99 99 Coöperatieve Boerenleenbank te Schoorl JHaandag- 26 l/Kei 1952 GEEN ZITTING SCHOORL BERGEN WACHTER, wat U et kon de nacht EGM0HD AAN ZEE VRIJDAG 16 MEI 1952 29e JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□üuuuaaoaDnaaDaaoaDU In verband met Hemelvaartsdag, verzoeken wij de adverteerders hun copy één dag eerder te willen klaar maken, daar deze uiterlijk Dinsdagavond binnen moet zijn. Voor het redactionele gedeelte moet even eens alle copy uiterlijk Dinsdagmiddag in ons bezit zijn. DE UITGEVER HET JAARLIJKSE UITSTAPJE 6 Mei. 's Morgens half acht waren de meeste leden van de Plattelandsvrouwen, afd. Bergen weer present om het jaarlijks terug kerend uitstapje mee te maken. Een stralende voorjaarsdag, zo mooi, dat het welhaast zomers aandeed begunstigde deze keer de reis. De tocht ging eerst naar Aalsmeer; de bekende bloemen veiling was het doel. Een weelde van potplanten en bloemen is daar te zien. We werden rond geleid door iemand van V.V.V. en, getooid met een kleurige corsage, ging het naar Laren. De handweverij „De Knipscheer" werd daar bezichtigd. Ook daar kleuren, maar iets geheel anders. Bijzonder interessant was het tapijtknopen en weven van Go belins. De toonkamer was vol met de mooiste kleden; vooral de handwerksters onder ons, waren niet gauw uitgekeken. Na een kop koffie ging de tocht verder naar Utrecht. Daar was het doel, de tentoonstelling op de Jaarbeurs van onze eigen bond „Woning en Kleding voor ons". De drukte en warmte kreeg ons daar even te pakken, hoewel het tentoongestelde wel de moeite waard was. Om 5 uur werd de reis voortgezet, langs de Vecht naar Amsterdam. Een heerlijke rit langs de oude buitenplaatsen die daar in dit jonge voorjaars groen op hun mooist uitkomen. In de hoofdstad werd het diner gebruikt en nog even onder het genot van 'n kop koffie geluisterd naar de muziek. Voor de jongeren van het gezelschap was het moei lijk om van de Ramblers te scheiden. Maar aan alles komt een eind. Voldaan werd het eind punt, garage Schalkwijk, om on geveer 11 uur bereikt. NEDERLANDSE OPERA Gaarne verwijzen wij naar de advertentie, waarin medegedeeld wordt, dat er gelegenheid bestaat om de opera „Butterfly" te be zoeken. DE SIRENE LOEIDE WEER In het achter Jongen s Levens- middelenbedrijf aan de Stations straat staandeschuurtje.dat geheel was ingesloten door belendende percelen, woedde Woensdagavond tegen zessen een ernstige brand, vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers. Door spoedig ingrijpen van de brandweer werd groot gevaar voorkomende vlammen lekten reeds aan de goot van een aangrenzend huis, zodat uitbreiding niet denkbeeldig was. Een in het schuurtje staande motorfiets kon nog van de onder gang gered worden. BERGER LUCHTPOST Het vliegseizoen voor de post duiven is weer begonnen. De drukke tijd voor deze duiven vangt aan. Zondag j.l. werd de eerste vlucht gehouden, t.w. vanaf 's Hertogenbosch. Het is een luchtafstand van 113 K.M. 82 Duiven van de leden der Berger luchtpost namen hieraan deel. Er waren 21 prijzen uitgeloofd. De winnaars waren: N. v.d. Kamer I-2-7-8; J. den Broeder 3' J. Duinmeijer 4P. Brakenhof 5- II-14; A. Bakkum 6-10-13; K. Vrasdonk 9-12-18-20-21: A.Sta- degaard 15-16; H.Timmer 17-19. competitie is nu voorbij en het ziet er naar uit dat „De Molen krocht" haar debuut in de derde klasse met een eerste plaats gaat bekronen. De uitslagen waren Heren-enkelspelJ. Schmidt- P. Smit; 