fkéée vacanties nakdet No. 472 SCHOORL I-FORESTERSI BERGEN BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE Aan onze abonné's i.. AA ft VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 28c JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Slechte zomer voor het vacantiebedrijf Het vacantiebeeld in Nederland heeft de neiging zich grondig te wijzigen, dat is dit seizoen duidelijk gebleken. Wij zijn van zelfsprekend geneigd om de ongunstige weersgesteldheid in een groot deel van deze zomer als zondebok aan te wijzen, maar wij mogen niet verhelen dat de vacantiebedrijven, ook wanneer deze weersomstandigheden worden ingecalculeerd, een beslist on gunstig seizoen achter de rug hebben. Zelfs een mooie nazomer kan dit niet meer goed maken. In onze vacantie-centra zal men zich grondig rekenschap moeten geven van de factoren, die hiertoe hebben geleid en de toekomstige commerciële politiek van het hotel- en restaurantbedrijf zal zich op 'n aantal punten moeten wijzigen. Er is zeker geen sprake geweest van een geringer aantal vacantie- dagen. Integendeel, men mag wel stellen dat de ongetwijfeld goe de gewoonte om vacantie te nemen en te geven nog steeds meer veld wint. Het aantal vacantiegangers, dat zich dit seizoen op weg bevond was zeer groot, maar wanneer men daaruit de conclusie trekt dat ons hotel- en restaurantwezen daaraan evenredige resultaten heeft geboekt, volgt men een onjuiste gedachtengang. Ons toerisme is een volledig sociaal toerisme, zoals alle activi teit in deze eeuw sociaal gekleurd is. -Laten wij nu eens niet ingaan op de vraag hoe verblij dend dit wel is, maar liever de gevolgen voor de vreemdelingen industrie bespreken. Het moderne „op reis gaan" in de vacantietijd bestaat voor het merendeel alleen nog uit het tijdelijk verplaatsen van zijn woonplaats. Het grootste deel van de toeristen beschikt niet meer over een vacantiepot of iets dergelijks en voor zover nog aanwezig zijn de zomerreser- ves maar juist voldoende om de extra-kosten verbonden aan het reizen, te dekken. Voor de rest laat de financiële positie der meerderheid niet toe, zich extra uitgaven te permitteren. Dat betekent voorkeur van het publiek voor goedkope logies- ruimte, grote belangstelling voor eenvoudige schotels, zoals men die thuis veelal ook gewend is, voorbijgaan van elke luxe con sumptie zoals het gebruik van wijn, limonade, sterke drank enz. Reizen. en trekken Aan de geringe koopkracht van het merendeel der toeristen paart zich het verschijnsel van de trek lust. Het doorbrengen van va cantie op een enkele plaats raakt meer en meer uit de tijd. De gemakkelijke en snelle vervoer middelen waarover de mensheid thans beschikt, scheppen de ge legenheid om in een korte tijd 'n groot aantal vluchtige indruk ken op te doen, waar men voor heen niet aan toe kwam omdat dit teveel tijd zou vergen. En wie nog eenvoudig de rust zoekt en gaat naar 'n stille plek zonder reclame, zonder strijkje of ander amusement, komt ook in 'n een voudig pension terecht in een kleine plaats. Hij heeft dan dik wijls de meeste ontspanning ge noten en de minste kosten gemaakt. Maar de groep der trekkers is het grootst. Het bedrag der reis kosten vergt dus een steeds groter deel van 'tvacantiebudget. Er is nu eenmaal een beperkt bedrag be schikbaar en dus moeten de andere verteringen daaronder lijden. De uitgaven voor elke vorm van luxe consumptie zijn deze zomer door het publiek schrik wekkend laag gehouden en de ontvangsten in het hotel- en restaurantbedrijf vertonen een daaraan evenredig beeld. De logiesruimte voor touristen is ongetwijfeld ook dit seizoen weer voor e(en groot deel benut. Men moet nu eenmaal 's nachts onder dak hebben. Voor dit doel blijft het hotel, zelfs