99 99 ICoj^fyiMiecLafy BERGEN RAET PRAET Belan^cifUe mededeling. EERSTE KLAS KAPSTER attecbeste Kapsalon URSEM Bergen I Grashoppers I SCHOORL WACHTER, wat is tt van de, nacht VRIJDAG 25 APRIL 1952 29e JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Lgmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. De vroede vaderen hielden zich eerst geruime tijd bezig met een schrijven van de heer A. Visser, waarin deze dringend verzoekt maatregelen te treffen tegen het nog langer voortbestaan van het autoreparatiebedrijf van de heer Zwakman aan de Vincent van Goghweg, waarvan adressant veel last en hinder ondervindt. Dr Hemelrijk meent, dat dit drama in zes bedrijven moet eindigen en stelt een motie voor, waarin B. en W. worden uitgenodigd aan deze door wet en verordening verboden toestand onmiddellijk een einde te maken. Nadat ver schillende leden hun mening had den gezegd, en op voorstel van Mr Sluis in de motie het woord „onmiddellijk" was vervangen door „uiterlijk 1 Juli a.s." werd de motie aangenomen, Een tweede punt dat de Raad uitvoerig besprak, was het voor stel van B. en W. inzake de stichting van een tweede open bare lagere school, een gebouw met vijf lokalen aan de Kerkedijk. De heer Ellis meent, dat met 't oog op de te verwachten dali ig van het leerlingental na 1957 in de toekomst met drie lokalen kan worden volstaan en meent verder dat Jan Apeldoornweg of Natte Weg een betere plaats zou zijn. Mr Sluys acht vijf lokalen over bodig waar het gaat om een tij- d.elijke voorziening voor 100 leer lingen. De voorzitter bepleit aan de hand van kaarten de stichting aan de Kerkedijk en stelt voor nader te beraden over het aantal lokalen. De Raad verenigde zich tenslotte met de voorstellen. Nadat de Raad zich nog zonder discussie met enkele voorstellen accoord verklaard had vroeg de hr Ellis bij de rondvraag of het niet mogelijk was de Dorpsstraat te sluiten voor het busverkeer en bepleitte de hr Maasen de aan leg van een rijwielpad naast de Dr van Peltlaan. 7 Toen was het ogenblik gekomen om afscheid te nemen van het scheidende raadslid Baron Taets van Amerongen, die 1 Mei a.s. Bergen metterwoon gaat verlaten. In hartelijke bewoordingen, ge tuigende van grote waardering, namen voorzitter, leden en secre taris afscheid en wensten hem alle goed toe in zijn nieuwe omgeving. EEN GROTE DAG voor de Gereformeerde Kerk Het was Zondag een grote dag voor de Geref. Kerk die voor het eerst gedurende haar bestaan een eigen predikant de kansel zou zien bestijgen. 's Morgens werd candidaat B. Scholten bevestigd door zijn oud leermeester Prof. Dr G. M. den Hartogh van Kampen, die voor zijn rede had gekozen als tekst Openbaring 11:3. Na de hand oplegging, waaraan ook Ds C. v. Meyenfeldt, Geref. Predikant te Alkmaar, deelnam, werd de nieuwe herder door de gemeente toegezongen Ps 119 9. 's Namiddags deed Ds Scholten zijn intrede. Verschillende afge vaardigden van andere kerken en vertegenwoordigers van de bur gerlijke overheid woonden deze eerste dienst bij. Spreker had tot tekst gekozen Johannes 21 15-17. Qe woorden, driemaal herhaald „Simon Jona's zoon, hebt gij mij lief?" waren voor de nieuwe ambtsdrager de wegwijzer. Die de Herder liefheeft zal ook de kudde liefhebben, de kudde wei den en hoeden. Hij stelde Petrus als het voorbeeld voor een herder. Ds Scholten richtte vervolgens het woord tot de Kerkeraad, Prof. den Hartogh, Ds v. Mey enfeldt, de afgevaardigden van andere kerken, tot Burgemeester en Wethouders van Bergen, tot zijn ouders en verloofde. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. De heer C. Gootjes sprak als nestor van de Ouderlingen en verzocht de gemeente haar nieuwe herder toe te zingen Ps 121 4. Ds v. Meyenfeldt sprak als ex-consulent en namens de Ker keraad te Alkmaar en wendde zich tot de gemeente met de op wekking: schaart U eendrachtig rond Uw herder! Ds Vegter uit Noord Scharwoude uitte zijn beste wensen; de heer J. Bijlsma sprak namens de Herv. Evange lisatie en hoopte op goede samen werking tussen de buren, Ds A. B. Bekius hoopte namens de hele Hervormde gemeente eveneens op goede samenwerking en goed be grip. Burgemeester Dr W. Huygens sloot de rij met zijn beste wensen. LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) Een ernstige waarschuwing aan alle bewoners van de Duinstreek Bij de laatstelijk gehouden geld inzameling ten bate van de maat schappelijke arbeid van het Leger des Heils in Nederland in de gemeente Bergen en de Egmonden (Schoorl volgt a.s. Maandag 28 April) hebben wij zoveel droeve ervaringen opgedaan dat een ernstige waarschuwing aan alle bewoners van de Duinstreek een plicht is. Doch allereerst willen wij hartelijk dank zeggen voor de spontane en royale manier waarop U ons heeft willen helpen om het werk in onze 93 Maatschap pelijke posten te steunen. Telken male werden wij ge vraagd om opheldering aangaande het optreden en colporteren van personen, die uniformen dragen enigszins gelijkend op die van het Leger des Heils (Stichter William Booth) en die hun blad ten verkoop aanbieden. Wij willen U hierop antwoorden dat het Leger des Heils (Stichter William Booth) niets te maken heeft met deze mensen en dat de Heilsbanier en de Kruisvaan geen bladen zijn van het Leger des Heils. Voor hun manier van op treden, hun woorden en het ge bruiken van hun gelden heeft het Leger des Heils geen enkele ver antwoording. Het is hun verboden te collecteren en indien zij openlijk of met bedekte termen om geld vragen, kunt U zich wenden tot de Politie of tot het Bureau van Sociale Zaken in Alkmaar. Het Leger des Heils (Stichter William Booth) wel graag aan een ieder die dit wenst inzage geven van haar financiële balans van Inkomsten en Uitgaven over de arbeid in geheel Nederland, waaruit U zal blijken dat de gelden die U geeft geheel besteed worden voor het werk in eigen land. U moogt zich hiervoor wenden tot alle afdelingen. Ten slotte dit; het Leger des Heils komt slechts ééns per jaar in de Egmonden in het voorjaar voor de te voren bekend gemaakte huis aan huis collecte; in de ge meente Schoorl ééns per jaar in het voorjaar voor de collecte en in de maand December met het Kerstnummer van de „Strijdkreet", het officiële orgaan van het Leger des Heils; in Bergen is men zich reeds bewust dat deze personen, die zich zo nu en dan voordoen als zijnde het Leger des Heils of een onderdeel daarvan in feite niets met het Leger des Heils (Stichter William Booth) te maken hebben. Men zij dus ernstig ge waarschuwd. Poppentheater van GUIDO VAN DETH voor het Kunstenaars Centrum Bergen Guido van Deth die reeds in zijn lyceumtijd met enkele kame raden optrad voor kinderen met zijn poppenspel, dit zoetjesaan vervolmaakte en later in binnen- en buitenland meer dan duizend maal succesvol optrad, gaf voor een volle zaal in „De Rustende Jager" een van zijn zelf geschre ven stukken, getiteld „A mort la conscience", „Vrijspraak levens lang". Koppen en handen van de poppen waren vervaardigd door de Vlaamse beeldhouwer René Dumoulin. Zijn echtgenote ver zorgde de aankleding. De jonge pianiste, Fr. Kooman schreef en speelde de muziek. De talrijke aanwezigen genoten als kinderen van Katrijn