6-3, 6-3. D. Mosk-K. Ooms: 6-3, 5-7, 6-4. Dames-enkelspel: Mej. C. van Limburg Stirum-Mevr. Klinken berg: 6-1, 2-6, 6-4. Mej. T. Winder-Mevr. Smits: 6-2, 6-1. Gemengd-dubbelspel: Mej. C. van Limburg Stirum en J. Schmidt- Mevr. Klinkenberg en P. Smit: 6-4, 4-6, 7-5. Mej. Winder en M. Lau-Mevr. Ooms en K. Ooms: 4-6, 3-6. Heren-dubbelspel: Lau en Mosk-Smit en Ooms: 4-6, 7-5, 6-0. Dames-dubbelspelMej. van Limburg Stirum en Mej. Winder- Mevr. Ooms en Mevr. Klinken berg: 6-3, 4-6, 6-3. Zondag 18 Mei a.s. wordt te Bergen de return-wedstrijd tegen de Helderseclub H.T.C. I gespeeld. De Plattelandsvrouwen bijeen De afd. Schoorl-Groet van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen kwam in een druk be zochte vergadering bijeen in de zaal van J. Hakof te Groet. Nadat enkele verenigingszaken waren afgedaan en onder meer was medegedeeld, dat de uitrei king van floralia-plantjes zou plaats vinden op 20 en 21 Mei a.s., kreeg Mrs L. Putland-van So meren, een in Nederland geboren en thans in Londen wonende dame, het woord voor platte landsvrouwen in andere landen. Waar de plattelandsvrouwen overal ter wereld leven onder zeer verschillende omstandigheden, kan het niet verwonderen, dat overal weer andere problemen aan de orde komenin verschil lende streken van Engeland bijv. sukkelt men met gebrek aan stro mend water, de gedachten van de vrouwen, die aan de overzijde van de grote plas werken op de sterk gemechaniseerde landbouw bedrijven, gaan meer uit naar motoren, in Finland bijv. staat de huisvlijt in het middelpunt van de belangstelling, in Australië met zijn grote afstanden breken de vrouwen zich het hoofd over het onderwijs aan hun kinderen, in Zuid-Afrika vormde de tand- verzorging een onderwerp van bespreking, waar gebrek aan kalk in de grond „swak Tande ver- oorsaak" enz. enz. Mrs Putland schetste het bonds- leven van de plattelandsvrouwen in Engeland, wees op de jaar vergaderingen in Londen, waarop verschillende concoursen werden georganiseerd voor zang, toneel, handwerken etc. Tenslotte wees spreekster op het overkoepelende lichaam, de Wereldbond, die eens in de drie jaar een congres orga niseert. Er was deze avond niet alleen veel te horen, maar ook veel in teressants te zien: lampekappen en poppen uit de eigen afdeling en handenarbeid van vreemde bodem. HULP AAN ALCOHOLSLACHTOFFERS EEN GROTE DAG VOOR „TUIN- OOSTDORP" Officiële opening van de speeltuin Aangelokt door de vrolijke tonen van Bergens Harmonie, die vooral op de jeugd werkten als de tover fluit van de Rattenvanger van Hameln, trokjong en oud Zater dagmiddag naar het zonovergoten ruime terrein in Tuin- Oostdorp, dat deze middag officieël in ge bruik zou worden genomen als speeltuin. Wat de buurtvereniging T O, de enig overgeblevene van de na de bevrijding als paddenstoelen uit de grond rijzende verenigingen, hier tot stand heeft gebracht, dwingt bewondering af. In Aug. 1948 heel bescheiden begonnen met het scheppen van een speel- gelegenheid voor de kinderen in T 60, wist het steeds volijverige bestuur, daarbij geholpen door de bewoners, die hun tijd en werk kracht belangeloos ter beschikking stelden en zich ook gaarne finan ciële offers getroostten, en moreel gesteund door 't Gemeentebestuur, 'n speeltuin te stichten en in stand te houden, waarop niet alleen T O maar de gehele gemeente trots kan zijn. De voorzitter de hr J. Winkel, dankte allen, die