<3MAti)eédui. Geheel nieuwe vinding aft Uet gedied van dciitnaututen. Mr. Opticiën D. W. PASTOOR „De JlusUtode Dutyeti hl*. Tijdschriften BIOSCOOP FILMMIEUWS. „FAREWELL TO YESTERDAY EGM0ND AAN ZEE BERGEN De laatste tijd komt het weer veel voor, dat loslopende honden schapen aanvallen en verminken. Ik doe een beroep op de eigenaren van honden om er zoveel als mogelijk is tegen te waken, dat hun hond alleen gaat rondzwerven. In voorkomende gevallen, zal de politie, ter bescherming van andermans eigendommen, genoodzaakt zijn zeer streng op te treden, waarmede het leven van de hond gemoeid kan zijn. DE BURGEMEESTER VAN BERGEN HOE HET WAS EN HOE HET MOET WORDEN Enige jaren voor de tweede wereldoorlog ontmoette ik een bekend Amsterdams type, bekend onder de naam Willem. Het vol gende kwam ik van hem te weten Hij was van beroep stucadoor maar hij had een ventvergunning voor potloden. In de loop der jaren had hij een aantal adressen gevonden waar men hem steeds iets gaf. Waar hij niets kreeg kwam hij niet terug. Als hij 40 ct had ontvangen werkte hij die dag niet meer. Hij had dan ge noeg voor zijn logement. De volgende dag begon hij dan weer te werken. Deze man was vol komen gelukkig, hij had geen andere behoeften. De Maatschappij zou er slecht uitzien als alle of ten minste het grootste deel van het Nederlandse Volk zijn voorbeeld zou volgen. Van een bestaan blijven van de staat zou geen sprake kunnen zijn daar de werkkracht van elke in woner nodig is voor het behoud van de staat. Als wij hiervan uitgaan is het ook van zelfsprekend dat de staat een werker, die zijn werkkracht in dienst van die staat stelde, een uitkering geeft als hij zelf te oud is geworden om in zijn onderhoud te voorzien. Laten wij nu eens nagaan hoe het vroeger was. Iemand die te oud was geworden om te werken was aangewezen op het Kerk genootschap of de liefdadigheid. Had hij goede voorspraak dan kreeg hij wel iets. Het geld hier voor werd opgehaald door de Diaconie. Voor de tweede wereldoorlog kregen wij de eerste staatsonder- steuning f 5,- voor een echtpaar- en f 3,- voor een enkel persoon. Het was ook in die goedkope tijd niet veel, maar het was geen aalmoes meer, het was 'n bedrag waar zij recht op hadden en juist een werkelijke verbetering. Na verklaren. Bodempensioen wil zeggen een uitkering voor elkeen die zijn krachten voor de staat gaf, ongeacht of deze iets gespaard heeft of een lijfrente of huisje bezit. Er zijn mensen die beweren dat in dit geval niet meer ge spaard zal worden. Ik waag hier van mening te verschillen. Het is onmogelijk om tijdens zijn leven zoveel te sparen voor een onbe zorgde oude dag, maar het is mijn vaste overtuiging dat er mensen zijn die zullen proberen een huisje bijeen te sparen zodat zij er iets beter voor staan als zij hun uit kering krijgen. Het bovenstaande zal U er, naar wij hopen, van over tuigd hebben dat het werk van „De Bond voor Staatspensioen" een doel nastreeft dat voor alle werkers in de Maatschappij een verbetering zal betekenen voor hun oude dag. Wilt U er ook aan mee helpen? Komt dan Zon dag 28 October a.s. naar de zaal van de hr Nic Schuyt, waar voor de bewoners van Schoorl wordt opgevoerd „Peggy m'n kind" door het gezelschap „De Flierefluiters' onder leiding van de heer Adolf Bouwmeester. G. „ALLES MOET WEG!" Ja, alles moet weg. Er is veel in de wereld dat we anders wensen. We zouden wel eens grondig opruiming willen houden, schoon schip maken. We zien in ons huis, in onze winkel, in onze om geving, in onze werkkring, in de maatschappij veel dat ons hindert, dat ons tegenstaat, dat verouderd is. Ruim het uit de weg! En zijn we zelf ook wel hele maal zoals we eigenlijk zouden willen zijn? We weten, lang niet alles slaagt, zoals we hoopten. We zitten vast aan oude ge woonten enOch, we bevinden ons midden tussen de „oude rommel". Maar, zien we wel altijd individueel aangepast volgens een gelaatsafdruk 1 Dus alleen volgens deze methode verkrijgbaar bij de tweede wereldoorlog kregen wij de steun van Drees zoals de uitkering volgens de Noodwet- Drees wordt genoemd. Nu was het bedrag wel hoger maar ook de levensstandaard was gestegen. Aan deze wet kleven een paar onrechtvaardigheden en wel: le dat de gemeenten in klassen zijn ingedeeld waardoor de eene wer ker toch meer krijgt als de andere hoewel beiden hun krachten gaven voor de zelfde staat. 