99 99 RAADSVER GADERING BERGEN WACHTER, SCHOORL VRIJDAG 9 MEI 1952 29c JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DODENHERDENKING Stille tocht naar de dodenakker Zaterdagavond vond de jaar lijkse stille tocht plaats naar de begraafplaats, ter herdenking van hen, die voor ons in de strijd vielen. In volkomen stilzwijgen werd de lange weg afgelegd door regen en onweer. Op de begraafplaats werd een bloemenhulde gebracht door de deelnemers aan de tocht en een krans gelegd door de Oranje-vereniging. Nadat twee minuten stilte in acht was ge nomen, werd de terugtocht aan vaard naar de Bevrijdingsboom in het Van Reenenpark, waar de Bergenaren J. A. Mink en J. Wal ter, die als slachtoffers van het verzet zijn gevallen, werden her dacht door een bloemenhulde en een ogenblik stilte. De voorzitter van de Oranje-vereniging legde een krans aan de voet van de boom. Bergens Mannenkoor o.l.v. zijn dirigent Karei Böhne besloot de roerende plechtigheid met het zin gen van „Ëcce quomodo moritur". van G. F. Handel. „Sint Jan" met „DE MAN IN DE ROLSTOEL" De Bergense Toneelvereniging „Sint Jan" trad voor de laatste maal in dit seizoen op met „De man in de rolstoel". Er was grote belangstelling voor deze door Maarten v. Vught voor het toneel bewerkte „Geschiedenis van mis dadig vernuft en vernuftig speur- derswerk". Dokter Smeling, de hoofdper soon, speelde zijn dubbelrol meesterlijk: in schijn een geacht persoon, de rechterhand van de politie, door kinderverlamming aan zijn rolstoel gekluisterd, was hij in wezen de leider van 'n smok kelaarsbende, die voor geen en kele misdaad terugdeinsde, als 't ging om eigen behoud. Zo werd inspecteur Broos, toen deze de lamme, die geen lamme was, te dicht op de hielen kwam, een voudig geliquideerd. Het hele politieapparaat werd in werking gesteld om de moordenaar op te sporen, maar Smeling wist zich de speurders van het lijf te houden. Maar het beeld van Broos kon de moordenaar niet kwijt raken, de geest van deze afgestorvene was voor hem een voortdurende kwelling. Tenslotte kw^m 'n jonge vrouw eens neuzen in dit zaakje en zij was oompje te slim af. Wat de politie niet was gelukt, wist zij te bereiken. Zij ontmaskerde de booswicht en leverde hem over aan Nemesis, de godin der ge rechtigheid. Jan v. Stralen speelde prachtig zijn rol als de dokter en Trien Wybenga-Tiebie was de vrouw, die niet duizend mannen, maar toch deze ene, te erg was. ORANJE-ETALAGE-WEEK De Oranje-Etalage-Week werd weer een succes. 329 inzenders dongen naar een van de 24 uit geloofde prijzen. 8 inzenders had den het juiste bedrag geraden. De le prijs werd toegekend aan Ellie Borst, de 2e aan J. G. Hoogvorst, de 3e aan Polly Borst, de 4e tot en met de 8e aan J. Hoogvorst, Nelly Bijl, Tubiena Bruin, Jo Bijl en Mevrouw W. Roosloot-Wallaart. De overige prijzen gingen naar Mevr. A. M. v.d. Klundert-Dorresteyn, M.v.d. Klundert, Dikkie v. d. Klundert, Adri v.d. Klundert, Jan v.d. Klun dert, Wilbert v. d. Klundert, Jacquelientje v.d. Klundert, Greet- je v.d. Klundert, Jos v.d. Klundert, Koos v.d. Klundert. Rini v.d. Klundert, P. Abbo, Mevrouw M. Bijlstra-Prins, Hiltje Bijlstra, Coba Prins en Ali de Wit. De Raad van Bergen kwam Vrijdagmiddag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr Huygens. Op deze schitterende Meidag zaten de vroede vaderen urenlang gebogen over lange rijen cijfers van de gemeentebegroting en van de bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1952. Twee raadsleden maakten ge bruik van de gelegenheid voor enkele algemene opmerkingen. Wat de grote plannen tot be houd van 't natuurschoon betrof, merkte de heer J. Broersma op, dat zijns inziens instandhouding van het natuurschoon voor de gemeente is een kwestie van te zijn of niet te zijn. Enige opoffe ringen achtte hij dan ook ver antwoord. Maar zomin als een huisgezin kan een gemeente, wil zij niet in