SCHDORL fedevJld hetwoHMH HeveusktacUt Puistjes D.D.D. SCHOORL'S VROEDSCHAP BIJEEN "Lu'wier IEDERE DINSDAGAVOND houdt Mr.0 pt DWPA5T00R JN „BERUSTENDEJAGER. WEK DE GAL IN UW LEVER OP BIOSCOOP „De Rustende Deepen IN6EZ0HDEM STUKKEN BERGENSE APOTHEEK FILMNIEUWS. 7n- he>t l verfrissende Het nieuwe uitbreidingsplan onder de loupe Bezwaren tegen reorganisatie bus-tramdienst te Bergen De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr C. A. J. Jochems. Ingekomen was een lange rij van stukken, die voor 't grootste deel voor kennisgeving werd aan genomen. Het verzoek van L. v. Dam-Steen om in aanmerking te mogen komen voor een gemeen telijke bijdrage in de kosten van vervoer voor haar leerplichtig kind naar de Christelijke Lagere School te Bergen werd ingewilligd. Het verzoekschrift van het be stuur V.V.V. Groet-Camperduin om maatregelen te willen nemen welke ten doel hebben te beletten dat degenen dié aan zomergasten gemeubileerd verhuren of voor slaapgelegenheid zorgen, zulks doen zonder lid te zijn van een vereniging voor V.V.V. Op Texel schijnt zo iets te bestaan. Het stuk werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Schoorluit ernstige bezwaren tegen de door Bergen voor gestelde reorganisatie tram busdienst. Burgemeester Jochems deed bij mededelingen voorlezing van een schrijven gericht tot B. en W van Bergen, de Minister van Verkeer en Waterstaat, Gedepu teerde Staten van Noordholland en de Rijksinspecteur voor het Verkeer in Noordholland. Het schrijven luidt: Aan Heren Burgemeester en Wethouders der gemeente Bergen Nh. 8 Juli 1952 Op 22 October 1951 had de Voorzitter van Uw College een bespreking met zijn ambtsgenoot alhier nopens een door Uw Col lege gedachte reorganisatie van de tramdienst en busdienst Alk- IV VAN 7 TOT 8 UUR SPREEKUURvoorBRILCONTRÖLE WAARB'J (1 DE COMPLETE COLLECTIE BRILMONTUREN WORDT GETOOND maar-Bergen, in verband met de doorverbinding van de busdienst naar Schoorl. De Voorzitter van ons College was van oordeel, dat hij zonder ruggespraak met de Raad dezer gemeente, niet bevoegd was een uitspraak ten aanzien van Uw aanvankelijke plannen ter zake te doen, terwijl Uw Voorzitter van mening was, dat het stadium waarin de plannen op dat tijdstip verkeerden niet gedoogden, dat in ruimere kring i.e. aan de Raad der gemeente Schoorl hieraan voorhands ruchtbaarheid zou worden gegeven. Een en ander heeft de Voor zitter van ons College in zijn schrijven dd. 22 October j.l. no. 1569 aan zijn ambtsgenoot te Bergen Nh. bevestigd, onder mededeling, dat naar zijn oordeel een nieuw vervoersplan door U te ontwerpen, waarborgen moet bieden, dat de vervoersmogelijk heden er voor Schoorl zeker niet op achteruit gaan. Waar blijkens de krantenver slagen de activiteit van de Raad Uwer gemeente en Uw College met betrekking tot het vinden van een oplossing van een ver vangende vervoersmogelijkheid bij de voorgenomen opheffing van de tramlijn Alkmaar-Bergen-Bergen aan Zee v.v. zeer en naar buiten merkbaar is toegenomen en enig overleg niet heeft plaats gevonden met onze Voorzitter of ons Col lege delen wij U het volgende mede. Indien het in Uw voornemen zou liggen te bevorderen dat de verbinding Alkmaar-Bergen uit sluitend een railverbinding zal worden, tengevolge waarvan de reizigers uit Alkmaar met bestem ming Schoorl en reizigers uit Schoorl met bestemming Alkmaar in Uw gemeente van openbaar vervoermiddel moeten verwisselen of de route van de busdienst Alkmaar-Schoorl-Camperduin zo danig verlegd, dat buspassagiers uit Schoorl met bestemming Bergen niet als thans met de bus de kom van Uw gemeente kunnen bereiken, zien wij ons genoodzaakt tegen 'n zodanige regeling bij bevoegde instanties de meest ernstige be zwaren te moeten maken, omdat een oplossing als dzz. bij U ver ondersteld