2e krijgen zij die iets gespaard hebben of bijv. een lijfrente of huisje hebben gekocht minder. Hierdoor zullen waarschijnlijk vele oude mensen hun geld liever vóór die tijd opnemen. En dit juist in een tijd dat de regering oproept om te sparen. Verder is de Noodwet- Drees nog steeds een noodwet die ingetrokken kan worden, hoe wel ik niet geloof dat in de beide kamers een partij zijn stem er tegen zal geven. Toch is dit alles een onhoudbare toestand. Reeds ongeveer 60 jaar geleden waren er mensen die het juist gezien hadden en deze richtten de Bond voor Staatspensioen op. Wat wil deze bond. Het doel is te komen tot 'n premievrij bodem pensioen. Wat premievrij bete kent is wel niet nodig nader te „GABR 1 E L A de „come-back" van ZARAH LEANDER", „TROMBA" AFSCHEID VAN HET VERLEDEN. Korte samenvatting van de inhoud „AFSCHEID VAN HET VERLEDEN", een verleden, dat bloedig en tragisch was in de archieven van „Movietonews dank zij het werk van de bekwaamste cameramen ter wereld, op celluloid bewaard bleef, is een samenvatting van de belangrijkste politieke en militaire gebeurtenissen der laatste 33 jaren. Het begin laat de beroemde Wilson-declaration" zien en de chaos na de oorlog van '14'18. Stakingen, onlusten en revolu tionaire dreiging De mars naar Rome onder leiding van een zekere Mussolini demonstraties van werklozen in alle hoofd steden Een „Boom "periode in de V.S. met „New-Look charleston, zijden kousen, wolkenkrabbers, lopende band en afbeta lingssysteem. Dan spat de Wall-Street-zeepbel uiteen met wilde spe culaties, gesloten fabrieken en banken en 12 millioen werklozen in 1932. De depressie zwiept als een orkaan over de aardbol. Niemand weet wat te doen, behalve de Duitse superdemagoog. Hij belooft iedereen alles. De bruine terreur marcheert op. Haat ettert, breekt los en zwart vergif verspreidt zich. Boter wordt vervangen door kanonnen en vliegtuigen en Mussolini, thans oppermachtig, acht de tijd rijp om Haile Selassie's Keizerrijk binnen te vallen. De zwarte Heerser krijgt althans iets van de volkenbond, namelijk een beleefd applausje. De dictators zetten het leuke spelletje rustig voort. Het Rijnland, Oostenrijk en, ondanks Chamberlain met paraplu en een vodje papier, Tsjecho-Slowakije. Ten laatste komt de dag. Gelijk een goed detective verhaal verrast de ontwikkeling let terlijk iedereen. Molotof en Von Ribbentrop teke nen een verdrag en Polen wordt in luttele dag n onder de voet ge lopen. De Fran sen versterken koortshaastig hun Maginot-linie en de Britten ver trouwen op hun vloot. Maanden gaan voorbij. Op 10 Mei likken de vlammen over front DE SCHOORLSE BUURT WINKELIERS Deze winkeliers zijn van me ning dat het Sint Nicolaasfeest voor het bij hen kopende publiek ook nog een extra Sint Nicolaas verrassing zal geven en hebben het initiatief genomen om een grote Spaaractie op touw te zetten. Zij zullen een volledige uiteen zetting van hun actie geven in een door deze winkeliers geza menlijk uit te geven courant. Men zie de advertentie in dit blad. dat het zo uit de tijd is? Wel, het Cabaret en de Revue bieden ons op 't toneel de Spiegel van het Leven. Daardoor zien we soms op pakkende, amusante, op flitsende wijze het beeld van onszelf, van de mensen, van de wereld. O, zeker, soms is dat beeld wat scherp aangezet, een tikje overdreven, als in een lach spiegel. Maar, wie lacht niet graag eens om een ander, om zichzelf i Enfin, de politieke Cabaret groep „De Rode Koers", die de laatste jaren groeiende successen oogst en volle zalen trekt, komt naar Schoorl. U krijgt de gelegen heid voor een paar kwartjes deze groep jonge enthousiaste spelers te zien optreden. Dezelfde com missie, die voor twee jaren Willem van Capellen en dit jaar Frans Nienhuys voor Schoorl engageerde en daarmee prachtige opvoeringen verzorgde, heeft vol vertrouwen dat U deze kans niet zult ver zuimen „Alles moet weg!