UeuHOtteut Maotsvewau^end ItUtymoie BAL fretec AUTO's ZONDER CHAUFFEUR de Avauiutiet 6h toch. Kapsalon DOBBEN tls c0!!a>eel R.K. TONEELVERENIGING «ST. JAN», BERGEN „Hyena's van de ycens" FEUILLETON Kinderverhaal Maar Rob was niet alleen. Toen hij over de top van z'n vleugel in de rivier keek, ontdekte hij een groep krokodillen, die met gesperde muilen wachtten op een zekere buit. Over een tocht door het water hoefde Rob niet te denken. (fCMt&C Amus-CfnCftts n tt lleteniqinty U»/l4 V t Vraagt Leden voor elk instrument 2266 2266 is een van DORPSSTRAAT 21 2266 2266 Onder het dreigende gesis der reptielen nam Rob een touw en met een handige worp had de flinke jongeman een verbinding tot stand gebracht. Een paar ste vige rukkende lijn was veilig. Het andere einde sjorde hij aan een ring van het vliegtuig vast, het geweer werd resoluut over de schouder gehangen en als een aap langs een slingerplant klau terde Rob van de vleugel naar het land. Zo ontsnapte hij veilig aan de griezelige muilen der krokodillen. Hij kon ongemoeid uit de boom naar beneden klimmen en stapte het woud in, op zoek naar zijn gezellen. Vrij spoedig vond hij oom Daan, die juist bezig was de laatste riemen van zijn val scherm los te gespen. „Waar is Ans?" riep Rob. Maar oom Daan wist dit evenmin. „Het laatste, wat ik van haar zag was dat zij door een zijwind dieper in het bos afdreef". Beiden maak ten van hun handen een trechter en riepen haar naam luid door de beklemmende stilte van het oerwoud. Itwtyt nó-fy heden Loten Purmerend a f 1.-, hoofdprijs 3 vette koeien Loten Mannenkoor a f0.50, hoofdprijs 200 gulden C. Groot, Merelhof 16, Bergen êi 1 K.G. bewaarbare o 1 GOUDREINETTEN 1 Goedkope Groentenhal Gratis Goudreinetten Gratis Goudreinetten 'T WINKELTJE STOFFEN °nZ op >S> Volg het advies van de dokter: Eerst borstvoeding en daarna Molenaar's Kindermeel 50 controle-zegels geven recht op een zilmeta paplepel. Verhuur Soiex. - rijwiele*NIEUWLAND Breelaan 52 BERGEN Telefoon 2200 opent 25 October a.s. om 8 uur 's avonds het Toneelseizoen in „De Rustende Jager" met een bijzonder mooi toneelwerk BAL NA 21 door B. J. TEN WESEPE H* v* d. Elskcn Kleermaker Veranderingen en reparatie ADMINISTRATIEKANTOOR JOH, BROERE Lid Nederlands College voor Belastingconsulenten Boekhouding Belastingzaken Vermogensbeheer Zondag 21 October in Café „TIEBIE" te Kalverdijk Muziek „THE MUSICAL PLAYERS" Aanvang 3 uur Vanaf heden steeds vers verkrijgbaar onze bekende heectiyU yekudde Banketbakkersspeculaas ook met amandelen Voor iets fijns naar Banketbakkerij Ter Burg Schoorldam Tel. 322 Alle kantoorboeken en -benodigdheden Boekhandel C* Oldenburg - Schoorl Meldt U spoedig aan dan werkt U 4 nog mee aan onze a.s. Uitvoering 4 4 Aanmelden iedere Zaterdag bij Ivangh, Hereweg A 93, Groet 4 Houtendijk A 179D, Groet 4 Eenmaal geprobeerd, nooit meer anders Bespreekt tijdig om teleurstelling te voorkomen g Wie Zaterdag 20 October Cl voor f 2.50 a contant 3 bij ons koopt, ontvangt 2". geheel GRATIS! w CO 3 '■3 Want wij zijn heel goedkoop g fc met fruit. CJ 3 8 pond Handappels f 1. 8 pond Moesappels f 1.— 8 pond zoete Appels f 1. 8 pond Stoofperen f 1. 