MeeltMad ff ff KINDEREN IN NOOD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 28e JAARGANG No. 44 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Er kan een grootse taak verricht worden In het gezinsleven ligt de kern van de maatschappij. Ge durende zijn groeiperiode heeft de mens leiding nodig in allerlei opzicht, die de buitenwereld, zoals de school, de vereniging of de kerk onmogelijk kan geven. Een kind dat geen gezinsleven kent, is als een koorddanser, het wordt voortdurend met een val bedreigd. Men kan die kinderen vinden bij duizenden. Niet alleen wezen behoren ertoe, maar ook veel halfwezen, kroost van gescheiden ouders, spruiten van hen, die uit de ouderlijke macht zijn ontheven of ontzet en ook kinderen van ouders, die hun taak niet aan kunnen, hetzij door oorzaken die bij hen zelf liggen, hetzij door moeilijkheden in de structuur van het kind. Nog is de lijst van hulpbehoevenden niet compleet. Er zijn nog groepen kinderen, die het gezinsleven moeten missen omdat zij meer dan gewone aandacht en zorg vragen: de doofstommen, verlamden, blinden, achterlijken en idioten. Alle genoemden staan hulpeloos in een maatschappij, die juist aan de mens hoger eisen stelt dan ooit. Zij vormen een probleem omdat wij eigenlijk aan hun moeilijkheden zijn voorbijgeleefd. Zij zijn min of meer vergeten omdat ze zelf niet kunnen opkomen voor hun rechten, zijn echt kinderen in nood. De misdaad, ook die begaan door kinderen, zegt ons niet veel omdat dit verschijnsel er door de eeuwen is geweest. Wij zijn allen wel eens geneigd buiten de paden der wet te treden en de een durft daarbij verder te gaan dan de ander. Wie te ver gaat wordt een gevaar voor de maatschappij en moet daar dan maar tijdelijk of voorgoed uit verwijderd worden. Het lijkt zo eenvoudig maar het is juist ingewikkeld. De mis daad, de sociale misstappen, zij zullen nooit geheel verdwijnen, maar wij kunnen hun aantal aanzienlijk verminderen door de bodem flink om te ploegen waarin het misdadigersplantje zo licht tot een boom uitgroeit. Wanneer wij onder dat werk onze schouders zetten dan doen wij aan kinder bescherming. Gelukkig is de nood der kin deren niet geheel aan ons voor bijgegaan. Er zijn klinieken ge bouwd voor de zieke en gebrek kige jeugd. Weesinrichtingen, tehuizen voor ontspoorden, pae- dologische instituten staan als monumenten van kinderzorg door het gehele land verspreid. Dit alles is een teken van ontwakend besef voor de vraagstukken rond het moeilijke kind maar ook niet meer dan dat. De kinderzorg, hoeveel een kleine minderheid er stellig voor doet, staat nog maar aan het begin van haar ontwik keling. Kinderen worden opge vangen zodra ze ontspoord zijn of op andere wijze vastlopen. Ze hebben geestelijk dan zo lang in een ongezond milieu verkeerd, dat hun gehele wezen erdoor beïnvloed is, zodat zij de maat schappij niet meer willen of kun nen aanvaarden. Dan grijpen we in en dat is maar gelukkig. Hoe veel meer geluk en minder leed zou er zijn wanneer er veel meer gedaan werd aan preventieve kinderzorg. De oorzaak is bekend De wortel van de meeste ge vallen der kindermisdaad ligt in het gezin waaruit die kinderen spruiten. Sommigen zijn achter uitgezet, anderen werden voort durend geslagen, een derde cate gorie is geheel verwaarloosd wanneer de kinderbescherming haar arbeid aanvangt. De voor aanstaande figuren in dit werk zijn van mening dat het rijk mil- lioenen per jaar zou sparen, wanneer de gezinsomstandigheden zouden toelaten dat de kinderen een jaar vroeger naar huis terug gingen. Meer aandacht moet worden besteed aan het sociaal optrekken van de gezinnen. Ontspoorde kinderen zijn sociaal invalide. Voor lichamelijke zieken is de zorg in de loop der jaren enorm verbeterd. Er zijn ziekenhuizen, sanatoria en consultatiebureaus voor alle mogelijke lichamelijke gebreken. Die weg moeten wij ook betreden voor de sociaal zieken. Het werk der kinderbe scherming en kinderzorg moet worden gereorganiseerd, wil men niet jaren achterop