\iol MwacbtUtfy (dopt 't kad BERGEN VRIJDAG 30iNOVEMBER 28c JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Egmond aan de Hoef Heel het huis ademt verwach ting. Al de dingen, die op gewone dagen ongemerkt voorbijgaan, krijgen nu betekenis. Als de wind rammelt aan het dak, dan wordt het even stil aan tafel, waar moeder en vader en al de kinde ren samen zijn onder de lamp. Is hij er al, of is 't zijn paard, dat struikelt over de pannen? De wind verstilt, maar er blijft iets betoverends in alle geluiden. Tel kens wordt er gebeld; metalen gongslagen galmen door gangen en portalen, maar niemand weet precies, wie ze gewekt heeft, want de stille winteravond is om het huis. Er is wel een zekere feestelijk heid in heel de huiselijke beweging, in de kamer, die met groen wordt getooid, in vaders geheimzinnige glimlach, in de verrassingen, die overal schuilen, in de droom, die werkelijkheid kan worden die prachtige electrische trein die ze gisteren bewonderden in de bazar, die kleine blozende pop, 't diepst verlangen van 't jongste dochtertje. Maar tegelijkertijd is er in alle dingen, omdat zij zo heimelijk geschieden, toch ook iets beangsti gends. Er is toch altijd de moge lijkheid van vreselijke bestraffingen. Er is de koek, maar er is ook de gard, dat raadselachtige voorwerp, waarvan men de uitwerking niet kent. Er is de zak, waar de zwarte knecht, die donkere man, je in kan stoppen om je weg te voeren, ver van 't veilige t'huis. En daarom gaan de kinderen maar luidkeels zingen, zo luid en zo helder als het kan, zij zingen tegen de bangigheid in en ze vertolken de alzijdige verwonde ring, die het huis bevangen houdt. Als vader ze oproept om de tafels weg te schuiven en de leunstoel neer te zetten middenin de kamer, met een voetkussen er voor, dan ontstaat er een wel kome bedrijvigheid. Zie je. Sint Nicolaas is een heel oud man en hij zal moe zijn, want het is een hele reis, van Spanje naar hier. Dat te weten geeft dan vertrou wen en geruststelling, want oude mensen zijn altijd vriendelijk en goedhartig, zoals grootvader. Waar is grootvader toch, waarom is hij nu weggebleven op deze bijzondere avond? Terwijl de kinderen doende zijn, is moeder vol geheimzinnige bezigheid. Als ze de pakjes rang schikt in de keuken, ziet ze op eens een grote, gele maan, die tussen de kieren van de gebloemde gordijntjes gluurt. Buiten ligt wat poederige sneeuw de witte wereld. En achter haar zingen de stemmen van haar kinderen. Maar waar is grootvader? Het geheim van grootvader speelt zich af op de hoogste verdieping van het huis, op die vreemdsoortige rommelzolder, die altijd de deur op slot heeft. Daar staat 'n oude krakerige kast, waar zijige, ritse lende kleren in hangen. Hij is daar verdiept in wonderlijke be slommeringen. Jansje, het dienst meisje helpt hem, als hij een wijnrode tabberd om de schouders slaat. Zij zet hem zijn pruik op en drukt de mijter wat al te diep tot vlak boven zijn oren. En dan, wanneer zij de metamorfose aan schouwt, dan proest zij het uit in de punt van haar witte schortje. Want ha3r lach mag niet door het huis weerklinken. Dan zou de betovering verbroken worden. ZONDAGSDIENST ARTSEN een levensechte historie Het moet stil blijven om Sint Nicolaas, want hij is een heilig man. Als dan aan grootvader zijn staf gegeven is, die hij moeizaam verplaatst, dan daalt hij heel lang zaam en heel geruisloos de trap pen af, in dit huis van geluk, in dit huis van zijn kinderen. Hij daalt af in het huis, hij daalt af in zijn herinnering. Eenmaal ging hij net zo een trap af, toen was hij vader, nu is hij grootvader. Tussen toen en nu ligt zijn leven. Maar er