25 RAED - PRAET No. 472 Aan onze abonné's BERGEN gestreefd naar veestapel langs verbetering van de de duinstreek SCHOORL I - S.R.C. I SCHOORL ft AA ft VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 28e JAARGANG No. 36 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De abonné's op ons blad „De Duinstreek" die het abonnements geld 1 Oct. '51 tot 1 Oct. '52 wensen te gireren, verzoeken wij het bedrag ad. f 3.80 aan ons te willen overmaken vóór 1 Oct. 1951. Na dien datum worden door ons kwitanties afgegeven. De Uitgever. De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Er was grote belangstelling van de zijde van het publiek. Huldiging van Jb. Swaag Jb. Swaag mocht 9 September het feit herdenken, dat hij voor 25 jaren zijn intrede deed in Bergen's Raad. Niet velen is het gegeven 25 jaren het vertrouwen van de kiezers te behouden. Al die jaren waren de woorden van Vondel „Indien 't gemeen u roept, besorght het als uw eigen" voor de jubilaris 'n richtsnoer geweest. In warme bewoordingen getuigden Burgemeester Dr Huygens en leden van alle raadsfracties van hun grote waardering voor het op treden van het zilveren raadslid. Ter herinnering werd de jubi laris een fraaie oorkonde aange boden. De gemeente-secretaris W. de Vries sprak namens de ambtenaren en overhandigde de hr Swaag ook nog een verrassing. Na dit feestelijke begin begon de lucht al gauw te betrekken en trokken zich donkere wolken samen boven de hoofden van burge meester en wethouders, tot bij punt 6 van de agenda een onge kend hevig onweer losbarstte. Scherpe critiek op beleid van het Gemeentebestuur In September 1950 stelde de Raad f 210.000,beschikbaar voor verbetering van de weg Bergen-Alkmaar. B. en W. droe gen het werk op aan de laagste inschrijver voor f 216.000, De Raad had de illusie, dat daarmee het werk af was, maar het bleek onlangs dat het eerste deel f 176.344,— had gekost en dat er voor de rest nodig zou zijn f 142,685,-. De totale kosten zouden dan bedragen f 319.029,- dat is f 109.029,— meer dan de eerste opzet van f 210.000,. Baron Taets van Amerongen noemde dit 'n zeer ernstige zaak, de Raad had tijdig moeten wor den ingelicht. Spreker eiste zeker heid, dat zo iets nooit meer zou voorkomen. Ook Dr Hemelrijk, Mr Sluys, Ellis, Broersma en Brak oefenden scherpe critiek op het in deze kwestie gevoerde beleid. De voorzitter erkende dat er fouten waren gemaakt en zegde reorganisatie van de diensten toe, opdat dergelijke onregelmatig heden in de toekomst niet meer zouden kunnen voorkomen. Na het peccavi van de burge meester keurde de raad de sup- pletoire begroting goed, zodat de weg kan worden voltooid. „BERGER LUCHTPOST" Zondag j.l. werd de eerste vlucht om het kampioenschap van Bergen vervlogen. Er is door ongeveer 100 vogels aan deelge nomen. De vogels werden om 9 uur 10 min. vanaf Roosendaal gelost en maakten een snelheid van 1034 meter per minuut. Wind West-Zuid-West. 1 Gebr. Bakkum 2 Duinmeijer 3 N. v.d. Kamer 4 A. Groen 5 P. Brakenhof 6 K. Vrasdonk 7 A. Stadegaard 8 C. Pijper 9 C. Veis 10 H. Schoorstra 11 H. Timmer 17 Februari 1926 sloegen enige vooruitziende fokkers de handen ineen en richtten de rundveefok- vereniging „De Duinstreek" op met het doel de veestapel te ver beteren. Het gelukte de pionniers Zuurbier, v.d. Pol en anderen om na vallen en opstaan, na ups and downs, een bloeiende vereni ging te stichten. In de loop der jaren steeg het ledental tot 143, en in 1949 hadden ze in gebruik 2471 ha grasland en 113 ha bouw land en hielden daarop 3981 koeien, twenters, vaarzen enz. Door doelbewust fokken steeg de productie tot een gemiddelde dag opbrengst van 13,54 kg melk met 492 gram vet, dat is boven het gemiddelde van Noordholland. Bij het bereiken van de zilveren mijlpaal meende „De Duinstreek" even stil te moeten staan om een blik achterwaarts te werpen. 