ft ff 'ElzdcLcitul woedt te duue RAADSVERGADERING VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 28c JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef VERHOGING MET EEN KWART NIET NOODZAKELIJK Het is een oude waarheid dat men de tering naar de nering moet zetten. In Nederland heeft men na de oorlog dit gezegde in het boek der vergetelheid trachten te schuiven maar de practische waarde van dit woord is zo groot dat men er een voudig niet buiten kan. Ons nog steeds te grote verbruik tegenover de onvoldoende gestegen productie, onze wankele begrotingen, zij eisen zonder meer een gelijkheid van tering en nering. Wij hebben ons echter jarenlang al gepijnigd met deze evenwichts- problematiek zonder voorshands voldoend succes te boeken. De regering moet en zal echter haar zin moeten krijgen en de nieuwste poging om de consumptie te drukken wordt ge vonden in de verhoging der electriciteitstarieven, die per 1 Januari a.s. zal ingaan. Onze tarieven inzake de leve ring van electriciteit zijn aan de lage kant. Men heeft er naar gestreefd na de oorlog om deze zo laag mogelijk te houden en men moet zeggen dat dit op de duur onverantwoord is. Zoals op elk terrein van het economisch le ven is het ook voor 'n electriciteits- maatschappij grote onzin om zich te willen vasthouden aan de historische prijzen, want prijzen in het verleden hebben geen en kele betekenis meer voor het heden. Men ziet dat duidelijk op het terrein van de huren. De huren van 1940 zijn zelfs geen tegemoet koming meer voor de bouwprijzen van thans. Evenmin vormen de huidige tarieven van de electrici teit een voldoende tegenprestatie voor de bouw van centrales en de daarmee plaatshebbende pro ductie. Zolang de oude centrales nog dienst doen, die dus tegen zeer lage prijzen zijn gebouwd, kan men het aantal voorheen ge ïnvesteerde guldens nog terug krijgen zonder tariefsverhoging. Men dient echter verder te zien. Als de oude centrales ver sleten zijn moeten er nieuwe ge bouwd worden, die veel duurder zijn. Dan moet er dus geld ge leend worden, waardoor de schuld van die maatschappijen aan het publiek veel groter wordt. Dit is op zichzelf geen bezwaar wanneer het publiek maar bereid is van dat moment af een hoger tarief te betalen en dit vol te houden zolang die dure centrale daar staat. Bij hernieuwde vervanging kan men dan verder zien. Veel juister is een prijspolitiek, die gebaseerd is op de vervanging, zodat de prijs op en neer gaat met het algemeen prijs verloop op de markt. Dit heeft men in Nederland niet gedaan, zodat men nu opeens een grote verhoging moet toepassen. Immers nu komt men tot de ontdekking dat de bouw van nieuwe licht bronnen zo kostbaar is, dat zij door de huidige tarieven niet worden terugbetaald. Waar er talrijke nieuwe centrales moeten worden gebouwd, ook op plaatsen waar er tot op heden geen was, zou men onmogelijk voor de nieuwe krachtbronnen een hoger tarief kunnen berekenen dan voor de oude. Vanzelfsprekend moeten ook de gestegen kolenprijzen en de hoger geworden lonen in de prijs voor een kwh stroom worden verdisconteerd. Dit is dus de reden waarom de stroomtarieven moeten stijgen. Een andere vraag is of die ta rieven nu met een vierde ge deelte verhoogd moeten worden. Dit nu menen wij te moeten be twijfelen. De grond voor deze twijfel vinden wij in de aankon diging dat de electriciteitsbedrijven door interne financiëring de ex pansie van centrales moeten be kostigen. Voor vervanging van het be staande moeten de huidige ver bruikers zorgen. Dat is econo mische noodzaak. Voor uitbrei ding mag men echter rustig nieuw vermogen op de kapitaalmarkt aanvragen. Een dergelijke vol komen gezonde politiek past echter niet in de economisch- politieke plannen van de regering. De overheid weet dat de kapi taalmarkt in de komende jaren door de hoge belastingen zeer krap zal zijn. Zij weet evenzeer dat het beschikbaar komende vermogen noodzakelijk is voor de financiëring van