VALDA 7ieisenwecetd i/xaoqt otn Ais de Uoutwown huishaudt Q 4 „Be Rustende }u^ee/// Betten HU. „Be BuUtstceeU" Open Deur Dienst PLATTELANDSVROUWEN NAAR ENGELAND EGMOND AAN ZEE A. DE BOIS FILMNIEUWS. BIOSCOOP moet U uw Hout beveiligen Ned. Herv. Kerk te Schoorl. Donderdag 15 November 8 uur Ds. J. Borghardt van Den Helder de Her,U tussen Z wiedden (Amerika *- Rusland) Een kerkdienst welke speciaal voor U wordt gehouden. De Bond van Plattelands Vrou wen, Afdeling Schoorl en Groet, hield Vrijdag j.l. haar bijeenkomst in zaal Mantel te Schoorldam. Na opening, lezen der notulen en mededelingen, werd het woord gegeven aan Mevrouw Heringa- Schuiling, die verder deze avond zou verzorgen, door een lezing te houden met lichtbeelden over haar reis naar Engeland, welke zij deze zomer maakte met 5 andere afgevaardigden uit Nederland. Op de haar eigene prettige manier vertelde Mevr. Heringa ons, dat zij de indruk heeft op gedaan, dat onze Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen een lofwaardige plaats inneemt in de rij van bonden in diverse landen. De plaats van verblijf was Ipswich, 'n landbouwcentrum in de provincie Suffolk. De om geving was er schilderachtig en ook de huizen zijn er met smaak Neem een doos echte PASTIL L_ E S VOORKOMING VAN GRIEP ingericht. In Londen werd ook een en ander bezichtigd, o.a. De Tower Bridge, Hyde Park, Par lementsgebouw en de West minster Abdij. Ook de grote Festifal Wereldtentoonstelling werd bezichtigd, en dit vooral mag wel een unicum genoemd worden, want er waren de meest interessante exposities te bewon deren, waaronder de Tempel der ontdekkingen, waar aanschouwe lijk werd uitgebeeld wat er in de laatste jaren in de wetenschap is ontdekt. Prachtig werd voor gesteld ons hele planetenstelsel. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan Windsor Castle, schit terend hoog gelegen aan de Theems, waarvan wij ook mooie lichtbeelden kregen te zien. Verder zijn de Engelse Plattelandsvrou wen ons met dit voor, dat zij een eigen gebouw er op na houden, het z.g.n. Hoofdkwartier, waar elk lid ten allen tijde welkom is om er gezellig te verpozen. Wij zijn hier nog niet zover, maar het beoogt zeer zeker een doel dat nastreving verdient. Onze Nederlandse dames werden op een bijeenkomst van de Afdeling Rushwere met het Wilhelmus ontvangen, wat haar begrijpelijk trof. Ten afscheid kregen zij elk een souvenir mee. Als tegen prestatie zal van uit de Neder landse Afdelingen 'n kerstgeschenk worden aangeboden. Na afloop van deze avond, dankte onze presidente, Mevrouw Heringa-Schuiling voor haar in teressante lezing onder het aan bieden van een bloemstukje. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. Penninkhof slaagde heden voor het te Amsterdam gehouden Examen Vakbekwaamheid voor Kruideniers. BRIDGE-CLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 5 Nov. '51. A. 1 Fam. Kuiper 49 2 Bekker-Beeldman 46 3 Mevr. v.d. Linde- v.d. Lelie 45,5 4 Half-Jonker 45,5 5 van Twuyver-Half 45 6 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 37,5 7 Fam. Repko 36,5 8 Mevr Trip-v.d. Hoef 31 B. 1 Kaag-Koeten 29 2 Haasbroek-Stam 28,5 3 de Jong-v. Buren 27 4 de Hart-Jes 24,5 5 Lensing-Hubelmeier 20,5 6 Mej. Haring-Nieuwland 20,5 7 Mevr. Bouman-Mosch 16 ONDERLINGE WEDSTRIJDEN GYMNASTIEK VER. „ACHILLES" De Egmondse gymnastiekver eniging „Achilles" hield weer haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor Dames en Heren. Vooral bij de dames was het een spannende wedstrijd. Mevr. Jonker-Steijn kon de wisselbeker, die zij het vorige jaar gewonnen had niet verdedigen. Ook viel niet vooruit te zeggen, wie de beker wel zou winnen. Stuk voor stuk deden de dames niet voor elkaar onder. Het was voor de jury dan ook geen gemakkelijke taak. Na een mooie strijd werd Mej. N. Wijker, C. dr. winnaar met 0,1 punt voorsprong op Mej. C. Stam. Bij de heren was het P. Dekker, die evenals het vorig jaar de wisselbeker mee naar huis nam. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord uit gereikt door de voorzitter P. Dekker. Verder werd dank ge bracht aan de juryleden, die hun vrije tijd hadden opgeofferd om de lichamelijke opvoeding in Egmond te bevorderen. De uitslagen waren als volgt Dames le graad: N. Wijker C. dr., 47,4, C. Stam, 47,3, N. Hopman, 45,8. Dames 2e graad: J. Goud 44,5, Mevr. Sloot-Dekker 43,1, Mevr. Visser-Pel 41,8. Dames 3e graad: L. v.d. Pol 43.5, D. Visser 42,1, L. Stam 41.6, Heren le graad: P. Dekker 50,2. Th. Hopman 41,2. Heren 2e graad: H. Stam 42,6, P. C. Zuurbier 41,8. Heren 3e graad: J. Hopman 42.7, S. Genet 40,9, P. v.d. Schin kel 40,3. KLAPROOSDAG November, maand van de ster vende natuur, maand van de doden-herdenkingen. Allerzielen, Remembrance Day, Klaproosdag, het zijn allemaal aanleidingen in deze donkere, melancholieke dagen om de ge storvenen te gedenken en ons te bezinnen op het offer, dat de gesneuvelden uit twee wereld oorlogen gebracht hebben. Juist in deze tijd van onrust en nieuwe oorlogsdreiging is het goed en nuttig bij dit laatste een ogenblik stil te staan. Wij hebben daartoe gelegen heid op Klaproosdag, op 10 No vember, als wij met onze ge dachten vertoeven bij de Gealli eerde militairen, die voor onze vrijheid vielen en die in onze bodem hun laatste rustplaats ge vonden hebben. Met H. M. Koningin Juliana als Beschermvrouwe en H.K.H. Prinses Wilhelmina als Buiten gewoon Erelid stelt het Ned. Oorlogsgraven Comité nu reeds zes jaren alles in het werk om het de nabestaande mogelijk te maken de graven van gesneu velde Geallieerde militairen in Nederland te bezoeken en om deze graven te doen adopteren. Zowel door het geven van inlichtingen als door het mogelijk maken van een meerdaags bezoek aan ons land, wordt veel troost en be rusting gebracht. Bij het vervullen van deze ereplicht trad het Neder lands Oorlogsgraven Comitésteeds op als vertegenwoordiger van ons gehele volk. Op 10 November wordt het Nederlandse volk in de gelegen heid gesteld door het kopen van een Klaproos bij te dragen tot het prachtige, menslievende werk, dat uniek in de wereld is. Laat iedere Nederlander, door het kopen van een Klaproos op 10 November, bewijzen zijn ver plichting te kennen tegenover de dertigduizend Geallieerde mili tairen, die in onze bodem hun graf vonden. Last van wagenziekte? Een middeltje, dat ons indertijd goed geholpen heeft, is het volgende. U neemt een fles of thermosfles mee op reis met sterke citroenkwast. Wanneer het misselijke en draaie rige gevoel opkomt, neemt U twee of drie slokken. Dit herhaalt U steeds wanneer die onaangename gewaarwordingen verschijnen. Na een of twee tochten is U waar schijnlijk voorgoed van wagen ziekte verlost. Samenwoning RAMP voor VOLKSGEZONDHEID De dokter is degene die dagelijks, zowel op zijn spreekuur, alsook bij zijn bezoeken aan Luis, bij voortduring te maken heeft met de gevolgen van het samenwonen. Het is dan ook geenszins verwonderlijk dat juist de artsen onlangs bij de regering protest aantekenden tegen het langzame tempo waarin nieuwe woningen worden gebouwd. Twee of meer gezinnen in één woning! het is maar zelden dat dit goed gaat. De mogelijkheden waardoor wrijving en ongenoegen kunnen ontstaan zijn zo veelvuldig, dat het hoge uitzondering is als verschillende gezinnen in harmonie gezamen lijk één huis bewonen. Het zijn niet alleen de minder gunstige hygiënische omstan digheden waardoor de lichamelijke gezondheid te lijden heeft; de schade die door het samenwonen op geestelijk terrein wordt veroorzaakt, is veel en veel groter. Het is natuurlijk zeer onge wenst dat er teveel personen in dezelfde woon- en slaapvertrekken moeten huizen en dat zieken niet op 'n aparte kamer kunnen