KING VAL DA Hansje vindt een lm! am OPWEKKEND I„De Rustende Bectyet* HU. fi k <!'- 0^ OPTIEK GER0-TIN de puntjesööfc Ui de keukeu UURWERKEN GOUD GERO-ZILVER ZILVER BIOSCOOP KELTUMPLEET GER0-ZILMETA Salarisherzieningen Zonder discussie verenigde de raad zich met de volgende sala- risvoorstellenverlenging van de verordening inzake vergoeding der kosten van geneeskundige ver zorging tot max. f 50,een gratificatie tot max. f 50,toe kenning van 5°/o verhoging vanaf 16 Mei 1951verhoging der kinderbijslag en kindertoelage tot het Rijkspeil en tenslotte toeken ning van een fooi, zoals, de voor zitter het noemde van f 5, evenals de^ Rijksambtenaren ont vingen over 1951. Grondverkoop Besloten werd aan de hr M. de Vries te Alkmaar te verkopen een perceel grond aan de aan te leggen Binnen-Boulevard, groot 283 m2 tegen de prijs van f 8, de m2. Met de bank voor Nederlandse Gemeenten werd een rekening- DE NATUURZUIVERE PEPERMUNT VERKWIKKEND courant-overeenkomst aangegaan met een crediet van f 875.000,-. De prijs van electrische stroom buiten spertijd werd verhoogd van 8V2 tot 10 ct per kWu. Begroting 1952 Aangeboden werd de begroting voor 1952. Ter toelichting deelde de voorzitter mede, dat hierin geen grote plannen waren opge nomen. Dit betekent niet, dat die er niet zijn. Verwezenlijking zal echter alleen mogelijk zijn, als de omstandigheden Let toelaten, als geld beschikbaar is of geleend kan worden. Daarom willen B. en W. liever in de loop van het jaar met voorstellen komen, op een moment, dat verwezenlijking mogelijk zal zijn. De begroting sluit thans met een overschot van f 11.000, Na behandeling in de fracties volgt openbare behandeling. Na gehouden rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering. GERRITSEN FEESTAVOND IN ST. AGNES Maandagavond was het voor de verpleegden in huize St. Agnes een feestavond, welke opgeluisterd werd door de Accordeon- en Gitaarband „Anchors Aweigh" uit Bergen, onder leiding van Mej. Annie Büster. Bijzonder viel in de smaak het spel van de 14- jarige accordeonist, de jongste van het gezelschap. Deze is bij dit gezelschap bekend om een solo van het Nonnenkoor van Casanova. Jammer, dat hij nu de muziek vergeten was, daarom moesten de aanwezigen dit nummer thans missen. De verpleegden hebben veel genoten van het gebodene en uitten hun dankbaarheid in een hartelijk applaus. Door een der verpleegden werd ons verzocht om vooral namens allen in Sint Agnes de dank over te brengen aan het gezelschap met de bood schap, dat zij dit gezelschap gaarne nog eens terug zien. in v&cjijnde distinctie Fa J. SMIT Jr., Ruïnelaan 11, Bergen NUTSAVOND De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Departement „De Egmonden" belegde Dinsdag een filmavond, aangeboden door de Amerikaanse Ambassade. Ds. Plug uit Egmond aan de Hoef opende de avond met een woord van dank aan de gastvrouwe de bijeenkomst was in het Oud- Kath. Verenigingsgebouw en aan Dr. Helle, die zo bereidwillig was om de cursus E.H.B.O. te verzetten, omdat deze filmavond niet anders dan deze avond ge- IN gever, kon worden. De zaal was geheel gevuld en met grote be langstelling werden de 4 films ge volgd, die de mooiste plekjes van Amerika aan ons toonden. Prach tige natuuropnamen van Noor wegen werden vertoond in de film, die het werk toonde aan het grootste krachtstation „Aura". In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan de Ameri kaanse Ambassade en deelde