6 pond heerlijke handperen f 1. Als reclame geven wij alleen Zaterdag 10 kg. puikbeste blanke Aardappelen voor slechts f 1.25. Ook zijn wij met Groenten goedkoop. Hutspotgroenten (Wortelen en Uien) 25 ct. per kg. 1 pd. mooie tuinworteltjes 25 ct. 1 kg. echte friese Rapen 15 ct. 1 pd. mooie gele Andijvie 10 ct. 1 pd. rauwe biet 10 ct. Ook hebben wij nog mooie Spinazie, Postelein, Snijbonen, Sperciebonen, Bloem kool enz. Probeert onze heerlijke PINDA's, voor 75 ct. per pond. 2 x daags vers gekookte biet. Alléén in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke, gesneden soep groenten kunt krijgen voor slechts 25 ct. KI. Dorpsstr 25, Bergen - Tel. 2341 o.a. ook „LIBERTY" Wij ontvingen nieuwe dessins in WOL en HALFWOLLEN JAPON- DEUX-PIECE STOFFEN of Een greep uit het smokkelaarsleven Reserveer deze avond, U zult er geen spijt van hebben Prijs der plaatsen voor niet-donateurs f 2,- inch belasting, te verkrijgen aan de zaal en bij Gerdes, Karei de Grotelaan. Plaatsbespreking: Zondag 21 October in „De Rustende Jager'' van 12 1 uur N B. Donateurs, in uw eigen belang toont uw donatiekaart voor de plaatsbespreking De tofcht van de Paulus Buyslaan naar de was al geen uitstapje geweest, want de agent op de duo had beide handen nodig, om de patiënte enigszins in bedwang te houden en op een gegeven ogenblik had ze haar handen een ogenblik vrij, welk moment ze benutte om een ruk te geven aan het stuur, waardoor het vehikel rakelings langs het trottoir reed en de voetgangers zich met schrik in veiligheid brachten. Voor de ingang van het politiebureau echter kwam er al spoedig assistentie, maar vier mannen waren nodig om de arrestante de trap op te krijgen en toen ze goed en wel in de kamer van de wacht zat, braakte ze er alle verwensingen uit, die haar in de gedachte kwamen. Na tien minuten was de situatie zo, dat in allerijl een dokter werd gebeld, die in een snel tempo arri veerde en mevrouw De Vries tegen wil en dank een injectie toediende. Daarna werden verschillende inrichtingen in de om geving opgebeld, of er ook soms een patiënt was ontsnapt, doch daar dit niet het geval was, werd de situatie er niet ge makkelijker op. Mevrouw De Vries, het hopeloze van haar strijdlust inziende, had haar apqressieve houding laten varen en zat nu, waarschijnlijk mede als gevolg van de toegediende injectie, uiterlijk kalm, maar inwendig kokend, op haar stoel, met een verbeten trek op haar gezicht, categorisch weigerend welke vraag ook te beantworoden. Het enige, wat ze tenslotte zei, was: „Ik wens een advocaat en dan zullen jullie er wel meer van horen." Het gevolg was, dat de agenten niet wisten, wat ze er mee moesten aanvangen. En men besloot terug te rijden naar de Paulus Buyslaan om de heer en dame, die daar woonden, op te halen. Oom Willem en Tante Nel keken vreemd op, toen het politiezijspan opnieuw voor de woning stopte en toen de agent vertelde, dat hun komst gewenst was, om enkele inlichtingen te kunnen geven, konden ze niet anders doen, dan instappen en meerijden. Toen mevrouw De Vries de beide bewoners van de Paulus Buyslaan zag binnenstappen, kreeg ze het opnieuw met haar zenuwen te kwaad. Opnieuw probeerde ze weg te komen en toen dit niet gelukte, begon ze een nieuwe reeks verwensingen, eindigende in een huilbui. Tante Nel vertelde, wat ze wist en daar werden de agenten ook al niet wijzer van. Doch toen tante Nel de naam Davelaar noemde, herinnerde zich een der politiemannen, dat er in de Paulus Buyslaan inderdaad een Davelaar woonde. „Ik ken hem wel," zei de man, „want hij is bij ons op de biljartclub. Hij werkt op een Bank hier in de stad. „Wel, laten we hem dan even halen. Misschien weet hij een oplossing." Davelaar was intussen al op weg naar het politiebureau. Want hij was althans enigszins op de hoogte van de narig heden, die er ontstaan waren, toen zijn schoonmoeder het huis van zijn buurman had betreden. Betsy was namelijk, toen ze haar moeder in de taxi had gezien, via de keukendeur en een gat in de scheidingshaag, naar