BERGEN Dancing - Egmond a. Zee DUIHRANDERS SCHOORL WACHTER, SCHOORL VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 29e JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef MEVR. BOENDERMAKER ZEVENTIG JAAR Vele zijn de feesten, die elk jaar tijdens de zomermaanden in Bergen worden gevierd. Ondanks de herhaling verliezen zij niets van hun charme. Doch deze zo mer van 1952 zal er op Donder dag 7 Augustus a.s. 'n bijzondere feestelijkheid zijn voor de talloos velen, die het goed menen met Kunst en kunstenaars. Op 7 Augustus toch viert mevrouw Marie Boendermaker- Schoenmaker haar zeventigste ver jaardag. Dat stemt even nadenkend en doet in gedachten teruggaan naar de eerste jaren van de Ber gense School, toen Piet Boender maker stimulerend, helpend, talent ontdekkend en onvermoeibaar ter zijde gestaan door de aanstaande jubilaresse, in Bergen werkzaam was. Zijn bezigheid had iets op windends, zijn sterk geloof in het kunnen van jonge artisten wekte vertrouwen in de eigen kracht dezer kunstenaars, zijn oog voor talent en begrip voor reëele kunst vaardigheid waren van onschat bare waarde voor velen. De organisatie, die thans kun stenaars en burgers in zich ver enigt het Kunstenaars Centrum Bergen heeft het als een prettige taak gezien op Donder dag 7 Augustus a.s. des middags om 4 uur in de danszaal van „De Rustende Jager" te Bergen 'n ontvangst te organiseren, waar mevr. Boendermaker gehuldigd zal worden. Vele kunstenaars uit den lande zullen daar aanwezig willen zijn, maar de samenkomst staat ook open voor ieder, die waardering heeft én voor de vriendelijke persoonlijkheid van mevr. Boendermaker én voor het ideaal dat ook zij heeft nagestreefd en nog dagelijks door haar leven dige belangstelling voor kunste naars en Kunst blijft zien als van de hoogste waarde voor mens en maatschappij. Mogen velen a.s. Donderdag in de danszaal aan wezig zijn bij deze verdiende huldiging. HET RETRAITEHUIS St. PETRUS CANISIUS herdenkt 25-jarig bestaan Het retraitehuis St. Petrus Canisius, waar in de loop der jaren 75000 mensen hun geluk hebben gevonden of teruggevon den, herdacht gisteren met grote dankbaarheid z'n 25-jarig bestaan. In de morgen van deze grote dag werd in de fraai versierde kapel een plechtige Hoogmis opgedragen door Mgr. G. P. J. v.d. Burg, Deken van Amsterdam, met assistentie van de Zeereerw. Pastoor Th. van Beers en Verver. Het parochiale koor zong o.l.v. C. Molenaar de Hoogmis van H. Andriessen. Na de Hoogmis zong het koor in de recreatiezaal nog „O Jesu Dulcis" en „Ave Maria" van Witt. De Eerw. Pater-directeur Hildebrand sprak een dankwoord. 's Namiddags hield de directie, de Paters Redemptoristen C. de Klerk, A. Bergmans, W. Veeger, A. Hildebrand en M. Verhoeckx, een druk bezochte receptie in de recreatiezaal. Vele belangstellenden kwamen de directie complimenteren en boden hun gelukwensen aan. Pater Veeger opende de hier op volgende feestelijke samen komst met een woord van welkom. Spreker memoreerde onder meer hoe op 17 Juli 1926 dit onder architectuur van J. C. Leyen ge stichte Retraitehuis was ingeze gend, hoe de heer C. W. Ellis vanaf 1926 aan het huis was verbonden, hoe op 1 Maart 1931 het huis was overgegaan aan de Paters Redemptoristen, hoe 24 Maart 1931 Moeder Gabriel hier haar intrede deed en in de loop der jaren duizenden retraitanten stoffelijk had verzorgd. Dank bracht hij aan verschillende per sonen die zich verdienstelijk hadden gemaakt. Pater Vos sprak hierna een feestrede uit, die onder ademloze stilte werd aangehoord. Spreker wees op de niet hoog genoeg te waarderen waarde van het retraite- werk, dat duizenden geluk bracht. Hij zwaaide lof toe aan de zusters, die stil in het verborgen, zonder naam, haar zegenrijk werk doen en aan de retraite-paters, die voortdurend leven in een ener verende spanning. De geloofsaf val gaat door, aldus deze spreker, maar tegen retraite kan niets op, zij zorgt steeds weer voor een machtige injectie van geloofsleven. Een machtig applaus volgde op deze indrukwekkende rede. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. Mgr. v.d. Burg, Deken van Amsterdam, herdacht Pater Hein de Groot en zijn werk in de bezettingstijd. Burgemeester Dr. W. Huygens bood als vertegenwoordiger van de burgerlijke overheid zijn har telijke gelukwensen aan, ook voor de toekomst. Het bestuur van de Retraitantenclub te Krommenie liet zijn goede wensen vergezeld gaan van bloemen en een enve loppe met inhoud. De heer Huiben sprak zijn beste wensen uit namens de R.K. Politiebond. De zeereerw. Heer Kuypers, Deken van Wog- num voegde zijn goede wénsen bij de vele andere en ten slotte kwam de heer J. M. Thomas namens de leveranciers aan het Retraitehuis een enveloppe aan bieden, inhoudende f 561,-. Directeur Pater Veeger had het laatste woord en uitte zijn dank voor alle goede wensen en de vele goede gaven. Behalve de reeds vermelde stoffelijke blijken van belangstelling waren onder meer nog ontvangen, verschillende bloemstukken, een prachtige monstrans namens alle kerken in het dekenaat Alkmaar, misgewaden van Zusters-con- ventie enz. Na deze feestvergadering volgde nog een Plechtig Lof, gecelebreerd door de zeereerw. heer Jacobs, Deken van Alkmaar met assistentie van rector Slijkerman en kapelaan Vink. Bergen's Harmonie bracht de jubilaris des avonds nog een serenade KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Van Zaterdag 2 Augustus a.s. af zal in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" door drie leden van het Kunstenaars Centrum Berden werk worden geëxposeerd. Het is beeldhouw- en edelsmeed- werk van Maryke Visser, Etsen, tekeningen en aquarellen van Jan Ponstijn en schilderijen van Jan de Leeuw. Jan Ponstijn zal deze expositie, die veertien dagen ge opend blijft, met 'n enkel woord in de Kunstzaal inleiden op Za terdag a.s. om vier uur. Een advertentie in dit nummer ver meldt nadere bijzonderheden. Tenslotte wordt nog medege deeld dat vanwege het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen alsnog 'n kunstwerk is aangekocht van de beeldhouwer J. W. Radïcker, wiens werk tot 2 Augustus in genoemde Kunst zaal is te zien, en van Cees Boen dermaker, kunstschilder. Nieuw Vervoermiddel SEIZOENTREINTJE Naar ons wordt medegedeeld, zijn er plannen in de maak om hier in het seizoen een treintje te laten rijden door het dorp, be staande uit een locomotief met twee wagens, alles op luchtbanden. Het geheel zal een lengte hebben van x 18 meter en plaats bieden aan 30 passagiers. Het aan het Braderietreintje herinnerende ge vaarte zal debuteren met het eerstkomende bloemencorso en daarna dagelijks rijden. ZONDAGSDIENST ARTSEN De vrolijke vrouwtjes van Windsor in het openluchttheater Het bekende Naardense Toneel- gezelschap „De Plankeniers" trad Donderdagavond in het open luchttheater op met William Shakespeare's „V rolijke V rouwt jes van Windsor" in de bewerking van Mr M. A. Planten. Shake speare schreef dit stuk, een simpele historie vol onwaarschijnlijkheden, aan het einde van de 16e eeuw. Hoofdfiguur is Sir John Fallstaff, schitterend vertolkt door Mr Planten. Het vette leven aan het hof van Engeland in die dagen heeft hem tot een lijvige, genotzuchtige oude man gemaaktschranspartijen en minnarijen vulden zijn leven. Als hij zijn operatieterrein verlegt naar Windsor en daar twee ge huwde charmante dames tegelijk het hof denkt te kunnen maken, weten deze vrolijke vrouwtjes, prachtig vertolkt door de dames Saalborn en Van Amstel hem duidelijk te maken, dat hij noch het uiterlijk, noch het innerlijke bezit om