ff ff vaat oude da$1 Een volksverzekering SCHOORL I-KOEDIJK I BERGEN SCHOORL DUINTAX EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 28c JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Pensioenen, onderwerp van verscheidene verkiezingsprogramma's In de naaste toekomst zal er zeker een oplossing moeten komen voor het vraagstuk van de ouderdomspensioenen. Men kan zich dienaangaande eenvoudig op het standpunt stellen dat iedereen maar voor zijn eigen oude dag moet zorgen, maar de practijk heeft geleerd dat bepaalde groepen daar bewust of onbewust niet toe over (kunnen) gaan. Het gevolg van dit gemis aan verantwoordelijkheid is, dat een aantal oudjes tijdens de levensavond in behoeftige omstandigheden verkeert, zodat dan de staat of de kerk, of beiden, moeten ingrijpen. In onze dagen vindt de meerderheid van ons volk het noodzakelijk dat iedereen na het bereiken van een bepaalde leeftijd over een arbeidsloos inkomen kan beschikken en de vraag is nu maar hoe wij tot dit doel geraken. De discussie over dit vraagstuk is reeds geruime tijd gaande. Waar halen wij de middelen vandaan om dit pensioen te financieren? Er moet een fonds worden gevormd waaruit de kosten kunnen worden gedekt, daar zullen wij het allen over eens zijn. De eerste vraag is dan op welke wijze zo'n fonds zal worden ingezameld en onmid dellijk daarop dient men te weten, wie daartoe moeten bijdragen en wie er een uitkering zal ontvangen. In het verleden was de gevolgde methode meestal om een gewel dig kapitaal voor een dergelijke uitkering bijeen te brengen, uit de inkomsten waarvan de uitke ringen werden gefinancierd.Om nu het gehele volk in zo'n ouderdoms- verzekering te laten delen zou men een bedrag moeten reserveren dat varieert van 35 tot ruim 45 milliard. Dit is meer dan ons ge hele nationale vermogen en dus uitgesloten. Er zou geen huis, geen stuk grond, geen enkel kapitaal goed meer aan een particulier toe behoren en dan zou men nog tekort komen. Wil men dit systeem volgen dan zal dus een deel van ons voik van de baten moeten worden uitgesloten of de uitkering zou zo laag worden dat niemand nog van een pensioen zou kunnen spreken. Er zijn tal van argumenten te noemen, komend uit verschillende politieke kampen, die de verze kering tot een deel, dan wel tot het gehele volk willen uit breiden. Uit louter practische overwegingen zouden wij rijk en arm er in willen betrekken omdat in ieder geval het beter gesitueerde deel van ons volk in de kosten zal moeten bijdragen en het dus niet meer dan een kwestie van recht en billijkheid is om hen ook in de baten te laten delen. Sluit men het welvarende deel der Nederlanders van zo'n verzekering uit, dan blijft het element van alleen lasten en geen lusten steeds knagen aan de harten der geluk kige en toch voor het pensioen ongelukkige economisch sterkeren. De enige conclusie kan zijn een volksverzekering. Van de werkenden aan de rustenden In het kader van de volksver zekering kan alleen het omslag stelsel de meerderheid voldoening schenken. Hierbij gaat men een premie heffen van allen, die nog productief zijn en men geeft dit bedrag door aan hen, die te oud zijn geworden voor de productie. Er wordt dus geen kapitaal ge vormd, men neemt eenvoudig een bedrag aan de werkenden uit handen en geeft dit aan de rus tenden, waarbij de eersten dan als troost hebben dat zij t.z.t. weer door hun opvolgers van het nodige zullen worden voorzien. Dit systeem mag nadelen hebben maar geen enkele van die schaduw zijden zal het onmiskenbare voor deel kunnen teniet doen dat men langs deze weg in staat zal zijn de pensioenen met het dalende en stijgende loon- en prijspeil te laten meegolven. Indien men een bepaald percentage van het loon als