WeMlaé 99 99 Sdtó'GË'V' j(ó&Ó-C BERGEN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 28e JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef hoopt dit voorjaar „Die Schöpfung" uit te voeren. Zij, die nog lid wensen te worden, kunnen zich op de eerstvolgende repetitie, a.s. Dinsdagavond om 8 uur opgeven. HET WITTE KRUIS VERGADERDE Het bestuur van „Het Witte Kruis" te Bergen verklaarde in de laatst gehouden ledenvergade ring, bij het bevorderen van de volksgezondheid in het algemeen, dus zonder onderscheid te maken naar rang, stand, geloof of poli tieke richting, bereid te zijn met anderen samen te werken, doch baas te willen blijven in eigen huis. Na de opening en goedkeuring der notulen volgde de mededeling, dat in de tweede helft van No vember een film op medisch ge bied zal worden vertoond en dat Zr Van Engeland een cursus zal geven in ziekenverpleging thuis. Aan het uitgebreide jaarverslag ontlenen wij het volgende. Het ledental gaat in stijgende lijn, en bedroeg aan het einde van het jaar 1150. De gehoopte verbouwing van het wijkgebouw was nog niet uitgevoerd. Het verplegingsmate- riaal verkeert in goede staat en werd door aanschaffing op peil gehouden. 706 maal werden voor Witte en Wit-Gele Kruis artikelen in bruikleen gegeven. In de loop van het jaar werden 2490 be zoeken afgelegd in 118 gezinnen. Voor zuigelingenzorg 145 be zoeken in 70 gezinnen, 114 maal was in 20 gezinnen een bezoek nodig met het oog op T.B.C. bestrijding en in verband met de schoolartsendienst volgden nog 26 bezoeken in 24 gezinnen. 241 patiënten meldden zich om hulp bij het wijkgebouw. Het eigenlijke werk van de afdeling lag vooral op het gebied van de T.B.C.- bestrijding en kinderuitzending. Op 31 December werden in totaal drie verpleegd. De kosten groot f 3835,25 werden als sub sidie van de gemeente terug ontvangen. Van de 7 ligtenten waren er gemiddeld 2 in gebruik. De af deling verleende bemiddeling bij de uitzending van 12 kinderen naar vacantiekolonies. Van de kosten groot f 1615,51 werd de helft als subsidie terug ontvangen van de gemeente. Met ingang van 1 Juli werd de gelegenheid tot bestraling met de hoogtezon in het wijkgebouw opgeheven. Zr Postumus werd dank gezegd voor haar toegewijde hulp. Op 11 Februari 1950 werd op verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis een gezamenlijke bestuursvergadering belegd ten einde hangende kwesties te be spreken. Aan de hand van het financiële resultaat over 1949 kon worden aangetoond, dat aan de wens van het Wit-Gele Kruis tot verlaging van de jaarlijkse bij drage slechts kon worden voldaan, als de exploitatie van de hoogte- zon minder kostbaar zou worden. Toen dit niet ging, werd besloten tot stopzetting. Uit het financieel verslag over 1950 zou moeten blijken in hoeverre de bijdrage van het Wit-Gele Kruis zou kunnen worden verlaagd. De aandacht werd er verder op gevestigd, dat Het Witte Kruis ook zijn bemiddeling verleent bij het uitzenden van kinderen van niet-leden. Hiervan ontvangt het slechts de helft terug als subsidie. Naar aanleiding van de in het jaarverslag genoemde bestuurs vergadering van de beide besturen van Het Witte Kruis en Het Wit-Gele Kruis op 11 Februari 1950 merkte de voorzitter, de hr W. de Vries, het volgende op. Na de in goede harmonie ge voerde bespreking op 11 Februari 1950, waarbij was afgesproken, dat het resultaat van de rekening 1950 zou worden afgewacht om te kunnen beoordelen of de bij drage, die Het Wit-Gele Kruis jaarlijks aan Het Witte Kruis verschuldigd is, eventueel zou kunnen worden verlaagd, had het bestuur tot zijn grote verwonde ring uit een verslag vernomen, dat enkele leden van het bestuur van Het Wit-Gele Kruis in de ledenvergadering van 23 Februari 1951 de leden hadden menen te kunnen mededelen, dat de be sprekingen om te komen tot ver laging van de bijdrage geen suc ces hadden gehad. Van de zijde van Het Witte