Oktdccwif-skec'zieMkig.eki JEUK D.D.D. N ook. WEK DE GAL IN UW LEVER OP ifiiciaiist Öfiticiëu „De Hustevtde Bezien HU. „BELLO U kunt het Aernws BERGENSE APOTHEEK DE BESTE ZONNEBRIL Mr Opt D. W. PASTOOR BIOSCOOP BERGEN INENTING TEGEN POKKEN Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken op Dins dag 8 Juli 1952 te 16 uur in het Gemeentewijkgebouw, Karei de Grotelaan 27, alhier, terwijl controle op de reacties plaats heeft op Dinsdag 22 Juli d.a.v. op dezelfde tijd en plaats. De bij de geboorte-aangifte der kinderen verstrekte inentings- kaarten dienen te worden medegebracht. Burgemeester en Wethouders van Bergen, Dr W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris BERGEN, 2 Juli 1952 O. L. SCHOOL (Molenweg) TE SCHOORL Het Hoofd der School brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot uiterlijk 12 Juli a.s. gelegenheid bestaat tot het aangeven van nieuwe leerlingen aan het adres: LAAN WEG 36. verkwikkende krocht dan nog de niet minder zware promotie-wedstrijd tegen Metselaars 4 uit den Haag. Mochten de Bergenaren dan ook winnen, dan zouden zij de fraaie prestatie leveren om twee keer in successie te promoveren. Zover is het echter nog niet. De uitslagen van de Zondag j.l. gespeelde wedstrijd waren: Heren Enkelspel: J. Schmidt - M. Smit: 6-0, 6-4. M. Lau-J. Bregman: 5-7, 6-4, 6-1. Dames Enkelspel: C. van Limburg Stirum - mevr. J. v.d. Veer6-2, 6-1T. Winder- mej. Lammens: 5-7, 7-5, 4-6. Gemengd Dubbelspel: C. van Limburg Stirum en J. Schmidt-mevr. v.d. Veer en M. Smit: 6-4, 6-3. T. Winder en D. Mosk - mej. Lammens en J. Breg man: 4-6, 5-7. Heren Dubbelspel: Lau en Mosk - Smit en Bregman 4-6, 9-11. Dames Dubbelspel: C. van Limburg Stirum en T. Winder-mevr. v.d. Veer en mej. Lammens: 6-3, 4-6, 7-5. Zondag a.s. vindt dan te Bergen de laatste, beslissende wedstrijd plaats. SCHOORL BIBLIOTHEEK „ALGEMEEN WELZIJN" A.s. Dinsdagavond vangt het nieuwe leesseizoen van de biblio theek der vereniging „Algemeen Welzijn" gevestigd in het Oude Raadhuis te Schoorl, weer aan. Onze trouwe lezers, nieuw in gezetenen en gasten wekken wij op om van deze nuttige instelling gebruik te maken en haar daar door te steunen. Een aantal nieuwe boeken is aan de collectie toegevoegd en onze bibliotheek biedt voor „elck wat wils". WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Juli 5 6 7 8 9 10 11 Juni 5 6 7 8 9 10 11 Hoog 's morgens 1.24 2.21 3.15 4.07 4.57 5.47 6.34 Laag water 's morgens 7.24 water 's namiddags 2.01 2.57 3.48 4.39 5.41 6.18 7.03 8.21 9.15 10.07 10.57 11.47 12.34 s namiddags 8.01 8.57 9.48 10.39 11.41 12.18 1.03 KONINKLIJKE NED. MIJ. TER BEVORDERING DER PHARMACIE N.V. VERENIGDE NEDERLANDSE APOTHEKEN FILMNIEUWS. Bioscoop „De Rustende Jager" heeft voor de komende kermis- week beslag weten te leggen op twee zeer belangrijke films, welke bijzonder goed genoemd kunnen worden. Op Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond te 8.30 uur ver toont men de grote Russische Circusfilm „CIRCUSARENA" eveneens op Zondagmiddag te 2.30 uur. Over deze film gaf het Nieuw- Noordhollands Dagblad de na volgende recensieDeze grote circusfilm, in Sovcolor opgenomen, laat in 28 uitstekende nummers zien, waartoe in het Russische circus de „volksartisten" in staat zijn, en dat blijkt verbluffend veel te zijn. Paarden uit het Dongebied, Dzigiten uit Turkmenië, beren, koordansers, jongleurs, equilibris ten, dompteuse Irina Boegrinowa met haar leeuwen, dressuur van hanen, vossen, marmotten, apen etc. etc.. 