KI M éBè KING nnurw Qty.Optïfhstooc DétaitUaudet kan van ctediet niet teven „De Rustende )afyet"Rettyen Vlh. (fcote s&cte&Ltoty STmli11v# OPWEKKEND BIOSCOOP Romans Jongens- en Meisjesboeken Prentenboeken BEKENDMAKING GEMEENTE SCHOORL Bij brand te Groet, Hargen of Camperduin gelieve men eerst te waarschuwen de nevenmeldingspost bij G. MASTELING, Hereweg 22 te Groet, telef. nr. 245. Daarna waarschuwe men de Rijkspolitie te Schoorl, telef. nr. 331. De Burgemeester van Schoorl Mr. C. A. J. JOCHEMS. DE NATUURZUIVERE PEPERMUNT VERKWIKKEND Annie Hof en de goochelaar en telepaath professor Remidol. Jo had weer succes met zijn Westfries in de Prutsfiets. Met zijn kameraad Wim gaf hij een prachtschets van twee dove vrouwtjes in de wachtkamer van de dokter. Ria vond een dank baar gehoor bij haar levensliedjes. Professor Remidol verbaasde het publiek met zijn goocheltoeren en had veel succes met zijn Jopie. Het hele gezelschap deed tenslotte de zaal een Oosters sprookje be leven, waarbij costumering en decor bewonderd werden. Al met al een uitvoering die het publiek met veel applaus toonde te waarderen. Terpsichore, de muse van de dans, werd niet vergeteneen geanimeerd bal volgde. V.V.V. N.-KENNEMERLAND en de Schoorlse duinen Op de in „De Rode Leeuw'' gehouden contactavond van de V.V.V. N.-Kennemerland hield de heer H. W. Stoelhorst, bos bouwkundig-ambtenaar van het Staatsbosbeheer een lezing over „Ontstaan en beplanting der dui nen". Spreker zei er zich van bewust te zijn zich daarmee op een gevaarlijk terrein te begeven. Er heerst nog al wat strijd onder de deskundigen over de vraag, waar het duinzand vandaan komt en dan. wat ons de wijzen als waarheid verkonden, straks komt een wijzer, die 't wegrede neert. Oude theoriën zijn aan het wankelen gebracht door onder zoekingen van de Nederlandse geoloog Dr Tesch. Spreker begon met een tip op te lichten van de sluier, die over het verleden hangt. Duizenden jaren geleden in de z.g. Würm glaciale tijd zou ons land een groot toendragebied zijn geweest, waar mammoet en neushoorn huisden. Het was kouder en de zeespiegel heel wat lager. Zoetjes aan werd het warmer en ont stonden grassteppen. Nog enige duizenden jaren later, in de z.g. Boreaal-periode breidden de bos sen zich uit. Inmiddels is de zee spiegel aanmerkelijk gestegen en wordt Engeland van Frankrijk, waarmee het tot die tijd verbon den was, gescheiden, door de doorbraak van het Nauw van Calais. Door de stroming van de Atlantische Oceaan door Nauw van Calais werd zand naar het Noorden gebracht en ontstond een Schoorwal. Toen door de snelle stijging van het water een groot deel van België onderliep, ontstond een stroming van het Noorden naar 't Zuiden en werd zand uit de buurt van Texel af gezet tot de grens Bergen-Schoorl. Dit duingedeelte is gekenmerkt door een buitengewone armte aan kalk. Onder Schoorl hangt dan ook alles aan elkaar als los zand, daar door 't ontbreken van kalk geen samenbindend vermogen aanwezig is. Wil dan ook het duin als na tuurlijke zeewering kunnen blijven dienen, dan zal men moeten trach ten ze op hun plaats te houden. Er wordt dan ook veel moeite en zorg besteed aan het vastleggen met helm, riet of stroo of be bossing. Werd bebossing vroeger niet mogelijk geacht, thans heeft de ervaring geleerd met welke grondbewerking en boomsoorten resultaten zijn te bereiken. Ver schillende pinussoorten zijn ge schikt, geen dennen, maar sparren en pijnbomen. Op een vraag van een der aanwezigen hoe spreker dacht over de aanwezigheid van meeu wen, antwoordde de hr Stoelhorst dat z.i. het nut dat deze vogels brengen door met hun uitwerp selen wat kalk te brengen op de kalkarme grond wel opweegt tegen de schade, die ze veroorzaken door het verorberen van eitjes van zangvogels. Spreker eindigde zijn met de grootste aandacht gevolgde rede met zijn hoorders op te wekken het Staatsbosbeheer te steunen bij het beschermen van onze duinen. ESPERANTO-NIEUWS Door de filmstudio „Triglav" (Joegoslavië) is