ItleekMad ft 99 Drie eeuwen ligt Europa gebarsten. BERGEN SCHOORL EGM0HD AAN ZEE DE RAAD VERGADERDE VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 28c JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 9 October 1651 veranderde Engeland's politiek De toekomst van ons vaderland en de grootste bron van onze welvaart heeft steeds voor een belangrijk deel buiten de grenzen gelegen. Wij mogen in dit verband met weemoed naar onze verhouding met Indië zien, die weliswaar is veranderd maar niet verbleekt en wij kunnen in het algemeen onze positie in de wereldhandel beschouwen. Ons nationaal inkomen zou een schimmetje zijn van het huidige bedrag en een groot deel van de overbevolking zou tot een hongerdood gedoemd zijn indien de handelswegen naar alle delen der wereld niet zoveel mogelijk werden open gehouden. Onze geweldige rijkdommen, grotendeels bijeenver gaard in de zo beroemde Gouden Eeuw, dankten wij aan de handel ter zee. In de jaren voor en terstond na 1650 ver wierven wij de namen van vrachtvaarders van Europa en Chinezen van het Westen. Juist in die dagen werd ons echter eveneens de keel toege knepen en al hadden wij nog lucht voor vele jaren, wij zien sinds 1651 langzaam onze geweldige macht tanen totdat het heden ons nog slechts een kleine staat laat om het leven te behouden. In 1651, precies aangeduid op 9 October van dat jaar, verloor Holland zijn vleugels, waarmee 't zijn brede vlucht had genomen. Op die noodlottige dag heeft het Engelse Parlement de Acte van Navigatie beter is: scheep- vaartacte aangenomen. Deze wet, uitgevaardigd op initiatief van Oliver Saint John, zou de Britten op de duur tot een ge weldige zeemogendheid maken, terwijl de Nederlanden langzaam werden teruggedrongen. Het beruchte staatsstuk verbood de invoer van andere dan eigen producten in Nederlandse sche pen. Wij mochten de kustvaart op Engeland niet meer beoefenen en geen vis meer aan land bren gen op de Engelse eilanden. Hoewel deze bepalingen eveneens andere landen trof, was zij in het bijzonder voor onze republiek 'n slag in het gezicht. De kust- en vrachtvaart was toendertijd bijna geheel in onze handen. Nog jaren nadat de wet van kracht werd was Engeland gedwongen om onze vlag in zijn havens ooglui kend toe te laten omdat men eenvoudig zelf de schepen, de bemanning en de ervaring niet had om de koopwaar aan te voeren. De beperkingen op de handelsvrijheid heeft Nederland onzegbare schade toegebracht en het is merkwaardig te zien hoe wij steeds op allerlei conferenties en bij vredesverdragen die vrij handel hebben verdedigd rot op de huidige dag. De afgunst tussen Nederland en Engeland heeft niet alleen beide landen geweldige schade toegebracht maar aan geheel Europa. Waren vanaf het begin hunner opkomst beide landen ter stond samengegaan, dan zou niet alleen de kaart van Europa er nu geheel anders uitzien, maar bovenal de positie van Engeland en van ons Koninkrijk momenteel veel sterker zijn geweest. Dit is voor ons tragisch omdat onze kracht in Azië er steeds door is verzwakt zodat wij tenslotte ge heel Indië prijsgaven. Dit is voor de Engelsen zelfs catastrofaal te noemen, omdat zij dit in onze dagen met de dood van hun politieke wereldrijk moeten be kopen. Zij verloren in de laatste jaren hun macht in Voor- en Achter-Indië, terwijl momenteel in het Midden-Oosten het En gelse huis wordt afgebroken. Men zie naar hun verhouding met de Perzen en Egyptenaren. Van onderhandelingen. Omstreeks 1650 bevond zich de Republiek op het toppunt van zijn macht. De Engelsen stonden aan het begin van hun exspantie- politiek en de beide zeemachten stonden voor de keus om hun ZONDAGSDIENST ARTSEN krachten samen te smeden of tegen elkaar aan te wenden. Aan beide zijden begreep men dat samengaan slechts