liggen. Minder in het oog springend, maar zeker niet minder erg is 't wanneer het jonge kind reeds moet lijden onder de verschillen in opvatting tussen moeder en oma. Wanneer het deze verschil len reeds handig weet uit te buiten wordt de situatie nog troebeler en onverkwikkelijker. Ook de voortdurende conflicten over gemeenschappelijke keukens, trappenhuizen en vuilnisbakken vormen door hun steeds terug kerende ergernis en ruzie een geestelijke belasting die velen bij hun toch al drukke dagelijkse bezigheden niet meer kunnen verdragen. Lichaam en geest zijn onver brekelijk met elkander verbonden. Door deze voortdurende conflicten wordt niet alleen een neurotische sfeer geschapen die het optreden van de meest verschillende zenuw ziekten bevordert. Ook allerlei lichamelijke klachten en verschijn selen vinden voor een deel hun oorzaak in de voortdurende geeste lijke druk waaronder zo vele mensen thans moeten leven. Het heeft geen enkele zin de bestaande misstanden op het ge bied der samenwoning uitvoerig te schilderen. Het zou bovendien teveel plaatsruimte vergen alle vormen waarin wordt samenge woond en de moeilijkheden die daar in ieder geval weer uit voort kunnen vloeien, stuk voor stuk te behandelen. Wat te doen De Overheid staat in deze voor grote moeilijkheden. Wij kunnen niet veel anders doen dan hopen dat degenen die verant woordelijk zijn voor de aanbouw van nieuwe huizen de weg mogen vinden om uit de nu reeds te lang bestaande impasse te raken. De woningbouwpolitiek kunnen wij niet of nauwelijks beïnvloeden en dat is misschien maar goed ook, omdat er in ons landje maar weinig mensen zullen zijn die de vele problemen die hiermee samenhangen volledig kunnen overzien. Wat wij wel kunnen doen is ieder op ons eigen houtje proberen de omstandigheden voor onszelf en ons gezin binnen de bestaande mogelijkheden te ver beteren. Teveel is men zich neer gaan leggen bij minder gewenste situatie's, teveel tijd en energie wordt er besteed aan het maken van ruzie. Alsof dat verbetering zou kunnen brengen! Hierdoor wordt de verwerpelijke toestand juist bestendigd! In sommige gevallen zal rede lijk overleg met andere huisge noten over een betere ruimte en taakverdeling mogelijk zijn. Voorts zijn de officiële instanties ervoor om de bestaande moeilijk heden te helpen overwinnen door het aanwijzen van andere woon ruimte. Te vaak ziet men lieden die „er geen heil" meer in zien en zich op geen enkel bureau meer vertonen. Dat is onjuistmen moet inzien dat huisvestigings- commissie's ook geen ijzer met handen kunnen breken, maar dat men zich af en toe moet vertonen om niet vergeten te worden. Ieder onderzoeke, inplaats van te klagen, te zuchten of ruzie te maken, wat hijzelf kan doen om de ramp, die het samenwonen voor de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid is, zoveel moge lijk te verkleinen. Wie iets voor het eigen gezin bereikt doet meer dan de gezinsleden helpen, hij dient de gehele samenleving. Dr H. W. S. GEVESTIGD: Gedipl. Dames- en Herencoupeur-Tailleur Bioscoop „De Rustende Jager', brengt op Vrijdagavond, Zondag avond en Dinsdagavond te 8 uur Gene Kelly, Frank Sinatra en een hele keur van de vrolijkste artisten van Amerika in een film voor de levenslustige mens „HALLO NEW-YORK" Drie kerels uit één stuk zett.n 's werelds grootste stad op stelten en iedereen gnuift mede van ple zier en genoegen. Het is de vro lijke story van drie Jantjes, die gaan passagieren in New-York en hoe. Zij beklimmen the Empire State Building, bezoeken Central Park zien Bronx en de Battery enfin genieten volop van New-York. Het is een voortreffelijke show film, zeker de grootste na „Easter Parade". Geheel in kleuren. Toegang alle leeftijden. In het vlotte verloop van deze filmweek wordt geen verandering gebracht, want het tweede pro gramma omvat een echte Tarzan