ff ff Sckaèen vaat defecte 6m nieuwe feuiWeton ww yvuii1 w BERGEN SCHOORL „Schip <zo-ndec toet" VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 28e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In verband met de St. Nicolaasdrukte worden H.H. Adverteerders vriendelijk, doch dringend verzocht hun advertenties enz. in de No's 23 en 30 November één dag vroeger in te zenden DE UITGEVER Waar men kleine afwijkingen opspoort en kan verhelpen Mensen worden gemeenlijk onderscheiden in normalen en abnormalen. Kan men nu iedereen, die niet volkomen normaal is, direct met abnormaal gaan benoemen? We trekken dan 'n scherpe lijn tussen 2 categoriën, waartussen geen overgangs stadium ligt. Toch is er een groep menselijke wezens, die met zulke kleine afwijkingen ter wereld komt, dat zij op latere leeftijd tot de volkomen normalen kunnen worden gerekend, mits er tijdig ingegrepen wordt. Om dit te bereiken heeft zich de wetenschap der paedologie ontwikkeld. Deze bestudeert de normale en abnormale ont wikkeling van 't kind. De werkzaamheden, die zozeer strekken tot heil van kleinen, die leven op een grensterrein, worden verricht in de paedologische instituten, waarvan ons land er twee bezit. Wat doet men daar eigenlijk en welke kinderen worden er behandeld? Er kunnen heel wat kleine gebreken zijn aan de opgroeiende mens. Men vindt er neurotische kinderen onder. Een tweede groep heeft een partiëel defect, waartoe b.v. de woordblinden behoren. Zo n woorblinde peuter is een heel normaal kind maar hij kan onmogelijk op de gewone wijze leren lezen. De „aap, noot, mies"- methode, zoals die op de gewone scholen wordt gevolgd, moet dus door iets anders vervangen worden. Dan zijn er de z.g. schijnpsy- chopaten, waaronder men kinde ren schaart die met zich zelf in de knoei zitten. Zij hebben b.v. een overdreven angst voor iets. Tenslotte zijn er nog talrijke ge vallen, die men onmogelijk defi niëren kan. Men weet dat er iets aan hapert en men ziet anderzijds dat deze kinderen niet achterlijk zijn. Het paedologisch instituut moet de fouten dan opsporen. en verhelpen. Ieder voelt dat kleine kinderen onmogelijk kunnen zeggen wat er precies hapert. Zij zouden het ook niet kunnen weten en daarom komen zij in observatie, waar de behandeling nauw bij aansluit. Veel gevallen brengt men tot oplossing door de speeltherapie. Het kind komt daarvoor in een speelkamer waar het onder toe zicht zich volkomen kan uitleven in het spel. Er is een zandbak, een groot reservoir met water en bootjes, een compleet poppenhuis en ook de onontbeerlijke blokken doos ontbreekt niet. Hier bouwt het patiëntje de wereld waarin het leeft en door 'n nauwkeurige observatie en analyse krijgt men meestal wel een inzicht in de afwijkingen. Deze kunnen zowel geestelijke als van lichamelijke aard zijn. Om de laatste op te sporen, wordt ook de arts in het onderzoek betrokken, die regel matig de lichamelijke conditie van de „leerling" controleert. Terug in 't leven Het is niet de bedoeling dat een kind gedurende vele jaren in het instituut verblijf houdt. Men streeft ernaar de kleinen zo spoe dig mogelijk weer in het normale gezinsleven te doen terugkeren, maar ondanks alle moeite, die men zich getroost is toch een vrij langdurig verblijf soms on vermijdelijk. Het is een kwestie van veel geduld want al deze kinderen leiden een zeer gesloten leven en zijn zeer moeilijk te benaderen. Die beslotenheid is veelal een gevolg van een verkeerde op voeding, die soms met de beste bedoelingen is gegeven. Een kind dat door zijn omgeving niet be grepen wordt, sluit zich op in zijn eigen leven en weigert ten slotte elk contact met de buiten wereld. Teneinderaad