premie int en dat tegelijk ZONDAGSDIENST ARTSEN doorgeeft dan ontvangt de pen sioengerechtigde vanzelfsprekend meer wanneer het loon hoog is en minder wanneer het inkomen van de werkenden daalt. In de moderne tijd zorgen de vakver enigingen wel voor een zeker ver band tussen lonen en prijzen. Men kan dus op deze wijze er zeker van zijn dat de pensioengerechtig den in dezelfde positie verkeren aangaande hun inkomen als de op dat moment productieve generatie. De vele klachten over de niet- aangepaste pensioenen, die wij de laatste jaren horen, mogen vol doende aansporing zijn om deze weg op te gaan. Hoewel dus een volksverzeke ring zeer aantrekkelijk is, interes sant en tegelijk belangwekkend is de vraag hoe hoog de premie ervoor moet zijn. Deze premie hangt samen met de uitkering, die men aan de oude generatie denkt te geven. Hier stuit men op grote tegenstellingen en me ningsverschillen. Bepaalde groepen menen dat 'n zodanige uitkering moet worden gegeven, dat menalleen van dit bedrag eeli onbSM^gde oude dag kan verzorgen en anderen zien weer een bodempensioen als het meest gewenste. Een bodempen- pensioen garandeert iedere burger een bepaalde uitkering, die voor iedereen even groot is en dan door een particuliere ver zekering kan worden aangevuld. Een bodempensioen kan zelfs worden gevormd zonder het om slagstelsel in te voeren, maar zij zal dan slechts 'n tegemoetkomend karakter kunnen dragen. Wij willen in dit artikel niet ingaan op de vraag in hoeverre het productieve gedeelte van ons volk in staat zal zijn de benodigde gelden bijeen te brengen met behoud van de huidige economi sche structuur, doch wij richten onze aandacht slechts op de ver schillende manieren waarop de volksverzekering kan worden op gebouwd. Op punten Een aantrekkelijke wijze van premie-innen vindt men bij het omslagstelsel in 't punten-systeem. Men stelt daarbij eerst vast hoe groot het gemiddelde loon van de deelnemers aan de verzekering in een bepaald jaar is. Laten wij aannemen dat dit bedrag f 2500, per jaar bedraagt. Wanneer iemand nu f 2000,- verdient dan krijgt hij 4/5 pensioenpunt en een inkomen van f 2500,— geeft dus precies één pensioenpunt. Ge durende de productieve periode verzamelt men op deze wijze een aantal pensioenpunten. Breekt nu het jaar aan waarop men pen sioengerechtigd is, dan telt men het aantal personen op, die totaal 1 millioen pensioenpunten hebben verzameld, dan kan men uitreke nen hoeveel pensioen ieder ont vangt, want men weet ook hoe veel premie er in datzelfde jaar is of wordt gestort. Gaat het hier om een bedrag van 50 mil lioen gulden, dan is de waarde van 1 pensioenpunt dus 50.000.000 1.000.000 50 gulden. Iemand die tijdens zijn leven 20 pensioen punten heeft verzameld ontvangt dan 20x 50 f 1000,- pensioen. Het voorgaande beeld doet veronderstellen dat het invoeren van 'n volledige volksverzekering een eenvoudige zaak is. Die ge dachte is een ernstige vergissing. Hoeveel vragen bestormen ons niet bij overdenking van dit systeem. Hierbij is immers de gedachte aan bodempensioen reeds op de achtergrond en deze toch schept ook andere mogelijkheden en voordelen. Hoe zal men bijvoorbeeld han delen met de reeds bestaande bedrijfspensioenfondsen? De vak verenigingen in Nederland wensen deze te handhaven en er de volksverzekering naast te planten. In hoeverre zien deze arbeiders vertegenwoordigers het volk als identiek met de arbeiders Zullen hun voorstellen, die een bespreking op zichzelf waard zijn, passen in het gedachtenraam van andere geïnteresseerde groepen of daarmee zijn te verenigen? Kan iedereen premie betalen en op welke leeftijd gaat het storten van bijdragen in? Op welke leeftijd komt de uitkering? Al deze vragen zullen