moeilijkheden geraken, verder springen dan haar polsstok lang is. Met andere woorden om het noodzakelijke te kunnen finan cieren, zal men het minder nood zakelijke achterwege moeten laten. Alles wat redelijk kan worden gemist, moet onvoorwaardelijk achterwege blijven. In dit verband merkte hij op, dat z.i. geen geld diende te wor den uitgetrokken voor adviezen door het N.E.I., waarvan de be hoefte in twijfel wordt getrokken. Ook op de taxateurs wenste hij te bezuinigen. Hij achtte het ver der tijd eens te overwegen of er op gemeentehuis en in -bedrijven niet meer efficient kon worden gewerkt. Studiereizen voor ambte naren hadden bijvoorbeeld niet zijn instemming. Spreker maakte verder bezwaar tegen de passage in de Nieuwjaarsrede van de Burgemeester, welke de indruk wekte, dat de begroting voor de Bergerweg niet was overschreden. Tenslotte maakte de hr Broersma nog enkele opmerkingen over de Volkshuisvesting. Mr Sluis meende, dat het tijd werd, dat de gemeenteraden eens een ernstig protest lieten horen tegen de wijze waarop de ge meente door de landsoverheid wordt geregeerd, genegeerd en genegerd, zodat er van de ge meentelijke autonomie niet veel overblijft. Burgemeester Huygens beant woordde beide sprekers. Wat de Bergerweg betrof, merkte hij op, dat deze wel duurder was ge worden dan de oorspronkelijke raming, maar in verhouding tot andere wegen geen dure weg was. Bij de hoofdstuksgewijze be handeling van de begroting wer den de jaarwedden van de wet houders op voorstel van de heer Ellis van f 800,op f 1200,— gebracht. De hr Ellis informeerde verder of de Prijzencommissie wel vol doende actief was geweest. Zijns inziens waren de resultaten po vertjes. Gooi de deur wijd open, aldus dit raadslid, en geef ook anderen gelegenheid hier te ver kopen. De voorzitter meende dat de prijzen voor le kwaliteit groenten hier niet te hoog zijn. Volks winkels ontbreken hier en nu be staat er gelegenheid om op meer dagen en op meer plaatsen te verkopen. Mocht dit niet helpen, dan kunnen andere maatregelen verwacht worden. De hr Maasen dacht er anders over en ook de hr Brak merkte op, dat de groentenzaken een ruime sortering moeten hebben. Opgemerkt werd verder, dat niet moet worden gezocht naar strijd met de middenstand, maar gestreefd moet worden naar samenwerking. De vraag of het voor de ge meente nodig was, het Ned. Eco nomisch Instituut blijvend in te schakelen, werd door Dr Hemelrijk met 'n beslist „neen" beantwoord. Hij voelde er dan ook niet voor om een som voor eventuële ad viezen van het N.E.I. te voteren. Nadat de Burgemeester de post krachtig had verdedigd, ging de Raad er mee accoord. De heer Broersma bleef tegen. De hr Sluis informeerde hoe het stond met de actie Steunt Wettig Gezag. Wordt aan ge werkt, aldus de voorzitter. De hr Broersma was tegenstander. In de onverkwikkelijke kwestie tussen V.V.V. en verschillende hotels- en pensionhouders zullen B. en W. pogingen doen tot be middeling. Het kan de Raad niet onverschillig zijn hoe de f 3000,- subsidie door V.V.V. wordt be steed, meende de heer Ellis, die een volgend jaar dreigde tegen te stemmen, als de verhouding niet verbeterde. In de avondvergadering werd de begroting ten slotte aangenomen. De heer Broersma verzocht aan tekening dat hij op twee punten tegenstemde. Aan de behandeling van de begroting gingen enkele punten vooraf, als het onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid E. J. van Rees Vellinga. De geloofsbrief werd in orde bevondenzodat de door het vertrek van Baron Taets van Amerongen opengevallen plaats weer is bezet. LUSTRUM KUNSTENAARSCENTRUM In het weekeinde van 17 en 18 Mei a.s. zal in „De Rustende Jager' te Bergen het eerste be- staanslustrum van het Kunstenaars Centrum Bergen worden gevierd. Bij deze stichting zijn een zestig tal kunstenaars uit Bergen en Schoorl aangesloten, terwijl ca. 250 