hadden medegewerkt om dit mooie doel te bereiken. Burgemeester Dr W. Huygens kaatste de aan het gemeentebestuur gebrachte dank terug naar het bestuur van TöO: het gemeentebestuur was dank verschuldigd voor 't sociale werk dat deze kleine gemeenschap hem uit handen had genomen. Hij sprak zijn bewondering uit voor wat hier door goede samen werking tot stand was gebracht. Aan de kinderen gaf hij de raad „hun" speeltuin, netjes te ver zorgen en in orde te houden. Met het hijsen van de Neder landse driekleur aan de hoge mast verklaarde hij de nieuwe speeltuin voor geopend. De jeugd nam hierna stormenderhand bezit van haar tuin en in 'n ogenblik waren wip, zweef, zandbak, schommel enz. enz. veroverd. Het gemeentebestuur verraste het bestuur van T O bij deze gelegenheid met een verband- trommel, die gestationneerd bij de E.H.B.O.-er Th. van Dijk, bij eventuele kleine ongelukjes goede diensten zal kunnen bewijzen. LOUISE WIJNGAARDEN GAF VIOOL-RECITAL De violiste Louise Wijngaarden gaf voor het K.C.B. een viool avond. Helaas was de belang stelling voor dit populaire concert maar zeer matigjes. Aan de vleugel begeleid door Jenny Müller-Lucksinger vertolkte zij werken van Handel, Mozart, Beethoven, Brahms, Henriette Bosmans en eindigde zij met een compositie van Malpiero. Het publiek gaf aan zijn grote waardering uiting met veel applaus en bloemen. ZONDAGSDIENST ARTSEN ..HET WITTE KRUIS" De „Vereniging voor Gezins verzorging" houdt op Dinsdag 20 Mei haar ledenvergadering, samen (zie adverteniie) met „Het Witte Kruis". Gaarne willen wij de leden op wekken deze vergadering te be zoeken. Zoals U allicht bekend is, be oogt onze vereniging in gezinnen, waar de huisvrouw ziek is, be kwame hulp te verschaffen, zodat de verzorging van het gezin in deze periode door kan gaan, en de huisvrouw rustig herstellen kan. Reeds meer dan honderd gezinnen werden geholpen sinds de op richting op 1 Jan. 1949. Wij zouden evenwel meer kun nen doen, als er meer gezinnen lid waren. Laten ook zij, die géén hulp bij ziekte nodig hebben, doordat zij familie hebben, die zonodig helpt, eens denken aan de gezinnen die niet zo gelukkig zijn en ons werk steunen door lid te worden. Het komt ook wel eens voor, dat er enkele huisvrouwen tegelijk ziek zijn. In dat geval voorzien wij in de verzorging van het tweede gezin, door een bekwame noodhulp aan te stellen, omdat wij slechts één gediplomeerde gezinsverzorgster in dienst kunnen hebben. Het vinden van geschikte hulp is dan wel eens moeilijk en het bestuur wilde dan ook vragen naar vrouwen, die bereid zijn, in geval van nood tegen betaling, de zorg van het gezin tijdelijk op zich te nemen. Tijdens de vergadering kunt U meer inlichtingen krijgen en U ook opgeven als lid en/of nood hulp. LUSTRUM K.C.B. In een annonce in dit nummer wordt aan de genodigden voor de lustrum-festiviteiten verzocht, op tijd (Zaterdag 4 uur, Zondag 3 uur) aanwezig te willen zijn. Zij, die de lustrum-uitgave met toegangsbewijs voor 2 personen bij de verschijning van dit blad nog niet mochten hebben ont vangen, kunnen dit mededelen aan de secretaresse, tel. 2734, Bergen. Tenslotte wordt opgemerkt dat in de circulaire, gericht tot de ingezetenen van Schoorl en Bergen en ingelegd in de Duinstreek van 9 Mei j.l., abusievelijk werd ver meld dat het lustrumboekje zou zijn geïllustreerd met vignetten van Mevr. E. Reitsma-Valenga. Wel is van de hand van deze bekende