99 ALLE ZELFSTANDIGEN ItcifaeH Uutdecfrifslay. Plan Dorré toch te verwezenlijken? BERGEN SCHOORL VRIJDAG 28 MAART 1952 29c JAARGANG No. 13 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Maar waar blijft Een verbinding door de lucht naar zee zelfstandigheid? Elke wettelijke regeling dient te rusten op een rechtsgrond, welke men destijds bij de noodwet nau welijks of in het geheel niet heeft kunnen formuleren. In de kinder bijslagwet voor werknemers, die in 1939 werd ontworpen, gold als rechtsgrond dat in de organi satie van de loonvorming geen belemmering ontmoet mag worden tot het voldoen aan het recht van de werknemer op het vor men van een gezin. In deze lijn voortredenerend zou men nu dus kunnen argumenteren dat in de organisatie van de maatschappij geen belemmering mag worden gevonden tot het voldoen aan het recht van de ondernemer op het vormen van een gezin. Dit is dus louter een sociale gedachte, die men zeker niet zonder meer mag verwerpen. Kleine zelfstandige ondernemers kunnen door de gezinsvorming een achterstand boeken bij het ontplooien van hun onderneming. Deze opvatting kan juist zijn, doch zij moet door de feiten worden bewezen. Wordt een kinderbij slagregeling door de middenstand gewenst? Reeds bij de noodrege- ling ontbraken hierover gegevens. Bij de definitieve opbouw zal men toch zeker de wenselijkheid ervan moeten aantonen. In middenstandskringen staat men over het algemeen niet af wijzend tegenover tegemoetkomin gen, die een sociaal karakter dragen. Ziet mer er heil in, dan vindt men de zelfstandigen ook zeker bereid om hiervoor de bij dragen bijeen te brengen, zodat men niet de hand behoeft op te houden bij de Staat, zoals dat bij de noodregeling het geval is. Hierbij rijzen dan vragen over de hoogte van de premie en of er uitkering zal worden gedaan bij het eerste dan wel bij een van de volgende kinderen. Hier over zal het laatste woord nog niet zijn gesproken. Waar blijft verantwoordelijkheid Zeer belangrijk is de vraag of een regeling als de thans voor gestelde strookt met de mentali teit van een ondernemer. Zie die zelfstandig aan het economisch verkeer deelnemen, aanvaarden bewust de risico's, aan die deel name verbonden. Zij weten dat zij de kans hebben op een goed en op een minder goed bestaan. Zij zoeken en tasten de markten af in de hoop hierdoor 'n hoger inkomen te verwerven dan de werknemers. Zij duiken in een overvol zwembassin van economi sche verhoudingen en wensen de sociale gevolgen daaraan verbon den zelf te dragen. Nu zegt de regering met haar ontwerp dat dit onmogelijk is, dat hun gezin bij dit pogen tot zelfstandigheid ondergaat wanneer de lasten voor het gezin niet gezamenlijk worden gedragen. Elke nieuwe kleine ondernemer wordt bij de intrede in de onder- nemersgroep reeds direct bij zijn gezinslasten gesteund door de reeds aanwezige ondernemers. Dat klinkt wel heel schoon, maar dit heeft niets met zelfstandigheid en met het ware ondernemen uit te staan. De ondernemer aanvaardt bewust verantwoordelijkheid. Men heeft er destijds bij de kinder bijslag voor werknemers reeds op gewezen, dat deze uitkeringen het verantwoordelijkheidselement verzwakken. Dit zal nu ook bij de ondernemers het geval zijn, hetgeen de ondernemingsgeest niet ten goede komt. Dat kan schade toebrengen aan het bedrijfsleven. De tijd dat een sociale maat regel verwerpelijk moet worden geacht ligt achter ons. Wij ver werpen dan ook deze nieuwe regeling niet zonder meer. Alleen dient te worden opgemerkt, dat met een dergelijke regeling de ware ondernemingsgeest wordt geschaad. Er ontbreekt iets aan Bovendien is met deze regeling dan zonneklaar aangetoond hoe wankel de economische positie van een groot aantal kleine zelf standigen wel is. Nu kan men die betreurenswaardige toestand gaan bestrijden met een steiger- werk van sociale maatregelen. Dan worden een aantal zelfstan