even- zovele onderwerpen vormen van verkiezingsprogramma's in de ko mende tijd. Zij zullen een ieder van nabij of veraf beroeren, niet in de laatste plaats de Tweede Kamer, die in de toekomst ge roepen zal worden het vraagstuk van staatspensioen of volksver zekering tot oplossing te brengen. Dr H. R. MES CULTURELE AVONDEN Dr MELCHIOR Na de prachtige avond met Jan P. Strijbos komt de bekend? gynaecoloog Doctor Melchior uit Haarlem een voordracht houden over de negerstammen vanOost- Afrika. Wie zijn interessant boek over de eerste walvisvaart heeft gelezen, een werk, dat werd ver lucht door eigen tekeningen, weet, dat Dr Melchior, behalve een geestig causeur, een scherp waar nemer is. Over zijn verblijf in Afrika hij was daar lange tijd de gast van een klooster heeft hij een belangwekkend boek geschreven, dat U binnenleidt in de geheim zinnige sfeer van het zwarte werelddeel. De lezing wordt weer door films geïllustreerd. Wij twijfelen niet, of ook op Zaterdag 27 October zal de zaal van „De Rustende Jager" weer te klein blijken om alle belang stellenden te bergen. Voorziet U tijdig van kaarten aan het be kende adres van Boekhandel P.J. de Haan (tel. 2452) te Bergen. Plaatsbespreking is van heden af reeds mogelijk. Nieuwe donateurs kunnen zich daar tevens aanmelden. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in het volgend nummer. BLOEMENSCHIKKEN Woensdag 17 October a.s. zal Mej. G. P. Zimmermann uit Den Haag, voor de leden van de afd. Alkmaar van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, een lezing houden over het schikken van bloemen, 's middags 2.30 uur in de danszaal van „De Rustende Jager". Verschillende demonstraties zul len laten zien hoe corsages, tafel versiering, cadeautjes enz. kunnen worden gemaakt. De huisvrouw zal hier leren haar bloemen tot een smaakvol geheel te maken ter verhoging van de gezelligheid in huis. MODELVLIEGTUIG VERMIST l Zondag 30 September is bij de Voert een modelvliegtuig met een dieselmotor weggevlogen. Dit model is voor de eigenaar van grote waarde en men wordt ver zocht bij vinding, bericht te sturen aan Rob Waleson, Oranjehotel, Bergen. DOLFIJN AANGESPOELD Enige dagen geleden is te Bergen aan Zee een dolfijn aan gespoeld. Lengte ongeveer 2 m. Het is wel een zeer zeldzaam geval, dat 'n dergelijke grote vis aan onze kusten is aangetroffen. B.S.V.—TEXEL t 2-3 Voor de voetballiefhebbers viel er deze middag niet veel te ge nieten het was geen hoogstaande wedstrijd, deze krachtmeting tus sen Bergen en Texel. B.S.V. plaatste slordig en ver loor het middenveld te veel uit het oog, wat voor de bezoekers wel een kolfje naar hun hand was. Van hier uit wisten de eilandbewoners steeds hun aan vallen te lanceren. Via een straf schop scoorden de gasten het eerste doelpunt 0—1. De achterhoede van de thuis club die het sterkste deel van het elftal vormde, gaf de Texelaars in de eerste helft geen verdere successen. Nog vóór de doel- wisseling kreeg F. Wildeboer van B.S.V. gelegenheid het even wicht te herstellen, ook via een strafschop 1 1. Na de rust waren de bezoekers overwegend sterker. Al spoedig werd de stand 12 en het wekte geen verwondering, dat het zelfs 13 werd. Hierdoor schenen de gastheren wakker geschud. Verwoed trok ken ze ten aanval en uit een corner wist Fr. Urbanus met een prachtige kopbal de achterstand te verkleinen 23. Hoewel Bergen in het offensief bleef, gaven de eilanders geen kans meer, zodat de twee kostbare punten Noordwaarts gingen over het Marsdiep. Scheidsrechter Van Velzen ivweet zich uitmuntend van zijn taak. „BERGER LUCHTPOST" Zondag werd de laatste vlucht om het kampioenschap van Ber gen vervlogen. De vogels zijn gelost om 12.05 uur, wind Oost en mist. Het is een zware vlucht geworden. Snelheid eerste duif 895 meter per minuut. Afstand 261 KM. Aankomst 5 uur. 1 H. Timmer 2 J. Duinmeier 3 N.v.d. Kamer 4 A. Stadegaard 5 K. Vrasdonk 6 Gebr. Bakkum 7 C. Veis 8 P. Brakenhof Eindstand als volgt: 1 Gebr. Bakkum, 45 punten en tevens winnaar wisselbeker. 