5CHD0nL Puistjes Suikemeke* oHht èonden - Mensen, die niet mogen zwemmen VERENINGT U! Bevorder ^sMertermg EGMOND AAN ZEE IEDERE DINSDAGAVOND houdt Nr-OptDW PASTOOR in „DE RUSTENDEJAGEl Btii, iauke&tit af UaatUaupet K. ML GERRITSEN, BERGEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP BIOSCOOP „De /lustende* }o^ec/// Becyen Hk. FILMNIEUWS. OPENBARE UX.O. SCHOOL TE BERGEN Aanvang nieuwe cursus 1 SEPTEMBER '52. Aangifte van nieuwe leerlingen nog mogelijk bij de hr J. J. KAMERMANS, DR VAN PELTLAAN 25, BERGEN verkwikkende HUMORISTISCHE AVONDEN, door en voor de gasten Gezien het grote succes in de vorige maand en het grote aantal dat teleurgesteld moest worden, omdat er geen plaats meer was, heeft het V. V. V.-Bestuur doen besluiten thans vier van zulke avonden te geven, en wel op Maandag 11, Donderdag 14, Donderdag 21 en Vrijdag 22 Augustus. Iedere badgast, die zich opgeeft om iets ten beste te geven, ontvangt 'n beperkt aan tal plaatskaarten gratis, om uit te reiken. Gasten, die niet mee spelen, kunnen gratis kaarten ontvangen op de dag der uit voering van 3 tot 4 uur aan de zaal van de „Vergulde Valk VUURWERK 16 Augustus groot vuurwerk. Gratis aangeboden door de V. V. V. Er is zelfs nog een attractie aan verbonden. In het vuurwerk wordt een nummer bekend gemaakt. Hij of zij, die dit nummer van de verloting in zijn bezit heeft, kan een half uur na het vuurwerk een waardebon van 150 gulden in ontvangst nemen, bij de penning meester van de V.V.V. die na afloop te vinden is bij de stand plaats van de Nacobussen. Er zijn nog loten verkrijgbaar a 25 cent in diverse zaken in Egmond aan Zee en bij het Informatiebureau V.V.V.Voor straat. 16 Augustus nam. 7 uur, wieier- races op de Boulevard. VAN 7 TOT 8 UUR SPREEKUURvoor brilcontröle WAARBU U DE COMPLETE COLLECTIE BRILMONTUREN WORDT GETOOND Wat doet de V.V.V. in de maand Augustus voor haar gasten 111 Nu er ruim 4000 badgasten in Egmond aan Zee verblijven zet de V.V.V. haar beste beentje voor en biedt de gasten het vol gende aan. Op Zaterdag 9, Maandag 11 en Dinsdag 12 Augustus zullen strandfeesten worden georgani seerd, voor kinderen zowel als voor volwassenen. De Zaterdag zal hoofdzakelijk gevuld worden met kinderspelen, de volgende dagen de spelen, die op Zaterdag niet aan de beurt kwamen en de Dinsdag zal in het teken van de volleybal-wedstrijden staan. Om ook ongeoefenden in de gelegen heid te stellen, kennis met dit mooie spel te maken, zal in twee groepen worden gespeeld, n.l. geoefenden en ongeoefenden. Een volledige opgave van de diverse wedstrijden zal nader bij biljetten bekend worden gemaakt. Mermellius-Gymnasium te Alkmaar Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voor komende advertentie met betrek king tot de aangifte van leerlingen voor bovengenoemde onderwijs inrichting. Zwervers van de waterkant De blauwe reiger doet goed en kwaad en leeft in gestadige vete met de binnenvissers Roerloos staat hij in de walle- kant, urenVan ver lijkt hij meer op een houten paal, dan op een vogel. Maar een vogel is het, en welk éénMisschien niet de sierlijkste uit de in Neder land zetelende leden van de ooievaarvogels, maar zeker een vertrouwde figuur in het waterrijk laagland. In elke polder ziet men ze loom-wiekend over de weiden drijven, de lange hals ingetrokken en zich daardoor volkomen onder scheidend van de ooievaar. Een ooievaar vliegt met gestrekte hals, een Blauwe Jan niet, dat is wel het belangrijkste onderscheid in de vlucht. Deze boemelaar van de water kant is een vaste klant in Neder land. Alleen als de winter al te bar wordt, verdwijnt hij naar herbergzamer streken, om terug te keren zodra het weer wat „houdzamer" wordt. Deze winter behoefde de blauwe reiger niet te retireren en men kon hem dan ook altijd vinden, bedachtzaam stappend langs de sloten, een fonkelende waakzaamheid in de goudgele ogen. De naam blauwe reiger is wel een beetje dichterlijk gekozen. Want blauw is er eigenlijk aan deze vogel niet te vinden. Zijn kleur is eerder grauw, een speci fieke kleur grauw. Niet lelijk grauw van een onbestemde doods heid, maar een levend wonderlijk- getint grijs. Dat grijs van de hals contrasteert met het wit van kop en voorhoofd. De rug is weer anders: meer naar het askleurige met lichtere banden. Onder de Nederlandse vogels is deze sinjeur één der grootste met zijn lengte van ongeveer één meter en zijn vlucht, die bijna het dubbele beslaat. Eens vorstelijk vermaak In de oude, lang-vervlogen middeleeuwen, kon het gebeuren, dat een schitterende ruiterstoet uit de poorten der burchten drong en het vlakke land injoeg. De valk op de vuist, die de kap over de kop droeg en afgericht was door de valkenier, vormde bij dit jacht-vermaak het wapen en de opgeschrikte reiger het doelwit. De reiger-jacht was één der minst wrede jachtvermaken en het ge jaagde dier werd er niet bij ge dood. Alleen ontnam men de gevangen vogel de boven de ogen ingeplante kuifveren, ringde een poot en liet hem weer vliegen. De reigersjacht was meer een hoofs vermaak dan een werkelijke jacht. Het was een gelegenheid om pracht en praal tentoon te stellen welk pracht dikwijls ontkleurd en bespot werd door moorden en misdaden tijdens deze festijnen gepleegd. Maar daaraan had de reiger geen schuld. De reiger liet zich jagen. Overal in het Westen kende men deze sport, want de reiger komt tot in 60e breedte graad voor. Niet alleen de blauwe reiger was doelwit, ook andere reigerachtigen als de purperreiger en de altijd reeds sporadisch in ons land voorkomende zilverreiger deelden in die eer. De purperreiger komt nog in Nederland voor. Beroemd is de kolonie in het Naardermeer. De reigers zijn over het algemeen kolonievogels; de blauwe reiger woont in kolonies, die soms honderden nesten groot zijn. Om de veren zilverreiger is de laatste gemaakt om zijn prachtige, helder witte veren, die voornamelijk gebruikt worden om dames hoeden te verfraaien. De purperreiger wordt in ons land angstvallig beschermd en geduld, maar de blauwe reiger is een verstokte vijand van elke vissersman. Want al is het menu van deze boemelaar van goede familie, die zo echt gezapig rond- lummelen kan, veelzijdig, van een visje is hij niet vies. Waaraan toegevoegd moet worden, dat hij ook muizen en jonge ratten niet schuwt, insecten niet onsmakelijk vindt en eveneens schaaldieren consumeert. Maar de vis is toch wel zijn heimelijke begeerte Tenslotte nog een paar woorden over een eigenaardige vrijer uit deze groepde kwak. Van de reigervogels komen in ons land nog voor: de roerdomp en - zeld zaam - het woudaapje. „Der Dritte im Bunde" was dan de kwak of de nachtreiger. Zijn gewoonte van doen wijkt in zoverre af, dat hij 's nachts op jacht gaat. De kwak is niet op mensen gesteld en verdween dan ook langzamerhand naar meer verlaten streken. In heel Azië boemelt de kwak rond, de civilisatie de rug toekerend in een niet te over winnen éénzelvigheid. De blauwe reiger daarentegen vliegt nog steeds over de weiden. Nu kunt u alweer paartjes zien vliegen en de karakteristieke reigerkreet - waar ze anders nogal zuinig op zijn! horen over hit oude land van riet, sloten en plassen. WIST U, dat de delfstof bauxiet, waar aan Suriname zo buitenge woon rijk is, de grondstof is voor de aluminiumfabricage? dat Brazilië gedurende enige tientallen van jaren op de helft van de zeventiende