Stow# HOOGVORST „Hollands-Roem" „Stkiu wutdetoet" ROB E.H.S.O. E.H.B.0. de Aveutueiee vaat Uw was V.A.R.A. Propaganda Feestavond C. VISSER ScUildet&edcitf - liwdijk DE VERLOTING door Bergen's Mannenkoor Winterdienstregeling-N. S. - Boekh, C. Oldenburg ALMANAK EN H. v* Elsken Kleermaker GEBR. SCHOEN Hel odces i/oh vectwuwett Kinderverhaal WIJ HEBBEN Goedkope Groentenhal VLEESWAREN VOORRAAD BEZOEKT DE rtpffl van de Ned. Ver. E. H. B. O., afdeling SCHOORLDAM, op ZATERDAG 8 DECEMBER, 's vonds 8 uur, Prima werk Een billijk tarief Minimum slijtage FEUILLETON: A. J. MEEREBOER - BEETS Nh. De nieuwe Enkhuizer DE HAAN's Boek- en Kantoor boekhandel - Vulpenservice JOH. BROERE „We moeten trachten uit te vinden, welke schade de bliksem aan de motoren heeft aangericht", riep'Rob. Plotseling suisde er een pijlen regen door de open deur van de cockpit. „Let op!" riep oom Daan, „sluit vlug de deur of anders zijn we verloren!" Rob sprong snel naar het por tier en wierp het met een slag dicht. Juist op tijdDe wilde krijgers hadden „De Vliegende Vis" nu van alle kanten inge sloten. Onder triomfkreten spron gen zij op de romp en de vleugels. De krijgers trachtten de vensters der cockpit met hun speren te doorboren en ze met hun knotsen in te slaan. Maar het dikke glas weerstond schitterend de snorrende pijlen, de suizende speren en de beukende knotsen. Het woeste geweld kon geen barstje veroor zaken Rob had ondertussen de vlieg tuigmotoren onderzocht. „De blik sem heeft ze getroffen", riep Rob, terwijl hij zijn plaats innam voor de controlemeters. „Maar we kunnen duiken!" Ans klampte zich vast aan oom Daan toen zij de woeste gezichten der krijgers zag. De geheimzinnige „Vliegende Vis" was nu totaal bedekt met wilden, die onder wilde kreten en in wanhopige woede het vlieg tuig vermorzelen wilden. Plotse ling dook de kop van de Vis omlaag. De krijgers werden in de rivier geworpen. Door de zuigkracht werden verschillende inboorlingen mee de diepte ingetrokken. Door de ven sters zagen Rob en zijn gezellen hoe zij al hun krachten inspannen moesten om levend de oppervlakte van de stroom weer te bereiken. Onder de inboorlingen op de oever heerste grote opwinding. Wilde slagen op de krijgstrom en alarmerende hoornsignalen riepen de krijgers bij elkaar, terwijl de periscope van de Vis door het water gleed. Rob en z'n metge zellen trachtten te ontsnappen. connecties aangeknoopt met SintNicolaas en krijgen zodoende Mandarijnen, en Sinaasappelen rechtstreeks uit Spanje. Daarom kunnen wij de beste sinaasappels en Mandarijnen geven voor de laagste prijs. Als reclame 20 heerlijke Mandarijnen voor f 1.12 heerlijke Sinaasappels voor f 1.7 heerlijke Navèl-Sinaas- appels f 1. LI weet het,, ook zijn wij met FRUIT het goedkoopst. 4 Kg Moesappelen f 1,00 4 Kg Handappelen f 1,00 4 Kg Zoete Appelen f 1,00 3 Kg Stoofperen f 1,00 2 x daags vers gekookte biet. Als extra reclame geven wij alleen Zater dag 1 kg. Spruiten 35 et, 1 kg. Witlof 35 ct. Daarom, een huisvrouw die rekent, gaat naar de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke, gesneden soep groente kunt krijgen voor slechts 25 ct. Voor Uufnê-u- Jlateiyh Rijwielbedrijf VASBINDER Breelaan 10 Bergen Kerkstraat 4 - Telef. 