't wervelt alles op het witte doek een documentaire die de circusliefhebber hartgrondig zal verkwikken. Vooraf vertoont men een do cumentaire over het dierenleven in de Hongaarse bossen en een tweede over het poppentheater van Obrastsow en Olga Obrast- sawa. Een zeer interessant pro gramma en toegangkelijk voor alle leeftijden. De tweede film die vertoond zal worden op Zaterdag-, Maan dag-, Woensdagavond te 8.30 uur en de naam draagt van „PARADIJSVOGEL" is niet anders dan een gigantisch schouwspel op een exotisch eiland, met interessante taferelen van het bijgeloof waardoor twee vrouwen zich in een vulkanische uitbarsting storten en verder kan men genieten van de mooiste natuurtaferelen, welke men niet gemakkelijk zal vergeten. Een zeer hoogstaand filmwerk, dat om zijn pracht en kleurrijkdom zeker de moeite van een bezoek loont. Geheel in kleuren. Toegang 14 jaar en ouder. In het kader van het bijzondere programma geeft men op Don derdag 10 Juli a.s. 's avonds te 8.30 uur de meest geslaagde operafilm met Tito Gobbi „RIGOLETTO" Deze film welke reeds meer dere malen hier te Bergen met het grootste succes werd vertoond is al overbekend en in de ver schillende dagbladen voldoende besproken. Toegang alle leeftijden. Vermeldenswaardig is nog, dat U voor deze film reeds Uw plaatskaarten kunt bespreken vanaf Maandag 7 Juli a.s. dage lijks van 11 12 uur, ook tele fonisch (11 12 uur). Verder verwacht men in de loop van de komende weken meerdere succesvolle films w.o. b.v. „Grün ist die Heide", „Er kan nog meer bij", „Angelica Se renade", „Millionairs gevraagd", „De Dokter en het Meisje" en voor de bijzondere vertoningen komen zeer binnenkort in aan merking „Onder de Hemel van Parijs", De onvergetelijke melo die", De Bruiloft van Figaro". door: Dr. P. H. RITTER Kort voor de verkiezingen en de daarop waarschijnlijke wijziging van het kabinet heeft minister Rutten twee wetsontwerpen in gediend, waardoor ons voorbe reidend hoger onderwijs en ons algemeen middelbaar onderwijs worden geregeld. Het is te be treuren dat zij zo laat komen. De datum van indiening maakt de behandeling eerst mogelijk onder een nieuwe regering en het is niet uitgesloten, dat een ambts opvolger zou komen met ge wijzigde inzichten. Dit zou een regeling in gevaar brengen, die bevredigt. Er zijn vaak plannen en proefnemingen met het onder wijs ondernomenhet is een ge bied, dat aantrekkelijk is voor nieuwigheden. De wetsontwerpen nu, zijn vrij van onberekenbare plannen, zij vormen een rustige aansluiting op de bestaande toe stand en men kan in deze ge matigde onderwijsvernieuwing al leen maar een verbetering zien. Het voorbereidend hoger onder wijs wordt driedelig. Er zullen gymnasia zijn, athenea (nieuwe naam voor H.B.S.) en lycea. Het gymnasium geeft onderwijs in de klassieke richting, het atheneum in de moderne richting. Het lyceum verenigt in één schooltype beide richtingen. De minister wil de cursusduur van het atheneum tot zes jaar verlengen. Daardoor wordt gewaarborgd, dat een even grondige voorbereiding ontstaat bij de verschillende instellingen, welke tot universitair onderwijs opleiden. De gedachte van evenwichtig heid in de verschillende school typen doordringt het gehele ont werp tot regeling van het voor bereidend hoger onderwijs. Zowel Welk een gezegende uitzichten openen zich hier! De daadwerke lijke samenwerking tussen leraren en leerlingen lost een reeks van problemen op, die het middelbaar en gymnasiaal onderwijs folterden. Het gemis van aanraking tussen leraren en leerlingen schiep een toestand waarbij de leraren zucht ten onder een overmaat van correctiewerk en de leerlingen onder de moeilijkheid, dat zij dingen te verwerken kregen, die zij soms nog niet geheel be