60 leden kwamen en met 180 dieren op de fokveedag demon streren wat een goed geleide fok- vereniging kan bereiken. Van Noord tot Zuid, uit Cam perduin, Groet, Schoorl, Bergen tot Castricum waren leden van de jubilerende vereniging naar het fraai gelegen terrein bij Duinver- maak gekomen om te genieten van deze show. Het weer werkte prachtig mee en de perfecte or ganisatie deed deze derde fokvee dag in deze kwarteeuw schitterend slagen. De gemeentebesturen van Ber gen, Schoorl, Egmond, Castricum, verschillende zuivelfabrieken, de Coöp. Melkcentrale uit 's Graven- hage, en een tweetal K. I.-ver- enigingen, hadden blijk van hun belangstelling gegeven door het beschikbaar stellen van zilveren of verg. zilveren medailles. De keuring had een vlot ver loop en prachtig op tijd konden de feestvierende Duinstrekers zich verenigen aan de koffietafel in hotel Duinvermaak. De voorzitter, de heer N. Kaag heette de hier aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot Ir. L. de Vries, Dr. W. Huygens, burge meester van Bergen, de heren Koster, secr. v.d. prov. bond van fokverenigingen, Bakker, hoofd controleur van de prov. bond, de oprichters van de vereniging, besturen van zusterorganisaties enz. enz. Ir. L. de Vries wenste „De Duinstreek" geluk op deze her denkingsdag. De vereniging had voor de leden in deze 25 jaar zeer nuttig werk gedaan. Vee houderij, aldus deze deskundige, is niet gemakkelijk, brengt veel teleurstelling. Wat deze dag echter aan de jury werd gepresenteerd geeft alle reden tot tevredenheid, wat echter niet wil zeggen, dat we er nu zijn. Men heeft nu prima gebruikskoeien, maar melkrijkheid en hoog vetgehalte is nog niet het einddoelmen wil ook schoon heid van bouw. Hierbij heeft de vereniging een dankbaar terrein voor de volgende 25 jaren. Burgemeester Dr W. Huygens bracht de jubilerende vereniging hulde en dank voor wat zij ge daan had voor de Boerenstand en complimenteerde „De Duin streek" met de keurig verzorgde fokveedag. De heer C. Roskam riep de voornaamste gebeurtenissen uit het afgelopen tijdvak nog eens in de herinnering met zijn „Koffie- revue" en bracht daarbij hulde aan allen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt. Tenslotte reikte de voorzitter de medailles uit, die in de verschil lende groepen waren toegekend. Rubriek la. Hokkelingen, geb. voor 1 Februari'50: Martha 17, Eigenaar W. L. Groenewegen, Bergen. Rubriek lb. Hokkelingen geb. na 31 Januari '50: Pel II, Eig.- fokker G. P. Valkering, Rinnegom. Rubriek lc. Drietallen afstam- mende van één vaderdier Adema van de Beukenhof. Rubriek 2a. Vaarzen. Leida 24, fokker-eigenaar S. Jonker, Egmon- dermeer. Rubriek 2b. Tweetal vaarzen afstammende van één vaderdier Frans 343, eigenaar Joh. Kroon. Rubriek 3. Twenters: Co 15, fokker-eigenaar C. Blankendaal, Bergen. Rubriek 4. DerdkalverenIetje 19, eigenaar Pe Hes, N.-Bakkum. Rubriek 5a. Oudere koeien geb. in'46, Trui, fokker-eigenaar St. Ad. Abdij, Egmond-binnen. Rubriek 5b. Oudere koeien geb. in 1945. Trijntje 6, fokker eigenaar St. Adelbertus Abdij. Rubriek 5c. Oudere koeien geb. in 1946 en vroeger. Ada 2, fokker-eigenaar S. Jonker, Eg- mondermeer. Rubriek 6. Oudere koeien zon der erkende afstamming. Trien, eigenaar P. Kuys, Castricum. Rubriek 7a. Zichtbaar drach tige koeien geb. in '49. Roosje 41, fokker-eigenaar S. Dapper, Schoorl. Rubriek 7b. Zichtbaar drach tige koeien geboren in '48 en '47. Geertje 35, fokker-eigenaar C. Mienis, Egmondermeer. Rubriek 7c. Zichtbaar drachtige koeien geb. in'46. Ka 17, fokker eigenaar N. Kaag, Groet. Rubriek 