2 en 3 H. Timmer, N. v.d. Kamer, ieder 40 punten. 4 J. Duinmeier, 39 punten. 5 P. Brakenhof, 31 punten. 6 K. Vrasdonk, 30 punten. 7 A. Sta degaard, 27 [punten. 8 A. Groen, 25 punten. 9 C. Veis, 24 punten. 10 C. Pijpers, 13 punten. 11 H. Schouten, 7 punten. De prijzen zijn te bezichtigen bij P. Brakenhof, Dorpsstraat en de uitreiking zal nader bekend ge maakt worden. De kampioenen van harte gefeliciteerd. Gymnastiekver. „OLYMPIA" 1 October j.l. was het 25 jaar geleden dat de Gymnastiekver eniging „Oly mpia" werd opgericht. Zaterdag 13 October a.s. zal deze oprichtingsdatum worden herdacht, door het vertonen van een film op turngebied. Aanvang half acht precies in de zaal van de heer Nic. Schuit. Uitgenodigd worden alle dames en heren-leden, de adspiranten met hun ouders en de donateurs. De vereniging kan op een uit stekende 25 jaar terug zien. Onder de deskundige leiding van de tegenwoordige directeur de heer Koopman van Zaandam gaat de vereniging de tweede 25 jaar gezond en sterk in. 14, 15 en 16 October GESLOTEN Telefoon 2005 Dorpsstraat 41 Bergen. Aan de Schwdse }eu$d Nu alle drukte van het seizoen weer verdwenen is en de lange winteravonden in aantocht zijn, wordt het steeds stiller in ons dorp. Vooral de jongeren missen de ge zelligheid die hier zomers heerst, hebben weer avondschool of cursus maar ontspanning is er niet veel te vinden! Enkele ingezetenen, waaronder ook jongeren, hebben naar moge lijkheden gezocht om ook 's winters voor de jongeren wat gezelligheid te brengen. De vraag was echterhoe en waar? Gelukkig is onze Jeugd herberg bereid om ook 's winters haar deuren open te zetten, nu niet voor de duizenden trekkers, maar voor onze eigen dorpsjeugd. Voorlopig verwachten de J. H. ouders één avond per week de jongeren boven de 16 jaar in de Jeugdherberg. Wij kunnen dan met elkaar allerlei spelen doen, tafeltennis, sjoelen, dammen, scha ken enz. enz. Misschien kunnen wij zelf enige spelen maken, b.v. een voetbalspel en Russisch biljart? Ook is het mogelijk een groepje te vormen die handenarbeid gaan beoefenen. Woensdagavond 17 October 8 uur willen wij beginnen en wij hopen, dat dan vele jongens en meisjes naar de Jeugdherberg ko men. Samen kunnen wij dan be spreken, welke avond het meest geschikt is en hoe wij onze avond zo gezellig*inóf^lijk kimne»', make... De jongens en meisjes van 12 totJ6 jaar zijn welkom op Woens dagmiddag van 3 tot 5 uur. Wij gaan dan met elkaar allerlei spelen doen en voor de meisjes is er volksdansen. De deuren van J. H. „Teun de Jager" staan open. Schoorlse jon geren tot ziens op 17 October! DE PLATTELANDSVROUWEN VIERDEN FEEST De afdeling Schoorl en Groet van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen vierde haar eerste lustrumfeest. Uit alle hoeken van de gemeente waren de leden op gekomen, zodat de zaal van Nic. Schuyt tot het laatste plaatsje bezet was. De sombere voorspel ling van een enkeling bij de op richting, dat de afdeling over een jaar wel weer op zijn oor zou liggen, is niet bewaarheid: de afdeling is blijven groeien en bloeien en telt thans 178 leden. En wat niemand in de gemeente Schoorl ooit heeft weten te be reiken, dat is de plattelandsvrou wen gelukt: zij hebben, zoals J. de Leeuw opmerkte, Schoorl en Groet weten te verenigen, zij hebben Groet en Schoorl ver zameld onder één vlag, de vlag van de Plattelandsvrouwen. Als symbool van de saamhorig heid bood Mevrouw Heringa een fraai bewerkte vlag aan. Na