i. (f. Pag&iatik WOLWEKEN m Piaoismvau^eud Donnés COLD WAVE r GRANIETWERKEN T. v. DIEPEN r Bergen's Mannenkoor Bergen Jubiteumc&HCzd AtutwastolostiaQ et* Ueföiup in eetts Wetten DEKENS Wol AVONDSCHOOL VOOR VOLWASSENEN SCHILDERWERK 1^9 OgU u/ij doen Me! AMSTERDAMSCHE BANK N.V. H. v* d. Elsken Kleermaker 100 2579 2579 Schtfdetstedcijf 2579 2579 FEUILLETON Prima Berger Levertraan DuMjistexij Kapsalon DOBBEN LAMSVLEES STAATSOBLIGATIES; KANTOOR BERGEN N, H. BREELAAN 10 TEL. 2563 150 x 200 f 33.75 170 x 225 f 46.55 WOL IS NIET TE VERVANGEN Bergen's Manufacturenhandel A. K0LLMER Woninginrichting GEEF U SPOEDIG OP i Schoolboeken - Schoolagenda's enz. Boekhandel C. OLDENBURG. De dokter zei: Borstvoeding en daarna B. J. TEN WESEPE Goedkope Groentenhal „HET ZUIDEN". Vroling's Heteluchtkachels 2266 2266 BERGER DUINTJES 35 ct per ons Intense aandacht... Nieuwe en gebruikte rijwielen Opgericht 5 Oct. 1921 Beschermheer Dr. W. Huygens, Burgemeester van Bergen Nh. op WOENSDAG 3 OTOBER 1951, 's avonds 8 uur in „De Rustende Jager" te Bergen. Medewerkenden Het Motet en Madrigaal Vrouwenkoor te Bergen Dirigent i Piet Groot LEO LARSEN, tenor, Amsterdam HENK DUINKER, piano, Amsterdam Kaarten ad. f 1.50 bij de Boekhandelaren De Haan, StationsstraatJ. Romeny, Oude Prinsweg G. Schoelink, J. Oldenburglaan en 's avonds aan de zaal. Na afloop BAL (Sunny Band). kunt U betalen met dit betekent een besparing van circa 14 °/0 Vraagt inlichtingen SB St. Antoniusstraat 20s, Bergen Jan Oldenburglaan 29 - Bergen Telefoon 2546 Veranderingen en reparatie ZIET ONZE SPECIALE ETALAGES 1 Dorpsstraat 35 De Stichting Scholendienst van N.V.V., I.V. v. A. en Dr. H. Wiardi-Beckman-stichting organiseert te Schoorl (ook voor niet- leden) een Arbeiders-avondschool. Lesgeld voor een winter- cursus (met inbegrip van leerboeken) f 15.Leden nog reductie. bij W. Pastoor, Laanweg; W. F. Koeman, Burg. Peecklaan te Schoorl of bij B. Boersma, Jaap Weijandweg 15A, Bergen Voor goed en smaakvol Verlengde Geestweg 45 - Bergen Spuitwerk wordt verzorgd aan Radiatoren, rieten-, houten-, stalen meubelen e.a. Tevens Old Finish, Patineer en andere effecten. Wollen werksokken met nylon vanaf f 2,60 Prima dameskousen f 1,60 Wol voor kousen en sokken f2,00 Scheepjes jaeger-wol f 1,95 Pracht baby- of camisoolwol f 2,90 Pracht jumperwol f2,54 Flanellen sporthemden f 6,55 Prima slopen f 2,50 Theedoeken vanaf f 0,60 Prima interlock Directoirs 44-46 48 f 2,70 AaBe zuiver wollen ruitstof f 3,95 Spoeltjes Koord wol f2,75 enz. enz. Al onze prijzen worden steeds herzien. Aanbevelend, Stationsstraat 5 Bergen 50 controle-zegels geven recht op een zilmeta paplepel. 18 door] ,,0 juist ja, mevrouw De Vries. Ze zoekt haar dochter." En gelijktijdig maakte ze achter de rug van de bezoekster enkele manualen, wees naar haar voorhoofd en maakte bewegingen van draaien. Oom Willem keek verbaasd van de bezoekster naar zijn vrouw en van haar weer naar mevrouw De Vries. Hij begreep er niets van. ,,U bent uw dochter kwijt?" herhaalde oom Willem, niet wetend, wat hij anders moest zeggen. „Kwijt? Welnee, Ze is hier. In huis. En ik moet haar hebben. Ze hoort hier niet. Dat is alles." „Natuurlijk," bevestigde tante Nel, opnieuw druk gebaren makend naar haar man, „dat heb ik ook al gezegd. Haar doch ter is hier in huis en hoort hier niet. Dat is alles en meer niet. O, maar dat komt best in orde. We zullen straks eens even gaan zoeken, wat jij Willem?" Deze begon hoe langer hoe minder van de situatie te be grijpen. Wat bedoelde zijn vrouw