99 99 Dc gadeuydde> tecaa* V.V.V. TE BERGEN I BERGEN houdt Algemene Ledenvergadering SCHOORL VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 29e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Gamperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Voor- en nadelen van schriftelijke cursussen Vooral ten plattelande en in kleinere steden heeft de schrifte lijke cursus menigeen in de gelegenheid gesteld een studie te volgen, die hij anders nimmer had kunnen beginnen. Het aantal van hen die „studeren per post" is dan ook zeer groot. Juist daarom is het noodzakelijk na te gaan of zij allen hun doel bereiken en, wat meer zegt, de kans hebben om het op deze wijze te bereiken. De schriftelijke cursus is in vele gevallen een uitkomst en menigeen heeft er dankbaar, en met succes, gebruik van gemaakt. Deze uitspraak kan echter uiter mate moeilijk met cijfers en feiten worden gestaafd, om de eenvou dige reden dat die niet ter be schikking staan. Op het onderwijs buiten school verband, dat enorm veelomvat tend is, ontbreekt iedere andere controle dan die, welke de cursist op de bevoegdheid der docenten kan uitoefenen. Tenminste bij mondeling privaat-onderricht. Bij de schriftelijke cursus is men af hankelijk van de gegevens, welke de leiding daarover wil verstrekken. Vrije jacht Bij de schriftelijke cursus is dan ook controle op die bevoegheid veel moeilijker en practisch ieder een die er zin in heeft, kan zulk een cursus opzetten. Het kan een heel florissant bedrijf worden en velen hebben dit werkterrein dan ook als vrij jachtterrein be schouwd en van ganser harte gebeunhaasd. Zij zeiven plukten daarvan de vruchten, de cursist was in vele gevallen het slacht offer; hij was zijn geld kwijt en werd in zijn verwachtingen teleurgesteld. Vooral in het verleden leidde de kwakzalverij op dit gebied tot excessen. wat nog niet wil zeggen dat ze thans geheel zijn uitgeroeid. Sommige „instituten" lieten een cursus samenstellen door een leer kracht die zulks voor 'n schamele beloning graag deed, de correctie geschiedde volgens 'n vast schema en kon door meisjes met een Mulo-opleiding worden verricht. Onderwijslokaliteiten waren niet nodig, men kon volstaan met een geringe staf. Wanneer men een maal zoveel cursisten had dat de aanloopkosten waren gedekt, be gon het geldverdienen. Meermalen werden adspirant- cursisten door zulke mala-fide instellingen in advertenties en prospectussen op de schandelijkste wijze misleid. „Fraai uitgevoerde" (maar overigens waardeloze) di ploma's werden uitgeloofd voor ieder die de cursus had „afgelo pen", dat wil zeggen tot en met de laatste termijn had betaald, zelfs al had hij nimmer iets ter correctie ingezonden. De cursisten, verblind door de schone voorspiegelingen, die zelfs betrekkingen beloofden, tekenden contracten waaraan zij vastzaten, ook al dwongen de omstandig heden, welke dan ook, hen er toe met de studie op te houden. Anderen, die vooruitbetaald had den, hoorden of zagen na verloop van tijd niets meer. De meeste cursisten groeide het geld niet op de rug en het zou zeker interessant zijn eens te kunnen narekenen, hoeveel geld er via dergelijke schriftelijke cur sussen in het water gegooid is. Waren er instituten, die door van stonde aan zaken te doen op 'n reële en betrouwbare basis, zich een uitstekende reputatie vestigden, door de faits et gestes van zovele andere kreeg het schriftelijke onderwijs een minder goede naam. Meermalen betekende het „fraai uitgevoerde diploma voor hen die er argeloos mee solliciteerden, eer een handicap dan een aanbeveling! Poging tot sanering Waar zo de goeden onder de kwaden moesten leiden, zochten de bonafide instituten naar moge lijkheden om het schriftelijk on derwijs onder controle te krijgen. Het initiatief tot de oprichting van de I.S.O. ging uit van de