„De Uuste*ide> )ayec" Bwtytïi HU. 1 ltlRlG0 i Gfi Uet pe&ied van Uiimautute^ Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, BIOSCOOP FILMNIEUWS. I verfnssem'e ifH 5 KERKDIENSTEN INGEZONDEN STUKKEN Algemene V.V.V.-belangen Huishoudboek Geheel nieuwe vinding „VERBODEN HUWELIJ K" 18 jaar „DE DERDE VAN RECHTS'' m jaar „LIEBE 47" Een uitzonderlijk filmwerk!! 18 jaar Plaatsbespr. vanaf 12 Oct. dagelijks van 11-12 uur (telefonisch 2126) „VERBODEN HUWELIJK" Beschuldigd getrouwd te zijn met een man, die Claudette Colbert nooit te voren gezien had en ervan beschuldigd deze man te hebben vermoord dat is het gegeven waarover deze spannende en goed gespeelde mysterieuse film gaat. Claudette Colbert en Robert Ryan, twee uitstekende ar- tisten, geven aan dit gevoelige gegeven een bijzonder cachet, waarnaar menig bezoeker met genoegen zal gaan kijken. Toegang 18 j. Vertoning op Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag te 2.30 uur. „DE DERDE VAN RECHTS" Dit is de grote va riété revue-film van Duits-Oostenrijkse ori gine, met Vera Mol- mar, Grethe Weiser, Peter van Eyck en Paul Kemp. Het is een vlotte zwart-witte showfilm, waarin naar hartelust gedanst, gezongen en gesprongen wordt door een keur van lieftallige meisjes, o.a. Maria Litto (prima ballerina Staats-Opera Berlijn), Laya Raki (de Oos terse danseres) en „the original 36 Hiller Girls' Verder krijgen wij als zanger Bruce Low (de bekende Neder landse radiozanger). Als bijzondere attractie werken verder nog mede danseurs en dan seuses, zwemsters, evenals talrijke artisten van internationale ver maardheid, Hagenbeck's zeeleeuwen, Juan Coil's chimpansé-groep en vele exotische dieren. In een paar woorden, een fascinerende revue, welke ieders belangstelling zal trekken. Toegang 14 jaar. Vertoning op Zaterdag-, Maandag-, Woensdag avond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur. In het kader van het bijzondere programma presenteert „De Rus tende Jager" met trots de cultureel gekeurde film „LIEBE47"; het diep menselijk relaas van het na-oorlogse Duitsland. Deze film zal U tot in het diepst van Uw hart ontroeren, door haar „sober en eerlijk" gegeven. De^^ilm, die in de grote steden weken achtereen met groot succes vertoond is, komt thans in de eigen plaats. Zij, die de film „Nachtwache" gezien hebben, zullen zeer zeker deze film niet mogen missen. De vertoning van dit „uitzonderlijke" filmwerk vindt plaats op Donderdag 18 October a.s., 's middags te 2.30 uur en 's avonds te 8 uur. Plaatsbespreken (dringend aanbevolen), vanaf 15 October, dagelijks van 11 12 uur aan de kassa of telefonisch no 2126. U presteert méér i onder het genot van I de gezonde en CURSUS E.H.B.O. Vanwege de afdeling „De Eg- monden" van het Nederlandse Rode Kruis zal een cursus wor den gegeven voor het diploma E.H.B.O. Deze cursus zal wor den gegeven door Dr Helle voor Egmond aan Zee en door Dr Moons voor Egmond-Binnen, met assistentie van de wijkverpleeg sters. Bij voldoende deelname zal de cursus in November a.s. be ginnen. Dames en heren, die aan deze cursus deel willen nemen, kunnen zich daarvoor opgeven bij ge noemde doktoren, bij Mevr. Fe- nenga-van de Lindt, Boulevard 30, Egmond aan Zee en ten ge meentehuize te Egmond aan Zee of te Egmond aan de Hoef. Daar het van groot belang is, dat zoveel mogelijk mensen, in geval van nood in staat zijn bij ongelukken eerste hulp te verle nen, wekt het bestuur van het Rode Kruis de inwoners van de Egmonden op, zich ten spoedig ste voor deze cursus aan te mel den, waaraan geen kosten ver bonden zijn. Door zich voor deze cursus op te geven, verplicht men zich tot niets anders dan deze cursus te volgen. Men gaat geen enkele verbintenis met het Rode Kruis aan en is daartoe, ook na afloop van de cursus niet verplicht. Wil men zich na afloop b.v. opgeven voor de transportcollone, dan is men daarin volkomen