eeuw Nederlandse kolonie is geweest? dat het woord „jamboree", de betiteling van een algemene internationale bijeenkomst van padvinders, eigenlijk „drinkgelag" betekent? Het woord is van Ameri kaanse of van Indische her komst. Hierover is men het nog niet eens. dat een trompetter van prins Willem III, Jan Klaassen ge naamd, de man is geweest, die poppenkastvertoningen ging houden, waarbij de hoofdpop Jan Klaassen en de ander Catrijn, naar zijn vrouw Catharina, genoemd werd? dat een „micron" ook een lengte eenheid is? Het is de lengte van één duizendste millime ter. dat De Raad van Europa een lichaam is, gevormd door 12 Europese landen en dat deze Raad zich ten doel stelt de bevordering der Europese eenheid? dat de Mauna-Loa, een vulkaan op het eiland Hawaï, de grootste vulkaan ter wereld is? De hoogte is 4180 meter. De vulkaan werkt nog. Voor een goede naar Kerkstraat 6 Telefoon 2465 De d.d.d. De jeuk bedaart, vijftig jaar niet meer in ons land het zuidoosten van Europa zoeken, W. B W. W W. Op deze vogel wordt veel jacht BELANGRIJKE SOCIALE VRAAGSTUKKEN AAN DE ORDE Op een congres dat dezer dagen te Leiden werd gehouden en waar deskundigen uit niet minder dan 25 landen een week lang bijéén waren, werd de International Diabetes Federation in het leven ge roepen. Het secretariaat van deze federatie, waartoe ook Amerika toetrad, zal in ons land worden gevestigd. Reeds werd de voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken uitgenodigd om in diverse landen lezingen te komen houden over de door tal van congresleden zeer geroemde organisatie zijner vereniging. In tegenstelling tot het Buitenland hebben we hier niet te doen met een vereniging van artsen. De N.V.S. is een leken vereniging, die wordt bijgestaan door een medische advies commissie, waarin ook alle hoogleraren in de inwendige ge neeskunde van onze Universiteiten zitting hebben. de moeilijkheden, die zulk soort patiënten vaak ondervinden bij het verkrijgen van een rijbewijs, hoopt deze vereniging uit de weg te kunnen ruimen. Hartpatiënten zijn in het verkeer veel gevaar lijker dan suikerzieken; het aantal verkeersongevallen veroorzaakt door mensen met een slechte hartwerking is groter dan dat wat door diabetici wordt teweeg gebracht. De fiscus zou oog moeten heb ben voor de verhoogde kosten van levensonderhoud, die de bij zondere voorschriften met zich meebrengen. Deze uitgaven zou den aftrekbaar voor de belasting Van de 50.000 diabetici in ons land zijn er 12.000 lid van de Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken. Deze N.V.S. is een merkwaardige vereniging. Dat behoeft geen verwondering te wekken, want diabetes is ook 'n uiterst merkwaardige ziekte. Se dert de ontdekking en de toe passing van het insuline is de „suikerpatiënt" hoewel zijn ziekte ongeneselijk is immers meestal geheel valide wanneer hij zich aan de voor hem opgestelde leefregels houdt. Een enkele uitzondering daar gelaten gelukt het thans name lijk door het voorschrijven van een bepaald diëet en door eventuele aanvulling van het bestaande insulinetekort de sui kerstofwisseling van deze pa tiënten in evenwicht te brengen en ook te houden. De „geregu leerde" suikerzieke kan vrijwel ieder beroep uitoefenen, zowel hoofd- als handenarbeid. Zijn arbeidsprestatie s op kantoor en in fabriek onderscheiden zich niet van die van geheel ge zonden. Vrouwelijke patiënten kunnen in het eigen levens onderhoud voorzien of de taak van huisvrouw en moeder zon der mankeren vervullen. Op de bres De N.V.S. ijvert er voor, dat lijders aan suikerziekte niet wor den afgekeurd voor overheids- functie's en andere betrekkingen. Zij tracht de werkgevers ervan te