bekende Prof. Dr Ph. Kohnstamm, die in het begin van 1947 de Mij tot nut van 't Algemeen bereid vond de organisatie ter hand te nemen. Men zag in dat de cursist zekere waarborgen moest hebben omtrent de bevoegdheid der leer krachten, de deugdelijkheid van de studieleiding, de waarde van examens en diploma's, de betrouw baarheid van de propaganda, de redelijkheid van de door hem aangegane verplichtingen, b.v. een behoorlijke opzeggingstermijn, wanneer men door omstandig heden de studie ontijdig moest afbreken. Dit leidde tot oprichting van de Stichting Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs (I.S.O.) Voor dit werk vond men instem ming bij de Regering. In deze Stichting zijn thans de Departementen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken ver tegenwoordigd en hebben zowel van regeringswege benoemde on derwijsdeskundigen en vertegen woordigers van de Mij tot Nut van 't Algemeen, de Vakcentrales en andere Vakorganisaties, als de Ned. Jeugdgemeenschap en de Persorganisaties haar afgevaar digden. De Stichting heeft een academisch gevormd inspecteur in haar dienst. Instituten voor Schriftelijk On derwijs, die voldoen aan de nor men door de Inspectie gesteld, en derhalve zijn toegelaten tot de stichting, mogen in haar publi caties het inspectiemerk van de I.S.O. voeren, dan wel vermelden dat zij zijn „Erkend door de In spectie van het Schriftelijk On derwijs met medewerking van 't Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen". Bij deze Stichting zijn thans 50 Instituten voor Schriftelijk Onder wijs aangesloten. Hierdoor heeft de cursist dus zekere waarborgen omtr nt het onderwijs dat hij per brief ont vangt. Betekent dit dat alles in orde is, wanneer een Instelling voor Schriftelijk Onderwijs is erkend? Het antwoord op deze belang rijke vraag hopen wij te geven in een volgend artikel. Lk. AFD BERGEN VAN DE BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Gloedvolle rede van de propa gandist Visser Duo Wi-Jo verdreef alle zorgen en verdriet De A.fd. Bergen van de Bond voor Staatspensionnering organi seerde vorige week Donderdag in „De Rustende Jager", een propaganda-feestavond. De belangstelling voor deze avond beantwoordde helaas niet aan veler verwachting. Maar noch de spreker, noch het amusements gezelschap, lieten zich door het minder drukke bezoek ontmoe digen. De heer Visser uit Purmerend memoreerde hoe de Bond reeds meer dan een halve eeuw had gestreden voor een premievrij staatspensioen voor iedereen en betreurde het dat het einde van de strijd nog niet in zicht was. Wel heerste niet meer zo n nood toestand als 50 jaren geleden, wel waren vele verbeteringen tot stand ,'gekomen, maar nog was niet iedereen verzekerd van een goed verzorgde ouden dag. Ook het nu besproken bedrijfspensioen zou die zekerheid niet scheppen. Spreker eindigde zijn gloedvolle rede met ieder aan te sporen zich te scharen achter het vaandel van de Bond en krachtig mee te strij den voor verwezenlijking van het ideaal van de Bondeen premie- vrij staatspensioen voor iedereen. Hierna betrad het amusements gezelschap Duo Wi-Jo de planken en oogstte weer veel succes. Hoog tepunten waren „De zingende goochelaar", „West Friesland „Ik kom je vragen", „Hij, zij en de baby", een dolle klucht, „Een Oosters sprookje In de pauze vergastte de accor deon vereniging Anchors Aweigh o.l.v. Annie Büster de aanwezigen op enkele mooie nummers. CULTURELE AVONDEN DER N.V. EN K.J.V.O. Een reeks interessante kleurenfilms Het is ons gelukt voor de laatste culturele avond in dit seizoen een lezing met films te geven, waarvoor zeker een grote belangstelling zal bestaanNoor wegen, het land der fjorden, van de Lappen en rendieren, het paradijs van de zeevogels. De hr Louwaars uit Dordrecht, die sinds 1924 Noorwegen bereist en daar elk jaar excursies