m „CENTRA" WINTERJASSEN 77.50 tot 175.- Couft URSEM De ueckeecde l "Bloeiende ROB SPECIALE AANBIEDING! A. Hek t Prijsverlaging de Avaututiet dii Ucu>t atteen cijde-ttde UlolcUthwuiUet" G- WIERING ZEER GROTE SORTERING BERGENSE MODEVAKSCHOOL D. KONING, Fa. A. Kofman Zn. Bloemisterij GEBR. SCHOEN Hel odces. ucut ueelcouwen H. v. cL Elsken PEDICURE STEUNZOLEN BoeUUouduttytot Belo.stuupzaU.eH \JecUooploUaol DE B00H Kinderverhaal Per week Pracht collectie Swaggers en Wintermantels f 4.- Ulster Winterjassen f 5.- Mantel- en Herencostuums f 5.- Egyptisch linnen Regenmantels en Jassen f 3.- Groene en andere kleuren Dames- en Herenregenjassen f 3— MET ZIJN AMERIKAANS SYSTEEM „Be Ma" I. POLK Houtweg 5 ALKMAAR Telefoon 3318 Kastpapier en Kastranden, Boekhandel C. Oldenburg van Ie kwaliteit Rundvlees FEUILLETON: MAARTJE ZELDENRIJK Nu is hei fruit nog goedkoop Goedkope Groenienhal Het KOEKJE van de week BANKETBAKKERSSPECULAAS Schoorls Warenhuis en Ijzerhandel Dames- en Herenkleermaker Boekhoudbureau J. EUWEN Hereweg 333 - GROET M En in galop stoof de hele kudde weg uit de gevaarlijke omgeving van de brandende rivier. Maar de vlammen, die hen eerst het leven hadden gered, bleken thans lastige bondgenoten te worden. Reeds lekten ze aan de wanden van „de Vis" en als dat lang duurde konden de gevolgen heel erg worden. Rob had reeds een touw gegrepen en om zijn middel gebonden, terwijl Ans het andere einde aan de machine bevestigde. Met een mooie duiksprong was Rob in het gevaarlijke water gedoken, waar ieder ogenblik een krokodil hem kon grijpen. Maar wat gedaan moest worden, kon geen uitstel lijden. Daan duwde de boot af en slaagde er in hem uit de vlammen te brengen, terwijl Rob met krachtige slagen de kop van het toestel naar het midden trok. Het gevaar was spoedig afge wend en met een zucht van ver lichting klauterde Rob weer aan boord. Samen gingen Rob en Daan nu de nodige herstellingen aan brengen, terwijl Ans gemakkelijk uit het venster leunde. Van verdere jachtplannen werd niet meer gesproken. De omgeving bleek al te ongastvrij. Verkoop van uurwerken, goud en zilver Tevens reparatie Tegen zeer concurrerende prijzen C Worden gehaald en bezorgd door erkende horlogemaker BERGERWEG 102 - POST ALKMAAR (ACHTER HET PES1EBAD) Zendt briefkaart en wij komen zonder enige verplichting van Langestraat 58 - Telefoon 2870 ZUIDLAAN 20, BERGEN TELEFOON 2210 Lerares Mevrouw M. M. TEN HAVE Vanaf heden weer UtSCh.Uf.UUiO, voor de cursus TEKENEN, KNIPPEN en NAAIEN voor eigen gebruik Vakopleiding COUPEUSE, LERARES Knippatronen naar maat VOOR EEN BETERE K A P S A L O N Tel. 2104 OOK MANICURE Per 500 gram f 2.75 f 2.50 f 2.20 f 2.20 f 2.- f 2. Haas Biefstuk Lende Rosbief Rollade Riblappen t L. Lappen mager f 1.90 Lappen doorregen f 1.75 Poulet f 1.75 Gehakt f 1.70 2»/2 kg- Rundvet f 4.25 Leverworst per '/2 kg. f 0.80 Lamsvlees vanaf f 1.30 tot f 2.20 per l/2 kg. Dorpsstraat 52. Bergen Tel. 2323 Per 100 gram Ham f 0.55 Pekelvlees f 0.40 Rookvlees f 0.f>5 Tongen worst f 0.35 Boterh.worst f 0.35 Leverworst f 0.20 Metworst Rauwe Rookworst Rolpens f 0.35 f 0.44 f 0.40 Oorspronkelijke roman door Zo kwam Geert de wegwerker een keer met de twee kin deren op het erf van Meijer, een grote houten wastobbe achter