vrij. BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN boven het Noordzeekanaal De hr Kleyberg verzocht ons enige plaatsruimte te willen reser veren, teneinde de belangen van het Vreemdelingenverkeer in ons blad naar voren te brengen. Natuurlijk zijn wij hiertoe gaarne bereid en laten dan ook de heer Kleyberg verder aan het woord. In de allereerste plaats dank ik de Redactie van „De Duinstreek" en bovenal de heer Oldenburg voor zijn welwillende medewer king en doet het mij genoegen, dat de Redactie van het meest gelezen blad in de omtrek niet alleen het algemeen belang, maar ook de belangen van zijn courant daarin verwezenlijkt ziet, want op een dergelijke brede basis is het voor alle partijen prettig samen- 'werken en kan op deze wijze vruchtdragende en bovenal pro ductieve arbeid verricht worden en is bij voorbaat succes verzekerd. Zoals vrij algemeen bekend heeft de Federatie van Vereni gingen voor Vreemdelingverkeer in N.-Holland boven het Noord zeekanaal te Alkmaar een loterij op touw gezet waarvan tenminste 60°/0 van de noffrinaTe waarde der geplaatste loten moet worden aangewend voor de bevordering van het Vreemdelingenverkeer in N.-Holland boven het Noordzee kanaal, dus hoe meer loten ge plaatst worden, hoe groter is het bedrag, dat ten bate van het Vreemdelingenverkeer kan wor den aangewend. Wanneer wij weten dat in '50 f 58.000.000,- in ons land binnen- vloeide enkel en alleen door de vreemdelingen die ons land be zochten, is dat een groot bedrag; wanneer wij er bovendien van overtuigd zijn, dat hoe meer er aan deviezen binnenkomt, wij daarvoor vanuit het buitenland goederen ten bate van ons land kunnen invoeren, zal het voor een ieder duidelijk zijn, dat daar mede de welvaart van ons mooie lage landje aan de zee, zeer wordt bevorderd. Daarom behoeft het geen nader betoog, dat, waar de trekking dezer loterij reeds 14 December a.s. zal plaats hebben, al deze loten voor dien datum verkocht moeten zijn. Om dat doel te be reiken heeft ondergetekende op zich genomen bij alle nering doenden in Bergen, kortom bij allen die bij 'n intens Vreemde lingenverkeer ten zeerste gebaat zijn deze loten te plaatsen en lukt hem dit op voorbeeldige wijze. Bij alle winkeliers en hotels die tot dusverre bezocht zijn, werden ten minste 5 loten, bij sommigen zelfs een heel boekje geplaatst van 25 stukshet beste bewijs dat men zijn belangen terdege inziet en daarvoor geld over heeft. Elk lot kost 60 cent per stuk, dus ieder kan voor zichzelf uitmaken welk bedrag hij ten bate van de Federatie V.V.V.'s kan en mag besteden. Daar wij midden in een teruggaande tijd zijn aan geland is het van het grootste belang dat de welvaart door het Vreemdelingenverkeer niet alleen bestendigd, maar zo mogelijk nog wordt opgevoerd. Daarom is een intense samen werking en een goede organisatie daarvoor een allereerste vereiste. Dit geldt niet alleen voor Bergen, maar voor alle plaatsen boven het Noordzeekanaal. Om mij voorlopig alleen tot Bergen te richten, een der zeer bekende badplaatsen, vind ik het zeer jammer, dat deze plaats niet voorkomt op de lijst van prijzen, zoals o.a. Egmond a. Zee, Groet- Camperduin, Schoorl, Texel en ook Hoorn, waar zowel diverse Hotels en Pensions, als gemeubi leerde huizen in de voor- en natijd van het seizoen 1952 ge- durend 1 week gratis logies voor 1 of 2-personen hebben aangeboden. Welk een goedkope reclame zit daar voor deze han dige zakenmensen niet in, daar deze prospecti door geheel Ne derland verspreid worden. Wat kost één advertentie in 'n Dag blad niet en vergelijkt men daar mede de resultaten eens. Maar ook Alkmaar komt hierop niet voor. Men vraagt zich na tuurlijk af, wat is hiervan de oorzaak? Is het een gebrek aan zakelijk ir.zicht der plaatselijke V.V.V.-Besturen of heeft dit iets te maken met persoonlijk prestige kwestie's, waardoor het algemeen V.V.V.