BEVOLKINGSONDERZOEK foede \Ztiydaty BERGEN WACHTER, SCHOORL VRIJDAG 11 APRIL 1952 29e JAARGANG No. 15 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef OOK BERGEN gaf gehoor aan de oproep STEUNT WETTIG GEZAG De plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, ouder ere-voor- zitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens, deed op een bij eenkomst in „Het Wapen van Bergen", een ernstig beroep op de jonge mannen om zich aan te gorden voor de bescherming van eigen haard en smaakte de vol doening, dat een aantal jonge mensen zich bereid toonde de kern te vormen van 'n Nationale Reserve te Bergen. Dr Huygens heette alle aan wezigen hartelijk welkom en wendde zich in het bijzonder tot Majoor Kropf, Kapitein A. P. N. Pielage van de Nationale Reserve en Serg.-majoor Sanstra. Spreker zei het bijzonder op prijs te stellen, dat men ook te Bergen begrip toonde voor de noodzaak van het organiseren van de verdediging van de vrede. Kapitein Pielage zette vervol gens uiteen wat het doel was van de Nationale Reserve. Hij noemde deze reserve een nood zakelijk onderdeel van ons mili taire apparaat. Het Westen spant zich tot het uiterste in om aan de dodelijke bedreiging van het Oosten te ontkomen en getroost zich grote offers om de vrede te bewaren, maar de dreiging is er. Spreker deed een ernstig beroep op de jonge mannen, die niet door dienstplicht getroffen worden, om op andere wijze mede te werken tot bescherming van eigen haard en achtte het een morele plicht dienst te nemen bij organen als nationale reserve, reserve grens bewaking, reserve rijkspolitie, reserve gemeente-politie e.a. Het gaat, aldus Kapitein Pielage, om grote belangen voor heel Neder land en de toekomst van alle jonge mensen is er in hoge mate bij betrokken. Naar aanleiding van vragen, deelde spreker nog mede dat de Nationale Reserve een onderdeel is van de Koninklijke Landmacht en in oorlogstijd een rol zal spe len bij de territoriale verdediging. Mocht ooit de vijand naken en ons leger in groot verband buiten onze grenzen hebben te strijden, dan zal de Nationale Reserve wanorde achter het front moeten voorkomen en zal zij verder bijv. een rol spelen in de eventuële strijd tegen een 5e colone. Zo n plaatselijke groep reservisten zal van grote waarde blijken door grote terreinkennis bijvoorbeeld. Voor de Nationale Reserve tekent men voor twee jaar. De oefentijd is gesteld op 3 uren per week. Als tegemoetkoming in de kosten van vertering wordt f l,~ per avond betaald; aan het einde van de twee jaar volgt een uit kering van f 100, De verzorging is verder geheel als van een normaal soldaat van het leger. Alvorens toegelaten te worden, dient de aanstaande reservist zich te onderwerpen aan een strenge keuring en wordt hij politiek getestalleen volkomen betrouwbare Nederlanders zijn welkom. Burgemeester Dr Huygens en de heren Officieren spraken aan het slot hun voldoening uit over de resultaten van deze avond en zeiden te hopen en te vertrouwen, dat de kleine kring spoedig zou uitgroeien tot een belangrijke groep. POPPENTHEATER GUIDO VAN DETH Wegens verbintenissen buitens lands heeft het poppentheater van Guido van Deth te 's Gravenhage zijn belofte naar Bergen te komen voor het Kunstenaars Centrum nog niet kunnen inlossen. Op Woensdag 23 April a.s. zal het gezelschap echter in „De Rusten de Jager" te Bergen optreden, waarover wij in ons volgend nummer nadere mededelingen zullen doen. Dank zij de uitstekende mede werking van de huisbezoek(st)ers, is het aantal aanmeldingen voor het bevolkingsonderzoek verras send groot en is het totaalbedrag der financiële bijdragen zeer be vredigend. Als het onderzoek is afgelopen, zullen de cijfers worden gepubliceerd. Maandag j.l. is het onderzoek begonnen. Ondanks zo goed mo gelijke voorbereiding, doen zich nog vele moeilijkheden voor in verband met de grote verschei denheid in voorkeur