en Jan Klaassen en bewonderden de prach tige koppen van mensen en dieren. Van Deth wist te boeien met zijn geschiedenis. Madou moest beschuldigd van moord op zijn vrouw, voor de rechters veschij- nen, die hem na verschillende ge tuigen te hebben gehoord, vrij spraken zij achtten zelfmoord bewezen. Maar Madou begon zich af te vragen, of hij niet ver antwoordelijk was voor deze daad. Zijn geweten liet hem niet met rust. Tenslotte vond hij slechts één weghet geweten doden. De toeschouwers werden meegevoerd naar de rechtbank, het kerkhof, een kasteel, een apenkooi, een kermis, een stad en tenslotte naar een eilandje. Maar nergens vond Madou rust. Prachtig werden verschillende typen uitgebeeld, de politie, de rechters, de dokter, de butler. Het toneel met de apen, en de dansscène ontlokten een spontaan applaus. Niet onvermeld mag verder blijven de hond, het sprekende dier, dat geen problemen kende. Het was een avond van humor en vrolijkheid. DUINTRAPPERS telden heitjes na het verrichten van karweitjes De actie een heitje voor een karweitje heeft in Bergen erf Schoorl totaal f 126,36 opgebracht. De helft van dit bedrag is be stemd voor de lichamelijk gebrek kige padvinders; de andere helft wordt in de groepskast gestort. Aardig is het te vermelden dat de patrouilleleider van „De Otters" Floris Schermer het hoog ste bedrag n.l. f 27,15 in het district Noorderkwartier, omvat tende Alkmaar, Heiloo, Castricum, Beverwijk, Velsen, heeft bijeen gebracht. Voor deze activiteit van Floris wordt een prijs aan hem uitgereikt en ontvangt hij tevens een onderscheiding van het Hoofd bestuur der Nederl. Padvinders. Verder is nog een prijs uitgereikt voor het hoogst verdiende ge middelde in de patrouille „De Otters". A.s. Zondag dc belangrijke competitie-wedstrijd BERGEN-SUCCES 2-2 In deze wedstrijd, waarbij voor de thuisclub veel op het spel stond in verband met degradatie gevaar is het B.S.V. bijna gelukt beslag op beide puntjes te leggen, want enkele ogenblikken voor het einde was de stand nog 24 in haar voordeel. Succes scoorde toen echter de gelijkmaker, zodat de buit werd verdeeld. Het was geen hoogstaande wedstrijd, doch wel een span nende, hoewel het spel af en toe van fors gehalte was. Ruim een kwartier na de aftrap nam Bergen de leiding, toen een als voorzet bedoelde hoge bal van de links buiten Bos over de keeper in de doelmond belandde en Ten Herkei het leer met een laatste zetje in het doel werkte 1 0. De vreugde was van korte duur: twee minu ten later was de stand weer ge lijk 1 1. Vóór de rust werd niet meer gedoelpunt. Na hervatting van het spel ontspon zich een verwoede strijd om de leiding, waarbij de scheids rechter meermalen de gemoederen moest kalmeren. Bij een felle aanval van Bergen wist Pesie met een goed schot de thuisclub wederom de leiding te bezorgen 2-1. Even voor het einde kwam de gelijkmaker 2—2. Een korte droeve plechtigheid voor „Hen, die vielen" Van dichtbij en van verre kwamen Zondagmorgen velen naar Zijpersluis, waar op 4 Mei 1947 een monument werd ont huld ter nagedachtenis van „hen, die vielen", van de aldaar op 11 April 1945 door de bezetter ge fusilleerde Nederlanders. Allen schaarden zich rond het groene heuveltje, rond de uit de aarde oprijzende hand, die een aanklacht bedoelt tegen het grote onrecht, dat hier geschied is. Aanwezig waren onder meer Burgemeester en Wethouders van Schoorl, de Gemeentesecretaris, raadsleden, de heren Th. v. Dorp, lid Hoofdbestuur v.d. Ned. Bond van oud B S.-ers, Th. Kok, voorz. van de afdeling Amsterdam, C. J. de Koning, secretaris van de af deling Amsterdam. W. C. van Blitterswijk, Kapelaan Burghout uit A'dam, een ere-peloton van de oud-B.S.