Enkhuizer Almanakken 1952 IX-ZILVER „De, Jlusimde fagec", Betten HU. de kwisftefyetsl van hanawiUU BIOSCOOP „LOUISE-LOTTE FILMNIEUWS. EGMOND AAN ZEE Boekhandel C. OLDENBURG - Schoorl Een legende van H. GIJSBERS dat het kamperen niet overheer send moet worden, als de ge meente een tentenkamp wordt, dan is het gedaan met pension houders en verhuurders. Uit de verslagen over verloting, en strandfeest ontlenen wij de volgende cijfers. Bij de verloting bedroegen de ontvangsten f 900,- en de uitgaven f451,84, zodat er een saldo was van f 448,16. Het eerste strandfeest had een voordelig saldo gegeven van f 10,50 (inkomsten f 426,41 en uitgaven f415,91) en het tweede strandfeest, dat in het water was gevallen f 182,27 (inkomsten f 322,08 en uitgaven f 139,81). Het vuurwerk had een nadelig saldo opgeleverd van f208,25. De ontvangsten bedroegen f 540,50 en de uitgaven f 748,75. De begroting over 1952 werd in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 3162,50 met 'n post onvoorziene uitgaven van f 127,50. Niet-betalende leden? Uit de gevoerde discussies bleek dat de vergadering van gevoelen was, dat wan-betalers overeen komstig het reglement dienen te worden geroyeerd. Ze kunnen een beroep doen op de Algemene Vergadering. Met het oog op de samenstel ling van pension- en verhuurlijst '52 werd verzocht om zo spoedig mogelijk opgave te doen van advertenties enz. Bij de rondvraag kwamen vele leden met wensen en grieven. De hr J. Schoone zou graag zien, dat de gemeente, die zoveel voordeel trekt van de kampeerders, een beetje aandacht schonk aan met name genoemde weggedeelten. De heer Vriendjes had er zich over verbaasd, dat het vreemde lingenbureau te Valkenburg geen gidsen had van Groet-Camperduin. De hr Grau was dit jaar ge dupeerd door het verbod van zijn huiseigenaar om te verhuren en vroeg hierover de mening van de vergadering. Na enige discus sie werd het bestuur opgedragen om rechtskundig advies in te winnen. De hr C. Hoogvorst Czn pleit voor het organiseren van duin wandelingen en vraagt of het niet mogelijk is een oriënteertafel op een mooi punt te plaatsen. Onbetaalbaar, meent het bestuur, dat dit reeds onderzocht had. Naar aanleiding van de vraag of het geen aanbeveling verdient om het de wandelaars gemakke lijker te maken door het aanbren gen van pijltjes zoals te Schoorl, deelt de secretaris mede, dat reeds lang boekjes verkrijgbaar zijn met duidelijke aanwijzingen. De heer van Willigen deed de heugelijke mededeling, dat de H.T. straks enkele toneelvoorstel lingen denkt te geven gedeelte lijk ten bate van de strandfeesten. Gewezen werd ten slotte nog op de Sint Maartensfeesten en ver zocht om aller medewerking. In zijn slotwoord bracht de voorzitter nog hulde en dank aan de politie voor de verkeersrege ling te Camperduin en bij feesten en zei het te betreuren, dat Cam perduin door het voorgestelde uitbreidingsplan gedoemd was een dood punt te blijven. K. M. GERRITSEN, ZIE GINDS KOMT DE Het was al lang donker, toen Zondagavond de stoomboot uit Spanje met de jarige Bisschop aan boord voor de kust kwam te Camperduin. Fluks werd een boot uitgezet om de hoge gast aan land te brengen, waar de fakkeldragers al klaar stonden om hem en z'n knechtjes te begeleiden naar Groet. Daar was intussen „De Groeter Amusementsver eniging G.A.V. onder leiding van de heer B. v. Klooster reeds druk in de weer om voorbereidingen te treffen voor een waardige ont vangst van de vriend van kinde ren en ouderen. Met muziek en zang werd de jarige ontvangen in de zaal van Hakof. De vice- voorzitter van G.A.V. dc heer C. Hoogvorst Czn., heette hem hartelijk welkom en wenste hem geluk met zijn verjaardag, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij nog vele malen deze dag zou mogen vieren. Ei toen had de jarige de gelukwensen van de talrijke gasten in ontvangst te nemen. Elk deed dat op zijn manier. Aardig was het te zien, hoe de kleintjes, aangemoedigd