haar eigen woning gerend. Daar had ze eerst een poosje zitten huilen, omdat ze wel begreep, dat het bedrog niet langer volgehouden kon worden en daarna wist ze niets beters te doen, dan op de fiets te stappen en naar haar man te rijden. Hem vertelde ze, wat er gebeurd was, voor zover ze op de hoogte was en het echtpaar besloot, zo spoedig mogelijk ,naar de Paulus Buyslaan te rijden, om de situatie duidelijk en klaar uiteen te zetten. Ook Davelaar was van mening dat het onder de gegeven omstandigheden het beste was eerlijk op te biechten. Ondanks het feit, dat Jan zelf niet thuis was. Man en vrouw liepen naar de voordeur van Vriends' woning en belden aan. Maar oom Willem en tante Nel waren juist een paar minuten te voren gehaald door de politie en dus was deze woning verlaten. Toen niemand open deed, liep Betsy om het huis heen en via de keukendeur, die niet op slot was, naar binnen. Ze doorzocht het huis, en kwam tot de ontdekking, dat het verlaten was. Besluiteloos ging ze terug naar haar man, die al die tijd voor het huis had staan wachten, „Wat nu?" vroeg ze. Ja, dat wist hij ook niet. Maar een der overburen, die een en ander had gezien, kwam naar buiten lopen en zodoende kwam het echtpaar te weten, dat mevrouw De Vries eerst, klaarblijkelijk tegen haar wil, het huis was uit gesleept en in het politiezijspan was weggevoerd, terwijl enige minuten geleden ook de oudere mensen waren opgehaald. Dat waren natuurlijk oom Willem en tante Nel, dacht Betsy. „Vooruit," commandeerde ze. „dan naar het politiebureau. Daar zal het hele span wel zitten." En zo had op het politiebureau de ontknoping van dit och tenddrama plaats. Weliswaar niet zo gemakkelijk, want het duurde wel even voordat men alles goed begreep. Temeer om dat mevrouw De Vries als een furie opstoof, toen ze haar dochter en schoonzoon zag binnenstappen en uitriep: „Dat is allemaal jullie schuld!" „Wat?" vroeg Davelaar, die een rustig man was, maar die langzamerhand genoeg had van de grote mond van zijn schoon moeder. „Dat ik hier zit!" beet ze hem toe. „En dat ik beledigd en mishandeld ben!" Davelaar zette grote ogen op. „Hoe kan dat nu mijn schuld zijn?" vroeg hij. „Ik weet nergens van af." „Waarom was je vrouw dan niet thuis? Gisteren niet en van daag weer niet? Waar is ze? Waarom moest ze in het huis daarnaast zijn bij al die gekken?" „Hoor eens hier, moeder," antwoordde Davelaar op rustige, maar besliste toon, „we staan niet onder curatele en zeker niet onder de uwe. Als Betsy de deur uit wil gaan, is dat haar zaak en behoeft ze er niet eerst uw toestemming voor te vragen. Maar het is uw eigen bemoeizucht, die oorzaak is, dat U nu in moeilijkheden zit. Had rustig in Amsterdam gebleven, dan was er niets gebeurd. U hebt niet het recht, om zich met onze zaken te bemoeien en U hebt evenmin het recht om zonder toestemming eens anders huis te betreden en dat hebt U van morgen gedaan. Logisch, dat men dan de politie, waarschuwt, temeer, omdat U zo optreedt." „Ik zal een advocaat nemen en dan zal ik wel eens zien of een fatsoenlijk mens zo maar voor gek verklaard kan worden." De agenten, die rond de boze familieleden stonden, slaakten een zucht van verlichting. Ambtshalve vroeg de motoragent, die door oom Willem gewaarschuwd was, aan deze: „Wilt U een klacht indienen wegens huisvredebreuk?" „Ik?" Oom Willem zette grote ogen op van verbazing. „Ik niet, hoor. Daar heb ik geen belang bij. Ik begrijp er nog niet veel van, maar wel dit, dat hier van vergissingen sprake is, Dus deze dame isehniet gek?" „Welnee," antwoordde Betsy nu, die voor haar moeder