op het witte doek wederom de koning der jungle op zijn best. Johnny Weissmuller en Maureen O' Sullivan brengen ook dit keer romantiek, spanning, actie, natuur schoon, opwinding met hun dave rende avonturen in de jungle. Zeer zeker een van de beste Tarzan films welke bestaan. Toegang alle leeftijden. Deze film wordt vertoond op Zater dag en Maandagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur. Burgerlijke Sland BERGEN Dood aan de „doodkloppers"! Als de huisvrouw haar kasten en ander houtwerk verplaatst, beziet zij alle meubelen met arendsblikken of ergens niet van die kleine gaatjes zijn te ont dekken en of onder de piano geen houtpoeder op de grond ligt. Soms blijkt helaas te laat dat ste vig uitziende sporten van een oud- Hollandse stoel totaal „opgevre ten" zijn. Soms is juist het kost baarste stuk aangetast door de houtworm. Wat te doen? Een houtworm bestaat niet. Houtworm is eigenlijk geen worm. Het is een kever. Een klein bruin kevertje van 3 tot 5 mm groot, dat door uw huis vliegt. Zo n kevertje legt heel wat eieren en doet dat liefst in naden en re ten van houten voorwerpen op plaatsen, waar dit hout niet be werkt is, d.w.z. niet gebeitst, ge verfd, gelakt of gewast, want dat vindt moeder-kever niet smakelijk genoeg voor haar kinderen. Die moeten echt hout eten. Ruw hout. SPIERPIJN, SPIT... Naar links afbuigend ver keer - moet voorrang geven aan tegemoetkomend en achteroprij dend verkeer op dezelfde weg, indien dit verkeer rechtdoor blijft gaan. Die kindertjes, dat zijn geel witte larven, vinden het maar wat prettig als mama ze op zo n sma kelijk stukje hard hout heeft neer gelegd. Ze knauwen eens aan een splinter, graven een holletje, eten zich in het hout en krijgen de smaak zodanig beet, dat ze een heel stelsel gangen gaan graven louter en alleen om maar van dat lekkere hout te kunnen vreten. Tot ze 4 mm „groot" en dus volwassen zijn. Dan spinnen deze lekkere diertjes zich vlak onder de oppervlakte van het meubelstuk in en ondergaan de noodzakelijke ge daanteverwisseling om een kever te worden. Dit kleine kevertje kruipt na 4 weken uit de cocon, stoot zich naar buiten door de laatste houtlaag enveroor zaakt het welbekende en gevrees de houtpoeder onder uw kostbare meubeltjes. Het keverhuwelijk. Hieruit volgt natuurlijk al, dat U precies te laat bent als U het witte zaagsel ontdekt. De „hout worm" krijgt U dan niet meer te pakken en de kever is inmiddels vrolijk weggevlogen. Uw kamers door, de gang door, op zoek naar andere kevertjes om door middel van deze meer en meer gebruike lijke weg bij gebleken wederzijdse genegenheid een echt keverhuwe lijk aan te gaan. En dan legt de nieuwe mama, vrolijk kloppend op de verschillen de houtsoorten, haar huwelijksreis af. In haar eentje weliswaar, maar dan toch met bedoelingen, name lijk om nu eens een heerlijk plekje te vinden waar ze ongestoord en ongezien haar mooie eitjes kan de poneren. En papa klopt ook, maar die doet het met een bijzonder rhythme om méér onschuldige kevermeisjes op te trommelen met zijn eeuwenoude lied: „hier zit ik en ik hou van jou". Daar komen die lieve kevermeisjes dan op af ensteeds meer mama's zoe ken tenslotte een veilig plekje voor het komend keverkroost. Wat te doen? Arme meubeltjes! Als U een maal de houtworm in huis hebt, pas dan maar op. Maar gelukkig zijn er een paar middeltjes om het dreigend gevaar te keren. Ook al vond U reeds houtpoeder op de grond. In de eerste plaats: goed zoe ken. Meubelen van alle kanten (ook van onderen!) controleren op verdachte plekken of fijne gaatjes. Zoeken waar het houtpoeder van daan komt. Ten tweede: de gangen zo mo gelijk uitblazen. Slang aan de „an dere kant" van de stofzuiger, fietspomp of dgl. Ten derde: ofwel met een fijn penseel terpentijn in alle gaatjes brengen (en er niet één over slaan) zodat het gangenstelsel