is een schone bestendig heid in deze legende. De geslachten wisselen en verouderen, maar St. Nicolaas blijft. Sint Nicolaas mag niet uit het binnenste van het huis komen, hij mag niet neerdalen van een oude rommelzolder. Hij komt van verre, hij komt van Spanje. En zo laat moeder hem het keukendeurtje uit en er is dan in de besneeuwde tuin een rare optocht, die zich dicht om het huis beweegt. Vader, in zijn leren jas, een bont-getooide oude Sint Nicolaas, behoedzaam het pad aftastend met zijn krom staf en zich al hoestend oefenend in het veranderen van zijn stem en het hupse dienstmeisje, dat haar giebelen begraaft in haar schort. Als de gong van de voordeur bel door het huis weergalmt, een geweldige, een alles beslissende gongslag, dan gaat moeder door een kier van de huiskamerdeur aan het strooien. En de kinderen grabbelen naar de lekkernijen. Eensklaps is er zacht gerucht in de gang. Een oude, moeizame stap weerklinkt op het gangpla veisel en terwijl de kinderen bijna plechtig het „Zie de maan schijnt door de bomen" aanheffen, gaat de deur van de huiskamer open, zo wijd als het kan, en de ver moeide oude man vleit zich, licht kuchend in zijn leunstoelgroot vader bij zijn kleinkinderen. Het wordt geen uur van be straffingen. Vader bevrijdt Sint Nicolaas van zijn gard, die rustig in een hoek van de kamer wordt geplaatst en er worden veel zak ken aangedragen, maar die zijn niet om de kinderen in te stop pen, maar om de geschenken uit op te vissen, die de stoutste dro men verwezenlijken. St. Nicolaas spreekt, met een zachte stem en hij weet verwonderlijk veel van wat er in al die kleine levens gebeurt. En nu lijkt het wel alsof opeens alle beklemming geweken is. Het zijn niet meer de heimelijke ge luiden buitenshuis, het tochten van de wind om de vensters, het rammelen van het dak, het is nu niet meer de onrust, die de ver wachting vergezelt het ogen blik der vervulling is daar. De gezellig vertellende heilige is in aller midden. Hij heeft een rijke fantasie en hij kent zoveel ver halen over Spanje, zijn vaderland en over de stormachtige reizen, die hem eindelijk brachten in deze huiselijke kring, dat de kinderen vragen naar al maar meer. Maar middelerwijl zijn er nu allerlei geluiden gekomen. De kin deren hebben zich op het speel goed geworpen en het wemelt van het krijsen van toetertjes van miniatuur-auto's en van piepende poppen, die Sint Nicolaas heeft meegebracht. St. Nicolaas herinnert zich, dat hij oud en moe is en dat er nog andere kinderen zijn, die hem verwachten. Nog éénmaal luistert hij naar het volstemmig koor, als vader'plaats neemt aan het kla vier en een regen van heldere kinderstemmen hem omgeeft. Dan staat de heilige moeizaam op en begeeft zich langzaam naar de deur, naar de gang en de juichende kinderschare doet hem uitgeleide. De voordeur slaat dicht en St. Nicolaas is, eenzaam nu, in de witte vrede van de wintertuin. Behoedzaam tast hij de muren langs, en als hij de verlichte vensters voorbij gaat, dan mompelt hijer is vreugde binnen in dit huis. Iets is er in het leven, dat niet verandert. Vijftig jaar geleden was het zo, toen St. Nicolaas zijn eerste ronde deed, en nu is het nog zo, al de moeilijke dingen ten spijt, die het leven te verduren geeft. En als dan, hoog in de woning, de tabberd en de mijter zijn af gedaan, dan verschijnt grootvader opeens in der kinderen midden en het lijkt wel alsof St. Nicolaas niet is weg geweest. zij zich tot de Madonna met de rozen en als een onbekende stem haar toeroept „Kinderen zijn kin deren" neemt zij het besluit, voor haar kind te strijden. 