nu opeens met haar dochter? Of wacht eens, zou het Betsy's moeder zijn? „Jaehja. Natuurlijk. Je zult wel gelijk hebben. Apropos eh, bent U soms de schoonmoeder van onze Jan?" Ze keek met een vernietigende blik naar de man. „Nou begint-ie ook al. Ik ben uw Jan niet en mijn schoonzoon heet Get., Gerard Davelaar. En hij woont hiernaast." Ze wees met haar vinger over de schouder. „Daarom ben ik hier juist." „Natuurlijk," antwoordde tante Nel, die uit overwegingen van veiligheid nog altijd bij de deur stond en voor de derde maal naar haar hoofd wees en toen op de vrouw. „Dat begrijp je toch wel, Willem, daarom is mevrouw De Vries juist hier. Omdat haar schoonzoon hiernaast woont." Maar oom Willem begon er hoe langer hoe minder van te begrijpen. Het enige, wat tot hem doordrong was de manipu latie van zijn vrouw. De bezoekster moest dus van Lotje getikt zijn. Als dat maar niet gevaarlijk was. Maar waarom had zijn vrouw dat mens dan binnen gelaten? En wat moest ze eigenlijk? Op dit moment schoot tante Nel weer te binnen, dat ze de vorige dag met corsetten geleurd had. Als ze haar over dit onderwerp een poosje bezig kon houden, was er al wat tijd gewonnen en kon Willem intussen de politie waarschuwen. Wie weet, uit welke inrichting deze gevaarlijke vrouw gevlucht was. Ze zou het daarom maar eens proberen en vroeg: „Hebt U geen monsters bij U? Misschien heb ik wel iets nodig, ziet U?" Grote verwondering in de ogen van de bezoekster. „Mon sters? Wat bedoelt U?" „Nu ja, modellen. Zoals ik al zei, de mijne is niet zo best meer, misschien koop ik dan wel een ander. Mevrouw De Vries keek nu eens naar oom Willem, die op dit moment ook niets van zijn vrouw begreep. Waar had ze het nu weer over? Toen keek de bezoekster weer naar tante Nel, die nog steeds angstvallig de deurknop in de hand hield om in het uiterste geval onmiddellijk te kunnen vluchten. „Monsters, Modellen? Wat raaskalt U. Probeert U me soms om de tuin te leiden? Ik wil m'n dochter hebben. Ze is hele maal niet geschikt voor ziekenverpleegster." Met een schok zat oom Willem recht. Weer een nieuw chapiterziekenverpleegster. Maar tante Nel deed net, of ze dit laatste niet gehoord had en vervolgde: U reist toch in corsetten, niet?" De ander uitte een kreet van afgrijzen, „Corsetten? Zeg eens, waarvoor ziet U me eigenlijk aan? Ik heb m'n dochter hier in huis gezien en gisteren was ze ook al hier. Daarvan ben ik nu overtuigd. En ik wil m'n dochter hebben, al zal ik het hele huis er voor moeten afbreken." „O", antwoordde tante Nel, die hoe langer hoe zenuwach tiger werd, „Uw dochter krijgt U, dat spreekt vanzelf. Willem, J ga jij eens even kijken, of je haar vinden kunt voor mevrouw en zeg maar dat haar moeder er is." Onderwijl maakte ze voor de zoveelste maal de bekende bewegingen van telefoneren en wees opnieuw eerst naar haar voorhoofd en daarna naar de bezoekster. En oom Willem was niet zo goed, of hij stond op uit zijn stoel en wilde de kamer uitlopen. Op dit moment slaagde tante Nel er in haar man in het oor te fluisteren: Po litie, vlug, ze is gek!" Hij knikte en liep naar de gang, waar hij vlug zijn hoed opzette en naar buiten liep. Mevrouw de Vries begon dit alles stierlijk te vervelen. Ze stond resoluut op en zei op afgemeten toon: „Laat mij m'n gang maar gaan, ik zal haar zelf wel vinden. Ik heb haar zoëven hier in de kamer gezien." Tante Nel greep de deurknop, die ze even had losgelaten, opnieuw stevig vast. Lieve help, wat moest ze nu met dat mens aanvangenAls de politie nu maar