2028 - Bergen Nh. per 500 gram f 1,90 f 1,70 Rauw vet Runderlappen, mager Runderlappen, doorregen Gehakt, h.o.h. Een greep uit onze f 1,70 per 500 gram f 1,20 per 2^/2 kg- f 1.00 f 2,20 f 2,00 Hamworst Gekookt Spek Gevuld Spek Ontbijtspek Procureurspek Bacon Rookvlees per 100 gram f 0,40 f 0,55 f 0,55 f 0,50 f 0,55 f 0,60 f 0,60 Rookworst Rolpens Onze heerlijke Leverworst per 500 gram f 1,00 Bloedworst per 500 gram f 1,20 Lunchpakket 11 ons Ham, 1 ons Boterhamworst, 1 ons Lever worst f 1,00 Lunchpakket II 1 ons Pekelvlees, 1 ons Tongen worst, 1 ons Lever worst f 1,00 Denkt U om onze lage spekprijzen in de zaal van de Heer NIC. SCHUIJT te SCHOORL. Afd. Bergen en Schoorl op 13 December a.s. in „De Rustende Jager" te Bergen. Medewerkenden: ALBERT DE BOOY, TED VALERIO, TONNY SCHIFFERSTEIN, HENNY FONTAINE en HAN VERNE. Entree f 1,25 plus belasting. Aanvang 8 uur. Bezoekers van Schoorl en omgeving vrij vervoer per bus. Plaatsbespreken: Dinsdag 11 en Woensdag 12 December van 11 12 uur in „De Rustende Jager" te Bergen. □□□□□□QQQQQQQQDQDQaQQQQQ Iedere Maandagmorgen komen wij in Bergen Wij garanderen U: TEL. 264 Wilt U zelf schilderen of laten schilderen? Wij geven zonder enige verplichting alle gewenste inlichtingen zal plaats hebben op DINSDAG 11 DECEMBER a.s., s' avonds 8 uur in de lunchroom J. Th. M. DE VRIES, Raadhuisstraat 10, te Bergen. een roman uit Vlaardingen DOOR L. K. VAN DER LINDEN „We liggen hier op Zondag niet te timmeren, Barend," zei z'n stiefmoeder bits. „Dat kan toch niet anders!" antwoordde hij knorrig, „en is dat zo erg ■7" „Het hoort niet op Zondag, dat zeg ik!" „Kom, kom, dat moet je niet te letterlijk opvatten. Geef maar hier, Antje. Jij hoeft vandaag geen natte voeten te halen, omdat het Zondag is." Antje trok haar schoen uit, een beetje angstig kijkend naar vrouw Van Vliet. Vlug ging Barend er mee naar de bijkeuken Daar sneed hij allereerst een stokje, dat precies in de lengte van het schoentje paste, en spijkerde daarna de zool vast. Eer hij de bijkeuken verliet, drukte hij het keurig gepoetste, doch door en door versleten schoentje tegen z'n wang. Antje zag met haar zachte blauwe ogen naar hem op. „Dank je wel, Barend, je hebt het netjes gedaan." Hij kleurde ervan en mompelde, dat het de moeite niet waard was. HOOFDSTUK 2. In de loop van de morgen was het weer veel verbeterd. De zon had het gewonnen, 's Middags was het nog wel winderig, maar de lucht was schoonaewaaid. Het was dus goed weer voor een wandeling en nadat er gegeten was, zochten opa Kalisvaart en vader Van Vliet elk hun makkelijke stoel op om een dutje te doen, terwijl Barend zijn jas aantrok en met een „aju" de deur uit wandelde. Liefhebber van lopen, als hij was, maakte hij een tocht van drie uur, door de Zuidbuurt naar Maasland en over Maassluis terug. Hij zag niet veel van het weelderige, mooie polderlandschap. Zijn gedachten waren te vol van Antje en haar schoentjes. Zou het lukken? Welja, waarom niet? Hij had nu immers de maat? Fijn moest het zijn om zo'n arm meisje tot vrouw te krijgen! Hij zou later een goed loon verdienen en dan kon zij kopen, wat haar hartje begeerde. En zij zou overal blij mee zijn, want hij had wel van opa gehoord, hoe dankbaar zij voor allerlei kleinigheden was. Maar om later zijn vrouw te worden, moest zij eerst z'n meisje zijn en zo ver was het nog niet. Vervelend ook, die verlegenheid en het gekke is, dat Antje het eigenlijk ook een beetje is. Op die manier kom je toch zeker nooit tot een afspraakje! Maar als hij haar die schoentjes gegeven heeft, dan zou hij toch eens een begin zien te maken. Hij moest weer aan het gesprek tussen opa en zijn stiefmoeder denken, dat Mientje afgeluisterd had. Daar zou hij toch opa eens over pol sen. Dat ging wel lastig, want het was een toer