houdt, zal een inleiding geven over land en volk en dan bij elke film, evenals de heer Van Sijn deed, tijdens het draaien de toelichting geven. De eerste film geeft een mooi beeld van het land in zijn geheel; de majestueuze fjorden, 't machtige bergland met zijn watervallen en electriciteitsbronnen, de visserij en de arbeid van de boer, de steden met hun rijke verzameling kunstwerken, enz. In de tweede film bezoeken we de Noordkaap; vogelliefhebbers zullen genieten van de grote rijk dom aan papegaaiduikers, van de enorme troepen koeten, alken, enz. Prachtige opnamen van de bloemenrijkdom zijn 'n lust voor het oog. De derde film voert de toe schouwer naar de toendra's waar de rendieren rondtrekken met hun volgelingen, de Lappen. De kleu renfilm toont de Lap in het dagelijks leven en doet de lief hebbers genieten van de bonte kleurenpracht, die hun kleding vertoont. Noorwegen is ook het land van de Olympiade: we zien de grootse pracht van het land in wintertooi, waarvan iedere Noor 's winters geniet, door op de ski dit sprookjesland te gaan ont dekken; de steden lopen leeg, want ieder zoekt de ruimte, de zon, de bergen. Hèt evenement van de winter- olympiade is het springen van de skischansen, die een duizeling wekkende hoogte bezitten. Als vogels van exotische kleurenpracht zien we de skimatadors door de lucht zweven, ongekend lang, en met hoofse zwier neerkomen on der het gejuich van een bont gekleurde menigte. De hr Louwaars zorgt er voor U mee te nemen op zodanige wijze dat U de reis niet alleen maakt, maar werkelijk ondergaat de indrukken, die dit land achter laat bij de bezoeker. Verzuimt deze avond vooral nietvoor jong en oud is elke film goedgekeurd. Beter dan van een speelfilm, ouders, kunt U ook de jeugd laten genieten van deze prachtige kleurenfilms. Kaarten en plaatsbespreking van Woensdag 5 Maart af in De Haans Boekhandel (K 2202-2452). „KLOKKEN VOOR AMERIKA" De collecte,.Klokkenvoor Ame rika", waarvoor vele leerlingen van de R.K. Landbouw-Huishoud- school zich spontaan als collectri- ces beschikbaar stelden, heeft in deze gemeente opgebracht f 129,11 De grote V.V.V.-huishouding kwam gisteravond in de Dancing van „De Rustende Jager" bijeen om nog een terugblik te werpen op het afgelopen jaar en plannen te beramen voor het komende. De voorzitter, de heer J. H. Roggeveen heette de aanwezigen, 108 in getal hartelijk welkom. De heer Mr F. Zeiler, secretaris van V.V.V., die wegens ziekte afwezig was, wenste hij 'n spoe dig herstel toe. De in 1951 overleden leden werden door de vergadering herdacht door enige ogenblikken stilte in acht te nemen. 1951, aldus de voorzitter, was voor V.V.V. een jaar vol moei lijkheden geweest, De steeds groeiende hoeveelheid werk maak te de aanstelling van een bezol digde kracht reeds lang wenselijk en overeenkomstig een besluit van de algemene vergadering werd een directeur benoemd. De hr C. H. J. v. Rossum aanvaardde op 23 April zijn taak, doch legde op 1 Juli zijn functie neer. Om aan de daardoor ontstane moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden, had het bestuur de heer Zeiler verzocht zich met de werk zaamheden te belasten. Het be stuur had gemeend hem daarvoor een vergoeding van f 200,per maand te moeten toekennen. De vergadering keurde met een luid applaus deze houding van het bestuur goed. In zijn openingswoord stipte de voorzitter nog enkele punten uit het jaarverslag van de secre taris aan, waarbij hij tevens de gelegenheid te baat nam nog eens de loftrompet te steken over het mooie duingebied en te memore ren hoe in het afgelopen jaar de alarmklok werd geluid over de Verbrande Pan. Lang stond spreker stil bij de Badbode, sedert Juni 1951 een eigen orgaan van de V.V.V. Het was dit jaar een zorgenkind voor V.V.V. geweest. Het bestuur, meende dat dit propaganda-middel