het particuliere bedrijfsleven. Om de vermogens- markt niet te ontwrichten wil men voorkomen dat de gemeen schapsbedrijven daar verschijnen. Electriciteitsbedrijven zijn alle gericht op het verlenen van diensten. De bedoeling is dus dat de stroom zonder of met geringe winst aan de bevolking wordt geleverd. Zij zijn monopolistisch van karakter, hetgeen inhoudt dat zij geen concurrentie ondervinden van andere bedrijven. Men kan derhalve eenzijdig de prijs vast stellen zonder de consument daar de geringste invloed op kan uit oefenen. Dat betekent ook dat men straffeloos een behoorlijke winst kan incalculeren. Hoewel het dus de bedoeling is om de verbruikers door middel van een monopoliebedrijf in bezit van een kleinere gemeenschap - hetzij ge- Schoort INieuwe Niedorp I meente, hetzij provincie - zo goed koop mogelijk stroom te leveren, gaat men nu die bedrijven ge bruiken om de consumptie van electriciteit te beperken. Boven dien gaat men langs deze weg geld inzamelen om uitbreiding te financiëren. Hiertegen zijn grote bezwaren in te brengen. Een nieuwe belasting Het maken van winst voor expansiefinanciëring ligt niet in de lijn van een electriciteitsbe- drijf. Het gaat bij dit soort be drijven om een zo goedkoop mo gelijke leverantie terwijl men nu misbruik gaat maken van de monopoliepositie en de prijs gaat verhogen tot ver boven de kost prijs. Dat is niets anders dan heffen van belasting op het ver bruik van electriciteit. Wij me nen dat een verbruiksbelasting in de vorm, waarin ze ons is aangekondigd niet kan worden getolereerd omdat het recht tot die heffing alleen is gereserveerd voor onze volksvertegenwoordi ging. Electriciteit is een goed dat behoort tot de eerste levensbe hoeften. Niemand in de moderne wereld kan zonder stroom op behoorlijke wijze leven. Die we tenschap heeft ertoe geleid dat wij de levering van electriciteit opdroegen aan bedrijven, die hun diensten zo goedkoop mogelijk, dus zonder extra heffing, leveren. Hadden wij die garantie niet, dan zou er alles voor te zeggen zijn om concurrentie op dit terrein door particuliere bedrijven mo gelijk te maken. De plannen van overheidswege met de electriciteit menen wij te moeten verwerpen. Dit is een nieuwe last op een reeds over belast volk en de overheid weet van die overbelasting. Vandaar deze verkapte vorm van cosumptie- beperking, die niet past in ons rechtssysteem en evenmin in de democratie. Wij noemen een tariefsverho ging met een kwart a-sociaal omdat er geen bewijs is geleverd voor de noodzakelijkheid ervan. Wil men verhoging, dan moet men ons voorrekenen hoeveel die noodzakelijkheid moet bedragen. De niet-doorberekening voor een gering aantal kwh van 240 per jaar dient nergens anders voor dan om zich een middel te ver schaffen de critiek de mond te snoeren. De voorstanders van nationa lisatie kunnen uit deze zet op het economisch schaakbord leren hoe een monopolie bestemd tot voor deel van de gemeenschap zich tegen diezelfde gemeenschap kan keren. Dr H. R. MES BERGEN Moet Bergen aan Zee wijken voor het water? De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Als eerste punt van bespreking stond op de agenda de weigering van Rijkswaterstaat om het bou wen in de zeereep, dat is van de overlijn 70 meter landinwaarts, goed te keuren. Baron Taets van Amerongen zette in het kort uiteen, waarom zeven raadsleden deze vergadering hadden aangevraagd. Men was geschrokken van het besluit van Rijkswaterstaat om, nadat het wederopbouwplan voor Bergen aan Zee reeds lang was goed gekeurd, nu de bouw van een villa op de duinenrand te ver bieden. De voorzitter deed mede deling van de gesprekken, die over dit onderwerp waren ge voerd met verschillende instanties. Door dit verbod kwam niet alleen het wederopbouwplan, doch het gehele aspect van de bad plaats in gevaar, daar het zeefront voor bebouwing verloren gaat. Verder zou de gemeente schade lijden en particulieren worden gedupeerd. Dr Hemelrijk