een Esperanto- sprekende film uitgebracht: „Mi obeigos la akvojn", die een beeld geeft van de omzetting van de energie van het water in electrische energie in Joegoslavië. Indien de belangstelling voor deze docu mentaire film „Wij beteugelen de wateren" in het buitenland groot genoeg blijkt, is Triglav voor nemens een tweede Esperanto- sprekende film over Joegoslavië te vervaardigen. Wagons-Lits Cook zal in de restauratiewagens op de inter nationale lijnen en op de grote lijnen in Nederland spijskaarten gebruiken met vertaling in Espe ranto. Het bekende geïllustreerde Ame rikaanse weekblad „Life" heeft een uitvoerige prospectus uitge geven in het Engels en Esperanto. In Japan is het eerste nummer verschenen van Medicina Revuo", vakblad voor esperantisten-medici. Esperanto is ingevoerd als facul tatief leervak aan de Rijkskweek school te Hilversum. Er nemen ruim 60 aanstaande onderwijze ressen en onderwijzers aan deel. Esperantocursussen werden ver der gegeven in het Koninklijk Atheneum te Antwerpen en te Hamburg, in welke laatste plaats door ruim 250 politie-agenten aan de cursus werd deelgenomen. In Bahia (Brazilië) wordt Espe ranto als verplicht leervak onder wezen in de eerste klas van een R.K. Gymnasium. In Managua (Nicaragua) werd een cursus Esperanto gegeven voor de vereniging van schrijvers en kunstenaars, waarna een lan delijke Esperantobond werd op gericht. Het Deense blad Vandrelaug, orgaan van de Deense Jeugd herbergcentrale, publiceert even eens een Esperantocursus. Al ONZE VOORSCHRIFTEN ZOWEL ALS VAN RW.OOG ARTSEN WORDEN IN DE KORTST M0GELVKE VJV OP EIGEN ATELIER LHTCE- HOFIAAN 2 TEV.220-2 BERGEN De laatste tijd zijn weer ver schillende folders op het gebied van toerisme in Esperanto ver schenen, o.a. van Angers en Thiers (Fr.), Denemarken en Stiermarken. Het Braziliaanse ministerie van onderwijs heeft een 300 blz. tel lende Esperanto-vertaling van de door F. Mery geschreven bio- graphie van de grote Braziliaanse staatsman Rui Barbosa het licht doen zien. Het internationale orgaan voor schaakliefhebbers „Mail Ches" bevat artikelen in het Engels, Frans, Duits en Esperanto. Ook verschillende wetenschap pelijke periodieken, o.a. het te Brussel verschijnende medisch tijd- schrijft „Acta Orthopedica Bel- gica" publiceren geregeld resumé s van belangrijke artikelen in het Esperanto. De consulaire dienst van de Universele Esperanto Vereniging „U.E.A." beschikte in 1951 over bijna 2000 gedelegeerden in 54 verschillende landen. In Nieuw-Byalystok (Israël) werd een straat genoemd naar Dr. L. Zamenhof, de auteur van Esperanto, die in het Poolse stadje Byalystok was geboren. Er wordt iets gedaan, maar welvaart kan men op deze wijze niet bereiken. (Van onze econ. medewerker) De Middenstand zal zich verheugd hebben over de bekend making van minister Albregts' plannen ten aanzien van een drietal nieuwe vormen van credietverlening, die speci aal bedoeld zijn als een steun voor detaillisten, dus voor kleine middenstanders. Er zal komen een crediet voor bedrijfsuitrusting, zodat velen, die in financiële moeilijkheden zitten hun zaak kunnen moderniseren, al ontbreken de daarvoor nodige gelden. De overheid stelt zich blijkbaar op het standpunt dat de zwakheid van veel detaillisten wordt veroorzaakt door een gebrek aan voldoende outillage. De uitrusting is ver ouderd, het publiek wenst dat de leveranciers met de tijd meegaan en het gevolg is dan dat een zaak verloopt. Ook zij, die hun zaak willen uitbreiden, ontbreekt het dikwijls aan de daarvoor benodigde middelen. Een speciaal crediet tegen soepele voorwaarden verstrekt, kan in deze gevallen uitkomst bieden en als reddingsboei zullen er velen naar grijpen. De tweede vorm bestaat in een vestigingscrediet, waardoor jonge middenstanders, die wel capaci teiten hebben, doch financiëel niet sterk staan, ook een kans krijgen zich een zelfstandig bestaan te scheppen. Men meent in dit ver band wel het verschijnsel te heb ben geconstateerd, dat velen onder de