tot beider voordeel kon leiden. Een Engelse delegatie begaf zich in 1651 naar Den Haag met de opdracht van de dictator Cromwell om een politieke unie tot stand te brengen. Bij de onderhandelingen bleek toen dat men aan Nederlandse zijde niet verder wilde gaan dan een commercieel verbond. Deze besprekingen zijn van groot hi storisch belang geweest. De Ne derlandse regenten hebben hierbij helaas een kortzichtige politiek gevoerd. Men probeerde zoveel mogelijk concessies van de Britten te verkrijgen, men keek uitsluitend naar direct voordeel en verloor teveel de politieke en economische toekomst van het land op de lange duur uit het oog. Oliver Saint John, die leider van de Britse delegatie was, zag weldra in dat het beoogde politiek ver bond nooit tot stand zou komen. Ook van Engelse zijde leidden de grieven tegen de Nederlanders tot een stroeve wijze van onder handelen. Bij beide partijen ont brak de verziende blik die nu eenmaal bij dergelijke bespre kingen rond de groene tafel on ontbeerlijk is. De politieke een heid van Engeland en Nederland zou beider positie in Europa on noemelijk hebben versterkt en ons pas goed tot een geweldige marktplaats van dit werelddeel hebben gemaakt. tot oorlog Nu sloeg tot overmaat van ramp de beoogde vriendschap in bitterheid en haat over. De Engelse houding werd van dat moment af zeer vijandig. Men herinnerde ons aan de schending der Engelse neutraliteit toen wij in 1639 voor Duins in Britse wateren een Spaanse vloot in de grond boorden. Men verweet ons de beruchte „Ambonse moord" van 1623, toen wij op dat eiland tien Engelsen hadden terechtge steld, die daar de omverwerping van 't Nederlandse bestuur hadden beoogd en men besloot tenslotte tot oorlog met de Republiek. In vier harde zee-oorlogen ver spilden nadien beide naties hun krachten tegen elkaar. Engeland heeft ons van 1650 af in de hele wereld dwarsgezeten en is er tenslotte in geslaagd onze wereld markt te vernietigen. Het is daar aanvankelijk wel bij gevaren maar onze tijd leert duidelijk hoe ook het Britse imperium zijn politieke kracht heeft verloren. Voor Nederland zijn de gevolgen der mislukte besprekingen in 1651 dus wel zeer ernstig geweest, voor Engeland volgde er een periode van profijt, die evenmin duurzaam is gebleken. Veel ernstiger zijn de conse- kwenties van de scheepvaartacte en zijn voorspel voor Europa als geheel geweest. Engeland heeft zijn diplomatie in Europa sinds 1650 nergens anders voor gebruikt dan om verdeeldheid te zaaien. Intussen bouwde het zelf een rijk waarin de zon nooit onderging en waarmee het de beschikking kreeg over alle noodzakelijke hulpbronnen, die een land kan begeren. Dit plaatst ons momen teel voor een uitgeput werelddeel dat zonder afkeer van de oude politieke stelregels zijn plaats nooit zal hervinden. Noch de conservatieven, noch de labour-politici in Groot-Brit- tannië hebben hun oude gedrags lijn ten opzichte van het vasteland laten varen. De tijd is gekomen voor Europa om drie eeuwen na de historische gebeurtenissen rond de Act of Navigation een missie naar Engeland te zenden om nu nog eens te spreken over een politieke eenheid, waarbij dit maal het initiatief van continen tale zijde komt. Meer dan ooit is dit vraagstuk actueel geworden en wellicht is de verziende blik inmiddels gekomen. A. G. H. SIMAVI-COLLECTE TE BERGEN De Vereniging SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen) te Haarlem, roept telken jare ons volk op, om mede te helpen de ontzettende medische nood in de TropenLnden te lenigen. Zo ook nu weer. Men leze aandachtig de folders die hier ter plaatse door de post huis aan huis bezorgd worden en dan is een verdere opwekking om te steunen overbodig. Dan wordt men gegrepen door de on menselijke misère waarin een be