om hem onder vier ogen te spreken. Moeder zat er altijd zó tussen en die zou het natuurlijk dadelijk begrijpen. Veertien dagen later had hij genoeg geld om een paar schoe nen voor Antje te kunnen kopen. In Vlaardingen durfde hij dat niet te doen, maar hij wist er wel raad op. Hij haastte zich Zaterdagsmiddags zo hard hij maar kon en fietste om zes uur de brug al over en de Schiedamseweg af. Nog vóór half zeven was hij in Schiedam. Nu het er op aan kwam, zag hij er toch tegen op. Zouden ze het niet gek vinden, dat een jongen damesschoenen komt kopen? Hij fietste een paar keer een grote schoenenzaak voorbij en ging toen de etalage bekijken. Intussen gluurde hij schuin de winkel in om te zien of er veel klanten waren. Nee, dat schikte nogal. Nog eens even naar de prijzen kijken. Die vielen niet tegen. Kijk maar eens, wat een prachtschoentjes voor vijf gul den. Hij had er zes gulden voor opgespaard. Eindelijk, aarzelend, ging hij toch de winkel binnen. Een juffrouw kwam dadelijk op hem af. Hij vond dat vervelend, had liever gehad, dat de bediende hem hielp. Die meiden lachen je soms maar uit. Enfin, het is gelukkig niet zo'n jong ding, een jaar of dertig, schatte hij. De juffrouw keek hem vragend aan, na eerst een snelle blik op z'n voeten geworpen te hebben. Hij haalde het stokje uit zijn binnenzak. ,,ik zou graag een paar goede damesschoenen van deze maat willen hebben, juf frouw." Hij dacht, dat de winkeljuffrouw wat verwonderd keek en voegde er verklarend aan toe: „Ja, het is voor m'n zusje, juffrouw. Zij kan zelf niet komen." „Ik zal U eens wat laten zien, mijnheer. Weet U ook, welke soort Uw zuster wil hebben? Moeten het hoge of lage, zwarte of bruine zijn? Met een riempje, of molières, gewoon leer of misschien peau de Suède?" Hij duizelde ervan en lachte verlegen. „U noemt daar ineens zoveel op, juffrouw en ik heb weinig verstand van schoenen. Als ik een paar soorten zie, dan weet ik wel, wat het moet wezen. Het moeten beste schoenen zijn met niet te veel poespas er op. Maar toch wel mooi, en lage." „Hoe oud is uw zuster, als ik vragen mag?" „Zeventien jaar, juffrouw." „O, dan mogen het zeker wel een paar mooie bruine schoen tjes zijn? Welke kleur kousen draagt zij gewoonlijk?" „Zwarte, juffrouw, het moeten zwarte schoenen zijn, want zij is in de rouw." Drommels, dat's dom, dacht hij meteen. Zij ziet natuurlijk, dat ik met m'n bruine pak en zonder rouwband, niet in de rouw ben. Hij kreeg er een kleur van. De juffrouw keerde zich vlug om en liep naar een muurplank, waar een massa dozen met schoenen stonden. Toen zij met een stapeltje terugkeerde, had zij haar gezicht weer in de plooi. De keus was moeilijk, want er was' zoveel! Maar met de des kundige en vriendelijke hulp van de winkeljuffrouw vond hij echter een paar keurige en zeer solide schoentjes, molières met halfhoge hak en voorzien van een sierlijk, ingewerkt figuurtje, voor vijf gulden en een kwartje. De maat kwam precies uit. „Uw zuster kan ze natuurlijk ruilen als ze niet passen of niet bevallen, mijnheer, als het maar binnen de veertien dagen is." „O, maar dat zal niet nodig zijn, juffrouw. Zij zal ze zeker mooi vinden en de lengte is zuiver op maat." De juffrouw glimlachte. „De lengte, ja, maar men heeft bij schoenen ook nog met andere maten te maken, mijnheer." Barend betaalde en vertrok. Dat zou ook een bak wezen, als ze niet pasten! Dan moet Antje naar Schiedam om te ruilen en dan komt ze natuurlijk te weten, dat een lange jongen met een bruin