zich aan slepend, vertellen, dat hij ze halverwege de grote weg had aangetroffen. Het meisje zat in de tobbe in het water van de tochtsloot, welke langs het Oosterpad lag en de jongen trok haar aan een touw verder. Zo haalde het tweetal allerlei ondeugende streken uit, doch meest onbewust van het kwaad, dat ze uitvoerden, en vrouw Meijer, die haar dochtertje tot in de grond verwende, gaf haar dan enkel een standje. Vrouw Reising was korter van stof en sloeg er al gauw op los. Echter uitsluitend haar eigen kind. Ze wilde niet, dat vreemden haar kind aanraakten, maar zij deed het evenmin anderen. Toen de kinderen zes jaar waren, gingen ze naar school. Op een zonnige Aprildag bracht Meijer hen in zijn tentwagen naar de stad. Reising had al lang geen paard meer; de tuinbouwpro ducten werden door zijn oudste zoons op een krakende handkar naar de stad gebracht, zodat Jan Reising feitelijk gedoemd was om de eerste schooldag lopende te gaan. Meijer had zich echter over de jongen ontfermd en zodoende werden ze door vader Meijer in persoon naar de school in Purmerend gebracht. Ze zouden dan voortaan met de andere kinderen van het Ooster pad meelopen, heen en terug, waarbij nog twee broertjes en evenzoveel zusjes van Jan behoorden, zodat ze in goede hoede waren. Geen van het tweetal had eerst naar school gewild. Op de dag, dat moeder Reising haar jongste spruit meedeelde, dat hij na de Paasvacantie naar school zou gaan, was het eerste, dat hij vroeg: „Gaat Ida Meijer ook?" „Dat weet ik niet, antwoordde vrouw Reising onverschillig. „Als Ida niet gaat, ga ik ook niet," besliste de dreumes met opeengeknepen lippen, „Wat zeg je?" stoof z'n moeder op; „jij hebt niks te willen: ik wil. Ik zal je lerenMaar Jan wachtte de harde knuisten van z'n moeder niet af en liep hard naar buiten, de tuin in, waar hij z'n nood ging klagen aan z'n oudste broers. Bij de buren was het al net eender. Alsof het afgesproken werk was, zei Ida, op de vraag of ze het fijn vond, dat ze weldra naar school zou gaan: „Ik vind het niks fijn, ik blijf liever thuis Maar als Jan gaat, ga ik ook," Tenslotte raakten de kinderen verzoend met het denkbeeld naar school te gaan. Al wat nieuw is heeft bekoring en zeker voor kinderen. Bij de school aangekomen werden ze verwelkomd door de juffrouw, die hen bij de deur van de klas vriendelijk toeknikte, zonder echter een andere weergroet dan van Meijer zelf. Jan en Ida werden teveel in beslag genomen door het geroezemoes in de klas, waar al een twintigtal kinderen zaten, welke voor het merendeel op hoge toon aan het huilen waren. „Hoor ze es peeuwen," zei Jan, naar de grootste scheeuwer wijzend en z'n buurmeisje aankijkend. De juffrouw en Meijer lachten. „Je bent een bijdehandje," zei de onderwijzeres, hem even in de wang knijpend. „Ik denk niet, dat jij ook gaat huilen, wel?" Geen antwoord. „Dit is de zoon van mijn buurman Reising," zei de goedmoe dige tuinder lachend, „en hij heet Jan. Dit is mijn dochtertje Ida." „Zo, dat is een prachtige naam, Ida," zei de juffrouw, zich tot haar wendend. „Nu, Ida, zullen we eens een mooi plaatsje voor je opzoeken?" En haar bij de hand nemend liep ze naar een bank, waar een klein dik meisje met zware, zwarte vlechten, hartverscheurend zat te