een vrouw in haar huwelijkstrouw te doen wankelen. Hij wordt op afdoende wijze af gestraft. Verder treden een stelletje lach wekkende figuren op, een rechter Zielig, een geestelijke Evans, Slapperman en Simpel, een dikke geestige waard en deftige burgers uit Windsor. Het prachtige natuurschoon.dat het idyllisch gelegen theater om ringt, de schitterende costumering en de onder regie van Jan Lemaire Jr. tot in de puntjes verzorgde opvoering, maakten deze avond tot een genotvolle. BENOEMINGEN aan de Middelbare Meisjesschool Bergen Met ingang van 1 September a.s. zijn aan de Middelbare school voor Meisjes tot leraar(es) be noemd Mevrouw C. Keus te Haarlem en de heren W. L. M. E. van Leeuwen te Schoorl en J. Degenaar te Alkmaar voor respectievelijk Engels, Nederlands en Eerste Hulp bij Ongelukken, zulks ter vervanging van de met ingang van dezelfde datum op hun verzoek ontslagen leraren Mevrouw E. B. Hannema- Mo- nasch en de heren A. K. Dijk huizen en M. B. Teipe. BERGEN A. Z. ALLES SAL REGKOM Bergen aan Zee moge lange tijd een troosteloze aanblik heb ben geboden, zoetjes aan komt er kentering. Dit jaar is er reeds veel gebouwd en vele plannen wachten op uitvoering. Alles sal regkom. „Al legt er veel ver woest, En wil daarvan niet ijzen", troostte reeds de grote Vondel, „Het sal met grooter glans, Uit asch en stof herrijzen". Zodra de vacantie voor de bouwvakarbeiders ten einde is, zal de Fa A. J. Kroon een begin maken met de bouw van een nieuw Hotel Nassau, waar toe haar opdracht is gegeven onder architectuur van de heren Roggeveen en Honig. Het zal iets bescheidener van afmeting zijn dan het oude en een capaciteit krijgen van 40—60 bedden. De centrale verwarming en de warmwater-installatie zal worden verzorgd door de Fa J. Smit Jr. Zoetjesaan wordt Bergen a. Z. weer Bergen aZ. Alles sal regkom! Tijdens het gehele seizoen IEDERE AVOND DANSEN Geopend tot 's nachts 2 uur tot 4 uur Prima verzorgde muziek NEDERLANDSCHE RODE KRUIS De Bloedtransfusiecommissie van de afdeling Bergen van het Rode Kruis moet wederom een beroep doen op naastenliefde en gemeen schapszin van de bevolking van Bergen. Er is dringend behoefte aan uitbreiding van het aantal bloed gevers (donors) in onze gemeente. Het aantal dergenen die bereid zijn hun levensbrengend bloed ter beschikking te stellen is de laatste jaren niet gegroeid in verhouding tot de vraag en de uitbreiding van het inwonertal en zo kon het niet lang geleden gebeuren, dat de familie van een zieke zelf in grote nood op zoek moest, naar een geschikte donor. Zoiets moet voorkomen wor den, en evenmin komt het te pas, dat steeds maar weer dezelfden moeten worden opgeroepen om van hun bloed af te staan terwijl duizenden zich aan hun plicht in deze onttrekken. De Bloedtransfusiecommissie roept thans allen op zich op hun mensenplicht te bezinnen en zich dan op te geven om, bij gebleken noodzaak, te willen optreden als donor. Inlichtingen verstrekken de plaatselijke doktoren, en opgave kan geschieden in de Apotheek d'Oleander, Stationsstraat 6. GESLAAGD De heer W. H. de Haan uit Bergen is geslaagd voor het vakdiploma Boekhandel der Ver eniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels. Bevorderd van de eerste naar het tweede jaar aan het Centraal Instituut voor opleiding tot sport leider te Overveen, onze plaats genoot C. van Vleuten en voor het eindexamen met lof van de Jury KL Boot Jr. SCHATGRAVERS TE BERGEN AAN ZEE De door het Reclasserings- comité georganiseerde schatgra- verij ten bate van het reclasserings- werk is tot een succes geworden. Honderden deelnemers van zeer uiteenlopende leeftijd, kinderen, vaders, moeders, verschenen aan de start. Nauwelijks was het start sein gegeven, of de stormloop naar het afgebakende terrein, waarin de schatten verborgen lagen, begon. Het was hoogst vermakelijk die honderden door mekaar krioelende gravers te zien ploeteren. Het comité had 's nachts een dertigtal flessen 30 a 40 cm onder het zand begraven, alle voorzien van een letter of nummer, recht- gevende op de daarmee corres ponderende letter op de onder berusting van het comité zijnde prijzenlijst. 