25 Jaren is zij dienstmeid, slavin bij Dome- nico Soriana, 25 jaren leven zij samen en toch gescheiden. Dan trouwt zij hem, maar de wet erkent niet de motieven die tot deze verbintenis hebben geleid. In een prachtig gespeelde scène tussen Philomena en Domenico bekent zij hem, dat zij 3 zoons heeft, en dat hij de vader van één er van is. De naam weigert zij te noemen: „Kinderen zijn kinderen" en allicht zou er één worden voorgetrokken. Ontroe rend was het ogenblik dat zij zich aan haar intussen volwassen geworden jongens bekend maakt als hun moeder. Ten slotte zullen de beide ge- scheidenen toch in de echt worden verenigd en na 25 jaren van verdriet en teleurstelling zal de moeder toch het geluk vinden dat zij verdiende. MEDEDELING! Ateliertje feeti de Baet FILMAVOND VAN HET WITTE KRUIS De afdeling Bergen van „Het Witte Kruis" organiseerde in Café Nieuwendijk een propagandafilm- avond. De belangstelling van de zijde van het publiek was helaas zeer teleurstellend. Allereerst werd de aandacht gevraagd voor de T.B.C.-bestrij ding. De toeschouwer werd er op gewezen hoe microben door neus en mond tot de longen door kunnen dringen en daar hun verwoestend werk beginnen, zo als rupsen een blad vernielen. Duidelijk werd geschetst hoe zo n patiënt een gevaar voor zijn omgeving, zijn medemensen kan worden, als niet de nodige maat regelen worden getroffen als isolatie. Deze tekenfilm met zijn grote propagandistische waarde wees ten slotte op de mogelijk heid van genezing van de reeds aangetaste patiënt. De tweede film, getiteld „Roe ping" vestigde de aandacht op een echt vrouwelijk beroep, dat wel is waar zwaar is en de hele mens opeist, maar tenslotte grote voldoening kan schenkenhet beroep van verpleegster. Op het witte doek kon de toeschouwer de hele opleiding volgen, zoals die in Engeland geschiedt. Het begin van de opleiding was een voudig, zoetjes aan werd meer verantwoordelijk werk van het jonge meisje gevraagd en na drie jaren kon het na 't behalen van het diploma, haar hoogst ver antwoordelijk, maar zoveel vol doening gevend werk beginnen ten bate van de lijdende mensheid. EERSTE TONEELAVOND VAN DE KUNSTKRING BERGEN Magda Janssens de centrale figuur De toneelgroep „Comedia" gaf voor de Kunstkring Bergen een schitterende opvoering van het Italiaanse toneelspel „Kinderen zijn kinderen" van Eduardo di Filippo. De schrijver schetst in dit stuk het leven van een Napoli- taanse vrouw uit de ellendigste wijken der stad, de z.g. bassi. Als zij moeder moet worden en de wanhoop nabij is, wendt Als de vrouw na al die emoties in tranen uitbarst, brengt de zaal haar een ovatie, die geen einde schijnt te zullen nemen. Magda Janssens veroverde aller hart door haar prachtig spel als moeder. John Gobau was haar waardige partner. Comedia heeft onder regie van Ettore Cella toneelminnend Ber gen een avond van hoog kunst genot gebracht waarvoor het pu bliek op ondubbelzinnige wijze zijn waardering betuigde. De heer de Wolff Peereboom bracht de jubilaresse Magda Jans sens hulde op deze jubileumavond namens de kunstkring. Hij zegende het „noodlot", dat Magda Jans sens in de eerste wereldoorlog naar ons land had gedreven en sprak de hoop uit, dat het haar gegeven mocht zijn, het toneel- minnend publiek nog vele jaren van haar talenten te doen genieten. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Ouders en kinderen De Afd. Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen hield een druk bezochte bijeenkomst in de zaal van Café Nieuwendijk, die nog steeds een exotische aanblik biedt. Hoofdschotel voor deze avond was de lezing van de heer Westenberg uit Schagen over „Ouders en Kinderen". „Wij leven", aldus spreker, „in een jachtige, nerveuze tijd, die ons niet meer toestaat ons even te bezinnen". Uitvoerig ging de heer Westenberg na welke om standigheden in de loop der eeuwen zon grote invloed op ons gevoelsleven, zielsleven heb ben gehad. Bij de moderne zakenman is een innerlijke leegte ontstaan. Het contact met zijn kinderen is niet meer zo innig als vroeger. De opvoeding rust bijna geheel op de schouders van de moeder, die daardoor overbelast wordt. Het moderne kind is eigenlijk vader loos en moederloos, het voelt zich verlaten. In de puberteitsjaren groeit dit gevoel van verlatenheid nog en zoekt '-t kind veiligheid bij groe pen van leeftijdgenoten. Het probleem van de „massa-jeugd" zoekt een oplossing. Straks wordt de massa-jeugd tot „massa-mens" gekenmerkt door stijlloosheid, het ontbreken van idealen. Men leeft niet meer, maar wordt geleefd. „Carpe diem" is de leuze. Tenslotte kwam spreker tot de vraag, hoe dit onrustbarende ver schijnsel te bestrijden? Een be langrijke factor hierbij noemde spreker de school, waar het kind leeftijdsgenoten vindt. Naarmate het gezinsleven losser wordt, wordt de school van groter be tekenis. Aan de school dienen hoge eisen gesteld. Tekort aan leer krachten en schoolruimte noemde spreker funest voor het kind. Lang stond de heer Westenberg stil bij de besteding van de vrije tijd. Jeugdorganisaties en sport kunnen van grote invloed zijn. Maar, aldus eindigde spreker zijn met de grootste aandacht gevolgde rede, boven alles staat de op voeding in het gezin. Mevr. Blad, de presidente, was de tolk van alle aanwezigen, toen zij de heer Westenberg hartelijk dank zei voor zijn interessante, leerzame uiteenzettingen. NIEUW GUINEA IN WOORD EN BEELD Lezing van Anthony van Kampen en vertoning van de nieuwe film „Vergeten aarde" De U.C.B. van de openb. ulo te Bergen vroeg dit weekeinde de aandacht voor Nieuw Guinea, dat thans in het brandpunt van de belangstelling staat. Het publiek, dat de Dancing van de Rustende Jager tot het laatste plaatsje vulde, werd verwelkomd door een koor van een paar honderd Papoea's, dat verschillende liederen ten ge hore bracht. Anthony van Kampen leidde zijn gehoor vervolgens naar het land van de Pygmeeën, de dwerg papoea's in de vallei van de Wisselmeren, tot 1936 nog terra incognita. Ook aan de andere zijde van de „Verboden rotsen" werd een kijkje genomen in de Baliemvallei, de Shangrila, be woond door Reuzen Papoea's, die daar landbouw beoefenden. Het eerste gedeelte van de avond werd besloten door de heer Schumacher met het lezen van een fragment uit „Verloren Vallei" van Anthony van Kampen. Onder ademloze spanning be luisterden de aanwezigen het ver haal over de vlotreis langs de rivier Mamberamo met zijn vele watervallen en stroomversnellin gen. Na de pauze kon Bergen ge nieten van de nieuwe film „Ver geten aarde" van Wassenburg, die een indruk gaf van dit merk waardige gebiedsdeel van ons Koninkrijk. De film, die deze avond voor de derde maal in ons land draaide, gaf enig idee van de wilde schoonheid van dit gebied en van zijn bewoners. De avond werd besloten met een afscheidslied van het Papoea koor. De voorzitter van de U.C.B., de heer Meischke was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer Anthony van Kampen hartelijk dankte voor deze onvergetelijke avond. Als herinnering aan deze avond werd de spreker onder applaus van de aanwezigen een gramo- phoonplaat aangeboden. LAATSTE NIEUWS VAN SINT NICOLAAS EN PIET Sint Nicolaas komt Zaterdag morgen om 10.31 uur met de tram aan, en hoopt op goed weer, want dan komen alle kin deren hem begroeten. Weten de kinderen, die niet naar de kleuterschool