99 99 Hel Boek BERGEN SCHOORL VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 29c JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef door Dr P. H. RITTER Wij staan weer voor de boeken week. Zij vormt een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, die de lente aankondigt. Als de knoppen aan de bomen komen en als er nieuwe, fleurige en kleurige boe ken voor de vensters komen, dan gaan de dagen weer lengen en de natuur gaat herleven. Wij gaan weer sneller ademen. Kunnen wij sneller ademen in deze tijd? Is er geen blijvende druk en benauwenis, die ons de adem beneemt? En geeft het boek een geneesmiddel tegen de ver sombering van onze gedachten? Op de eerste vraag is maar, één antwoord. Wij moeten doorleven. Wij moeten die bijzondere kracht en duldzaamheid ontwikkelen, waardoor wij staande blijven te midden van de ontzettende moei lijkheden, welke aan ieder onzer in de weg zijn gelegd. De beantwoording van de tweede vraag eist een uitvoeriger beschouwing. Wanneer wij spre ken over het boek, dan spreken wij over een verzamelbegrip. Er zijn duizenden boeken en er zijn duizenden boekschakeringen. Er zijn sombere boeken en er zijn blijde boeken, er zijn boeken, die ons wegvoeren in een wereld van verbeelding, en er zijn boeken, die ons wijzer maken en ons in zicht verhelderen. Aan alle men selijke verlangens beantwoordt de aanwezige boekenschat en de mens is vrij in zijn keuze, dus ieder kan kiezen naar zijn persoonlijke smaak en geaardheid. Kan de mens zonder het boek? Hij kan er evenmin buiten als hij kan leven buiten contact met zijn medemens. Als hij een boek leest, krijgt hij aanraking, niet met een willekeurige medemens, maar met iemand, die gedacht of gedroomd heeft en die ons innerlijk leven verlost van de sleur. Boeken zijn nodig in ons bestaan en wij moeten trachten enige boeken te bezitten, want men kan van 'n boek alleen de ware bate bebben, wanneer men het leest en herleest, wan neer men er mee samenleeft. Wij horen een uitroep in de kring onzer lezers. „Wij kunnen geen boeken kopen, want het boek is te duur"! Deze uitroep miskent de situatie, want het boek is in veel mindere mate duurder geworden dan andere artikelen Geeft men er zich rekenschap van, dat de kosten der vervaardi ging van het boek onrustbarend gestegen zijn en dat de grondstof van het boek, het papier op het ogenblik bijna onbetaalbaar is, dan kan men het de uitgevers en boekverkopers niet verwijten, dat zij zich niet geheel konden ont trekken aan de algemene prijs stijging die het economisch leven van heden bepaalt. Niettemin al is de stijging van de prijs van het boek geringer dan die van andere artikelen het blijft een feit, dat de aankoop van een boek voor mensen met een be scheiden inkomen een begrotelijke uitgave is. Waarom dan, zeggen wijkoop tóch een boek? Op de eerste plaats omdat het boek waard is, dat men er zich andere luxe uit gaven voor ontzegt. Van een boek geniet men langer en door dringender dan van een avond in de bioscoop. Door het lezen van een boek krijgt men inzicht in het karakter van onze tijd, wordt men aan het denken gezet, ook al zou men het niet met de schrijver eens zijn. En als men zijn huisgenoten of zijn vrienden een geschenk wil geven, dan is een boek het meest waardevolle geschenk. Een nieuw dasje verslijt, een boek verslijt niet. De eigenaar kan er vijf en twintig jaar nadat hij het heeft gekregen, nog ge noegen aan hebben. Op de tweede plaats is het wel waar, dat vele boeken duur zijn, maar het is óók waar dat er nog altijd zeer vele boeken zijn, die goedkoper zijn dan men denkt. Er zijn uitgevers, die aan de nood van het publiek tege moet zijn gekomen en ge hebt een vriend, die u over de goede en goedkope boeken kan inlichten. Die vriend woont vlakbij. Het is de boekhandelaar in de plaats uwer inwoning. Vergeet die vriend niet en weest niet bang een boekwinkel te be treden, ook al koopt gij niets. Reeds het