op kwam, „het is mijn moeder. Ze is een beetje overspannen, om dat ze mij gisteren en vandaag niet thuis trof. Dat is alles," „Zoveel te beter," verklaarde de agent, „dan behoeft er ook niets opgeschreven te worden. Dan kunt U allemaal weer gaan. Maar U, mevrouw," zei hij, zich op rustige toon wenden tot mevrouw De Vries, ,,U zou ik willen aanraden een beetje kalmer te blijven. Als U ons rustig had verteld, hoe de vork precies in de steel zat, was er niets gebeurd en had U hier niet eens gezeten. U bent er zelf oorzaak van, dat li in moei lijkheden bent geraakt." „Zo?" Mevrouw De Vries stond in haar volle lengte op en keek met een vernietigende blik naar de politiemannen. „We zullen nog wel eens zien, of het zo maar mag, een oude vrouw te beledigen en te mishandelen." „Beslist niet, mevrouw," antwoordde de agent op hoffelijke maar besliste toon, „evenmin mag een oude dame een politie man voor al wat mooi en lelijk is, uitschelden. Maar dat zullen we maar vergeten." „Dat is tenminste gentlemanlike," meende oom Willem, „en sportief. Mijne heren, ik heb hier een doos goede sigaren. Ik weet, dat de politie ze niet mag aannemen, maar ik leg ze hier neer, op het bureau en als ik weg ben, moet U maar denken, dat ik ze vergeten heb. Laat ze niet bederven, want daarvoor zijn ze in Holland te duur. Goeden middag," De agenten lachten en het antwoord was: „Goeden middag, mijnheer." Oom Willem, die reeds naar de deur was gewandeld, draaide zich om en keek op de klok. „Lieve help," riep hij uit, „nou is het al bijna half twee. Ik denk al, wat heb ik toch een raar gevoel in mijn maag. Maar dat komt natuurlijk, omdat ik trek heb. Kom Nel, we gaan weer naar de Paulus Buyslaan of nee, ik weet beter, we gaan naar een fijn restaurant. Want ik vrees, dat Betsy wel niet meer voor ons zal koken." Mevrouw De Vries was al lang vertrokken en hoewel haar dochter, die haar onmiddellijk achterna was gegaan, alle po gingen in het werk stelde haar moeder te kalmeren en te ver zoenen, kon ze er niet in slagen en mistroostig bleef ze ten slotte op het trottoir staan, tot de anderen haar bereikt hadden. Oom Willem klopte haar even op de schouders. „Dat komt vanzelf wel weer in orde, meisje," zei hij op hartelijke toon. „Kom mee, dan gaan we ergens eten. Ik rammel onderhand." Terwijl men op advies van Davelaar „De Witte" binnen stapte hij kon immers uit ervaring spreken, dat het er goed tafelen was en al spoedig een rustig hokje in de serre had gevonden, drong bij tante Nel langzamerhand de ware toe dracht der zaak door. Hoofdschuddend keek ze naar Betsy, die nu naast haar werkelijke man zat. Davelaar was degene, die het woord nam, nadat de soep was opgediend, „U zult natuurlijk wel begrepen hebben, dat Betsy niet de vrouw van uw neef Jan is. maar dat het de mijne is. En oom Willem zal ik nu ook maar oom zeggen? zal zich onder hand wel afgevraagd hebben, waartoe dit ehbedrog, want in feite is izulks het geval, dient." „Juist," zei oom Willem, „dat zou ik wel willen weten. Want, om jullie eerlijk de waarheid te zeggen, vertrouwde ik het van de eerste dag af al niet. Ik had er al zo n idee van. dat Betsy niet de vrouw was van Jan. Doch ik verkeerde in de veronderstelling, dat ze als plaatsvervangend echtgenote fungeerde, met andere woorden: dat Jan wèl getrouwd was, doch om de een of andere reden zijn vrouw niet kon of wilde tonen." Betsy keek hem verbaasd aan. „Dus dat begreep U toch wel?" Jan Oldenburglaan 29 - Bergen Telefoon 2546 Hertenlaan 6, Bergen - Tel. 2697 Verzorgt Uw □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4