oudere detaillisten zich uit hun zaak terugtrekken terwijl hun kinderen niets voor vaders bedrijf voelen en zich elders een bestaan trachten te scheppen. Hier wordt dus door middel van crediet- verstrekking getracht een bepaalde bedrijfstak te verjongen of, indien de toestand nog hopelozer is, te redden van de ondergang. Naast het sentimentele argument, dat hier jongeren worden voortge holpen is het prijzenswaardig, dat men in ieder geval de bepaalde groepen van detaillisten voor de maatschappij wil behouden en ook dit lijkt zeer aanbevelens waardig. Tenslotte zal er nog een af zonderlijk crediet komen om or ganisaties van samenwerking in het leven te roepen. Wij zien deze laatste vorm als de meest gunstige, doch zij roept zo vele vragen en tegenstellingen op, dat wij haar nog eens afzonderlijk zullen bespreken. Bepalen wij ons nu tot de eerste twee crediet vormen, die de regering van zins is in het leven te roepen. Behalve hetgeen wij hierboven reeds ten gunste van deze credieten hebben opgemerkt, is het bijzonder prijzenswaardig, dat de overheid nu het plan heeft opgevat iets voor de middenstand te doen. Dit heeft lang geduurd, wij zouden willen zeggen te lang en dat blijkt ook wel uit de vorm waarin die steun zal worden geboden. Geldgebrek De financiering van het bedrijfs leven stuit overal op moeilijk heden. Er is een geweldig gebrek aan risicodragend kapitaal, niet in het minst bij detaillisten. Voor een groot deel is deze ellende te wijten aan het prijzenbeleid van de regering in het verleden. Men heeft bij dat beleid destijds de vervangingswaarde als uitgangs punt verworpen. Dat kwam de regering zo goed te pas bij haar strijd tegen inflatie. Nu zit men met de moeilijkheden, want de bedrijfsuitrustingen zijn in het ver leden onvoldoende in de kost prijzen gecalculeerd. Meer dan bij het grootbedrijf, dat op een brede vermogensmarkt kan opereren moet de detaillist er rekening mee houden, dat hij zelf zijn uitrusting uit de opbrengst van zijn pro ducten moet financiëren. Men heeft dit in veel branches onmogelijk gemaakt. De lage winstmarges uit de tijd der prijsbeheersing liggen ons nog vers in het geheugen. Bovendien zijn de bestaande finan ciële reserves bij de middenstand door een reeks van belastingaan slagen weggevaagd. Het is bekend, dat in veel detailzaken de admi nistratie niet al te perfect is. Dat is te veroordelen, niettemin doet dit aan de gewone gang van zaken weinig afbreuk. Bij de afrekening van de achterstallige belastingen uit de oorlogsjaren is dit velen zeer tot nadeel geweest. Bij gebrek aan voldoende administratief be wijsmateriaal zagen veel midden standers hun aanwezig bedrijfs kapitaal als een vorm van „oorlogs winst" naar de staatskas verhuizen. De detailhandel in de meeste branches zou vandaag nog een krachtige economische groep vor men indien zij niet was afgebroken door fiscale maatregelen en een aanvechtbare prijspolitiek. Die prijspolitiek is heden nóg aan vechtbaar. Zien wij naar vele winstmarges in de kruideniers- bedrijven. Letten wij eens op de „IN BAGDAD MAG DAT. I" <m jaar, Volledige reportage van Koning George van Engeland „HET WONDER DER KLOKKEN" strijd rond de prijs voor volks brood, waarbij men nb. in officiële publicaties niet schroomt toe te geven, dat de bakkers een deel van hun omzet zonder enige winst verkopen. Wij wijzen op de hoge belastingen, die de koopkracht ondermijnen. Wij zien met mede lijden naar de branches waarin de zeer hoge weeldebelasting moet worden opgebracht. Is het wonder, dat de „oude garde" het strijdperk in de detail handel verlaat? Uit deze ver schijnselen vloeit de noodzaak voort tot credietverstrekking, ook crediet voor niet-bezitters met capaciteiten. De middenstand zal er weer bovenop moeten. Credietverstrek king in de geschetste vormen zal onvermijdelijk zijn, al blijven er nog tal van economische bezwaren onbesproken. Indien de regering echter de nieuwe credietmogelijk- heden niet doet samenvallen met een serie andere