grafica de omslagtekening, doch daarnaast zijn ook teke ningen en vignetten opgenomen van J. W. Radecker, Thijs Sterk, Jaap weyand, Jaap Mooy en Jaap Min. NED. VERENIGING VAN HUISVROUWEN Voor de leden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen uit Alkmaar en Bergen zal Dinsdag 20 Mei een causerie worden ge houden door de bekende jour naliste, vrouwelijke conferencier, cabaretière en radiospreekster Martie Verdenius getiteld „Caba ret in zakformaat". Het is te verwachten, dat zij op geestige, gezellige wijze zal vertellen of voordragen over lied jes schrijven, optreden in het publiek, haar ervaringen en ont moetingen als journaliste. „DE MOLENKROCHT" maakt kans op KAMPIOENSCHAP In de op 11 Mei te Amsterdam tegen Amteno 1 gespeelde wed strijd heeft de Molenkrocht door een stevige 71 overwinning haar kans op het kampioenschap aanmerkelijk vergroot. Amteno I werd als de grote rivale van de Bergenaren be schouwd, doch de Amsterdammers moesten het onderspit delven. De eerste helft van de tennis- In treffende eensgezindheid hebben de verenigingen van Rooms-Kath., Orth. Chr. en Neu trale huize het werk aangevat om te komen tot hulp aan en gene zing van drankzuchtigen. Wist U, dat in Amerika het alcoholisme als vierde volksziekte wordt genoemd? Weet U, dat door het toenemende drankgebruik in Nederland het aantal drank zuchtigen gestegen is tot ruw ge schat 50.000? Weet U, wat dat betekent voor de gezinnen van deze patiënten? Door de steun van duizenden landgenoten is het aan de ver enigde drankbestrijders gelukt de gelden bijeen te krijgen voor het oprichten van 9 consultatie-bu- reaux. Aan zo n bureau zijn ver bonden een psychiater, maat schappelijke werkers en sociale zusters. De plannen tot stichting van dergelijke instellingen in Almelo, Zwolle, Assen, Middel burg, Breda, Roermond, Maas tricht en 's-Hertogenbosch liggen klaar. Het wachten is op nieuwe gelden, die het Nederlandse volk ongetwijfeld, zij het in etappes, zal verstrekken. Ook gij, die beseft, welke volks kracht hier wordt bedreigd, zult zeker Uw steun willen verlenen aan dit streven, dat er op gericht is. nienwe levensmoed aan dui zenden te geven. In Bergen en Schoorl zullen in de komende week de leden van de Blauwe N.V. en de jongens en meisjes van de K.J.V.O. een beroep op U doen. Laat dit niet tevergeefs worden gedaan. Zij, die als collectant willen medewerken, kunnen zich opge ven bij Mevr. Bant, Wagenma- kersweg, Groet en bij de heer Brouwer, Jeugdherberg te Schoorl. Voor Bergen bij de dames Korver, Kastanjelaan 8, J. Ivangh, Russenplein 4, B. Schuil, Buer- weg 9, Mevr. Mulder, Karei de Grotelaan 21a en Mevr. Wie- linga, Karei de Grotelaan. ERNSTIG ONGELUK OP DE DUINWEG Woensdagavond tegen negenen vond op de Duinweg tussen de Boschmansweg en het Pension „Schoorltax" van de heer A. P. Raat een ernstig ongeval plaats. Uit de Boschmansweg kwam met zijn auto de hr Stenneberg op de Duinweg en wilde zich begeven naar de garage Raat. Van Schoorl naderde op hetzelfde tijdstip in flinke vaart een nieuwe motor, met als bestuurder de hr de G. uit Bergen en als duopassagiere zijn zuster. Vermoedelijk zag hij niet, of begreep hij niet de links uit gestoken richtingaanwijzer en dacht hij de auto nog te kunnen passeren. Hij kwam daarbij in botsing met de auto en 'n boom en een stenen paal. De gevolgen waren ernstigde bestuurder klaagde over inwendige pijnen en de duo-passagiere had ver moedelijk een been gebroken. Dr Risselada uit Schoorl verleende de eerste geneeskundige hulp. Beide slachtoffers werden over gebracht naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar. De auto kreeg alleen materiële schade. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Mei 's morgens 's namiddags 17 10.07 10.47 18 11.21 11.56 19 12.15 12.30 20 1.01 1.30 21 1.56 2.23 22 2.44 3.09 23 3.26 3.52 Laag water Mei 's morgens 's namiddags 17 4.07 4.47 18 5.21 5.56 19 6.15 6.30 20 7.01 7.30 21 7.56 8.23 22 8.44 9.09 23 9.26 9.52 Namens het Bestuur C. HOOGVORST, Kassier. VERGADERING V.V.V. In de zaal van de heer de Wit hield de Egmondse V.V.V. Woensdagavond haar voorjaars vergadering, ditmaal onder lei ding van de vice-voorzitter, de heer Kockx. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de V.V.V. op een gunstig jaar kan terug zien. In de maanden Juli en Augustus was nergens meer een plaats te krijgen. Drie maal werden strand feesten georganiseerd, in de maand Augustus duurde het feest zelfs drie dagenwegens het grote aantal deelnemers. De strand- exploitatie blijkt in goede handen te zijn, steeds wordt gestreefd naar meer comfort. Jammer dat Egmond a. Zee te kampen heeft met een tekort aan Hotelruimte. De kascommissie bracht bij monde van de hr Stromer verslag uit van haar onderzoek bij de penningmeester en deelde mede, dat er aan ontvangsten 'n bedrag was van f 4163,89 en aan uit gaven f 3938,87, zodat er een batig saldo was van f 225,02. Hierna deelde de penningmees ter mede, dat er om de kosten van het vuurwerk te bestrijden dit jaar een grote tombola zal worden gehouden. Voor de prijs van 25 ct mag men éénmaal trekken. Trekt men een troostprijs dan wordt die direct in handen gesteld van de koper. De „nieten" in de tombola, trekken mee om de hoofdprijs, gratis pension ter waarde van f 150,.in Egmond aan Zee. Inwoners van Egmond aan Zee kunnen dit bedrag naar wens besteden. Het nummer van de hoofdprijs zal weer in het vuur werk, in de maand Augustus be kend worden gemaakt. Besloten werd ?an de Neder landse Spoorwegen 'n tiental foto's van Egmond a. Z. te sturen, voor plaatsing in de Diesel-Electrische treinen. Egmond had met de Paasdagen ruim 200 bedden beschikbaar Naar aanleiding van een schrij ven van de Federatie, deelde de hr Jonker, informatie-bureauhou der mede, dat direct na het courantenbericht, dat er met de Paasdagen honderden vreemde lingen in de auto's hadden moe ten overnachten, het bestuur van de V. V. V. zich in verbinding heeft gesteld met de Federatie te Alkmaar, betreffende het door zenden van vreemdelingen naar Egmond aan Zee. De Federatie staat hier echter buiten, omdat de kantoren ge sloten waren. Thans is echter een regeling getroffen, om op drukke week-ends de kantoren bezet te houden, en de vreemdelingen door te sturen naar de omliggende plaatsen. Besprekingen feestelijkheden tijdens het seizoen De voorzitter deelde mede. dat het wenselijk is gebleken, naast het bestuur een werkcomité te WeelMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. a d 5 18 Mei Dr LUGTEN. Telefoon 2790 Hemelvaartdag Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 BERGEN 17-18 Mei Viering le Lustrum K.C.B. 17 Mei Lustrum-Expositie K.C.B. 17-18 Mei Ledenweekend Volkshoge school 20 Mei Ned. Vereniging v. Huisvrouwen „Cabaret in Zakformaat"

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1