ft 99 INSCHRIJFBILJET vwc hei HeweatLe-ö&cd te Scha&d BERGEN SCHOORL VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 28c JAARGANG No. 42 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef GEZINSWEEK 1951 In de door de Gezinsweek- commissie der Nederlandse Pro testantse Kerken tot Gezinsweek 1951 bestemde periode van 21—28 October werd ook te Bergen het gezin geplaatst in het middelpunt der belangstelling. Op een drietal bijeenkomsten zullen verschillende gezinsproble men aan de orde komen. Dinsdagavond lieten een zestal sprekers hun licht schijnen over: 1. „Het gezin in de maatschappij en de verantwoordelijkheid van de maatschappij voor het gezin in moeilijkheden 2. „De lectuur in het gezin"3. „De huisarts en het gezin"; 4. „De Vader in het gezin"5. „De Kerk en het gezin" en 6. „De verantwoordelijkheid van de Kerk voor het gezin in moeilijkheden". Na een kort openingswoord van Ds A. B. Bekius, leidde Mej. de Vries, maatsch. werkster, het eerste punt in. Zij begon met er op te wijzen, hoe de maatschappij is opgebouwd uit gezinnen, kleine gemeenschappen van ouders en kinderen en bekeek hun onder linge verhouding. De maatschappij stelt normen vast, waaraan de klei nere gemeenschap zich heefttehou- den. Was vroeger de verhouding gezin en dorpsgemeenschap vrij eenvoudig, nu oefent de hele wereld haar invloed uit en beïn vloed het gezin zowel ten goede als ten kwade. De maatschappij dient door sociale wetten de ont bindende factoren v eg te nemen, is ook verantwoordelijk bij indivi duele moeilijkheden. Maatschap pelijk werk besteedt hieraan zijn zorg. De heer D. L. Daalder, direc teur M.M.S. gaf in de korte tijd die hem was toegemeten, enkele gedachten over het lectuurvraag- stuk. Waarom lezen wij eigenlijk, vroeg deze spreker. In hoofdzaak om verveling te verdrijven, om ons te amuseren, om wat te leren, onze horizon te verruimen, en tenslotte om er beter van te worden. Wat lezen onze kinderen graag? Dit hangt af van de leef tijd: het jonge kind houdt van sprookjes met hun eenvoudige moraal, op 8'10 jarige leeftijd komt de tijd van het Robinson- verhaal, het scheppen uit het niet, trekt het kind; op 11 a 12 jarige leeftijd openbaart zich het ver langen naar avontuur, naar lec tuur, waarin helden voorkomen op 15 a 16 jarige leeftijd vragen ze probleemboeken. Dan komt de vraag: „Moeten we aan die verlangens tegemoet komen De heer Daalder meent van ja, doch maakt het voorbehoud, dat cen suur wenselijk is. Er was een tijd dat men prijs stelde op lectuur vol deugdelijkheid en nuttige lering. Stichtelijk is goed„aldus de heer Daalder, maar hij bracht in dit verband de woorden van De Génestet in herinnering: „Wat zich als stichtelijk aan komt mel den, sticht ons maar zelden". Schrijvers dienen deugd in aan gename vorm te geven, als „wormkruid met suiker". Om de aanwezigen een kijkje te geven in vele goede boeken, lag er op enkele tafels heel wat lectuur tentoongesteld. Dokter van Gelder kwam als huisarts. Hij begon met te wijzen op de overal heersende gewoonte om bij een ontmoeting te vragen „Hoe gaat het er mee?" Spreker gaf toe, dat gezondheid een be langrijk goed is, maar waar schuwde er toch voor om van de gezondheid, geen afgod te maken. Wat de plaats van de huisarts in het gezin betreft, gaf spreker als zijn mening te ken nen, dat specialisten en chirurgen onmisbaar zijn, maar dat de huis arts even onmisbaar is. Hij toch ZONDAGSDIENST ARTSEN leert op de duur de geestestoe stand in het gezin kennen, die van zo grote invloed op de ge zondheid is. Door wederzijdse sympathie ontstaat een band tus sen huisarts en gezin tot heil van alle partijen. Punt 4, „De Vader in het gezin" werd ingeleid door de heer Bijlsma. „Vader worden", aldus de heer