voorts mede, dat de volgende Nutsavond zal plaats hebben op Woensdag 13 Februari a.s. te Egmond aan de Hoef, waar de heer Misset een lezing zal houden. „ST. ARDALIO" De R.K. Toneelvereniging „Sint Ardalio" zal op 27 Januari in het Parochiehuis te Egmond a. Zee een opvoering geven van het kluchtspel „Fa Jacobson en Co.' van M. Vasbinder, bestaande uit 3 bedrijven. De aanvang is ge steld op half acht 's avonds. Plaatsbespreken op de dag der uitvoering aan het Parochiehuis van 11.30 tot 12 uur. Laten we om te beginnen vast stellen, dat er tegen slapeloos heid geen slaapmiddelen moeten worden ingenomen. Bij het ge bruik van dit soort medicamenten ontstaat daaraan maar al te spoedig een verslaving. Zonder zulk een middel kan men dan in het geheel niet meer in slaap komen, terwijl er vaak een steeds grotere hoeveelheid moet worden gebruikt om het gewenste resul taat te bereiken. Anderzijds behoeft men de angst voor slaapmiddelen ook weer niet te overdrijven. Van een enkele morfine-injectie wordt men nog geen morfinist. In de handen van de dokter is morfine zelfs een waardevol geneesmiddel. Met de slaapmiddelen is het niet anders gesteld. Bij tal van acute ziekten zal de behandelende geneesheer van hun bestaan een dankbaar gebruik maken, omdat een goede nachtrust door een verkwikkende slaap veel tot de genezing kan bijdragen. In tegenstelling tot hetgeen wij in de allereerste regel betoogden, zijn er zelfs doktoren, die bij een zo chronisch lijden als slapeloos heid toch eerst eens een paar avonden een „tabletje" voorschrij ven, opdat er eerst eens een paar nachten werkelijk lekker geslapen GERRITSEN zal worden en de patiënten zich eens even wat minder ellendig voelen. Gezonde zieken Want slapeloosheid is in veler bestaan een ramp van de aller eerste orde. Men weet eenvoudig niet hoe de lange nachten als maar wakker liggend door te komen. Dodelijk vermoeid begint men daarna telkens weer aan dage lijkse bezigheden. Het zijn namelijk geen echte zieken, die wij hier op het oog hebben. Er zijn tal van bedlege rige patiënten die slecht slapen, maar in deze bespreking gaat het om die mensen die lichamelijk niets mankeren en die om een of andere verklaarbare of onver klaarbare reden de slaap maar niet kunnen vatten. Bij ieder geval van ernstige slapeloosheid, dient er eerst wel degelijk goed te worden nagegaan of de oorzaak niet gelegen kan zijn, in afwijkingen op lichamelijk gebied, het euvel kan dan wellicht beter van die kant worden aan gepakt. Bij de meeste slapelozen levert zulk een onderzoek geen bijzon dere bevindingen op. Ditzijn.dan gezonde mannen in hun beroep, vrouwen in het huishouden of in betrekking en deze mensen zijn het die wij liever niet met buisjes en tubetjes gevuld met witte tabletjes zien rondlopen om boven genoemde reden. Goede raad Voor slapeloze mensen is het van belang dat zij 's avonds lichamelijk vermoeid zijn. Vol- Deze week laten wij U het model van een flatteus schortje zien, dat zelfs door de minst ervaren naaisters onder ons kan worden B IB gemaakt. Het model heeft een recht voorstuk, een tailleband, die uitloopt in een stuk en op de rok 2 flinke zakken. De rok is rondom in de tailleband gerimpeld en loopt door tot midden achter. De schouderbanden die aan het voorstuk zijn vast- gestikt, kunnen worden gekruist op de rug en door middel van knoop en knoopsgaten aan de achterkant der tailleband vastgeknoopt. Langs de beide zakken en langs