vertoeven in de be toverende sfeer, die in 'n boeken zaak hangt, waar ge allerlei on derwerpen ontmoet, reeds in de titels der boeken, die u boeien en die uw belangstelling opwekken, waar ge ontdekkingen doet om trent wat er in de wereld omgaat, reeds dat vertoeven in 'n boeken zaak is een genot op zichzelf. Boekhandelaren zijn beminne lijke, hulpvaardige mensen, die niet alleen verkopers zijn, maar ook voorlichters omtrent cultuur waarden endie het best vinden als ge u tot bladeren in hun boeken bepaalt. Maar het is zeer waarschijnlijk dat er een enkel boek is, dat u zó aantrekt, dat ge u enige andere genoegens gaat ontzeggen om het te bezitten. Dit artikel beoogde niets anders dan u uit te nodigen in deze dagen uw belangstelling te richten op de nieuwgeboren boeken, die met hun kleurige banden de éta lages en het inwendige van onze boekhandels tooien. Wij geloven, dat ge er geen berouw van zult hebben RUNDVEEFOKKERS VERGADERDEN De fokkers van „De Duinstreek" kunnen, aldus de voorzitter, de heer N. Kaag, tevreden zijn over de resultaten van 1951. De uit komsten waren behoorlijk en geven moed voor de toekomst, al dreigen er dan ook exportmoeilijkheden met de kaas. Met het oog op de gevreesde ziekte Mond- en Klauw zeer gaf hij de leden ernstig in overweging hun vee tijdig te laten inenten. Bij de bespreking van de agenda voor de 80e algemene vergadering van de prov. bond van rundvee- fokverenigingen in Noordholland gaf de heer Jb. Broersen inlich tingen over de voorgestelde af schaffing van het hoornnummer- branden. Spreker wees er op, dat na korte tijd de nummers waren verdwenen en meende dat een schets in het contröleboekje een juister middel was. Ook kwam nog ter sprake een reorganisatie van het fokvereni- gingswezen. Het personeel voor de keuring dient te worden uitgebreid, opdat er meer tijd aan kan worden besteed. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 26235,83 en een batig saldo van f 5789,91. Het beginsaldo van 1951 was f3415,40. Nadat de financiële commissie bij monde van de heer S. Jonker verslag van haar bevindingen had gedaan, werd de penningmeester gedéchargeerd onder dankbetui ging voor zijn accuraat beheer. De uitgaven voor de in 1951 gehouden fokveedag ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der vereniging hadden bedragen f 1962,90. Bij de verkiezingen werd het aftredend bestuurslid, de secretaris- penningmeester J. v.d. Oort met algemene stemmen herkozen. Tot lid van de financiële commissie werd voor het aftredende en niet- herkiesbare lid, de heer S. Jonker, gekozen de heer J. v.d. Berg uit Egmondermeer. De heren Ros kamp (bestuurlid) en J. N. Kroon (lid) zullen „De Duinstreek" ver tegenwoordigen op de a.s. bonds vergadering. Bij de rondvraag kwamen nog enkele interne kwesties ter sprake. HET KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Drie jonge kunstenaars op het podium Het feit, dat jeugdige kunste naars vaak moeite hebben ge legenheid te vinden tot het opdoen van podiumervaring, als onmis baar onderdeel van hun vorming, was voor het bestuur van het K.C.B. aanleiding contact op te nemen met Willem Andriessen, directeur van het Amsterdamse Conservatorium, die terstond zijn medewerking toezegde om het optreden van enkele talentvolle jonge kunstenaars mogelijk te maken. Zo traden dan Dinsdag avond in de Dancing van „De Rustende Jager" op Elisaheth Weyand, zang, Tini Bresser, piano en Lim Kek Han, viool. Het werd een avond van hoog muzikaal genot, waarvoor helaas niet zoveel belangstelling bestond als men had mogen verwachten. Mevr. Weyand gaf, aan de vleugel begeleid door Mr P. M. J. Nolet, een gevoelvolle vertolking van een serie liederen van Henry Purcell. Later vergastte zij haar auditorium op liederen van Henri Duparc. De talentvolle Tini Bresser opende het programma met een boeiende voordracht van Sonate (op. 120) in A van F. Schubert en gaf later nog Nocturne in Des en Impromptu in F