wenden de ouders zich dan tot een paedo logisch instituut waar men soms maanden nodig heeft om „het lastige kind" van zijn gesloten heid en grote innerlijke spanning te bevrijden. Een prachtige illustratie van de vooruitgang der patiëntjes wordt dikwijls gevonden in de tekeningen, die zij produceren. Men laat de kinderen van tijd tot tijd een tekening maken, waarbij ze volkomen vrij zijn in de keuze van hun onderwerp. Het is frappant om te zien hoe kinderen, die abnormale angstcomplexen hebben, dit laten uitkomen in die tekening. Niet zelden wordt een hevige brand als onderwerp van het kunststuk gekozen en hoe dikwijls men in de aanvang van de behandeling zo'n kind ook laat tekenen, altijd komt die brand van huizen of bossen weer op het papier. De gehele tekening is dan één uiting van somberheid en ellende. Naar mate men er in slaagt het kind van zijn complexen te verlossen ziet men ook het (beeld van de tekening veranderen. Er komen bomen te voorschijn en een boer derij en zodra het kind volkomen genezen is zoekt men vergeefs naar vlammen en brandweerlieden op het papier. In plaats daarvan ziet men een onbewolkte hemel waar de zon in volle glorie een vredig landschap bestraalt. Een beeld van 't veranderde innerlijk bij zo'n kind, dat zijn in vuur en vlam verkerende gedachtenleven heeft omgewisseld voor een zon nige kijk op de wereld. Stommen leren praten Moeilijke gevallen zijn bijvoor beeld die van de hoorstomheid. Uit de reacties van de kinderen blijkt duidelijk dat ze precies verstaan wat er gezegd wordt, maar men wacht vergeefs op enig antwoord. Zij spreken beslist niet en toch hebben zij wel taalbezit. De oorzaak van het gebrek moet waarschijnlijk gezocht wor den in een hersenbeschadiging. In het dagelijks leven kan een kind met hoorstomheid onmogelijk mee en de ouders slagen er niet in het op normale wijze aan het spreken te krijgen. Toch is dit mogelijk mits er met veel geduld en volgens speciale methoden wordt gewerkt. Hoeveel negatieve resultaten er ook aanvankelijk worden geboekt men geeft het niet op en men smaakt dan ten slotte het genoegen dat er enkele klanken te voorschijn komen. Wij hoorden kinderen vrij normaal spreken die een half jaar geleden er nog geen woord uitbrachten. Een prachtig resultaat van arbeid, die onvoldoende wordt gewaar deerd en die alleen wordt vol gehouden omdat de dankbaarheid van de ongelukkigen tenslotte zo ontroert, dat men er de nodige moed uit put om toch weer voort te gaan. De arbeid onder deze onvol- waardigen kost schatten. De kos ten zijn zo hoog dat velen on mogelijk een dergelijke behande ling kunnen betalen. De sociale voorziening van deze kleinen is beslist onvoldoende omdat hier geen sprake is van een ziekte, althans dat wordt niet beseft, en de ziekenfondsen geven er dan ook geen bijdrage voor. Slechts giften van particulieren kunnen het werk in stand houden, terwijl ook speciale fondsen, zoals die van de stichting „Voor het Kind" meewerken. De toekomst van dat werk zal afhangen van de mate waarin ons volk bereid zal zijn zich hiervoor financieel te interes seren. Die interesse is noodzake lijk om te vermijden dat 'n groep minder gelukkige kinderen maat schappelijk verloren gaat. Zij staan hulpeloos en ongewapend in een wrede wereld, die zelfs hoge eisen stelt aan volkomen volwaar- digen. Geven wij ook hun de wapens om de levensstrijd volledig toegerust te kunnen strijden. A. G. H. OUDERAVOND VAN DE KLEUTERSCHOOL VOLKSONDERWIJS Hoogtepunten op de druk be zochte Ouderavond waren de le zing van de heer Schekkerman over „Angst in het Kleuterleven" en de film over de Kleuterschool, opgenomen door de heer Finken- sieper. Angst, aldus de