huilen. „Kijk eens, hier mag je nu voortaan zitten, hoor. En dat is Betsy, die nu wel erg blij zal zijn, dat ze een meisje naast zich krijgt, niet, Betsy?" Het aangesproken kind keek even met haar betraand gezicht naar de nieuwe buurvrouw, maar ze scheen het geen motief te vinden om met huilen op te houden, althans, ze begon weer met verdubbelde ijver. Intussen was Jarf zonder dat de onderwijzeres er erg in had meegelopen en toen deze zich omdraaide, schoof hij zonder meer bij Ida in de bank. „Nee maar," lachte de juffrouw, „dat gaat zo maar niet! Hier in de school zitten jongens en meisjes niet bij elkaar, hoor. En kijk eens, jullie kunnen toch niet met z'n drieën in één bank zitten? Kijk, de andere kinderen zitten ook allemaal met z'n tweeën." Jan keek eens rond, en daarna naar het dikkertje, dat nu voor de tweede maal het huilen had gestaakt. „Dan gaat zij maar ergens anders zitten," zei Jan naar Betsy wijzend. „Nee, dat gaat niet „Dan gaan we weer weg. Kom maar mee Ida, als we niet bij elkaar mogen zitten, gaan we naar huis. Daar mag het wel." De geduldige onderwijzeres had al haar overredingskracht nodig om het tweetal, dat zo aan elkaar gehecht was, te schei den. Ten slotte slaagde ze er in, toen ze de jongen in een rij er naast zette, zodat hij toch vlak bij z'n buurmeisje kwam. Ida keek eens rond. Ze vond het wel leuk op school. Wat een mooie platen.aan de wand. Nadat ze alles eens goed op genomen had, besloot ze haar aandacht te wijden aan de be droefde Betsy. „Waarom schreeuw je zo hard?" vroeg ze, de aangesprokene een duwtje gevend. „Heb je pijn?" vroeg ze verder, toen er geen antwoord op de vraag kwam. Nu beurde het "meisje het betraande hoofd op en keek haar aan. „Neen, schudde ze met haar hoofd, zodat de zwarte vlech ten heen en weer slingerden. Grote verbazing bij Ida. „Waarom huil je dan? Ik huil toch ook niet?" „Ik huil nooit," verklaarde Ida Meijer trots. „Huilen is erg flauw, weet je? Jongens huilen ook nooit. Waarom zou ik het dan wel doen?" „Maar hij dan, zei Betsy, en ze wees met haar kleine rose vingertje naar een dreumes in de voorste bank, die ook al zo n onmiskenbaar verdriet had; „hij huilt wel." „Dan is het geen echte jongen," besliste Ida kort en bondig. En daarmee was het pleit beslecht. Betsy droogde haar tranen met de mooie zakdoek met oranje rand van Ida. En dit was de eerste kennismaking tussen de beide meisjes. Na afloop der schooltijd werd Betsy door haar moeder, een stevige arbeidersvrouw, van school gehaald, en Ida en Jan liepen met haar mee, volkomen het oudere gezag van Jan's broers en zusters negerend. Betsy bleek ook op het Oosterpad te wonen, vooraan in een kleine werkmanswoning. Toen de kinderen voldoende op het hart was gedrukt uit te kijken bij het oversteken van de trambaan en ze de weg wisten, gingen ze voortaan alleen naar school en ook naar huis. De andere Reisings, die meestal op het „schoolpad" allerlei kwaad en streken uithaalden, waren al lang blij, dat ze van die potte- kijker, die misschien thuis alles overbriefde, af waren en vonden het stilzwijgend goed, dat Jan met Ida en Betsy liep. De kinderen van Reising waren de schrik van het Oosterpad en voornamelijk de tuinders, wier vruchtbomen aan de kant van de sloot