-belang schade lijdt. Het geval ligt er nu eenmaal en laten we zeggen, een volgende keer beter, want met nakaarten en verwijten komt men er niet. Telkens bij het bezoeken der zakenmensen word mij steeds voor de voeten gegooid: het V.V.V. Bestuur dit en het V.V.V. Bestuur dat, alsof ik daarvoor verantwoordelijk ben. Ook ik weet dat er legio fouten zijn aan te wijzen. Maar critiek is o zoo goedkoop. De beste stuurlui staan aan de wal. Mannen als de heer Roggeveen en Mr Zeiler zijn harde stoere werkers voor de plaatselijke V.V.V.-belangen van Bergen. Zij doen dit met de volle inzet van hun hele persoon, maar ze missen helaas de zake lijke knobbel. De V.V.V. is in tussen uitgegroeid tot één groot zakelijk belang. Wat men echter niet bezit, kan men niet geven, dat is ten enen male onmogelijk dat kan niemand, ook ik niet. Maar daarom mogen wij de ca paciteiten die zij wel bezitten nooit uit het oog verliezen. Hij die werkt maakt fouten, maar het is beter hard werken en fouten te maken, dan niet werken en dus geen fouten te kunnen maken. Ik besluit altijd maar met te zeggen, volgend jaar gaat het anders, gaat het beter, omdat het anders kan en ook anders moet. Natuurlijk worden de schou ders opgehaald en zegt men: „dat is al zo vaak verkondigd, ik ge loof daar niet meer in". Het ge loof daarin kan door mij niet gegeven worden, maar zelf geloof ik daarin wel, want zonder een hecht en een sterk geloof, dat het beter worden zal, kan men daar niet aan arbeiden. Wat wij ter plaatse nodig hebben, zijn mannen met harde koppen, die weten wat zij willen, maar bovenal met een warm hart, dat klopt voor de algemene V.V.V.-be langen; mannen met een ruime blik en zonder al te egoistische tendenzen. Doel is hoofdzaak in 't leven en persoon of personen slechts bijzaak. Ook mijn persoon is maar bijzaak, al maakt het zeer zeker veel uit welke persoon of personen aan het hoofd staan. Voorlopig zal ik het hierbij laten en zal een volgende maal proberen uiteen te zetten hoe ik zie hoe het moet. Critiek, welwillende critiek, kan nooit anders dan opbouwend werken. Hij die het niet met mij eens is, wende zich vol vertrou wen tot mij, belt mij op onder no 2556, of maakt een afspraak met mij. Door uitwisseling van gedachten moeten wij op een hoger plan komen en dat plan is voor Bergen een in alle opzichten welvarende V.V.V. waaraan wij allen zonder onderscheid hebben mede te werken. Tot slot verklaar ik hierbij nadrukkelijk, dat noch de Voor zitter van de Federatie, noch iemand anders voor bovenstaande aansprakelijk gesteld mag en kan worden. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend H. H. W. Kleyberg. OPLICHTERS ZIJN VEELAL GEESTELIJK ABNORMAAL. De wonderlijke avonturen van psychopathen. Onlangs verscheen voor de Alkmaarse rechtbank Koosje van G„ een 33-jarige naaister uit Am sterdam. Zij had het bestaan om: ten eerste samen met de 48-jarige mevrouw B.-A., bewaakster van de Rotterdamse gevangenis (die alle fantastische verhalen van Koosje voor zoete koek heeft op gegeten) verleden zomer een ho telier in Bergen gedurende twee maanden de oren van het hoofd te eten zonder hem iets te betalen, en ten tweede een Amsterdamse fabrikant een chèque-formulier te ontfutselen dat zij later, betekend met 10.000 gulden en voorzien van de naam „Van Maarseveen" aan de beetgenomen hotelier ter hand stelde. Achteraf, als men de psychiatri sche rapporten over deze oplicht- ster leest, vraagt men zich af hoe alle gedupeerden de verschillende door haar uitgestrooide leugens zo grif konden geloven en waarom het niet dadelijk duidelijk werd dat zij ten onrechte de naam van een minister als de hare bezigde. Intussen is het een feit dat het nog vrij lang kan duren voor iemand, die zulk bedrog pleegt (dat door een abnormale geestelijke consti tutie wordt ingegeven) door de mand valt. De jongen uit het opvoedingsgesticht. Ook een 17-jarige