D.D.D. KING VAL DA lute watden te qouw GEKLEED vmc Ittaas 1 BIOSCOOP „De- ÏÏusUnde, HU» KERKDIENSTEN FILMNIEUWS. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen AFD. SCHOORL EN GROET Op Donderdag 24 Januari j.l. hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in zaal Klop te Hargen. Na opening werd door Mevr. Halff-de Graaf het jaarverslag voorgelezen. Dit verslag gaf een duidelijk beeld van alles, wat er in het afgelopen jaar in de ver eniging was gepasseerd. Daarop volgde een financieël verslag over 1951 door Mevr. N. Zuurbier- Sleutel, wat met een batig saldo eindigde. Door de heer L. Osinga te Hoorn werd een lezing gehouden over „Appelsap". Op filmstroken werd de dames getoond, wat het fruitteeltbedrijf zo ongeveer in houdt. Op onderhoudende manier gaf de heer Osinga uitleg van allerlei bijzonderheden, wat vooral voor mensen uit een streek waar weinig fruit wordt geteeld van belang is. Hij moedigde hun aan de soorten fruit te leren kennen en te onderscheiden. (Standaard-, Huishoud- en Fabrieksfruit). Het onderwerp van deze avond „Appelsap" is nog wel geen mas saproduct, maar volgens de Wa renwet een 100% natuurproduct. Vooral in de vorm van Dixap. Dit indikken gebeurt zonder verhitting, bij zeer lage tempera tuur. Deze bewerking vindt zo vlug plaats, dat er geen vitamine- verlies kan plaatshebben. 500 gr. ingedikt Appelsap heeft een voe dingswaarde van 1250 caloriën, is gelijk aan 2 liter melk, bene vens allerlei mineralen. Het pro duct Dixap is door de Voedings raad ten zeerste aanbevolen. De heer Osinga tracteerde de dames op appelsap en een zakje heerlijk fruit, wat zeer in de smaak viel, en de uitnodiging van hem, om enkele fruitbedrijven eens lilliMii GESLAAGD. Onze plaatsgenote Jo Rietveld slaagde voor het examen Kraam verzorgster bij het Wit Gele Kruis te Alkmaar. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De natuurzuivere PEPERMUNT te komen bezichtigen, werd dan ook dankbaar aanvaard. Na de pauze en mededelingen werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. Aftredende dames waren: Mevr. G. Arpeau-Westers, Mevr. A. Bakker-Krijgsman en Mevr. N. Zuurbier-Sleutel. Deze dames waren volgens reglement niet herkiesbaar. Tot hun werden hartelijke woorden van dank en waardering gesproken, voor het vele en goede werk wat zij voor de vereniging gedurende 5 jaren hadden gepresteerd. Vooral het aftreden van de presidente Mevr. G. Arpeau-Westers heeft beroe ring gewekt onder de leden. Im mers zij wist de voorzittershamer zo juist te hanteren. Onder haar blijmoedige leiding is alles zo goed gegaan en de afd. gegroeid tot een grote bloeiende vereniging. Maar ook de andere dames zullen moeilijk te vervangen zijn. Mevr. Bakker-Krijgsman was al tijd een flinke kracht, bij haar toch rustte grotendeels het werk voor de Bonte-avonden. Zij was altijd ten volle bereid om te hel pen. Het beheer van de kas was in handen van Mevr. Zuurbier- Sleutel. Op uiterst accurate wijze heeft zij dit werk verricht en vele uren aan de vereniging gegeven. Aan genoemde dames werd als blijk van waardering een Bonds- lepeltje aangeboden. De nieuwbenoemde bestuurs leden Mevr. Heringa-Schuiling, Mevr. C. Schermer-Verwol en Mevr. I. Koel-Selhorst werden hartelijk welkom geheten, waarbij gehoopt werd op prettige samen werking. Het moge dan wat tijd kosten, het is werk dat jezelf in nerlijk rijk maakt aldus Mevr. Arpeau-W esters. Hierna werd weer een gezellige avond gesloten. KLAVERJASWEDSTRIJD In „De Rustende Jager" werd Woensdag 23 Jan. een klaverjas- wedstrijd gespeeld tussen de Soc. „Duinviooltje" en de klaverjas- club „Du Passage" uit Alkmaar. Deze zeer geannimeerde wedstrijd werd door Schoorl gewonnen met een totaal van 32070 punten, ter wijl Alkmaar zich tevreden moest stellen met 27906 punten, alzo een winst van 4164 punten. De prijzen voor 't hoogst aan tal punten voor 't koppel waren als volgt: 1. N. Schuijt-M. Smit 5580 pnt.2. P. Ens-G. Visser 4768 