If/eekMüd ff ff De awnden y-aan weet ie*tfyen> ICUtduUtotc - Sckted No. 472 BERGEN Ned. Herv. Gem. te Bergen SCHOORL De Schoorlse Raad bijeen Aan onze abonné's VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 28c JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Wat te doen in onze vrije tijd? Het probleem der vrije tijdsbesteding is met het verkorten der arbeidstijd in de loop der jaren een vooraanstaande plaats gaan innemen onder de vele sociale vragen, die zo dagelijks op ons afstormen. Dat probleem omvat ook de avonduren en speciaal de lange winteravonden, wanneer regen of sneeuw het beeld in de natuur beheersen en wij gedwongen zijn thuis te blijven, 's Zomers wordt de avond al goed besteed, wanneer wij alleen maar buiten zijn, althans voor degenen, die in de fabriek of andere lokaliteit hun arbeid verrichten. De frisse lucht geeft nieuwe energie en prikkelt onze werklust voor de volgende dag. Doch ook een groot deel van de buitenwerkers vindt in de zomeravonden een nuttige tijdsbesteding in een tuintje met bloemen of groente. Op die wijze heeft men dan zelfs nog in komsten, omdat men uitgaven aan een bloemen- en groente handelaar vermijdt. De duisternis van herfst- en winteravond beperkt ons terrein van activiteit tot de woonruimte, tenzij men er speciaal op uittrekt naar school, vergaderlokaal of andere verlichte ontspannings ruimte. Maar de ongunstige weers omstandigheden trekken velen niet aan en zo blijft men in meerder heid thuis. Vanzelfsprekend gaan de jongeren er nog meer op uit dan de ouderen en hier ligt dan ook dikwijls een onderscheid in de wijze waarop men de lange donkere avonden van September tot April doorbrengt. Bij de ouderen is het een ge liefde bezigheid om eerst na het avondeten de krant te lezen en dan langzaam weg te dutten, tot dat de radio of koffie hen even tot de werkelijkheid terugroept, waarna de sluimering wordt voort gezet. Het bed brengt de defini tieve verlossing uit de ongemak kelijke stoel. Anderen zoeken de verpozing in het kaartspel, in de kroeg of gaan op bezoek bij vrienden of kennissen om daar de tijd met praten te doden. In deze lange praaturen ontstaan dan de roddel praatjes over anderen, de oorzaken van vele kleine ruzietjes en andere misverstanden, die 'n rijke variatie van nieuwe onderwerpen ter tafel brengen, waarop men dan verder kan doorborduren, de hele lange winter door. Slechts een kleine categorie weet de winteravonden nuttig te besteden. Nuttig besteden wil zeggen, dat men die vele uren aanwendt tot verrijking van eigen leven of dat van anderen. Die levensverrijking, waardoor men zich meer mens voelt, een actief handelend en waardevol wezen in de gemeenschap, waarbinnen men leeftmen vindt ze op velerlei terrein. De kerk waar ge lid van zijt, de vereniging van welke aard ook, de nationale reserve, de politieke partij, zij allen vragen uw tijd, uw belangstelling en uw steun tot opbouw ener hoogstaande cultuur en homogene maatschappij. Wij bedoelen nu niet die groe peringen, waar louter ontspan ning en plezier in het middelpunt staan. Zij hebben stellig een functie, maar leiden toch niet tot verheffing, wanneer men zich daar alleen aan geeft. Lichaam en geest Het gaat allereerst om ver betering van onze lichamelijke positie en het scherpen van onze geest, die een hulp kunnen vormen bij het verrichten van onze dag taak. Daartoe behoort bovenal de vakstudie. Wij spreken niet over die onzinnige race om diploma's maar over het toetsen van de practijk van ons dagelijks werk aan de theorie in vakbladen en cursussen of in andere literatuur. De snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap maakt het noodzakelijk dat wij die voort gang volgen. De meest eenvoudige werkzaamheden vragen vandaag kennis, geen diploma. Wij kunnen die opdoen door het vak of