volking van 75 millioenen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters en ver pleegsters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op 'n half millioen mensen? Stelt U zich voor: twintig dokters voor geheel Nederland Daarom spant SIMAVI alle krachten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. Vorije jaren bracht Nederland veel voor dit doel bijeen en toch was dit nog slechts een druppel op een gloeiende plaat. En zo luidt SIMAVI dus op nieuw de noodklok. Van 22 October tot 27 Oct. wordt te dezer plaatse een col lecte gehouden, die onder leiding staat van de U.V.V. te Bergen, A. Huygens-Bruynzeel G. A. de Wolff Peereboom-Eecen Laat een ieder zijn gave gereed leggen. En laten zij die kunnen, hun diensten aanbieden om de collecte te doen slagen, Door het barmhartigheidswerk van SIMAVI kan ons volk aan de volken in de Tropenlanden tonen, dat wij hart hebben voor hun lot en lijden. ERNSTIG ONGEVAL AAN DE HOFLAAN Donderdagmorgen ongeveer kwart vóór elf vond op de Hof- laan een ernstig ongeval plaats. Toen de 72-jarige P. Verweel uit de Wilhelminalaan, per fiets komende uit de Maasdammerlaan, de Hoflaan wilde oversteken om het fietspad te bereiken, werd hij gegrepen door een uit de richting Bergen aan Zee komende auto van de hr Grondsma te Bergen aan Zee en tegen de ijzeren paal van een verkeersbord geslingerd. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer met 'n hoofdwonde en beenbreuk op advies van dr Poot per Rode Kruis-auto over gebracht naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar. De autobestuurder kreeg geen letsel. GESLAAGD Drs J. W. Crefeld uit Bergen aan Zee is aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het can- didaatsexamen Nederlands Recht. GEZINSWEEK 1951 De achtdaagse periode van 21 tot 28 October is door de Gezins- weekcommissie der Nederlandse Protestantse Kerken, waarin ook de Oud-Katholieke Kerk en het Leger des Heils samen werken, bestemd tot Gezinsweek 1951. Aan het verzoek, tot de Kerkeraad der N.H. Gemeente te Bergen gericht, om deze week ook in Bergen te houden, heeft deze graag willen voldoen. Via de Hervormde Commissie voor Ge zinsverzorging werd contact op genomen met de afd. Bergen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, de Vrouwenbond van het N.V.V., de Gezinsbond van het Leger des Heils, de Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging.de afd. Bergen van de Ned. Chr. Vrouwen bond. Er bestond bij allen grote eenstemmigheid over de noodzaak om gedurende een week per jaar de zaak van het goede gezin alle aandacht te geven, juist omdat er zo ontzaglijk veel nood heerst op dit gebied. Gezamenlijk kwam men tot het vaststellen van het pro gramma, dat U elders in dit blad als advertentie kunt vinden. Na de grote algemene avond in de Ruïnekerk volgen er nog twee bijzondere, te weten op Woens dagavond voor verloofden en jonge mensen boven 18 jaar en op Donderdagavond voor jong gehuwden. Wij genieten 't voor recht, dat Ds H. A. Visser, de bekende Amsterdamse predikant, voorzitter van De Jonge Kerk, op de avond voor verloofden zal komen. Op de avond voor jong gehuwden zullen de ambtenaar der burgerlijke stand, de hr Blom en Ds Bekius het gesprek leiden. Op de algemene avond zal men schriftelijk vragen kunnen stellen, die dan eventueel op een nader bekend te maken avond zullen worden behandeld. BERDOS - HUGO BOYS 1-0 Een talrijk publiek genoot van de ontmoeting Berdos-Hugo Boys. Het werd 'n spannende wedstrijd, waarin beide elftallen hoofdzake lijk op winst speelden. Berdos bleek technisch iets in de meer derheid. De rust ging in met dubbelblank. Na hervatting bood het spel weer hetzelfde beeld Berdos iets in de meerderheid, terwijl af en toe de gasten gevaarlijk aanvielen. Beide kepers bleken volkomen voor hun taak berekend, zodat doelpunten uitbleven. Uiteindelijk, 3 minuten vóór het einde, mocht het Berdos gelukken door een schitterende kopbal van Jb. Schmidt, het eerste en enige doel punt in de hele wedstrijd te scoren 1-0. Hiermee eindigde de spannende wedstrijd. Hugo Boys tekende protest aan tegen het toekennen van dit doelpunt, zodat de be slissing verder is aan de Protest commissie. 