20 prijzen, waaronder één ter waarde van honderd gulden en 10 troostprijzen lagen daar verborgen, 's Nachts had het zeewater elk spoor doen ver dwijnen. Het was het zoeken naar een speld in een hooiberg. Na één minuut stak een jeug dige graver al heel triumfantelijk een fles omhoog. Het was de jonge Edward Gerner uit Gronin gen. Nog een minuut later liep een jongedame uit Bergen, Mej. Ivangh, vol trots met haar ge vonden schat naar de jury. De anderen verdubbelden nu hun ijver. Soms zag men hier en daar iemand even overeind komen om uit te blazen, en dan maar be zeten door de goudkoorts, verder wroeten. Na een half uur, toen er al een tiental gelukkigen succes hadden gehad, wist de jeugdige Mark van der Upwich uit Amstel veen een fles op te delven, dat naar later zou blijken, recht gaf op de hoofdprijs. Na een uurtje trachtte Pluvius het feest te ver storen, maar de regenmaker kon niet zo dreigend optreden, dat de menigte vluchtte. „Wij gaan nog niet naar huis, nog zong een grappenmaker en een reeds lang de kinderschoenen ontwassene sprak zichzelf moed in met „Mei regen maakt, dat ik groter wordt...." De goede stemming bleef er in tot eindelijk om half vijf de politie het slotsein gaf. Alles spoedde zich nu naar het strandpaviljoen om de uitslag te vernemen. De heer A. G. v.d. Hilst deelde als een tweede Sinterklaas de prijzen uit. De vinder van de hoofdprijs werd op een tafeltje gezet en zag zich daar de tien waardevolle briefjes uitgereikt. Even nog poseren voor de foto graaf, die de beeltenis van deze jonge schatgraver op de gevoelige plaat vereeuwigde, en het feest was uit. Negen flessen zijn nog verborgen in het zand. Daarover zal de zee zich wel te eniger tijd ontfermen. DE NATIONALE JEUGD KAMPIOENSCHAPPEN TENNIS De tennis-wedstrijden om het Nederlandse Jeugdkampioenschap (gehouden te Hilversum) hebben voor „De Molenkrocht" een goed resultaat opgeleverd. Aan deze wedstrijden werd namelijk deelgenomen door Tini Winder en Conny van Limburg Stirum. Eerstgenoemde kon haar normale vorm niet vinden, doch Conny van Limburg Stirum wist door overwinningen oo de kam pioenen van Groningen en Rot terdam door te dringen tot de halve finale. Dat Bergen bij deze nationale kampioenschappen een represen- tante bij de laatste vier had, was een zeer behoorlijk resultaat, welk resultaat voor een niet gering gedeelte te danken is aan de training, welke de jeugd thans krijgt onder leiding van de heren van Schie en Bunt. Deze training rechtvaardigt dan ook de verwachting dat Bergen zich bij nationale kampioenschap pen nog wel zal laten gelden in de toekomst. HET A, B, C BADGASTEN - TENNIS - TORNOOI Tot een van de belangrijkste gebeurtenissen op tennis-gebied in onze provincie behoort wel het traditioneel geworden A, B, C- Badgasten-tornooi, welk tornooi ook dit jaar weer op het tennis park „De Molenkrocht'' te Bergen gehouden wordt en wel vanaf 6 t/m. 10 Augustus a.s. Vorig jaar hebben de organi satoren van dit tornooi (de heer en mevrouw Lau) in de vorm van een zilveren molen een wisselprijs beschikbaar gesteld voor het Dames- en Heren-enkelspel. Winnares bij de dames werd mevrouw Rademakeruit Nijmegen, terwijl bij de heren, Adama van Scheltema uit Groningen beslag op het kleinood wist te leggen. Beiden zullen nu echter alle krachten in moeten spannen om de zilveren molen wederom in hun bezit te krijgen. Dit jaar immers wordt een sterke bezetting van het tornooi verwacht. Bij de heren zal Adama van Scheltema in Volkmaars, Nolten e.a. mededingers vinden, terwijl mevrouw Rademaker het zal moeten opnemen tegen de D. D. V.