gauw kwam, want anders gebeurden er misschien nog ongelukken. Je kon van gekke mensen immers alles verwachten. Jammer, dat ze vanmor gen de radio niet aan gehad had, anders was het bericht van de ontsnapping wel gehoord „Blijft U nog even zitten," adviseerde tante Nel in een wan hopige poging om tijd te winnen. Wilt U misschien een kopje koffie?" „Dank U, ik wens niets anders dan mijn dochter. Ze is hier in huis en ik zal haar vinden. Laat me maar even door..." De bezoekster was nu de deur genaderd en stond vis a vis met tante Nel. O, was ze maar veilig in Canada gebleven Nu zat ze hier met die gekke corsetten verkoopster en waar bleef Betsy dan toch Mevrouw De Vries voelde intuïtief de vijandschap en aan haar geduld was nu een einde gekomen. Met een ruk trok ze tante Nel van de deur weg, die een hevige angstgil slaakte en door de onverhoedse beweging een halve salto maakte, waar door ze voorover in een der crapauds terecht kwam. Mevrouw De Vries had echter geen interesse meer voor haar en betrad de gang, die ze even bekeek, waarna ze naar de deur van het kamertje ging, waar Elly sliep. Maar nu kwam er iets van strijdlust in tante Nel. Wat drommel nog aan toe, ze was niet van plan zich door dat gekke mens te laten kisten. Met een vaart kwam ze overeind en stevende achter de indringster aan, die juist op het punt stond Elly's kamertje te betreden. Tante Nel greep haar bij de schouders en sleurde haar achteruit. „Hier vandaan!" zei ze, terwijl haar ogen fonkelden. „Wat denkt U wel? En nu een-twee-drie de deur uit! En als het niet goedschiks gaat, dan maar met geweld! Vliegensvlug had tante Nel een parapluie uit de standaard gegrepen en hiermede ge wapend ging ze op de indringster af, die een ogenblik overdon derd was door de metamorphose, die tante Nel had ondergaan. En Mevrouw De Vries kwam plotseling op de gedachte, dat ze hier best in een gekkenhuis terecht was gekomen, een van die kleine particuliere instellingen, waar geesteszieken worden verpleegd. De melkboer, die ook al van lotje getikt was, had immers reeds beweerd, dat Betsy zieken verpleegdeGoeie genade, wat was' ze begonnen Op dit moment werd de voordeur geopend. Oom Willem was zo verstandig geweest om de voordeursleutel mee te ne men, toen hij het huis verliet. Zo vlug als zijn oude benen hem konden dragen, was hij de Paulus Buyslaan uitgestevend, in de hoop ergens een politieagent te zullen ontdekken. Het geluk was hem gunstig, want de Amersfoortse motorpolitie reed juist in de buurt. Oom Willem zag de gemotoriseerde wetsdienaars en begon uit alle macht te schreeuwen: Hé! Politie! De bestuurder keek naar de richting, waar de hulpkreet van daan kwam en toen hij de gesticulerende man zag lopen, draai de hij zijn vehikel om en reed naar oom Willem. Deze vertelde, dat er een ontvluchte krankzinnige in hun huis was doorge drongen en of ze alsjeblieft even konden komen om dat mens in te rekenen De beide politieagenten die al zoveel hadden meegemaakt, vonden het onder de gegeven omstandigheden maar het beste om onmiddellijk mee te gaan, hoewel ze er het hunne van dachten. Oom Willem nam in de zijspan plaats en de tweede agent ging op de duo zitten. Binnen een minuut was men voor de woning van Jan Vriends, die onbewust van dit drama, in Scheveningen zat te genieten van het mooie weer, in het char mante gezelschap van Elly. Oom Willem snelde het tegelpad op gevolgd door de beide politiemannen en ontsloot de deur. Op dit ogenblik stond tante Nel in dreigende houding de parapluie