(Ook de kaarten!) Zie advertentie. Boekh. C. Oldenburg, Schoorl Ingezonden Stukken een duizenden kilo meters aan de nacht. Denemarken wordt genomen, Noorwegen overweldigd, Neder land verpletterd, België verslagen, Frankrijk gebeukt. Op 14 Juni valt Parijs en op de stranden van Duinkerken is Engelands levens bloed verzameld. Onder leiding van „Big Bill" Ironside voltrekt zich het wonder van een door moed en wilskracht geïnspireerde evacu atie, waarbij 350.000 manschappen over het Kanaal worden gebracht. Frankrijk's doodgravers grijpen naar de macht en in de V.S. maakt de ineenstorting van Frankrijk een einde aan de veiligheidsillusie. President Roosevelt laat alle wapenen en schepen die gemist kunnen worden aan Engeland overdragen, Engeland dat 82 dagen lang het doelwit van Nazi-vliegtuigen is en dank zij de helden van de R.A.F. een gevecht overleeft, dat eeuwig te boek zal staan in de geschie denis der menselijke dapperheid. 60.000 burgers worden gedood, maar geheel alleen vechten de Britten door voor een vrije wereld. Chur chill kan aanvankelijk slechts bloed, zweet en tranen in het vooruit zicht stellen, maar drukt rotsvast vertrouwen uit in zijn bekende klassieke redevoering. Op 22 Juni vallen de Nazi's Rusland binnen van de Baltische tot de Zwarte Zee. Tanks verslinden de aarde, maar krijgen steeds meer te verorberen. De Duitsers leren de Russische winter kennen. Vanaf dat moment is Hitier verloren En nu Japan Op 7 December wordt Pearl Harbour ge bombardeerd en een groot deel van Amerika's slagvloot gaat ver loren. Onder leiding van F. D. Roosevelt voltrekt zich de algemene mobilisatie. Pas op 7 Mei 1942 krijgen de Jappen een eerste neder laag in de Koraalzee te incasseren. Een maand later bij Midway weer een. Weliswaar zijn de verliezen zwaar, maar de situatie in de Pacific verbetert zienderogen. In Afrika wordt na aanvankelijk zware nederlagen een roemrijke overwinning behaald door het 8e leger onder Montgomery. Het Afrika-korps wordt Egypte en Libië uitgejaagd, mede door de eerste Amerikaanse stoottroepen in het Westen. Dan volgt de enorme amphibische operatie waarbij Noord-Afrika onder geallieerd com mando komt. De wereld spreekt over Eisenhower, Patton Jr en Bradley. Na de conferentie te Casablanca volgt de invasie van Si cilië, gevolgd door de invasie in Italië. Het fascistische regime zakt ineen als een huis op rotte funderingen. De Italiaanse vloot wordt uitgeleverd. De Duitsers echter zetten de strijd voort. Monte Casino wordt bestormd, Rome veroverd, maar Duitsland blijft het doel. En eindelijk ten laatste komt de grote invasie, het antwoord op de gebeden van millioenen. De Nazi's in Frankrijk worden verplet terd. Frankrijk wordt snel bevrijd evenals een deel van België. De overwinningen zijn thans aan de geallieerden. Overal wordt de vij and in Oost en Wesc teruggedreven. Als Duitsland capituleert en Japan blijft doorvechten, wordt het besluit genomen om de atoom bom te werpen. Dan is het voorbij. Generaal Mac. Arthur neemt de onvoorwaardelijke overgave van de vijand in ontvangst. Dan is de oorlog voorbij. Concentratiekampen stromen leeg ontheemden zijn er bij millioenen. De nasleep van de oorlog is on beschrijfelijk. Het instituut der Verenigde Naties wordt in het leven geroepen. Echter tot op de huidige dag door de Russische machthebbers ge saboteerd. We zitten midden in de oorlog op Korea. Een 3e wereld oorlog dreigt, maar de fatale les uit het verleden is begrepen. Agressie zal met agressie worden gekeerd en de vrede kan alleen worden verzekerd door de gezamenlijke krachtsinspanningen van de volkeren der Verenigde Naties. ALGEMENE V.V.V. BELANGEN boven het Noordzeekanaal II Ondergetekende zal proberen uiteen te zetten, de volgens hem te volgen richtlijnen in het zuiver algemene V.V.V. belang van Bergen. Alvorens daartoe over te gaan, wil hij een gemaakte fout ten opzichte van de V.V.V. Alkmaar, zo het ten minste