raken door gebrek aan geld in deze moeilijke tijd, want naarmate de sociale nood groter wordt ziet men het aantal ontspoorden toenemen. Elke laagconjunctuur in handel en industrie leidt tot hoogconjunctuur in de sociale zorg, ook voor de kinderen. De steun aan werklozen etc. is in de loop der jaren aan zienlijk verbeterd. De physieke hulp voor de bevolking in ons land is voorbeeldig, maar de psychische zorg wordt stiefmoe derlijk behandeld. Ligt hier bij uitstek een staats taak? De overheid zal daarbij niet vooraan kunnen gaan. Het gaat hier om de geestelijke vor ming van de jeugd, die uiteen loopt naar gelang men een ver schillende levensbeschouwing heeft Hier ligt dus primair een taak voor het particulier initiatief. Elke groep in ons volk kan hier een grootse taak verrichten binnen de muren van zijn eigen geestelijk gebouw. Iedereen kan dit werk dus op eigen wijze aan pakken wanneer wij maar zien dat hier maar sprake is van een nationale plicht, dat er raakpunten zijn waarop men kan samenwer ken en dat er dus veel werk kan worden gecoördineerd, waardoor goede resultaten worden bespoe digd en veel kosten bespaard. De overheid moet toezien en stimu leren door subsidie. Ook onze taak Kinderbescherming is 'n natio nale zaak. Dat wil zeggen dat alle groepen van ons volk zich met de organisatie daarvan moe ten bemoeien. In Nederland wordt dit werk nog te veel door be paalde klassen gedaan. De massa staat er nog buiten. In landen als Zweden en Zwitserland ligt men ons op dit terrein jaren voor. Dit is betreurenswaardig en onnodig. Een land dat in enkele maanden 'n paar millioen gulden bijeenbrengt voor kankerbestrij ding beschikt zeker over de mid delen om zijn kinderen sociaal te verheffen. Wat winnen wij met de beteugeling van kanker en tuberculose wanneer de jeugd voor een deel geestelijk te gronde gaat? Heeft het zin élle baby's in leven te houden, waarvan een aantal opgroeit voor galg en rad? Wij zullen meer moeten doen voor de kinderen in nood. Be drijfsleven, jeugdorganisaties, vak verenigingen, kortom het gehele volk stelle zich achter dit werk. Het najaar biedt daarvoor op zeer bijzondere wijze de gelegen heid nu de kinderpostzegelactie weer een aanvang neemt. Meer dan 350 inrichtingen van alle gezindten profiteren van het fonds dat op deze wijze wordt bijeen geharkt. Honderdduizend kinderen uit alle rangen en standen moeten elk jaar in de rug worden ge steund om in de maatschappij te kunnen blijven staan. Laten wij hun die steun bieden, daarmee het fundament versterkend van de toekomst van dit volk, die in de kinderen wordt gevonden. Een volk dat leeft bouwt aan die toekomst. dr H. R. MES ZONDAGSDIENST ARTSEN MET ANTHONY VAN KAMPEN naar Centraal Nieuw Guinea De Afd. Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen maakte met Anthony van Kampen een uitstapje naar Centraal Nieuw Guinea, een gebied, dat tot voor enkele jaren terra incognita was. Dit land met hoge bergen en grote meren was door de wolken en nevel moeilijk zichtbaar voor de piloten die er over vlogen. Men had er dan ook geen flauw vermoeden van, dat hier mensen woonden. Het zou tot '36 duren, dat Lt Wissel, dit gebied over vliegende, een vallei met 'n drietal meren ontdekte en. menselijke wezens, liliputters. Onze regering zocht en vond na deze ontdekking een jonge man bereid er heen te trekken en er in opdracht van het Gou vernement het bestuur en gezag uit te oefenen. Van uit 'n vlieg tuig neergelaten in deze vallei met de Wisselmeren zag de moedige jonge man, Dr Bruin, geen spoor van menselijk wezen. Het zou enkele weken duren voor bij de bewoners de nieuwsgierig heid het won van de vrees, en zij voor de dag kwamen. Het bleek een klein mensenras te zijn. Dr Bruin wist het ver trouwen te winnen van deze dwergen, deze Pygmaeën. Er groeide 'n wederzijdse sympathie, die wel het mooist tot uiting kwam, toen in de oorlog de Jappen een hoge prijs gesteld hadden op het hoofd van de blanke en niemand bezweek voor de verleiding om verraad te