„DE DUINSTREEK' Hei tyefaaketi ei vaat fia&CH 'Itnn TIPS WEK DE GAL IN UW LEVER OP Hoe ziet de Amerikaanse toerist Europa? Vrijdag 11 April 1952 Tweede blad Aan hygiëne nog veel gebrek. ftlaac hzdedandzcs MA&t o-o-U tciüeU De Amerikaan heeft de reputatie een grote materialist te zijn en zijn comfort vóór alles te stellen. Dit is inderdaad waar, maar ieder een, die enige tijd in de V.S. heeft vertoefd zal moeten toe geven, dat men zich nergens zo snel aan went als aan de kleine dingen die het leven veraange namen. Altijd warm en koud water in elke kraan, de mogelijk heid om dagelijks een bad te nemen, telefoon in bijna ieder huis en andere gemakken. Deze dingen zijn essentieel voor de Amerikaan, die er altijd netjes uit wil zien en die gewend is in een snel tempo te werken. Hij verwacht deze dingen dan ook als vanzelf sprekend in de hotels, waar hij zijn vacantie doorbrengt. Zon der in de overdreven schoon maakwoede der Hollandse huis vrouw te vervallen houdt de Amerikaanse vrouw haar huis netjes, doch maakt zich nooit de slavin van haar werk. Amerikanen hebben een bijna belachelijke vrees voor bacteriën en het is dan ook de schrik van hun leven te zien hoe weinig voor zorgsmaatregelen dienaangaande in Europa genomen worden. Zelfs in Nederland, dat zich koestert in de reputatie een der properste landen van Europa te zijn, laat dit nog wel te wensen over. Alle eetwaren moeten in Ame rika verpakt verkocht worden en wat niet verpakt is mag slechts uitgestald worden achter glas of volledig bedekt door mica. Hoe vaak ziet men in Nederland chocolaatjes op de toonbank uit gestald staan zonder enige of met nauwelijks voldoende bedekking. Om een ander voorbeeld te geven, melk wordt nooit los verkocht in de V.S. en de manier waarop in Holland melk afgeleverd wordt druist tegen elke regel van Ame rikaanse hygiëne in. De Amerikaan apprecieert onze keurige huizen, drijft goedmoedig de spot met ons geschrob, dat zich uitstrekt tot de gevels en trottoirs; ze hebben echter geen erbarmen voor de schandelijke verwaarlozing van ons lichaam en uiterlijk. Zelfs het feit, dat er in Nederland niet een badkamer is in elk huis behoeft geen reden te zijn voor vervuiling en een slordige verschijning. Ik ben er van overtuigd dat menig Amerikaan er voor terug schrikt Frankrijk te bezoeken omdat alles er zo vuil en slecht georganiseerd is. Bovendien heeft de Amerikaan ten sterkste het gevoel uitgebuit te worden in Europa en denkt hij dat hem dubbele prijzen berekend worden omdat hij nu eenmaal overal als een soort millionnair beschouwd wordt. Bedenkt u echter wel dat heel veel van deze touristen jarenlang sparen en werken zonder vacantie te nemen om hun zuur bijeengespaarde duitjes aan een Europese reis te spenderen. In Amerika zijn bovendien veel dingen kosteloos waarvoor men in Europa moet betalen en juist de kleine fooitjes hier en daar lopen op tot een groot bedrag. Amerika kent geen toegangsprijs voor openbare musea of tentoon stellingen, men behoeft niets te betalen voor het gebruik van toiletten en de bus-chauffeur of tramconducteur mag geen fooitjes aannemen. Als men in Holland een paar centen te veel betaalt beschouwt de conducteur dit als een fooi en doet hij vaak geen poging het geld terug te geven. Deze dingen moeten wel 'n heel slechte indruk maken op buiten landers en bovenal op Amerikanen die ons land bezoeken. Als wij tot ons land Ameri kaanse toeristen willen trekken moeten we in de eerste plaats ervoor zorgen dat zij overal door veel comfort omringd