99 ff is dtBank tyesfote-n lóet&tfnis 1951 EJUdddteit woedt duucdw Coöp. Boerenleenbank te Schoorl BERGEN Marokko, tuin van Allah g Synwdwuk g Op Maandag 24 December 1951 VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 28c JAARGANG No. 50 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl* Schoorldam, Groet* Camperduin* Egmond aan Zee* Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 1 Laat ons deemoedig nad'ren Het Kindje, klein en teer, E E Dat God ons weer komt schenken, 't Is Christus, onze Heer H Geen plaats op deze aarde E E Was 't Kindeke bereid, E Ook thans is het een kribbe, E E Zoals in oude tijd. E E Het licht straalt uit de kribbe, E Ons allen tegemoet, E Hij is de Waarheid en de Weg, E E Een Goddelijke groet. E E God geeft 't verdoolde mensdom, Opnieuw het grote blijk E Van trouwen Vader liefde, E E Uit 't eeuwig, heerlijk rijk. Veel lijden wacht dit Kindekijn, E Een Kruishout zal zijn sterfbed zijn; |j E Maar overwinnaar in Gods Kracht, E Zijn laatste woord: „het is volbracht". jj| E O Kindje, wijs ons toch de Weg, E E In dit verdwaasde leven, E Wil ons, uit liefde, van Uw Kracht, Ook in ons harte geven. E E Opdat wij nederig, vroom en stil, Steeds luisteren naar Gods Heilige Wil, E E Heilig Kindje, Gave van God, s E Neem in Uw handen ons leven en lot. E 1 MAARTJE N. ZWAAN Onder erkenning en waardering voor de wijze, waarop Dr H. R. Mes in deze kolommen „De Duinstreek" van 7 Dec. j.l. zich van de moeilijke taak gekweten heeft, de lezers op de hoogte te brengen van de voornaamste problemen, die zich bij de toepassing van de vervangingswaarde-theorie voordoen in het bijzonder voor de kapitaal-intensieve electriciteits- bedrijven en waaruit hij ons de conclusie voorhield, dat de tarieven voor de electriciteit verhoogd moeten worden, willen wij in dit artikel enkele aspecten, die Dr Mes slechts ten dele heeft kunnen belichten, nader bezien. Alles is duurder geworden De prijzenpolitiek van de re gering, die mede beoogt de pri maire kosten van levensonderhoud zo laag mogelijk te houden, heeft de noodzakelijke stijging der electriciteitstarieven tot nu toe tegengehouden. Het werd de bedrijven wel toegestaan de ver hoogde kolenprijzen door te be rekenen. Ondanks deze politiek is het leven duurder geworden: gemid deld kostte een huishouden in 1948 bijna tweemaal zo veel dan in 1938: in weerwil van subsidies en calculatievoorschriften. Daarbij waren de machines en installaties, die (meestentijds) ge ïmporteerd moesten worden om onze door de bezetter zo berooide industrie het mogelijk te maken er weer bovenop te komen, vaak tot vier maal in prijs verdubbeld. Met uitzondering van de hier boven aangestipte kolenprijscom- pensaties, zijn de tarieven voor electrische energie in het geheel niet verhoogd. Zoals Dr Mes al betoogde, is er tot nu toe door de energiebedrijven uitverkoop gehouden. Dit gaat nu veranderenelectri citeit staat bovenaan de lijst en 't gas zal zeker volgen. Wanneer nu de verhouding met het alge hele prijspeil aangehouden wordt, zou Uw electriciteitsrekening twee maal zo hoog worden. Dit zal echter belangrijk meevallen. U krijgt n.l. over 240 kWu geen verhoging, m.a.w. dit z.g. primaire verbruik wordt door de bedrijven gesubsidieerd. En pas uit de omzet daarboven moeten de zo nood zakelijke middelen komen. Vind U 25°/o dan veel? Dat U deze krap berekende opslag liever niet betaalt, is duidelijk. U moet daarom zorgen, dat U aan dit primaire verbruik voldoende heeft. Het is althans de bedoeling van de Minister van Economische Zaken, dat het huishoudelijk ver bruik enigszins wordt