grepen. De nauwere ontmoeting tussen leraren en leerlingen in de werkuren zal de leraren in staat stellen een persoonlijke kijk te krijgen op de individualiteit en de graad van begaafdheid hunner leerlingen en de leerlingen om vrijmoedig tot hun leraar te komen met hun vragen, waardoor zij opeens de sleutel ontvangen, die hun de oplossing opent van hun moeilijkheden. Daar de duur der lessen niet wettelijk is vastgelegd, wordt er speelruimte gegeven aan de werkuren. Deze „werkuren" kunnen er toe leiden om de rapporten-angst en de examen vrees op de vlucht te jagen. Wij hebben onze lezers enkele kernpunten ontbloot van de toe te juichen herziening van het voorbereidend hoger onderwijs. De minister gaat echter nog verder dan de basis van dit onderwijs te verbeteren. Hij wil naast en onafhankelijk van het onderwijs dat toegang geeft tot de universiteit een algemeen middebaar onderwijs scheppen met een eigen karakter, dat op algemene ontwikkeling is gericht. Hij wil de huidige chaotische natuur aan het middelbaar onder wijs ontnemen en hoewel de Hoflaan 2, Bergen bij de Ronde Bank aan het gymnasium als aan de tot „atheneum" gepromoveerde H.B.S. wordt het huidig eenzijdig karakter ontnomen. Het gymna sium wordt meer dan tot dusver tot het moderne leven gebracht, doordat aan sociale vormingen verruiming van het algemeen technisch begrip meer aandacht zal worden besteed, terwijl het atheneum (de toekomstige H.B.S.) meer aansluiting zal worden ge geven met de klassieke cultuur traditie. Er zal daar onderwijs gehouden worden in het een voudige Latijn, terwijl in de hoogste klassen klassieke schrij vers in vertaling worden gelezen. Tot dusver hunkerden de oud gymnasiasten naar wat technisch begrip en gevoelden de H.B.S.-ers het gemis van iedere klassieke koers, te sterker omdat het Latijn in de wetenschappelijke termi nologie een belangrijke rol speelt. Een element van betekenis in het nieuwe wetsontwerp is de vrijmaking van de studie en de aanpassing der studie bij de bij zondere aanleg der leerlingen. Er wordt een stelsel ingevoerd van kern- en keuzevakken. En, wat belangrijk is,: ten aanzien van de lesrooster wordt onderscheid ge maakt tussen „doceer" en „werk uren. In de „werk"-uren zullen de leerlingen onder leiding van de leraren werken, repeteren en een deel van hun huiswerk maken. De leerlingen worden genoopt tot zelfwerkzaamheid. Het zelf standig studeren wordt geleidelijk voorbereid. De aansluiting tussen lager- en voorbereidend hoger onderwijs wordt verbeterd, door dat in de lagere klassen een vak- lerarensysteem is voorgesteld. Het aantal vakken in de eerste klasse is beperkt en de toelating geschiedt in beginsel op advies van het hoofd der lagere school. middelbare school als een afdeling van lyceum of atheneum zal ver schijnen, is het verschil tussen voorbereidend hogef en middel baar pnderwijs scherp getekend. In de eerste twee klassen van algemeen middelbare school en atheneum zal het onderwijs onge veer gelijk zijn, maar in de derde en vierde klasse van de algemene middelbare school zal de scheiding gemaakt worden tussen een a-af deling, die maatschappelijk ge richt is en een b-afdeling, die een mathematisch-fysische strekking heeft. Evenals bij de scholen voor voorbereidend hoger onderwijs is ook bij het algemeen middel baar onderwijs de onderscheiding gemaakt tussen een algemeen en een bijzonder leerplan, waardoor de nodige vrijheid gegeven wordt en aanpassingsmogelijkheid aan de plaatselijke en sociaal-econo mische omstandigheden. Algemeen-middelbaar onderwijs zal worden gegeven in de alge meen-middelbare school