Bijlsma, „is een gunst, een gunst des Heren. Vader zijn is een grote kunst". Vader (en moeder) toch zijn verantwoordelijk voor de vorming van het kind, hebben het te lei den op de weg naar recht en gerechtigheid. De ouders zullen trachten het kind in hun richting te sturen, opdat het niet alleen uiterlijk op zijn ouders lijkt. Dat dit teleurstelling kan geven is niet te verwonderen! God immers schept nooit twee gelijke wezens. Vooral in deze tijden, waarin alles schijnt los te slaan van de morele waarden, is op voeden een kunst. Vader en moeder moeten steeds openstaan voor hun kinderen, moeten het vertrou wen van hen genieten. Bij punt 5 besprak Ds Bekius de verhouding tussen Kerk en gezin. De Kerk doet een beroep op het gezin om mede te werken aan de verkondiging van Gods rijk, aan de verkondiging, dat Christus de Heer is. Spreker gaf voorbeelden van moeilijkheden in het gezin door Kerkelijke ver deeldheid. Hiernaast werd betoogd, dat de Kerk het gezin ten zegen kan zijn. Bij bespreking van de functie van de predikant in het gezin, wees spreker er op, dat predikant en Kerk, waartussen zo'n nauw verband bestaat, vaak ten onrechte vereenzelvigd worden. Tussen Kerk en gezin, tussen gezin en Kerk, aldus eindigde Ds Bekius, moet een voortdurende wissel werking zijn. Als laatste spreker nam Mr K. L. de Ronde plaats achter de lessenaar. De verantwoordelijk heid van de Kerk voor het gezin in moeilijkheden, noemde hij niet alleen een kwestie van naasten liefde, maar ook een kwestie van instandhouding der Kerk. Hij wees er op hoe sommige Kerken verpleegsters in dienst hebben en hoe er commissies zijn gevormd om te helpen bij gezinsmoeilijk heden, die zouden kunnen leiden tot scheiding. De besprekingen van al deze gezinsproblemen werden door de talrijke aanwezigen met de meeste aandacht gevolgd. De heren G. Hop en f. A. Doorn zorgden met viool en orgel voor een muzikale omlijsting. WINTERPROGRAMMA KUNSTENAARS CENTRUM Weldra -op Donderdag 8 November a.s. begint het Kunstenaars Centrum Bergen met de Kunstavonden, die de vorige winterseizoenen zulk een welver diende belangstelling trokken. De rij wordt geopend met een lezing van Chr. Wentinck, kunst criticus van Elseviers Weekblad, over moderne kunst. De begaafde spreker en kundig recensent zal het gesprokene met lichtbeelden toe lichten. Eind November zal een voor leden gratis toegankelijke film avond van Franse kunstfilms wor den gehouden. In de eerste maanden van 1952 zal getracht worden een voor stelling van het bekende Vlaamse Poppentheater van Guido van Deth te organiseren. De letterkundig getinte causerie alsmede op muziekgebied een debutantenavond zijn eveneens geprojecteerd. In dit verband vragen wij nog aandacht voor de advertentie in dit nummer, waarin o.a. wordt medegedeeld dat zij, die zich nu voor '52 als contribuant opgeven en de contributie thans voldoen, voor het najaar 1951 ook als lid worden beschouwd. Bij het secretariaat, in de an nonce vermeld, zijn uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar. RAADSVERGADERING TE BERGEN De Raad kwam Woensdag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burge meester Dr. W. Huygens. De notulen van 7 Sept. j.l. werden na een op verzoek van Mr. Sluis daarin aangebrachte wijziging goedgekeurd. Ingekomen stukken Van de V.V.V. was ingekomen een schrijven met de mededeling, dat het garantiefonds voor het bloemencorso 1951 niet behoefde te worden aangesproken. Op het verzoek van de Kerk voogdij van de Ned. Hervormde Gemeente om vergoeding van rente over de termijn vóór de officiële overdracht van perceel Hoflaan 1 werd gunstig beschikt. Er zal over de termijn 1 Juli20 September rente worden vergoed. Commissie huisvesting De heer