als een fout kan worden aangemerkt, waar hij persoonlijk niet van overtuigd is, en ook ter zake en tot oor delen bevoegde personen dit vol komen met hem eens zijn, toch recht zetten. Wil men oordelen, dan moet men de persoon als schrijver kennen en bovenal goed en aandachtig lezen. Persoonlijk wordt door hem het standpunt ingenomen dat hij het zelf alleen niet weet, dat er altijd mensen zijn die het beter kunnen weten. Men moet in zijn oordeel altijd objectief zijn en blijven en boven dien zelfcritiek durven toepassen, wat helaas maar al te vaak ver geten wordt. Met de heer Spaanderman, directeur van de V.V.V. Alkmaar is hij het volgende overeenge komen, hetwelk door beiden is ondertekend „Dat in een onderhoud met de heer Spaanderman blijkt, het V.V.V. belang daar in goede handen te zijn en de situatie wat het hotelwezen betreft geheel anders dan in de badplaatsen te liggen". Wat Bergen betreft, ziet hij als eerste eis om werkelijk alle moeilijkheden en wrijfpunten in één klap weg te nemen, dat uit alle takken van bedrijf, dus ook hotels en pensions, uit hun midden twee personen worden aange wezen, die niet alleen het volste vertrouwen hebben, maar boven dien tot onpartijdig oordelen in staat zijn, en bovenal de grote lijnen kunnen volgen, zonder al te egoïstische tendenzen. Men be hoeft zeker niet het persoonlijk of groepsbelang uit het oog te verliezen, want wanneer men het zuiver algemeen V.V.V. belang behartigt is het eigerbelang het best verzekerd. Deze vertegen woordigers der groepen, die e'k voor zich een groot aantal leden vertegenwoordigen, bespreken ge durende de wintertijd met de kop stukken der plaatselijke V.V.V., de plannen voor het komende seizoen en stellen het program daarvoor op. Bovendien worden alle interne V.V.V. aangelegen heden op zo objectief mogelijke wijze onder de loupe genomen. Door deze wijze van werken, worden alle moeilijkheden in de toekomst voorkomen, daar iedere tak van bedrijf voor de algemene gang van zaken, niet alleen ver antwoordelijk, maar bovendien aansprakelijk is. Dus geen grote vergaderingen meer, maar intense arbeid. Bovendien wordt een commissie van uitvoering der gemaakte plannen samengesteld uit mensen die daarvoor de tijd hebben en werken willen ten bate van het algemeen V.V.V. belang, zonder meer. Wel jaarlijks een of twee alge mene vergaderingen, waar de plannen aan de leden worden uiteengezet. Deze behoeven echter nooit lang te duren, zodat voor pro paganda of iets dergelijks, daarna een V.V.V.- of culturele film ver toond kan worden of gelegenheid overblijft voor een spreker, die het algemeen V.V.V. belang uit eenzet. Dan wordt het voor de leden een gezellige avond en is ieder een tevreden, daar hij zijn be langen behoorlijk behartigd weet. Tenslotte nog iets over de foutieve werkwijze der z.g. contactcom missie. Hiermede heeft men de algehele verontwaardiging der zakenmensen op zijn hals gehaald en zeer terecht. Het geeft totaal geen pas dat een commissie van winkeliers, zonder meer, maar een extra heffing oplegt. Wanneer deze commissie haar taak goed opvat, dan wordt elke winkelier persoonlijk bezocht, ter bespreking van het doel, met de vraagwat had U gedacht er voor over te hebben, dit aan de hand van uw inkomsten, ver kregen door het vreemdelingen verkeer. Op deze wijze doen de mensen het zelf. Hij weet wel, dat daar veel werk aan verbonden is. Ziet men echter tegen serieus en productief werken op, begin er dan niet aan. Vat een taak, welke dan ook in uw leven, nooit op als een erebaantje. Er zijn mensen nodig met liefde en enthousiasme, die werken kunnen maar bovenal werken willendaar komt het in een teruggaande tijd op aan. Men vergete vooral niet en dat moet ieder goed in het oog houden, dat zonder een tot het uiterste opgevoerd vreemde lingenverkeer, 'n plaats als Bergen, die daar geheel op is ingesteld, volkomen verarmt. Verder zijn er nog tal van interne aangelegenheden, die be sproken dienen te worden, maar die met de publicatie van de algemene richtlijnen niets uit staande hebben en alleen en