plegen al was de prijs ook fabel achtig hoog. Dr Bruin kon voort gaan met 't zenden van berichten aan de geallieerden, die van on schatbare waarde waren voor Mac Athur, en de Jappen die hem zochten verdwenen. Hoe? Dat weten alleen dé Pygmaeën. In woord en beeld gaf Anth. van Kampen zijn hoorders een idee van het leven van deze fabelachtige dwergen. De vrouwen doen het werk. Schelpen vormen het betaalmiddel. De mannen huizen in ronde hutten, de vrou wen en kinderen in een soort loods. Hoe Dr Bruin het hier zo lang heeft kunnen uithouden? De aanwezigen deelden de be wondering van Anth. v. Kampen voor deze eerste vertegenwoor diger van onze regering. Rich. Archbold ontdekte later in de buurt aan de andere zijde van de hoge bergen een andere vallei. Tegen de steile hellingen van de Bergen die deze Baliem- vallei, de Shangri-la, begrensden, vond hij 'n intensieve landbouw. Hier waren het geen pygmaeën, geen dwergjes, maar reuzen van Bergpapoea's. Spreker besloot zijn met de grootste aandacht gevolgde cau serie met er op te wijzen, dat er kans bestaat, dat binnenkort over het lot van Nieuw Guinea, deze twistappel tussen Nederland en Indonesië, zal worden beslist, en dat, hoe de beslissing ook moge uitvallen, het te hopen is, dat er mensen met gaven als Dr Bruin, bereid zullen worden gevonden, de bewoners van dit verre land te leiden bij hun tocht van steen tijdperk tot moderner tijd. OUDERAVOND De Openbare Lagere School hield Vrijdag j.l. een Ouderavond, welke door een flink aantal be langstellenden was bezocht. Na dat de ouders het werk der kin deren, dat in de diverse lokalen was tentoongesteld, hadden be zichtigd, opende de voorzitter, de heer Sijpheer de bijeenkomst en heette daarbij in het bijzonder de Burgemeester en de nieuwe leer krachten welkom. Het Hoofd der School deed daarna verschillende mededelingen o.a. over het voornemen om met inschakeling van het medisch op voedkundig bureau de leerlingen van de hoogste klasse te laten testen met het oog op hun be roeps- of schoolkeuze. Ook werd medegedeeld, dat de oudercom missie in principe besloten had tot aankoop van een radiotoestel voor het volgen van de school- uitzendingen. In samenwerking met het kinderkoor zal een operette worden opgevoerd. De aanwezi gen werden opgewekt om zich aan te sluiten bij Volksonderwijs, de vereniging welke voor de be langen van de Openbare School opkomt. Nadat Mevr. Kloosterboer de notulen had voorgelezen kreeg het Hoofd der School andermaal het woord voor het houden van een inleiding over het onderwerp: „Naar een nieuwe school". De heer Nijdam belichtte ver schillende feiten en tekortkomingen van het huidige onderwijsstelsel en wijdde bijzondere aandacht aan de problemen van het klassi kaal en individueel onderwijs. Welk systeem men echter volgt, veel hangt af van de man of de vrouw voor de klas. Spreker haalde met instemming enige passages aan uit de [minis teriële nota betreffende onderwijs experimenten, waarin betoogd wordt, dat er aan de individuele capaciteiten en verschillen der leerlingen meer aandacht moet worden besteed. Het zijn juist de z.g. opleidingsscholen waar de gebreken van 't klassikale systeem zich het sterkst manifesteren, al dus de minister. Spreker gaf vervolgens een uiteenzetting van het door hem ontworpen takensysteem waarmee in de hogere leerjaren wordt ge werkt. Niet alle leerstof is in de taken ondergebracht. Het samen zoeken naar de oplossing van gestelde problemen en het ge zamenlijk beleven van bepaalde ervaringen vormen onmisbare elementen in de school. Door een voorbeeld uit de praktijk maakte de spreker duide lijk, hoe men gekomen is tot een synthese tussen klassikaal en in dividueel onderwijs. Dank zij deze werkwijze is het mogelijk, dat met de zeer uiteenlopende aard en aanleg der leerlingen rekening kan worden gehouden. Met nadruk wees spreker er op, dat werken in eigen tempo niet luieren in eigen tempo betekent. Door middel van 'n grafiek kan het werktempo der kinderen van dag tot dag worden