noemde het in grijpen van Rijkswaterstaat een zware slag voor de badplaats. Nu toch zal het niet mogelijk zijn om villa's, pensions en hotels te bouwen, die uitzicht op zee bieden. De voornaamste attractie van de badplaats zou hiermee verloren gaan. Spreker hoopte op een snelle oplossing van het probleem. Ook Mr Sluis sprak zijn be vreemding uit over deze gang van zaken, temeer daar er ter plaatse reeds enige jaren een huis staat. Spreker meent, dat ontheffing van het verbod juridisch mogelijk is. Of het moreel verantwoord is particulieren te laten bouwen op een plaats, die door deskundigen om veiligheidsredenen isafgekeurd, noemt spreker een andere vraag. De heer Broersma meent, dat Bergen a. Zee het wel bijzonder slecht treft: tijdens de bezetting werd het afgebroken, na de be vrijding dreigde het door op heffing van de tram te worden geïsoleerd en nu dit verbod. Indien er werkelijk gevaar voor de kust bestaat, dan dient, aldus de heer Broersma, Rijkswaterstaat maat regelen te treffen om de zee te weren. De voorzitter acht overleg met Rijkswaterstaat gewenst en nodigt de Raad uit twee leden aan te wijzen, die met B. en W. bespre kingen zullen voeren met de be trokken instanties. Daarvoor werden uitgenodigd de heren Baron Taets van Ame rongen en Dr Hemelrijk. Bij een der volgende agenda punten informeerde Mr Sluis naar de woningbouw. Voor Bergen ligt een toewijzing van ruim 40 woningen klaar, maar het wachten is op het benodigde geld aldus de voorzitter. De gemeente wil niet wachten op rijksleningen doch op andere wijze de bouw finan cieren, waarover in comité nadere mededelingen zouden worden gedaan. De openbare zitting eindigde, zoals hij begonnen was met een huldiging van Dr Hemelrijk in verband met zijn Zilveren Jubileum als rector van het Murmellius- gymnasium te Alkmaar. BLIJDE INCOMSTE van St. Nicolaas te Bergen Reeds lang voor de tram van 10.31, waarmee de oude Bisschop te Bergen zou arriveren, het station binnenkwam, stond 'n dui zendkoppige menigte in spanning te wachten, binnen de afsluiting de schoolgaande jeugd, ongeveer 1700 jongens en meisjes, daar buiten vaders en moeders met hun pupillen. Van verwachting klopte aller hart. Eindelijk was het grote ogenblik daar: Bergen's Harmonie zette een welkomstlied in en de kindervriend kreeg het druk met handjes geven, terwijl de Pieten Pepernoten strooiden. Na deze eerste kennismaking nam de hoge gast plaats in een met twee paarden bespannen rijtuig om voorafgegaan door Bergen's Harmonie en omstuwd door een enthousiaste menigte een rond gang door het dorp te maken. Op het Raadhuis werd de Bisschop verwelkomd door het gemeente bestuur. De heer L. den Das, loco-burgemeester (de burgemees ter was door ambtsbezigheden verhinderd) sprak zijn vreugde uit over de komst van de grijze weldoener. Hij gaf de kinder vriend de verzekering, dat de jeugd zich in het afgelopen jaar goed had gedragen. Voor het geval de Sint er 's avonds op uit mocht willen gaan, gaf hij de raad een flinke stallantaarn mee te nemen, daar de straatverlichting hier en daar nog al wat te wensen overliet. De hoge gast dankte voor de vriendelijke woorden en sprak zijn grote voldoening uit over het gedrag van zijn jeugdige vriendjes hij hoopte tijdig hun verlang lijstjes te ontvangen. En toen was het ogenblik aangebroken, dat hij zich genoodzaakt zag wat rust te nemen na de lange ver moeiende reis, om op zijn ver jaardag te midden van zijn vele vriendjes volop feest te kunnen vieren. SINTERKLAAS WAS JARIG Een onvergetelijke dag voor Bergen's jeugd Een vrolijke kinderschare, 400 jongens en meisjes uit de hogere klassen van de verschillende scho len, spoedde zich Woensdagmor gen vol blijde verwachting naar „De Rustende Jager'' om daar de verjaardag van de Sint te vieren. Het werd een feest om niet licht te vergeten. De Scapino- balletgroep nam het jonge volkje mee naar de sprookjeswereld en danste voor de feestvierenden verschillende