wat betreft de dag en 't uur van oproeping. Het zal helaas niet mogelijk zijn op alle avonden voor het onder zoek te verschijnen en op Zater dag de hele dag en Maandag morgen kan er beslist niet worden doorgelicht, daar 't doorlichtings team aan een totaal aantal ar beidsuren is gebonden. Zij, die zich voor de Zaterdag of de Maandagmorgen hebben opge geven, zijn op een andere tijd opgeroepen. In totaal zal op drie avonden worden doorgelicht. De eerste avond is reeds gepasseerd. De volgendeavonddoorlichtingen vin den plaats op Dinsdag, 15 April en op Maandag, 21 April, van 7'9 uur. Op deze avonden zullen allen worden opgeroepen, die overdag niet kunnen komen of voorkeur hadden voor een be paalde avond. Wie op de avond van oproe ping beslist niet kan komen, doch wel op één van beide avonden, gelieve zich in verbinding te stel len met de gemeentesecretarie, na ontvangst van de oproepingskaart. De schoolkinderen worden door gelicht in klasseverband. De jonge, niet schoolgaande kinderen kunnen met moeder of vader meekomen. Het aantal weigeraars is ge lukkig gering. Hieruit is gebleken, dat nagenoeg de gehele Bergense bevolking het grote belang inziet van de strijd tegen de mensen en huiselijk geluk vernietigende tuberculose. De werkcommissie zal zich beraden, hoe de weigeraars kunnen worden bewogen, zich alsnog voor het onderzoek op te geven. Juist omdat vrijwel iedereen heeft blijk gegeven, zijn plicht in deze tegenover zijn medeburgers te verstaan, doet de werkcom missie nogmaals een dringend beroep op de weigeraars, zich alsnog te beraden. In het bijzonder wordt hierbij een beroep gedaan op de oudere mensen. Velen van hen denken; „Voor ons heeft het geen zin meer", of „ik heb nooit iets ge mankeerd". Zij denken echter verkeerd, want desondanks kun nen zij een gevaar zijn voor hun omgeving, vooral voor kinderen. Alleen afwijzend advies van de huisdokter of absolute onmogelijk heid kan als aanvaardbaar excuus gelden. Aan het (gelukkig zeer geringe) aantal weigerachtige ouders om zichzelf en/of hun kinderen te laten doorlichten, zou de werk commissie gaarne de vraag willen stellen, hoe zij het zouden vinden, als door onverschilligheid van anderen hun kinderen door speel makkertjes of op school zouden worden besmet. Dan zijn er helaas ook nog enkele weigerachtigen in delevens- middelenbranche, het winkelbe drijf en in het hotel- en pension- bedrijf. Het is onbegrijpelijk, dat zij tegenover hun klanten en gas ten de verantwoordelijkheid dur ven dragen, voor het geval hun afwijzende houding noodlottige gevolgen mocht hebben. Vele malen hoort men opmer ken: „Jammer, dat de doorlichting niet verplicht kan worden' De werkcommissie zou niemand wil len verplichten, tegen zijn wil aan het onderzoek deel te nemen, maar acht het wel ieders plicht, zijn medemens te behoeden tegen besmetting met een der verrader- lijkste en zeer veel leed veroor zakende ziekten, en vertrouwt er daarom op, dat alle weigeraars zich alsnog willen bedenken. Aanmeldingen kunnen tot en met 24 April geschieden ter Gemeente secretarie. Wat betreft de kosten van het onderzoek, heeft vrijwel iedereen naar vermogen bijgedragen. Velen hebben zelfs meer betaald, dan de kostprijs, sommigen zelfs be langrijk meer. De werkcommissie is hiervoor zeer erkentelijk, daar 'n eventuele herhaling te zijner tijd in belang rijke mate afhankelijk is van de grootte der bijdragen van de bevolking. Slechts zeer weinigen hebben met niet-steekhoudende argumenten gemeend te moeten parasiteren op hun medeburgers. De doorlichting van invaliden enz. zal geschieden op Dinsdag, 24 April a.s. De werkcommissie doet hiervoor een beroep op de medewerking van hen, die be schikken over 'n particuliere auto, om hiermede een of meerdere ritten op genoemde datum te maken. Zo nodig kan een ver goeding van 20 ct per km worden gegeven. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht ter Gemeente secretarie. Tenslotte verzoekt de werk commissie aan hen, die zich voor het onderzoek hebben opgegeven, doch eventueel vóór 20 April a.s. nog geen oproeping hebben ont vangen, dit ter gemeentesecretarie te melden. Tot deze datum kun nen zich voor deelneming aan het onderzoek ook opgeven zij, die de huisbezoek(st)ers na herhaalde pogingen niet thuis konden treffen. „BRAMISOPPEN" til Bergen Maandagavond had het brand weercorps met als genodigden het hoofd van de brandweer, Burge meester Dr W. Huygens en de oud-Bergenaar adjudant Chr. Mol van de brandweerinspectie te Haarlem, zich bij de kazerne ver zameld voor een oefening, die n unicum in de brandweerwereld genoemd mag worden. Na enige reeds gemaakte oefen ritjes zou deze avond een, op routebeschrijving gebaseerde brandkranen-mistblus-open wa ter -rit gehouden worden, die de rijders langs een zeer groot aantal brandkranen en brandblus- objecten zou voeren. De lengte van het traject be droeg i 50 km en moest met auto's in 2'/2 uur afgelegd worden. Bij de start kreeg de naast de bestuurder gezeten kaartlezer de knap in elkaar gezette routebe schrijving in handen, alsmede een contrölekaart, die bij 12 route- en 3 tijdcontróles afgestempeld moest worden, zodat bij de finish het woord BRANDMEESTER op de kaart te lezen zou zijn. Direct na de start moesten de meeste deelnemers ervaren dat het lezen van een opdracht en het uitvoeren er van volkomen met elkaar moeten overeenstem men. Slechts enkelen bleken hier toe in staat en passeerden reeds na een paar minuten de eerste route-contróle. De overige deel nemers echter zwierven op de meest wonderlijke wijze door de bossen en het door de maan helder verlichte duinlandschap. Een équipe geraakte dusdanig in het duin vast, dat deze door de deelnemende brandweerjeep uit 't isolement verlost moest worden. Een sportief gebaar van deze deelnemers, die hierdoor echter zoveel tijd verloren dat zij de route nog slechts gedeeltelijk konden uitrijden. De deelnemer-chauffeur van de brandweerauto presteerde het bij de opdracht „Afleggen voor eerste aanval" hiertoe in werke lijkheid over te gaan door met zijn inzittende de huisbrandblus installatie van het Bio-Vacantie- oord te gebruiken en een water ballet te veroorzaken. Anderen hebben, al of niet in gezelschap, rond Bio gezworven om de juiste weg naar de juiste brandkraan te vinden. Waar het Enkepad ligt, waar brandschoppen hangen, brandkra nen liggen en hoe men achter het Pensionaat moet komen is na deze rit velen, helaas niet allen, duidelijk geworden. Het is in de eerste plaats aan de volhardende deelnemers en aan 't geduld van de controleurs te danken dat deze rit een succes werd. Na afloop werd, bij eenv ge animeerde stemming, de voor lopige uitslag bekend gemaakt en werden de prijzen uitgereikt. Hierbij werden controleurs, politie en andere instanties be dankt voor hun medewerking en in het bijzonder tandarts B. Dijk stra voor de buitengewoon pret tige wijze waarop hij zich beschik baar slelde de route in zijn geheel over te rijden en op juistheid te controleren. Tot slot sprak de commandant van het corps nog 'n woord van dank tot de heren Smit, Mulder, en Ivangh voor het vele werk dat zij voor deze BRAMISOP- rit verrichtten. De officiële uitslag was als volgt 1. P. Smit C. Houtenbos (Austin) 224 strafpnt. 2. Chr. Mol Chr. Mryer— J. Meyer (Vauxhall) 330 strafpunt. 3. J. Kroon—H. Homma (Volkswagen) 332 strafpnt. 4. C. KosterP. v. Exter (Citroën) 420 strafpnt. 5. DrW.Huygens-J. Wittebrood C. v. Eyck (Morris) 540 strafpnt. 6. T. v. Meyden—J. v. Zoonen (Renault) 650 strafpnt. 7. N. Volkers—J. Vasbinder (D.K.W.) 726 strafpnt. 