afgeremd. opdat de overbelaste centrales in ieder geval onze industrie kunnen blijven bedienen. Daarbij moet U bedenken, dat juist door de huidige in verhouding lage tarieven het gebruik van alle mogelijke electrische apparaten aantrekkelijk werd gemaakt, met het gevolg, dat de totale omzet der bedrijven enorm is toegenomen. In het aanpassen van de capaciteit der centrales aan het gestegen verbruik is een achterstand ont staan door de oorlog, zodat het verbruik in de huishoudelijke sec tor beperkt moet worden. Monopolie? U kunt op het ogenblik geen electriciteitsbedrijf opzetten. Dit is aan de overheids- en semiover- heids-bedrijven voorbehouden. De overheid heeft dus een monopolie. Men dient hieruit niet te licht vaardig de conclusie te trekken, dat de overheid dus geen con currentie heeft te duchten. Want electriciteit is niet onvervangbaar. Wanneer U voor iedere kWh b.v. 50 cent zou moeten betalen, dan zult U waarschijnlijk liever op gas of petroleum gaan koken, en bezitters van electromotoren zullen overwegen b.v. een diesel motor aan te schaffen. Belangrijke groepen afnemers zouden weg vallen, en de electriciteitsbedrijven zouden hun omzet dermate zien dalen, dat de begrotingen niet meer zouden sluiten, waarmede zij tenslotte hun eigen glazen zouden ingooien. Wij willen hiermede de aan dacht vestigen op de betrekkelijke waarde van een monopolie. Bij de tariefstelling wordt wel dege lijk onderscheid gemaakt tussen de verschillende groepen verbrui kers, waarbij de vergelijking met andere energiebronnen per groep een belangrijke factor is. „Wat is een kWh in zo'n geval de verbruiker waard?" En merk waardig genoeg hoort men dik wijls: „Een kWh blijft een kWh!" en wel vaak van degenen, die het blijkbaar vanzelfsprekend vin den, dat P.T.T. (om een zelfde reden) 10 cent vraagt voor een brief en 2 cent voor een visite kaartje, terwijl dit laatste door het afwijkende formaat zó veel meer werk, en daarmede tijd en geld kost, dat het geringe ge- wichtsverschil dit nooit goed kan maken. Tenslotte nog de winsten, die de bedrijven op papier konden maken. Dat ze op één of andere wijze konden ontstaan en wat de bestemming moest zijn, ligt in de hand van de Provinciale- resp. Gedeputeerde Staten en de Ge meenteraden, die de afnemers vertegenwoordigen. De laatste jaren althans waren dit inderdaad winsten op papier, omdat men nog hoofdzakelijk van de reeds lang verouderde historische waar den uitging, of beter: moest uit gaan. Nu echter de vervangings waardetheorie ook zijn toepassing gaat vinden bij de overheid het particuliere bedrijfsleven ging hierin reeds lang voor, al was het ten dele slechts instinctief zullen ook op papier de resultaten meer de werkelijkheid gaan be naderen: de werkelijkheid, die noopt tot 'n tariefsverhoging; een tariefsverhoging die noopt tot artikelen in de pers Prof. R. Red. Tot onze spijt kunnen wij het met de uiteenzetting lang niet in alle opzichten eens zijn, daar de voorstelling van zaken wel wat erg simpel en eenzijdig is. O.a. is niet duidelijk aange geven over welke periode de 240 Kwu loopt. Dit is het ver bruik over een jaar, zodat per maand slechts 20 Kwu tegen de gesubsidieerde prijs wordt gele verd. Deze hoeveelheid is voor een gemiddeld gezin toch wel zeer klein, temeer daar de vooruitgang der techniek, de huisvrouwen ver schillende apparaten ter beschik king heeft gesteld, die haar het leven ietwat vergemakkelijken. Willen zij hiervan in het ver volg gebruik blijven maken, dan wordt het huishoudbudget belang rijk overbelast. Het is toch niet de bedoeling van Prof. R. om de klok terug te zetten? Het