leerling-bak ker heeft enige maanden geleden goede sier geslagen in een hotel. Het daarvoor nodige geld had hij zich weten te verschaffen door in braak met diefstal. Het was dui delijk zijn neiging tot leven op grote voet, die hem parten speel de. Toen hij gearresteerd werd, had hij niet minder dan vier rin gen aan zijn vingers, hij had voor 900.aan sieraden gekocht. Hij bezat nieuwe kleren ter waarde van 400.benevens een keurige koffer en dure flessen parfum. Sedert zijn 14e jaar vertoefde hij in het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, hij had dus al wel heel vroeg al moeilijkheden ver oorzaakt. In de inrichting, waar men hem een vakopleiding tot bakker deed volgen, vond hij het ongetwijfeld te saai; zijn drang naar avontuur en luxe bracht hem tot ontvluchten en eigendomsde licten. Geheime missie en diefstal van kunstschatten. Een weer heel ander type is Franz Xaver Weiss, een aartsop lichter en misdadiger uit Oosten rijk, die deze winter in Berlijn werd gepakt omdat hij zwendelde met zogenaamde super-insuline, een „wondermiddel" dat uit niet anders bestond dan fijngewreven ongebrande koffiebonen. Pathologische bedriegers heb ben er dikwijls behoefte aan, zich uit te geven als wetenschapsmen sen, beroemde artsen, zeer geleer de scheikundigen. Op deze wijze sloeg Weiss zijn slag in de chaoti sche jaren na het einde van de oorlog. Indertijd was hij wegens moord tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld, maar de Oos tenrijkse bondspresident had hem in 1931 begenadigd. In 1945 nu begon hij zich „monsieur le doc- teur Weiss" te noemen, hij liet zich een fraai zwart costuum aan meten en vervoegde zich in deze kleding en versierd met een enor me zegelring (van doublé) bij de kardinaal van München, die hij op de mouw wist te spelden dat hij niet alleen „een trouw zoon der Kerk" maar ook een representant van Frankrijk was, en dat hij de gruwelijkste martelingen in de hel van Dachau had doorstaan. Zijne Eminentie liet zich door 's mans onnavolgbare waardigheid en zelfbewuste houding om de tuin leiden en schonk hem een van handtekening voorzien portret. Gewapend met deze beeltenis be ging hij het ene ten hemel schrei ende bedrog na het andere, bazel de voortdurend over een geheime Franse missie, die hij zou hebben uitgevoerd en nam een hele troep arbeiders in dienst om in de zout mijnen van Reichenhall te zoeken naar de daar verborgen kunst schatten (in het bijzonder zei hij opdracht te hebben de schatten van Göring op te sporen). Op die wijze ontvreemdde hij van alles en nog wat aan kostbaarheden, die voor het grootste deel eigendom van de Beierse staat waren. Een tevoren geëngageerde smokke laarsbende bracht een en ander over de grens, een organisatie van buitenlandse helers zorgde voor verkoop van de buit! Toen dit alles tot een goed ein de gebracht was, ging hij zich doctor in de scheikunde noemen en hij riep een conferentie bijeen om een „opzienbarende uitvin ding", het „super-insuline" te de monstreren. Insuline was in die jaren in Duitsland vrijwel niet te krijgen en er bestond dus grote belangstelling voor zulk een medi cament. Een chemisch onderzoek bracht nu echter het gepleegde be drog aan het licht: het was uit met Franz Xaver's bemoeiingen als weldoener der mensheid Ongelooflijke staaltjes. Ieder zenuwarts kent uit eigen ervaring en uit de geschiedenis der psychiatrie frappante staaltjes van oplichting door ziekelijke fan tasten. Zulke mensen bewegen zich op velerlei gebied, de een doet zich voor als geestelijke, de ander als rijk koopman of als ge zant, vrouwen noemen zich prin ses of gravin of toch minstens maitresse van een vorst. En pas nog heeft een zekere Elsie (ach ternaam onbekend) onder telkens andere naam het ene Londense ziekenhuis na het andere bezocht, zich interessante ziekten aangeme ten en zich door de beste specia listen laten