt, wat keurig was verzorgd en wat de deelne mers zich uitstekend lieten sma ken. Hier werd onder luid applaus van allen het telegram van de familie van Fridagh beantwoord met de beste wensen voor een spoedig herstel van mevrouw. Ook werd met spontane in stemming per telegram een groet verzonden naar de Penningmeester de heer P. A. Nottelman, die op Texel verbleef en wegens ziekte verhinderd was aan de tocht deel te nemen. Ook in zijn toespraak aan het diner betreurde de voor zitter, de heer F. G. J. Maeijer het, dat de heer Nottelman, die zoveel voor deze organisatie had gedaan, dit jaar niet van de partij kon zijn en sprak de hoop uit, dat het volgend jaar de heer Nottelman weer in de beste ge zondheid aan de reis zou kunnen deelnemen. Ook het laatste traject werd zonder enige stoornis afgelegd en in dankbare stemming kwam het gezelschap van totaal 155 per sonen in De Roode Leeuw aan voor de laatste kop koffie, wat onder de opgewekte muziek van een „band" van Jaap Schuijt c.s. werd genoten. Hier werden dank woorden gesproken tot allen, die aan de tocht hadden meegewerkt, óf door hun financiële steun, óf door hun daadwerkelijke mede werking aan de reis zelf. Ook het comité mocht woorden van dank aanvaarden. Eindelijk was het uur van scheiden aangebroken en in uiterst voldane stemming werden alle deelnemers weer be houden thuis gebracht. V. V. „SCHOORL" Zondag a.s. begint de compe titie in de afd. N. H. van de K.N.V.B. weer te draaien. Ook de jongens van Schoorl zullen dan weer hun beste beentje op de groene mat zetten. Het eerste gaat naar Nieuwe Niedorp, om daar de eerste twee punten weg te halen, dat zijn ze tenminste afge sproken, en een lid van Schoorl breekt zijn woord niet. Het tweede ontvangt Bergen, en wij ver wachten ook hiervan een over winning. Het derde ontvangt Berdos 5ook hier rekenen wij op een overwinning, zo'n getrainde ploeg behoeft niet te verliezen. De junioren gaan naar Randers op bezoek; van die heren ver wachten wij heel wat. gezien haar kampioenschap van het afgelopen seizoen. De adspiranten A krijgen D.T.S. op bezoek, ook zij zijn afgesproken hun eerste wedstrijd te winnen. Ouders, gaat eens naar de jongens kijken, men ziet er vaak heel aardig spel, en het kost niets. Als het mogelijk is, stuurt ze dan Donderdagsavonds naar de training, het begint om 7 uur, onder goede leiding, en ze kunnen om half negen weer thuis zijn. Niet op straat blijven hangen jongens, maar van de training af naar huis, het is in het Gymnas tieklokaal. Ons veld ligt weer in behoorlijke conditie, dank zij het goede weer, dat wij gehad hebben, en door de trouwe helpers. Alleen dit nog, er moet nog een klein beetje gebeuren. Wie helpt Vrij dagavond en Zaterdagmiddag nog. Tot slot een goede raad, praat nooit in of na de wedstrijd, dat brengt maar onenigheid, en je wint er zeker geen wedstrijd mee. Gebruik je hoofd, maar mondje dicht. Wees een eerlijke tegen stander, en een sportieve verliezer. Een Sportvriend TREKKINGSLIJST van de 19e verloting V.V.V. GROET-CAMPERDUIN op 30 Augustus 1951 Prijsnummer Lotnummer 1 Heren- of Damesrijwiel of stofzuiger n. keuze 1032 2 Rooktafel 1279 3 Theeservies 987 4 Wandkoffiemolen 1327 5 Wekker 1482 6 Koffer 1818 7 Spiegel 523 8 Ontbijtlaken 1700 9 Badhanddoek no. 1 1908 10 Taart Bon aangeboden door Kossen 150 11 Kaas aangeboden door Zuivelfabriek 806 12 Schoolbord' 1372 13 Rollade Bon 635 14 Kistje sigaren 511 15 Koekschaal 436 16 Pond boter 1830 17 Vaas 1834 18 Broodplank 545 19 Kaas aangeboden door Zuivelfabriek 1077 20 Worst Bon 701 21 Vaas 1328 22 Kaas 194 23 Kop en schotel 811 24 Pond boter 405 25 Taart Bon 1572 26 Doos sigaren 1668 27 Aansteker 1727 28 Slacouvert 295 29 Koffie, thee en suikerbus 1263 30 Sla tang 316 31 Dejeuner 6 32 Doos sigaretten 2000 33 Jampot 437 34 Doos sigaren 1635 35 Aansteker 1564 36 Baddoek no. 2 322 37 Sigaretten (bus) 574 38 Lepeltje 1977 39 Briefopener 1119 40 Baddoek no. 3 1013 41 Botervloot 271 42 Fruitmand 34 43 Portemonai 1106 MELKEXAMEN SCHOORL Het is de zuivelfabriek „De Goede Verwachting" ook dit jaar gelukt om een Melkcursus te orga niseren en tot verwondering van de voormelker, de heer Schipper, en de directeur der fabriek, zijn al de cursisten al duurde het melken wat lang, geslaagd. De zuivelconsulent had nog wel heel wat op en aanmerkingen. Hij dankte de heer W. Kroon voor het beschikbaar stellen van zijn bedrijf. De