het goede hotel, onmisbaar. Maar onze vreemde lingenindustrie kan daarvan alleen niet bestaan. Men heeft nu een maal zijn café, zijn restaurant en keuken ingericht om aan elke vraag te voldoen. De vaste kosten van elk toeristisch bedrijf zijn afgestemd op een gemiddelde van luxe- en eenvoudiger consumptie. Bij het huidige zeer lage ge middelde verteringsniveau zullen vele hotels en restaurants zich op weg bevinden naar een volkomen ondergang. Men heeft nog wel be zoekers, er zijn wel gasten, maar hun verteringen zijn onvoldoende om de exploitatie lonend te maken. Magere jaren begonnen. Het seizoen, dat thans moei zaam naar zijn einde zoekt, heeft veel restaurant- en hotelexploi tanten tot het besef gebracht dat de vette jaren voorbij zijn. Een minderheid slechts van alom be kende huizen, die op een vaste kern van gasten kunnen rekenen, zal tevreden zijn. Velen echter zijn van mening dat zij de levens avond van hun bedrijf aanschou wen en men zal zijn conclusies daaruit moeten trekken voor zo ver het niet te laat is. De vreemdelingenindustrie zal zich in de komende jaren op de grootste eenvoud moeten richten. Men zal het aanbieden van ge zelligheid moeten combineren met lage prijzen. Een reorganisatie van veel bedrijven zal daarvoor noodzakelijk zijn. De keukens zullen moeten worden afgestemd op eenvoudige menu's, die in korte tijd met een groot aantal ter tafel kunnen verschijnen. De ruimte voor amusement zal hier en daar moeten worden inge krompen, elders zullen de daarop drukkende kosten moeten worden verminderd. Het hotelbedrijf zonder meer heeft zeker nog toekomst, waar slaapgelegenheid tegen redelijke prijs kan worden geboden. In het buitenland treft men vele bedrijven aan, die alleen logies aanbieden, waardoor de exploi tatiekosten worden gedrukt. Zou den deze hotels in Nederland ook niet worden gewaardeerd? In een veelheid van gevallen zal een specialisatie nog tot goede resul taten kunnen leiden. Het is merkwaardig te consta teren dat men in bepaalde kringen van overheid en vreemdelingen verkeer na de oorlog zo heeft aangedrongen op uitbreiding en modernisering van het hotelwezen, terwijl men zich in hotelkringen nogal gereserveerd toonde voor dergelijke investeringen. De gro tere ervaring en de fijne neus der voorzichtige zakenmensen hebben in dit opzicht het pleit volkomen gewonnen. Na een aan vankelijke felle opleving van het meer luxe toerisme is een grote inzinking gekomen die gezien de alom bepleite versobering, de komende jaren nog zal aanhouden. Het gehele economisch beeld van ons land zal van die versobering de gevolgen ondervinden. In de sectoren van de niet zeer nood zakelijke uitgaven zullen echter de grootste moeilijkheden optre den. Onder die sectoren zal de vreemdelingenindustrie een be langrijke plaats innemen. Het is helaas te verwachten dat noch een prachtige zomer noch de komst van een zeer groot aantal buiten landers - wier koopkracht even eens vermindert - aan dit te be treuren verschijnsel afbreuk zal doen, waar de Nederlandse toe rist de vacantie-drukte nu een maal blijft beheersen. Dr H. R. MES De afd. Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen was door de directie van de Gasfabriek te Alkmaar uitgenodigd om een be zoek te komen brengen. Om half drie 1.1. Donderdag waren er ongeveer 40 dames per fiets, bus of tram gekomen en werden daar ontvangen door de heer v.d. Berg en Mej. Jager. De heer v.d. Berg heeft ons eerst met behulp van tekeningen het hele fabricageproces, de zui vering enz. uitgelegd. We vonden dat heel leerzaam, vooral daar we nu als we onze kraan open zetten, weten, dat er heel wat aan vooraf gaat voor we het gas aan kunnen steken. In de pauze heeft Mej. Jager ons met een heerlijk