ft ff „Vec&caMte Ban" de dank is gastoten Coöp. Boerenleenbank te Schoorl TE BERGEN IN GROOT GEVAAR Uw Permanent ICapsalbn URSEM N ieuwjaarsgroeten SCHOORL 2 tot en met 12 Januari 1952 EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 28c JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Een van Nederlands schoonste natuurgebieden verandert in „Mooi aangelegd" wandelpark. De prachtige vegetatie bedreigd. Dennenaanplant schendt de karakteristiek van het landschap. „De Verbrande Pan" is een duinpan van enkele kilometers lengte ten Zuiden van de zeeweg tussen Bergen en Bergen aan Zee. De dichter Herman Gorter had er zijn eenzame woning. Het is een gebied zo schoon en zo karakteristiek voor het duinlandschap, dat het stellig on geëvenaard mag worden genoemd. De nog ongerepte duinformatie met haar bekoorlijke golvende lijnen en onverwachte vergezichten, haar romantische bosjes en be sloten duinveldjes vormen het lieflijk landschap, waar Gorters Mei in kon ontstaan. Hier groeien nog zeldzame orchideën, parnassia en zonne- roosjehier gloeit het herfstgoud dieper, hier glanst des winters het mos in vele variëteiten, hier nestelen talloze vogels en broedt de griel nog. En hier, ja hiér heeft men enige honderden arbeiders met schop en houweel heengezonden om er een recreatieoord te scheppen. Daartoe wordt een netwerk van paden zuiver en strak van lijn aangelegd, nadat eerst de natuurlijke kronkelpaadjes zijn omgespit en duintoppen doorge graven. Daartoe worden dennen bossen aangeplant, nadat eerst de bekoorlijke, oude duinbosjes zijn gerooid, de hellingen geni velleerd en in proflei gebracht en de bodem soms tot manshoogte is diepgespit. Kortom, hier zal de natuur „ontsloten" worden, nadat zij eerst vermoord is door er een keurig park aan te leggen. Sedert mensenheugenis was dit gebied particulier eigendom, waar de natuurliefhebber kon wandelen en nimmer heeft iemand om meer of beter wegen gevraagd, nooit was er sprake van vernieling of beschadiging. In 1950 werd het Overheids- bezit. En ziet, waar overal en telkens weer tot zuinigheid wordt aan gemaand en gevraagd geen gelden te besteden voor werken, die niet strikt noodzakelijk zijn, daar wor den hier zeker vele tonnen gelds verspild aan werk, dat niet alleen onnodig, maar zelfs schadelijk moet worden geacht. Waarom dit overheidsgeld niet besteed aan herstel van b.v. de vele Kerken, die met ondergang worden be dreigd? Hoe goed had men de werkkrachten beschikbaar kunnen stellen voor gemeente- en polder besturen tot het onderhoud van wegen en dijken, het bouwrijp maken van terreinen, het aan leggen van sportterreinen, speel tuinen, e.d. Is het gevaar voor de „Ver brande Pan" onafwendbaar? Naar wij menen zal 't begonnen werk in een vijfjarenplan worden volbracht. Het begin is er en met ontsteltenis en afschuw zagen wij ook rondom het Panhuis reeds staken staan, die de tracé aan geven, voor nieuwe paden dwars door prachtige heidevlakken en bosjes, waar straks dan houweel en schop hun vernielingswerk zullen voortzetten. En met verbijstering lezen wij aan het slot van een serie arti- ZONDAGSDIENST ARTSEN kelen in „De Levende Natuur", jaargang 1951 en ondertekend „Laboratorium voor plantensyste matiek en Geografie der Land bouwhogeschool" het volgende: Moge het bovenstaande vol doende zijn om U te doen inzien, welk 'n buitengewoon waardevol natuurgebied wij in „De Ver brande Pan" rijk zijn, en hoezeer het valt toe te juichen, dat de tegenwoordige beheerder, het P. W.N. heeft besloten dit bezit als natuurreservaat te behandelen