De pivaniclttoUity een {/■oiUsuij.ünd Berger IJssport Vereniging Banketbakkerij - Cat Uaapvatst VRIJDAG 23 NOVEMBER 28IJAARGANG No. 46 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen» Egmond aan de Hoef DE KLEINE MAN DE DUPE! Lang heeft de Overheid geaarzeld met nieuwe maatregelen inzake de woningnood. De maatregelen moeten liggen op finan cieel gebied, want er is materiaal genoeg en aan werkkrachten is evenmin gebrek. Eindelijk is nu aangekondigd, dat er 'n 21/2°/o premielening zal komen met daarnaast een 4 °/0 obligatielening voor degenen, die principiële bezwaren tegen een premielening mochten hebben. Er zijn tal van redenen, waarom wij deze stap ter financiëring van de woningbouw ten zeerste afkeuren. Men weet, dat er verschillende gemeenten in ons land zijn, die reeds lang in grote geldnood verkeren. Al die gemeenten roe pen om meer woningen, waarvoor zij echter geen cent bezitten. Het Rijk verkeert ongeveer in dezelfde positie. Beide gemeenschapsorga nen wringen zich in alle mogelijke bochten om de nodige middelen bijeen te garen. Veel gemeenten schreven dan ook leningen uit, gelijk aan die, waarmee het Rijk komt aandragen. Hier stuit men direct al op een ongezonde toestand. Rijk en gemeenten gaan elkaarconcurrentie aandoen om geld los te krijgen. Het succes van deze financiële operaties zal er voor het Rijk of voor de gemeente sterk in nega tieve zin door beïnvloed worden. Er wordt opeens 'n grote geld vraag uitgeoefend op een markt, die zeer krap is. Men moet zich voorbereiden op teleurstellingen, die de lening-lawine dan wel weer zal afdammen, terwijl er stellig een aantal gemeenten öf het Rijk van deze geldzuiger hadden kun nen profiteren. De gemeenten hebben overigens nog het meeste kans van slagen, want dan blijft het geld meer in de buurt en zijn de resultaten van de tegemoetkomende houding der bevolking beter zichtbaar. Wat is een premielening Wij spraken van 'n tegemoet komende houding. Inderdaad is het profijt van deze leningen eenzijdig, want de geldschieters lopen veel risico's met geringe kans op voordeel. Om dit aan te tonen willen wij eerst uiteenzetten wat nu eigenlijk een premielening is en wie er op inschrijven. Een premielening is een meng vorm van obligatielening en loterij. Men krijgt elk jaar een vaste rente van zijn geld, die in het geval van genoemde staatsloterij f 25,— per f 1000,per jaar zal bedragen. Bovendien worden er nog een aantal premies beschik baar gesteld. Elk jaar verloot men onder de obligatiehouders een aantal bedragen b.v. van f 50.000,-, f 20.000,-, f 10.000,-, en lager. Het teleurstellende lage rente-percentage moet worden goedgemaakt door een kans op een groot bedrag ineens. Nu is een deel van ons volk afkerig van elke vorm van loterij om overwegingen die een niet economisch karakter dragen. Deze mensen kan men daarom niet veroordelen, want over 't algemeen wordt de demoraliserende wer king van de goklust teveel onder schat. Zij schaadt in hoge mate de werklust en daarmee de productiviteit. Maar ook zuiver economisch gezien zijn er tal van bezwaren. Deze soort leningen zijn het meest in trek bij kleine spaarders omdat men hier de kans heeft om ineens een groot bedrag te krijgen. De meest draagkrachtigen prefereren een vaste hoge rente, omdat zij zeker willen zijn een bepaald in komen te verkrijgen uit hun be leggingen en minder geprikkeld worden door de verlokkende kans op bijvoorbeeld een halve ton ineens. De kleine spaarders, die ZONDAGSDIENST ARTSEN juist het meest behoefte hebben aan 