kopje thee en koek jes verrast. Daarna begon de wan deling door het hele bedrijf. In drie groepen verdeeld werd alles nog eens uitgelegd en hebben we' de vuurgloed gezien en gevoeld. Na een rondgang van ongeveer l'/2 uur werd ons nog een kop koffie met cake aangeboden. De voorzitster bracht onze har telijke dank over; het was leer zaam, interessant en ook heel gezellig geweest. B.S.V. - WIERINGERWAARD: 2-1 De belangstelling voor deze ontmoeting had groter kunnen zijn: het weer was niet erg aan lokkelijk. Vóór de rust speelden beide partijen gelijk op en de rust ging in met dubbel blank. Onmiddelijk na de hervatting van het spel scoorde Swaag na een voorzet van links het eerste doelpunt 1 0. Vijf minuten la ter wist B.S.V. de doelman van de gasten voor de tweede maal te passeren 2—0. Toen zetten de Wieringerwaarders alles op alles, met het resultaat, dat de stand 21 werd. Met deze cijfers kwam het einde van de uitstekend geleide wedstrijd. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de collecte, gehouden ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds, bedroeg f 937,17. „BERGER LUCHTPOST" Zondag j.l. werd de derde vlucht om het kampioenschap vanaf Vilvoorde vervlogen. Af stand 195 Km. Snelheid 1117 m per minuut. Los 7.45. Wind West. Aankomst eerste vogel 10 u. 33 min. 1 Gebr. Bakkum 2 H. Timmer 3 Duinmeier 4 A. Stadegaard 5 N. v.d. Kamer 6 P. Brakenhof 7 A. Groen 8 N. Vrasdonk 9 C. Pijpers 10 C. Veis Stand na 3 vluchten niet officieel. 1 Gebr. Bakkum 31 punten 2 J. Duinmeier 24 punten 3 N. v.d. Kamer 22 punten 4 H. Timmer 19 punten OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van Notaris C. Knook te Bergen, werden in café „De Oude Prins" de navol gende percelen bij opbod in het openbaar verkocht. 1. Het landhuis „Toi et Moi" met erf en tuin aan de Eiken laan no 10, groot 8 are 19 cen tiaren, verhuurd voor f 58,35 per maand. Hoogste bieder C. Nap, ma kelaar te Bergen, met f 10.200. 2. Het pensiongebouw „Nep- tunis" met schuur, erf en tuin aan de Prins Hendriklaan no 19, groot 4 aren 10 centiaren. Ver huurd voor f 60,15 per maand. Hoogste bieder E. v.d. Laan te Alkmaar met f 6700. 3. Het landhuis met schuur, erf en tuin aan de Burg. Lovink- laan 1, groot 8 aren 14 centi aren. Verhuurd voor f 39,80 per maand. Hoogste bieder was A. Becker te Alkmaar met f 5400. 4. De villa „Merelhoeve" met garage, erf en tuin aan de Kom- laan 14, groot 8 are 95 centiaren. Verhuurd voor f 60,95 per maand. Hoogste bieder was W. Kerk- meer te Bergen met f 10.500. Het landhuis met erf en tuin aan de Vinkenbaan 4, groot 4 aren 83 centiaren. Verhuurd voor f 61,65 per maand. Hoogste bieder was C. Nap. makelaar te Bergen met f 10.400. Woensdag a.s. vindt de ver koop bij afslag plaats. ARBEIDERSAVOND- SCHOOL Een school voor volwassenen Vele arbeiders voelen soms sterk het gemis dat ze aan schoolse kennis hebben. Dat is geen wonder. Op 12-, 13-jarige leef tijd, als 't begripsvermogen toe neemt, als de belangstelling voor sociale vragen ontwaakt, als het gevoel voor idealen zich begint te ontwikkelen, gaan ze van de lagere school af en ontvangen geen voortgezet onderwijs meer. Het leven vult hun kennis aan, doch op 'n onsystematische wijze. En bovendien zakt veel kennis, moeizaam op school verworven, weer weg. Zodoende hebben ze op volwassen leeftijd vaak moeite een behoorlijke brief te schrijven, een moeilijk artikel in de krant te lezen, van een goed boek te genieten. Gelukkig voelen vele mensen hun gemis. Trouwens, onze inge wikkelde maatschappij, met zijn steeds voortschrijdende ontwikke ling in democratische richting stelt steeds opnieuw opgaven aan begrip en belangstelling. En velen merken ook hier hun „tekort schieten". Want de democratie