J. Broersma vestigde er de aandacht op, dat de woning nood in Bergen ernstig is. Hij achtte het niet gewenst dat in de commissie huisvesting personen werden benoemd, die met het oog op hun functie moeilijk een onpartijdig advies zouden kunnen uitbrengen. Belanghebbenden, als bijv. makelaars, achtte hij niet de meest geschikte personen. Na enige discussie werd tot stemming overgegaan. Benoemd werden de heren Algra, Swaag, Wittebrood, Zeiler en Schmidt. Vaststelling gewijzigde begrotingen Bij de ingediende voorstellen regende het vragen om inlichtin gen. Tenslotte ging de Raad met alle wijzigingen accoord. Uitvoering van 2 objecten Het voorstel van B. en W. inzake uitvoering van 2 objecten overeenkomstig de sociale werk voorzieningsregeling, a. het egali seren van de speeltuin en het sportterein Tuin- en Oostdorp en b. het aanbrengen van be planting langs het terrein van de voetbalvereniging Berdos, werd na uitvoerige toelichting door wethouder Den Das, aanvaard. Legesverordening Het voorstel betreffende heffing van een kleine vergoeding voor het ter secretarie dienen van voor lichting en het in orde maken van formulieren voor het verkrijgen van nieuwe en voor het verlengen van oude rijbewijzen en het schep pen van de mogelijkheid ook een kleine vergoeding te heffen voor soortgelijke gevallen in het alge meen, was de heer Mr. Sluis niet erg sympathiek. Hij was vóór opvoering van de gemeentelijke inkomsten, maar vond dit niet de juiste weg. De Raad verenigde zich met het voorstel om resp. 10 en 15 cent te heffen. Hondenbelasting Het voorstel om de belasting voor waakhonden te brengen van 3 op 8 gulden ontmoette tegen kanting van enkele leden, maar werd tenslotte met 7 stemmen vóór, aangenomen. Electriciteitsvoorziening Na heel wat discussie ging de Raad accoord met het voorstel om van de kosten van aanleg, alleen een deel (tot een bedrag van f 60,voor rekening van het G.E.B. te nemen. Geldlening mogelijk De voorzitter deed de mede deling, dat de gemeente in staat gesteld was een 4 °/0 geldlening te sluiten, waardoor de bouw van 8 duplex en 22 gewone woningen mogelijk zou zijn. Verwarming De Raad besloot tenslotte mede werking te verlenen bij het in orde brengen van de verwarmings installatie van de St. Adelbertus- school. 9/2o van de kosten zullen komen voor rekening van de ge meente. Rondvraag De heer Ellis informeerde, wan neer de subsidie aan de jeugd beweging zou worden uitgekeerd. Het komt in orde! Naar aan leiding van de vraag of er al antwoord was ingekomen met betrekking tot de woning aan de Eeuwige Laan, deelde de voorz. mede, dat een niet bevredigend antwoord was ontvangen, zodat de kwestie nog niet als afgedaan wordt beschouwd. De heer Broersma herinnerde aan de in de zitting van 4 Dec. 1950 gevoerde discussie over de zaak v. Exter-Philippo, waarbij B. en W. de toezegging hadden gedaan, zich verder te zullen ont houden van medewerking. Spr. was van mening dat het schrijven van B. en W. van 24 Mei en 14 Aug. j.l. aan de heer v. Exter in strijd was met deze toezegging. De voorzitter bestreed deze me ning het woord is thans aan de rechter, waar de heer v. Exter een ontruimingsprocedure aan hangig heeft gemaakt. Dr. Hemelrijk zei ook van oordeel te zijn, dat B. en W. in deze niet juist gehandeld hebben. Mr. Sluis meende, dat 't schrijven van B. en W. wel degelijk de procedure zal beïnvloeden. Sluiting. NAAR SAMENWERKING GESTREEFD Te Bergen werd dezer dagen opgericht de „Federatie van Cul turele Verenigingen te Bergen Nh" met het doel samenwerking in de ruimste zin te bevorderen. In eerste instantie hebben zich daarbij aangesloten Bergens Har monie, de Accordeonvereniging, de Stem des Volks, het Christelijk Gemengd Koor, de Koorvereniging Bergen