het voorstuk is een ruche van dezelfde stof als het schort gerimpeld vastgezet. Schortenkatoen of een couponnetje gezellig gebloemde cretonne zijn geschikte materialen. De benodigde hoeveelheid is 1.75 meter van 90 cm breedte. Hoe gaan we te werk? Zoals we reeds zeiden, moeilijk is het maken van het schort niet, daarom zullen wij deze week volstaan met enige aanwij zingen te geven, voor hen, die nog nooit een schort maakten. Het voorstuk, de zakken en de rok worden uit enkele stof geknipt. De schouderbanden en tailleband moeten dubbel worden genomen. We rimpelen eerst de rok op de gewenste wijdte in, leggen een tailleband op tafel, met de verkeerde kant naar beneden, plaatsen daar de rok op, vervolgens de andere taille band, nu met de verkeerde kant naar boven en stikken dan de tailleband aan één lange zijde op elkaar. De rok wordt er dan meteen tussen gestikt en is van boven prachtig af- C.153 gewerkt. Nu wordt de tailleband met de bovenzijde van de voorkant aan het voorstuk gestikt. De andere kant van de tailleband kan dan tegen de achterkant van het voorstuk worden gezoomd. De ruche van het voorstuk, die ongerimpeld 2 x zo lang moet zijn, als de omtrek van het voorstuk wordt dan ingerimpeld en aan het voorstuk gestikt. De zakruche's worden dan op dezelfde wijze aangezet. Zo, dat zal voor onze dames wel voldoende zijn. Nu alle maal met frisse moed aan de slag. Bestellen Knippatronen van dit model nr. C. 153 kunnen per postwissel of per brief met insluiting van postzegels a f 0,65 besteld worden bij Pers-Patronendienst, postbus 35 te Utrecht. Na ontvangst van het bedrag en de juiste vermelding van adres en maat wordt het aangevraagde patroon omgaand toegezonden. MARION Heeft U ceeds kennis gemaald met onze nieuwste creatie op brilmonturengebied Mr. Opt. D. W. PASTOOR, Hoflaan 2, Bergen SCHOORL, „De Rustende Jager", Dinsdag, n.m. 7-8 uur doende lichaamsbeweging overdag is een eerste vereiste. Daarnaast moet men zich 's avonds niet meer met dingen bezighouden die veel denkarbeid vergen. Deze beide dingen zijn zeer handig gecom bineerd in de tegen slapeloosheid vaak aanbevolen avondwandeling. Dit is een werkelijk uitstekend middel om de plaag van de slape loosheid te bestrijden. Vrijwel iedereen kan dit doen omdat de meesten onder ons in de avond uren de tijd aan zichzelf hebben. Er moet dan ook werkelijk flink worden gelopen en men moet de tijd niet staan te verdoen met étalages bekijken. Men moet er GERRITSEN elke avond op uittrekken en niet zo eens af en toe. De resultaten volgen niet on middellijk. Wanneer men dit ste vige „ommetje" enkele weken trouw heeft gemaakt, volgt meestal de beloning. Tal van mensen raken zo aan deze avondwande ling verknocht dat zij hem niet meer afschaffen. Voorts dienen de slaapkamer ramen 's nachts wijd open te staan. Het is ontstellend hoeveel mensen 's nachts alles potdicht houden, enkelen hebben daarbij zelfs nog verwarmde slaapvertrekken 1 Men sen die slecht slapen moeten 's nachts frisse lucht in hun slaap kamer hebben. Geen „twijfelaar" Er zijn nog wel andere dingen die voor het slapen niet bevor- delijk zijn. Slechte slapers moeten 's avonds natuurlijk geen koffie meer drinken. Zoals bekend wordt men daar juist klaar wakker van. Trouwens alle vochtgebruik kan 'n mensenleeftijd fyacantie Fa J. SMIT Jr., Ruïnelaan 11, Bergen in de avonduren beter tot een minimum worden beperkt, anders hebben de nieren 's nachts te