8. Eigenaarsgroepen kleinere bedrijven. J. Welboren. Rubriek 8b. Eigenarengroepen grotere bedrijven. Weduwe L. Schermer. Rubriek 9, Stammoeders met afstammelingen. Trijntje, eigenaar St. Ad. Abdij, Egmond-binnen. De kampioensprijs werd toe gekend aan Trijntje 6 van de St. Andelbertus Abdij en de prijs voor reserve-kampioen aan Ada van S. Jonker, Egmondermeer. En toen werd het zoetjesaan meikerstijd en gingen de jubile rende leden met hun dames hoogstvoldaan weer op huis aan. ERE-TENTOONSTELLING VAN WERKEN VAN CHARLEY TOOROP Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag in de kunstzaal „De Rustende Jager" de tiende expositie 1951 geopend. Deze laatste tentoonstelling in dit sei zoen werd door het Kunstenaars Centrum Bergen georganiseerd ter ere van de Bergense Kunste nares Charley Toorop, die dit jaar haar zestigste verjaardag mocht vieren. De heer D. de Wolff Peere boom, een der kunstlievende leden van het K.C.B., bracht alvorens de tentoonstelling te openen, dank aan het bestuur van het K.C.B., voor alles wat het voor Bergen en wijde omgeving had gedaan en sprak zijn bewondering uit voor het vele organisatorische werk, dat er was verzet. Zich vervolgens tot de kunstenares wendende, wenste hij haar geluk met haar zestigste verjaardag en sprak daarbij de hoop uit, dat er nog vele jaartjes voor haar mochten zijn weggelegd. Spreker memoreerde, hoe zij een veertig jaren geleden naar Bergen kwam, waar haar vader in 1921 voor haar een huis liet bouwen aan de Buerweg, „De Vlerken". Veel had zij gereisd, ook in het buitenland, maar vanaf 1932 werkte zij het meest in Bergen. Naast de schilderkunst had zij grote belangstelling voor muziek en litteratuur. De heer de Wolff Peereboom wees er nog op, hoe zij in „De Vlerken" vele vrienden om zich heen vermocht te verenigen en noemde in dit verband „De maaltijd der vrien den", het kunstwerk, dat zijn ont staan te danken had aan deze gewoonte. Na dit openingswoord kreeg het publiek gelegenheid kennis te nemen van het tentoongestelde werk. DIPLOMA-ZWEMMEN in Pesie's Natuurbad Donderdagmiddag deden leer lingen uit de hoogste klassen van de Lagere Scholen uit Bergen zwemexamen in het Pesie-bad. De weersomstandigheden waren ideaal en er werd met veel animo gezwommen. De examencommissie, bestaande uit de heren H. Pesie, F. Mooy en de Consulent voor Lichamelijke Opvoeding, de heer J. van Drunen, behoefde maar weinig candidaten af te wijzen. Na afloop werden alle zwemmers door de hr Pesie op ijs getrac- teerd, wat door de jeugd natuur lijk dankbaar aanvaard werd. De Jeugdige Mieke Pesie die pas in de vierde klas van de Openbare Lagere School zit, deed de naam van haar grootvader eer aan door beide diploma's A en B te behalen. Voorbereidend zwemdiploma Van de Openb. Lagere School slaagden voor het Schoolzwem- diploma A (Voorbereidend Zwem diploma) de volgende leerlingen: Rob Dekker, Paul Klomp, Truus Smaal, Gerard Vel, Corrie Roo- zendaal, Beppy Tromp, Beppy Poot, Henny Dibberts, Tiny Guichelaar, Anneke Blokker, Hans v. Amstel, Peter van Urk, Peter Mulder, Dick de Jong, Adri van Diest, Frouwkje Sikkema, John Faas, Arnoud Brandwijk, Mieke Pesie, Barend Essen en Jan Wil lem van Hattum. Van de Berger Schoolvereniging slaagden voor diploma A: Joke v.d. Wijngaart, Sia van Voorst, Ronald van Ulsen, Edith Arp, Wouter Ypma, Mariam v. Emden, Marti Boxman en Sylvia Bal. Van de R.K. jongensschool slaag den voor ARob den Broeder, Arie de Moei, H. Houtenbos, Jan Roosendaal en Wim v. d. Steen. Van de Christelijke School slaagde voor A: J. Walter. Diploma geoefend zwemmer Voor het diploma B (Diploma Geoefend Zwemmer) slaagden van de Openb. Lagere SchoolEvert v.d. Linde, Tineke Mandersloot, Marian Niermans, John Faas, Hans van Amstel, Peter v. Urk, Peter Mulder, Dick de Jong, Adri v. Diest, Frouwkje Sikkema, Arnoud Brandwijk, Paul Klomp, Truus Smaal en Mieke Pesie. Van de BosschoolThera van der Wijngaart, Ronald v. Ulsen, Marti Boxman, Elma Nonnekens en Marian van Emden. Van de Sint Adelbertusschool Rob den Broeder, Arie de Moei en Bart Beukers. Van de Christelijke School J. Walter. B.S.V.