zijn en we moeten meer mogelijkheden schep pen om hen te amuseren opdat zij hun verblijf in ons land zo lang mogelijk rekken. Uitwisseling van studenten Amerikaanse studenten (en het woord student omvat hier iedereen die studeert, van pro fessor tot de student met min stens een candidaatsexamen), worden uitgezonden naar Euro pa en elders onder het z.g. Fulbrigt-plan. Gedurende de oorlog hebben vele landen goe deren en oorlogsmateriaal ont vangen van de V.S. zonder ooit in staat te zijn geweest deze te vergoeden. Inplaats van de verschuldigde dollars is nu een bedrag beschikbaar gesteld in guldens aan Amerikaanse studenten voor studie in Ne derland, Frankrijk en andere landen. De heen- en terugreis wordt vergoed en in Nederland ontvangt de student f 3000, voor het jaar, ruimschoots vol doende om van rond te komen. De studie in Nederland levert het nadeel op dat vrijwel geen enkele Amerikaan de taal be heerst. De belangrijke colleges zullen echter in het Engels worden gegeven. Bovendien is er 'n 6 weken lange oriëntatie cursus waarin men hoopt de studenten enigszins een indruk van het land te geven en de grondslagen van de taal. Een ander probleem is dat veel Amerikanen alleen het Engels beheersen, aangezien het mid delbaar onderwijs geen andere talen verplicht stelt. In de V.S. zijn zes weken ge leden honderden jongelui gearri veerd van alle delen der wereld onder het Smithmund-fund-plan. Ik had het genoegen een groep van 45 studenten wat nader gade te slaan. In deze groep waren 29 Japanners, die hier komen studeren onder de nieuwe rege lingen voor opvoeding en onder wijs van Japan. Er zijn Fransen, een Hollander, een Duitser, een Italiaan, studenten van India, enz. Ook hier is een 6 weken oriën tatie-cursus ingesteld. Er worden lezingen gehouden over typische Amerikaanse onderwerpen, en af en toe maken ze excursies naar fa brieken of andere punten van belang en interesse. De algemene klacht was echter, dat er niet genoeg vrije tijd was, tijd, die had kunnen worden doorgebracht met Amerikaanse vrienden. Iedere student ontvangt 150 per maand, een bedrag, voldoende voor een student die goedkoop in de speciale universiteits-cafeta- rias kan eten. Alle reiskosten worden vergoed. Critiek Het is vanzelfsprekend dat de nieuwe indrukken niet alleen bewondering opwekken, maar ook critiek. Het maakt echter geen goede indruk te veel cri tiek uit te oefenen, en de enige Hollander in de groep maakte zich daar aan schuldig. De indrukken weergegeven door de diverse studenten werden gedeeltelijk in de krant gepu bliceerd en hij maakte zich door dit smakeloos commentaar geen goede vrienden. Deze jongelui zijn uitgenodigd om hier zonder enige kosten van hun kant een jaar te komen stu deren, om op te steken wat hun interesseert en het Amerikaanse leven te leren kennen en waar deren, al is 't misschien in strijd met hun opvattingen. Het getuigt wel van grote ondankbaarheid en tactloosheid om slechts critiek uit te oefenen en dat nog wel na een verblijf van enkele weken. De verstandhouding tussen Ame rikanen en Europa laat toch al te wensen over (Amerikanen vragen zich dagelijks af waarom millioenen dollars per jaar worden besteed voor hulp aan andere landen zonder dat Europa het schijnt te appreciëren): het is waarempel niet nodig deze verhouding te verscherpen door tactloosheid. Mr E. TH. VERBOOM ZONDAGSDIENST ARTSEN MODERN VERKEER Ik wou mijn leven gaan verzek'ren Bij een solide maatschappij. Dus trad ik het kantoor eens binnen, Maakte mij bekend en