pak aan ze voor haar gekocht heeft. Nou, enfin, niks meer aan te doen. Nog drie kwartjes over van de zes gulden. Zou je daar een aardige broche voor kunnen kopen? Een mooi ringetje gaf ik haar nog liever, maar dan zit je weer met de maat. Hij kocht een zilverachtige broche met een mooi geslepen blauw steentje, voor zestig cent. Onderweg, op de dijk, deed hij de broche in de schoenendoos en schreef met duidelijke let ters op het deksel: „Voor jongejuffrouw A. van Spronsen. De schoenen kunnen zo nodig binnen twee weken geruild worden." Naam en adres van de schoenwinkel stonden op de doos, dus zo was het in orde. Het papier ging er weer om en hij reed vlug terug naar Vlaardingen. Vervelend, dat er zo'n wit papier om die doos zat. Je liep er zo verschrikkelijk mee in de gaten. Hij kon er dus pas in het donker mee in hun buurt komen. Op Zaterdagavond was het natuurlijk nog tamelijk druk ook! Hij temperde zijn vaart, besloot heel kalmpjes verder te rijden en niet de Schiedamseweg af te gaan. Het was beter de hele dijk te nemen, dan de Kortedijk, de Afrol af naar de Groene- weg. Er was dan de minste kans, dat hij bekenden tegen zou komen. Na grondige en langdurige overdenkingen, had hij een plan gemaakt, dat hem heel goed uitvoerbaar leek. Hij zou z'n fiets in het steegje van Post zetten en te voet naar het winkeltje van buurvrouw Daatje gaan. Daar zou hij de deur voorzichtig open doen, zó ver, dat hij er met de vingers tussen kon komen en dan de bel vasthouden. Zo kon de deur zonder gerucht hele maal open gedaan worden. De toonbank was vlak bij de deur, dus kon hij het pakje, zonder zelf uit de achterkamer gezien te worden, op de toonbank zetten. Daarna kon hij de deur weer even zachtjes dicht doen en vlug verdwijnen. Zo kon het goed, dacht hij, hoewel er nog moeilijkheden genoeg waren. Ten eer ste konden er wel telkens klanten kom^n en ten tweede moesten er op dat ogenblik geen mensen voorbij gaan. Onderaan de Afrol, bij de openbare school, zag hij een schooierig jochie van een jaar of tien. Barend kreeg opeens een idee en sprong van z'n fiets. „Hé, jo, hoor eens even!" De jongen kwam met een wantrouwend gezicht naar hem toe. „Wil je een dubbeltje verdienen?" „Nou, nogal wiedes!" zei het kereltje gretig; „waarmee?" Barend legde hem uit, waar de doos afgegeven moest worden. „Dus denk er aan, als er niemand in de winkel is, dan zet je; het pakje op de toonbank en je smeert 'm gauw. Zijn er wèl klanten, dan zal er wel een meisje achter de toonbank staan. Je moet haar dan het pakje geven en dan zeg je: Alsjeblieft, voor jongejuffrouw Van Spronsen." De jongen zei, dat hij het gesnapt had en ging met de doos onder de arm vóór Barend uit. Het dubbeltje had hij in de voe ring van zijn pet gestopt. Barend sloeg het verloop van de operatie op een afstand gade. Hij zag, dat er klanten in de winkel waren. „Alsjeblieft, juffrouw, voor jongejuffrouw Sponsie of zo iets", en het schooiertje duwde het pak in de handen van de ver baasde Antje. „Voor mij?" „Nee, voor juffrouw Sponsie, zei ik toch?" Hij was de deur al uit, eer zij nadere opheldering kon vragen. Barend fietste de jongen na en vroeg, hoe het gegaan was. „Nou, net zoals je gezegd hebt." „Mooi zo, hier heb je er dan nog een stuiver bij." „O, merci," zei de jongen, verbaasd over deze grenzenloze royaliteit en borg vlug de centen in z'n wonderlijke portemon- naie. „Nou, saluut, hoor!" En vrolijk fluitend stapte hij de Biersloot langs. Toen de klanten weg waren, ging Antje haastig