P. W. N., kom terug van uw dwaling Natuurvrienden, redt „De Ver brande Pan DE HEEMWACHT TJIPKE VISSER 75 JAAR Geboren 12 December 1876 te Workum vierde de bekende Bergense kunstenaar Woensdag zijn 75e verjaardag. Als jongen genoot hij z'n eerste tekenlessen, samen met z'n zuster, bij een onderwijzer in Workum, zijn vader meende, dat tekenen z'n zoon nog wel eens te pas zou kunnen komen in zijn leven! Nadat hij in 1896 zijn einddiploma H.B.S. had behaald, volgde zijn inschrijving aan de Rijksnormaal school voor Tekenonderwijzer. Hierna bezoekt hij een jaar de kunstnijverheidsschool en 'savonds de cursus voor naaktstudie aan de Rijksacademie te A'dam. Ver volgens ze^e hij tot 1902 zijn studiën voort te Parijs. Na terug keer in ons land werd hij teken onderwijzer te Edam. In deze tijd ontstonden de vele boeiende hout snijwerken van Volendammer vissers. Later gebruikte hij voor zijn beeldhouwwerk ook andere materialen, als brons, zilver, beton, zandsteen, albast, wat wel duidt op de veelzijdigheid van zijn scheppingsdrang. Bekend zijn o.a. gebeeldhouwde portretten van Prof. Bouwman, W. van Konijnen burg, Prof. Debye, Dr. Kuiper, Dr. F. M. WibautVerschil lende werken vonden een plaats in 't Haagse Gemeente-Museum, Boymans Museum te R'dam, het Stedelijk Museum te A'dam, het Museum te Leeuwarden, Art Galleries te Glasgow. Tjipke Visser is oprichter en oud-voorzitter van de Ned. Kring van Beeldhouwers in 1920 en oud-lid van de Reg. Commissie voor buitenlandse tentoonstel lingen. Zijn scheppend werk betekende alles in Tjipke Visser's leven, dat altijd innig verbonden is ge weest, en nog is, met de schoon heid van de natuur. De duinen, de zee vervulden hem steeds met nieuwe kracht, dieren, vooral vogels, zijn z'n vrienden. Nog steeds is de natuur de bron van inspiratie voor deze 75-jarige beeldhouwer, daar z'n handen ook nu nog scheppend werk verrichten. Dikwijls zegt Tjipke Visser, dat hij juist nu graag weer opnieuw zou willen beginnen, nu hij alle verschillende technieken onder de knie heeft en hij nog schoner kunstwerken zou willen scheppen. Het zal de heer Tj. Visser op zijn verjaardag niet aan belang stelling hebben ontbroken. Ook „De Duinstreek" voegt gaarne z'n beste wensen bij de vele, die de jarige zal hebben ontvangen. VERLOTING BERGEN's MANNENKOOR De uitslag van de Dinsdag avond door Bergen's Mannenkoor gehouden verloting is als volgt: no 1108, le prijs groot f 200,— no 204, 2e prijs groot f 100, no 1467, 3e prijs groot f 50,— no 1421, 4e prijs groot f 25,— In het nummer van 29 Dec. a.s. zal evenals vorige jaren gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een Nieuwjaarsgroet. Men kan deze, liefst zo spoedig m o g e 1 ij kopgeven aan ons Bureau of aan de bezorgers. De minumum-prijs hiervan be draagt f 1.- a contant per 3 regels; elke regel meer 30 ct. FRANSE FILMAVOND Daartoe in staat gesteld door de Franse Legatie hier te lande, biedt het Kunstenaars Centrum Bergen aan contribuanten en wer kende leden 'n avond van Franse films aan. Het onderwerp dezer films is van verscheiden aard. Er zijn films over het werk en leven van de schilders Braque, Qézanne, Rousseau, de beeldhouwer Maillol, doch daarnaast een film over Middeleeuwse miniaturen en een getiteld ,,L' Art retrouvéde kunstwerken die na de oorlog weer zijn hervonden en waarbij de toeschouwer een kijkje in vele ateliers krijgt. De begeleiding be- bestaat uit een combinatie van muziek en in de Franse taal ge sproken tekst. Ter verduidelijking zal aan de vertoning van iedere film een samenvatting in