met vier jarige cursus, de middelbare meisjesschool met vijfjarige cursus, de algemeen middelbare avond school met driejarige cursus, de handelsavondschool met vijfjarige cursus. De handelsdagscholen worden afdelingen van de alge meen-middelbare school. Handelsavondscholen komen in het middelbaar-onderwijs-ontwerp niet voor. Wij meenden, dat wij onze lezers een korte uiteenzetting moesten geven van hetgeen op het ogenblik op onderwijsgebied gaande is. Deze herzieningen raken de toekomst van onze jeugd. Wij geloven dat de twee ont werpen, waarover wij schreven een belangrijke verbetering van van de middelbare en voorbe- bereidend hogere school inhouden. Men vindt in hen een streven „CIRCUSARENA" „PARADIJSVOGEL" RIGOLETTO" naar vrijheid, een zin voor de werkelijkheid en een duidelijke scheiding van de taken, die aan de verschillende schooltypen worden toebedeeld. Door de grondige en principiële verbete ring van het middelbaar onder wijs zal dit onderwijs in aanzien stijgen en de drang naar de universiteiten worden gestuit. Onze samenleving heeft op de eerste plaats behoefte aan goed- begaafde werkers, die tijdig hun ingang vinden tot het maatschap pelijk leven. Die zal de nieuwe, algemeen-middelbare school ons kunnen bieden. De universitaire studie zal moeten voorbehouden blijven aan de zéér bijzonder be gaafden. Hoeveel gezonde, goede krachten voor onze samenleving worden er niet verkwist, doordat er een universitaire ambitie is. die meestal op teleurstellingen uitloopt. Een vernieuwde middel bare school zal wederom de waar borg geven voor de vereiste be kwaamheid bij de gemiddelde werker, terwijl door de herziening der scholen voor voorbereidend hoger onderwijs, die scholen iets van haar eenzijdig karakter zullen verliezen. Burgerlijke Stand BERGEN Naar men uit het Raadsverslag heeft kunnen lezen, is hét Ge meentebestuur van Bergen unaniem van mening dat de tram voorkeur verdient boven de busverbinding van de N.H.A.D.O. Hoe de bevolking er zelf over denkt, heeft de pracktijk echter met zeer grote zekerheid bewezen. Om nu deze kwestie ook eens van een andere zijde te belichten, laten wij hieronder een uittreksel volgen uit de Handels- en Transport courant, uitgave van het Rotter dams Nieuwsblad. Jarenlang wordt, als bekend mag worden verondersteld, de pendeldienst tussen Bergen Binnen en het vijf kilometer verderop liggende Bergen aan Zee onder houden door een ouderwetse tram, in de volksmond „Bello" genaamd. Nooit hebben de Nederlandse Spoorwegen deze railverbinding rendabel kunnen krijgen en na maandenlange onderhandelingen o.a. met het gemeentebestuur van Bergen, dat de tram onder geen voorwaarde wilde laten verdwij nen, hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten, de lijn, geheel uit zuinigheidsoverwegin gen, op te heffen. Men meent, dat het bestaande autobusvervoer van de N.H.A.D.O. voldoende capaciteit bezit om 't pendelver keer tussen de kern van Bergen en de zee te onderhouden. Het Gemeentebestuur van Ber gen is daarop onmiddellijk in het geweer gekomen om daartegen te protesteren (Men zie het Raads verslag). Inmiddels heeft de busonder neming bij de gemeente 'n protest ingediend over de wijze waarop de gemeente met de belangen van de particuliere busonderne ming omspringt. Een o.i. zeer begrijpelijk protest. De argumen tering van het gemeentebestuur van Bergen maakt een wel zeer zwakke indruk. Dit bestuur doet er verstandig aan het beoordelen van vervoersproblemen over te laten aan hen, die te dezen aan zien competent zijn. Daarmede bewijst het zijn gemeente een betere dienst dan met het door dik en dun