-ers, en vele nabe staanden van de gevallen slacht offers. Verschillende sprekers voerden het woord en namens de gemeente Schoorl en de Ned. Bond van Oud-B.S.ers werden kransen ge legd aan de voet van het monu ment. De heer C. Kaandorp, loco burgemeester van Schoorl, opende de rij van sprekers. In eerbiedige gedachtenis, aldus deze spreker, huldigen wij U, die op deze plaats voor onze vrijheid zijt gevallen, die uw leven door bruut geweld moest afstaan, doch die dit deed in de vaste overtuiging, dat het leven van een geheel volk daar door weer mogelijk zou worden. Wij zullen U en uw heldhaftig offer nimmer vergeten. Spreker vervolgde: lijkt het niet zeer tegenstrijdig om telken jare, wanneer de natuur ons alom spreekt van nieuw leven, van groei en bloei, iedere keer weer opnieuw samen te komen om de doden te herdenken? Is het wel juist, om maar amper geheelde wonden telkens weer open te rijten Doen wij niet beter de vrese lijke tijd van oorlog en bezetting zo snel mogelijk te vergeten? Vergeten ach, hoe snel zijn wij geneigd onze doden te vergeten. In het begin was de smart misschien groot, toen wij onze dierbaren hadden begraven, maar na korte tijd had het leven ons weer gegrepen en waren wij weer ondergedompeld in de zorgen van alle dag, die ons geen tijd laten voor meditaties over onze doden. Maar het zou hoogst onterend zijn voor het Nederlandse volk, wanneer het hen zou ver geten, die de dood zijn ingejaagd voor de vrijheid van datzelfde volkdie pal stonden voor de verlokkingen en voor de marte lingen van een geslepen vijand en die onverschrokken stand hielden voor de loop der machine geweren van hun beulen, stervende voor God en vaderland. Ons volk mag deze doden nooit ver geten, het zijn de doden van ons volk, het zijn „onze" doden. De hele christenwereld sluit juist vandaag de Paastijd af. Het is Witte Zondag, beloken Pasen, het feest van de Verrijzenis, de Opstanding. Evenals de natuur telkens als het ware sterft en weer opnieuw opbloeit, zo zullen ook de slacht offers van het verzet in de geesten 30 April 1952 Een vreugdelied stijgt uit het hart Van 't Nederlandse volk. 't Oranje en het Rood-wit-blauw Zij thans daarvan de tolk. Waai uit dan vlaggen, nu is 't feest, De Koningin verjaart God heeft Haar voor ons en 't gezin Ook weer dit jaar gespaard. Wijsheid, tact en liefde, Eenvoud van het hart, Is haar levenshouding, Zo bij vreugd als smart. Dank, lof en ere, De Oppermajesteit, Tot Zijn dienst is immer, Onz' Vorstin bereid. Draag nu Oranje, Rood-wit-blauw, 't Is Koninginne-dag Muziek en zang, bij vrolijk spel. Stijgt op een blijde lach. Gelukkig Volk, dat zich beroemd, Op deze grote Vrouw. Heil Juliana, Koningin, Wij blijven U steeds trouw. en de harten van ons volk blijven leven. En het offer dat zij brachten zal dan ook niet tevergeefs zijn geweest. Er staat immers geschre ven, dat de graankorrel geen vrucht zal opleveren, wanneer die niet in de aarde wordt gelegd en sterft. En al mogen wij nu soms twijfelen of deze verdwaasde wereld het offer van zovelen wel waard is geweest, eens zal de volheid van hun offer zijn zegen rijke vruchten aan ons afdragen, wanneer wij althans, die hun bijna bovenmenselijke offerdaad mede hebben aanvaard, tonen dit waard te zijn. Wanneer wij zelf voort bouwen aan de gedachten welke zij eens hadden, de gedachten aan een volk, dat in vrijheid en een drachtigheid zal kunnen leven en wij proberen dan ook inderdaad deze gedachte in werkelijkheid om te zetten, dan pas