stonden. Als de peren en appels rijp waren, zorgden ze er voor een knecht in de nabijheid te hebben, die er voor zorgen moest, dat de zwaarbeladen takken onbeschadigd bleven. Zagen de jongens zo n knecht, dan begonnen ze uit teleurstelling te schelden en met stenen te gooien, tot deze met zijn polsstok over de sloot sprong en dan maakten ze benen, zo hard ze konden. Een enkele maal, als een knecht dat schelden begon te vervelen, zette hij de jongens wel eens op z'n sokken na, tot hij een der vluchtende belhamels te pakken had en deze kreeg er dan ongenadig van langs. Wee echter, als er onverhoopt geen wacht bij de vrucht bomen stond. Een touw met een steen er aan werd dan met flinke kracht naar de vruchtende tak geworpen, zodat de steen er enkele malen omheen slingerde en de jongens konden dan de tak leeg schudden. Ondertussen visten de anderen de appels en peren met hun stokken uit de sloot en dan gingen ze een eindje verder de buit opeten. Later vond de tuinder of een der knechts de steen aan het touw als getuige van de roof. De kleine Jan en z n onafscheidelijke buurmeisje wisten wel van deze practijken af. Hadden de grote jongens niet gezegd, dat ze hem een geweldig pak slaag zouden geven, als hij hen aan hun moeder ging verraden? Ja, Jan wist het wel en zweeg wijselijk. Niet om dat pak slaag. Nee, bang was hij niet, zelfs niet voor z'n oudere broers. Had hij niet reeds een der eerste dagen, dat hij naar school ging, de hond van Roos met een stok half dood geranseld, omdat het dier op Ida aangevlogen was, zodat het kind over de weg rolde? Ja, de knecht van Roos had zelf gezien, hoe Jan de venijnige Keeshond bij de halsband achteruit getrokken had en toen zo op de kop geslagen, dat het beest half suf en jankend het erf op gevlucht was. Sindsdien blafte de hond als een bezetene, als de twee kinderen voorbij kwamen, doch op een behoorlijke afstand, misschien meer uit respect voor de dikke stok dan voor de kleine peuters, die nauwelijks groter waren dan het dier. Nee, angst kende Jan in het geheel niet. Had hij niet de schele Geert Evers op z'n gezicht geslagen, zodat hij dagenlang met een gezwollen neus en een blauw oog rond liep? Alleen, omdat schele Geert Ida aan haar vlechten had getrokken. En Geert was zeker vier jaar ouder dan Jan. Zodoende kreeg men op school en langs de weg ontzag voor de hummel, die als een hond de twee vriendinnetjes beschermde. En aan de andere kant schuwde men hem, want hij was immers ook een Reising? Jan trok zich van dit alles echter niets aan. Dat hij niet met de andere jongens mocht meespelen, deerde hem al evenmin. Hij bemoeide zich ook niet met hen. s Morgens vóór negen uur stond hij, met de handen in de zak, op één klomp, tegen de schoolmuur aan en keek naar z'n buurmeisje en haar vrien dinnetje, die meestal aan het touwtje springen waren of mee in een lange rij gearmd het Singeltje op en neer liepen. Wee de gene, die het tweetal durfde plagen! En Jan ging niet vóór de meisjes naar binnen. Op de binnenplaats, met het speelkwartier, was het net een der. Onverschillig, welk spelletje er werd gespeeld: die boom werd hoe langer hoe dikker, of overlopertje. of ongeluks krijgertjeJan stond of bij de pomp of tegen de oude linde boom en keek