25 JAREN TURNEN 1 October was het 25 jaren geleden, dat de Schoorlse gym nastiekvereniging „Olympia" werd opgericht. Op de naar aanleiding van dit 25-jarig bestaan georgani seerde Turndag werd de bloeiende vereniging van alle zijden geluk gewenst met haar Zilveren Jubi leum. Zaterdag werd de jubile rende turners en turnsters een filmavond aangeboden, waarbij ze op het witte doek de prestaties van enkele buitenlandse vereni gingen konden volgen en bewon deren. Het werd een avond „tot leeringhe ende vermaeck". Een Zweedse mannenvereni- ging uit Orebro demonstreerde oefeningen aan brug en rek, vrije oefeningen en springoefeningen op de lange mat. Het was schit terend en wekte algemeen be wondering. Met volmaakte zelf beheersing werden alle oefeningen uitgevoerd. Een damesploeg uit Stockholm bracht de toeschouwers in extase met haar oefeningen, die vooral ten doel hadden een goede hou ding en beweging te bevorderen, zoals de heer J. Brouwer van Wormerveer, lid van de propa- ganda-commissie van de K.N.G.V. in zijn toelichting vertelde. Prachtig waren de prestaties op de 7 cm brede evenwichtsboom. Van vaderlandse bodem werd nog vertoond grondgymnastiek onder leiding van de hr Wegge- laar te Amsterdam. Ter afwisseling van het propa gandistische gedeelte werden nog vertoond een tekenfilmpje, tot groot vermaak van de jongeren, en een ijsberenjacht in het hoge Noorden. DE BOND VOOR STAATSPENSIONNERING «roept weer de levenden en wekt de slapenden". De afd. Schoorl van de Bond voor Staatspensionnering vraagt nog eens de aandacht voor de Ouden van Dagen. Het ideaal „een premievrij staatspensioen" is nog steeds niet bereikt. De Noodwet-Drees is nog van kracht en nu is een voorontwerp bij de Kamer ingediend, waarin de Regering voorstelt om premie te heffen van de arbeiders en voor boeren, tuinders en midden standers een vrijwillige verzeke ring in te voeren. De Bond acht deze voorstellen verontrustend en roept daarom alle hens aan dek om op te ko men tegen deze plannen en als één man te strijden voor het ideaal „premievrij staatspensioen". Vox populi, vox Dei, de stem des volks is beslissend, zegt een spreuk. Maar daarvoor is nodig, dat het hele volk zich schaart achter het vaandel van de Bond voor Staatspensionnering. Zondag 28 October a.s. houdt de afdeling Schoorl wapenschouw in „De Rustende Jager". De heer de Vries uit Heiloo zal daarbij als spreker optreden. „De Flierefluiters" uit Lands meer, die zich hier bij vorige gelegenheden vele vrienden heb ben verworven, zullen die avond onder regie van A. Bouwmeester een opvoering geven van het blijspel „Peggy m'n kind". Men zie verder de advertentie in ons volgende nummer. V.V, SCHOORL De zesde competitie-Zondag is heel aardig verlopen, het eerste elftal wist met grote moeite een puntje van Koedijk af te snoepen. Iets meer dan ze eigenlijk ver diend hadden, want het getoonde spel was weer hopeloos. Wat heen en weer getrap, hardlopen, maar samenspel en plaatsen was er niet te zien. Er werd langs de lijn al gemompeld, het lijken de veteranen van Schoorl wel, maar zo erg was het nog niet. Elftalcommissie en leden, vast houden aan jullie systeem, dan komt het vast eenmaal voor el kander. De competitie is nog lang niet aan het eind, het elftal nog eens flink door elkander, de rechtse spelers b.v. op linkse plaatsen. Dan beginnen de jongens