digen voor een maatschappelijke ondergang bewaard. Dat is wel een zeer loffelijk streven, maar men tast er de kern van het werkelijke kwaad niet mee aan. Die kern is gelegen in het eco nomische. De mogelijkheden om met de moed der wanhoop als kleine zelfstandige de economische strijd aan te binden tegen de bestaande concentraties in het bedrijfsleven zijn zeer beperkt. Mogelijk vinden vele middenstanders straks baat bij 'n kinderbijslagregeling. Maar zij brengt de kleine zelfstandigen geen stap nader tot een verbete ring van hun economische positie. Professor Mr W. F. de Gaay Fortman, die blijkens zijn publi caties een groot voorstander is van grotere sociale zekerheid, schreef over de gedragslijn bij het gezond maken van de mid denstand: „De middenstander is een zelfstandig ondernemer en de maatregelen ten behoeve van de middenstand moeten gericht zijn op versterking van dat zelfstandig ondernemerschap.' Naar onze mening is er van die versterking bij dit ontwerp geen sprake. Een aantal maatregelen, die daarop wel worden gericht zullen meer instemming vinden. Drs MIERLO DE K.J.V.O. SLAAT DE LENTEROFFEL Als de lente in het land is en de specht zijn blijde roffel slaat, luidt ook de K.J.V.O. de lente in met 'n sluitingsavond van het winterseizoen, die tegelijk de ope ning is van de tijd der lente- en zomeractiviteiten. De zon trekt en de jonge mensen zoeken de vrije natuur: vogels en planten worden bestudeerd, wandelingen gemaakt, er wordt gezwommen en als hoogtepunt komen de zomerkampen. Maar op 10 April zult U kunnen zien, wat er wordt ge presteerd op het gebied van zang en dans, van declamatie en van toneel. Dan komt de hele groep in beweging en zo langzamerhand heeft de K. J. V. O. getoond tot iets belangrijks in staat te zijn. Het meisjeskoor onder leiding van Mevrouw C. Morée-Dol zal ernstige en vrolijke liederen zingen. Het vernieuwde koortje komt met een heel nieuw programma. Be zoekers van onze culturele avon den zullen ervaren, dat hier ook van een culturele ontwikkeling kan worden gesproken, die alle waardering verdient. Hier wordt niet maar zo eens wat gezongen, dit zingen onder de eminente leiding van deze bekwame diri- gente draagt in hoge mate bij tot de muzikale vorming van onze jonge meisjes. De schilder K. Colnot maakte de decors voor het bonte spel van „De Rattenvanger"een Breugheliaans schouwspel kunt U zien, waarin een veertigtal van onze leden zal spelen. Na de pauze komen de oudere spelers met een vrolijk detective- spel „Voor de derde maal". Wie nog denkt aan het kostelijke spel in de vrolijke operette van het vorige jaar: „De Nieuwe Ster zal zeker zorgen van de partij te zijn. De opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan het Rampfonds van „Westerlicht". Kaarten en plaatsbespreking in De Haan's Boekhandel van heden af. Zie de advertentie van de volgende week en de aanplak biljetten. Weet U, dat U nu donateur kunt worden en tevens dan alle culturele avonden van het seizoen 1952- 1953 tegen gereduceerde prijzen kunt bijwonen U kunt U opgeven bij De Haan's Boek handel (Telefoon 2452). DE HEER STOKREEF, dierenarts, spreekt voor de Hollandse Maatschappij voor Landbouw Productie-verhoging is alom het parool. In die productieslag zijn alle ogen gericht op de boer. Veel heeft hij reeds weten te bereiken: door rationele fokkerij en intensieve bedrijfsvoering is de melkproductie tot grote hoogte gestegen. Een gezonde veestapel is daartoe een eerste vereiste. Zal het dier, dat in die slag veel van zijn weerstandsvermogen ver liest, de strijd kunnen volhouden, bevatten de voedingsmiddelen nog wel alle bestanddelen, nodig voor een goed functionneren van de organen van het dierlijk lichaam Is de vraag gerechtvaardigd „hoe lang zal de kruik te water gaan voor zij breekt? De hr Stokreef merkte in zijn causerie over besmettelijke vee ziekte op, dat ook reeds in de oude