Kruis was echter nog geen enkel afwijzend ant woord gegeven en de in de beste harmonie gemaakt afspraak liep nog. Verder protesteerde de voor zitter krachtig tegen de bewering, dat de penningmeester van Het Witte Kruis, de grootste tegen stander zou zijn, die elke toe nadering halstarrig weigerde. In het bestuur bestaat volledige overeenstemming wat betreft de in deze te volgen gedragslijn. Wat de stichting van 'n eigen magazijn betreft, meende de voor zitter dat dit voor Het Witte Kruis te verkiezen v as boven het moeten samenwerken met bestuursleden van een andere vereniging die door onjuiste voor lichting hun leden tegen Het Witte Kruis in het harnas jagen. Financiën De rekening van Het Witte Kruis sloot in Ontvangsten en Uitgaven met f 12624,26 en een saldo van f 8450,11. Het begin- saldo was f 8504,14. Voor de T.B.C.-bestrijding waren de ontvangsten f 4898,71, waarbij een saldo van f 567,94 over '49, en de uitgaven f4367,58. Saldo f 531,13. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren v.d. Berg en C. Dys. Bij de begroting voor 1952 werd een verlaging van 25 cent per lid vastgesteld. Elk jaar zal opnieuw de mogelijkheid worden nagegaan. In de plaats van de heer v. d. Velde, die zich niet herkiesbaar stelde, &erd benoemd de heer J. Rampen. Met beschrijvingsbrief Alge mene Vergadering en Rondvraag werd de vergadering besloten. Bij de begroting voor 1952 werd de door het W4t-Gele Kruis verschuldigde bijdrage verlaagd met 25 cent per lid onder voorbehoud. BAZAR voor kerkelijke doeleinden mocht zich in een druk bezoek verheugen De Vrijzinnige Herv. Vrouwen vereniging organiseerde Maandag en Dinsdag een bazar in de Openbare School aan het Spaanse Pad. De opbrengst is bestemd voor kerkelijke doeleinden. De bezoeksters konden haar hart ophalen aan een prachtige verzameling van handwerken. Spreien, kleedjes, kussens, sjaaltjes pitriet- en raffiawerk, corsages, koraalwerk, babyartikelen wekten algemeen bewondering. Er werd dan ook druk verkocht en vele artikelen werden nog nabesteld. Verschillende vermakelijkheden als sjoelbak, bussengooien, een klok, spijkerslaan en een rad van avontuur enz. hielpen verder ijverig mee om de bezoekers te ontlasten van overtollige dubbel tjes, waarvoor het Provinciaal Centrum „De Haaf" en de Kerk voogdij wel 'n goede bestemming weten. Bij sluiting van de bazar bleken de ontvangsten in totaal f 1150,- te hebben bedragen. De uitslag der verloting is als volgt: Witte loten (in voorver koop), le prijs Sprei, no. 20; 2e prijs Handwerk no, 41 3e prijs Handwerk no. 64; Blauwe loten, Sprei, no. 349Rode loten, Kus sen, no. 373; Paarse loten, le prijs, Pitriet mandje, no. 289; 2e prijs klein pitriet mandje, no. 398. De prijzen zijn af te halen bij Mevr. v.d. Berg, Ruïnelaan 19. SIMAVI-COLLECTE De opbrengst van de SIMAVI- collecte te Bergen bedraagt dit jaar f640,-, waarvoor wij hierbij hartelijk dank zeggen aan de ge vers en tevens aan de collectrices. Het dagelijks bestuur U.V.V. DE TONEELVERENIGING „SINT JAN" OPENDE HET SEIZOEN De spelers van „St. Jan" opende Donderdagavond het seizoen met 'n pracht uitvoering van „Hyena's aan de grens" door Will Braken- berg. Zij hebben met deze „Greep uit het smokkelaarsleven" wel 'n zeer gelukkige greep gedaan. De geheel volle zaal heeft tot het laatste ogenblik geboeid het spel van corruptie, misdaad en liefde gevolgd. De spanning week geen moment. Het spel speelt op een dorp aan de Belgische grens ten huize van de kassier en wethouder Nol Brons. Een duistere figuur, deze leider van de smokkelbende, deze smokkelkoning, die zijn positie misbruikte om op grote schaal te smokkelen: zijn „vriendin" Marion kostte hem handen vol geld en hij en zijn rechterhand Rien deinzen voor niets terug om zich dat te verschaffen. Door omkoperij van ambtenaren en zelfs door het uit de weg ruimen van wie hen de tocht over de grens wil beletten, weten ze lange tijd hun