kunstlievende burgers als contribuant jaarlijks hun belang rijke bijdrage voor het werk der stichting leveren. Doch niet alleen dit: in deze vijf jaren is ook van een warme belangstelling der burgerij van beide gemeenten ge bleken èn voor de talrijke expo sities der werkende leden, èn voor de vele kunstavonden (voor drachten, lezingen, filmavonden, concerten, enz.) die op alle facetten van het kunst-leven telkens weer een helder licht deden vallen. In een circulaire aan de inge zetenen van Bergen en Schoorl richt zich het bestuur van het K.C.B. met het verzoek te willen overwegen ook als contribuant toe te treden. Op deze wijze kan men deel nemen aan de manifes taties, die het Centrum aan zijn trouwe contribuanten biedt. Kun stenaars van uiteenlopende vocatie als de dichter A. Ro'and Holst en de letterkundige S. L. Car- miggelt, („Kronkel" van „Het Parool") verlenen hun waarde volle medewerking aan de fees telijke viering van dit jubileum. Organisaties van burgers en kunstenaars met een juist begrip voor elks taak en roeping zijn zeldzaam in ons land. Aan de duinstreek der Noordzeekust is dit in Bergen en Schoorl mogelijk gebleken. Van harte bevelen wij de oproep, die in dit nummer van ons blad is ingelegd, aan in de belangstelling van hen, die ook aan deze kleurige zijde van het openbare leven in de beide ge meenten willen deel hebben. EEN ERNSTIG ONGEVAL Terwijl onze plaatsgenoot S. R. Vrijdagmorgen bezig was de voor gevel van de Jong's fotohandel te schilderen, brak plotseling de ladder, waarop hij stond en viel hij van vijf meter hoogte op de stenen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dokter Lugten was spoedig ter plaatse en ook dokter Poot, die het slachtoffer, dat klaagde over inwendige pijnen, per ziekenauto van het Rode Kruis lieten over brengen naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar. HET HUWELIJK VAN DE DAG Onder grote belangstelling werd Dinsdagmorgen ten gemeente huize het huwelijk voltrokken tussen Johannes Spuy, Adjudant instructeur van het Regiment Zware Infanterie chassé uit Grave en Peternella Aleida van Enge land, te Bergen algemeen bekend als zuster van Engeland. Vele Bergenaren gaven blijk van hun belangstelling: Zuster van Engeland toch had in de 9 jaren, dat zij hier werkzaam was als wijkzuster, vele vrienden ge maakt, velen aan zich verplicht. Allen voelden haar grote dank verschuldigd voor alles wat zij zo onbaatzuchtig had gedaan voor haar lijdende plaatsgenoten en wensten haar bij haar afscheid van het oude en haar intrede in het nieuwe leven alles goeds toe voor de toekomst. Zij zal in dankbare herinnering blijven bij de velen aan wie zij in de loop der jaren haar zorgen heeft be steed. Ook bij de kerkelijke inzege ning in de Geref. Kerk te Bergen gaven velen blijk van hun mede leven. Ds. C. von Meijenfeldt van Alkmaar sprak hier naar aanleiding van Johannes 2 2. Een druk bezochte receptie volgde. EEN NIET ALLEDAAGSE PROTEST BIJEENKOMST Honden van beiderlei kunne met een schofthoogte van meer dan twintig centimeter kwamen Maan dagmiddag bijeen in de tuin van het Parkhotel te Bergen om daar luid blaffende te protesteren tegen de gemeenteverordening waarbij hun verboden is op straffe des doods zich vrij te bewegen langs 's heren wegen. Deze viervoeters, zo vermaard om hun gezellige aard en 't kwis pelen van hun staart, zoals de schoolmeester leeraart in zijn na tuurlijke historie, gaven bij monde van hun pleitbezorger, de heer A. v. Ulsen, gezagvoerder K.L.M., uiting aan hun verontwaardiging over deze beknotting van hun vrijheid en bedreiging van hun leven. Getracht zal worden een weg te vinden die kan leiden naar ver betering van deze noodtoestand. Vele sympathie-betuigingen kwa men reeds in bij de heer v. Ulsen. BERGEN GAAT VOORT Eerste steen-legging van 32 woningen Bergen gaat voort met het bestrijden van de