gecontroleerd. Een flinke leerling kan op deze wijze na de zesde klasse toelatingsexamen voor het M.O. doen. In overleg met de ouders kan het werktempo en de daarmee verband houdende hoeveelheid huiswerk van ieder kind afzonderlijk worden vastge steld en eventueel gewijzigd. Nauwe samenwerking tussen school en huis is geboden. Spreker besloot zijn met aan dacht en instemming aangehoorde rede met te wijzen op de nood zakelijkheid van het leren samen werken, waartoe het moderne onderwijs ongetwijfeld betere kansen biedt dan het starre klas sikale systeem. De zeer geslaagde avond werd besloten met de vertoning van een film, welke de gang van zaken op een moderne school in Den Haag in beeld bracht. Wachter wat is er van de nacht? KUNSTMATIGE INSEMINATIE De vorig jaar met zeer veel moeilijkheden opgerichte ver. voor Kunstmatige Inseminatie begint thans haar vleugels uit te slaan. Daar de bevruchting der dieren thans naar wens verloopt, meldden zich regelmatig nieuwe leden aan. Om voor het volgend voorjaar geheel gereed te zijn, heeft het ijverig bestuur nu reeds 2 Rijks- premiestieren met prima afstam ming aangekocht, t.w. de 8-jarige Friese stier Jenne 50, fokker H. Vogel te Anjum en de 6-jarige Noord-Hollandsche stier Frans van'Catrien 45, fokker H. Nobel te Barsingerhorn. Van beide stieren worden reeds afstammelingen op productie ge controleerd met zeer gunstig re sultaat. Frans van Catrien 45, heeft reeds 4 jaar voor de Kunst matige Inseminatie in de provincie Utrecht dienst gedaan. „DE MASKERSPELERS" Wij kunnen thans mededelen, dat de Maskerspelers gedurende het winterseizoen 1951/'52 weder om drie toneelavonden zullen geven. In tegenstelling met voorheen wordt echter van elk slechts één opvoering gegeven, steeds op een Donderdagavond. De eerste opvoering zal plaats hebben op Donderdag 15 Nov. a.s. in De Rustende Jager. Opgevoerd zal worden het blij spel in 4 bedrijven, „Maskerade" van Rie Knegtmans. De regie voor dit stuk is in handen van de heer H. van den Bogaerde te Alkmaar. In verband met het feit, dat slechts een opvoering wordt ge geven, zijn voor niet-donateurs slechts een zeer beperkt aantal plaatsen beschikbaar. De toneelavonden worden ge volgd door een bal. Wij maken de bezoekers er nog eens extra op attent, dat zij vooral de toe gezonden plaatsbewijzen moeten medebrengen. Zonder plaatsbewijs kan geen toegang worden verleend en kan niet worden ingestaan dat een ieder wordt verzekerd de hem of haar toegewezen plaats te kunnen bezetten. CONCERT „Wo man singt, da lass' dich nieder: Böse Menschen haben keine Lieder" aldus Schiller tot zijn medemensen. Gaarne vestigen wij de aan dacht van muziekminnend Bergen op het in dit blad aangekondigde concert in het Witte Kerkje op 12 November a.s. De Koorvereniging Bergen, directeur Jac. Kort en het Kinder koor o.l.v. Mevr. Morré-Dol, waarvan de schitterende uitvoe ring van de Bloemencantate nog vers in het geheugen ligt, zullen een keur van liederen ten gehore brengen. In dezelfde week organiseert de Koorvereniging een bazar, waar diverse fraaie handwerken een gelegenheid bieden een Sint Nicolaascadeautje uit te zoeken en waar allerlei attracties tot een bezoek lokken. Muziekliefhebbers van Bergen zullen hier een steentje kunnen bijdragen om een jarenlang ge koesterde wens, een piano, in vervulling te doen gaan. B.S.V. behaalde welverdiende zege op V.Z.V.2—0 Direct na de aftrap ontwik kelde zich een snelle wedstrijd met wederzijdse kansen De ach terhoeden bleven voorlopig baas. De straffe wind deed veel af breuk aan het zuiver plaatsen. De thuisclub wist geleidelijk een veld- overwicht te verkrijgen en stelde de achterhoede van V.Z.V. her haaldelijk op de proef. Bij een aan val van Bergen werd door een van de backs van V.Z.V. in het be ruchte gebied hands gemaakt. De toegestane strafschop werd door Hottentot onhoudbaar ingescho ten 1—0. Bij hun pogingen om de ach terstand in te lopen stuitten de gasten steeds op de stugge ver dediging van de gastheren. Deze