geheven boven het hoofd van de bezoekster. In twee seconden hadden de politiemannen de situatie overzien en zonder verder commentaar werd de parapluie afgenomen en tante Nel voelde zich onmiddellijk daarna door de beide wetsdienaars bij de polsen gegrepen. Met gekke mensen moest je nu eenmaal korte metten maken. „Ziezo, mevrouw," zei een der agenten tot mevrouw De Vries, die van de ene verbazing in de andere viel, „U behoeft zich nu geen angst meer te maken." „Ho!" brulde oom Willem, „jullie hebt de verkeerde te pak kenJullie hebt mijn vrouw beet! Dat mens daar en hij wees op mevrouw De Vries is gek!" „Net wat ik al gedacht heb", zei de tweede agent, om zich enigszins een houding te geven. Tante Nel werd nu los gelaten en nu was mevrouw De Vries het lijdend voorwerp. Zij had nu de beide agenten naast zich, die haar stevig vast hielden. Maar dat was olie op het vuur. „Laat me los, kerels!" siste ze, wanhopige pogingen aanwendend om uit de ijzeren greep van de beide agenten los te komen. Ze had echter net zo goed kunnen zeggen: „Mooi weer vandaag," of iets dergelijks, want er werd in het geheel niet op gereageerd. „Wilt U rustig met ons mee gaan?" vroeg een der mannen. „Dan gebeurt er verder niets met U." „Laat me los," brulde mevrouw De Vries, die nu een razernij nabij scheen, „en ik ga niet mee, met niemand. Ik ga m'n eigen weg. Wiewie geeft jullie het recht om mijom mij vast te pakken? Ik zoek m'n dochter, en die wördt tegen haar wil hier in huis vastgehouden. Hier, in dit gekkenhuis!" Oom Willem keek met een blik van verstandhouding naar de agenten en deze knikten. Ja, dat mens was inderdaad erg gevaarlijk. En het zou nog een hele toer zijn haar weer op de plaats te brengen waar ze thuis hoorde. Denk er om het fruit wordt duur! Maar wij hebben nog wat goedkoop Wij geven deze week als reclame 1 kist prachtige hand- of moesappelen, inhou dende 20 kg, voor slechts f 4,- franco thuis. Ook hebben wij nog een beetje ander fruit, zoals 8 pond stoofperen f 1,- 8 pond moesappels f 1,- 8 pond handappels f 1,- 6 pond zoete appels f 1,- 6 pond Cox Orange f 1,- 6 pond bon Louis f 1,- Als extra reclame voor de laatste keer 1 kg tomaten 45 ct. Met groenten zijn wij ook goedkoop. 1 kg andijvie 25 ct. 1 kg rode kool 25 ct. 1 kg uien 25 ct. 1 kg prei 25 ct. Alles desgewenst machinaal gesneden, 2 X daags vers gekookte biet. Alléén in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke gesneden soep groenten kunt krijgen voor 25 ct. WEDER ONTVANGEN: Ook in litcrsflessen verkrijgbaar Beemsterlaan 15 Bergen Voor naar DE GOEDE - BERGEN Ervaring sinds 1948 Heeft U onze nieuwe Amerikaanse al eens geprobeerd Speciaal voor dun fijn Haar 't Is niet mooi, maar prachtig Bespreekt tijdig om teleur stelling te voorkomen. 2266 Telefoon 2266 Vanaf heden verkrijgbaar onze bekende prima kwaliteit vanaf f 1,40 per V2 Kg Slagerij GROOTEMAN - Bergen Stroomerlaan 9 Tel. 2427 Het KOEKJE van de week Banketbakkerij KOOLMEES-S O EC KER voor alles wat „De Duin streek" te vertellen heeft, dat is wat uw annonce in dit nieuwsblad tot 'n goede geldbelegging maakt. Een advertentie in „De Duinstreek" staat evenzeer in het middelpunt der be langstelling bij de lezers als de laatste berichten over de inbraak bij de burgemeester of de wijziging van bus diensten. Haak in op die belang stelling, adverteer in „DE DUINSTREEK" Laanweg C 164, Schoorl Telefoon 268 Publicatie vSn „De Nederlandsche Nieuwsbladpers". Voor naar DE GOEDE BERGEN

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4