van G. Fauré. Lim Kek Han, die ook reeds in het buitenland optrad, demon streerde zijn grote kunnen met Introduction en Rondo capriciose in A van C. Saint-Saens. Met Tini Bresser speelde hij ten slotte Joh. Brahms' Sonate (op. 100) in A. Mr Kamp, voorzitter van het K.C.B. was de tolk van alle aan wezigen toen hij de concerterenden dank zei voor het gebodene. Als herinnering aan dit optreden werd hun een ets van Jac. Koeman aangeboden. Bloemen hadden reeds eerder gesproken. Nog éénmaal met BERGEN's HARMONIE Voor de laatste maal zal Ber gen's Harmonie bij gunstig weer, Zaterdag de papieractie met mu ziek opluisteren. In het vervolg zal de actie worden voortgezet door regel matig het oud papier te doen ophalen door leden der Harmonie en L.O.P. Wij hopen voor Ber gen's Harmonie en L.O.P. dat zij op de steun welke zij tot nog toe hebben ontvangen, in de toe komst mogen blijven rekenen. U helpt hierdoor Bergen's Har monie tot grotere bloei en tevens werkt U mede aan de bestrijding der werkloosheid. De route van Zaterdag is te beginnen met Middenpad, Kleine Dorpsstraat, Hoflaan, Mosselen- buurt, Sluislaan, Lovincklaan, Zuidergeest, Doorntjes, Loudels- weg, Stroomerlaan, Adelbertus- laan, Molenkrocht, St. Anthonius- straat, Kruisweg, Jan Jacoblaan, Beemsterlaan, Molenstraat. „KLOKKEN VOOR AMERIKA" Zaterdag 23 Febr. zal het bestuur van de Oranje-vereniging, aange zocht door de Burgemeester om als plaatselijk Comité op te treden voor „Klokken voor Amerika", in Bergen een geldinzameling houden voor het carillon, dat H.M. de Koningin bij haar be zoek aan Amerika als geschenk aan het Amerikaanse volk zal aanbieden als blijk van onze er kentelijkheid. Helpt allen mede dit doel te verwerkelijken, door op die dag Uw gift in een der bussen te deponeren. ONDERSCHEIDING De hrJ.W.Hop heeft van het Hoofdbestuur van Het Rode Kruis de bronzen medaille met oorkonde ontvangen voor 10-jarige trouwe dienst als Secretaris van de af deling alhier. BE QUICK VIERDE ZILVEREN JUBILEUM 1927-1952 25 jaren lichamelijke opvoeding De Gymnastiekver. Be Quick gaf Zaterdagavond ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan een uitvoering in „De Rustende Jager". Zij mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Omringd door de grote schare turners, die keurig stonden opgesteld achter een haag van bloemen, riep de voorzitter, de heer P. Blokker, de aanwezigen een hartelijk wel kom toe, zich daarbij in het bij zonder richtende tot de vertegen woordigers van gemeentebestuur, de Turnkring Alkmaar en Om streken, Zusterverenigingen, Ber gen's Harmonie, B.S.V., dona teurs e.a. Van de gelegenheid tot com plimenteren werd door velen ge bruik gemaakt. Wethouder L. den Das opende de rij en sprak na mens het gemeentebestuur zijn bewondering en grote waardering uit over hetgeen Be Quick in de 25 jaren van haar bestaan had gedaan voor de lichamelijke op voeding. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat de thans 25-jarige nog vele jaren haar zegenrijk werk zou mogen voort zetten tot heil van de gemeenschap. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren Reurslag, voorzitter van de Turnkring Alk maar en Omstreken, Besteman, 2e voorzitter van de gymnastiek vereniging Turnlust, Molenaar, voorzitter van Voorwaarts te Koedijk, K. P. Zuurbier, voor zitter van Olympia te Schoorl, Dekker, voorzitter van Achilles te Egmond aan Zee. De voorzitter van de voetbal vereniging B.S.V. sloot de rij. Zoals een ouder meeleeft met zijn kind, zo verheugde het B.S.V. dat haar kind, de nu 25-jarige Be Quick, deze dag mocht vieren in goede welstand. B.S.V. liet haar goede wensen voor de toe komst vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Mevr. Druiven-den Das sprak gelukwensen namens de leden en bood een net met ballen en een enveloppe aan. De voorzitter sprak zijn dank uit voor de vele waarderende woorden. In het 20 nummers tellende programma kregen de jongens en