doel te bereiken. Ten slotte lopen ze tegen de lamp en moeten ze boeten voor hun daden. Als de oude opperwachtmeester in zijn strijd tegen de hyena's aan de grens gevallen is, komt het keerpunt. Een tweetal recher cheurs van de Centrale Recherche komt naar het dorpde een ver momd als zonderling vacantie- ganger die zijn tijd doorbrengt met hengelen, de andere, de zoon van de geliquideerde opper, als journalist. Zij hebben succes met hun speurtocht en net als de bende zijn plannen om deze speurder uit de weg te ruimen, denkt uit te voeren, slaat de politie toe. Alleen Nol, de hoofd persoon, blijft door een motor ongeluk buiten bereik van de wrekende arm der gerechtigheid. Het publiek uitte zijn grote bewondering voor de prachtige vertolking van dit spannende spel, met een hartelijk applaus. Aat Groot gaf een prachtige vertolking van de smokkelkoning. Trien Wijbenga-Tiebie was als zijn „vriendin" onverbeterlijk. Jan van Stralen speelde voor adjudant van de koning. Ali Schil der was de huissloof. Gré Bijwaard- v. Campenhout maakte iets moois van de gedesillusionneerde doch ter van de hoofdpersoon en wekte vaak ontroering. De beide recher cheurs waren Wout Evers en Ben Tiebie, waarvan de laatste als hengelaar zorgde voor de vrolijke noot. Tenslotte vervulde Joop Govers de rol van de plichts getrouwe Opper en was Rein Beukers de Ambtenaar, die tot zijn grote spijt bezweek voor de verleiding van het geld. Spelers en regisseur Jaap van Baar kunnen met grote voldoening op deze eerste avond terugzien. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. MET Dr MELCHIOR DWARS DOOR OOST-AFRIKA De Zaterdagavond door K.J. V.O. en N.V. georganiseerde culturele avond trok weer grote belangstel ling: de globe-trotter Dr Melchior, o.m. bekend door zijn tocht met de Willem Barendsz, kwajn met reisindrukken over Oost-Afrika. Oost-Afrika, het oude Duits- Oost-Afrika, na 1918 mandaats- gebied, waarin Engeland de rol van kindermeisje vervult. Spreker gaf in woord en beeld een indruk van wat eens genoemd is „no man's baby", een verschopt weeskind. Langs vaak onbegaan bare wegen, veelal slechts wild paden, voerde Dr Melchior zijn gehoor vanaf Bagamoya, eens een centrum van de mensonterende slavenhandel, voorbij de Kilimand- jaro, Afrika's hoogste berg, door heel dit door de Westerse be schaving vrijwel onberoerde ge bied. Kokosplantages, bananen tuinen, met dor gras en warrig struikgewas bedekte steppen, aca cia's, apenbroodbomen, maisvel- den, sisalaanplantingen (een vezel voor touw en jute gevende agave) enz. wisselden elkaar af. In dit tropisch gebied, waar een gezegend klimaat twee oog sten per jaar mogelijk maakt, leeft de schaarse bevolking als God in Frankrijk?? Er heerst wel geen woningnood, geen werk loosheid, geen wettelijke voor schriften leggen de vrijheid aan banden, maar toch voelt de neger zich steeds belaagd door tsetse- vlieg,diede slaapziekte verbreidt en de malariamug, die hele stre ken ontvolken. En dan is er de verlammende angst voor geesten en toverij. Missie en zending doen wat ze kunnen om de neger te bevrijden van deze angst, maar staan voor een hopeloze taak. Bij het schetsen van de levens loop van de neger vanaf de ge boorte, had Dr Melchior telkens weer gelegenheid te wijzen op de door bijgeloof ontstane hemel tergende toestanden. Hier ligt een mooie taak voor de medische wereld om „r.o man's baby", dit onverzorgde zieke kindje, te helpen. De aandacht werd ook geves tigd op het hier heersende „ma triarchaat", de heerschappij van de vrouw: de stam, de familie draagt de naam van de vrouw, het kind heet naar de moeder. De heer L. Schuil vertolkte de waardering van het publiek, toen hij Dr Melchior hartelijk dank zei voor zijn boeiende voordracht. Lezing Chr. Wentinck „MODERNE KUNST" Het winterprogramma van het Kunstenaars Centrum wordt op Donderdag 8 November a.s. ge opend met een causerie van de hr