gaan dat er feest is voor de R.K. kleuters op Zondagmiddag 2 December, n.m. 3 uur. WATERSNOOD IN DE PO-VLAKTE De watersnood in de Po-vlakte, die ons Nederlanders speciaal aanspreekt, heeft het Nederlandse Rode Kruis zeker niet onberoerd gelaten. De oproep van de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève werd door het Hoofd bestuur onmiddellijk beantwoord met een gift, die in verhouding tot de middelen, waarover het Nederlands Rode Kruis beschikt, niet onbelangrijk was. Maar volgens een reeds aangegane af spraak werd een actie voorbereid voor de hulpverlening aan de burgerbevolking van Korea, op het ogenblik, dat Italië door de waterramp werd getroffen. Op Zaterdagmiddag j.l. ont ving het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis een be richt uit Genève, waaruit blijkt, dat de Rode Kruis-hulp voor Korea, zoals deze door 't Hoofd bestuur was gedacht, op dit moment niet uitvoerbaar is. Nog diezelfde middag heeft het Nederlandse Rode Kruis maat regelen genomen om te voldoen aan de aandrang, die reeds van zeer verschillende zijden was uit geoefend, tot het organiseren van een inzameling door het gehele land voor de slachtoffers van de watersnood in de Povlakte. Aan alle Rode Kruisafdelingen in den lande is telegrafisch ver zocht om op of omstreeks 1 December maar vóór Sint Nicolaas een collecte te orga niseren. Bovendien kunnen bij dragen worden gestort op giro rekening 22120 ten name van het Hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis te 's-Graven- hage met aanduiding: „Hulp Italië". Op Nederlands historie heeft de strijd tegen het water zijn stempel gedrukt; Nederland zal zich niet onbetuigd laten nu het er om gaat de slachtoffers van deze ontzaglijke waterramp te helpen in hun nood. De collecte zal in Bergen, Schoor], Koedijk en Warmenhui- zen plaats vinden op Zaterdag 1 December. Personen die hier aan nog willen meewerken kunnen zich Zaterdagmiddag te 14 uur melden bij de Rode Kruis Kazerne aan de Karei de Grotelaan te Bergen. CULTURELE AVONDEN Na Jan P. Strijbos en Dr Melchior komt als derde culturele avond in het eerste deel van 't winter- programma een lezing van de bekende cineast en natuuronder zoeker D. vanSijn uit Den Haag, Vele keren sprak hij voor Volks universiteiten en vond steeds volle zalen en een opgetogen publiek. Vele Alkmaarders, die vergeefs kaarten trachtten te verkrijgen, zullen nu in de gelegenheid zijn deze prachtige kleurenfilm te be wonderen. Prachtige Arabische en Berbermuziek illustreert de film. Er valt in Nederland en daar buiten een steeds groeiende be langstelling voor Noord Afrika waar te nemen en Marokko is hiervan wel het interesanste, het kleurrijkste en het meest onbe kende gebied. Er zal dan ook in brede kring belangstelling voor deze nieuwe kleurenfilm bestaan, vooral ook omdat de Nederlandse Dagbladpers, voorgelicht door 't A.N.P. vele artikelen over onze filmexpeditie naar het binnenland van Marokko publiceerde. De kleurenfilm brengt ons in de prachtige, moderne stad Casa blanca, waar een bonte en schil derachtige bevolking de brede pleinen en lanen vult. Maar de reis gaat spoedig verder naar één der interessantste Arabische steden van Marokko, gelegen aan de voet van het hoge Atlasgebergte en te midden van duizenden 2 December Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 Door Dr P. H. Ritter Hiermede berichten wij U dat wij ons voortaan gaarne belasten met het maken Uwer japonnen en dergelijke. Ook voor het ontwerpen en het vervaardigen van knippatronen zijn we gaarne bereid. Gerbrandslaan 29 - Schoorl

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1