sprookjes: De ge laarsde kat, Hans en Grietje, Roodkapje en de Wolf, Doorn roosje en de Spin en de Prins. De jeugd genoot volop. Hoe intens allen meeleefden met de ten tonele gebrachte figuren, was wel heel duidelijk bij de strijd tussen Prins en Spin. Onder ademloze spanning volgden ze de tweestrijd en een zucht van verlichting klonk door de zaal, toen de Prins als overwinnaar uit het strijdperk trad. Bijzonder gewaardeerd werd ook „De Pascha en de Beer", naar een gegeven van Eugène Scribe met muziek van Lex van Delden. De feestvreugde laaide hoog op, toen de jarige zich na zijn bezoek aan zieke kinderen nog even in „De Rus" vertoonde. Er kwam aan de toejuichingen bijna geen einde. En toennaar huis om het schoentje al vast klaar te zetten. Het bekende Scapino-Ballet legde bij dit zowel paedagogisch als artistiek hoogstaande pro gramma alle eer in. ONDERSCHEIDING Door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen is aan Mej. Joekje Wijnberg, wegens 20-jarige trouwe dienst bij Mevr. W. L. van Alphen-v.d. Valk te Bergen een medaille en oorkonde uitgereikt. LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) KERSTFEEST 1951 1951?? Ja! reeds zovele eeu wen en jaren is het Kerstgebeuren in Bethlehem's stalletje herdacht en gevierd, maar de vraag is ook nu nog, heeft de mens het begrepen, dat de Engelenzang en Efratha's velden hem geldt en dat hij mag weten dat God in de mens een welbehagen heeft. Toch is dit zo!! Dit heerlijke licht schijnt ook nu in deze don kere en moeilijke tijden, waarin velen als in een dikke mist leven. Het is de taak van het Leger des Heils dit Evangelie in de wereld te verkondigen en het doet het ook en U kent hun sportieve streven om ook in de maatschappelijke nood zo goed mogelijk te helpen. En U wilt het Leger van de helpende hand een handje daarbij helpen? U kunt dit doen in de week van 1015 December. Dan zullen de collectanten zich aan Uw huizen aanmelden. De naderende feestdagen stem men de mens mild. Iedere collectant van het oorspronkelijke Leger des Heils (Stichter William Booth) moet in het bezit zijn van een gedrukte volmacht, waarop het bekende Legerwapen en de naam van William Booth voorkomen. Heilssoldaten zullen U deze gaarne tonen. Men leze de adver tentie in dit blad. SLAGERIJ KONING ALS HERBOREN Dezer dagen werd de bekende slagerij van de heer Koning na bij de overdracht aan de zoon van de eigenaar een hele ver jongingskuur te hebben onder gaan, opnieuw geopend Aangelokt door de vele bloem stukken en de verleidelijk uitziende vleeswaren in de etalage, kwamen klanten en vrienden een bezoek brengen aan deze nieuwe aan winst voor Bergen. Allen be wonderden het nieuwe interieur met zijn hygiënische tegelvloer, de nieuwe toonbank, doelmatige verlichting en verdere verbeterin gen en wensten de nieuwe eige naar alle mogelijke succes op zijn weg door het zakenleven. „De Duinstreek" voegt gaarne haar beste wensen bij de vele die de heer D. Koning Jr reeds mocht ontvangen. STEMMING Bij de op 29 November j.l. ge houden stemming voor Bestuurs leden van de verschillende Polders in deze gemeente werden gekozen: Tot voorzitter van de Sluispolder de hr Jac. Swaag, Van de Oud- burgerpolder de hr. C. Bijl. Van de Noorder Reker-en Mangelpolder de hr D. Leegwater. Tot Poldermeester van de Dam- landerpolder de hr J. Swakman. Van de Filisteinse Polder de hr N.Veldt. Van de Zuurvenspolder de hr S. J. Schouten en voor de Zuiden- en Midden Rekerpolder in plaats van de hr D. Modder, die moest bedanken wegens het bereiken van de leeftijdsgrens de hr P. Wonder. Tot voorzitter van de Ver eniging van Polders en Oninge- polderde Landen werd herkozen de hr J. A. Ranzijn. BENOEMING Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Th. M. Punt, hoofdcommies ter gemeente-secretarie te Hille- gom, werd benoemd tot secretaris van de gemeente Hillegom. V.A.R.A. FEESTAVOND Donderdag 13 Dec. wordt door de V.A.R.A. voor de afdelingen Bergen en