en Bergens Mannenkoor. Het dagelijks bestuur is samen gesteld als volgt: Voorzitter D. Henstra, Secretaris J. Broersma, Noordlaan 28, Penningmeester M. Leeuwerik. BAZAR De Vrijzinnige Herv. Vrouwen vereniging houdt a.s. Maandag en Dinsdag een bazar in de Openbare Lagere School aan het Spaanse Pad. De opbrengst is bestemd voor kerkelijke doeleinden o.a. ook voor het Provinciaal Centrum „De Haaf". Er is een ruime keuze in tex tiel en babygoed en allerlei hand werken. Men kan er gezellig een kopje thee drinken en voor oud en jong zullen er tal van ver makelijkheden zijn. De advertentie in dit blad stelt U van verdere bizonderheden op de hoogte. ZENDINGSBAZAR LEGER DES HEILS Ook dit jaar organiseert het Leger des Heils (Stichter William Booth) de jaarlijkse Zendingsbazar. Dit woord spreekt voor zichzelf. Van de netto opbrengst van de bazars die in dit najaar in alle korpsen van het Leger des Heils gehouden worden is het zendings werk in de tropen gebaat. De afdeling Bergen wil deze bazar houden, Vrijdag 2 en Zater dag 3 November in het Dorps huis. Een keur van artikelen vrij willig aangeboden voor dit mooie doel, zal ten verkoop worden aangeboden. Een gezellig hoekje nodigt U uit om een kopje thee te drinken. Zaterdagavond zullen de res terende goederen bij opbod wor den verkocht. Wij verwachten dit jaar veel bezoek, voornamelijk diegenen, die uit Indonesië gerepatrieerd zijn en het mooie werk van het Leger des Heils daar kennen en waar deren. „BERGER LUCHTPOST" sitie te houden van de vogels in Café Oldenburg, welke zal wor den gehouden Zaterdagavond 26 October tot Zondagmorgen 12 uur. De heer W. Godschalk uit Alkmaar is bereid gevonden de vogels aan een critische beschou wing te onderwerpen. De toegang is geheel vrij zo dat wij allen, die belangstellen in de duivensport, uitnodigen eens een kijkje te komen nemen bij de vogels welke honderden kilometers hebben afgelegd en steeds weer op het vertrouwde hok zijn terug gekomen. Een 60-tal exemplaren staan ter bezichtiging. Eventuele vra gen omtrent een en ander zullen deskundig worden beantwoord. en Ter kennismaking met de mooie spannende postduivensport hebben de Bergense postdui venlief hebbers het plan opgevat eenexpo- B.S.V—Z.A.P.t 4-2 Fraaie zege van Bergen Buiten verwachting is het aan het enthousiast spelende Bergen gelukt een verdiende 4-2 over winning op Z.A.P. te behalen. Bij de aanvang bleek reeds, dat de gastheren zich niet zonder meer door hun geduchte tegen standers onder de voet zouden laten lopen. Verwoed zaten ze op de bal en met snelle aanvallen belaagden ze het doel der be zoekers. Bij een aanval van Bergen over de linkervleugel miste een der backs van Z.A.P. en het was J. Hoogvorst, die daar handig van profiteerde en de thuisclub na ongeveer tien minuten de leiding bezorgde, 1-0. Wat Z.A.P. ook probeerde om de balans weer in evenwicht te brengen, de ver dediging van B.S.V. gaf niet thuis. Het was wederom Bergen, dat na een snelle aanval uit zeer moeilijke positie de stand door een schitterend schot, waarbij de doelman der bezoekers een fout beging, op 2-0 bracht. De gasten zetten nu alles op alles om de achterstand in te lopen, doch de verdediging van de gastheren bleef de situatie meester, zij het ook, dat paal en lat wel eens een enkele maal hun zeer gewaardeerde hulp boden. Met 2-0 ging de rust in. Na hervatting zagen we terstond een fel aanvallend Z.A.P., maar de verdediging van Bergen, waarin Hottentot een uitstekende partij speelde, bleef het gevaar bezweren. Toch zou Z.A.P. de 2-0 achter stand iets inlopen. Toen bij een ingeschoten bal A. Urbanus, een der backs, deze met z'n hand uit het doel werkte, volgde een straf schop en bracht Nuyens de stand op 2-1. Zou de stand