meisjes, dames en heren gelegen heid proeven van hun kunnen af te leggen. Het ene slaagde beter dan het andere, er waren hier en daar pechvogeltjes, doch het pu bliek vergaf gaarne kleine tekort komingen en was gul met zijn applaus. Hoogtepunten waren de nummers hoge brug voor heren, brug met ongelijke leggers voor dames, ringenzwaaien voor dames, vrije oefeningen voor dames en niet te vergeten „evenwichtsbalk" voor dames. De hiaten tussen verschillende nummers werden gevuld met mu ziek en zang. De heer P. Hartland vergastte het publiek op enkele accordeon solo's en Mevr. Huisman zong, begeleid door guitaar, aardige liedjes als „Afgeluisterd", „Ge nezing" en „Krantennieuws". Met een geanimeerd bal werd de goed geslaagde avond besloten. EEN GOEDE VRIEND BEZOEKT BERGEN Rein Valkhoff, Alkmaar schrijft ons „Wie in het bezit is van dat voortreffelijke boekje „De Heer lijkheid van Bergen" (Uitgeverij N.V. v/h Herm. Coster 6 Zn. te Alkmaar), waarin twee zo bekende Vrouwen, Mevr. M. v. Reenen- Völter en haar dochter Barones Taets van Amerongen-v. Reenen getuigden van haar grote liefde voor het lieflijk dorpje aan de duinenrand, zal stellig belang stellen in de volgende brief. In genoemd boekje staat op bl.42: „De straffen bestonden uit geseling, brandmerking en op hanging. Zij werden voltrokken op 'n weilandje achter de huizen ten Westen van de kerk, waar ook het aan de Heren behorende schavot en de galg stonden. De brief van 20 Dec. 1773 nu aan de „Erentfeste manhafte Be waarder van de Scherpe Zwaar den" (waarschijnlijk te Alkmaar) wijst precies de plaats der terecht stelling aan, n.l. vóór het Recht huis. Immers wij lezen: „Mijn Heer Seeker persoon, bij den Regter der Vrije en Hoge Heer- lijkheyd van Bergen in Noord Holland gevonnist zijnde, den 27sten deeser voor het Regthuys met den dood te worden gestraft, soo is bij dese mijn vriendelijk versoek, op morgen door een lettertje te moge weete, off UEd. ten dien eynde soude wille en kunne overkoomen, opdat ick intussen desweegens de noodige toebereydselen soude kunne in 't werck stelle. In welke verwagting ick mij noem. Mijn Heer, UE. goede vriend. En als gij, Bergenaren, weer eens van een echte thriller in Uw bioscoop in De Rus gaat grieze len, bedenkt dan, naar welk een verkwikkelijk schouwspel Uw voorouders gingen kijken op de 27ste Dec. van het jaar 1773. „HARMONIA", Afd. Bergen De afd. Bergen van „Harmonia" houdt op veler verzoek een Psychometrische avond in Hotel Kreb, op Woensdag 27 Februari a.s. 's avonds 8 uur. De bekende Psychometriste, Mevrouw Stam- Filmer zal haar bijzondere gaven tonen en wij twijfelen dan ook niet of er zal veel belangstelling zijn. Zie advertentie in dit blad. ZONDAGSDIENST ARTSEN LEDENVERGADERING „SCHOORL's BELANG" Op Woensdag 13 Februari '52 werd te Schoorl de ledenverga dering gehouden van de kiesver eniging „Schoorl's Belang Een voorname plaats bij de besproken onderwerpen namen in o.a.de bouw van de duplex- woningen aan de Duinvoetweg te Schoorl, de activiteit van de vereniging en de werving van nieuwe leden. Wat het eerstgenoemde onder werp betreft werd zonder hoofde lijke stemming besloten dat de vereniging haar volle steun zal verlenen aan 't bestaande Comité van Actie, welke de bouw van de duplex-woningen aan de Duin voetweg op een andere plaats in de gemeente wenst. Men ging volkomen accoord met de argu menten tegen de bouw van deze woningen welke men in het be lang van Schoorl belangrijker vond dan de argumenten vóór de bouw, zoals deze in de open bare Raadsvergadering van 12 Febr. j.l. door de Burgemeester ter tafel werden gebracht. Men betreurde het bovendien dat in Schoorl, een gemeente met een kleine bevolking en naar verhou ding een groot grondoppervlak, gebouwd wordt op een plaats en op een wijze waartoe een ge meente met 'n grote bevolkings dichtheid noodgedwongen moet overgaan. Besloten werd een telegram aan het College van Gedeputeerde Staten te