zei: Mijnheer, ik wil me hier verzek'ren Ik dacht voor twaalfduizend pop, Hoe knap ik op de vlugste wijze, Met U zo n overeenkomst op? Dat's vlug gedaan sprak de [beambte Meteen nam hij een formulier En zei: als U dit ingevuld hebt Stuurt U dat weer spoedig hier. Vervolgens komt U voor de dokter En heeft die U goedgekeurd. Dan is hetgeen er dan' nog volgt, Zo in een ogenblik gebeurd. Prachtigspijkers slaan met [koppen, Dat was juist iets naar mijn zin, Dies vulde ik dat formuliertje, Staande voor de balie in. Beambte keek mij aan en lachte, Zei: accoord, maar sta mij toe, Dat ik, vóór wij verder hand'len U eerst nog een paar vragen doe. Rijdt U bromfiets, rijdt U auto, Chauffeurt U zelf in dat geval? Doet U aan worstelen of boksen, Aan rugby, voet- of korfbal? Maakt U gebruik van autobussen? Gaat U nu en dan op reis? Met de K.L.M. naar Londen, Of via Brussel naar Parijs? Is het wel eens voorgekomen Dat U een retourtje nam Om een beetje rond te wand'len In Den Haag of Amsterdam? Hebt U (wat wel voor kan komen) 'n Enkel keertje motorpech? Passeert U wel eens in gedachten Een onbewaakte overweg? Hier sneed ik af die stroom van [vragen Ik zei: neen, niets van dat al. Ruim dertig jaar heb ik gevaren, Zonder één enkel ongeval. Nu leid ik slechts een rustig leven En sinds ik 't varen er aan gaf, Doe 'kalles zo voorzichtig mog'lijk. Op mijn benenwagen af. Toen zei de man: mijnheer, dat [spijt me Nu kan de zaak niet doorgaan, [want Een voetganger in deze tijden, Die is voor ons veel te riskant. D. v. NOORT Een Paasverhaal voor de Jeugd In bed lag Freddie nog na te snikken van verdriet. Op de be waarschool hadden de laatste dag voor de Paasvacantie een paar kinderen verteld, dat ze thuis eieren mochten kleuren, verven, voor de Paasdagen. En Freddie had met open mond geluisterd. De juf had verteld, dat je allerlei leuke figuren en tekeningen op eieren kon verven en thuisgekomen had Freddie gevra'agd, of ze ook eieren mocht kleuren. „Eieren kleuren?'' Moeder had verbaasd gekeken. „Hoe kom je daarbij?'' „Nou, Liesje en Ko van de melkboer mogen het ook en ze hebben het op school verteld enne. mag ik het ook doen? Vanmiddag? „Maar kind, dat kan niet, want we hebben geen eierenverf en de eieren komen vanavond pas, als vader thuiskomt. En dan lig jij al lang in bed." „U kunt toch verf kopen? In de winkel hebben ze het. En mag ik dan vanavond niet wat langer opblijven?" „Welnee kind, zet dat maar uit je hoofd, hoor. Het kan wel erg laat worden, voor vader thuiskomt en dan die verf. dat is toch zonde van 't geld..." En of Freddie nu smeekte of kwaad met haar voetjes op de grond stampte, ze kreeg geen eierverf en er werden geen eieren gekleurd, omdat ze er nog niet waren. De hele middag was bedorven en Freddie deed niets anders dan dreinen, tot moeders geduld uit geput raakte, Freddie kort en bondig uitkleedde en naar bed bracht. „Ziezo", zei moeder, die nog veel te doen had voor de feestdagen, „hier kun je zeuren en dwingen, hoor? Zo doen we met kleine meisjes, die ondeugend zijn." En moeder was weggegaan, de deur achter zich toesluitend. Daar lag Freddie nu in haar bedje. En het was nog niet eens zeven uur. Nog lang niet, want buiten scheen de zon nog en ze hoorde in de bomen voor het huis de vogels fluiten en nu lag ze al in bed. Omdat ze stout was geweest. Toen huilde ze zich in slaap. Toen ze daarna haar ogen weer opende, was het al bijna donker. Verbaasd keek ze in het rond. Lag ze nu al in bed? Hoe kwam dat ook weer? Ze keek nog verbaasder toen ze