is evenwel niet onze bedoeling de electriciteits bedrijven met verlies te laten werken, doch in veel kringen vraagt men zich met bezorgdheid af, of de verhoging met 25°/0 wel geheel noodzakelijk is. N.V. K.J.V.O. CULTURELE AVONDEN Voor een talrijk publiek ver toonde de cineast en veldbioloog D. van Sijn zijn diapositieven en kleurenfilm van het land der Ber bers en de Arabieren. In zijn inleiding vroeg de spre ker aandacht voor het feit, dat de Fransen bij hun koloniaal be heer niet de fout hebben begaan hun cultuur op te leggen aan de bevolking: zij plaatsten hun be schaving naast die van de Ara bische wereld - zo verscheiden van de Europese - als een voor beeld ter navolging. We vinden hier dan ook geen missie of zending. Laten we wel bedenken, dat ook de Mohamme daanse godsdienst waardevolle elementen bevat, aldus spreker. Wie overigens land en volk goed wil leren kennen en begrijpen, moet niet als Nederlander reizen, maar Arabier zijn met de Ara bieren en Berber met de Berbers, zich aanpassen aan hun gewoonten en begrip tonen voor hun zeden. Men zal het niet vies moeten vinden met de vingers te eten, - eetgerei is onrein - het gewoon moeten vinden onder het eten te smakken. Daar het de Mohammedanen niet toegestaan is afbeeldingen van mensen of dieren te maken, was het zeer moeilijk het leven van de teruggetrokken Berbers, in de 7e eeuw door de Arabieren verdreven naar het Atlasgebergte, te filmen. Dit was alleen mogelijk, door het volledige vertrouwen van hen te winnen, wat ons dan ook gelukt is, zo besloot spreker zijn inleiding. Aan de hand van een groot aantal kleuren-diapositieven liet de heer van Sijn zijn toehoorders meereizen langs de krijtrotsen van Engeland, door de Golf van Gi braltar, tot de boot meerde in de haven van Casablanca, het „Witte Huis", een moderne havenstad van Europese, ja, Amerikaanse allures. Eenmaal in het land werden de aanwezigen verrast bij het zien van de bijeneter bij zijn holennest, de cicade, die je door z'n ener verende zang uit de slaap houdt, een krekelachtige, die met zijn lange zuigsnuit in het land van de dorst in de bomen boort om het plantensap te bemachtigen. Een bidsprinkhaan, die met zijn kop steeds naar Mekka moet wijzen, toonde schijnheiligheid door plotseling uit zijn aanbidding op te schrikken en een niets ver moedende vlieg te verschalken. De giftige schorpioen en springspinnen kwamen hun holen uit om hun prooi te verlammen en te ver slinden. Rijk bloeiende cacteën, kleurige bremrapen en vochthoudende ijs- bloempjes gaven een beeld van de flora: waar water is, vindt men plantengroei. Door de wijze van toelichting waande men zich in de oase of onder de schilder achtige poortjes van Marrakech, waar Churchill steeds weer zijn onderwerpen voor zijn paletkunst vindt. Na de pauze gaf de spreker een beschouwing over de sociale toestand, waarbij vooral de po sitie van de vrouw in het juiste licht werd gesteld. Willen we de positie van de vrouw veranderen, dan zullen we de maatschappelijke omstandig heden moeten veranderen, anders zou zij te gronde gaan, betoogde de heer van Sijn, die tenslotte dieper inging op de kwestie van de onderlinge verhoudingen, waar bij hij attent maakte op het grote verschil in normen, die gelden voor een Europeaan en voor deze volken. De kleurenfilm in drie acten was van een ontroerende en mee slepende schoonheid. Alleen een kunstenaar is in staat een rol prent te maken van een dergelijk gehalte. Film, toelichting en Arabische muziek schiepen een sfeer, waarin men zich los voelde van de Nederlandse bodem machtig ver rezen de besneeuwde toppen