beter in klein verband behandeld kunnen worden. Het doel van dit schrijven is niet anders, dan het algemeen en in de eerste plaats het belang van Bergen te dienen en de ge moederen van al de ontevredenen te helpen bekoelen, dus bovenal om de goede gang van zaken te te bevorderen. Mocht men menen, dat hij alleen maar critiek wenst te geven, dan heeft men het mis. Zo op zijn medewerking prijs wordt gesteld, is hij gaarne ge negen ook daadwerkelijk zijn beste krachten te geven voor zijn ideaal een bloeiende V.V.V. en een welvarend Bergen. Tot slot volgende maal iets over het kampeervraagstuk. Hartelijk dank voor de ver leende plaatsruimte, H. H. W. KLEIJBERG U WEET dat in een vereniging aan de leden rekening en verantwoording wordt gedaan. Daarop heeft een lid recht uit hoofde van zijn medezeggen schap. Onze leden krijgen elk jaar een jaarverslag toegezonden. Zij blijven dus op de hoogte. Wan neer U instemt met onze gedach ten, dat het begraven der over ledenen geen zaak mag zijn van winstbejag maar een daad van gemeenschapszin, dan is of wordt U ook lid, temeer waar de con tributie laag is, n.l. per gezin f 0,50 per jaar. De Associatie Uitvaartverzorging voor Alkmaar en Omstreken is daarom Uw vereniging. Geef ons Uw adres op en wij noteren U als lid of indien U dit wenst bezoeken wij U tot het geven van nadere in lichtingen. Het Bestuur T. Bonsema, voor zitter, J. G. den Hollander, secre taris, J. Kwast, penningmeester, Korte Lycéumstraat 13, telefoon 4014, Alkmaar. NIEUWE ZAAK GEOPEND Opnieuw is aan het Pompplein een nieuwe zaak geopend. De heer L. Dekker, die ook vroeger op het Pompplein zijn zaak had, die tijdens de oorlog werd afge broken, heeft in een schitterend nieuw pand zijn boekhandel, annex speelgoedafdeling heropend. Velen gaVen bij de opening blijk van hun belangstelling, die zich ook uitte in een schat van bloemen, die de zaak bij eerste oogopslag op een bloemenzaak deden lijken Burgemeester Niele^ sprak het officiële openingswoord. Hij sprak de vreugde der gemeente uit over deze aanwinst, die tevens getuigt van de ondernemingsgeest der ingezetenen, van wie er nu reeds verschiedene hun zaak na de oorlog hebben herbouwd en her opend. Hij wenste de heer Dekker geluk en veel succes. De heer Dekker sprak woorden van dank, waarna de genodigden verversingen werden aangeboden en gelegenheid bestond de nieuwe zaak te bekijken. Inderdaad is deze moderne zaak, met een mooie winkel en een afzonderlijke afdeling voor speel goederen, een aanwinst voor de gemeente. Onze proefnemingen zijn geslaagd, het resultaat is verrassend Wij brengen U een prachtig allround glasbrilmontuur van plastic vervaardigd De passing van dit montuur volgens deze Amerikaanse methode is voor Nederland geheel nieuw en we prijzen ons gelukkig dit systeem als eerste Nederlandse Opticien bij onze clientele te mogen presenteren. Tevens zijn wij thans in staat, middels dit systeem al onze monturen, zo nodig, te corrigeren, hetwelk voor U geen extra kosten medebrengt. Het montuur is niet duurder dan een ander goed montuur, is echter wel veel solider en door deze nieuwe methode, in pasvorm niet te overtreffen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen Telefonische afspraken onder no 2202, Bergen Nh. Hoflaan 2, Bergen Nh. Erkend leverancier alle Ziekenfondsen SCHOORL, Café „De Rustende jager", Dinsdagavond van 7^8 uur Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur toegang 18 jaar. Zaterdag-, Maandag-, Woensdagavond 8 uur 2.30 uurDe grootste circusfilm van deze tijd W oensdagmiddag Toegang 18 jaar. I In het kader van het bijzondere programma, Donderdag 1 Nov» 2.30 en 8 uur, de actueelste film van de laatste 34 jaar Overzicht vanaf het Verdrag van Versailles tot Korea. Toegang 14 jaar. ft Truman- in de schijn- Eisenhower - Montgomery Mc. Arthur Churchill en Bradley als grimmige acteurs werpers van het wereldgebeuren! Van WW FAREWELL TD YESTERDAY) De grootste militaire documentaire, ooit vervaardigd I Ingezonden Mededeling.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2