maatregelen, waardoor een economisch klimaat ontstaat, waarin ook een detaillist nog kansen heeft, zal alle moeite vergeefs zijn. Dan zal de overheid ervaren, dat een groot deel van het verstrekte crediet verloren gaat. Men kan geen bloemen kweken in een donker vertrek zonder zuurstof, al doet men er nog zo veel mest bij. Men kan geen welvarende detaillisten kweken wanneer het economisch klimaat verstikkend is, al geeft men mil- lioenen crediet. De beoogde cre- dietvormen zullen zonder andere verluchtende economische maat regelen volkomen steriel blijken te zijn. Dr. H. R. MES Ingezonden Stukken U bij voorbaat dankend voor de te verlenen plaatsruimte zou het bestuur van „Schoorl's Be lang", gaarne het vo'gende onder de aandacht van uw lezers willen brengen. Het Bestuur van de Kiesver eniging „Schoorl's kennisgenomen hebbende van de „Open brief aan de Raadsleden van de Gemeente Schoorl", zoals afgedrukt in „De Duinstreek" d.d. 15 Februari '52, wil op deze wijze de volledige instemming met aangehaald schrij ven tot uitdrukking brengen. Het bestuur betreurt ten zeerste het besluit van de Raad om de bouw van de duplex-woningen aan de Duinvoetweg doorgang te doen vinden en meent dat dit Raadsbesluit de gemeente Schoorl niet ten goede komt. Het bestuur is van mening dat alle steun gegeven zal moeten worden aan het bestaande Comité van Actie en verzoekt de inwo ners van Schoorl dit eveneens te doen. Het bestuur van Schoorl's Belang Mijnheer de Redacteur Gaarne zagen wij als Bouwvak- patroons der Gemeente Schoorl een ingezonden stuk in de Duin streek geplaatst over de wijze van aanbesteding der Duplexwoningen der Gemeente. Op 19 December kregen enige aannemers van de Gemeente Schoorl een brief thuis gestuurd om een bestek en tekening te halen van 2 dubbele Duplexwo ningen, welke dan aanbesteed werden op 28 December 1951. Het bedrag der bouwsom was hier in die brief beschreven op f 45.400, Wanneer dit bedrag hoger kwam had de aanbesteding geen waarde. Echter vóór de aanbesteding kwamen de aannemers van Ge meente Schoorl te weten dat er al eerder een prijs van deze wo ningen was opgegeven zodat dit voor ons lang geen prettige tij ding was, vooral naar aanleiding der brief om de aannemers van Schoorl de gelegenheid te geven voor een te houden aanbesteding. Toch zijn er nog 2 aannemers naar de aanbesteding gegaan en hebben hun inschrijvingsbiljet in geleverd, maar daar stond geen prijs in vermeld maar wel dat deze aannemers voor de prijs die vermeld stond in de brief deze woningen niet konden maken. De Burgemeester vertelde hier op wel dat er bij de Gemeente een aannemer geweest was die KOU GEVAT... dat wel kon en betreurde dat er in de Gemeente Schoorl niet een was te vinden. Dit is toch betreurenswaardig om dan geen aanbesteding hier van te houden, vooral dat de aanne mers van Schoorl net de prijs verhoging hadden ontvangen vanaf 10 December 1951. Er gaat zo n vermoeden in de aannemers op dat deze voor kwajongens gebruikt zijn, maar deze keer heeft de Gemeente toch verkeerd gezeild. Het is reeds aan de heer J. Kroo- nenburg te Heiloo gegund maar voor welk bedrag is nog nooit bekend aan de Gemeentenaren, ofschoon de woningen toch met Burgerzinsleningen gebouwd wor den. Na deze uiteenzetting der be handeling door de Gemeente lijkt 't ons verder overbodig nog meer hierover te schrijven. Wij hopen in het vervolg dat de Gemeente Schoorl toch zal rekening houden met de belangen van de Ge meentenaren. U dankend voor de plaatsing De Gezamenlijke Pouwvak- patroons van Schoorl. FILMNIEUWS. Bioscoop „De Rustende Jager" vertoont op Vrijdag-, Zondag en Dinsdagavond te 8 uur een van de nieuwste Italiaanse come dies, met Toto in de hoofdrol, dit keer als Oosterse Sheik rond mysterieuse avonturen van een juffrouw met giftige lippen achter een gouden masker. Toegang 14 jaar. A.ls U eens wilt lachen, gaat dan deze film zien. Zaterdag-, Maandag-en Woens dagavond te 8 uur krijgen wij ter afwisseling van de Oosterse avon turen