van het Atlasgebergte, waar mouflon en jakhals zwierven, de lammer gier in trotse vlucht zweefde boven de geitenkudden, waar bruine natuurkinderen dansten in het smeltwater van de gletschers. Het harde leven van de Berbers leefde men mee, men doolde door de schilderachtige straten van Marrakech, deed zijn inkopen op de van bonte kleuren wemelende markt en reed op een muildier omhoog naar de Berberdorpen, die één waren met de vreemd- gekleurde gesteenten, waaruit ze zijn opgebouwd. De dankwoorden van de heer Schuil aan de inleider werden warm beklemtoond door het ap plaus van een opgetogen publiek. Met deze avond hebben de K.J.V.O. en de N.V. groot succces geboekt en velen weer iets waar devols geschonken. HET BESTUUR REQUEST van het dagelijks bestuur van „Heemwacht" aan Ged. Staten van Noordh. In aansluiting op de publicatie van vorige week, kunnen wij nog mededelen, dat het volgend re quest is verzonden. Edelgrootachtbare Heren, Het Dagelijks Bestuur van „Heemwacht", zijnde een contact commissie van de alhier gevestigde plaatselijke Verenigingen: de V.V.V., Paal 33, de Natuurwacht, de Volkshogeschool en het Kun stenaars Centrum, en zich als zodanig ten doel stellende: „het waken voor het behoud en het herstel van Bergen's natuur en dorpsschoon" heeft met ontstelte nis, ja met ontzetting en veront waardiging moeten constateren hoe in de laatste maanden van dit jaar het in 1950 door de Provincie van de N. V. Bouw en Exploitatie Mij. Bergen aan Zee, aangekochte duinterrein tus sen Bergen en Bergen aan Zee, een prachtig stuk natuurschoon, een onvolprezen schoon duinland schap met wijde vergezichten, door enige honderden arbeiders met schop en houweel omgewerkt wordt, tot recreatieterrein, waarbij het ongecultiveerde karakter van dit duingebied verloren gaat en door de aanleg van een netwerk van paden zuiver en strak van lijn met dennenbeplanting, enz. in een „mooi aangelegd" duin wandelpark veranderd wordt. Ja zelfs, „De Verbrande Pan", een natuurlijke duinpan van enkele kilometers lengte, ten zuiden van de Zeeweg tussen Bergen en Bergen aan Zee wordt bedreigd en verkeert in groot gevaar, om dat in de richting van dit zo schone en karakteristieke dal, om geven met hoge duinruggen, waarin romantische bosjes en besloten duinveldjes liggen, reeds de piket palen geplaatst staan om er dwars doorheen lanen aan te leggen en afgravingen te verrichten, waar door de natuurlijke vegetatie van orchideën, parnassia, zonneroosjes en zoveel andere dreigt verloren te gaan. Rondom dit terrein worden de natuurlijke kronkelpaadjes om gespit, duintoppen doorgegraven en dennenbossen aangeplant nadat eerst bekoorlijke oude duinbosjes gerooid zijn, hellingen genivelleerd en in profiel gebracht en de bodem soms tot manshoogte diepgespit. De natuur wordt hier „ontsloten nadat eerst wat in honderden jaren vanzelf is ontstaan en zich al die tijd gehandhaafd heeft, ver moord is en nu verandert in een „keurig" duinpark. Waartoe dit alles? Sedert mensenheugenis was dit gebied particulier eigendom, waar de natuurliefhebber ongestoord kon wandelen en nimmer heeft iemand ooit om meer of betere wegen of paden gevraagd. Nooit is er sprake geweest van ver nieling of beschadiging. En nu gaat de Provinciale Overheid, als eigenaar van dit terrein, in e_en tijd, waarin tot grote zuinigheid aangespoord wordt, tonnen gelds besteden aan een als vijfjarenplan aangeduid werk, dat niet alleen onnodig is, maar zelfs schadelijk voor de vegetatie en waardoor zij inplaats van dit terrein als natuurreservaat ongerept te be houden, de karakteristiek van het landschap gaat