in haar kamertje een klein mannetje met een heel lange baard zag staan. Freddie kwam overeind en keek naar het kleine mannetje. „Wie ben je?" vroeg ze. „En wat doe je in mijn kamertje?" „Ik ben de kabouterkoning en ik kom je halen. Ga maar met mij mee, dan mag je in het bos met de andere kabouters eieren kleuren." „Heus? Mag ik met jou mee? Om eieren te kleuren?" Het mannetje knikte zo heftig, dat z'n baard haast de grond raakte. „Kom dan zal ik je de weg wijzen in het bos." „Ja, maar hoe kom ik beneden? Moeder heeft de deur op slot gedaan." „Dat hindert niet, dan gaan we door het raam.' „Val ik dan niet?" vroeg het meisje angstig. „Nee, want ik zal je net zo klein maken, als ik ben. Stap dus vlug uit je bed." Freddie deed het en de kabou terkoning raakte haar aan met zijn toverstokje enineens werd ze kleiner, zo klein als de kabouter. „Zo," zei hij lachend, „geef me nu een hand, dan gaan we naar beneden." Freddie klom met de kabouter koning over de raampost en liet zich, evenals het mannetje langs de klimop naar beneden zakken. Toen ze op de grond waren, renden ze hard weg, in de rich ting van het bos. „We zijn al begonnen," legde de kabouterkoning uit, „maar een der kabouters heeft gehoord, dat jij ook zo graag eieren wilt kleu ren en daarom [dacht ik: ik zal dat kleine meisje even halen, dan mag ze meehelpen." „Dat vindt ik erg aardig," zei Freddie, die de kabouter haast niet bij kon houden. Na een hele lange tijd lopen, kwamen ze bij een grote open plek in 't bos en daar zag Freddie een heleboel kabouters, die zin gende en dansende bezig waren om eieren te verven. Ze hadden allemaal grote potten verf bij zich staan met verschillende kleu ren: rood, groen, geel, blauw, oranje, paars en nog veel meer kleuren, die Freddie niet kende. Ze keek verbaasd naar al die kleine, wriemelende en springende mannetjes, tot de koning zei: „Hier is nog een plaatsje voor je open. En daar staat nog een pot met verf. Zo, nu mag je ze net zo mooi kleuren als de kabouters". Freddie ging op een paddestoel zitten, die de koning aangewezen had, en nam de verfkwast in haar hand. Maar er waren geen eieren. Dat zagen de andere kabouters ook. „De eieren zijn op" zeiden ze. Toen klapte de koning in zijn handen en zieplotseling kwamen er uit het bos allemaal Paashazen aanlopen, die droegen grote manden, waarin allemaal witte eieren lagen. Die eieren legden ze bij de kabouters neer en gekleurde eieren deden ze weer in de mand, waarmee ze weer even snel verdwenen. Fred die keek hen verbaasd na. „De gekleurde eieren zijn voor de elvenkoningin," legde de koning uit. „Dat doen we ieder jaar. Zo, ga nu maar verven en doe je best want als ze niet mooi ge kleurd zijn, wordt de elven- koningin boos." Freddie doopte de kwast in de pot en begon ook te schilderen. Dat vond ze heel prettig. En als ze een ei klaar had, legde ze die op de nieuwe, steeds groter wor dende stapel en begon ze weer aan een ander. Het was een prachtig gezicht, al die eieren met verschillende kleuren. Op een gegeven ogenblik werd de stapel zo hoog, dat Freddie haar ei er niet meer bij kon leggen. Toch probeerde ze het, met het gevolg, dat het ei, dat ze zo juist gekleurd had, naar beneden rolde en brak. Dat gaf een ver schrikkelijk groot lawaai, zodat alle kabouters schrokken en in eens werd het doodstil. Toen stak opeens de wind op en de kabouters krompen in elkaar. „Dat is de elvenkoningin," zeiden ze; „die heeft gehoord, dat er een ei gebroken is." „Is dat dan zo erg?" vroeg Freddie, „er zijn er toch