heer Schek kerman speelt een grote rol in het mensenleven, en vooral in het leven van de kleuter, die juist leeft in de gevoelige peri odes. Indrukken in die periode opgedaan, zijn blijvend voor later. De taak van de opvoeder is een gevoel van zekerheid schep pen, zodat het kind zich veilig voelt. Tenslotte pleitte spreker voor een goede Sinterklaasviering. De filmvertoning werd een onverdeeld succeshet was bij zonder aardig de kleuters in en vooral buiten de school gade te slaan in hun spel. Verschillende interne zaken waren vooraf behandeld. De ver kiezingen brachten enige wijziging in de samenstelling van het be stuur. Voorzitter werd de heer J. C. v. Zoonen, terwijl als nieuwe bestuursleden werden gekozen Mw Beeldman, Mw de Graan en de heer Posthuma. CONCERT De Koorvereniging Bergen, Dir. Jac. Kort en Bergen's Kinderkoor o.l.v. Mw Moree-Dol concerteerde Maandagavond in het Witte Kerkje. „Was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde", schijnt voor Bergen niet te geldendan toch had het aardige kerkje op deze avond te klein moeten zijn. Het koor met zijn mooie stem- menmateriaal opende de avond met Ecce quo modo moritur" van Gallus, dat roerend mooi werd gezongen, evenals ook „Jubilate Deo", van Orl. di Lasso. Of het koor deze avond niet zijn geluk kigste avond had, of plankenkoorts een rol speelde, herhaalde malen moest de piano detonatie helpen voorkomen. De koorvereniging had als laatste nummer op het programma het geestige oud- Vlaamse volkslied „Den Uil" van Alph. Diepenbrock, dat con amore werd gezongen. Het kinderkoor bracht een keur van liederen ten gehore. De kleintjes zongen een vijftal liedjes, waarvan ,,'t Hielp niet" van Henri v. Praag, met de twee jeugdige solisten veel succes had. De groteren, klasse 2, begon men met het bekende oude „Goe- morgen' van J. Worp, dat al dadelijk opviel door mooie voor dracht en zuivere toon. Ook de andere nummers werden een succes voor „Bergen's Kinderkoor". ZONDAGSDIENST ARTSEN TENTOONSTELLING Naar wij vernemen wordt in het Dorpshuis te Bergen deze week een tentoonstelling gehouden van goede en paedagogisch verant woorde Kinderboeken. De heer D. L. Daalder, directeur van de Middelbare Meisjesschool zal in de Bibliotheek van het Dorpshuis een uiteenzetting geven van wat onder paedagogisch verantwoorde lectuur verstaan wordt. RAADSVERGADERING De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeesteer Mr C. A. J. Jochems. De heer Meereboer was met kennisgeving afwezig. Ingekomen stukken Het tot de Raad gerichte adres van W. Muskee, waarin deze maatregelen vroeg tot het onge daan maken van een uitzichtbe lemmering bij het perceel Teug laan D 76 a, besloot de Raad niet in behandeling te nemen op grond van de Zegelwet. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgegeving aan genomen. Crediet Zonder discussie ging de Raad accoord met het voorstel tot ver hoging van het crediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gem. tot f 163.000. In verband met de omvangrijke vlottende schuld, die door de op de kapitaalmarkt ingetreden im passe nog steeds niet kon worden geconsolideerd, achtten B. en W. verhoging van het momenteel i 70.000 bedragende crediet voor de verdere afwikkeling van de dienst 1951 noodzakelijk Historisch besluit B. en W. stelden voor een geldlening groot f 50.000, ren tende 4 °/0, aflosbaar na 15 jaren te sluiten voor de bouw van een 4-tal duplexwoningen. De burge meester noemde dit iets nieuws in de geschiedenis der gemeente. Met het oog op de urgentie van de woningbouw, en de onmoge lijkheid op andere wijze gelden aan te trekken, hadden B. en W. voorbereidende stappen getroffen om door vrijwillige