pnt.3. D. Kooy-P. van Twuyver 4730 pnt. Over enige weken zal Alkmaar revanche kunnen nemen in café „Du Passage". Neem een doos echte PA S "TMj- L- E S VERKOUDHEID BERGEN GESLAAGD Onze plaatsgenoot Wim Pastoor, is dezer dagen geslaagd voor het schriftelijk examen Koptekenen van de Leidse Onderwijsinstel lingen. Proficiat. SCHOORL EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN Burgerlijke Stand BERGEN STOFFEN o.a. ook van LIBERTY" KNIPPATRONEN Kinderen blijven vaak nog graag even op voor zij de nacht in gaan. En moeder en vader vinden het ook wel gezellig als het kleine grut nog even op is. Deze intie me sfeer kan worden verhoogd door het dragen van leuk nacht goed. Een lief nachthemdje zoals wij deze week afbeelden zal het zeker goed doen. Het heeft een vier- cante voor- en achterpas. In de voorpas is een knoopsluiting aan gebracht. De hals is afgewerkt met een pikant kraagje. De rok is gerimpeld aan voor- en achter- passen gezet. De lange, blousende mouw is eveneens gerimpeld in een manchet geplaatst. De benodigde hoeveelheid ma teriaal is 2.50 meter van 80 of 90 cm breedte. Practische wenken Is er een heet strijkijzer bij de hand, dan eerst het pattoon na C .147 het uitpakken goed gladstrijken. Doordat het patroon goed is ingepakt, zitten de delen met vouwen. Nu volgens de gestempelde aanwijzingen de patroondelen opspelden. Na het uitknippen, waarbij naden van 2 cm worden genomen en een zoom van 4 cm gaan we eerst de rok rimpelen, aan die kant waar de passen van voor- en achterpand worden opgezet. Ook de mouwonderkanten rijgen en manchetten aan de mouwen plaatsen. De lange naden kunnen het beste met een Engelse naad worden gestikt. Het geheel is dan keurig afgewerkt en kans op rafelen uit gesloten. U weet wel, Engelse naden worden eerst op de goede kant gestikt. Daarna rafels afknippen en de naad op de verkeerde kant overstikken. Bestellen Het knippatroon van dit nachtjaponnetje nr AC 147 kan per postwissel of per brief, onder insluiting van postzegels a f 0,75 be steld worden bij Persbelangen, postbus 35, Utrecht. Na ontvangst van het bedrag en de juiste vermelding van adres en leeftijd wordt het aangevraagde patroon omgaand toegezonden. MARION Als de angst verdwijnt komt de domheid terug In Engeland is het aantal sterfgevallen aan diphterie enorm teruggelopen, dank zij de inen ting van 9 millioen kinderen, zulks in de laatste tien jaren. Overleden er aldaar in het jaar 1940 nog 2480 personen aan de ze ziekte, voor 1949 bedroeg het jaarcijfer slechts 85! In de eerste helft van 1950 werden er zelfs nog maar 32 sterfgevallen aan dipterie geregistreerd. Wat gebeurt er nu? Er wordt in Engeland minder over ern stige diphteriegevallen gespro ken, men acht het diphterie-ge- vaar daardoor langzamerhand niet meer aanwezig. Sterker nog, men denkt over de ziekte in 't geheel niet meer na! Resultaat: in de eerste helft van 1950 werden er in Enge land 27000 minder kinderen te gen diphterie ingeënt dan in het zelfde tijdvak van het daaraan voorafgaande jaar. Door een ac tie, uitgaande van het Ministerie van Gezondheid poogt men thans door propaganda op grote schaal de belangstelling van de ouders voor inenting tegen diphterie in dezelfde mate te herwinnen, op dat de vaccinatietoestand over tien jaren weer niet even be droevend zal zijn als voorheen waardoor de diphteriebacil de Engelse jeugd opnieuw in zijn greep zal kunnen krijgen. Tilburg: allang vergeten. Met de pokziekte is het in principe niet anders gesteld. Dat deze ziekte thans praktisch niet meer in West-Europa voorkomt betekent geenszins dat het pok- kenvirus ons geen kwaad meer kan doen. De tijden zijn hier ech ter reeds lang vergeten waarin pokkenepidemieën de meest ern stige verwoestingen onder de be volking van deze landen aan richtten. Jarenlang is het nu al weer bekend dat vaccinatie tegen pok ken, mits in de eerste twee le vensjaren uitgevoerd, geen enkel gevaar oplevert. Bij een eerste