woningnood. Hedenmiddag werd weer een begin gemaakt met het scheppen van woongelegenheid voor 48 gezinnen. Bij de eerste steenleg ging wees Burgemeester Dr W. Huygens er op, dat Bergen te vreden kon zijn. In de toekomst zal men echter mondjesmaat moe ten bouwen, om te voorkomen, dat er een teveel komt. Aan de Piet Boendermakerweg en de Jaap Weyandweg zullen nu weer verrijzen 16 eengezins woningen en 16 Duplexwoningen. Architect is de hr J. C. de Vries uit Amsterdam en aannemer de Fa H. A. Boomsma. VOETBALFESTIJN VOOR DE JEUGD Vierbonden Tournooi voor Junioren Aan de vooravond van het gouden jubileum van de afd. Noordholland van de K.N.V.B. werd het jaarlijks tournooi voor Junioren, deze krachtmeting tus sen geselecteerde elftallen uit de afd. Amsterdam, Leiden, Haarlem en Noordholland, dit jaar geor ganiseerd door de afd. Noord holland op de beide terreinen van B.S.V. aan de Kerkedijk. Het weer zag er in het begin niet erg aanlokkelijk uit, wat velen stellig weerhouden heeft eens een kijkje te nemen. De thuisblijvers hebben daardoor een paar spor tieve ontmoetingen gemist, waar bij het spel op behoorlijk peil stond. Er werden weinig doel punten gemaakt, wel een bewijs dat de elftallen aardig tegen el kaar waren opgewassen. De wisselbeker ging dit jaar nu eens niet naar Amsterdam, maar Haarlem wist de traditie te breken en zal nu dit jaar dit kleinood in bewaring nemen. In de eerste ronde ging het tussen Noordholland en Amster dam, waarbij laatstgenoemde een technisch overwicht demonstreer de, en tussen Haarlem en Leiden. Beide ontmoetingen eindigden met 10. Amsterdam en Haarlem waren de triomfators. In de finale kwamen Haarlem en Amsterdam tegen elkaar uit. Direct na de aftrap gaf Koers aan Amsterdam de leiding met een diagonaal schot. Een prachtig doelpunt van de linksbuiten Hage- doorn bracht de stand weer in evenwicht. Helaas moesten straf schoppen tenslotte de beslissing brengen, die Haarlem de zege brachten. In de verliezersronde ging het tussen Noordholland en Leiden. Noordholland opende al spoedig de score, maar Dubbelaar bracht Leiden de zege met twee doel punten, ondanks de prima keeper van Flevo, die meermalen een applaus deed opklinken voor zijn prachtig werk in beide wedstrijden. Na afloop van het tournooi verzamelden spelers en besturen zich in het Parkhotel, waar de jongelui wat tot rust konden ko men na de vermoeiende strijd en de inwendige mens wat konden versterken. Bij de prijsuitreiking werd me nig hartelijk woord gesproken, dat nog lang zal naklinken. De voorzitter van de N.H.V.B. deed de aftrap voor het slot. Op hem rustte de aangename taak, zoals hij het uitdrukte, de zege tekenen uit te reiken. Haarlem, aldus spreker, heeft dank zij de ijzeren wil om te overwinnen, dit jaar de traditie verbroken dat Amsterdam steeds als triomfator uit het strijdperk treedt. Haarlem mocht nu de wisselbeker een jaartje bewaren. Amsterdam zou ditmaal met de 2e prijs genoegen moeten nemen. Spreker wekte de Leidenaars, die het nu tot de 3e prijs hadden gebracht, op, nu het volgende jaar eens voor een verrassing te zorgen. Wat Noordholland betreft, merkte de voorzitter op, dat die eerlijk gezegd, nu eens gekregen hadden wat hun toekwam en hij spoorde hen aan nu eens extra aan te pakken. De heer van der Aart, voor zitter van Haarlem dankte voor de vriendelijke woorden. Hij was tevreden over de behoorlijk ge speelde wedstrijd en hoopte, dat Haarlem een volgende keer zon der penalty's zou zegevieren. De heer van Veen, voorzitter van de jeugdcommissie Amsterdam, zag in de weinige doelpunten die er gemaakt waren een bewijs, dat de verschillende elftallen aar dig tegen elkaar waren opge wassen. De heer Caro, voorzitter Leiden, gaf in 'n van humor tintelend woord zijn vreugde er over te kennen, dat het oude „Van Alkmaar be gint de Victorie nu eens was geworden tot „Van Leiden be gint de Victorie"1 