niet kon worden gemist, maar dat de uitgave buiten de finan ciële aangelegenheden van V.V.V. moest blijven, ging tot de uitgave over nadat 3 bestuursleden zich garant hadden gesteld voor een eventueel nadelig exploitatie-saldo Er was een tekort van f 862,23. De 3 leden wensten zich niet te onttrekken aan de op zich ge nomen verplichtingen, maar het bestuur stelde gezien de grote propagandistische waarde van dit eigen orgaan, aan de vergadering voor om het tekort voor reke ning van de V.V.V. te nemen. De vergadering ging hiermee accoordalleen klonk de waar schuwing van één der leden, dat iets dergelijks voortaan dient te worden vermeden. De voorzitter besloot met het uitspreken van de verwachting, dat '52 ondanks de minder roos kleurige tijden en de steeds toe nemende concurrentie, toch een goed jaar zou worden voor Bergen. Over de zomerfeesten werd medegedeeld dat de Verlichtings avond zal plaats vinden op 25 Juli, het Bloemencorso op 5 Aug. en het Bergen aan Zee-feest op 28 Juli. Met de beide Midden standsverenigingen zijn bespre kingen gaande over het organi seren van een Wielerwedstrijd. Jaarverslag Het weer is ons in 1951 niet ter wille geweest, aldus de secre taris in zijn jaarverslag. Niettemin is de algemene indruk van het seizoen niet ongunstig. De ge middelde vertering per gast be woog zich in dalende lijn. De vacantiespreiding bleef een zor genkind van een spreiding vóór half Juli en na half Augustus was niets te merken. Bergen aan Zee groeide, maar 't ging met groeipijnen. Het weigerend antwoord op het adres aan Ged. Staten tot vrije toegang in het provinciaal duinterrein was voor V.V.V. een teleurstelling. Het parkeervraagstuk bleek moeilijk oplosbaar, omdat hier allerlei tegenstrijdige belangen in spel zijn. Het ledental was pin de loop van '51 van 897 gedaald tot 874. Het aantal aanvragen overtrof alle vorige jaren, te weten 6617 (vorig jaar 6605). De Badbode had een nadelig exploitatiesaldo van f 862,23 op geleverd. Tenslotte werden in het verslag de verschillende zomerfeesten, wedstrijden en attracties gememo reerd en gesloten met de opmer king, dat 1952 bij de stijgende exploitatiekosten en toenemende concurrentie geen gemakkelijk jaar zal worden. Openluchttheater Aan het verslag van de Stichting V. V. V. Openluchttheater ont lenen wij het volgende. Er werden dit jaar tussen 29 Juni en 24 Aug. niet minder dan 21 uitvoeringen gegeven. Het totaal aantal betalende bezoekers was 7277, d.i. gemid deld 347 per voorstelling. Een recorddag was 21 Augustus toen het Radio-ensemble „Vrij en Blij" optrad: 1867 bezoekers. De exploitatie leverde een na delig saldo op van f 1497,61 (ontvangsten f 9208,47, uitgaven f 10706,08). Bij de verkiezing van een be stuurslid van V.V.V. en de Stichting V.V.V.-Openluchtthea- ter werd in beide gevallen Mr Zeiler met algemene stemmen herkozen. De financiële commissie bracht bij monde van de hr W. de Vries verslag uit over haar bevindingen omtrent rekening en verantwoor ding van de penningmeester. Zij gaf o.m. in overweging om de rekening in het vervolg elke drie maanden te laten controleren door een boek houdkundige: de tegenwoordig gevolgde boekhouding achtte zij voor een gewone financiële com missie te moeilijk. Het bestuur beloofde hieraan gevolg te zullen geven. De hr E. H. E. Klein werd vervolgens onder dankzegging voor zijn accuraat beheer ge- déchargeerd. In de plaats van het aftredend lid, de hr Slikker, werd tot lid van de financiële commissie 1952 gekozen de heer N. Bos, oud directeur van de Noorderbank. De begroting over 1952 werd na enkele informaties en opmer kingen in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 17.825. Bij de rondvraag werden ver schillende wensen geuit, waarvan het bestuur beloofde goede nota te zullen nemen. En toen konden de aanwezigen nog eens