be roep, waarin wij werken, bij te houden. Practisch, maar ook theoretisch. Wij behoeven geen boeken in ons hoofd te stampen ZONDAGSDIENST ARTSEN al is zelfs dat wel eens nodig -- om een up to date vakman in ons werk te zijn. Maar wij worden gerespecteerd om ons inzicht en goed advies, wanneer wij uit woord en daad laten zien, dat wij leven in ons werk en de ontwikkeling ervan van dag tot dag in het oog hou den. Dat is geen zware studie, maar een vorm van actief zijn en persoonlijkheidsvorming in de sfeer, waarin men gesteld is. Daar mee komt een groot deel van de zo dikwijls verloren gegane ar beidsvreugde en vooral de pro ductiviteit terug, die we zo brood nodig moeten verhogen. De wintermaanden zijn lang. Een ongelooflijk aantal uren wordt dikwijls in die tijd verbeuzeld; bewijst door een gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel en on bewust door een gevoel van maatschappelijke vermoeidheid. Zoals de ouden zongen Voor de jeugd geldt het voren staande in versterkte mate. Het energie-overschot na de dagtaak is bij hen door leeftijdsverschil groter. Het aanpassingsvermogen aan moderne theorieën en nieuwe productiemethoden treedt in ver sterkte mate op. Het moet diep worden betreurd, dat een groot deel van onze jongeren de winteravonden op de straat of thuis in ledigheid doorbrengt. De grootste bijdrage aan hun culturele vorming wordt dikwijls geleverd door derderangs romans en in negatieve vorm door straatslenterij, Wanneer men spreekt van ont-, wikkeling denkt iedereen direct aan studeren. Maar de meest practische ontwikkeling ligt in de nadere uitwerking van ons dage lijks werk, voor anderen in het verenigingswerk, voor derden in het lezen van goede lectuur. Voor de verwezenlijking van deze doel einden bij de jeugd is de hulp der ouderen onmisbaar. Niet hun gebod tot activiteit zal de meeste uitwerking hebben maar vooral hun voorbeeld, hun leiding en inspiratie. Veel uitvindingen en nieuwe ontdekkingen op allerlei gebied, zoals verbetering van productie methoden, zijn in de avonduren geboren. Zij waren een product van ijverige zoekers, van mensen met liefde voor hun werk en kennis van hun vak, grotendeels opgedaan in vrije avonduren. Onze economische toestand is ongunstig. Onze overheid vraagt alle zeilen bij te zetten. Leveren wij ons aandeel door onszelf te inspireren tot activiteit op lange winteravonden tot heil van onze persoonlijkheid en arbeidsvreugde. Laten wij als redelijke wezens geen winterslaap houden. Zij be vordert slechts de lusteloosheid en verlamt de productiviteit. Dr H. R. MES OUDERAVOND BERGER SCHOOLVERENIGING Het Bestuur der B.S.V. had op 12 Sept. j.l. de ouders zijner Lagere School opgeroepen voor een bijzondere Ouderavond. Aanleiding hiertoe was de snelle aanwas van leerlingen, waardoor het niet langer mogelijk bleek het maximum van 30 leerlingen per leerkracht te handhaven. Het Hoofd der School zette in Aanvang der repetities Vrijdag 28 SEPTEMBER 4.15 uur in de zaal van Nic. Schuyt deze vergadering uiteen, hoe hij de oplossing der moeilijkheden gedacht had en vroeg de ouders hem in staat te stellen een extra leerkracht aan te stellen. De ouders, die vooraf per cir culaire van dit verzoek op de hoogte waren gesteld, verklaarden zich ter vergadering allen bereid de aanstelling van een leerkracht financiëel mogelijk te maken. Op een desbetreffende vraag deelde het Hoofd der School nog mee, dat, wanneer de aanwas van leerlingen op dezelfde voet zou doorgaan, het instellen van een wachtlijst van nieuwe leerlingen, ook met een extra-leerkracht, on vermijdelijk zou zijn. Na behandeling van dit enige agenda-punt volgde nog een aan trekkelijke discussie, waarbij de ouders vragen mochten stellen op elk gebied, de school betreffende, waarna de loco-voorzitter, Dr Th. J. v. Voorst, de