nog genoeg?" „Er mag geen enkel ei breken," zeiden ze. „Ssst. daar is de koningin al. Freddie keek op en zag een fel licht in het bos. En toen zag ze ook de elvenkoningin, een grote, mooie dame, die een heel lang kleed droeg en dat kleed werd verlicht door heel veel lichtkever- tjes, die er aan kleefden. Maar de koningin keek heel boos en vroeg: „Wie is er zo dom ge weest om een ei te breken Niemand antwoordde en Fred die, die het gedaan had, begon nu ook 'n beetje bang te worden. Toen ontdekte de koningin het kleine meisje tussen al die kabouters. „Wat zie ik daar?" vroeg ze, terwijl ze nog bozer keek„een klein meisje? Wat doet zij hier op het eierenfeest?" „Dit meisje wilde meehelpen eieren kleuren, koningin, zei de kabouterkoning," en toen heb ik haar gehaald." „En zij heeft natuurlijk een ei gebroken, zei de koningin, ter wijl ze naar de arme Freddie keek. „Ja, maar zij kon het niet hel pen, de stapel werd te hoog." „Dan moet ze voor straf van haar paddestoel springen," besloot de koningin. Nou, dat valt nogal mee, dacht Freddie, want die paddestoel was niet hoger dan 'n stoel thuis. Maar opeens begon die paddestoel te groeien, te groeien en binnen enkele ogenblikken stak ze meters hoog boven de andere kabouters uit en nog steeds groeide die nare paddestoel. De kabouters beneden haar werden steeds klei- ner en de koningin ook en op het laatst zag ze niets meer dan die verschrikkelijke diepte beneden zich. Ze gilde het uit van angst, en toen. „Wordt toch eens wakker, Freddie," klonk een stem, terwijl ze voelde, dat ze door elkaar geschud werd. Ze sloeg haar ogen op en keek in het lachende ge zicht van moeder. „Wat is er?" vroeg ze. „Droomde je?" „Ik ik moest van de pad destoel springen, bij de kabouters en de elvenkoningin was zo boos, omdat ik een ei gebroken had en ik kon er toch niets aan doen..." Verbaasd keek Freddie in het rond. Hé, wat gek, de paddestoel was weg en de kabouters ook en de elvenkoningin en nu lag ze opeens weer in bed en was ze net zo groot als eerst. „Malle meid, lachte moeder, „dat heb je natuurlijk allemaal gedroomd. Nu, kom maar gauw uit je bedje. Eigenlijk moest ik erg boos op je zijn, omdat je vanmiddag zo stout bent geweest, maar omdat je lief bent gaan slapen, mag je nog even beneden komen. Vader is thuis gekomen en heeft paaseieren meegebracht. En ook verf om te kleuren. Kom er maar gauw uit, dan mag je nog een half uurtje naar beneden om eieren te verven." Een poosje later zat het kleine meisje in de keuken aan tafel en keek heel ernstig naar het ei, dat ze nu heel mooi rood kleurde. En toen ze klaar was zei vader: „Dat heb je keurig gedaan, hoor. Heel keurig. Ik zou het zo mooi niet kunnen. Nu zal moeder ze netjes wegleggen en dan gaan we ze morgen opeten." En toen Freddie die avond weer in bed lag, keek ze nog lange tijd naar het raam, in de hoop, dat die aardige kabouter koning weer terug zou komen, maar alles bleef stil en er kwam niemand. Met een zucht draaide Freddie zich om en dacht, even voor ze ging slapen: „Misschien komt de kabouterkoning volgend jaar weer. Hard gekookte eieren - kan men kleuren met waterverf. Handige huismoeders (vaders) schilderen er een gezicht op, compleet met hoedje met veren. Haar vlechten (van papier) kan men er op vastplakken. Een gekleurd rokje ook van papier laat zich prettig, geplooid, vastplakken. Speciale eierverf - is bij de meeste drogisten wel verkrijg baar. De gebruiksaanwijzing ontvangt U er bij. Ook een heel aardig effect - verkrijgt men als men de eieren (ongekookt) met wat oude lapjes en bloemblaadjes (mogen wel van uitgebloeide bloemen zijn) omwikkeld. Spinazieblaadjes kan men er ook voor gebruiken. De bladeren om de eieren leg gen en deze met een draad vastbinden. Hoe meer gekleurde lapjes hoe aardiger. Als dit alles er goed vast om heen zit, kookt men de eieren gedurende 10 minuten. De eieren komen dan te voorschijn met een menigte gekleurde plekken. Vanzelf sprekend zijn niet-kleurechte lapjes het beste voor dit doel geschikt. Beschilderde en gekleurde eie ren - kan men glanzend maken door ze te wrijven met een stukje zwoerd of een lapje met met slaolie. In spinaziewater, - water met koffie en uienschillen kan men ook prachtig gekleurde eieren krijgen. Indien kinderen - wedstrijden willen houden met eieren, is het nodig, dat ieder kind een eigen kleur heeft, om verwar ring te voorkomen. Van een uitgeholde kalebas - kan men een aardig vaasje maken, deze moet dan uitgehold worden en daarna kan men haar vullen met enige takjes van een klimopplantje, een paar kleine bloemetjes, een paar wilgen takjes enz. Hebben de kinderen met eigeel gemorst - dan wordt de vlek met glycerine ingesmeerd en met zeepspiritus uitgewassen. Door daarna de vlek met voch tig zout na te wrijven, verdwij nen ook de laatste sporen. Burgerlijke Sland BERGEN EGMOND AAN ZEE Beide Paasdagen Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 door MAARTjE ZELDENRIJK Ingezonden Mededeling U zult 's morgens „kiplekker" uit beil springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. i JLP. JSLw, Ingezonden Mededeling m -m Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D dringt diep UllSiaQ ln de poriën door, zuivert, ont- smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN van 23 Maart tot 6 April 1952 GEBORENPaulus Joseph Maria, z.v. C. W. Thomas en E. M. jong. Else Karoline Bertha, d.v. A. Bouwer en E. Böhmer. Geertruida Maria, d.v. P. v. Duin en C. M. de Boer. Marja, d.v. P. Admiraal en A. Beeldman. Louis, z.v. A. van den Berg en J. Zuurbier. Anna Maria, d.v. P. J. Zijp en M. A. J. Boekei. Dina Jacoba, d.v. A. Kleyberg en J. G. Frijn. Maria Petronella Joseph, d.v. P. Mors en M. G. Louwe. Petrus Gerrit, z.v. P. F. Pielaet en E. Schekkerman. Geertje Ida, d.v. W. Mol en T. Tegel. Petrus Johannes Maria, z.v. J. Krom en A. S. M. Peperkamp. Lidwina Maria, d.v. P. J. Huijben en R. M. Sprenger. ONDERTROUWDCornelis Hendrikus Winder, 23 jaar en Guurtruida Maria Vrasdonk, 21 jaar. Heinrich Christian Carl Wagner, 28 jaar, te Aalsmeer en Margaretha Elisabeth van den Berg, 33 jaar. Pieter Hendiik Jager, 27 jaar en Fran- cisca Leonora Anna Maria van Dam, 37 jaar. Johannes Martinus de Zwart, 24 jaar en Agnes Geertruida Roosloot, 21 jaar. GETROUWDJan Hoogvorst en Elly Agatha Timmer. G. Schokker en Johanna Wilhelmina Westenberg. OVERLEDEN. Cornelis Roobeek, 76 jaar. GEBOREN: Nicolaas Benedietus Domi- nicus, z.v. Joh. van der Veer en A. I. de Goede. Cornelis, z.v. A. Gouda en T. Kok. Albert, z.v. A. Stam en J. Wijker. ONDERTROUWDMax Paul Scherz, te Zürich (Zwitserland) en Elisabeth Bos. Gerben Hoekstra en Antonia Sloot. GETROUWD: Dirk Visser en Neeltje Groen. GESCHEIDENEngel Dekker, te Alk maar en Helena Jacoba Bakhuizen. OVERLEDENMaartje Stam, 79 jaar, wed. van Jacob Visser. Teunis van Voorst, 82 jaar, wednr. van Grietje Dekker. Johanna Zwart, 67 jaar, wed. van Corn. Krab, (overleden te Alkmaar). Pieter van der Schinkel, 75 jaar echtg. van Grietje Balder, (overleden te Alk maar).

De Duinstreek | 1952 | | pagina 3