ten minste een beetje aan elkander te wennen en dan eindigen wij vast op de plaats die ons toekomt. Verleden Donderdag was er al 2 man van het eerste, 5 van het tweede en derde en 1 Junior op de training. Het wordt al beter, de anderen kunnen het zeker al. De heren kunnen niets meer leren van de hr Hoek? Het is anders een goede trainer. Het tweede won met 2-1 van Hollandia, het derde met 4-3 van Groot Schermer en de Junioren met 3-1 van Egmondia. Goed zo jongens, houd de moed er in, daar komt nog wel iets van te recht. Jullie moeten ook beter de training bezoeken, want daar valt heus nog wel wat te leren. De adspiranten lieten deze keer ver stek gaan, kom jongens, dat gaat niet, want dat kost de penning meester centen, en zo goed zit hij niet bij kas. De wedstrijden zijn allemaal onder goede leiding en sportief verlopen. Het pro gramma voor a.s. Zondag is Dios ISchoorl I, Schoorl II Alkm. Boys V, Schoorl III heeft vrijaf, Egmondia Jun. A-Schoorl Jun., Schoorl Adsp.Egmondia Adspiranten Een Sportvriend BRIDGE-CLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 15 October '51 1 Bekker-Beeldman 51 2 Stam-Haasbroek 47 3 Mevr. Trip-v.d. Hoef 44,5 4 v. Twuyver-Half Jr. 43,5 5 Fam. Kuiper 42 6 Fam. Repko 41,5 7 Jonker-Half 35,5 8 Koeten-Kaag 31 B 1 Mevr. v.d. Linde- v.d. Lelie 26,5 2 Lensing-Hubelmeier 24 3 Oud-de Hart 18,5 4 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 17,5 5 Mevr. Bouman- Mej. Haring 17,5 6 de Jong-van Buren 16 De gemeenteraad vergaderde Vrijdagavond onder voorzitter schap van Burgemeester Niele, in voltallige zitting. Besloten werd het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse gemeenten te ver hogen tot een millioen. Dit voor Egmond ongekend hoge bedrag bleek nodig in verband met de financieringsmoeilijkheden voor de werken, die momenteel onder handen zijn. Besloten werd aan de ambte naren alle salarisverhogingen toe te kennen die de regering toelaat baar acht en voor de rijksambte naren heeft vastgesteld of in voorbereiding heeft. In dank werd van de erven Conijn overgenomen een straat tegenover de Gereformeerde kerk. Van de heer Richemont werd een stuk grond voor aanleg van de Binnen-Boulevard overgeno men, groot 333 m2 a f 5,- per m2. Vastgesteld werden nieuwe controleregelen op de ambtenaren, in verband met de laatste wijzi ging der Gemeentewet op dit punt. Na toelichting van de voor zitter besloot de raad, zij het a contre coeur, opnieuw de gasprijs te verhogen en deze vanaf 1 September j.l. te stellen op 19 ct per m3 tot een maandverbruik van 30 m3 en daarboven op 15 ct per m3 voor gewoon huishou delijk gebruik. Voor industriegas en verwarmingsgas werd de prijs bepaald op 12 cent. Afwijzend beschikte de raad op een verzoek van het bestuur der christelijke lagere school om een bedrag beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer boekjes in de nieuwe spelling. Met B. en W. was men van oordeel, dat deze aanvrage in strijd was met de geboden zui nigheid en dat aanschaffing ge leidelijk uit de exploitatievergoe ding dient te geschieden. Afwijzend werd eveneens be schikt om een aanvrage van de hr Swager om vergoeding van reiskosten naar de christelijke school voor v.g.l.o, te Alkmaar, daar dit onderwijs te Egmond aan Zee kan worden genoten. Woningbouw Besloten werd aan de woning bouwvereniging het benodigde crediet te verschaffen om dit jaar voor de derde maal nog eens 12 zgn. goedkope woningen te bouwen. De voorzitter voegde hieraan, niet zeer hoopvol toe, dat maar afgewacht moest wor den wat er van dit besluit terecht zou komen, gezien de bestaande financieringsmoeilijkheden. Deze woningen zullen eventueel ge bouwd worden aan de P. J. Troelstraweg. DE DUINSTREEK 21 October Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1