veronderstelt dat elk kiesgerech tigd burger er wel zoveel van weet dat hij een verstandige keuze kan doen. Helaas, ont breekt daaraan nog wel eens wat (bij anderen!). Enfin, er komt hier in Schoorl een avondschool voor volwasse nen, waar de vroegere schoolse kennis weer kan worden opge haald, aangevuld met nieuwe. En dat toch op een voor grote mensen aantrekkelijke wijze, met daarvoor speciaal samengestelde leerboekjes voor Ned. Taal, Re kenen en Sociale Kennis (Aard rijkskunde, Staatsinrichting enz.). Er wordt 2 uur per week les gegeven en men verwacht dat een beetje huiswerk wordt gemaakt. Ofschoon de cursus 2 jaar duurt, verbindt men zich voor één winter. Besteedt uw lange avonden goed en neemt deel aan deze cursus. (Zie advertentie). UITSLAG VERLOTING van de Konijnenfokvereniging „De Duinstreek" te Schoorl Prijs Lot Prijs Lot no no no no 1 726 21 856 2 584 22 256 3 537 23 951 4 362 24 819 5 211 25 61 6 513 26 550 7 694 27 772 8 562 28 157 9 884 29 236 10 717 30 191 11 404 31 748 12 470 32 883 13 371 33 442 14 753 34 96 15 622 35 384 16 657 36 509 17 187 37 69 18 998 38 817 19 572 39 893 20 56 40 979 V. V. SCHOORL Ook de derde competitie-Zon dag is weer achter de rug en alles is tamelijk goed verlopen. Het eerste kwam met een gelijk spel 0-0, uit Alkmaar. Lang niet slecht jongens, want jullie hadden verdiend te winnen, volgens een supporter van Schoorl. Zelf had ik geen tijd, daar ik de adspiranten, het derde, en tweede eens heb bewonderd. Schoorl I mocht 10 corners nemen en Alkmaar 9, Schoorl 13 vrije trappen wegens ruw en hinderlijk spel enAlkmaar2. Dat getuigt weer voor ons spor tieve spel, en er is geen woordje gevallen, zo hoort het ook te zijn. De scheidsrechter was uit het goede hout gesneden, kalm, ver stond zijn taak, en leidde uit stekend. Zondag krijgen wij Foresters I op bezoek. Dus Schoorl, Schoorldam, Groet en Camper duin, gaat naar ons sportveld, om die wedstrijd te zien. Het kan weer goed worden penning meester. Uitkijken jongens, neem het niet te licht op, want die twee punten moeten niet naar Heiloo. Het tweede wist ook de twee eerste punten binnen te halen, en won met 2-0. Een aardig elftal, met hier en daar een zwakke plek, maar ook met goede en uitstekende spelers. Onze gouden ploeg, het derde, verloor maar liefst met 8-3. Dat kon ook haast niet anders, want zij hadden veel te veel adem nodig voor dat geschreeuw. Kom, kom, jongens, mondje dicht, jullie worden al zo groot. De scheids rechter en grensrechters waren goed, en de drie strafschoppen waren juist. De fouten moesten jullie deze keer bij je zelf zoeken. De adspiranten verloren met 2-1 van Randers, maar het ging al stukken beter, Zaterdag winnen zij. De welpen hebben een vriend schappelijke wedstrijd tegen Bergen gespeeld en wisten met 2-1 te winnen. Goed zo! Het programma voor a.s. Zon dag luidt: Schoorl I—Foresters I, Vrone 2—Schoorl 2, Zeevogels 3 Schoorl 3, Zaterdagmiddag Jong Holland adspSchoorl adsp. De Junioren zijn vrij. BRIDGECLUB „SCHOORL" Uitslag 24 September A. Mevr. v. Wijk-Mevr. Visser 50 v. Twuyver-Half Jr. 44,5 Fam. Repko 43,5 Jonker-Half 41,5 Fam. Kuiper 41 Stam-Haasbroek 41 Kaag-Katen 40,5 Bekker-Beeldman 34 B. Oud-de Hart 31,5 de Jong-v. Buren 29,5 Mevr. Trip-v.d. Hoef 28,5 Mevr. Bouman-Lensing 26 Mevr. v.d. Linde-v.d. Lelie 24 Mej. Haring-Nieuwland 19,5 Mej. Visser-Mej. Biemans 9 ZILVEREN JUBILEUM MEJ. DE WIT Op Vrijdag 21 September was het 25 jaar geleden, dat Mej. Sj. de Wit in dienst kwam bij de gemeente-bedrijven der gemeente Egmond aan Zee. Aanvankelijk nam Mej. de Wit de plaats in, die eerst door haar vader ver vuld was. Zij werd door burge meester en wethouders aangesteld, als tijdelijk klerke der bedrijven. Op 1 Januari 1929 volgde