'n grotere vaste rente, komen voor het grootste deel bedrogen uit met een zeer lage rente. Van 't daggeld Hier komt nog bij, dat veel van die gokkende spaarders niet eens geschikt zijn om hun guldens in obligaties te beleggen. Zij gebruiken daarvoor dikwijls geld, dat zij alle dagen nodig kunnen hebben, zodat zij er op de meest ongelegen momenten over moeten kunnen beschikken en dan moet men direct iemand kunnen vinden om de obligatie over te nemen. Mocht de kapitaalmarkt op zo'n ogenblik ongunstig zijn voor ver koop dan is men gedwongen de obligatie beneden pari, dus met verlies, van de hand te doen. Door de gevolgde foutieve lening-politiek voor de woning bouw zullen een groot aantal spaarders hun geld afstaan in de hoop daardoor spoediger in een goed huis te wonen. Krijgt men inderdaad spoedig een huis, dan komt men tot de ont dekking, dat het geld bestemd voor de inrichting in obligaties belegd is. Pas op dat moment voelt men de teleurstelling. Het is te betreuren dat men van de zijde der overheid deze gang van zaken door de loterij-prikkel tracht te bevorderen. Hoe bewust deze funestwerken- de geldvraagd wordt uitgeoefend moge blijken uit de opmerking van regeringszijde, dat men zal trachten deze gelden uit de consumptieve sfeer aan te trekken. Het zijn dus niet de bedrijven, waar men een beroep op doet of de banken en pensioenfondsen maar de houders van kleine spaarsaldi. Onder deze laatsten zijn de trouwlustigen, die wat geld gespaard hebben voor meubels en stoffering, het meest geneigd om obligaties te kopen. Men redeneert dan dat men toch niet eerder ameublementen en tapijten kan kopen, voordat men een huis heeft en als er dan nog een extra premie kan komen. Kleine man moet 't ontgelden De overheid zowel staat als gemeente gaat een totaal ver keerde weg met haar woning- politiek. Waar het werkelijk ge schikte kapitaal de woningmarkt mijdt, omdat er geen kans op rendabiliteit is, daar wordt de kleine spaarder er maar aan ge waagd. Men vraagt zich niet af hoeveel moeilijkheden men kan veroorzaken door geld te lenen van ongeschikte geldgevers. Men speculeert op onvoldoende inzicht en goklust om de staat in de gele genheid testellen haar bouwplan te voltooien. De Joverheid werkt, mee aan het scheppen van ondefiniëerbare demoralisatie zonder dat er de geringste economische winst tegen over staat. Bij de huidige stand van de huurprijzen kan geen bedrag, in de huizenbouw ge ïnvesteerd, rendabel zijn belegd. Deze waarheid wil men niet bekennen. Tenslotte is daar het probleem van de geldontwaarding. In de loop van de laatste twintig jaar is al menig geldschieter aan de staat bedrogen uitgekomen. Door de vele devaluaties zien de obli gatiehouders, die nu hun vroeger uitgeleend geld terugkrijgen, slechts een derde van de waarde terug, die ze eertijds afstonden. Hoe meer schuld de staat maakt in guldens, des te aantrekkelijker wordt het om die gulden nog meer aan waarde te doen inboeten. In de laatste weken zit de lucht al weer vol devaluatiegeruchten. Wanneer de staat wil lenen van haar onderdanen, dient ze aller eerst waarborgen te scheppen voor het koopkracht-behoud van haar munteenheid. Helaas is elke vorm van staatslening in de laat ste halve eeuw voor de geld schieters tot een zeer riskante onderneming geworden. Dr H. R. MES BERGEN Omwenteling in de schaatsenrij derswereld Slechts een twintigtal van de vijfhonderd leden toonde enige belangstelling voor de in Hotel Spoorzicht gehouden Algemene Vergadering van de B.Y.V. Wij Hollanders lopen in