schaden. Nog is het gevaar voor de Verbrande Pan afwendbaar1 Wij dringen er dan ook met grote ernst op aan dat Uw College zich na een persoonlijk bezoek aan dit terrein en na aan schouwing van wat hier thans geschiedt nog eens ernstig beraadt of dit vernielingswerk moet voortgezet worden. Laat dit buitengewoon waarde volle natuurgebied verder zo on gerept mogelijk blijven, dan kan ieder, die ontspanning in de natuur zoekt, er ten volle van genieten. Als men straks in lanen en niet meer daarbuiten in het open terrein, moet wandelen te midden van dennenbossen, kan niemand meer iets van de schitterende vergezichten en de vrije natuur genieten. LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) KERSTGROET Nog slechts enkele dagen en overal ter wereld zullen de Kerst klokken weer luiden en zal in huiselijk of in groter verband de Kerstliederen gezongen worden ter ere van de geboorte van de Zaligmaker der mensen Jezus Christus. Temidden van een door strijd verscheurde wereld stond de Kribbe van Bethlehem omdat God de wereld liefhad en Zijn Een geboren Zoon gaf, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft niet verderve maar het eeuwig leven hebbe. (Joh. 3 16). Leer ons bij Uw Kribbe buigen, Leer ons knielen bij Uw Kruis. Want ook nu op het Kerst feest 1951 is daar het Kruis hoog opgeheven boven alle verscheurd heid en ellende van het heden. En beiden, Kribbe en Kruis zijn er tot Uw eeuwig behoud. Kerstfeest is ook het feest van de intieme sfeer in huiselijke kring en het Leger des Heils is zeer dankbaar aan allen, die door hun gave haar geholpen hebben, zodat in tientallen gezinnen van allerlei gezindten een pakket levensmid delen èn/of kleding kon worden uitgereikt en aan vele kinderen en zieken een blij Kerstfeest ge geven kan worden. De verlichte Kerstbomen op de hoek van de Stationsstraat en in Merelhof zijn onze dank en tevens onze Kerstgroet aan de burgerij van Bergen. Wij wensen U een zeer ge zegend Kerstfeest. Onze Kerst feestvieringen zijn voor ieder toegankelijk en wij nodigen U hartelijk uit deze te komen be zoeken. De plaats en tijd van aanvang vindt U in de advertentie in dit blad vermeld. BERGER LUCHTPOST Op 15 November 1951 werd te Bergen de postduiven vereni ging Berger Luchtpost opgericht. De vereniging telt momenteel 16 leden. Dat de duiven van deze leden van het beste ras zijn, bleek op de Alkmaarse Concours Com missie tentoonstelling, die op Zaterdag 15 en Zondag 16 De cember 1951 te Alkmaar gehouden werd. De ingezonden duiven van de Bergerluchtpost behaalden op deze tentoonstelling een hoog aantal punten en dat nog wel op een tentoonstelling met ruim 400 ingezonden duiven. Deze duiven werden door 1ste klas keurmeesters uit Utrecht en Schiedam gekeurd. De keurmees ters spraken vol lof over de duiven van de Berger Luchtpost. Een mooi succes voor deze jonge vereniging. toeMtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs; f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m, met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. jjllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllliilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIILh. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllr D Hiermede delen wij U mede, dat g wij ons heel gaarne belasten met g het maken van en dergelijke Naar elk ontwerp g Wij vragen uw aandacht voor en- g kele naar eigen ontwerp gemaakte KANDELAARS, g SCHEMERLAMPJES g en KLOK, C welke wij ten verkoop aanbieden. GEERT DE BOER g „Ateliertje", Gerbrandslaan 29 g Aagtdorp, SCHOORL E

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1