George Raft met adembe nemende spanningen, in een film, die in haar genre als een van de beste thrillers staat aangeschreven. Speelzalen, valse munters, geheime dienst, romantiek, alles krijgt een beurt. De Rivièra, wel iets anders dan vorige week met Danny Kay, maar toch ook dit keer wel een bezoek waard. Toegang 18 jaar. Iets wat echter boven alles uit steekt, is de reportage van de begrafenisplechtigheden van Ko ning George van Engeland. Vorige week liep zo hier en daar in de grootste theaters van Nederland een filmpje „Uit het leven van een bemind vorst", welk filmpje indertijd gemaakt is voor een jubileumviering van Koning George. Deze wordt nu gebruikt als laatste afscheid van deze geliefde Koning. Deze film, die grotendeels is gewijd aan het gezinsleven van de overleden Engelse Koning is zeker de moeite waard te gaan zien. Bovendien krijgen wij een vol ledige reportage van de terug komst van Koningin Elisabeth uit Afrika, Haar Troonsbestijging, overbrenging van Koning George naar Londen, défilé langs de baar in Westminster Hall en de plech tige begrafenis. Men heeft o.a. van bovenstaande onderdeeltjes een z.g. cineac-voorstelling pro gramma gemaakt. Dit programma wordt nu ter vertoning gebracht op Zondag- en Woensdagmiddag te 2.30 en 3.30 uur. Entrée voor deze unieke film bedraagt f 0,75. Aangenomen wordt, dat niemand deze gelegenheid onbenut zal laten voorbijgaan. Plaatsbespreken op de dag der voorstelling 's morgens van 11-12 uur. In het kader van het bijzondere programma Donderdagmiddag en -avond te 2.30 en 8 uur een van die films, waarnaar men reeds zo verlangend heeft uitgezien, n.l. „Het Wonder der Klokken". Men herinnert zich nog wel het boeiende en mooie feuilleton, hetwelk onlangs in de Volkskrant verscheen, naar deze gelijknamige gebeurtenis. Een film, die ieders belang stelling verdient, een film, die men dan ook niet mag missen. Toegang 14 jaar. Plaatsbespreken aangeraden. DE WINKEL AAN HUIS Elders in ons blad vindt U een uitnodiging opgenomen, waarin de verbruikscoöperatie de inwo ners van Bergen en Schoorl op wekt haar propagandafilmavond te bezoeken. Op deze avond waar behalve een film van de coöperatieve be weging zal worden vertoond, bestaat gelegenheid om bij bestuur en bedrijfsleiding alle bijzonder heden te vragen welke de coöpe ratieve warenvoorziening voor de gezinnen omvat. Deze avond wordt gehouden in de zaal van „Het Wapen van Bergen" van de hr v. Campenhout. De toegang is vrij. In aansluiting op onze bericht geving betreffende het vraagstuk van de prijzen in de laatste maan den verdient 'n bezoek aan deze avond zeker aanbeveling. U KUNT WEL VEEL. MAAR NIET ALLES WETEN. Natte schoenen mag u nooit in de nabijheid van de kachel laten drogen. Wrijf ze af en zet ze op een krant om ze te laten drogen. Wissel uw broodmaaltijden eens af met grof tarwebrood en roggebrood. Deze brood soorten bevatten o.a. meer vi tamine B en voedingszouten. Burgerlijke Stand BERGEN Boekhandel C. OLDENBURG Laanweg C 164 Schoorl Ingezonden Mededeling Vrijdag-, Zondag-, en Dinsdagavond te 8 uur. Toto in een van de grootste Italiaanse comedies EXTRA. Zondag- en Woensdagmiddag te 2.30 en 3.30 uur o.a. Terugblik uit zijn leven. Begrafenisplechtigheden etc. Entree f 0,75 Zaterdag-, Maandag-, Woensdagavond te 8 uur, George Raft in adembenemende spanningen en sensaties „DAAR ZUL JE VOOR BOETEN" is jaar In het kader van het bijzondere programma Donderdag 2.30 en 8 uur 14 jaar Bespreekt Uw plaatsen! Ingezonden Mededeling Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. van 10 tot 17 Februari 1952 GEBORENKlazina, d.v. C. Houtenbos, en M. Hoogenboom. Laurus Bastiaan, z.v. H. Licht en A. Everaard. Gitta Angela, d.v. H. Leijen en J. van der Lans. Agnes Gerarda, d.v. N. Kops en G. A. Bakker. GETROUWDNicolaas Jacobus Con stant en Johanna Engelina Büster, te Alkmaar. OVERLEDENMargaretha Cornelia Krijgsman, oud 38 jaar, echtgenote van H. W. Kom.

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2