8. E. v. RoekeiW. Schotten (Willys Jeep) 780 strafpnt. OUDERAVOND OPENB. LAGERE SCHOOL De door de Openbare Lagere School belegde Ouderavond was als gewoonlijk weer druk bezocht. Vooraf was er voor de Ouders gelegenheid om in de verschillende lokalen met de leerkrachten te spreken en het tentoongestelde kinderwerk te bezichtigen. Vooral op het gebied van handenarbeid en handwerken waren er fraaie resultaten te zien, maar ook het andere werk mocht er wezen. Uit alles bleek wel, dat er door onderwijzers en kinderen serieus en hard gewerkt wordt. Nadat voorzitter Sijpheer de aanwezigen welkom had geheten en enige zaken van huishoudelijke aard waren afgewikkeld, deed 't Hoofd der School verschillende mededelingen. Dank zij de activi teit van de Burgemeester kon de negende leerkracht worden behouden. De Oudercommissie stelde de school o.a. in staat een radio aan te schaffen. Er zal dit jaar worden uit gewisseld met Leeuwarden en Amsterdam. De school sluit zich aan bij de richtlijnen voor de Vacantiespreiding, waartegen bij Ouders geen bezwaar bleek te bestaan. Vervolgens kwam het voor naamste punt aan de orde, een causerie van de hr Schekkerman over: „Wat gebeurt er in de Ameri kaanse school Het is aldus spreker eigenlijk niet mogelijk om over de Ameri kaanse school te spreken, want iedere Staat richt het onderwijs op zijn eigen manier in en daar door zien we enorme verschillen wat de materiële verzorging, de bevoegdheid en opleiding der leerkrachten betreft e.d. Maar toch zijn er wel enkele zaken, welke alle scholen gemeen hebben. Daar is allereerst de op voeding tot Staatsburger, waar aan zeer grote aandacht wordt besteed. Verder valt het op, dat het onderwijs er meer efficiënt is, men trekt meer profijt van de mogelijkheden var. de moderne tijd. De goede ideeën, die voor het grootste deel uit de Oude Wereld komen worden in Amerika gemakkelijker in toepassing ge bracht. Een voordeel is, dat de school er minder gebukt gaat onder 'n teveel aan parate kennis en een te grote druk van het er op volgende onderwijs. Aan de aesthetische vorming wordt grote waarde gehecht. Door een doel matige voorlichting is de mede werking van de ouders groot. De hr Schekkerman illustreerde zijn pakkend en met de nodige humor gekruid betoog met de vertoning van een tweetal films, die op zeer duidelijke wijze een beeld gaven van het leven en werken in 'n Amerikaanse school. Het was 'n zeer geslaagde avond. GEMENGD KOOR „NIEUW LEVEN" Op 4 Februari 1.1. werd opge richt een gemengd koor met als voorlopige naam Nieuw Gemengd Koor „Bergen" onder leiding van Jac. Kort. Tijdens de ledenvergadering gehouden Maandag 24 Maart 1.1. werd op voorstel van enkele leden en de dirigent besloten, dat het koor genoemd zal worden Gemengd Koor „Nieuw Leven" Tot voorzitter werd benoemd de heer G. de Groot. Het bestuur is verder samengesteld uit de dames Olifiers (penn.) en Jakma (bibl.) en de heren Philippo (secr.) en Blaauw (algem. best. lid). Onder de vakkuidige leiding van de heer Kort is er de eerste weken met zeer veel animo ge repeteerd. Het ensemble is goed, al kan de baspartij enige verster king hebben. Zij die met ernst en toch op aangename wijze de zangkunst willen beoefenen, raden wij aan eens kennis te gaan maken met deze zanggroep. Repetitie iedere Maandag van 8-10 n.m. in „Het Wapen van Bergen", Breelaan. Uitwisselings-tentoonstelling MENTON-BERGEN Dank zij het initiatief van de Bergense kunstschilder Matthieu Wiegman en in overleg met de Burgemeesters van Menton en Bergen en het Departement van O.K.enW. kwam deze tentoon stelling tot stand. De Franse collectie hangt in „De Rustende Jager". Deze tentoonstelling wordt Zaterdag a.s. 