vergadering sloot. BERGEN S MANNENKOOR 5 October 1951 bestaat Bergen's Mannenkoor 30 jaar. Het zal dit feit herdenken met een concert in „De Rustende Jager" op Woensdag 3 October e.k. onder leiding van zijn bekwame dirigent Karei Böhne. Bovendien verlenen medewer king het Motet en Madrigaal Vrouwenkoor te Bergen, dirigent Piet Groot en de bekende radio zanger, de tenor Leo Larsen. De begeleiding is in handen van de heer Henk Duinker, toonkunste naar te Amsterdam. BERGER LUCHTPOST Zondag j.l. werd de tweede vlucht om het kampioenschap van Bergen, gehouden vanaf Duffel, afstand 176 km, los 8.45 uur. Wind Noordoost, aankomst eerste vogel 11.51 uur, snelheid 940 m per minuut. 1 Gebr. Bakkum 2 A. Groen 3 H. Timmer 4 N. v.d. Kamer 5 J. Duinmeier 6 C. Pijper 7 N. Vrasdonk 8 P. Brakenhof 9 C. Veis 10 A. Stadegaard De Raad kwam Donderdag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester Mr C. A. J. Jochems. De korte agenda werd in vlug tempo afgewerkt en was in een half uurtje bekeken. De ingekomen adressen van 't bestuur van „De Speelwagen", van de „Nederlandse Kampeer- raad" en van de „Stichting voor geestelijke volksgezondheid in Noordholland" tot toekenning van een subsidie voor het jaar '52 besloot de Raad te behandelen bij de Gemeentebegroting 1952. Het schrijven van het Bestuur van de „Burgemeester Peeck- stichting", houdende verzoek aan de gemeente zich garant te stellen voor rente en aflossing van een door de stichting te sluiten lening ten bedrage van f 90.000,- met een aflossingsduur van 50 jaar, werd in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om prae- advies. De Raad aanvaardde zonder discussie de voorstellen van B. en W. tot vaststelling van een 3e suppletoire begroting voor de dienst '51 en een 9e suppletoire begroting voor de dienst 1950. Met het voorstel van B. en W. om tot Ged. Staten het voorstel te richten het presentiegeld voor de leden van de Raad te bepalen op f 5,per bijgewoonde zitting en op f 2,50 voor de bijgewoonde commissievergaderingen, kon de Raad zich verenigen. In de po litieverordening werd zonder dis cussie 'n ondergeschikte wijziging aangebracht. Uitbreiding commissie van bijstand De commissie voor bijstand op het beheer van het gasdistributie- bedrijf bestond sedert oudsher uit de voorzitter en twee leden. De Raad sprak zich nu op voorstel van B. en W. uit voor uitbrei ding van het aantal tot 3 leden. Als nieuw lid werd benoemd de hr P. Blankenstijn. Voorstel tot wijziging overeenkomst met Alk maar omtrent gaslevering De Raad verenigde zich met het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een nieuwe over eenkomst nopens het leveren van gas, ingaande 1 Januari 1951. Het nieuwe contract zal voor Schoorl een voordeel ooieveren van f 2925,-. Rondvraag De heer P. van Lienen wees op de slechte toestand van de Bickerslaan, de heer Meereboer noemde de Koningsweg onberijd baar, de heer Blankenstijn pleitte voor verbetering van de Evendijk, en de Laan- en Damweg. De wegenbouwkundigen onder de vroede vaderen lieten hun licht schijnen over deze kwesties, maar. ook Schoorl ziet reik halzend uit naar de komst van de zilvervloot. Naar aanleiding van een vraag van de heer Mulder merkte de voorzitter op, dat het inrichten van een drooginrichting voor de brandslangen in voorbereiding is. Hierna ging de Raad in comité. OVERAL GEVAAR Onze plaatsgenoot de heer T. Leeuwenkamp overkwam Vrijdag morgen een ernstig ongeluk. Terwijl hij met zijn twee broers per auto op weg was naar de wekelijkse veemarkt te Leeuwar den, kwam 's morgens ongeveer vijf uur de auto op de Afsluit dijk in botsing met een dors machine, die daar net op de weg werd gereden. De gevolgen waren ernstig: de auto werd ge heel vernield en Teun kreeg een hersenschudding en ernstige ver wondingen aan het hoofd. Zijn beide