door moeder en door de Sint met een vriendelijk woord op hun gemak gezet, hun wensen op rijm zeiden. Ouderen, die minder last hadden van vrees, kwamen met hele ge dichten. Een viertal jonge dames kreeg het even te kwaadSinter klaas vond in het grote boek enkele aantekeningen, die hem aanleiding gaven de dames ter verantwoording te roepen. Ge lukkig liep het met een kleine vermaning af. Intussen strooiden de beide zwartjes met gulle hand pepernoten en suikergoed door de zaal. Na de eerste begroeting werden alle aanwezigen onthaald op chocolade en koek en verrast met een presentje. Het was een echt huiselijk feestje, dat werd besloten met een dansje. De Groeter Amusementsver eniging kan met voldoening terug zien op dit geslaagde Sinterklaas feest, FILMVERTONING E.H.B.O. Zaterdag 8 December a.s. 's avonds 8 uur wordt in de zaal van de heer Nic. Schijt een film vertoond van de Ned. Vereniging E.H.B.O. Deze filmvertoning wordt geheel gratis aangeboden door de afd. Schoorldam van de Ned. Ver. E.H.B.O., welke vereniging, zoals men weet zeer veel goeds tot stand brengt. Deze film geeft niet alleen propaganda voor de E.H.B.O., doch is als geheel zeker de moeite waard om te gaan zien. Men kan er van verzekerd zijn een mooie avond mede te maken. Toont daarnaast uw belang stelling voor het goede doel van de vereniging en komt Zaterdag 8 December in groten getale naar de zaal van de heer Schuijt. BR/LLENuoor SWJ0ÖR6" MET OF ZONDER RECEPT, IN DE „KOSTENDE Jft GEK." DINSV.nm. 7-&uu\ V.V. SCHOORL Ons eerste elftal speelde een spannende en sportieve wedstrijd tegen Berdos. Na ongeveer een kwartier spelen nam Schoorl door een pracht schot van P. Duin de leiding. Schoorl handhaafde zijn voorsprong tot de rust, ondanks 't feit, dat het in 't veld zeker niet sterker was. Na de rust zagen wij opnieuw een sterker Berdos, dat zijn kansen echter niet benutte, ondanks 't feit, dat de linksback van Schoorl maar op halve kracht speelde. Schoorl vergrootte zelfs zijn voorsprong door een penalty te benutten. Keeper Mooy gaf zijn collega geen kans, 20. Berdos ging inmiddels voort met het o n zeep brengen van legio kansen. 8 minuten voor het einde werd een van de vele kansen door Berdos benut. Jammer voor doelman Mooy, want deze had zijn doel vakkundig verdedigd. Een minuut voor het einde wist Berdos zelfs nog op verrassende wijze gelijk te maken. Eindstand derhalve 2 2. Rechtsback v. Buuren, die door het op halve kracht spelen van linksback Klop een zware taak had, verdient extra vermelding. Rechtshalf Mast speelde een nut tige partij als rechtshalf. Het elftal als geheel heeft hard ge werkt. De tanden op elkaar jongens en punten vergaderen uit de volgende wedstrijden. Ons tweede elftal won met 5-3 van Bergen II en het derde elftal met 3I van Randers. Hoeden af voor ons derde, ze gaan ge woon door. De Junioren, die ook dit jaar weer goed voor de dag komen, konden het deze keer tegen Ran ders niet bolwerken, ze verloren met 3 1. Jammer jongens, een volgende keer beter. De adspiranten zijn nog steeds te zwaar ingedeeld om tot goede resultaten te komen. Programma voor volgende week Schoorl I Nieuwe Niedorp I. S.V.W. II-Schoorl II, Schoorl III—Foresters IV. Junioren: Alcmaria BSchoorl. Adspiranten: SchoorlBergen. U weet natuurlijk a'len, dat er Donderdagsavonds getraind wordt onder leiding van de heer P. Spaander. Als U maar even tijd hebt, ga er dan beslist heen. „LOUISE-LOTTE" U moet wel een hart van steen hebben, wil de film „Louise Lotte" U niets doen. Het is een char mante en toch ontroerende ge schiedenis van twee alleraardigste elf-jarige meisjes, Louise en Lotte, naar het gelijknamige boek van Erich Kastner. Temidden van de majestueuse en lieflijke pracht van de Beierse Alpen ligt een zonnig vacantie- oord voor kinderen, waar eens per week de bus nieuwe logeetjes aanvoert. Onder de nieuw aangekomenen bevindt zich Lotte Körner, die als twee druppels water