Chr. Wentinck, de begaafde kunstcriticus van Elseviers Week blad. De heer Wentinck zal over „Moderne Kunst" spreken, doch in het bijzonder over moderne beeldhouwkunst, waaraan totdus- ver in de lezingen van het Cen trum nog geen speciale aandacht was gewijd. Het gesprokene zal met lichtbeelden worden verdui delijkt. De reductie, die de contribu- tanten genieten, geldt ook voor hen, die zich thans voor'51 als lid opgeven en tegelijk hun contri butie voldoen. Deze lezing in Uw aandacht aanbevelend verwijzen wij verder gaarne naar de annonce in dit nummer. COïDUCATIE EN COïNSTRUCTIE Voor de Ouders van de leer lingen der Middelbare Meisjes school te Bergen sprak op Woens dag 24 October de psycholoog Drs J. v. Gelder uit Amersfoort over bovenstaand onderwerp. De inleider bleek 'n overtuigd voor stander te zijn van gezamenlijke opvoeding van jongens en meis jes, maar hij betoogde op psycho logische gronden, dat gezamenlijk onderwijs grote bezwaren heeft en, waar de bestaande Middelbare Scholen typische jongensscholen zijn, aan de vrouwelijke psyche geweld doet. Zijn ideaal is een grote onderwijsinrichting, waar jongens en meisjes elkaar ont moeten bij gemeenschappelijke taken, maar waar zij in de meeste lessen gescheiden zijn. Zolang dergelijke scholen niet bestaan, zolang het „leren" hoofdzaak blijft en de „educatie" bijzaak is, kan van „coëducatie" nauwelijks worden gesproken en doet men wijs speciale meisjesscholen voor de opgroeiende dochters te kiezen. Bij de discussie werd de opmer king gemaakt, dat de gemengde jeugdbeweging een aanvullende taak heeft, indien de coïnstructie op de scholen ontbreekt. ZONDAGSDIENST ARTSEN ALKMAARSE HUISVROUWEN EN FLORA'S KINDEREN De Afdeling Alkmaar van de Nederlandse Ver. van Huisvrou wen kwam Woensdagmiddag naar Bergen om daar in de Dancing van „De Rustende Jager" door Mejuffrouw G. P. Zimmermann te 's Gravenhage te worden in gewijd in de geheimen van het „Bloemenschikken". Mevr. D. M. v. Riet-Top, die voor de presidente Mevrouw Swanenburg de Veye, die wegens ziekte verstek moest laten gaan, deze middag de honneurs waar nam, heette de dames welkom en sprak er haar vreugde over uit, dat zovelen naar Bergen waren gekomen. Zij deelde mede, dat de dames in November een interessante filmmiddag wacht. Mej. Zimmermann, deze tove naarster met bloemen en groen, waarschuwde de aanwezigen er voor zich geen illusies te maken, dat ze over een paar uurtjes als volleerde vakmensen naar huis zouden terugkeren. De bedoeling was de dames een beetje wegwijs te maken. Om vakman te worden is opleiding en routine vereist; de leek heeft dit voor, dat hij een grotere keuze materiaal heeft dan de vakman die afhankelijk is van de markt, en. dat hij aan het werk een persoonlijk cachet kan geven. Waar de dames meer gebrand waren op de practijk dan op veel theorie, bepaalde Mej. Zimmermann zich tot de mededeling, dat het moderne bloemenschikken is gebaseerd op Japanse bloemencultuur, en dat men van de Japannezen alleen het decoratieve element had overge nomen. Met vaardige vingers toverde zij vervolgens uit weinig materiaal bloemstukken, die de bewondering van de aanwezigen wegdroegen. Het eerste applaus goldt een corsage, waarbij gewezen werd op het gebruik van ijzerdraad. Duidelijk werd gedemonstreerd het verschil tussen de ouderwetse opmaak van 'n vaas en de mo derne opmaak. Het gebruik van kippengaas en stopgroen was voor de meesten iets nieuws. Belangrijk bleek ook 't gebruik van bij mate riaalwaarvan alleen al wat moois viel te maken. Ook het opmaken van een schaal werd met de meeste aandacht gevolgd. Ook fruit en groenten, kunnen, zoals bleek, wonderen doen. Onder applaus van de aanwe zigen bracht Mevr. v. Riet-Top Mej. Zimmermann dank voor deze allergenoeglijkste middag. Tenslotte werd nog medege deeld, dat wordt overwogen om in de naaste toekomst een cursus in het bloemenschikken te orga niseren onder