de zeer vitale belangen van het vreemdelingenverkeer in de gemeente Schoorl in hoge mate schade berokkent. Het passagiersvervoer Alkmaar- Schoorl-Camperduin v.v. via Uw gemeente bedraagt in totaal jaar lijks opgave '51 ongeveer 400.000 personen, welk vervoer zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Ook het passagiersvervoer Bergen-Schoorl-Camperduin v.v. neemt telkenjare toe en bedroeg in het jaar 1951 in totaal plm. 40.000 personen. Wij zijn dan ook van oordeel, dat een oplossing van het ver voersprobleem, als waarvoor U zich thans gesteld ziet, in verband met het feit, dat het openbaar vervoer van en naar Schoorl voor practisch 100°/o via Uw gemeente loopt en plaats vindt middels een in Uw gemeente gevestigde vervoersonderneming, slechts mag worden gevonden in nauw overleg en in overeenstem ming met ons College. Wij verzoeken U dan ook dit overleg op korte termijn te willen bevorderen, opdat dezerzijds een alhier ten gevolge van de kranten publicaties ontstane ongerustheid ter zake van het vervoerspro bleem kan worden tegengegaan. Een afschrift van dit schrijven doen wij toekomen aan Z. E. de Minister van Verkeer en Water staat, het College van Gedepu teerde Staten in deze provincie en de Rijksinspecteur voor het Verkeer in Noordholland. Burgemeester en Wethouders van Schoorl, De Secretaris. Financiering van de huishouding De Raad ging accoord met de voorstellen tot vaststelling van verschillende rekeningen over de dienst 1950, een 10e suppletoire begroting voor 1950 en een tweede van de dienst '52, waarbij onder meer geregeld werd de financiering van het z.g. „hand werkersobject" tot n bedrag van f 8000, de kosten van mecha nisering van de bevolkingsboek houding (f 1320,—) de aankoop van nieuwe leermiddelen voor de openbare scholen (f 750,en de verbetering van de Hereweg bij de Idenslaan (f 5000,—). Ook met het voorstel tot vast stelling ener tijdelijke ziektenkos- tenregeling voor het gemeente- personeel kon de Raad zich ver enigen in afwachting van de tot standkoming ener definitieve rege ling werd de uitkering verhoogd van f 50,— tot f 60,— per jaar. Uitbreidingsplan Last but not least kwam aan de orde het jongste ontwerp besluit van een uitbreidingsplan door Gedeputeerde Staten. Ofschoon op vele punten is tegemoet gekomen aan de be zwaren van de Raad tegen het inmiddels ingetrokken ontwerp besluit 1951, sprak de Raad deze avond de wenselijkheid uit van het aanbrengen van enkele wijzigingen in het nieuwe ontwerp. Zo meende de Vroedschap, dat de mogelijkheid tot bouw van zomerwoningen in ruime mate aan wezig dient te zijn omdat het karakter van Schoorl als seizoen plaats met zich brengt het als bron van inkomsten voor de overgrote meerderheid der be woners verhuren hunner wonin gen, tengevolge waarvan aan deze inwoners gelegenheid moet wor den gelaten gedurende 't seizoen in een z.g. zomerwoning bij hun woning te verblijven. Op bijgevoegde kaarten gaf de Raad daartoe wenselijke gedeelten van de gemeenten aan. Voor Hargen acht de Raad belangrijke uitbreiding van be bouwingsmogelijkheid voor per manent te bewonen woningen nodig en wel in het gebied begrensd door de Jaagkade, het Hargergat, de Oude Herenweg, de Munni- kenweg en de Kleiweg. Verder acht de Raad het wen selijk, dat ruime bebouwing wordt toegestaan op het terrein van de voormalige barakkenkampen. Tegen bebouwing van de West zijde van de Voorweg tussen het Dennenlaantje en de Oude Molen weg bestond geen bezwaar. Ten slotte achtte de Raad nog ver legging van het tracé van de polderweg in Catrijp van belang en kruising a niveau van de nieuwe verkeersweg met de Har- gerzeeweg en de Jaagkade. De Raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om boven staande ter kennis van 't college van Ged. Staten te brengen. Bij