op Louise Palfy lijkt. Deze twee meisjes, nauwelijks 11 jaar, nog echte kinderen, staan plotseling in het brandpunt van de belangstelling en dat is geen wonder. Zelden zag men immers op het witte doek kinderen zó natuurlijk, zó fris en ongekunsteld spelen en men vraagt zich met verbazing af, waartoe een dergelijke be gaafdheid nog zal leiden. OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van notaris C. Knook uit Bergen, had Woens dagmiddag in het café van de heer Kager aan het Pompplein te Egmond aan Zee een open bare verkoping plaats, die het volgende resultaat had: 1. een dubbel woonhuis aan de Kerk straat 2 en 3 te Egmond aan Zee, groot 334 m2, verhuurd voor totaal f 14,80 per week, waarvan een deel binnenkort vrij komt, eigendom van de wed. K. Glas- Zwart, terwijl de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee voor 7 m2 mede-eigenaar is. Dit perceel werd door verkoopster zelf opgeboden tot f 7050, Het werd afgemijnd op f 7070,door de heer J. Dam uit Alkmaar. 2. een huis en erf aan de Visser straat 13 te Egmond aan Zee, eveneens van de wed. K. Glas- Zwart te Egmond aan Zee, groot 58 m2, verhuurd voor f 3,40 per week. Dit perceel werd opge boden tot f 1290,door de heer G. Gudeke uit Alkmaar en afge mijnd op f 1290,door de heer J. Dam uit Alkmaar. Beide percelen, tezamen in bod staande voor f 8360, werden in combinatie gemijnd, maar niet afgemijnd. De verkoop werd hierna opgehouden. DE RIOLERING GEREED Aansluiting verplicht De riolering is thans gereed, zodat alle percelen in de gemeente moeten worden aangesloten. In gevolge de bouwverordening is elke eigenaar verplicht zijn perceel aan te sluiten aan de gemeente lijke riolering. Bij verzuim kan een strafvervolging worden inge steld. De aansluiting moet worden aangevraagd bij de gemeentelijke dienst voor bouw- en woning toezicht, waar formulieren koste loos verkrijgbaar zijn. Afvoeren van hemelwater mogen niet worden aangesloten. Ook mag de afvoer niet worden Deze wonderlijke situatie kun nen de beide meisjes zelf echter nauwelijks verwerken, maar als de eerste ruzietjes zijn bijgelegd sluiten zij vriendschap en ont dekken zij dat ze op dezelfde dag jarig zijn, in dezelfde maand en bovendien in dezelfde plaats ge boren zijn en dezelfde ouders hebben. Het gelukt een kunstenaar zelden iets te scheppen, dat zo wel de ziel van het kind als dat van een volwassene weet te treffen. De film „Louise Lotte" (Das doppelte Lotchen) ontroert een ieder want zij komt recht uit het hart van een man, die niet alleen de mensheid en het leven liefheeft, maar in het bij zonder het kind. Deze man is de bekende Duitse auteur Erich Kastner. De film „Louise Lotte" wordt dan ook van harte aanbevolen. De film wordt vertoond in de bioscoop „De Rustende Jager' te Bergen op Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdagavond te 8 uur en Zondag en Woensdagmiddag te 2.30 uur. Toegang 14 jaar. aangesloten vanaf 'n vuilwater- of beerput. Deze putten komen geheel te vervallenVoorzover deze putten in gemeentegrond zijn gemaakt moeten ze worden geledigd en met schoon zand worden gedempt. Tussen de gemeente-riolering en de perceelsaansluitingen moeten contröleontstoppingsputjes worden gemaakt. WONINGBOUW GAAT DOOR Gedeputeerde Staten hebben het raadsbesluit tot het aangaan van 'n lening voor woningbouw goedgekeurd, terwijl ook de Rijks goedkeuring voor de bouw is verleend. De woningbouwvereni ging zal zodoende nog dit jaar 10 woningen laten zetten aan de P. J. Troelstraweg. WINKELSLUITING Ook de winkels te Egmond aan Zee zullen, ingevolge desbe treffend besluit, op de bekende dagen voor en na Kerstmis, des avonds tot 9 uur geopend mogen zijn. Last van mieren in uw huis? - Hiertegen bestaan verschillende middelen. U kunt door het huis fijngemaakte naphtaline strooien, de gangen waardoor de mieren binnenkomen dichtstoppen met kamfer, sproeien met DDT en in uw kasten doorgesneden citroe nen leggen. Laat u die maar rustig verschimmelen. De mieren hebben een erge hekel aan de lucht en verdwijnen. Geraniums met gele knoppen - De knoppen van geraniums wor den geel door een slechte be waring, ze staan n.l. te warm. Ze dienen in een lichte kamer te worden geplaatst. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dat er in Rusland tegenwoordig rare dingen gebeuren, dat staat vast, maar zo bont als het er toeging in de tijd dat boer Iva- nowitch er woondenee dat is vrijwel onmogelijk. Ivanowitch was een arme, hard werkende boer die, hoe hij ook op zijn kleine akkertje ploeterde en zwoegde, het jaarlijks toch nooit verder bracht dan uitge rekend vijftig zakken gerst en tien armetierige kaasjes. Daarvan moest hij dertig zakken aan de landheer, de hoogmogende heer Petrovitsj, laten brengen, tien aan de commandant van het stads- garnizoen, vijf aan de controleur van Zijne Majesteit de Czaar, drie aan schout en schepenen en met de resterende 2 zakken moest hij dan verder maar zien dat hij het hele lange jaar doorkwam tot de volgende oogst. De tien kaasjes tenslotte belandden stuk voor stuk weer voor een mager prijsje in de provisiekamer van heer Petro vitsj als deze weer eens een van zijn beruchte nachtfeesten gaf voor zijn collega's, de schatrijke omwonende grootgrondbezitters. Nee, idyllisch was het leven van boer Ivanowitch nou bepaald niet. Op een gure winteravond, toen de ijzige noordenwind de sneeuw tot hoge bergen tegen zijn boer derijtje opjoeg, sjokte Ivanowitch droevig naar de stal om zijn twee magere koetjes te melken. Hui verend van de kou zocht hij tastend naar de klink, toen zijn voet opeens tegen iets hards stootte in de poeierige sneeuw. Toen hij moeizaam de deur open geduwd had, ontdekte hij bij het flakkerend licht van de stallantaarn tot zijn grote schrik en verwon dering, een oude man met een grote, golvend witte baard die half ingesneeuwd voor de staldeur lag. Zonder zich een moment te bedenken, sjorde Ivanowitch zijn besneeuwde last de drempel over naar binnen. Gauw begon hij de oude man zo warm te wrijven als maar binnen het bereik van zijn krachten lag. Toen deze na enige tijd langzaam de ogen opende was Ivanowitch al haastig naar zijn hoeve gestrompeld om wat gerstekoeken en een pint dunne melk te halen voor de vreemde gast, het enige wat hij hem nog van zijn armoedje kon aanbieden. Maar hoe verbaasd keek hij op, toen hij in de stal terugkeerde Naast zijn schichtig kijkende koeien ontwaardde hij in een glans van licht een rijk in bontmantels gehulde grijsaard. „Goede man", sprak deze met warme stem, „hoe kan ik u ooit genoeg danken voor hetgeen ge voor mij gedaan hebt? Ge kent me wellicht niet? Ik ben Maximos de grote tovenaar, ik raakte ter wijl ik op weg naar de stad was, in deze helse sneeuwstorm verdwaald en was zeker van uit putting en koude omgekomen waart gij er niet geweest. Want hoe groot mijn tovermacht ook zij, tegen de sneeuw des hemels kan ik niets beginnen. Als kleine vergoeding voor wat gij voor mij gedaan hebt zal ik U deze spreuk leren „Thans onderwerp ik [aan m'n wensen Dieren, planten, geesten, [mensen zegt ge hem van voren naar achteren, dan zal datgene wat ge op dat ogenblik het vurigste wenst in vervulling gaan.... zegt ge hem echter van achteren naar voren dan moogt ge uw tweede en laatste wens uitspreken. Twee wensen dus, goede vriend wees er zuinig mee!" En opeens was hij even snel verdwenen als hij raadselachtig gekomen was, de oude Ivanowitch totaal verbijsterd achterlatend..... Zo langzaamaan werden de dagen weer langer, de eerste zwaluwen kwamen weer aange- zwermd, het werd zomerZomer ook op het land van Ivanowitch. En hoe het nu kwam weet niemand, maar nergens in de omtrek wou het graan groeien. De vadsige landheer Petrovitsj tierde en raasde de hele dag over de slechte tijd die zelfs hij nu tegemoetging, tot opeens zijn geheimschrijver opgewonden binnen kwam vallen met de