zenden waarin de instemming met de bedoelingen van het Comité van Actie tot uiting wordt gebracht. Vervolgens kwam tot uitdruk king de ontstemming over het feit dat deze woningen worden gebouwd door een aannemer van buiten de gemeente met een ge deelte van het geld van de door de inwoners van Schoorl bijeen gebrachte lening aan de Gemeente. Men meent tevens te mogen constateren dat de bedoelde aan nemer reeds voor de aanbesteding zich als de uitverkorene voor deze bouw kon beschouwen, ge tuige het feit dat hij reeds vóór de aanbesteding materialen voor deze woningen in voorkoop had. De activiteit van de vereniging wilde men opgevoerd zien. Juist doordat de vereniging geen partij politieke richtlijnen volgt, voor een ieder van welke gezindheid of rang en stand ook toeganke lijk is en zich uitsluitend ten doel stelt Schoorl's belangen te be hartigen zoals deze door de in woners van Schoorl worden ge dacht, achtte men een nauwere samenwerking tussen leden en bestuur enerzijds en tussen be stuur en de 3 voor de vereniging in de Gemeenteraad zitting hebben de raadsleden van het allergrootste belang. Er werd besloten tot het houden van meer ledenvergade ringen indien de omstandigheden dit eisen en voortdurend contact tussen de 3 raadsleden en bestuur. Nieuwe leden verwacht men door de toenemende en naar buiten merkbare activiteit van de ver eniging. Bovendien zullen de be stuursleden en de gewone leden zich ernstig bezig houden met het werven van nieuwe leden. Dat hier nog meer bereikt kan wor den blijkt wel door het kleine aantal bestaande leden en het grote aantal stemmen bij de laatste gemeenteraadsverkiezing op de vertegenwoordigers van de ver eniging uitgebracht, waardoor 3 plaatsen in de gemeenteraad ver kregen werden. Noodzakelijk is ook de finan ciële positie, welke niet rooskleurig is, te verbeteren. Met toenemende activiteit worden ook toenemende onvoorziene uitgaven verwacht. De minimum contributie blijft op één gulden per jaar per lid om een ieder in de gelegenheid te stellen zich aan te sluiten. Vrij willige bijdragen zijn echter zeer welkom. Bij de plaatsgevonden bestuurs verkiezing traden de heren K. P. Zuurbier, voorzitter en J. Kriller af. Er werd een dankwoord ge sproken aan de scheidende voor zitter, waarbij 'n beroep op hem werd gedaan om de vereniging, welke hem zo zeer ter harte gaat, indien nodig met woord en daad terzijde te staan. Voor de vrijgekomen vacaturen werden bij stemming gekozen de heren F. C. Bik en P. Beeldman. Het bestuur is thans als volgt: F. C. Bik, Schoorl, Voorz. C. de Graaf, Schoorl, Secr. S. Gutker, Groet, Penningm. C. Hoogvorst Azn., Groet. P. Beeldman, Schoorl. De vertegenwoordigers voor de vereniging in de Gemeenteraad zijn Mevr. Jansen, Schoorl. P. Blankenstijn, Schoorl. P. van Lienen, Aagtdorp. Bij de rondvraag kwam het onderwerp kamperen ter sprake. Men verzocht dringend de kam peerterreinen zo ordelijk mogelijk te doen houden, zoveel mogelijk door beplanting de terreinen aan het oog te doen onttrekken. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering te 10.30 uur door de scheidende voorzitter gesloten. HET DUO WI-JO OP DE PLANKEN Het duo Wi-Jo, de twee Schoorlers, Wim Lakeman en Jo de Leeuw, die hier in de buurt op 18 Januari 1934 debuteerden en sedert op hun zwerftochten door ons landje zoveel succes boekten, mochten zich ook deze avond weer in veler belangstelling verheugen. Een profeet moge dan in z'n vaderland niet geëerd worden, voor dit tweetal schijnen deze woorden niet te gelden. Intussen hebben ze zich in de loop der jaren gericht naar de wisselende smaak van 't publiek. Medewerkers kwamen, medewer kers gingen, maar Wim en Jo bleven onafscheidelijk. Voor deze avond hadden ze de medewerking van de zangeres Ria Brinkman, de allround artiste Weekéèad DE DUINSTREEK 24 Februari Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m.

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1