veel te doen, met de bekende gevolgen van dien. Ook slaapt men meestal niet goed op een volle maag. Zoete of hartige hapjes voor het naar bed gaan kunnen door slapelozen beter niet worden genuttigd. En tot slot; iemand die niet goed slaapt heeft een bed voor zich alleen nodig. Het anderhalve bed van twee personen, de z.g. „twij felaar", dat men nog in vele huizen tegenkomt, is in gevallen van slapeloosheid niet op z'n plaats. Dr. H. W. S- FILMNIEUWS. Het filmprogramma van de komende week in bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen (Nh.) kunnen wij in alle opzichten van harte aanbevelen. Na een interessant wereld nieuws wo. de dokwerkzaam- GERRITSEN heden aan de „Frameggen" en de huldiging van kapitein Kurt Carlsen in New-York en het ver slag van de begrafenis van Maar schalk de Lattre de Tassigny krijgen wij de beide wonderlijke films van Walt Disney. De eerste „LENTESYMPHONIE" laat de toeschouwer een blik wer pen in de wereld van de bloemen, de planten en insecten, hoe zij leven en werken en elkander be strijden. Wij beseffen nauwelijks, dat dit allerkleinste, zo prachtig en indrukwekkend kan zijn. Deze film is zeker niet minder, eerder beter en mooier dan haar voorgangers vano.a. „Bevervallei" en „Zeehondeneiland". Nieuw en wonderbaarlijk ontrolt zich de im posante grootheid van het kleine voor de ogen van de grote mens, die geheel onafhankelijk van dit ongeziene leven, zijn eigen leven leeft, doch in al zijn kleinheid slechts aan dat ongeziene, een uniek voorbeeld kan nemen. Een les in de Natuurlijke Historie van de eerste rang. Na de pauze betreedt de film bezoeker de niet minder wonder baarlijke wereld van Walt Disney's schier onbegrensde fantasie. Adem- „ALICE IN WONDERLAND" (Alle leeftijden) „LENTESYMPHONIE" in technicolor loos geboeid, maakte hij de avon turen mee van het charmante Alice'tje, dat even klein, in de insecten allerlei bizarre figuren en wezentjes tegenkomt, die in hun onberedeneerde puurheid op an dere wijze weer de mens ten voorbeeld dienen. „ALICE'S AVONTUREN IN WONDERLAND" heeft langzamerhand bekendheid genoeg gekregen. Men maakt haar avonturen mee met haar geamu seerde en begrijpende glimlach en het hart wordt verkwikt door de puurheid van deze zuivere fantasie, de schitterende kleuren en muziek. Deze beide films, m.a.w. het gehele programma, dat met zoveel geduld en liefde is vervaardigd, mag men niet verzuimen te gaan zien, en niet alleen de kinderen, want zij zijn ieders waardering waard. Vermeld dient nog, dat Maan dag de bioscoop gesloten is en dat daarvoor gekomen is de Donderdagavond. Zo ook, dat er vier matinée-voorstellingen gege ven worden en wel op Zaterdag-, Zondag-, Dinsdag- en Woensdag middag te 2.30 uur met het ge hele programma. Vergeet vooral niet Uw plaat sen te bespreken op de dag der voorstelling van 11 12 uur; ook telefonisch, bestelde plaatskaarten dienen een kwartier voor aanvang der voorstelling te zijn afgehaald. Neem een doos echte l=> A S T I L. L_ E S VOORKOMING VAN GRIEP li PM I Y>' BOLLE'S WONDERE AVONTUREN Het was op een zonnige dag, dat Hansje 's morgens zijn bed uitsprong en naar het venster liep, om de gordijntjes open te trek ken. De zonnestralen huppelden naar binnen en brachten de dikkerd dadelijk in het beste humeur van de wereld. Wat een mooi weer was het en dan te denken, dat het de eerste dag van de vacantie was. Hij duikelde achterover op het bed en tuimelde er aan de