leiding van Mej. Zimmermann. NIEUWE VINDING op het gebied van brilmonturen Nieuwsgierig geworden door de telken male herhaalde adver tentie in ons blad betreffende een nieuwe vinding op het gebied van brilmonturen, wendden wij ons dezer dagen tot de heer D. W. Pastoor, Mr Opticiën te Bergen, om nadere inlichtingen. De hr P. moest ons echter ten dele teleur stellen, n.l. daar waar het ging om technische bijzonder heden aangaande deze vinding. Deze zou trouwens wellicht wei nig interessant voor onze lezers zijn. Wel was de heer P. gaarne bereid enige uitleg te geven be treffende het beoogde doel en resultaat van deze vinding. Uitgaande van de gedachte, dat aan een bril heden ten dage hoge eisen worden gesteld, zowel aesthetisch als ook duurzaamheid en uiterst correcte pasvorm, zo dient deze bril maatwerk te zijn, en daarom individueel aan gepast en gemodelleerd, waarbij nooit of te nimmer de optische kwaliteiten in het gedrang mogen komen. Om dit doel te bereiken, aldus de heer P, ben ik begonnen met het uitkienen van een methode waardoor het mogelijk zou zijn een goede en betrouwbare afdruk van het gelaat te maken. Hierin zijn we gelukkig geslaagd en het vergt thans luttele minuten om een gipsmodel van het gelaat of een gedeelte daarvan te maken. Dit is op zichzelf echter geen uitvinding van ons, in het buiten land n.l. wordt er op dit gebied veel geëxperimenteerd en de door mij gevonden methode is dan ook een samenstelling van enkele al daar gevoerde systemen. Wat men, voor zover ik kan nagaan, nog niet heeft toegepast is het volgende. Een bestaand model om te vormen naar 'n gipsmodel, zonder dat het montuur geweld wordt aangedaan. Wel vervaardigt men montu ren uit de hand gemaakt, dus handwerk, maar deze komen over het algemeen veel en veel te duur voor de gemiddelde beurs. Het is ons dus mogelijk, thans ieder willekeurig montuur, om te vormen in de eigen gelaatsvorm, mits dit montuur van goede kwaliteit is. Dat wij hiermede succes heb ben blijkt wel allermeest, uit de interesse hiervoor betoond door collega's uit diverse delen van ons land. Voorlopig denkt de hr P. er echter niet over van deze methode de werkgeheimen prijs te geven, gezien dit nog meerdere mogelijkheden in zich bergt, welke hij zich een eer rekent deze per soonlijk verder uit te werken. Een, in dit verband, bijzonder de aandacht vragende bril, is een Italiaanse creatie, welke hier in Nederland is ingevoerd. Het is een bijzonder fraai gevormd mon tuur, van onder enkel glas, van boven voorzien van een sierlijk gebogen en in kleuren uitgevoerde rand. Dit montuur, dat vanwege zijn charme werd geliefd, maar om zijn pasvorm werd verfoeid, is door deze methode thans, een der mooiste hulpmiddelen der heden daagse optiek geworden. Onderlinge Turnwedstrijden Spannende strijd om de beker in de damesafdeling In tegenwoordigheid van vaders en moeders hield Be Quick onder linge turnwedstrijden in het gym nastieklokaal aan de Beemsterlaan. De voorzitter de hr P. Blokker, sprak er zijn grote voldoening over uit, dat zovele ouders door hun tegenwoordigheid hun be langstelling Jtoonden in de licha melijke opvoeding van hun kin deren. De jongelui drukte hij op het hart om in alles uw best te doen en de naam van de ver eniging, die straks haar Zilveren Jubileum gaat vieren, hoog te houden. De meisjes werkten in 5 groe pen aan brug, rek, evenwichts- balk, ringen en paard. De hoogste aantallen punten behaalden in groep I: H. Kürter41 punten; E. Broer- sen 39,5 punten en N. v.d. Bre men 37 punten. In groep 2: H. Pels 38 punten; C. Keyzer 38 punten: T. Ryvordt 37,5 punten. In groep 3: T. Zwaan 39,5 DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Statie.nsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m met een minimum van f 1.— Familieberichten 14 ct per m m 4 November Dokter v. GELDER, Telefoon 2027

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1