haar vaste benoeming door de ge meenteraad. Met de groei der bedrijven, nam ook haar functie steeds in betekenis toe en zo volgde haar benoeming tot boekhoudster dezer bedrijven. Altijd accuraat, nauwgezet en vol plichtsbetrachting heeft mej. de Wit haar functie vervuld, steeds bereid een ieder die zich ten kantore vervoegde te woord te staan. Te haren huize heeft de jubi- laresse haar jubileum gevierd in de familiekring. Tal van bloem stukken waren in de loop van de dag bezorgd, als even zoveel be wijzen van belangstelling en waar dering. Bij afwezigheid van Burgemees ter Niele, complimenteerde wet houder Zwart, als loco-burge meester, de jubilaresse 's middags namens het gemeentebestuur en dankte haar voor het werk, dat zij voor de gemeente in de loop der jaren verrichtte. Als blijk van erkentelijkheid bood hij haar na mens de gemeente een blijvend aandenken aan. De gemeente-secretaris Mr. Spit, wenste de jubilaresse geluk namens de ambtenaren van het gemeente huis. Hij wees op de prettige samenwerking, die er altijd bestaan heeft, op de voldoening, waar mede Mej. de Wit kan terugzien op de vervlogen jaren en knoopte daaraan de wens vast, dat zij nog vele jaren met dezelfde energie en plichtsbetrachting voor de ge meente zou mogen werken. Namens de ambtenaren bood hij ook een stoffelijk blijk van waardering aan. De directeur der bedrijven, de heer Herman, vergezeld van het gehele personeel der bedrijven, voor zover dat gemist kon worden, sprak namens het personeel woor den van gelukwens en waardering. Hij roemde de ijver en plichts betrachting, altijd even nauwgezet haar werk verrichttend en hoopte, dat zij nog vele jaren op dezelfde vlotte wijze de gemeente-bedrijven zou mogen dienen. Hij deed even eens zijn woorden vergezeld gaan van geschenken van directie en personeel. Vele vrienden en kennissen, oud-collega's en belangstellenden kwamen Mej. de Wit in de loop van de dag hun gelukwensen aan bieden, zodat zij met vreugde en voldoening op deze jubileumdag kan terugzien. Burgerlijke Stand BERGEN BESTRIJDING VAN WESPENNESTEN IN DE GROND Men stuift in de nestopening een flinke hoeveelheid DDT-stuif- poeder en wel zodanig, dat de gehele nestopening bedekt is met een dikke laag DDT. Na een dag zullen de meeste wespen reeds gedood zijn. Ook kan men ge bruik maken van zwavellapjes deze zijn bij de meeste drogisten te krijgen. Men steekt ongeveer 5 zwavellapjes aan en legt ze in de nestopening. Daarna moet de nestopening afgesloten worden. Het best kan men dan gebruik maken van een grote blikken bus, die men omgekeerd op de nest opening zet. Men zorge er voor dat er tussen de randen van de bus en de grond geen openingen zijn, daar er anders veel zwavel damp ontsnapt. Na enige uren zal de gehele kolonie gedood zijn. De abonné's op ons blad „De Duinstreek" die het abonnements geld 1 Oct. '51 tot 1 Oct. '52 wensen te gireren, verzoeken wij het bedrag ad. f 3.80 aan ons te willen overmaken vóór 1 Oct. 1951. Na dien datum worden door ons de kwitanties afgegeven. De Uitgever. weemm „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Static, nsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Bezoek Zondag a.s. Sportterrein Schoorl. Aanvang 2.30 uur Bloemenmagazijn „Carpe Diem" Schoorl Ons telefoonnummer is vanaf heden gewijzigd in van 16 tot 23 September 1951 GEBORENWinfried Adelbert Pius, z.v. H. H. van der Werf en G. J. H. E. ten Winkel. Johanna Catharina, d.v. M. C. Punt en C. A. Komen. ONDERTROUWDMenso Willen Pijn appel, 26 jaar en Leoni Brugman, 20 jaar, beiden te Bergen. Matthijs Koopman, 25 jaar en Johanna Anna Dekker, 21 jaar, beiden te Bergen. GEHUWDAbram Caton en Marrijtje Voorthuijzen.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1