de Ne derlandse taal voorafgaan. Voor contribuanten is deze filmavond, die op Woensdag avond, 19 December a.s. in „De Rustende Jager" te Bergen wordt gehouden, gratis toegankelijk. Wij wekken gaarne tot bezoek aan deze interessante avond op en verwijzen voorts naar de ad vertentie in dit nummer. HULP VOOR INVALIDE. We kennen een jonge man die jarenlang invalide was, doch nu zo ver hersteld dat hij kans ziet om machinaal sokken en kou sen te breien. Wintertijd - Wollensokkentijd. Wie heeft er wol waaruit sokken gebreid moeten worden Breiloon f 1.50 per paar sokken. Helpt deze jonge kerel aan de slag U kunt uw orders opgeven via C. W. Boonen, Studler v. Surck- laan 12. Bergen, telefoon 2419. C. Oldenburg, Schoorl, Tel. 268, of adresseren aan S. Klomp, Oost- wijk 200, Koedijk. Vroede vaderen vergaderen De Raad van Schoorl kwam Donderdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Mr C. A. J. Jochems. Afwezig was de heer Meereboer. Ingekomen stukken Op het verzoek van de Bond van Nederlands Overheidsperso neel te Amsterdam om te be sluiten aan het personeel in vaste, tijdelijke en losse dienst dezer gemeente een Kerstgratificatie toe te kennen, gelijk aan 2 °/0 van het jaarinkomen, besloot de Raad afwijzend te beschikken, aangezien de op dit punt van regeringswege te verwachten richtlijnen nog niet zijn verschenen. Afgewezen werd eveneens het verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen naam, om een subsidie voor het werk van deze bond. Het verzoek van V.V.V. Noord- Kennemerland om verhoging met f 500,- van de gemeentelijke subsi die besloot de Raad te behande len bij de aanstaande begroting. Schoorl geen plaats voor Ontspanningscentrum Naar aanleiding van de door de hr Dorré onlangs gemaakte plannen voor een „Ontspanningscentrum" was ingekomen een®schrijven van de planalogische dienst, waarin te kennen werd gegeven, dat deze zich niet met de bebouwing van het z.g. barakkenkamp kon ver enigen, Schoorl moet geen Scheve- ningen, geen Zandvoort worden. De Burgemeester vond dit schrij ven teleurstellend, er was daarin te weinig rekening gehouden met de economische belangen van Schoorl. Hij vroeg de Raad of men dit schrijven zonder meer wilde accepteren of dat men er tegen in verzet meende te moeten komen. De hr N. Kaag zeide het eens te zijn met de planalogische dienst: Schoorl heeft geen behoefte aan een amusementscentrum, het moet een vacantieoord blijven voor rustige vacantiegangers. De heer W. Pastoor, ofschoon denkende, dat verwezenlijking van de plan nen van de heer Dorré aog heel wat voeten in de aarde zal heb ben, zegt het verder met vorige spreker eens te zijn. Ook vreest hij, dat de zaak niet rendabel zal zijn te maken en dan zal afzakken tot een vermaakscentrum. De hr W. Sevenhuysen heeft niets tegen 'n ontspanningscentrum, maar het mag niet ontaarden in een centrum voor vermaak. De heer Mulder betwijfelt de rentabiliteit en acht het barakken kamp ook niet de meest geschikte plaats. Mevr. Jansen meent dat er niets tegen is, als hier zoiets komt als Avifauna. De heer P. v. Lienen zegt de indruk te hebben gekregen, dat de heer Dorré een centrum wil scheppen waar de gasten en ook ingezetenen 's avonds eens rustig kunnen genieten. Nu gaan velen naar Bergen of Alkmaar, dan kunnen ze te Schoorl terecht. De hr Blankenstijn blijkt voor net plan zoals het indertijd op 'n vergadering door de ontwerper is toegelicht. Met het oog op de opmerking van de heer Kaag, vraagt hij of Schoorl dan nu zo rustig is in het seizoen en de heren, die de rentabiliteit betwij felden, zou hij willen troosten met er op te wijzen, dat de stichter van zo'n centrum zich daarover meer zorg heeft te maken dan de Raad. Wethouder Meedendorp oppert bezwaren tegen de plaats. Waar uit de discussies bleek, dat de leden van de Raad in hun oordeel nogal verschillen, achtte de voorzitter het gewenst het probleem nog eens nader te be studeren. Van de N.H.A.D.O. was be richt ingekomen, dat aan het ver zoek om de bussen van uit Alk maar ook langs het station te laten rijden, niet kon worden voldaan. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat eerstdaags een begin zal worden gemaakt met de restauratie van de korenmolen, die tevens zal worden ingericht voor het drogen van de slangen van de brandweer. Begrotingen Aangeboden werden de ge meentebegroting voor het dienst jaar 1952 en de begrotingen van het Gasbedrijf, het Grond- en Woningbedrijf en Maatschappelijk Hulpbetoon. De hele Raad, met uitzondering van de beide Wet houders zullen de Commissie van Onderzoek vormen. Benoeming Op voorstel van B. en W. werd de Commissie van Advies, bedoeld bij art. 8 van de Woon- ruimtewet 1947 herbenoemd. De samenstelling werd nog steeds als voldoende representa tief voor alle groepen van be langhebbenden bij het woonruimte- vraagstuk beschouwd. Zonder discussie besloot de Raad de werkingsduur van de tijdelijke ziektekostenregeling voor het gemeente-personeel te verlen gen tot 1 Januari 1953. Vergoeding Met het voorstel van B.enW. om de vergoeding voor de R. K. Lagere School te Catrijp over 1950 vast te stellen op f 18,85 ging de Raad accoord. van HET BESTUUR Woningbouw Aan de Duinvoetweg besloot de Raad tenslotte een viertal Duplexwoningen te stichten. Voor de bouw, inclusief het bouwrijp maken van het terrein, werd een crediet van f 50.000,- toegekend. Het op het betreffende terrein staande oude schoolgebouw zal worden gesloopt. Huisnummering Bij de voorbereidende werk zaamheden ten behoeve van de a.s. nieuwe huisnummering was gebleken, dat enkele weggedeelten in de wandeling een andere naam dragen dan op de legger. Om verwarring te voorkomen besloot de Raad afstand te doen van Geesje, Zeugje enz. en zich maar te houden aan Onderweg, Om loop, Teuglaan. EEN INDRUKWEKKEND SCHOUWSPEL Er heerste Zondagmiddag een ongekende drukte te Camperduin. Van heinde en ver kwamen velen per bus en auto of op andere wijze om een kijkje te nemen. De zee, die de mensen van alle tijden steeds machtig heeft geboeid, en waarvan reeds Homerus, een dichter uit de zesde eeuw vóór Christus, zei, dat er niets gewel- digers was, lokte deze middag velen naar Camperduin, waar ze in het aangenaam verwarmde badpaviljoen van de hr Minkema, vanachter de ruiten konden gade slaan, hoe de zee, opgezweept door een huilende zuidwester, de duinen beukte* en hele stukken deed af brokkelen. Een onvergetelijk schouwspel. BLAUWE N.V. De Afdeling Schoorl van de Ned. Ver. t. a. v. Alc. Dranken hield een goed bezochte huishou delijke vergadering ten huize van Mevr. Boschman. De heer Bant sprak over het onderwerp van de door hem be zochte kaderconferentie, namelijk „de massaficering van de Maat schappij". Een levendige gedach- tenwisseling volgde. Het winterprogramma werd vastgesteld. Het winterseizoen wordt geopend met een avond in de Jeugdherberg op Zondag 16 December a.s. waar de oud- Schoorlaar Cor Breed zal voor dragen „De klokkengieter". Leden en belangstellenden zijn van harte welkom. In Februari is een filmavond. In de Blauwe maand werd ge colporteerd. V.V. SCHOORL Het eerste elftal won verdiend met 