er mee gevuld raakt.ofwel de gan gen inspuiten met lijnolie waarin naphtaline opgelost is (en ook geen gaatje overslaan). Ten vierde: naar buiten krui pende larven dooddrukken. De meeste zullen reeds door de bin nengedrongen vloeistof worden gedood. Ten vijfde: deze bewerking na enkele dagen herhalen van punt 1 af, dus eerst ook nog eens zoeken of U werkelijk alle aangetaste plaatsen hebt gevonden, dan de nieuw ontdekte plekken ook be handelen en dan alle reeds be werkte nogmaals doen. Ten zesde: voor de derde en laatste maal de volledige bewer king herhalen en speuren of U niet ergens nieuwe gaatjes vindt. Ten zevende: alle nu gevonden gaatjes dichten met stopwas in de zelfde kleur als de onderscheidene meubelen, plinten of andere hout werken. Ten achtste: de meubelen, die U zelf niet kon behandelen, daar de houtworm op onbereikbare plaatsen nestelt (onder de bekle ding of achter de veren) onmid dellijk weg te laten halen door een inrichting, die ze met blauwzuur- gas bewerkt en onschadelijk maakt vóór de kevertjes hieruit weer eieren gaan leggen in of op het reeds behandelde huisraad. Ten negende: vergeet de balken enz. niet, andersstort uw huis in! „Doodkloppers" noemde men vroeger dit soort houtetende ke vers naar het geluid dat ze in de paringstijd maken. Mensen, die dit geklop van de „boze geesten" in hun huis hoorden, beschouwden het wel als een voorbode van een komend sterfgeval Als U in uw huis de „dood kloppers" aan het werk hoort, kunt U deze handleiding er bij nemen en op uw beurt dit schade lijk gedierte de dood aanzeggen! U kunt het toch niet afschreeuwen Laanweg C 164 - Schoorl Telefoon 268 BR/LUEN uoor SC4J00RL. MET OF ZONDER. RECEPT, IN DE „RUSTENDE JflGER." VINSV.nm. 7:SVVRé Ingezonden Mededeling Dr v. PELTLAAN 76 - HUIZE „DE EEM" - BERGEN van 21 October tot 3 November 1951 GEBORENElisabeth, d.v. W. Bakker en J. Prins. Martinus Petrus Fransiscus, z.v. T. P. Veldman en A. Molenaar. Johannes, z.v. P. W. Schaaper en I. de Jong. Tineke Elisabeth Theresia, d.v. P. J. M. Hopman en E. W. Bakker. ONDERTROUWDJohannes Albertus Admiraal, 22 jaar, te Alkmaar, en Hu- berta Maria Schouten, 17 jaar, te Bergen. Jacobus Theodorus Pepping, 34 jaar, en Wilhelmina Bloetjes, 20 jaar, beiden te Bergen. Nicolaas Burgering, 22 jaar, te Alkmaar, en Maria Afra Helena Glorie, 18 jaar, te Bergen. Jacobus Euwen, 56 jaar, en Elisabeth Maria Hendrika Wissink, 35 jaar, beiden te Bergen. Egbertus Scheepmaker, 34 jaar, te Arn hem, en Grietje Bruin, 27 jaar, te Bergen. Hendrikus Jacobus Gerdes, 66 jaar, en Maria Koning, 69 jaar. GEHUWDKlaas de Vet en Geertruida Swaan. Simon Kieft en Trijntje Kostelijk. Jan Kieft en Grietje Hart. Menso Willem Pijnappel en Leonie Brug man. Wilhelmus Dekker en Barbara Jacoba Hillenius. OVERLEDENLouisa Camilla ten Brum- meler-Andriesse, 78 jaar, wed. v. Lourens Florus Joseph Reijsen, te Amsterdam. Arendje Bak, 51 jaar, echtgenote van Dirk van Amersfoort. Simon Abbo, 49 jaar. Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond te 8 uur, Gene Kelly en Frank Sinatra in hun grootste showlilm, geheel in kleuren „HALLO NEW YORK'' Alle leeftijden Zaterdag-, Maandagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur Johnny Weissmuller in adembenemend avonturen „TARZAN'S VLUCHT" Alle leeftijden Ingezonden" Mededeling" 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Wanneer U de goede hoedanig heden van Uw artikelen onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat „De Duinstreek' te uwer beschikking. Dit nieuws blad wordt, door dat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook Uw advertenties méér dan gewone belangstelling en de resul taten bewijzen dat. Steek voor reclameplannen Uw licht eens op bij Publicatie van „De Nederlandsche N ieu wsbladpers"

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2