tijd de veestapel soms ge teisterd werd door zulke ziekten en wees er in dit verband op, dat bij een der tien plagen van Egypte vele dieren ten offer vie len aan miltvuur. Omtrent de verwekkers van deze ziekten tastte men eeuwen lang in het duister. Eerst zou onze landgenoot Leeuwenhoek de microscoop in 1675 moeten uit vinden, voor veel later een Louis Pasteur, de stichter van de bacte riologie, en andere geleerden als de verwekkers van de infectie ziekten konden a?nwijzen micro organismen, bacillen en virus. Hoe stelde de mens zich teweer tegen deze belagers? Men had opgemerkt, dat dieren, die de ziekte hadden gehad, voor korter of langer tijd onvatbaar waren voor besmetting en wekte nu het lichaam op afweerstoffen te produceren door inspuiting met een verzwakte verwekker van de ziekte. Deze „verkregen inmuni- teit" maakte varkenshouden in het groot mogelijk en ook pluimvee houderij. Bij mond- en klauwzeer deed men de ontdekking, dat daarbij meerdere factoren werken hierbij kent men virus A, O en C. Doorzieken met A geeft geen onvatbaarheid voor O of C. Intussen zullen ondanks weten schap en techniek de belagers van de gezondheid van onze die ren hun kansen grijpen, waar ze die maar vinden. Gevaren blijven dreigen door de veel grotere vee bezetting, bacillendragers, de con centratie van dieren op grote veemarkten als Leeuwarden, Pur- merend, Zwolle, Den Bosch, de vermindering van de weerstand van de hoog productieve dieren ende voeding, waarvan niet zeker is, dat zij alle stoffen bevat, welke nodig zijn voor het goed functionneren van deorganen. Spreker eindigde zijn met de grootste aandacht gevolgde cau serie met zich bezorgd af te vra gen: Hoe lang kan de kruik nog te water gaan voor zij breekt. Vóór de hr Stokreef met zijn causerie van wal stak, waren nog enkele interne aangelegenheden behandeld en o.m. medegedeeld, dat de afdeling op 9 April een filmvoorstelling van de Gezond heidsdienst wacht. De Voorzitter wijdde nog enkele woorden aan een door de Mont- santo Chemical Compagny in St. Louis ontwikkeld nieuw grond verbeteringsmiddel. „Dit Krilium", een organische verbinding, zou beter werken dan stalmest of chemische meststoffen en in staat zijn om de structuur ingrijpend te verbeteren. Krilium zou bijzonder geschikt zijn voor arme schrale gronden met 'n tekort aan krui melvorming. Intussen bevindt dit Krilium zich nog in het proef stadium en zal niet voor '53 op de markt komen. BERGEN'S MUSEUM Aan het door de Museum commissie, bestaande uit de dames G. C. v. Regteren Altena-Evers (pres.), M. Th. Brugman-Scholten (penn.) en de heren Mr M. Moens (seer.) en Mr D. Vis, aan de Raad van Bergen uitgebrachte jaarver slag over 1951 ontlenen wij het volgende. De inventaris verkeert in een goede toestand. Een aantal platen werd op deskundige wijze her steld, andere schoongemaakt en in passé partouts gezet. Het mu seum werd door de heer en Mevr. vanderSteen-Hertogs en de heer Maarten Nanne verrijkt met enige Napoleon-bordjes. Het museum mocht zich ook in het afgelopen jaar weer in veler belangstelling verheugen. 1507 personen brachten 'n bezoek aan de Oud-Berger kamer en keuken met zijn interessante verzameling klederdrachten en gebruiksvoor werpen, om de „goeie ouwe tijd" nog eens voor zich op te roepen. De commissie spreekt er in het jaarverslag haar teleurstelling over uit, dat de in 1951 toege zegde verbeteringen nog steeds niet zijn uitgevoerd en zegt te hopen op spoedige uitvoering van de maatregelen, waarvoor de uit gaven reeds op de begroting waren gebracht. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN De bond van Plattelandsvrou wen afd. Bergen hield Woensdag 19 Maart haar maandelijkse bij eenkomst. De opkomst was heel goed te noemen. De heer Hoogvorst (uit de bekende Modelslagerij hier ter plaatse), hield een „praatje" over vlees. Spreker vertelde ons uit voerig en op prettige wijze over de verschillende soorten vlees en haar benamingen. Aan het einde van zijn praatje vergastte de heer Hoogvorst ons op enige lekkernijen. Na de pauze gaf spreker gelegenheid enige vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De voorzitster was de tolk van alle aanwezigen toen zij de heer Hoogvorst dank zegde, voor de genoeglijke en leerzame avond. NOODLOTTIG ONGEVAL Zaterdagmiddag tegen vijven vond op de Filarskiweg 'n nood lottig ongeval plaats, waarvan een 2ll2 jarig kindje het slacht offer werd. De kleine raakte, toen hij met z'n karretje op de weg kwam, onder de wielen van een juist passerende mestwagen. Dokter Poot, die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. In ons nummer van Vrijdag 26 October 1951 heeft men kunnen lezen over de gedachtengang van de eigenaar van „Klein Zwitser land", de heer Dorré. Deze had grootse plannen tot het stichten van 'n recreatie-centrum teSchoorl. Hij zag in zijn verbeelding op het voormalig terrein van het barakkenkamp 'n groots recreatie centrum verrijzen; een groots restaurant met ruime terrassen, een vijver, waarin motorbootjes noden tot spelevaren, een herte kamp, een kinderboerderij, een gemzenrots, een oriënteertafel, een kabelspoorbaan die de vreem delingen hoog boven 't duinland schap een onvergetelijk uitzicht biedt over heel dat jachtgebied van Teun de Jager. Deze grootse plannen zijn, èn door de Raad van Schoorl onder de loupe genomen, èn door de V.V.V. besproken, doch daarbij is het ook gebleven. Thans echter zal één dezer plannen serieus in overweging worden genomen en wel, de ver binding tussen ons dorp en de zee, door de lucht. Zag de heer Dorré een kabelspoorbaan-verbinding Schoorlzee, thans bestaan er plannen zulk een „dienst" te onderhouden met een helicoptère (hefschoefvliegtuig). De aanleg van een kabelbaan zou te kostbaar zijn door aanschaffing van de machine en de kabelbaan zelf, benevens het plaatsen van de hoge stalen masten, waarlangs de kabels moeten worden geleid. Ook het onderhoud zou een kost bare blijvende geschiedenis be tekenen. Een „lijn" te onder houden met 'n helicoptère neemt alle bezwaren weg. Men weet, deze machines zijn veel in gebruik ten dienste van de landbouw, b.v. door vanuit deze machines grote percelen tuinderijen en boom gaarden te besproeien (De Betuwe). Zulk een machine behoeft niet te worden aangekocht, doch kan b.v. voor eei seizoen worden gehuurd, BERDOS—W.G.W,3-0 Een talrijk publiek genoot van de spannende, sportieve strijd tussen beide elftallen. De bal rolde nauwelijks tien minuten, toen Berdos al de leiding nam met een schot van Jb. Schmidt. De thuisclub zou die leiding niet meer prijs geven. Wel kwamen er wisselende kansen, maar Berdos toonde zich de meerdere. Na de rust zetten de gast heren een geweldig offensief in, maar doelpunten bleven voorlopig uit. Het zou tot tien minuten voor het einde duren, dat Jb. v. Diepen de stand op 2-0 bracht. 2 minuten voor het eindsignaal scoorde Jb. Schmidt voor de tweede maal in deze wedstrijd en bezorgde daarmee zijn club een 3-0 overwinning, een welver diende zege voor de Bergenaren. BLAUWE N.V. AFD. SCHOORL Op Zaterdag 5 April belegt bovengenoemde vereniging een openbare filmavond, waar ver toond zal worden de prachtige film „Bad Boy". Mevr. Kerkhoff-Pet uit Haarlem zal een propaganda woord spreken. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Roos te Aagtdorp, Kriek Duinweg en Voorthuysen en Zander Voorweg te Schoorl, Bant te Groet en de Boer te Schoorldam a 75 ct. Aan de zaal is de entrée f 1,-. Zie voor verdere bijzonder heden de advertentie in het volgend nummer van „De Duin streek" en de reclame-biljetten. en deze onkosten zullen zeker door de vluchten kunnen worden gedekt. De vliegtuigfabriek van Frits Diepen heeft grote belang stelling voor deze proefneming en zal vanaf het vliegveld Iepenburg met een dergelijk toestel arriveren. De passageprijs kan zeer laag worden gehouden, vermoedelijk één gulden retour. Mogelijk ligt de prijs bij uitgifte van 10-ritten boekjes nog iets lager. Het is de bedoeling om deze plannen aan de practijk te toetsen en daarom zal Dinsdagmorgen proef worden gevlogen, om vast te stellen waar men het beste het beginpunt kan maken. Om te beginnen start men vanaf de duintop, waar de radar toren heeft gestaan, bij de Jeugd herberg. Voorts moet dan nog gezocht worden naar de beste plaats voor de landing bij zee. Op het strand zal dit niet mogelijk zijn, met het oog op eb en vloed en de vele badgasten, die het strand bij mooi weer be volken. Daarom moet naar een geschikte landingsplaats in de duinen direct aan zee worden gezocht. Per vlucht zullen er ongeveer een 10-tal passagiers kunnen worden vervoerd. Wij hopen van harte dat de ondernemer(s) a.s. Dinsdagmorgen met deze proef succes zullen hebben en dat Schoorl het a.s. seizoen een unicum zal hebben in ons land: „Een helicoptère- dienst Schoorl—zee". De start zal plaats vinden om elf uur, bij de Jeugdherberg. Voor het maken van de proefvlucht zullen worden uitgenodigd B. en W. van Schoorl, de heren Dorré en Stoelhorst en de voorzitter van de V.V.V. te Schoorl, de heer M. W. v.d. Garde Jr., terwijl de heer Diepen zelf het toestel zal besturen. Het publiek wordt er op ge wezen, dat het gedeelte, het welk met rode vlaggetjes is aangegeven, niet mag worden betreden. „ALGEMEEN WELZIJN" ORGANISEERDE „EMIGRATIE-AVOND" In de laatste vijftig jaren is de bevolking van ons landje toege nomen met 92,2°/0, dus bijna ver dubbeld. Telkenjare groeit het zielental met 150.000, waarvoor in landbouw en industrie geen plaats is. Ter oplossing van de moeilijke vraagstukken, die uit de dichte bevolking voortvloeien, ziet men zich genoodzaakt uit te zien naar levensruimte buiten onze grenzen. Was eens Amerika het land van belofte, het „lan fen dream en winsken, myld taflechtsoard for tüzenen fen minsken", zoals een Friese dichter het uitdrukte, de laatste tijd is veler hoop geves tigd op Australië en Nw. Zeeland. Mr O. A. Gobius uit Den Haag, secretaris van de Hervormde Emigratie Commissie, die als oud bestuursambtenaar van Ned. Oost- Indië en door zijn verblijf in Australië en Nw. Zeeland een veeljarige tropenervaring heeft, sprak voor een talrijk publiek, de zaal van „De Rode Leeuw was tot het laatste plaatsje bezet, over de mogelijkheden, die deze verre streken bieden aan energieke land genoten. Aan de hand van een door de Australische ambassade beschik baar gestelde film, gaf hij zijn hoorders een indruk van dit vijfde werelddeeltengevolge van de droogte voor 3/5 woestijn en step- pengebied met grote schapenfarms en alleen in het Oosten en Zuid- Oosten voldoende regenval voor land-en tuinbouw. De heer Gobius lichtte zijn hoorders in over het Kerkelijke leven, het onderwijs, de lonen, sociale voorzieningen, ontspannings-mogelijkheden, voe ding- en woningprobleem, dat Er is een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij aan alle zelfstandigen kinderbijslag zal worden toegekend. Een zodanige wet was reeds in vooruitzicht gesteld bij de behandeling van de noodregeling voor kleine zelfstandigen, die aan kleine on dernemers een kinderbijslag toekende vanaf het derde kind, wanneer het inkomen een bepaalde minimumgrens had bereikt. Voor deze kinderbijslag behoefde geen premie te worden vol daan. Zij wordt gefinancierd uit de Staatskas. Reeds bij de behandeling van de noodregeling is gebleken, dat aan toekennen van kinderbijslag aan zelfstandigen ernstige bezwaren kunnen kleven. Zijn die bezwaren er nu nog en be staat er werkelijk behoefte aan een regeling, zoals die nu in voorbereiding is? DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. DE (Van een onzer economische medewerkers)

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1