—OUDESLUIS2-0 Begunstigd door prachtig weer en ten aanschouwen van een vrij talrijk publiek, speelde B.S.V. haar eerste thuiswedstrijd in deze competitie en smaakte daarbij de voldoening een 2-0 overwinning te behalen op haar tegenpartij. We zagen vóór de rust een be hoorlijk aanvallend Bergen met ettelijke gemiste kansen. K. Beeld man opende de score met een onhoudbaar schot, 1-0. Na hervatting van het spel was Oudesluis overwegend sterker, maar de achterhoede van B.S.V. gaf de gasten geen kans. Na een kleine wijziging in de opstelling wisten de gastheren gedurende het laatste kwartier weer te domineren. E. Zwaan bracht de stand op 2-0. In de laatste minuut kwam er nog een vliegend schot van Bostegen de lat. Een doelpunt van de gasten kon wegens buitenspel niet worden toegekend. GROOT TAFELTEN NISTOURNOOI Strijd om de door de V.V.V. beschikbaar gestelde Wisselbeker Er heerste Zondag al vroeg op de morgen een gezellige drukte in en rond de dancing van Duin- vermaak: de Berger Tafeltennis Vereniging „De Merletten" orga niseerde een tournooi, waarvoor grote belangstelling bestond. Uit alle hoeken van de kop van Noordholland, ja zelfs uit Delft en Bloemendaal waren be oefenaars van deze tak van sport naar Duinvermaak gekomen om deel te nemen aan dit sporteve nement. Nadat de heer E. de Hond, voorzitter van de „Merletten" een kort openingswoord had ge sproken en daarbij o.m. de heer C. v.d. Laan, de bondsgedele- geerde, het welkom had toege roepen, begon het tournooi. In de ring concentreerde alles zich op de strijd, die daar aan acht tafels werd gestreden, en buiten de ring genoot een talrijk publiek, zich koesterend in het heerlijke zonnetje van het vaak mooie spel. Dank zij de perfecte organisatie verliep het hele tournooi vlot. De uitslagen waren als volgt: Heren-enkel 4e kl. 16 poules 1 A. Visser van Grootebroek, 2 Schipdam van Helder, 3 J. Deen van Grootebroek en 4 de elfja rige J. Lamberts van Hoorn, de jongste deelnemer aan dit tournooi. Heren-enkel 3e kl. 12 p. l .J. Lammers te Hoorn, 2 J. Deen te Grotebroek, 3 W. Gulik van Grotebroek. Heren-enkel 2e kl. 8 p. 1 H. Keysper te Alkmaar, 2 J. Mannes te Egmond a. d. Hoef, 3 H. Schneiders te Hoorn. Heren-enkel le kl. 8 p. In een heel mooie finale ver overde J. v. Eyden uit Hoorn in een uiterst spannende strijd met 3 sets 21-15, 15-21 en 21-18 de le prijs. 2e werd P. Leering uit Delft en 3e P. Blank uit Alkmaar. Heren-enkel overgangski. 5 p. om de door de V.V.V. uitgeloofde Wisselbeker. Winnaar van de beker werd Visser uit Hoorn met 21-11 en 21-17. 2e werd A. Wevers en 3e Beukman, allen leden van Disnie te Hoorn. Dames-enkel 4e kl. 10 poules 1 M. Pie te Bergen, 2 C. de Wit en 3 J. Boon, beiden uit Broek op Langendijk. Dames-enkel 3e kl. 4 p. 1 Sinjewel-v. Gemert uit Helder, die hiermee tevens houdster werd van de door de voorzitter van de „Merletten" uitgeloofde wis selbeker. 2 M. Offman en 3 H. S. Krab, beiden uit Alkmaar. Heren-dubbel 4e kl. 2 p. 1 A. Visser en J. Deen uit Gro tebroek, 2 J. Noordeloos en H. Deen uit Grotebroek. Heren-dubbel 3e kl. 2 p. 1 T. Gulik en J. v. Wolveren uit Grotebroek, 2 J. Lamers en G. Kruiswijk uit Hoorn. Heren-dubbel 2e kl. 1 p. W. Grainer en A. Keyzer uit Helder. Heren-dubbel le kl. en over gangski. 