-dames mevr. Herreilers en mej. Kruisinga. Al met al belooft het dit jaar een tornooi te worden zoals nooit te voren. Gezien het vele werk, dat aan de organisatie van dit tornooi verbonden is, hopen wij voor de organisatoren dat de weersom standigheden gunstig zullen zijn. wat is ex- v/mx de nacUt FILMAVOND Maandagavond 11 Augustus zal er in de zaal van „De Rustende Jager" te Schoorl een film ver toond worden van de „Willem Barendsz" ter walvisjacht. Deze zeer interessante film, die al veel opgang heeft gemaakt, is vervaardigd door de heer D. Vonk te Wormerveer, die zelf als ar beider drie reizen heeft meege maakt. Het zal vele ingezetenen van Schoorl wel bekend zijn, dat er ook een oud-inwoner van Schoorl aan de tocht van de „Willem Barendsz" naar het Zuid poolgebied heeft meegemaakt en wel H. Groen, zoon van de schoen maker D. Groen, die dan ook op de film te zien is. De heer Vonk is er in geslaagd met zijn film een volledig beeld te geven van de reis naar de Zuidpool. De werkzaamheden aan dek tijdens de heen- en terugreis, Neptunesfeest, bezoek aan Cura cao, Kaapstad, Jan van Riebeek- feesten. Het slachten van de walvis en potvis. Een blauwe walvis van i 30 meter. Het gehele walvis- bedrijf wordt op deze film weer gegeven. Vooraf aan de film gaat een tentoonstelling van meegebrachte voorwerpen en zelf uit potvisbeen gemaakte voorwerpen. Zelfs een Feut (ongeboren vrucht) van de walvis op sterk water is er te zien. Wil men werkelijk eens een reis met „Willem Barendsz" meema ken, komt dan Maandagavond naar de zaal van de heer Schuyt. De heer Vonk neemt U mee op de reis en brengt U weer terug in Amsterdam. Niemand verzuime deze gedeeltelijk in kleuren opgenomen film te gaan zien. SCHOORL VIERT TWEE DAGEN FEEST Een nooit gekende drukte Duizenden gasten, vreemdelin gen en inboorlingen bewogen zich op de verlichtingsavond langs 's heren wegen. Vol trots mocht de voorzitter van V.V.V. Noord Kennemerland, staande aan de voet van de met een vlag van V.V.V. gekroonde lichtzuil, die op het Raadhuisplein was opgericht als symbool van kracht en hoop, er in zijn toespraak op wijzen, dat V.V.V. in al de jaren dat zij op de bres had gestaan voor Schoorl's welvaart, nog nooit zo'n over weldigende belangstelling had ge kend. Nauwelijks was de dagvorstin in een purperen wolkenbed ter ruste gegaan en de eerste jaren aan het uitspansel verschenen, toen tromgeroffel in de verte de komst van de Alkmaarse Postharmonie aankondigde. In de verte zag men de lichtdragende, geheimzinnige gestalten naderen met voorop de martiale figuur van de tambour- maïtre. Toen gingen alle lichten aan in de buurt en omstuwd door een duizendkoppige menigteen gevolgd WeMtad „DE DUINSTREEK" 3 Augustus Dokter POOT, Telefoon 2423 Bezoekt Zondag a.s. de Derby voor de bekende mooie beker Terrein Smeerlaan Aanvang 2.30 uur Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m, Familie-advertenties 15 ct p. m.m. BERGEN 4 Aug. Dorpshuis, 8 uur, Lichtbeelden Excursies, 5 Aug. 912 uur wandelen 25 uur fietsen 6 Aug. Dauwtrappen v.m. 5 8 uur 7 Aug. 911.30 uur wandelen 25 uur fietsen 8 Aug. 25 uur fietsen 810.30 uur avondfietstocht 10 Aug. Concert Tuin- 6 Oostdorp Tot 1 September, Tentoonstelling „Huis met de Pilaren" SCHOORL Elke Dinsdag v.m. 9.30 uur Duinwande lingen onder beproefde leiding 2 Aug. Jeugdherberg 8 uur, avond van volksdans en toneel. 3 Aug. Grammofoonplatenconcert met toelichting. 3 Aug. Ronde van Schoorl 7 Aug. Groet, n.m. 7 uur, spelen op het strand n.m. 10 uur groot vuurwerk 10 Aug. Strandfeest Schoorl aan Zee

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1