zetten hun aanvallen voort en het was Kees Beeldman, die enkele minuten vóór de rust de keeper van V.Z.V. met een schitterend schot wist te passeren 2—0. Na de rust volgden felle aan vallen van de bezoekers, doch de verdediging was op haar qui vive en wist steeds alle gevaar teweren. De aanvallen van Bergen waren niet van gevaar ontbloot, doch tot doelpunten kwam het nie, meer. Eenmaal scheen het, dat V.Z.V. toch noch zou doelpuntent toen de scheidsrechter de bezoe kers wegens vermeende hands, volgens toeschouwers ten on rechte, een penalty toekende. Maar de bal werd keihard naast ge schoten. Ondanks verwoede po gingen van de partijen bleef de stand 20. Bergen had een wel verdiende overwinning behaald. Noord-Hollandse vereniging „HET WITTE KRUIS" Afdeling Schoorl Maandag j.l. kwam deze ver eniging in vergadering bijeen. Als gewoonlijk was de opkomst der leden weer zeer slecht. De gewone agendapunten als opening, notulen en jaarverslagen werden vlot afgewerkt. Uit het jaarverslag stippen we aan dat de Emmabloemcollecte dit jaar slechts f 111,06 heeft opgebracht. De wijkzuster had 1514 bezoe ken bij zieken afgelegd. Het magazijn was nu in een eigen gebouwtje ondergebracht. Verschillende goederen waren vernieuwd. Het bestuur moet er bij de leden nogmaals op aan dringen, de goederen gereinigd terug te brengen en bij 't afhalen der goederen, dit zoveel mogelijk op de vastgestelde uren te doen (van 9-12 uur en van 17-19 uur). De douche-inrichting werkt nog steeds met verlies. De vergadering besloot om met ingang van 1 Januari 1952 de tarieven te ver hogen en wel abonnementen f 2,50, losse baden f 0,30, niet-leden f 0,40. De boeken en bescheiden waren door de controlecommissie in orde bevonden. De penningmees ter ontving een woord van dank en werd gedechargeerd. Dr Heringa, die meer dan 30 jaar onze afdeling had gediend, trad af als voorzitter. Bij monde van de hr Bant werd hem har telijk dank gebracht voor 't werk dat hij voor onze afdeling heeft gedaan. Met algemene stemmen werd Dr Heringa als ere-voor- zitter benoemd. Als nieuwe voorzitter werd gekozen Dr Risselada De beschrijvende brief voor de Algemene Vergadering werd door genomen. Als afgevaardigde werd benoemt de hr S. de Jong. In de rondvraag bracht Mevr. Seven- huysen de gezinsverzorging ter sprake. Deze alleszins nuttige onder afdeling heeft in het afgelopen jaar haar taak goed kunnen doen. In 29 gezinnen werd gedurende 268 dagen hulp verleend door de vaste gezinsverzorgster en nog 62 door noodhulpen. Mevr. Seven- huysen drong er op aan om te trachten het leden aantal uit te breiden. De hr De Jong vroeg nog hoe het stond met de doorlichting voor T.B.C. Er zal naar ge ïnformeerd worden. Daarna volgde sluiting. „DE RODE KOERS" wil schoon schip maken Daartoe uitgenodigd door de P.v.d.A,-, Vara- en N.V.V.- vrienden, trad het Politiek Cabaret- Gezelschap „De Rode Koers" Zaterdagavond in De Rustende Jager te Schoorl op met de revue „Alles moet weg!". De publieke belangstelling was niet overweldigend groot, maar zoals de heer W. F. Koeman in zijn openingswoord meende te mo gen opmerken, toch bevredigend. Zoals de ouden zongen, piepen de jongen! Zoals in de 17e eeuw onze grote dichter Joost van den Vondel de gebeurtenissen rondom hem niet kon aanzien, zonder lucht te geven aan zijn verontwaardi ging en zijn hekeldichten schreef om te zingen op de brug, bege leid door de ouderwetse rommel pot, zo piepten deze jongeren hem na op hun manier. Ook zij zouden veel in de wereld anders wensen, zouden grondig opruiming willen houden, schoon schip willen maken in huis, omgeving en maatschappij. In hun 23 nummers tellende pro gramma brachten ze op pakkende en amusante wijze tot uiting, wat er in hen omging, hoe zij meenden te moeten strijden voor vrijheid en voor recht. Het succes op de planken was, te oordelen naar het applaus, deze avond als de opkomstniet over weldigend, maar toch bevredigend. DE DUINSTREEK 11 November Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1