de rondvraag stelde de hr Pastoor voor aan B. en W. een crediet van f 7000,- te verlenen voor spoedige verbouwing van de dokterswoning. Accoord. Tenslotte ging de Raad in comité ter behandeling van enige reclames ter zake van gemeente lijke belastingen. gebouwd, hoeveel nood niet ge lenigd, hoeveel levenskracht niet herwonnen. Met de grotendeels bijeenge brachte dubbeltjes en kwartjes bouwde Herwonnen Levenskracht het prachtige sanatorium Berg en en Bosch te Bilthoven, verpleegde er duizenden patiënten, die terug gegeven aan gezin en maatschappij hun levenstaak weer konden ver vullen. Omdat de collectanten dat weten zijn zij niet collecte-moe. Integendeel, zij zullen het publiek vol vertrouwen met opoffering van hun tijd en met het geven van hun persoonlijke toewijding graag de collecte-bus voorhouden. Het bestuur van Herwonnen Levenskracht dat nooit tevergeefs een beroep op U doet zal ook nu, zonder enige twijfel ervaren, dat van collecte-moeheid bij de „echte" gevers geen sprake is. De „echte" gever integendeel is verheugd dat hij op deze simpele wijze - een dubbeltje of kwartje in de bus - een medestrijder wordt tegen de tuberculose. Burgerlijke Sland BERGEN de Jaarlijkse Collecte van op ZATERDAG 12 JULI a.s. Voor Herwonnen Levenskracht GEEN COLLECTE - MOEHEID Op Zaterdag 12 Juli houdt Herwonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjesdag. Voor deze vereniging is dit een belangrijke gebeurtenis. Van de opbrengst hangt af, of zij op dezelfde wijze en in dezelfde omvang hulp zal kunnen verlenen voor de uitzen ding van haar patiënten naar het sanatorium Berg en Bosch, andere sanatoria, ziekenhuizen, of zij haar steun kan voortzetten aan de thuis- verpleegden en of zij evenveel rustbehoevende moeders kan blij ven uitzenden. De opbrengst van de Speldjes dag in 1951 in geheel Nederland was f 150.000,-. Er is f 850.000,- nodig om in de verpleegkosten te voorzien. Het bestuur hoopt dit jaar op 2 x f 100.000,-. Men hoort wel eens zeggen, omdat er zoveel gevraagd wordt, zoveel collectes zijn, dat ons volk en ook de collectrices en collec tanten een zekere collecte-moeheid vertonen. Is dit zo? Wij geloven het niet. Wat de collectanten betreft, staat er overal in Neder land weer een geheel legertje meisjes en jongens, vrouwen en mannen klaar om de giften in te zamelen. En het vrijgevige publiek? Is dit collecte moe? Of gevensbe- reid? De statistieken maken uit, dat er bij gelegenheid van open bare geldinzamelingen zeer veel wordt gegeven. Dat dubbeltje of kwartje, dat men in die collecte bus werpt beschouwt men als een noodzakelijk, desnoods weke lijks, offertje om de helaas nu eenmaal bestaande vele noden te lenigen. Hoeveel schoons wordt er door dergelijke acties niet op- G R N 1ST DIE HEIDE" „ANGELICA SERENADE" „DE BRUILOFT VAN FIGARO'' „BELLO" II Naar aanleiding vorig stukje Bello het volgende: Dat de N.H.A.D.O. met haar 10 bussen het gehele tram verkeer van soms 1000 reizi gers per uur zou kunnen ver werken is wel zeer dwaas. Voorts gaat het niet alleen om Bergen - Bergen aan Zee maar zeer zeker ook om AlkmaarBergen. Im mers de meeste gasten, dagjes mensen vanuit de treinen alsmede de badgasten van Alkmaar ko men per tram naar Bergen, dit beloopt ook vaak 3 a 400 reizigers. Verder is de mening, dat nie mand in de winter per tram reist ook sterk overdreven, daar de bezetting over 't algemeen kan worden vergeleken met een vrij redelijke busbezetting. Voor treinreizigers is (wat wel blijkt) de tram zeer gemakkelijk. Waarom eigenlijk waren er vóór enige jaren wel degelijk electrifi- catieplannen? Tevens zijn er in Nederland bedrijven die hun trams nooit zullen stopzetten (H.T.M., R.T.M.) en stadsbedrijven der drie grote steden. De dochteronder nemingen moeten zich nu eenmaal schikken naar de N.S. Men mag zich gelukkig prijzen dat de gemeente er zo over denkt en gaat het niet om de oude stoomtram maar om een modern railvervoermiddel. B. N. In antwoord op bovenstaand ingezonden stukje, delen wij mede, dat het artikel over „Bello van vorige week, door de redactie was geplaatst. KONINKLIJKE NED. MIJ. TER BEVORDERING DER PHARMACIE N.V. VERENIGDE NEDERLANDSE APOTHEKEN Voorts willen wij nog even opmerken, dat niemand heeft be weerd, dat de N.H.A.D.O. met 10 bussen het reizigersverkeer kan verwerken. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat zeker maatre gelen zullen worden genomen om het vervoer normaal door te laten gaan als „Bello" onverhoopt mocht verdwijnen. Men zij daar niet ongerust over. Wat betreft het instandhouden van H.T.M. en R.T.M. is het genoeg om even te vermelden, dat in de drie grote Westelijke steden, al meer "gebruik gemaakt wordt van Autobussen en ver schillende andere steden hun trams hebben omgeruild voor Trolley-Bussen. Wel een bewijs, dat de exploitatie van trams veel duurder is dan bussen, welke laatste tevens veel meer comfort bieden. Tenslotte hopen wij, tegen de mening van inzender, dat niet het gehele vervoerswezen in handen komt van de N.S., daar deze dan geheel onafhankelijk de tarieven kan vaststellen. Men juiche eer der de vrije concurrentie (in ge bondenheid) toe, inplaats van welk staatsmonopolie dan ook. Nog één goede raad, laat de inzender in 't vervolg met zijn naam ondertekenen, dan heeft zijn geschrijf veel meer waarde. DE UITGEVER ORGELCONCERT In de Grote Kerk te Alkmaar zullen weer een aantal zomer- concerten gegeven worden. De heer Piet Kee speelt op het orgel in de Grote Kerk, voor de eerste maal Vrijdagochtend tijdens de Kaasmarkt, van 11.15 tot 11.45 uur en van 12.15 tot 12.45 uur. Daarna op Dinsdag avond 8 uur. Liefhebbers van goede muziek kunnen hier een avond vol kunstgenot verwachten. Naar wij vernemen, ligt het ook in de bedoeling een aantal andere prominente musici, o.a. Dr A. v.d. Horst (Orgel) en Jaap Stotijn (Hobo) te laten optreden. een eenvoudig gegeven van de (bekende) zanger, die zijn opkomst tegemoet gaat. Gesteund door de voortreffelijke songs van Luis Mariano zoals „Angelica Sere nade", „Illusion", Chanson de la Pluie", Fandango" ontvouwt zich op het witte doek een ietwat „fabelachtige" wijze van opkomst, welke echter eveneens geestig ge- no:md kan worden. Vlot en luchtig en aardig om te gaan zien voor alle leeftijden. In het kader van het bijzondere programma vertoont men op Donderdag 17 Juli '52 's avonds te 8.30 uur voor alle liefhebbers van een goede opera de volledige opera van Wolfgang A. Mozart „DE BRUILOFT VAN FIGARO" met de Berlijnse Staatskapel en Koor onder leiding van Prof. Hermann Liiddeke. Hoofdrolspe lers zijn o.a. Angelika Hauff, Willi Domgraf, Sabine Peters, Mathieu Ahlersmeyer, Elsa Wag ner en vele anderen. Een film, die U beslist gezien moet hebben, want zij is voor treffelijk. Toegang 14 jaar en ouderen. Plaatsbespreken voor deze film reeds vanaf Maandag 14 Juli dagelijks van 1113 uur aan de kassa en telefonisch no 2126 (11 12 uur). TIPS VOOR VACANTIEGANGERS. Nederlandse staatburgers kun nen bij reizen naar België en Luxemburg volstaan met een geldig bewijs van Nederland schap. In verband met de Olympische spelen is voor Finland alleen een geldig paspoort nodig en is voor deze gelegenheid geen visum vereist. Maakt men gebruik van een bromfiets, dan raden wij aan eerst inlichtingen te vragen, aangezien de bepalingen hier voor aan veel veranderingen onderhevig zijn en niet overal gelijkluidend zijn. Ons bioscoop-fheater presen teert deze week wederom een nogal gevariëerd programma n.l. „GRüN 1ST DIE HEIDE" op Vrijdag-, Zondag-, Dinsdag avond te 8.30 uur en Zondag middag te 2.30 uur. Over deze