het zingen van het bonds lied bracht de presidente Mevr. Arpeau dank aan medebestuur sters en leden voor de prettige samenwerking, die zij steeds had mogen ondervinden en sprak daarbij de hoop uit, dat ook in de toekomst de samenwerking zou blijven tot heil van de afdeling. De vice-presidente Mevrouw Mulder huldigde de presidente onder het aanbieden van een bloemstuk voor de voorbeeldige wijze, waarop zij steeds haar taak als voorzitster had vervuld. Met 'n hartelijk applaus onderstreepten de feestvierenden deze woorden. Mevrouw Bakker liet de voor naamste voorvallen uit het afge sloten vijfjarig tijdvak nog eens de revue passeren. Haar rijme larij tintelde van humor en werd menigmaal door luid applaus onderbroken. De avond werd verder gevierd met zang, muziek, verzorgd door de band van Jaap Schuyt, voor dracht enz. verzorgd door de hr J. de Leeuw en prof. Remidol en Engelse volksdansen onder lei ding van de heer G. Brouwer. Hoogstvoldaan togen de platte landsvrouwen eindelijk huistoe. V. V. SCHOORL De vijfde competitie-Zondag was een slechte dag voor Schoorl. Vier elftallen hebben hun best gedaan om te winnen, maar moes ten eerlijk bekennen, dat hun tegenstanders beter met de bal konden omgaan dan zij, en zo doende is er ook geen puntje binnengehaald. Veel van onze jongens kunnen wel heel hardlopen en een harde schop tegen de bal geven, maar een bal goed stoppen en plaatsen, dat gebeurt maar weinig. Toch moet het daarvan komen bezoek trouw de training en gebruik je hoofd. De drie eerste competitie-wedstrijden waren van heel wat beter gehalte dan de laatste twee. Laat ons voor as. Zondag afsprekenhet beste beentje voor te zetten en dan allemaal winnen. Veel mensen vragen of het niet mogelijk is, een kort verslag uit te brengen van de gespeelde wed strijden, en vooral van het eerste elftal. Dit is echter heel moeilijk. Niet wat het verslag aangaat, maar de critiek, die daarop volgt. Dan moet je namen gaan noemen en dat valt niet mee, want de een bekijkt het zo en een ander weer anders. Hierdoor zouden er onderlinge moeilijkheden kunnen komen en om dat te voorkomen moesten wij het voorlopig maar zo laten. Wel raad ik aanbezoek trouw ons sportterrein en ga ook eens een keer mee met een uit wedstrijd, dan kan men zichzelf overtuigen van het gegeven spel. Vervolgens nog een mededeling voor de leden en donateurs van Schoorlallen die belangstellen in een kaart voor de wedstrijd Holland-België, die gespeeld wordt in het Feijenoord-stadion te Rot terdam op 25 November a. s. kun nen zich opgeven bij onze voor zitter de heer Visser, Omloop, Schoorl, tot en met 28 October. Hetprogrammavoora.s. Zondag is Schoorl I - Koedijk I, Schoorl II - Hollandia T III, Groot Schermer II Schoorl III, Egmondia Jun. B - Schoorl Jr., Uitgeest adsp. - Schoorl aspiranten. EEN SPORTVRIEND De „Prins Bernhard" komt Daar de reparatie van de red dingboot „President Steijn" te Amsterdam meer tijd in beslag neemt dan aanvankelijk gedacht werd, wordt voorlopig te Egmond aan Zee de „Prins Bernard" uit Scheveningen gestationeerd. Personeel van de reddingmaat schappij uit Scheveningen heeft de „Prins Bernhard" Woensdag over zee naar Egmond gebracht. BENOEMD Als klerk aan de gemeente bedrijven is door B. en W. be noemd de heer P. Strooker uit Egmond aan den Hoef. Mutaties belastingdienst De heer P. de Boer, kommies der belastingen alhier, is overge plaatst naar de standplaats Alk maar. In zijn plaats is als kom mies der belastingen voor Egmond a. Zee aangesteld de hr G. Knip uit Aalten. MeeMfad DE DUINSTREEK 14 October Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Bezoekt Zondag a.s. Aanvang 2.30 uur. Sportterrein Schoorl. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1