mededeling dat bij een sloeber van die Ivanowitch de gerst zo hoog stond als nog nooit in deze streken graan gestaan had. Ja, het was zelfs zo hoog, dat je van zijn boerderijtje niets meer zien kon en elke stengel droeg minstens tien aren „Dat is onmogelijk!" bulderde de landheer. „Zadel mijn paard, zoiets moet ik eerst eens met mijn eigen ogen zien. En als het blijkt dat je gelogen hebten de gemene flikkering in zijn ogen voorspelde niet bepaald veel goeds voor de onthutste schrijver. Toen Petrovitsj echter, omringd door zijn lijfwacht van haze windhonden bij het land van Ivanowitch gekomen Was, zag hij tot zijn grote verwondering en afgunst dat de schrijver niets teveel gezegd had. Integendeel, de gerst stond zo mogelijk nog hoger en groeide met de minuut Wat was het geval? Toen onze vriend-de-boer-zag dat het een slechte oogst zou worden dat jaar, had hij, gedachtig de belofte van de grote Maximos op een morgen zijn eerste wens gedaan: dat zijn stukje land de rijkste oogst van de hele omgeving zou opbrengen, daarbij de spreuk van voren naar achteren opzeggend. Vandaar nu dit ongekende resultaat. De land heer echter werd bevangen door een vlaag van duivelse woede en jaloersheid. „Zo'n gewone boer meer presteren op zijn brokje snert- land, dan hij op al zijn prachtige privé-bezittingen?" En zonder zich te bedenken joeg hij zijn hele hondenleger het veld in, waar de wilde horde binnen de kortst mogelijke tijd geen stengel meer heel, geen aar ongeschonden, geen aardkluit op de andere liet. Met een minachtend lachje wilde hij zich weer naar zijn kasteel begeven als niet op dat ogenblik de oude Ivanowitch ont steld uit zijn huisje kwam ge strompeld. Tranen van oprecht verdriet druppelden langzaam in zijn grijze baard. Wat moest hij nu beginnen? Tot opeens hem de mogelijkheid van de tweede wens te binnen schoot. Zo snel hij kon riep hij„Oh grote Maximos, ik wens dat al deze honden voorgoed in de grond van mijn akkertje verdwijnen" waarna hij hakkelend de tover formule van achteren naar voren begon te spellen. Toen hij bijna zijn bezwering uitgesproken had begon hij te stotteren want oh weehij was het laatste woord vergeten.... De honden waren in middels bij de eerste woorden van de boer als verstijfd op hun plaats blijven staan en begonnen spookachtig langzaam in de grond te zakken tot op het laatst alleen hun pluimstaarten nog boven de aarde uitstaken. En daar bleef het bij, want Ivanowitch kon, hoe goed hij ook zijn best deed, het laatste woord niet vinden Plotseling in een zee van licht verscheen de grote Maximos: Zij die het gerst vernielden, zullen tot gerst vergaan, hij die de order hiervoor gaf zal als de stengel staanriep hij dreigend. En opeens veranderde de sid derende landheer in een dood gewone gerstestengel en de pluim staart van één van zijn honden in een lange, harige, kwispelende aar. In een oogwenk was het hele veld begroeid met deze ijdel wuivende sprieten. „Kwispelgerst" noemden de mensen het sinds dien. Maar gerstekoeken bakken ze er niet meer van, want als je de korrels maalt dan blijkt het meel niet eetbaaren hoe kon het ook anders als je weet wie er feitelijk inzit! Hoe het verder met Ivanowitch ging? Die sprong zo goed en zo kwaad het ging op het paard van zijn vroegere landheer, galop peerde linea recta naar diens kasteel en leidde er verder het welverdiende goede leventje van iemand, die een onbezorgde oude dag dubbel en dwars verdiend heeft. Ontvangen Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8 uur Zondagmiddag en Woensdagmiddag te 2.30 uur, een boeiend verhaal, met in de hoofdrol een tweeling 1* Vergeet niet uw plaatsen te bespreken. Toegang 14 jaar. Het wonderproduct voor het schoonhouden van zilver Voor Hotels en Pensions speciale prijzen Alléén-verkoop voor Bergen Horloger-Opticien Kerkstraat 6 - Bergen Nh. 9 December Dokter POOT, Telefoon 2423

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2