24 van Nieuwe Niedorp. Goed voetbal was bij dit storm weer niet mogelijk. Hoewel Schoorl voor de rust de storm wind tegen had, nam het toch door een mooi doelpunt van B. Minkema de leiding. Door een misverstand in de Schoorlse ver dediging kon Nieuwe Niedorp nog voor de rust gelijkmaken. Na de rust zagen we vele aanvallen van de Schoorlse voor hoede op de verdediging van Nieuwe Niedorp doodlopen. Een der aanvallen had echter nog succes. Linksbuiten P. Duin zond een hard schot in, dat de doel man van Nieuwe Niedorp niet onder controle kon krijgen. H. Mooi was er bij om deze fout af te straffen. Zowel het tweede als het derde elftal moesten de eer aan de tegenstanders laten. De Junioren wonnen met 32 van Alcmaria Junioren. Zondag a.s. komen alleen de Adspiranten in het veld. Alle andere elftallen hebben vrijaf. DUINRANDERS-FLEVO 2 - 2 De straffe wind deed geen goed aan de ontmoeting tussen deze gelijkwaardige tegenstanders. Flevo had vóór de rust het voordeel van de wind, maar het goede schot ontbrak en de achter hoede van de Duinranders was in goede vorm. Toch gingen de bezoekers met een 10 voor sprong de rust in: zeven mi nuten vóór de rust werd een door Flevo ingeschoten bal door een der backs van de Duinranders van richting veranderd; goal, 0-1. Na hervatting van het spel had de thuisclub het voordeel van de wind, maar dit betekende nog geen meerderheid, want ge regeld wisten de gasten door goed aanvalsspel het doel van de gast heren te bedreigen. Bij een der aanvallen van de Duinranders wist de midvoor op keurige wijze de stand gelijk te maken 1 1. Bij de nu volgende felle strijd om de leiding bleven de doelen voorlopig bewaard voor door boring. Bij een aanval der be zoekers beging een der backs van de thuisclub een overtreding, waarom Flevo een penalty kreeg toegekend. Strooker van Flevo benutte de strafschop echter niet. Toch zou Flevo opnieuw de lei ding nemen: acht minuten vóór het einde bracht de midvoor op fraaie wijze de stand op 1—2. De thuisclub gaf zich echter nog niet gewonnen. Verwoed vielen zij aan en vijf minuten voor het slotsignaal gelukte het Berkhout om met een fraaie kop bal de gelijkmaker te scoren 2—2. EGMONDSE KINDEREN IN DE TOEKOMST OOK NAAR BOS EN HEI Afdeling van het Centraal Genootschap opgericht Ten huize van Dokter J. C. E. Helle, arts te Egmond aan Zee, had dezer dagen een bespreking plaats met de heer K. Berkhoff, Directeur van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings oorden en vacantiekolonies en een Comité van ingezetenen van Eg mond aan Zee, om te komen tot oprichting van een afdeling van het Centraal Genootschap. Hoewel er in Egmond a. Zee verschillende kinderkolonies zijn gevestigd, o.a. twee van boven genoemde vereniging, waar reeds honderden kinderen voor verbete ring van hun algemene gezond heidstoestand met succes werden verpleegd, zijn er ook'in ons eigen dorp verschillende kinderen, die dringend voor uitzending naar een bosrijke omgeving in aan merking komen. Daar er tot nu toe geen orga nisatie bestond om deze uitzending practisch en vooral financieel mogelijk te maken, is vooral van medische zijden het initiatief uit gegaan om te komen tot oprich ting van een afdeling van het Centraal Genootschap. De Afdeling Egmond aan Zee is inmiddels opgericht en het bestuur bestond uit de volgende UeekUêd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr, Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Telefoon 2104 9 December Dokter v. GELDER, Telefoon 2027

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1