zwijgend naar z'n twee „kinderen", zoals de andere schooljongens het spottend zeiden. Doch daar trok Jan zich niets van aan. Op weg naar school en terug zag men Jan niet zonder Ida en Ida niet zonder Jan. In het begin keken de tuinders wel eens een beetje achterdochtig naar het tweetal, dat altijd vlug doorstapte. Niet dat ze lelijk naar „Maaiers maaidje" keken, dat kwam niet in hun hoofd op, maar de „aar" was een Reising, nietwaar? En deze naam zei al genoeg. Al heel gauw echter wisten ze, dat ze van de jongste Reising niets te vrezen hadden. Die liep met z'n buurmeisje regelrecht naar school en ook weer naar huis. En ook wist iedereen al gauw, hoe Jan voor z'n buurmeisje opgekomen was. Zelfs de hond van Roos, de schrik van de bedelaars, had respect voor de kleine jongen en al dra gingen ze de flinke, moedige knaap met andere ogen beschouwen. Behalve dan natuurlijk de oude Kees Evers, maar dat kwam, omdat Jan z'n lieveling zo ongenadig afgerost had. Dus die kon je niet rekenen, En zo wisten de tuin ders van het Oosterpad al gauw, dat Jan Reising anders was dan de anderen uit dat nest. Misschien groeide daar wel iets goeds uit. Zijn grootvader was immers ook altijd een flinke, oppas sende man geweest (Wordt vervolgd) Profiteert er nu nog van 10 pond Bon Louis (fijne handpeer) f 1, 10 pond Gieze Wildeman (fijne stoofpeer) f 1, 10 pond mooie Sterappels f 1,- 10 pond mooie extra zoete Appels f 1, 10 pond Goudreinetten (moesj f 1,— En dan onze goedkope wekelijkse aanbieding 3 pond gestifte Friese Rapen 25 cent 3 pond Winterwortels 25 cent 3 pond Zoete Appels 25 cent 3 pond Stoofperen 25 cent 3 pond Moesappels 25 cent 3 pond Handappels 25 cent 2 pond Andijvie 25 cent 2 pond gesneden Rode Kool 25 cent 2 pond gesneden Groene Kool 25 cent 2 pond gesneden Savoye Kool 25 cent 2 pond Uien 25 cent Als extra reclame geven wij deze week weer 12 heerlijke zoete sinaasappels voor f 1,00. En dan onze vers gebrande PINDA'S is een succes voor slechts 75 cent per '/2 hg- Alleen in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 waar je 2 ons heerlijke, vers gesneden soep groenten kunt krijgen voor slechts 25 ct. 65 cent per half pond ROOMBORSTPLAAT 40 cent per ons Banketbakkerij KOOLMEES-SOECKER J. Oldenburglaan 5, Bergen Telef. 2385 Kamerplanten Bladplanten Klimplanten v. d. kamer. Tuinaanleg - Onderhoud Russenweg 18 - Telef. 2229 - Bergen Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR Jaarsma Heteluchtkachels Sier-Salamanders vanaf f 53, Kachelpijpen en Ellebogen Kolenkitten - Kolenzeven Haardketels - Zakketels Kleerdroogrekken voor bij de kachel Mica - Kachelcement Beleefd aanbevelend Tel. 388 Th KNIJNSBERG Tel. 388 Jan Oldenburglaan 29 - Bergen Telefoon 2546 Veranderingen en reparatie Volgens afspraak en aan huis te ontbieden. die de functie niet belemmeren, volgens het nieuwste systeem Kruisweg 17 - BERGEN (Gratis inlichtingen) Telefoon K 2209-381 NU IS HET KACHELTIJD! Prachtige kachels vanaf f 10.- Haardkachel f 30.- Prachtige Haard f 65.- Gereviseerde wringer m. bok f 27.50 Kinderledikant f 15.- Marinestraat 21 Egmond aan Zee Telefoon 459 Zaterdags en 's Maandags gesloten Geopend van v.m. 9,30 tot nam. 4 uur. Na 4 uurTelef. K 2900-47067

De Duinstreek | 1952 | | pagina 4