Schoorl een propa ganda feestavond belegd. We raden een ieder, lid of geen lid, aan deze avond bij te wonen. De namen van de mede werkenden staan er borg voor, dat het een knalavond wordt. Zie voor verdere bijzonder heden de advertentie in dit blad. HERFST ADVENT SCHOORL V.V.V. Groet-Camperduin hield druk bezochte vergadering De bureauhouder legde zijn functie neer In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer D. Duin Wz. dat Groet en Camper duin konden terugzien op een betrekkelijk voorspoedig seizoen. De toeloop van gasten en kam peerders was zeer druk, zodat niet steeds aan alle aanvragen kon worden voldaan. Het strand, d.w.z. het bewaakte gedeelte was eigenlijk te klein; mocht de ge meente een groter stuk kunnen pachten, dan zouden de gasten daarmee gebaat zijn. Door de vacantiespreiding was er dit jaar in Juni meer bezet dan in vorige jaren. De duinwandelingen had het bestuur dit jaar helaas niet kun nen laten doorgaan door te weinig belangstelling bij de leden. Wat de toekomst betreft, meende de voorzitter, dat er moeilijke jaren te wachten zijn. Bij de mededelingen wees de voorzitter er op, dat de bureau houder, de hr T. T. Meedendorp, zijn functie wenste neer te leggen. Hij zal moeilijk te vervangen zijn. Spreker dankte hem voor 't vele, dat hij in de loop der jaren voor de V.V.V. had gedaan. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, de hr D. Duin Wz., werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Uit het verslag van de bureau houder stippen we aan, dat er in 1951 waren ingekomen 2160 aan vragen, dat is 10 °/o meer dan in 1950. De verslaggever merkte op, dat er z.i. aanwijzingen zijn, dat er voor de pensionbedrijven een moeilijker tijd zal aanbreken. Van „Vacantiespreiding" verwachtte hij veel. De heer P. Kos brak een lans voor goed geordende kampeer- gelegenheden. Dit zou voor de hele gemeente een goede reclame zijn. Als de A. N.W. B. in de Kampeerkampioen een foto plaatst van Groet, dan komt dit allen ten goede. De voorzitter meent, kletkêtad DE DUINSTREEK Bezoekt Zondag a.s. de voetbalwedstrijd te SCHOORL Aanvang 2.30 uur. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m. Nu is het schone Herfstgetij Weer aan het eind gekomen. De bloemen en de bladeren zijn Gevallen, kaal de bomen. De aarde gaf in 't zomergoud Een pracht en schat van kleuren. Nu wordt het stil, en diep in d' aard Wordt bloem en blad en tak vergaard Het wonder gaat gebeuren. Want als de harde wintertijd, Zijn wit' doch kille sneeuwbed spreidt Dan woelt en werkt daar in de grond Het leven, tot de grote stond, De lente is gekomen, En bloem en blad en struik en boom, Gewekt wordt uit de dromen, Om daarna weer in volle pracht, Na donkere, koude winternacht. Tot volle bloei te komen. O wondere werking der natuur Deel van het grote Godsbestuur, Wij zien met grote eerbied aan 't Gebeuren 't komen en het gaan. In deez' mysterie-volle tijd, Als Herfst zijn blaêrkleed heeft gespreid, Heeft God ook aan de mens op aard, Zijn Eeuwig Wonder geopenbaard. De mens keer' tot zichzelve in, Verbeidend 't grote, nieuw begin. Want als het alles schijnt verloren, Wordt Christus weer opnieuw geboren. Het Kerstlicht schijnt in donkere nacht, Vol blijde hoop, in volle pracht. O Vader, Die in 't Herfstgetij Uw grootheid toont, geef ook aan mij De moed, om stille in te keren. In eigen hart en daar te leren, Uw Heilig Kerstfeest te verbeiden, Mij waardig daartoe te bereiden. Slechts in de stilte spreekt Ge Uw Woord. Slechts in de stilte wordt gehoord Uw Wil, Gij wijst de baan, Die wij gewillig moeten gaan. Die weg wijst naar de Kribbe heen, Waar in de donkere nacht verscheen Het Licht, dat in de duisternis De enige Gids en leidsman is. Als 't schijnt dat alles is verloren. Wordt Christus weer opnieuw geboren. Geef in Zijn Handen dan uw lot, Tot eer van Christus, eer van God. Halleluja Advent 1951. MAARTJE N. ZWAAN

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1