enting op oudere leeftijd kan in zeldzame gevallen hersenontste king als complicatie van de vac cinatie optreden. Wanneer men nu denkt, dat alle Nederlandse ouders zich de laatste jaren gehaast hebben hun kleintjes tegen pokken te laten vaccineren, vergist men zich sterk. Bij een keuring van school kinderen voor uitzending naar vacantiekolonie's, waarbij wij sy stematisch naar het al of niet ingeënt zijn tegen pokken infor meerden, sloeg de schrik ons om het hart. Meer dan de helft de zer kinderen was niet ingeënt, dat wil zeggen, dat men de on gevaarlijke periode voor deze in greep ongebruikt voorbij heeft la ten gaan. De dreiging van de epidemie van Tilburg is men allang weer vergeten, overmoedig zijn velen van mening, dat het met de pok ken wel zo'n vaart niet zal lopen. Bevolkingsonderzoek. In bedrijven waarvan de per soneelsleden periodiek op tuber culose worden onderzocht en waarbij de gezinsleden telken male in de gelegenheid worden gesteld eveneens van dit rönt genonderzoek gebruik te maken, ziet men de belangstelling onder deze geheel vrijwillig komende huisgenoten allengs verminderen. Wanneer er twee- of driemaal niets gevonden is krijgt men blijk baar het gevoel dat een tuber- culeuse besmetting in het verdere leven tot de onmogelijkheden be hoort. Juist bij longtuberculose gaat het erom, dat de afwijkingen vroegtijdig worden ontdekt. Me de door dit röntgenonderzoek, waardoor de ziekte kan worden geconstateerd, nog voor de pa tiënt daarvan zelf iets bespeurt, heeft de tuberculose zijn spook achtig karakter van „vliegende tering", een lijden dat welhaast steeds met de dood eindigde, verloren. Wordt het tuberculeuse proces bijtijds gevonden, dan is genezing in enkele maanden im mers zeer vaak mogelijk. Ook voor tuberculose is de schrik er een beetje uit en een gemoedstoestand vol angst schijnt men van node te hebben om ver standig te handelen. Bij het ont werp voor de wet op het bevol kingsonderzoek op tuberculose tekent prof. Van Lochem in het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde aan, dat het de vraag is of het mogelijk zal zijn de belangstelling van de bevol king voor periodiek onderzoek gaande te houden. Dat zijn wel zeer bedroevende overwegingen, maar zij getuigen van werkelijk heidszin. „cancer detection". Alleen ogenschijnlijk gezonde personen kunnen zich melden op de consultatiebureaux van het Cancer Prevention Center te Chicago, waar sinds 1943 gemid deld 6000 mensen per jaar op kanker worden onderzocht. Bij niet minder dan 6 pCt. der in geschrevenen zouden „niet ver wachte" gezwellen gevondenzijn! In Nederland is deze wijze van kankerbestrijding nog steeds niet ingevoerd, en het is ook zeer de vraag of dit ooit in deze vorm zal gebeuren. Maar ook hier zou het ongetwijfeld mee gaan zoals het tot nu toe overal mee ging: de angst verdwijnt het interesse van de bevolking verdwijnt ook. Eerst durft v ien niet (er mocht eens iets bij me gevonden wor- „NIET GEWENST" (IS jaar) „Z-MYSTERIE" (14 jaar) den), dan komt er een fase dat het heel gewoon is (als ik wat heb kan het dadelijk behandeld worden) en tenslotte ziet men de belangstelling verflauwen (waar om zou ik nu wat hebben: laatst was ook alles goed. Het grote succes van de 'Haak-In-Actie toont overigens duidelijk genoeg dat het Neder landse publiek thans voldoende „cancer minded" is om ook aan een georganiseerde strijd tegen de volksvijand kanker te gaan deelnemen. Zulk een doelbe wuste, centraal geleide actie kan natuurlijk van zeer grote beteke nis zijn; waar het bij iedere strijd echter vooral op aankomt is dat zij ook wordt volgehouden. dr. H. W. S. RODE HOND en wat ieder daarvan thans dient te weten. Een van de belangrijkste ont dekkingen der laatste jaren. In Amsterdam en Amstelveen breken de artsen zich het hoofd over een besmettelijke ziekte die het midden houdt tussen rood vonk en rode hond. Door som migen wordt er gesproken over een milde roodvonk, door ande ren