uit sentiments-over- wegingen bepleiten van de hand having van een niet rendabele tramlijn. Het gemeentebestuur van Bergen bedenke ook, dat de in woners van Bergen de tram on middellijk de rug toekeerden,toen de N.H.A.D.O. een busverbinding Bergen-Alkmaar creëerde. Dat een gemeentebestuur nu al gaat aandringen op het toewijzen van een bepaalde vervoersvoor ziening aan een dochteronderne ming van de Nederlandse Spoor wegen, gaat o.i. toch wel te ver. Bovendien legt het gemeentebe stuur van Bergen hiermede ge tuigenis af van een slecht inzicht in de ontwikkeling van het streek vervoer in Nederland. Immers, in de laatste jaren hebben vrijwel alle dochterondernemingen juist de tramexploitatie, voor zover nog aanwezig, vervangen door autobus-exploitatie. Bij de enige dochteronderneming die nog trams exploiteert, de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoer Maatschappij, be staat zeker eenzelfde tendentie. Het gemeentebestuur van Ber gen late het aan de vervoersvak- liedenover voor 'ngoede vervoers voorziening zorg te dragen. Het bedenke, dat die hooggeroemde „Bello" hoe aardig en romantisch ook, zulk een qualificatie, toch ook bepaaldelijk niet verdient. Voorts heeft het gemeentebe stuur van Bergen in genendele rekening gehouden met de belan gen van de aangrenzende ge meente Schoorl, zodat wij ver moeden dat het bestuur van deze gemeente niet goedschiks zal toe laten dat deze busonderneming zonder meer zal worden geliqui deerd. Fotohandel C. Laanweg 35, Schoorl - Tel. 268 ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERGROTEN AANVANGSDAG SEIZOENOPRUIMING Naar aanleiding van bij haar binnenkomende vragen, deelt de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorder kwartier mede, dat bij Besluit van 2 April j.l. voor haar district de a.s. halfjaarlijkse opruiming mag aanvangen op: ZATERDAG 12 JULI a.s. Ingezonden Mededeling Ingezonden Mededelingen U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Aangesloten bij Ziekenfondsen en Rijksverzekeringsbank L. E. JACOBS-VAN KOOIJ, Apotheker BREELAAN 17, BERGEN Telefoon 2236 vindt U bij de Bederf uw ogen niet met waardeloze brillen, ze zijn uw enigst paar, en nooit meer te vervangen Vrijdag-, Zondag- en Dinsdagavond te 8.30 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur voor alle leeftijden in kleuren. Machtig en prachtig mooi Zaterdag-, Maandag-, Woensdagavond te 8.30 uur, Louis Jordan in een groots schouwspel in Technicolor 14 jaar In het kader van het Bijzondere Programma Donderdag 10 Juli 's avonds 8.30 uur, de grootste Italiaanse Opera van Quiseppe Verdi met Tito Gobbi. Plaatsbespreking reeds van 7 Juli dagelijks van 11 12 uur, ook telefonisch van 22 tot 29 Juni 1952 GEBORENPetronella, d.v. G. Boltjes en P. G. van Dam. Hendrikus Petrus Maria, z.v. J. J. Roo senboom en H. W. G. van Daal. Geertruida Gerardus Maria, d.v. N. Schot ten en G. M. Jongenelen. Peter, z.v. F. A. Bergsma en A. H. Modder. ONDERTROUWD: Willem Dirk Nol- ting, 32 jaar, te Rotterdam en Elisabeth Susanna Helena Dalloyaux, 21 jaar. Mathijs Michaël Kroone. 34 jaar, te Schagen en Agatha Cornelia Bruins, 39 jaar. OVERLEDENJacob Doves, 69 jaar. tt Ingezonden Mededeling Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Wij staan klaar om U alle nodige in lichtingen over het fotograferen te ver strekken. Het fotograferen zélf en de resultaten zullen U groot genoegen doen. Fotograferen, leert U de dingen anders en beter zien en een eenvoudig, goed toestel kan iedereen zich veroorloven. Komt U eens bij ons in de zaak kijken? I

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2