genieten van het bloe mencorso 1951, nu op het witte doek. EEN FRAAI SUCCES In de le ronde van het kap- concours voor het kampioenschap van Nederland, gehouden Dinsdag 26 Febr. j.l. in Zaandam, be haalden onze plaatsgenoten een opmerkelijk resultaat. De herenkapper L. Henneman en de dameskappers B. J. Dobben en W. van Merwijk, plaatsten zich in de 2e ronde, welke ge houden wordt in Mei a.s. te Haarlem Het kapwerk dat daar gede monstreerd werd, stond op een zeer hoog peil. ZONDAGSDIENST ARTSEN NAAR DE BOLLEN Dank zij de goede zorgen van de leerlingen der Openbare Lagere School prijkten Woensdag Flora's kinderen in volle schoonheid in één der bovenlokalen van de school. Van alle zijden trokken de Bergenaren naar de „bollen" om daar te genieten van deze eerste lingen, deze lenteboden en de kunst van de jonge kwekers te bewonderen. De jury, had geen gemakkelijke taak om uit al dat mooie het mooiste te zoeken en kende ten slotte de prijzen toe als volgt: le Klas. Trosnarcis. 1. Hans Pesie, 2. Paul de Swart, 3. Joke Groot Bramel, 4. Piet Rozing. Troostprijzen: Dik de Vries, Peter de Jonge, Jannie Zwaan, Henk Plomper, Edward Fleumer, Annemarie Arkenbout. 2e Klas. Trompetnarcis. 1. Bert de Vet, 2. Janneke Meijer, 3. Fransje Bekius, 3. Guus de Vriend. Troostprijzen Tilly Post- ma, Jan Zorge, Cockie Kroon. 3e Klas. Witte Hyacinth. 1. Marrianne Ruis, 2. Tinekevan Urk, 3. Nelly Kofman, 4. Kees Daalder. Troostprijzen: Peter Voorthuis, Gerda Zwaan, Roel Wijmenga, Eddie de Grauw. 4e Klas. Blauwe Hyacinth. 1. Aukje Nijdam, 2. Fr. de Jong, 3. Greetje de Vet. Troostprijzen Janney van Diest, Mieke Pesie, Hero van Urk, Dick Bruin. 5e Klas. Enkele tulpen. 1. Lee Alderlieste, 2. Chris Kurk, 3. Margreet Haars. Troostprijzen: Elly Broersen, Kees de Vries, Dineke Stroomer. 6e Klas. Dubbele Tulpen. 1Leo ter Berg, 2. Peter Mulder, 3. Lyda Alderlieste,4 Anneke Blokker Troostprijzen: Henk Muller, Nelly van den Bremen, Rita v. Dalen, Corrie Roozendaal. SCHOORL'S KINDERKOOR ZONG Een veelbelovend debuut Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Deze woorden waren voor het bestuur van Schoorl's Gemengd Koor aan leiding om 't vorige jaar bijzondere aandacht te besteden aan de jeugd, aan het kind, dat in de toekomst de opengevallen plaatsen in het koor zal moeten innemen. Zater dagavond trad deze zingende jeugd voor het eerst voor het voetlicht, onder leiding van de jeugdige dirigent Klaas Venneker en met medewerking van de jonge sopraan Evelien Dooyeweerd uit A dam, „in famke fan sa'n tüsend wiken", zoals onze buren over de afsluit dijk dat noemen. Er was grote belangstelling voor dit eerste optreden van jong Schoorl. Het publiek overlaadde de kleine zangers met bijvals betuigingen en toverde daarmee een glimlach van voldoening op het gezicht van de kleinste kleuter- zanger-philosoof, die met twee vingers in het mondje, het hele gebeuren met wijsgerige blikken gadesloeg vanaf zijn plaats op het podium. De allerkleinsten openden het programma met een viertal aardige liedjes van Olivier Koop, Koetje boe, Ijdeltuitje, Zonnetje en Heer Kikker. Het was alles zuiver van toon en goed van uitspraak. Van plankenkoorts viel niets te bespeuren, alleen klopten in de zaal de harten van de moeders en vaders wat sneller. De oudere kinderen vervolgden, aan de piano begeleid door Corn. Jonker, met Lente, Zomer, Herfst en Winter van Theo v.d. Bijl, nauwkeurig volgende de intenties van de dirigent. Het hele koor zong hierna „De grote tovenaar" van Hendrika van Tussenbroek, waar bij Corrie Hoogvorst prachtig de rol van de Tovenaar vertolkte. Het gedeelte vóór de pauze werd Weektted DE DUINSTREEK 2 Maart Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Staticnsstr Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m.

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1