de winter eerst warm als de Oostenwind de wateren verstijft, maar de voorzitter, de hr P. Blankendaal, had gaarne gezien, dat deze avond de zaal van de hr de Lang, te klein was om alle ijssportliefheb- bers te ontvangen: er heerst namelijk een omwenteling, een revolutie in het schaatsenrijders wereldje. Ontevreden met het beleid van het hoofdbestuur van de K. N.S. B. hadden 12 grote ijssportverenigingen zich verenigd in de Ned. IJsclub Bond en ge tracht de hardrijsport in andere banen geleid te krijgen. Toen de K. N. S. B. hiertoe niet genegen bleek te zijn, en de procedure niet in overeenstemming met de Statuten achtte, traden de ver enigingen uit de K.N.S.B. Ook het bestuur van Bergen volgde dit voorbeeld ofschoon het over tuigd was, hiermee een statuair onwettige handeling te verrichten. Het bestuur had echter gemeend, dat het geen zin had om in de zomer een ledenvergadering uit te schrijven en was daarom eigen machtig opgetreden. Mocht de vergadering van oordeel zijn, dat het bestuur verkeerd had gedaan, dan, aldus de voorzitter, stelde het gaarne zijn mandaat ter be schikking. Nadat 't bestuur elke gevraagde toelichting had gegeven, keurden de aanwezigen unaniem het door het bestuur gevoerde beleid goed. De secretaris memoreerde in zijn uitvoerig jaarverslag de be levenissen van de B. Y. V. in het wintertje '50-'51. De kin deren hadden acht dagen van het ijs kunnen profiteren, de ouderen vier. Een van de hoogtepunten was het prov. kampioenschap voor heren, waarbij Kees Broek man triomfen vierde op de 500, 1500 en 5000 meter. Uit het financiëel verslag van de penningmeesteresse bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 3507,45 en de uitgaven f 3399,44. Er was 'n batig saldo van f 108,01. Nadat de financiële commissie bij monde van de hr Dekker rapport had uitgebracht, volgde déchar- gering onder dankzegging voor het accurate beheer. Tot leden van de Kascommissie voor 1952 werden aangewezen de heren J. Stroker en Jb. Kuys. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden Mevr. Bos- Eyssen en de heren P. Blanken- daal en Jac. Swaag werden her kozen. Allen aanvaardden hun herbenoeming. We hebben de schuit in het riet gestuurd, aldus de voorzitter, we zullen hem er ook weer uithalen. Omtrent in dit winterseizoen te houden wedstrijden, zal het bestuur rekening houden met ge opperde wensen. Bij de rondvraag kwamen ver schillende interne aangelegenheden ter sprake als verhoging entreé's, het schoonhouden van de baan enhet 20 Februari a.s. feestelijk herdenken van het der tigjarig bestaan van de B. Y. V. DE MASKERSPELERS met „MASKERADE" De Maskerspelers openden Donderdagavond het seizoen met een opvoering van een blijspel van Rie Knegtmans, getiteld „Maskerade". In afwijking van de oude ge woonte, werd slechts één opvoe ring van dit stuk gegeven. De auteur schetst in dit verhaal een brok leven, opgebouwd uit be grijpbare gedachten. Het is in 't gezin van de fabrikant Donker voort na het overlijden van zijn vrouw zoetjes aan een huishouden van Jan Steen geworden. Een bevriende buurvrouw en haar schoonzuster houden wel een oogje in het zeil, maar de vier kinderen missen de moeder. De hoop van de vader is nu gevestigd op een verre achternicht Ada Stevens, die alles naar hij hoopt in betere banen zal leiden. Maar de kinderen besluiten onder aanvoering van de oudste zoon Joost, haar het leven zo zuur mogelijk te maken, dat zij spoedig weer heengaatzij willen geen ander in moeders plaats. Nicht Ada wacht dus geen joyeuse entrée. Bij haar