deelnemers waren 1 P. Stam Pz., 2 J. Delis Pz., 3 G. Bakker Kz., 4 J. Koenders, 5 J. van Assem, GESLAAGD Op het te Haarlem gehouden examen, ter verkrijging van het vakdiploma „Broodbakkerij" slaagden de heren S. Bakker Kz. en C. Bakker Pz., alhier. BRIDGE-CLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 3 Sept. 1951 1 Fam. Repko 28,5 2 van Twuyver-Half Jr 26,5 3 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 26,5 4 Stam-Haasbroek 23,5 5 v.d. Lelie-v.d. Hoef 22,5 6 Half-Jonker 21,5 7 Mevr. Bouman- Hubelmeier 19 BEZOEK AAN DE VUURTOREN De vuurtoren werd dit jaar door ruim 4000 vreemdelingen beklommen, een aantal, dat nooit eerder is voorgekomen. Vorige jaren bedroeg dit aantal hoog stens 3000. Zoals bekend, gaat de torenwachter slechts met groepjes van 6 a 8 naar boven. Hij heeft dus heel wat keertjes de trappen op en af moeten klimmen. IN MEMORIAM COR BLOM Op 29 Augustus j.l. heeft de Schoorlse strijders en ijveraars voor een betere samenleving wel een zeer zware slag getroffen: geheel onverwacht is hun in Cornelis Blom een sterk geest verwant door de dood ontvallen. 1950 zag van hen reeds heen gaan een H. Selhorst en een Arie de Jager. De laatste, een persoon lijkheid op zichzelf, min of meer een kluizenaarsbestaan leidend, greep het verst door zijn rots vast geloof in een leven na het aardse Van een kleine groep anderen is Blom jarenlang het middel punt geweest, de bezielende leider, waarvoor hij de juiste eigenschap pen bezat. Hij was het ook, die zich veilig op het niet-gemakkelijke terrein van de politiek begeven kon. Door het eigen voorbeeld, in de eerste plaats in zijn dagelijks werk, wist hij de achting van al wie boven hem gesteld was, te verwerven en daarnaast door dag en nacht gereed te staan voor het verdedigen van de rechten en belangen van stoffelijk mis- deelden de genegenheid en dank baarheid te oogsten van talloze maatschappelijk zwakken en een- voudigen van geest. Blom zocht een hoog standpunt: voor hem gold de „kapitalist" niet als de enige schuldige van de slechte toestanden in onze samenleving. Iedere wereldher vormer diende te beginnen met de verbetering van zichzelf. Het zuivere wapen waarmee Blom streed, was: door plichtsbetrach ting een beter levenslot ook werkelijk verdienen. Sterker dan in wie ook manifesteerde zich in hem, wat wij zouden willen noe men, het geweten van de arbeider. De heilige overtuiging een rechtvaardige strijd te strijden stuwde zijn krachten hoog op en stelde hem in staat naast de ver vulling van zijn dagelijkse levens taak, waarin het hem gelukte een bijkans niet te evenaren volmaakt heid te bereiken, zich nog met nimmer aflatende verbetenheid aan zijn idealen te geven. Waarbij zijn schranderheid en vlugheid van begrip, zijn gezond verstand en warm hart hem menig succes deden boeken. Helaas heeft hij met zijn tome loze energie en onwrikbare wil te veel van zijn lichaam gevergd. Zijn krachten zijn te vroeg ge sloopt; Blom is te snel opge brand. Maar het klare licht dat hij daarbij uitstraalde, zal nog jaren onverzwakt in veler hoofd en hart blijven schijnen als de fakkel van een gids, hen wenkend naar een betere wereld. Blom ruste thans in vrede. S. (Van redactiewege bekort) Mevr. Hartgrink-Tieleman 30 jaar Gemeente-verloskundige 1 September j.l. vierde Mevr. Hartgrink-Tieleman, verloskun dige, haar 30-jarig ambtsjubileum. In 1921 werd zij door de toen malige Gemeenteraad benoemd. Na in 1920 haar studie in Groningen te hebben voltooid, vestigde zij zich te IJmuiden, nadat zij assistente was geweest te Gene- muiden. Van IJmuiden uit solliciteerde zij als gemeente-verloskundige naar Egmond aan Zee en de Beemster. In beide plaatsen werd zij be noemd, doch zij verkoos het rustige badplaatsje Egmond aan Zee. Kort daarop werd zij ook als gemeente-verloskundige benoemd in Egmond aan de Hoef en Eg- mondbinnen. Deels door haar werkkracht en door de serieuse opvatting van haar taak en deels door de prettige samenwerking van de toenmalige artsen (dokter Fiescher en dokter Schippers) wist zij zich in korte tijd een bloeiende practijk te vormen. Al spoedig nam zij voor haar practijk een auto, wat in 1924 zeer uniek was, om haar bleekêtad DE DUINSTREEK 9 September Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Bloemenmagazijn ,,Carpe Diem Schoorl Ons telefoonnummer is vanaf heden gewijzigd in Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1