naar de woonkamer. „Kijk eens, tante, dat werd net door een jongen gebracht. Het lijkt wel, of het voor mij is. Ik denk, dat hij mijn naam niet goed meer wist. Hij praatte van een jongejuffrouw Sponsie!" Tante Daatje's dikke buik wipte grappig op en neer van het lachen. „Ha-ha-ha! Jongejuffrouw Sponsie! Laten we het maar gauw uitpakken. Geef m'n bril eens aan!" Antje wilde het touwtje losknopen, maar dat duurde tante Daatje te lang. Zij greep het aardappelmesje en sneed het reso luut door. „Een schoenendoos en er staat wat op geschreven. Toe meid, geef nou eerst m'n bril!" Antje greep naar de brillekoker, maar las meteen al, wat op het deksel stond. Ja, tante, het is toch zeker voor mij. Voor jongejuffrouw A. van Spronsen, staat er. Maar wie het ge stuurd heeft, weet dan toch m'n voornaam niet goed, want dat moet J. zijn van Johanna. Zou het dan misschien toch voor een ander wezen?" „Welnee, natuurlijk niet, kind. D'r woont in heel Vlaardingen geen tweede Van Spronsen. Dat is toch ommers een echte Westlandse naam! En je hiet toch Antje!" Daatje had intussen het deksel van de doos genomen en Antje haalde de in vloeipapier verpakte schoentjes er uit. „O, tante, kijk eens, wat een beeldige schoentjes!" „Bel, bel, dat benne echte rijkeluischoenen!" zei Daatje, hoogst verbaasd naar het wonder staren. „Trek ze is aan!" Die aansporing was niet nodig, want Antje was al bezig. „Ze passen precies!" juichte ze. Net toen ze de veters vastgemaakt had, ging de winkelbel. Zij keek haar tante verschrikt aan. „Zal ik ze maar even aan houden? Ik kan ze zo gauw niet uitkrijgen." „Ja, vooruit, schiet op. Laat de mensen niet zo lang wach ten!" Het was Barend. Door zijn haast om naar Schiedam te komen, had hij de tabak en sigaren nog niet gehaald. Hij had nu eerst z'n fiets even thuisgebracht en was toen dadelijk naar het win keltje van buurvrouw Daatje gegaan. Opa was al teleurgesteld, toen hij de tabak om half zes niet meebracht. Hij wilde er de oude man niet tot Maandag op laten wachten. Nu kon hij met een zien, of er iets aan Antje te merken was. Of er iets aan haar te merken was! Zij kwam met een hoog rode kleur van opwinding de winkel binnen. Hij zag in één oogopslag, dat zij de nieuwe schoentjes aan had. Ze pasten dus! Hij juichte inwendig. Antje had zijn snelle blik naar haar voeten opgemerkt en ook de ongewone uitdrukking op z'n gezicht. „Dag Barend," groette zij als gewoonlijk, maar keek hem met meer aandacht aan dan anders. Hij voelde het en kreeg een kleur. „Antje", probeerde hij gewoon te groeten en zocht alvast in z n portemonnaie. Deze keer had hij er geen kwartje in en dus telde hij vijftien centen op de toonbank uit. De beste kuikens zijn Thoroughly gebroed 1 Telefoon OOSTHUIZEN K 2991-453 De volgende rassen kunnen wij leveren WIT LEGHORN PATRIJS LEGHORN EXCHEQUER LEGHORN RHODE ISLAND RED NEW HAMPSHIRE N.H. BLAUWEN en kruisingen van Exchequer Leghorn x Rhode Island Red Wit Leghorn x Rhode Island Red Patrijs Leghorn x Rhode Island Red Exchequer Leghorn x Wit Leghorn Gesexte kuikens leveren wij met een zekerheid van 97°/q Agentschap: JAC. ZANDER Voorweg C 120 - Schoorl ZOJUIST VERSCHENEN: „WIE. WAT, WAAR', Jaarboek 1952. Telef. 2452 Bergen. Jan Oldenburglaan 29 - Bergen Telefoon 2546 Veranderingen en reparatie ADMINISTRATIEKANTOOR Hertenlaan 6, Bergen - Tel. 2697 Lid Nederlands College voor Belastingconsulenten Verzorgt Uw Boekhouding Belastingzaken Vermogensbeheer Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4