nu spoedig gelijk worden? De Bergenaren wisten van geen wijken. Bij een aanval was het J. de Beurs, die met een harde schuiver uit een kluwen van spelers de stand op 3-1 bracht. Wederom kwamen de bezoekers terug, maar in hun spel zat te weinig tempo om het de thuisclub moeilijk te maken. Ongeveer een kwartier vóór het einde gelukte het de rechtsbuiten van Z.A.P. om de stand op 3-2 te brengen. Verwoed werd er nu door de bezoekers gestreden om de gelijk maker. Deze bleef ecther uit. Wederom was het Hoogvorst, die snel reagerende op een door speelbal, op beheerste wijze scoor de, 4-2. Nu lieten de bezoekers de moed zakken en met 4-2 eindigde dit sportfeest. Een verheugd Bergen verliet het strijdperk. GROOTSE PLANNEN Stichting van een recreatie-centrum Duizenden vreemdelingen bren gen jaarlijks hun vacantie door in mooi Schoorl en zoeken daar ontspanning en gezondheid aan zee en in de duinen. Schoorl mag zich verheugen in een voorspoedige en gestage groei van het welvaart brengende vreemdelingenverkeer. Maar toch ziet Schoorl met lede ogen aan, hoe duizenden anderen als ships that pass in the night langs al dat gezondheid en ontspanning brengende trekken. Schoorl heeft geen magneet die hen trekt, een ogenblik vasthoudt. Schoorl heeft geen Keukenhof, geen Avifauna, geen kabelspoorbaan, die hen hoog boven 't duinlandschap een onvergetelijk uitzicht kan bieden over heel dat jachtgebied van een Teun de Jager. Zo was ook de gedachtengang van de eigenaar van „Klein Zwitserland", tot hij dezer dagen als een tweede Archimedes de vreugdekreet slaak te „Eureka", „ik heb gevonden". Hij zag in zijn verbeelding op het voormalige terrein van de barakken een groots recreatie centrum verrijzeneen groots restaurant met ruime terrassen, plaats biedend aan een 3 a 400 gasten, een vijver, waarin motor bootjes noodden tot spelevaren, 'n hertekamp, 'n kinderboerderij, een gemzenrots, een papagaaien laantje, een oriënteertafel, die een schitterend uitzicht bood over duinen en polders en meer heer lijkheden, die de thans in razende vaart voorbijtrekkende auto's een ogenblik tot verpozen zouden verleiden en de pensiongasten verstrooiing zouden kunnen bie den. Een architect bracht deze droombeelden, deze producten van rijke fantasie in tekening en zo konden belangstellenden in „Klein Zwitserland" kennis maken met dit grootse plan. Met meer dan gewone interesse werd alles beschouwd en na toe lichting van de hr H. A. Dorré, de schepper van de plannen, besproken. Toen het eerste enthousiasme wat geluwd en men uit de dro- menwereld was teruggekeerd tot de nuchtere werkelijkheid, kwam de vraag „Hoe is dat alles te financieren De heer Dorré deelde mede, reeds toezeggingen van buiten de gemeente te hebben ontvangen, doch was van mening, dat Schoorl zelf, dat toch in de eerste plaats de vruchten zou plukken van ver wezenlijking van deze plannen, die een nog snellere groei van het vreemdelingenbezoek zou be vorderen, zich eveneens zou in teresseren voor dit alles. Daartoe zal dezer dagen de ingezetenen een circulaire bereiken, waarin zij worden uitgenodigd hun finan ciële medewerking te verlenen om deze toekomstdromen te ver wezenlijken. N.B. Belangstellenden in een te stichten Recreatie- Oord kunnen inschrijven voor één of meer aandelen van f 250. Naam: Volledig adres: Toegezegd bedrag f Ondertekening, H. A. Dorré, Hotel „Klein Zwitserland", Schoorl WwUtad DE DUINSTREEK 28 October Dokter POOT, Telefoon 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan s Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m. a <J a a 'a j* O) c cd Hierlangs afknippen Verzoeke dit biljet uiterlijk 10 November a.s. te willen zenden aan

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1