komst ontdekt zij al gauw welke plannen er ge smeed zijn en als men haar bij vergissing houdt voor de nieuwe dienstbode Annigje, laat zij allen in die waan. De kinderen kunnen het best vinden met Annigje, die niet alleen kan koken, maar ook tekenen, handwerken, pianospelen en wat niet al. Stormenderhand verovert zij alle harten, tot ten slotte de kinderen zich wenden tot vader met het dringende ver zoek om nicht Ada maar af te schrijven, maar af te zien van haar hulp, nu het huis houden zo schitterend gaat met Annigje. Maar de maskerade kan niet eeuwig duren, eens moet de vermomming worden afgelegd. Alleen Joost toont geen blijd schap, hij verklaart, dat zij voor hem een „vreemde" zal blijven. Natuurlijk komt ook dit in orde en zal moeders stoel weer bezet zijn. Het was een moeilijke opgave om dit verhaaltje door dialoog en actie uit te beelden, tot toneel stuk te maken. Onder de bezielende leiding van de heer H. van den Bogaerde is het de Maskerspelers ten volle gelukt een opvoering te geven, die boeide van begin tot einde. Regisseur en spelers kunnen met grote voldoening op de eerste uitvoering terugzien. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. AANBESTEDING Ten overstaan van de heer Jac. van Exter, bouwkundige en aan nemer, werd in Café Oldenburg aanbesteed het bouwen van een bergplaats aan de Jan Apeldoorn- weg, voor rekening vandeGebr. Min, wegenbouwers te Bergen. Inschrijvers waren P. Kops f 9700, W. Broersma f 10075, Jb Rampen f 10212, A. Kroon f10199, J. Mosk f10300, C. Noort Zn f 10370, M. Mar- quering f 9664, Fa Jan Houtenbos 6 Zn f9548, Fa N Bijl f 10999, A. Prins f 10575, en J. Oldenburg f 10325. Begroting f 9885. Het werk is gegund aan de Fa Jan Houtenbos Zoon. PLATTELANDSVROUWEN De Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Bergen, hoopt haar maandelijkse bijeenkomst te hou den op Dinsdag 27 Nov. 's avonds half acht in café Nieuwendijk. Als spreker zal optreden de heer Westerberg. Verder hoopt de afd. nog een Kerstavond te geven, waarvan de datum nog nader bekend gemaakt zal worden. SCHOORL Y.V.V. Noord-Kennemerland houdt druk bezochte Ledenvergadering „Schoorl mag niet mopperen" aldus de voorzitter, de hr M. W. van de Garde Jr, in zijn van optimisme getuigend openings woord. 1951 gaf alle reden tot tevredenheid, al hadden voor-en naseizoen beter kunnen zijn. De trek naar het buitenland en de steeds zorgelijker wordende tijden zullen ook van Schoorl alle in spanning vragen om het vreem delingenverkeer op peil te houden, Schoorl zal ook wel een veertje moeten laten, maar, meent de voorzitter, helemaal kaal zullen we niet worden. Om meer reclame mogelijk te maken, meent de vergadering, dat een beroep op het gemeentebestuur om de sub sidie te verdubbelen, alleszins ge rechtvaardigd is: Schoorl toch staat of valt met het vreemde lingenverkeer. Na allen te hebben verwel komd, brengt de voorzitter hulde en dank aan de hr H. W. Stoel- horst, bosbouwkundig ambtenaar bij het Staatsbosbeheer, die ook dit seizoen weer honderden gasten aan zich heeft verplicht bij duinwandelingen en fietstochten. Spreker wijst de aanwezigen op de deze winter door de hr Stoel- horst te houden lezing met licht beelden, waardoor ook de inge zetenen wat meer vertrouwd zullen raken met wat het duin gebied bevat. Voor verdere re clame hoopt men op een streek- uitzending door de Radio. Spreker memoreert dat 't voor de strandexploitanten een slechte zomer was. Bovendien werden de strandgenoegens vaak bedorven door stookolie. Het bestuur zoekt naar een weg om van deze plaag verlost te worden, 'n plaag ook voor pensions enz. die hun lopers en vloerbedekking niet graag zien bedorven door die olie. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur op zoek is naar viswatervele gasten komen gewapend met een hengel naar Schoorl om daar te kunnen genieten van de vissport. Maar waar is de vis? Tot nog toe bieden de pieren nog de enige kans op een goede vangst. Ingekomen stukken Van de zustervereniging „Groet- Camperduin" was ingekomen een verzoek om adhaesie met een tot de gemeenteraad gericht schrijven, waarin een dringend beroep op de Raad wordt gedaan het aan tal kampeerterreinen niet uit de breiden. De heer J. de Leeuw betoogde, dat er geen gasten wegblijven om de kampeerders. Schoorl moest z.i. geen tenten kamp worden, maar men diende er rekening mee te houden, dat hier 'n grote bron van inkomsten was, voor gemeente en zaken lieden. De voorzitter verklaarde zich tegenstander van uitbreiding en noemde het voordeel voor zakenlieden wat twijfelachtig. De heer K. P. Zuurbier zag het toe zicht op de terreinen graag nog strenger: 's avonds na 10 uur moet er geen grammofoonmuziek het de omliggende pensions lastig maken. De heer de Witte achtte de motie overbodig: het hele kam- peerprobleem heeft reeds de volle aandacht van 't gemeentebestuur. Tenslotte wordt besloten aan het verzoek van de Zusterver eniging te voldoen. Tegen het verlenen van een subsidie van f 25,aan de ver eniging E.H.B.O. had niemand bezwaar. De voorzitter wees op het nuttige werk dat deze ver eniging ook voor de vreemde lingen doet. Verkiezingen Tot lid van de financiële com missie werden benoemd de heren J. Schotvanger en Gotmer. De bestuursverkiezing bracht geen verandering in de samenstelling van het bestuur. De heren P. BlankeC'Stijn, secr. en H. Hazebelt werden beide met grote meerder heid van stemmen herkozen. Informatie-bureau Hier was weer heel wat werk verzet. Het aantal mondelinge informaties steeg van 1279 in 1950 tot 1480 in '51, dat der schrifte lijke aanvragen van 1786 tot 1956. Verkocht waren er 237 wandel- kaarten en 274 huurcontracten. De heer de Graaf bracht ver slag uit namens de feestcommissie. De strandfeesten waren een groot succes geworden. De ontvangsten hadden bedragen f 250,en de uitgaven f 219,- Begroting 1952 De begroting sloot in ont vangsten en uitgaven met f3275,- met een post voor onvoorziene uitgaven van f 175, Uit de vergadering gingen stemmen op om de post voor advertenties en reclame met f 500,- te verhogen en 'n beroep te doen op het gemeentebestuur om de subsidie met een gelijk bedrag te verhogen. Rondvraag Bij de rondvraag kwam de hr de Leeuw nog even terug op de stookolieplaag en vroeg of om ploegen van het strard geen oplossing kon brengen. De heer Minkema achtte het geen afdoend middel. Het bestuur zegde een dader onderzoek toe. Wat het vissen betreft, werd er op gewezen, dat in heel Noord- Holland de visstand slecht is. Geestmerambacht belo'ft iets voor de toekomst. Alleen bij de bakker vers uit de oven! Verbod Sint Nicolaas-Attractie Maar wel de beste kwaliteit tegen zo laag mogelijke prijzen Wij hebben Sint Nicolaas aan te bieden o.a. 25 November Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Banketletters Roomborstplaat Banketstukjes Amandelmarsepijn Speculaas Gevulde speculaas Taai-taai Diverse soorten taarten Harten Chocoladeletters Ringers" Hammen Kent U onze roombotergebakjes Zalmstaarten wel? Neemt U eens proef!

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1