over pseudo-rode hond. Een humoristisch aangelegd man gaf als zijn mening te ken nen dat er in het huidige Neder land blijkbaar niets meer „echt" is. Hij wees ons op de schijn welvaart van de laatste jaren, op de pseudo-vogelpest (waarom geen echte?), die de laatste maanden in onze pluimveestapel heeft gewoed en hij zwaaide met een krant waar in stond dat de vee-export tijdelijk was stop gezet omdat er onder deze die ren een epidemie van mond- en klauwzeer heerste van een type waar met het gebruikelijke vac cin onvoldoende resultaten wor den bereikt. Wij gunnen deze grappenma ker gaarne zijn humoristische vi sie op de dingen; naar aanleiding van het bovengenoemde bericht uit Amsterdam en omgeving vroegen wij ons echter af of het niet dienstig zou zijn de belang wekkende onderzoekingen die de laatste jaren over de rode hond zijn verricht alsmede de prakti sche resultaten daarvan aan een nadere beschouwing te onder werpen. Het betreft hier name lijk dingen die helemaal niet zo grappig zijn, alhoewel men de gevaren gelukkig al weer aardig kan keren. Tot het jaar 1941 beschouwde men rode hond als een zeer on schuldige besmettelijke ziekte, die geen mens kwaad deed. Men kende haar, in vergelijking tot mazelen en roodvonk, de andere veel voorkomende infectieziek ten die met een huiduitslag ge paard gaan, nauwelijks enige be tekenis toe. In genoemd jaar bemerkte een oogarts in Australië dat hij kort na elkander opvallend veel zui gelingen met oogafwijkingen, waaronder ernstige lenstroebe- lingen, te behandelen kreeg. Bij nader onderzoek ontdekte hij een samenhang tussen deze oogstoor nissen en een uitgebreide epide mie van rode hond die in 1940 door Australië was gegaan. Deze epidemie had zulk een omvang, dat niet alleen een groot aantal kinderen ziek waren geweest, maar ook volwassenen, waaron der aanstaande moeders! Zo is deze bal aan het rollen gekomen. Vooral in Amerika en Engeland zijn na deze Australi sche vondst tal van gevallen be schreven van moeders, die gedu rende de eerste maanden van de zwangerschap aan rode hond hadden geleden en waarbij de kinderen daarna zeer ernstige aangeboren afwijkingen (en niet alleen aan de ogen) vertoonden. Hierbij dient nog te worden op gemerkt, dat dergelijke afwijkin gen niet altijd voorkomen. Goede voorlichting! Voor ons ligt het onlangs uit gegeven „Vlugschrift over Rode Vrijdag en Zondagavond te 8 uur wordt in bioscoop „De Rus tende Jager een van de succes volste films vertoond, welke ge durende het laatste jaar in rou latie zijn gebracht. De film „NIET GEWENST" met Sally Forrest, behandelt een zeer belangrijk probleem van de ongehuwde moedertjes. Krachtig en fier wordt hier de (ongelukkige) vrouw op het doek geschapen, wier charThe en door zetting zal moeten zegevieren. On danks de zware en toch ook weer krachtgevende last, slaat Sally zich door het leven en brengt het tot een voor haar glorieus einde. De film mag zich verheugen ge slaagd te zijn, daar zij fier en fris het vrouwelijke wezen in haar onschuld of haar schuld beschermt. Toegang 18 jaar en ouderen. Slechts twee voorstellingen. Zaterdagavond en Maandag avond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur verandert het pro gramma en maakt plaats voor Paul Vlaanderen, bekend door de radio. Spannend en vol nieuwe vondsten krijgen wij deze keer zijn avonturen mede te beleven in het bekende „Z. MYSTERIE" Deze detective-film houdt U in spanning en brengt U langs de meest beklemmende en haast angstaanjagende momenten tot de ontknoping. Toegang 14 jaar. Hond (Rubeola)" een publicatie van genoemd instituut. Prof. dr. P. H. G. van Gilse te Leiden die, evenals de andere geneeskundigen in Nederland, pas na de bevrijding kennis kon nemen van de bovenbeschreven ontdekkingen, nam al spoedig nadat dit wetenschappelijk nieuws tot hem was gekomen, zelf zulk een geval waar. Het grote aantal problemen waar voor hij zich bij de bestudering van dit onderwerp geplaatst