broers brachten het er beter af: de bestuurder kreeg een stijve arm en de derde broer, die achter in een dutje deed, werd wat hardhandig wakker geschud. Het slachtoffer werd naar de naastbijzijnde politiepost vervoerd, waar spoedig een dokter aanwe zig was, die overbrenging naar het ziekenhuis te Harlingen nodig achtte. Naar wij vernemen is de toestand bevredigend. Wij wensen hem een spoedig en algeheel herstel toe. PLATTELANDSVROUWEN met bloemen, handwerken en huisvlijt Het bestuur van de afd. Schoorl van de Bond van Plattelandsvrou wen deelde in het voorjaarstekjes uit van een zestal plantensoorten om in het najaar een floralia-tentoon- stelling te organiseren. Later kwam het op de goede gedachte, daar aan te verbinden een tentoon stelling van handwerken en huis vlijt. Zaterdagmiddag werd deze drieledige show geopend in de kleuterschool. De inzendingen overtroffen de stoutste verwach tingen. Flora's kinderen hadden zich dank zij de liefderijke ver zorging van groot en klein, ont wikkeld tot pracht exemplaren, de handwerken van de dames wekten de bewondering van alle bezoekers en de inzendingen op het gebied van handenarbeid ge tuigden van vaardigheid, fantasie en kunstzin. Voor elke afdeling was een jury aangewezen. Mevr. Kieft en de heren Stoelhorst en Meeden- dorp zagen zich geplaatst voor de moeilijke opgave het mooiste uit de bloementuin aan te wijzen. Het werk van kinderen en ouderen werd afzonderlijk beoor deeld en eerste prijzen werden toegekend voor Balsaminen aan Mevr. Smit-Stammes en Wim Lakenman, voor Begonia's aan Mevr. Blom-Speur en Jopie Da- lenberg, voor Geraniums aan Mevr. de Jong-v.d. Oord en Ti neke Ens, voor Ster van Beth lehem aan Mevr. Hartog-Kos en Mary Kramer, voor Coleus aan Mevr. N. Mooy, Mevr. de Zeeuw- Ham en Hanneke Siekman, voor Fuchsia's aan Mej. B. Spruit en J. v. Teulingen. Ook de jury voor de Hand werken, bestaande uit de dames Heringa, Zuurbier en Arpeau had het niet gemakkelijk. Na lang wikken en wegen kwam zij tot de volgende uitspraak. Kant, brei- en haakwerk: le pr. Mevr. Stam-Greeuw, 2e pr. Mevr. Trousselot, 3e pr. Mevr. Repko. Kantklossen le pr. Mevr. Knijnsberg. Smyrna 1 Mevr M. Leysen-de Leeuw, 2 Mej. M. Rol. Wolbreien 1 Mevr. Kleverlaan-Groen, 2 Mevr. Koel-Selhorst, 3 Mevr. Houtkoper. Borduurwerken: le pr. Mevr. Heringa-Riekse, 2e pr. Mevr. Tr. Kroon, 3e pr. Mevr. Minkema-Wildeboer. Tule doorstop: lepr. Mevr. Mantel-Zwagerman. Bij de afdeling Handenarbeid waren o.m. collectieve inzendingen van de beide openbare scholen in de gemeente, Schoorl met aar dig papier- en kartonwerk, ter wijl Groet vooral de aandacht trok door het mooie kleiwerk, dat getuigde van fantasie en kunstzin. De heren Bredewoud, Hartog en Koger wezen hier de volgende onderscheidingen toe: een eervolle vermelding voor de scholen, een le prijs voor koper werk aan Jan Braam, een 2e pr. aan Jan Rol, die prachtig fineer- werk had ingezonden en een 3e pr. aan W. Minkema voor houtsnijwerk. Het bestuur en alle medewer kers kunnen met grote voldoening terugzien op deze in alle opzich ten geslaagde tentoonstelling. De abonné's op ons blad „De Duinstreek" die het abonnements geld 1 Oct. '51 tot 1 Oct. '52 wensen te gireren, verzoeken wij het bedrag ad. f 3.80 aan ons te willen overmaken vóór 1 Oct. 1951. Na dien datum worden door ons de kwitanties afgegeven. De Uitgever. Plattelandsvrouwen bijeen De aandacht gevraagd voor «Voeteuvels en voetverzorging" De afd. Schoorl-Groet van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield een druk bezochte bijeenkomst in café „De Staande Leeuw". De aandacht werd, be halve voor enkele interne aan gelegenheden, gevraagd voor een lezing van de heer E. J. Ober van Enkhuizen over „Voeteuvels en voetverzorging". Spreker begon met er op te wijzen, dat men vroeger bedroefd