3 p. 1 Beukman en Visser uit Hoorn, 2 Kooy en Wever uit Hoorn. Dames-dubbel 4e kl. 1 p. De dames M. Pie uit Bergen en J. v. Reenen uit Bloemendaal wisten te zegevieren. Dames-dubbel 3e kl. 1 p. Hierin bleken de dames M. Pie uit Bergen en R. Sinjewel-v. Ge mert uit Den Helder de sterksten te zijn. Gemengd-dubbel 2e en 3e kl. 4 p. 1 Sinjewel-v. Gemert en M. Oos terbeek, 2 M. Offman en A. Kay- zer, allen uit Helder. Gemengd-dubbel le en over gangsklasse 2 p. J. v. Eyden en J. Kroon uit Hoorn. Het gedelegeerde lid van het Bondsbestuur sprak zijn grote voldoening uit over de leiding van dit tournooi en bracht onder applaus van de aanwezigen hulde aan de heer Waalewijn, die zoveel werk had verzet om dit sportge beuren te doen slagen. Burgemeester Dr W. Huygens reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit en sprak daarbij de hoop uit, dat „De Merletten" telkenjare zo'n tournooi zou or ganiseren, dat zo'n fascinerende aanblik bood. ONBEKEND SPANJE Culturele Avonden K.J.V.O. en N. V. Met Jan Strijbos door Spanje Kleurenfilm Wat al gebieden heeft Jan P. Strijbos doorkruist! We volgden hem naar Spitsbergen en langs de Rhone, zwierven door de Far- öer en zagen met hem de walvis sen van de Antarctic. Op Zaterdag 29 September stelt de K.J.V.O. U in de gelegenheid met hem de natuur van Spanje te zien en mee te reizen met de populaire spreker. Ter kennis making alvast een citaat: „Ruim twee maanden zwierven we door het enorme gebied van de Taag- en Guadalquivirdelta's, waar kwak en zilverreiger, ral reiger en koereiger broeden. Natuurhistorisch is het gebied zeer slecht onderzocht: er zijn geen vogelkundigen in Spanje en zo kan de natuuronderzoeker in dit prachtige land nog telkens verrassende ontdekkingen doen. Aan de hand van de kleurenfilm krijgen we een juist beeld van het wondere land met de vale gier, een vogel met een vlucht van bijna drie meter, die hoog in de steile rotswanden der Sierra's nestelt. Bijeneter, grote koekoek, purperkoet en roodhals-nachtzwa- luw vinden in Andalusië alle levensvoorwaarden, waarop zij prijs stellen Voor de eerste helft van het winterprogramma zijn behalve de bovengenoemde lezing reeds vast gelegd een avond met de bekende Dr. A. Melchior, vrouwenarts te Haarlem, die de eerste reis van de Willem Barendz in zijn boek beschreef en nu interessante beelden zal laten zien van Oost-Afrika, waar hij onderzoekingen verrichtte, en een avond met Drs. Th. Regout, die het vorig jaar met zijn Sahara- film zoveel succes oogstte en nu zijn nieuwste film van de Congo komt vertonen. Meld U als donateur bij De Haan's Boekhandel [te Bergen of bij het bestuur (voor Schoorl: Swaantje Boschman, Hereweg voor GroetKlaas Bantvoor BergenHannie Botterman, Eiken laan 22). Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. Floralia-, Handwerk en Huisvlijttentoonstelling. Het bestuur van de Bond van Plattelands-Vrouwen, afd. Schoorl en Groet, organiseert a.s. Zater dag en Zondag 15 en 16 Sept. een tentoonstelling van diverse soorten zelfgekweekte planten. Bovendien zullen verschillende handwerken te bezichtigen zijn, alsmede allerlei dingen op het gebied van handenarbeid. Wij kunnen U ten zeerste aanraden een kijkje te gaan nemen in de kleuterschool te Schoorl, waar U een en ander kunt bezichtigen. Ieder inwoner van Schoorl, die mooie handwerken of huisvlijt- artikelen heeft, wordt verzocht deze in te zenden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. weMké „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m. Bezoekt a.s. Zondag Sportterrein SCHOORL Aanvang 2.30 uur Bloemenmagazijn ,,Carpe Diem" Schoorl Ons telefoonnummer is vanaf heden gewijzigd in

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1