film. die de afge lopen week werd vertoond in één van de Alkmaarse bioscoop-thea ters, schreef het Nieuw Noord- Hollands Dagblad o.m. „Een on derhoudende en vaak geestige film, al ontbreekt de ernstige achtergrond niet, een film in tech nicolor, die Hans Deppe over een, overigens niet origineel onderwerp, de jacht, maakte. Op een land goed, waar vluchtelingen inwonen, worden geregeld herten geschoten en de oude jachtopziener van het dorp kan, zelfs met de hulp van een jongere collega, de stroper niet te pakken krijgen, zelfs niet ontdekken. Maar drie zwervende muzikanten weten er meer van. Doch zij kunnen zwijgen als het moet. Als politie-versterking er aan te pas moet komen en de komst van een circus de zaak ingewik keld gaat maken, nadert het mys terie zijn eind, doch niet nadat er nog wat romantiek door het verhaal is geweven en het publiek in spanning is gebracht over de afloop. Een film, die vanwege haar kleuren, muziek en amuse ment als geslaagd mag worden aangeduid. Toegang 14 jaar. „ANGELICA SERENADE" op Zaterdag-, Maandag-, Woens dagavond te 8 uur. Deze film met de populaire Baskische zanger Luis Mariano en Ludmilla Tcherina (uit de film „Hoffman's Erzahlungen") verhaalt ENKELE NUTTIGE WENKEN „Hoe bruiner, hoe mooier!", Dat zeggen al die mensen, die s' zomers urenlang in de zon liggen te bakken, te braden en te stoven. Ze hebben zich met gelukzalige gezichten zo plat mo gelijk uitgespreid in de heimelijke verwachting, dat ze er straks belangrijk vlotter en sportiever zullen uitzien dan ze oorspronke lijk deden. Helaas, blonde mensen kunnen zoveel ultraviolette stralen tegelijk niet goed verdragen. Jeuk, pijn en het daarbij behorende slechte humeur zijn maar al te spoedig het gevolg. De huid is in het begin knalrood na 'n paar dagen beginnen de slachtoffers met grote lappen te vervellen. Roodharige mensen zijn in dit opzicht nog gevoeliger. Zij wor den na overmatige zonbestraling werkelijk ziek. Al spoedig klagen zij over gebrek aan eetlust, over slecht slapen en wat nog erger is, vaak krijgen zij barstende hoofdpijn en flinke koorts. Pas na een week komen de blaren onder een dikke laag poeder tot genezing. Met verstand Wanneer men een beetje kalm aan begint en wanneer men de duur van het zonnebad geleidelijk aan uitbreidt, kan dit alles zeer wel worden voorkomen. En is er „haast" bij het bruin worden, dan kan men zich in smeren met de daartoe onder weidse namen alom in de handel zijnde oliën. Het is echter niet zo, dat deze middelen zelf een bruinkleurend vermogen bezitten. Dat moge in de advertentie's en Ingezonden mededeling Icauvg1"" Ingezonden Mededeling Ingezonden Mededeling U zult 's morgens „kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. van 29 Juni tot 6 juli 1952 GEBORENHenricus Cornelis, z.v. J. J. Burgering en A. M. J. van Haasteren. Jim, z.v. J. de Vrij en J. van den Berg. Gerrit. z.v. G. Kaaij en M. Schaaper. OVERLEDENJan Jacob Edens. 73 j. Catharina Maria Anna Mirck, 63 jaar, (Zr. Theresiana). Geertruida Nicolasina Dirkje Johanna van Houweninge, weduwe van Charles Marie Johan Koorevaar. 83 jaar. Johannis van der Steen, 74 jaar. Vrijdag-, Zondag- en Dinsdagavond te 8.30 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur, een feestfilm bij uitnemendheid in Technicolor 14 jaar Zaterdag-, Maandag-, Woensdagavond te 8.30 uur, de populaire Baskische zanger Louis Mariano in Alle leeftijden In het kader van het Bijzondere Programma Donderdag 17 Juli 's avonds 8.30 uur, de volledige Opera van A. Mozart 14 jaar Bespreekt vooral uw plaatsen GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest Aangesloten bij Ziekenfondsen en Rijksverzekeringsbank L. E. JACOBS-VAN KOOI], Apotheker BREELAAN 17, BERGEN Telefoon 2236

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2