zag, deed hem besluiten het Insti tuut voor Praeventieve Genees kunde te verzoeken een werk groep te vormen om het vraag stuk in zijn volle omvang te be zien en het nemen van maatre gelen te bevorderen. Dit vlugschrift werd samenge steld door mejuffrouw E. Kamer beek, schoolarts bij de Gemeen telijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst te Rotterdam en lid dezer werkgroep is een van de resultaten van de bemoeiingen van het Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde. Deze blad zijden hebben ten doel het pu bliek in te lichten over het ge vaar dat rode hond onder be paalde omstandigheden kan ople veren en over de maatregelen, die getroffen kunnen worden om dit gevaar te keren Een vrouw die vroeger geen rode hond gehad heeft (en die dus nog ontvankelijk voor de ziekte is) dient, zodra zij ver moedt in gezegende omstandig heden te zijn, ieder contact met lijders aan rode hond te mijden. Het grootste zijn de gevaren in de eerste twee maanden. Zijn er bijzondere besmettings kansen dan bestaat de mogelijk heid ongevoelig voor rode hond te worden gemaakt door inspui ting van bloedserum, afkomstig van patiënten die rode hond ge had hebben. Dit serum bevat an ti-stoffen tegen deze ziekte en verhindert het optreden ervan. Zelfs wanneer men reeds besmet is kunnen zulke serum-injecties nog redding brengen, mits zij vóór het uitbreken der ziekte worden gegeven. Moet iedere moeder nu voort aan in een voortdurende angst leven van het begin der zwan gerschap af? Neen, geen angst hebben, doch wel verstandig en voorzichtig zijn, want door goede samenwerking van alle belang hebbenden zal zeer veel narig heid op dit gebied voorkomen kunnen worden. Ingezonden Mededeling m -m Krabben en peuteren maakt de HUlfl- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep UllSiaQ in de poriën door, zuivert, ont- smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ingezonden Mededeling Ingezonden Mededeling ZONDAG 3 FEBRARI NED. HERV. GEMEENTE RUïNEKERK n.m. 19 uur: Ds. Bekius (Collecte Kerkvoogdij) GEBOUW „REHOBOTH' v.m. 10 uur: Ds. Gijsman uit Den Haag GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. K. Vegter van Nrd Scharwoude LEGER DES HEILS Dorpshuis geen opgaaf R.K. KERK Zondagv.m. 6 u., 7 u. en 10.15 u. Stille H. Mis 9.15 u. Hoogmis Kindermis 8.15. u. Lof 7 uur in de week H.H. Missen 7, 7.45, en 8.30 u. In de week lof n.m. 7.30 uur VERBREIDING DER WAARHEID van Borselenlaan 2 n.m. 7.15 uur: Ds. J. Ruys NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet: Ds. C. M. de Jong v.m. 11.30 uur: Zondagsschool te Groet Vrijdag 1 Febr. n.m. 8 uur te Schoorl: Gemeenteavond Ned. Bijb. Gen. Palestina De Nieuwe Bijbelvertaling R.K. KERK Zondag Stille H. Missen 7 uur en 10.15 uur Hoogmis 8.15 u. In de week H. Mis 8 u. De eerste Vrijdag van de maand 7.45 u. Gezongen H. Mis VERBREIDING DER WAARHEID Schoorldam, Kanaaldijk 61 Vrijdagavond 8 Februari, n.m. 7.30 uur: Ds. J. J. Ruys GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur Ds. G. Vellenga n.m. 5 uurDs. C. von Meijenfeldt Coll. Gezinszorg OUD-KATHOLIEKE KERK v. m. 8 uur vroegdienst v. m. 10 uur laatdienst n. m. 7 uur Vesper NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur: Ds. Roobol HERV. GEMEENTE Egmond Binnen, elf uurDs. Plug. van 20 tot 27 Januari 1952 GEBOREN: Anna Alida, d.v. J. Kraakman en M. P. Brakenhoff. Eldert Johannes Theodorus, z.v. D. Duin en A. S. Groenewoud. Lidwina Gerarda, d.v. J. J. Govers en M G. Kops. Catharina Maria, d.v. A. M. Bos en C M. Martin. Magda, d.v. L. Varro en H. Meijer. GEHUWDSimon Joseph de Waard en Loes Fleumer. I T WINKELTJEl KI. Dorpsstr 25, Bergen - Tel. 2341 Maandagmorgen gesloten Vrijdag- Zondagavond te 8 uur. SALLY FORREST in Een film rond een belangrijk probleem. Zaterdag- Maandagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur De Held van de Radio-Hoorspelen, PAUL VLAANDEREN in

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2