bijdragen van ingezetenen het benodigde geld bijeen te brengen. Burgemeester Jochems noemde het zeer verblijdend, dat reeds een bedrag van bijna f 50.000 was toegezegd in deze kleine ge meente. De Raad ging unaniem accoord met het voorstel. Een historisch besluit, aldus de voor zitter. Tehuis voor ouden van dagen Van de Burgemeester Peeck- stichting, die het lofwaardige initiatief genomen had tot het stichten van een tehuis voor Ouden van Dagen, was een ver zoek ingekomen om gemeentelijke garantie van rente en aflossing ener bouwlening ad f 90.000, Op voorstel van B. en W. be sloot de Raad de gevraagde ga rantie te verlenen, mits de rente welke door de Stichting aan de le hypotheekgever zal worden vergoed, het percentage van 4 niet te boven gaat. Brandweer De Raad verenigde zich met het voorstel tot het verlenen van een crediet ad f 3800,- voor normalisatie, verbetering aaischaf en berging van brandweermate riaal, die in verband met de modernisering en paraatheid van de Brandweer noodzakelijk wer den geacht door de nieuwe Com mandant van de Brandweer. W eg verbreding Voor wegverbreding besloot de Raad tot aankoop van grond- stroken langs de Duinweg te Schoorl en langs de Hereweg te Groet. Vernummering der huizen De Raad ging vervolgens ac coord met het voorstel tot het verlenen van een crediet ad f 1000,voor bekostiging van de vernummering der huizen in de gemeente, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling kan gaan. Concierge-schoonmaakster Tenslotte verenigde de Raad zich nog met het voorstel van B. en W. om de wedde van de concierge-schoonmaakster van het gemeentelijk gymnastieklokaal in verband met vermeerdering van werkzaamheden te verhogen van f 8,tot f 10,— per week, in gaande 1 October 1951. De rondvraag leverde niets bijzonders op. ST. MAARTEN TE GROET Zo langzamerhand is het een goede traditie geworden om de jeugd van Groet, alvorens zij hun tocht langs de huizen aan vaarden ter ere van St. Maarten, uit te nodigen zich eerst in de Lagere School te Groet te melden. Deze uitnodiging geschiedt door de V.V.V. te Groet. Ook dit jaar bestond er weer grote be langstelling van de zijde van de jeugd en kwamen de kinderen Zondagmiddag om vijf uur op het Schoolplein samen, om mee te dingen naar een van de vele prijsjes, die de V.V.V. beschik baar stelde. Dit maal had de Jury geen ge makkelijke taak om uit te maken, wie er in aanmerking zouden komen voor de prijzen, want de jeugd had er bijzonder veel werk van gemaakt om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Zo ver scheen als eerste groep 'n tweetal muizen, een kat en een klein Roodkapje. Bijzonder aardig aan gekleed waren o.a. ook nog een elfje en een meisje in Indische kledij. Echter niet alleen op de kleding had men zo z'n best ge daan. Ook aan de lichtjes had men dit jaar veel meer zorg be steed. Zo kwam het nu niet meer voor, dat men zich met een zak lamp meldde. Voor de leukste kleding viel de eerste prijs toe aan N. Marees, die zichzelf omgebouwd had tot melkfles. De tweede prijs ging naar A. Leeuwenkamp en L. Schotvanger als boerenechtpaar en de derde prijs was voor D. Brouwer, die 'n schoorsteenveger voorstelde. Voor de lampen ging de eerste prijs naar een groepje van drie prinsesjes, die een kerkgebouwtje met zich droegen. De tweede prijs was voor M. Blom en K. Hagel en de derde voor de peuters Medendorp en Sleking, resp. 3 en 4 jaar oud. Voor het mooiste lied ging de eerste prijs naar de beide kinde ren Besteman, de tweede prijs naar het viertal Krimp en de derde naar het drietal Kleverlaan. De extra prijs voor het meest verzorgde geheel kwam aan de 3 prinsesjes met hun kerkgebouwtje. Namens de V.V.V. dankte