doordringen, dat de suiker zieke door het geregelde leven dat hij moet leiden, minder vaak ziek is en dus een kleiner arbeids verzuim heeft dan andere patiënten. Voorts tracht de N.V.S. te bereiken, dat de suikerzieke voor levensverzekeringen niet wordt afgekeurd en geen verhoogde premie behoeft te betalen. Ook moeten zijn. Zomerkampen Nog op tal van andere gebie den is de N.V.S. zeer actief. Betere voorlichting aan de sui kerzieke, speciaal op het terrein der diëeten; uitzending van kin deren met diabetes naar op hen berekende zomerkampen; bevor dering van het wetenschappelijk onderzoek over suikerziekte vooral wat betreft oorzaken en behandelingsmethodenhet ver- wezelijken van contact - ook in ternationaal - zowel van de sui kerzieken zelf, als van de dok toren die zich met deze ziekte bezighouden; dit alles zijn taken, die de N.V.S. zich heeft gesteld en waaraan al jaren met zicht baar resultaat wordt gewerkt. „DE GESLUIERDE MAJA Alle leeftijden IK WIL LEVEN „TWINTIG JAAR OP WACHT" „DE ZAAK OP LEVEN EN DOOD" Bioscoop „De Rustende Jager" brengt de volgende week op Vrijdag-, Zondag-, Dindagavond te 8.30 uur een nieuwe revue film vol sprankelende humor en verbluffende pracht, met opwin dende muziek, een jubelende me lodie van levensvreugde, met de betoverende nieuwe ster Maria Litto, die haar veelzijdigheid toont in grote dans-, zwem-, en revue scènes. Wanneer U Uw dagelijkse zorgen wilt vergeten, wanneer U de beste dansparen van Europa in de grootste revue-scènes wilt aanschouwen, wanneer U een grote dosis levensvreugde voor vele dagen wilt verzamelen, ga dan de film zien „DE GESLUIERDE MAJA" Toegang alle leeftijden. Zaterdag-, Maandag-, Woens dagavond te 8.30 uur, krijgen wij na de gangbare metamorphose van het filmprogramma, een film, welke een zeer actueel onderwerp behandelt n.l. de film van Ida Lupino „IK WIL LEVEN" „Ik kan nooit een vrouw zijn, zoals jij die zou wensen", zo luidt de noodkreet van een jonge vrouw, wier geluk op het spel staat. In deze film, laat men zien wat er medisch-technisch gedaan kan worden aan verlammingen. Ge specialiseerde heelmeesters, doel treffende oefeningen en prachtige instrumenten staan de getroffenen ter besehikking om zich weer een eervolle plaats in de maatschappij te veroveren. Deze film, welke reeds in de grote steden groot opzien heeft gewekt, is in haar soort bijzon der goed en naast het vrolijke programma, neemt ook dit pro gramma een eervolle plaats in. Toegang 14 jaar. In het kader van het bijzondere programma vertoont men op Donderdag 14 Augustus de grote Engelse speelfilm „A Matter of life en death" (De zaak van leven en dood) Deze veelbesproken film van e-jige jaren terug, welke onder het motto van „het goede komt altijd boven" haar eervolle plaats in de bioscopen gaat terugnemen, be handelt een origineel gegeven, hetwelk op een zo doeltreffende wijze is uitgewerkt, dat wij vooral deze film van harte kunnen aan bevelen. Raymond Massey als de rechter tussen goed en kwaad, is onovertrefbaar, evenals David Niven en Roger Livesey. Een programma dat U moet zien. Alleen op Donderdag 14 Augustus, 's avonds 7 uur en 9,30 uur, plaatsen kan men bespreken da gelijks van 11-12 uur, ook tele fonisch vanaf Maandag 11 Aug. Toegang 14 jaar. Bovendien worden ook ge durende deze week enige voor stellingen op de middagen gebracht voor de jongeren. Zo zal er op Zondag-, Dinsdag- en Woensdag middag te 2.30 uur een vlot jeugdprogramma worden gegeven met als hoofdfilm „Stan en Ollie 20 jaar op wacht" Geestig en vol humor zullen deze twee „ras"-komieken de jeugd laten genieten van hun dolste avonturen in de militaire dienst. Een programma dat zeer zeker