onderzoeken om dan plotseling de benen te nemen en het spelletje in een andere inrich ting opnieuw te beginnen. Bekend is de oplichter die zich uitgaf voor commandant in de Transvaalse boerenoorlog (42 veldslagen!) en naar zijn bewering de titel van baron van president Kruger had gekregen; de man liet zich fotograferen in een door hemzelf bij elkaar geknutseld ge neraalsuniform. Al deze lieden behoren tot de psychopathen. Zij kenmerken zich door grote vindingrijkheid en han digheid en laten zich telkens weer op sleeptouw nemen door hun uit bundige fantasie. Hoewel zij in beginsel wel weten waar de leugen begint en de werkelijkheid op houdt, laten zij zich door hun eigen verhalen dikwijls zo mee slepen dat zij meer en meer in het zelfgeweven net van de schone schijn verstrikt raken en zich tel kens weer door nieuwe brillante verzinsels uit de moeilijkheden en tegenstrijdigheden trachten te redden. Daar het hen aan voldoende zin voor de vaak zo nuchtere werke lijkheid ontbreekt, slagen zij er meestal niet in zich een normaal maatschappelijk bestaan te ver schaffen. Hun soms verbluffend grote gaven van verstand en kunstzinnigheid worden echter zo gewiekst door hen benut, dat het geen wondér is als zelfs intelli gente en levenswijze mensen er door hun praktijken nog invliegen. dr H. W. S. Uitgegeven in samenwerking met de Ned. Ver. van Huisvrouwen Prijs f 1,50 Boekhandel C. OLDENBURG - Schoorl individueel aangepast volgens een gelaatsafdruk 1 l Dus alleen volgens deze methode verkrijgbaar bij Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond 8 uur, Woensdagmiddag 2.30 uur Zaterdag-, Maandag-, Woensdagavond 8 u., Zondagmiddag 2.30 u. In het kader van het bijzondere programma Donderdag 18 October 's avonds 8 uur en 's middags 2.30 uur Ingezonden mededeling iSPf iijpp ZONDAG 14 OCTOBER NED. HERV. GEMEENTE RUïNEKERK v.m. 10 uur Ds. Visch GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10.30 uur: Ds. Reeser, Den Haag GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. D. van Enk van Veenendaal LEGER DES HEILS 10 uur: Altaardienst in het atelier van de heer Ruiter, Kerkepad 12 uur: Dorpshuis, Zondagsschool 8 uurOpwekkingssamenkomst Dinsdag 7.30 uur. Breelaan, Bijbelklas R.K. KERK Zondagv.m. 6 u„ 7 u. en 10.45 u. Stille H. Mis 9.15 u. Hoogmis Kindermis 8.15. u. Lof 7 uur in de week H.H. Missen 7, 7.45, en 8.30 u. In de week lof n.m. 7.30 uur VERBREIDING DER WAARHEID n.m. 5.45 uur Ds. J. Ruys NED. HERV. GEMEENTE te Groet 10 uur Ds. C. M. de jong Zondagsschool v.m. 11.30 uur te Groet R.K. KERK Zondag Stille H. Missen 7 uur en 10.30 uur Hoogmis 8.15 u. In de week H. Mis 8 u. De eerste Vrijdag van de maand 7.45 u. Gezongen H. Mis VERBREIDING DER WAARHEID geen dienst GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uur Ds. G. Vellenga Collecte Generale Kas hulpbehoevende Kerken en voor de Bijbelverspreiding OUD-KATHOLIEKE KERK v. m. 8 uur vroegdienst v. m. 10 uur laatdienst n. m. 7 uur Vesper NED. HERV. GEMEENTE 10 uur: Ds. Roobol HERV. GEMEENTE Egmond-Binnen v.m. 10 uur Ds. Plug Onze proefnemingen zijn geslaagd, het resultaat is verrassend I Wij brengen U een prachtig allround glasbrilmontuur van plastic vervaardigd De passing van dit montuur volgens deze Amerikaanse methode is voor Nederland geheel nieuw en we prijzen ons gelukkig dit systeem als eerste Nederlandse Opticien bij onze clientele te mogen presenteren. Tevens zijn wij thans in staat, middels dit systeem al onze monturen, zo nodig, te corrigeren, hetwelk voor U geen extra kosten medebrengt. Het montuur is niet duurder dan een ander goed montuur, is echter wel veel solider en door deze nieuwe methode, in pasvorm niet te overtreffen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Telefonische afspraken onder No. 2202, Bergen Nh. Hoflaan 2 Bergen Nh. 't-

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2