's namiddags 3 uur geopend door Burgemeer DrW. Huygens waarbij naar wordt verwacht ook de Franse Gezant Z. Exc. Garnier aanwezig zal zijn. De Hollandse tentoonstelling werd Dinsdag in de Kurzaal van Menton geopend door de Burgemeester. Het werkcomité bestaat uit de heren A. Bos Eyssen, voorzitter, Dirk Hubers, secr., Dirk Trap, penn., David Kouwenaar en Henk v.d. Idvert. De Franse collectie telt 74 wer ken (impressionisten, figuratieven en non-figuratieven) en staat op een artistiek zeer hoog peil. TENNIS - DEMONSTRATIE OP „DE MOLENKROCHT" Zondag 13 April a.s zal op het tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruisweg te Bergen een tennis- demonstratie plaats vinden, welke demonstratie wordt gehouden op initiatief van de heer M. J. van Schie, de huidige exploitant van genoemd tennispark. De heer van Schie en zijn assistent, de heer L. Bunt, hebben het programma als volgt samengesteld Heren-enkelspel: Nolten-Volk- maars, (beiden hoofdklasse A.), van Schie-Volkmaars. Dames-enkelspel: Mevr. Her- reilers-Mej. Kruisinga, (beiden hoofdklasse A). Heren-dubbelspelvan Schie- Nolten, Bunt-Volkmaars. Gemengd-dubbelspel: Mevr. Herreilers-van Schie, Mej. Krui- singa-Bunt. Aangezien zich hier voor de tennis-liefhebbers in Bergen en omgeving een unieke gelegenheid voordoet om met hoofd-klasse spel kennis te maken, raden wij een ieder aan deze wedstrijd bij te wonen. De aanvang is gesteld op 11.30 uur. wat is tt van de nacht CHR. GEMENGD KOOR „BERGEN" Donderdag 17 April te 6,15 uur n.m. zal het Christelijk Ge mengd Koor „Bergen" onder lei ding van de heer Paul Kok, con certeren voor de N. C. R. V. Microfoon, Hilversum I - Golf lengte 402 m. In genoemde radio-uitzending zullen mooie werken ten gehore worden gebracht, waarbij wij zangminnend Bergen en omgeving aanbevelen vooral niet te ver zuimen hiernaar te luisteren. TWAALF MILLIOEN VLUCHTELINGEN IN DUITSLAND In het Hervormd Vormings centrum „De Haaf" te Bergen (Natteweg 9) zal op Vrijdag avond 18 April a.s. des avonds om half acht Ds. H. B. Meyboom van Obdam een lezing houden over het werk, dat in Duitsland voor de vluchtelingen wordt gedaan, terwijl er lichtbeelden vertoond zullen worden. Voor een aantal belangstellenden is er mogelijkheid deze lezing bij te wonen. Introducties aan te vragen (bij voorkeur telefonisch) aan „De Haaf", tel. 02208-2006. RAADSVERGADERING De Schoorlse Raad kwam Maan dagavond voor enkele ogenblikken in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Wethouder C. Kaandorp. Burgemeester Mr C. A. J. Jochems was nog wegens ziekte afwezig. Er diende op korte termijn be slist te worden betreffende een door de Bank voor Ned. Ge meenten aangebod n geldlening. B. en W. deden het voorstel tot het aangaan van een 25-jarige annuïteitslening ad. f 12000 a 4°/0 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. De gelden waren bestemd voor consolidatie van de voor de stichting van de dienst woning van de gemeenteopzichter gebruikte kasgelden. De Raad ging accoord met het voorstel. Hierna volgde nog een tweede voorstel van B. en W., n.l. om te besluiten met de Bank een overeenkomst van geldlening aan te gaan tot het bedrag, waar over door houders van rente- spaarbrieven en obligatiën der IVeekUoi „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35. Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 110 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. „Doet dit tot Mijn gedachtenis." Het breken van het brood, Het schenken van de wijn. Voorzegde Jezus' lijdensweg, De gang in nood en pijn, Aan 't kruishout is het diepste woord Van 't Godsgeheim gesproken, Genade, Liefde, onze schuld Is daar geboet, gewroken. „Dit is mijn lichaam, neemt en eet, ,,'t Is een rantsoen voor allen, „Dit is mijn bloed, vergoten wordt 't, „Voor vele duizendtallen.' Dit is het uur der donkere macht. Dit is het uur der zonde-nacht. MAARTJE N. ZWAAN BERGEN 15 April: Berger Kunstkring. Ned. Come- die met „De Cocktailpartij 17 April: Tuin- en Oostdorp. 24 April „Maskerspelers". 30 April: „Sint jan" met „De man in de rolstoel". SCHOORL 14 April: „Ons Genoegen" met „Mijn vrouw verlangt salaris 17 April: Plattelandsvrouwen, „Per Gynt" van H. Ibsen. 19 April; Schoorl's Gemengd Koor „Die Schöpfung" van Haydn.

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1