zullen wij onze gevallen helden de eer geven, die hen toekomt. Wij moeten elk jaar deze helden herdenken, om bij ons zelf onze plicht steeds voor ogen te houden. Wij moeten beseffen, als wij staan voor een monument zoals hier, dat wij staan op heilige grond, op grond, die gedrenkt is met het bloed van de martelaren voor onze vrijheid. Wij moeten als het ware het geratel van de moordende wapens niet uit onze oren laten verklinken, zonder dat wij met de hand op het hart kunnen zeggen, dat wij zelf niets hebben nagelaten om de vrede en de vrijheid te verzekeren, voorzovel dat ons mogelijk en onze plicht was. Zij, die hier vielen als slacht offers van het verzet, hebben ons een erfenis nagelaten. Geen erfenis, die ons veroorlooft om rustig van onze hervonden vrijheden te ge nieten en daarbij af te geven op hetgeen nog niet goed is in onze ogen, maar een erfenis die ons oplegt te blijven strijden voor het behoud van onze verworvenheden. Zo en zo alleen kunnen wij recht staan bij 'n monument voor oorlogsslachtoffers. Moge onze plicht ten aanzien van hen ons steeds duidelijk voor ogen staan. Spreker eindigde metLaat degenen, die proberen ons in een nieuwe oorlog te storten, weten, dat het voorbeeld van hen, die op deze plek vielen, ons zal sterken in ons verzet tegen elke agressie. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer W. C. van Blitterswijk, en door kapelaan Burghout uit Amsterdam, die besloot met het bidden van Onze Vader. Na een défilé van de aan wezigen langs het monument verlieten allen diep onder de in druk dit plekje gewijde grond, gewijd door het bloed van de helden, die hier hun leven hebben gegeven. 2e EMIGRATIEAVOND Door bemiddeling van de Ver. „Algemeen Welzijn" zal op Maandagavond 28 April a.s. in de zaal van „Klein Zwitserland" aan de Duinweg te Schoorl voor de tweede maal in enkele weken een emigratieavond worden ge houden voor leden en belang stellenden. Spreker is wederom de heer Mr. O. A. Gobius van Den Haag. Deze keer zullen in het bijzonder Nieuw Zeeland en Canada het onderwerp van de voorlichting uitmaken. Er zullen geluidsfilms over Australië, Nieuw Zeeland en Canada vertoond en ten gehore gebracht worden. Er zal ook nu weer ruimschoots ge legenheid zijn vragen te stellen en met deze zeer deskundige spreker van gedachten te wisselen. Na het grote succes van de eerste avond, waarvoor de toeloop groter was dan de beschikbare plaatsruimte is verdere aanbeveling welhaast overbodig. De aanvang van de avond is bepaald op 8 uur precies. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water April 's morgens 's namiddags 26 5.09 5.29 27 5.45 6.08 28 6.24 6.47 29 7.02 7.26 30 7.42 8.12 1 Mei 8.34 9.10 "2 9.38 10.14 Laag water April 's morgens 's namiddags 26 11.09 11.29 27 11.45 12.08 28 12.24 12.47 29 1.02 1.56 30 1.42 2.12 1 Mei 2.34 3.10 2 3.38 4.14 Ueekttei DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1 10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Door het in dienst nemen van een WACHTEN UITGESLOTEN en de bediening het Telefoon 2104 Aanvang 2.30 uur. Terrein Kerkedijk MAARTJE N. ZWAAN BERGEN 26 April Begin étalageweek 29 April Gortzak spreekt 30 April „St. Jan'' met „De man in de rolstoel Kroningsfeesten, Concert en kinderspelen 3 Mei Stille tocht, Zang Bergens Man nenkoor 4 Mei Kerkdiensten 5 Mei Nationale feestdag. Filmvoor stellingen SCHOORL 26 April De Komedianten op de planken 28 April Alg. Vergadering Paardenfonds 30 April Kinderfeest. Voetbalwedstrijd 1 Mei 1 Mei-feest 4 Mei Filmvoorstellingen

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1