weinig zorg besteedde aan zijn voeten. Vader Cats meende zijn medemensen de raad te moeten geven: „En was uw handen, en was uw tanden, en doe het goed. En was zelden uwe voet, en wat er ook geschied, en was uw hoofd zijn leven niet". Als de voeten eens konden spreken, aldus vervolgde spreker zijn causerie, wat zou men dan kunnen horen over ondergane martelingen. Beginnende met het kinder voetje, wees de heer Ober er op, dat daar nog niets van een wel ving is te zien. Aan platvoet, klompvoet en halcaneus behoeft men practisch nog geen aandacht te schenken. Dat komt pas als het kleintje gaat lopen. Nadruk kelijk waarschuwde spreker tegen te vroeg staan en lopen, men forcere in deze niets. Men late het kind spelen, ravotten, stoeien, maar wake tegen oververmoeiïng, en wachtte met schoeisel. Is schoeisel nodig, dan bestede men alle zorg aan de keus't schoentje dient de nodige ruimte, bewegings vrijheid te bieden en het zooltje moet zijn flexibel met een kleine indeuking bij hakje en voorvoet. Zo kunnen voeteuvels worden voorkomen. Van steunzolen voor het kind was spreker geen be wonderaar. Aan de hand van tekeningen overtuigde spreker zijn gehoor van de funeste gevolgen van het dragen van schoenen gemaakt op een te smalle, rechte leest. Na de pauze passeerden ver schillende afwijkingen de revue, als platvoet, holvoet, kalknagel, hoornnagel, likdoorn, voetwratten. Warme kruiken konden geen genade vinden in de ogen van de heer Ober. Wisselbaden noemde hij het middel tegen koude voeten. Voor transpirerende voeten kon hij aanbevelen het inwrijven van de voetzool met jodiumtinctuur en het bestrijken met een 20 °/0 oplossing van formaline. Met de raad steeds te zorgen voor goed schoeisel en een goede voetverzorging besloot de heer Ober zijn met de meeste aandacht gevolgde uiteenzettingen. Van de bestuurstafel werd nog medegedeeld, dat op 10 October a.s. de afdeling Schoorl-Groet, die thans 178 leden telt en in de vijf jaren van haar bestaan een beeld gaf van 'n rijk en intensief verenigingsleven, haar eerste lus trumfeest zal vieren. V.V. SCHOORL Ook de 2e competitie-Zondag is weer verlopen en Schoorl is weer tevreden, tenminste wat de sportiviteit aangaat. De uitslagen kunnen nog iets beter, maar ook DE DUINSTREEK 23 September Dokter POOT, Telefoon 2423 □DDDDDODDDDD Allee opkomst dringend gewenst Ook gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O Aanvang van Catechisaties en Cursussen. 6 t/m 8 jaar Zondagsschool Ruïnekerk 11.30-12.30 uur 9 t/m 11 jaar Zondagsschool Ruïnekerk 12-1 uur. 12 en 13 jaar: Bijbelklas in de Openb. School, Spaanse Pad, Woensdag 14.30 uur. 14 en 15 jaar meisjes Catechisatie Maandag 5-6 uur. 14 en 15 jaar jongens: Catechisatie Donderdag 5-6 uur. 16 en 17 jaar meisjes en jongens: Catechisatie Vrijdag 7-8 uur. 18 jaar en ouder meisjes en jongens Catechisatie Donderdag 7-8 uur. Belijdeniscatechisatie le jaar Vrijdag 8.15-9.30 uur. Belijdeniscatechisatie 2e jaar Dinsdag 7.30-9 uur. Belijdeniscatechisatie voor ouderen Maandag 8.30-10 uur (1 x p. 14 dagen). Zondagsschoolinstructieavond Maandag 8-9,30 uur (1 x 14 dagen). Vrouwenvereniging Maandag 7.30-9.30 uur (le maal 24 Sept. op de Haaf). Jongerenkring „Kranenburg" Donderdag 8-10 uur (eerstv. 27 Sept.) Jonge Kerk, Donderdag 8-10 uur, (eerstvolgd 3 Oct. Bijbelcursus Woensdagavond 8-9.30 uur, (tot Kerstmis te Bergen aan Zee, daarna te Bergen, elke week). Dameskoortje „Opwaarts", Woensdag avond 7.30 uur. Voor zover nog niet begonnen, vangen deze bijeenkomsten aan in de week van 23 Sept. en voor zover niet anders op gegeven alle in de Consistoriekamer van de Ruïnekerk. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Bloemenmagazijn „Carpe Diem" Schoorl Ons telefoonnummer is vanaf heden gewijzigd in

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1