bij de jongeren (en ook gerust de ouderen) in de smaak zal vallen. De entree-prijzen voor deze vertoningen zijn zoals ge bruikelijk gereduceerd tot f 0,50 en f 0,75. Bespreekt vooral de plaatsen, men voorkomt hiermede teleurstellingen. Toegang alle leef tijden. HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorko mende advertentie met betrek king tot de aangifte van leerlingen voor bovengenoemde onderwijs inrichting. ONZE DOKTER OVER: Enkele practische raadgevingen Zwemmen is niet alleen een zeer aangename, maar ook een uiterst gezonde bezigheid. Er wordt in ons waterland van deze betrekkelijk goedkope ontspanning nog veel te weinig gebruik gemaakt. Er zijn echter een aantal mensen voor wie het zwemmen minder geschikt, soms zelfs uitgesproken nadelig is! Het is goed daar even bij stil te staan want, eenmaal in de echte vacantiestemming, doet men vaak ondoordachte dingen. Om te beginnen is zwemmen verboden voor personen met een geperforeerd trommelvlies of met een chronisch loopoor. Zulke mensen voelen zich geen patiënt. Aan het strand, in de natuur baden en zweminrichtingen zijn ze al kopje onder geweest voor iemand aan het zieke oor denkt. Voor verschillende andere mensen is het eveneens beslist verkeerd om te gaan zwemmen. Met 'n ver gevorderd stadium aderverkalking hoort men niet in het water en ditzelfde geldt voor de meeste lijders aan hartgebreken. Maar hoe gaat het, men heeft de dage lijkse zorgen nu eens thuis gelaten en men vergeet op zonnige vacantiedagen, dat men eigenlijk een nierziekte heeft, dat men lijdende is aan rheumatiek of dat men onder doktershanden is voor ernstige bloedarmoede. Toch mogen al zulke patiënten volstrekt niet zwemmen! Bij verschillende vormen van longtuberculose kan er door de zwemmerij plotseling een heftige bloeding ontstaan en ook moeilijk in te brengen breuken kunnen in het water aanleiding tot zeer on aangename verwikkelingen geven. Allemaal dingen waar men op een stralende vacantiedag niet aan pleegt te denken en die een toch al niet goede gezondheid ernstig kunnen benadelen. Wanneer men met vacantie naar zee gaat, is het voor mensen die in medische behandeling zijn, zeer raadzaam hun dokter van te voren te vragen in hoeverre een zeebad hen zal kunnen schaden. Denkt men in zijn vrije dagen op 'n andere manier in de verleiding te komen ergens eens een flinke duik te nemen, ook dan is de be handelende arts, die het betreffende ziektegeval door en door kent, de aangewezen raadsman om van te voren advies bij in te winnen. Gezond of niet gezond, men ga in ieder geval nooit te water wanneer men sterk bezweet is, wanneer men kortgeleden een middagmaal heeft genuttigd of wanneer men alcoholische dranken tot zich heeft genomen. Ingezonden Mededeling Ingezonden Mededeling geneesmiddel tegen HUIDAANDOENINGEN DE opticien met jarenlange ervaring Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare ..rA. 11 de ziektekiemen worden u/oarripnnmpn Hi(> moet men in gedood en de huid geneest waargenomen, aie moet men in Ingezonden Mededeling U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Vrijdag-, Zondag-en Dinsdagavond te 8.30 uur, de vrolijke revue-film Zaterdag-, Maandag-, Woensdagavond te 8.30 uur, Ida Lupino in de grote tendenz-film 14 jaar Voor de jeugd: Zondag-, Dinsdag- en Woensdagmiddag te 2.30 U' Stan en Öllie in Speciaal entrée f 0,50, f 0,75 In het kader van het Bijzondere Programma Donderdag 14 Aug. 's avonds te 7 uur en te 9,30 uur In Technicolor! Uw adres voor 4 Groninger Koek en Roggebrood BAKKERIJ SANTING Molenstraat 3 - Bergen Doet mee met van Houten s grote prijswedstrijd

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2