Tenslotte stelde hij een driewerf hoera in voor het 50-jarige Noordholland. De heer Kruyver, lid van het hoofdbestuur van de K.N.V.B. wees er op dat de K.N.V.B. deze dag weer getoond had een open oog te hebben voor de belangen van de jeugd, van de jeugd, die straks de K.N.V.B. zullen moeten vormen. Dr Wilmink, voorzitter van de jeugdcommissie van de afd. Noord- holland, bracht hulde en dank aan de scheidsrechters, die zo feilloos de wedstrijden hadden geleid. ZONDAGSDIENST ARTSEN (ftdocUUnis OVER 3, 5 EN 10 MEI 1952 wot is tt aan. de. nacUt RAADSVERGADERING De Schoorlse Raad kwam Dins dagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester C. Kaandorp. Afwezig waren de heren Meere- boer en Pastoor. De voorzitter opende de bij eenkomst met de heuglijke mede deling, dat Burgemeester Mr C. A. J. Jochems in zoverre hersteld was, dat hij volgde week zijn ambtsbezigheden hoopte te kun nen hervatten. Het cardinale punt van de agenda was het voorstel van B. en W. om met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan groot f 42.500,.a pari, rentende 4°/0 op annuïteitsbasis voor de duur van 25 jaar. De opbrengst van deze lening zal tezamen met de door het R.K. Schoolbestuur te storten waarborgsom ad f 7500,- worden bestemd tot financiering van de kosten van de bouw van de uitbreiding der St. Petrusschool te Catrijp. De Raad stemde in met het voorstel. Ook met het Voorstel van B. en W. om aan hun college cre- dieten ad. f 250,resp. f 500, te verlenen, bestemd voor de vervanging van verouderde leer boekjes bij de Openbare Scholen te Groet en Schoorl, kon de Raad zich verenigen. Naar aanleiding van 'n schrij ven van het Gemeentebestuur van Alkmaar inzake garantie-verlening voor de betaling van rente en aflossing van door de Volkscre- dietbank te Alkmaar te verstrek ken credieten aan inwoners van Schoorl, stelden B. en W. voor te besluiten om de gemeente Schoorl als borg te verbinden tegenover de Volkscredietbank te Alkmaar voor de rechtstreeks aan inwoners der gemeente Schoorl verleende credieten. Na enige discussie ging de Raad met het voorstel accoord. Aan het Bestuur van V.V.V. Groet-Camperduin, dat gevraagd had om aandacht te willen schen ken aan meer bebouwingsmoge lijkheid te Camperduin dan waarin tot nu toe in het ontwerp-uit- UeelMod DE DUINSTREEK Een vrouw is duizend mannen te erg. (Vondel) 11 Mei Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Staticnsstr Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1.10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. 3 Mei Weer ging een lange, stille stoet, Naar onze oorlogsgraven Waar rusten, die voor 't Vaderland, Hun jonge leven gaven. Eerbiedig stonden we bij hun graf, En vroegen 't eeuwig Licht, Voor hen wiens aardse zon verzonk In nood en dure plicht. 5 Mei Met klokgelui en feestgeklank, Met kwistige bloemengroet, Zo trad ons volk de vijfde Mei, De bevrijders tegemoet. Een feest, zo schoon, zo jubelend blij, „Hoort Nederland! wij zijn weer vrij!" 10 Mei Na zoveel jaar: weer tiende Mei. En wat gebeure ooit. Wat twalef jaar terug begon Vergeten doen we 't nooit Wat deden wij voor 't offer, groot, Door velen toen gebracht? Bereikten wij, wat zij van ons. Terecht hebben verwacht? O, laat ons dan uit dankbaarheid, In eendracht samen bouwen, Aan groei en bloei van 't Vaderland, Onze Hollandse landouwen Laat ons de woorden der Vorstin, In onze harten dragen, Dan zal voor ons. na zware tijd, Een betere toekomst dagen. Eendrachtig handen dan ineen, Dan zijn we de offers waard, Van hen, die vielen in de strijd, In Hollands schone gaard. De diepste normen van ons volk, Wij houden ze in eer, En vragen om volbrengingskracht, Aan God, ons aller Heer. MAARTJE N. ZWAAN BERGEN 10 Mei Opening Speeltuin T O 17-18 Mei Viering le Lustrum K.C.B. 17 Mei Lustrum-Expositie K.C.B.

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1