de Jury de kinderen voor hun grote opkomst en het vele werk, dat zij voor dit buitengewoon ge slaagde feest hebben over gehad. En zij wil wel verklappen dat de V.V.V. volgend jaar weer dit feest hoopt te houden. Dus kinderen doet alvast jullie best voor volgend jaar. CURSUS E.H.B.O. De Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" zal weer een nieuwe cursus be ginnen. Wij hopen dat deze zal slagen, daar het in een gemeente als Schoorl van zo'n groot belang is een goed werkende E.H.B.O. afdeling te bezitten. De bestaande vereniging doet reeds veel goed werk, n.l. plaatsen van trommels, en een verbandpost op Camp. Maar ze is nog lana niet te vreden, ook Schoor! aan Zee heef} een vaste verbandpost nodig. Trouwens nog meer verband- Een schip zonder roer op zee loopt gevaar te vergaan. Dat kan iedere zeeman U vertellen. Maar ook op de levenszee, waar het dikwijls danig kan spoken, varen er heel wat schepen zonder roer. Mannen, die geen doel in hun leven hebben; mannen, die nog nimmer de liefkozende hand van een vrouw hebben gevoeld; man nen, die denken dat zij alleen kunnen gaan. In ons nieuwe feuilleton, waar mee wij vandaag een begin maken, wordt zo'n „schip zonder roer" op boeiende wijze beschreven. De geschiedenis van Barend van Vliet, die in het rustige Vlaar- dingen, waar hij woont, een kalme koers vaart, maar die zijn roer kwijt raakt, als hij in Den Haag in militaire dienst komt. Iets bizonders? Welnee, een illustratie van tienduizenden levens, die zo koersloos op de maatschappelijke zee varen. Maar in dit feuilleton wordt Barend's koers op voortreffelijke wijze beschreven. De ouderen onder ons het verhaal speelt in de jaren 1912-1918 -zullen er een tijd in beschreven vinden, die diep in hun herinnering moet liggen. Maar ook de jongeren zullen het met genoegen lezen, omdat er toestanden in te lezen zijn, die heus niet zo heel veel verschillen met die van onze tijd. Want de liefde loopt als een fijne gouden draad door heel de eeuwen van het menselijk bestaan heen en de liefde van de man tot de vrouw en van de vrouw tot de man is een kracht, die vaak de zwaarste lasten doet dragen. Ja, zo móést de titel wezen. En „schip zonder roer" bevat een lach en een traan. Maar óók een moraal. Dat is het geloof van de vrouw in haar eens verworven liefde. Dat is de kracht van die liefde, die de man weer op het oude spoor doet terugkeren. En die liefde is het roer, dat elk schip op de levenszee veilig langs de klippen en de zandbanken heen stuurt. Wij wensen U vele genoeglijke uren met dit boeiende, leerzame feuilleton DE REDACTIE trommels moeten geplaatstworden, maar dan moeten we ook werkende leden hebben. Ook financiële steun is zeer welkom. Gemeente, en verschillende verenigingen, zien het nut van onze afd. in, en steunen de vereniging reeds. Wij hopen op veel nieuwe leden op onze nieuwe cursus. Zie verder de advertentie. HET BESTUUR ST. NICOLAASACTIE Gez. Winkeliers Nog kunnen wij mededelen, dat aan de beschikbaar gestelde cadeaux nog zijn toegevoegd 10 x 1 H.L. Anthraciet. Voorwaar de moeite om nu uw inkopen in Schoorl te doen. BRIDGECLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 12 Nov. 1951 A. 1 Bekker-Beeldman 52 2 v. Twuyver-Half Jr 51,5 3 Fam. Kuiper 44 4 Fam. Repko 41 5 Kaag-Koeten 39 6 Mevr. v.d. Linde-v.d. Lelie 38,5 7 Half-Jes 35,5 8 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 34,5 B. 1 Stam-Haasbroek 29 2 Oud-de Hart 26 3 Mevr. Bouman-Mosch 26 4 Mevr. Trip-v.d. Hoef 25 5 de Jong-v. Buren 24,5 6 Lensinq-Hubelmeier 23 7 Mej. Haring-Nieuwland 14,5 Ueelttöod DE DUINSTREEK 18 November Dokter POOT, Telefoon 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1