andere kant met een doffe bons af. Nu moest hij zich snel even wassen en aankleden. Toen dat gebeurd was, holde hij de trap af om zich weer lekker bol te gaan eten en zijn bijnaam eer aan te doen. Na het ontbijt rende Bolle de straat op, waar zijn vriendjes al op hem wachtten. Gijs, een van z'n vrien den had voor zijn verjaardag een GERRITSEN prachtige voetbal gekregen en het duurde dan ook niet lang of de jongens waren druk bezig. Midden onder het spel vond Hansje op straat een stuiver. Hij gunde zich geen tijd, raapte het geldstuk op, stak het in zijn broek zak en speelde weer door. Toen even later de vriendjes binnen geroepen werden ontdekte Bolle weer de stuiver, die in zijn broek zak zat. Wat zou hij daar nu mee gaan doen? Hij besloot naar de snoepwinkel, een paar straten verderop te gaan en te zien wat de oude baas daar voor lekkers voor hem had. En zo kuierde hij met zijn handen diep in de broek zakken door de straten. In het winkeltje boog hij zich over de kasten met heerlijkheden en kocht drop en kauwgom. Fijn op een groot stuk drop kauwend verliet hij de winkel, maar buiten ge- in fycote keus Fa J. SMIT Jr., Ruïnelaan 11, Bergen komen zag hij twee mannen, een magere en een dikke voor de winkel staan. Zij hadden grote zwarte punthoeden op en donkere jassen aan. Vol verbazing staarde Bolle hen aan. „Heet jij Bolle?" vroeg de lange magere, met sombere stem. „Ja", zei Bolle. „Oh", zei de dikke nu, „dan moet je met ons mee' „Waarom?", wilde Bolle weten. „Dat zul je later wel zien. Kom mannetje ga nu maar mee", zei de lange en hij pakte Hansje stevig bij zijn arm. „Zijn jullie van de politie?" informeerde Bolle, „want anders ga ik niet mee". „Wij zijn niet van de politie en toch ga jij met ons mee", besliste de dikke. Er was niemand in de straat en hoe Bolle ook huilde en schreeuwde, het hielp niets, er kwam niemand helpen. Op de hoek van de straat wachtte een auto. Snel stopten zij Bolle erin. De lange ging achter het stuur zitten en voort raasden ze. Hoe lang het geduurd had wist Bolle niet, maar toen hij een beetje bekomen was van de schrik en het verdriet, reden zij door een uitgestrekt gebied, waar ner RHEUMATIEK... gens een huis te zien was. De dikke begon vriendelijk tegen Hansje te spreken en trachtte hem te troosten en op zijn gemak te stellen. Het lukte niet erg, want Bolle voelde, dat er iets niet klopte. Plotseling klonk er een ge weldige knal, de wagen begon te slingeren, draaide een paar keer raar in de rondte en duikelde over de kop. Ijzer en glasscherven vlogen in het rond en Bolle dacht, dat de wereld verging. Toen hij bijkwam, lag hij in Ingezonden Mededeling Ingezonden Mededeling Zuiverenontsmetuwhuid „8 r-i-^-1 nn met de helder vloeibare MillVI |PV D-D-D- De jeuk bedaart, 1 Ul.|3l. |(jl) de ziektekiemen worden -» gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ze is inderdaad een verrassing, en wordt individueel aangepast volgens gipsmodel Vrijdag t/m Donderdag (25-31 Januari). Maandag bioscoop gesloten De nieuwste films van Walt Disney In het journaal Huldiging van Kurt Carlsen in New York en dokwerkzaamheden aan de „Frameggen' Ingezonden Mededeling SffièV1- V;-:j: X «•- W. D. P Alice ontmoet twee vreemde figuren n. 1. Tiedeldie en Tiedeldom in haar nieuwste en grote tekenfilm van Walt Desney ingezonden Mededeling Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène.

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2