BERGEN SCHOORL VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 29e JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef DE RUNDVEEFOKVERENIGING DE DUINSTREEK VERGADERD De boeren hebben het toch maar best??? „Hoe genoeg'lijk rolt het leven des gerusten Lantmans heen," zong de in 1689 te Abtswoude geboren dichter Hubert Cornelisz Poot. „De boeren hebben het toch maar best" menen tegenwoordig vele buitenstaanders al moppe rende over de melkprijzen. Maar, aldus de hr N. Kaag, voorzitter van „De Duinstreek" in zijn openingswoord op de drukbe zochte Algemene Vergadering, deze outsiders hebben vaak geen flauw idee van de moeite en zor gen van de boer. Gelukkig, aldus vervolgde hij, maakt de melkprijs veel goed en het is te hopen, dat de nieuwe melkprijs, die nog niet is vastgesteld, de boer een menswaardig bestaan verzekert. Medegedeeld werd, dat „De Duinstreek" is belast met het nemen van een proef met een andere nummering: voortaan zal het stamboeknummer gelijk zijn aan het nummer in het kal ver- boek. De hr P. Koster, secretaris van de Bond van Fokverenigingen in Noord-Holland, voegde hier nog aan toe, dat er kans bestaat, dat het branden in de toekomst gaat verdwijnen. Naar aanleiding van 'n schrijven van de Provinciale Bond besloot de vergadering aan het personeel een vacantietoeslag toe te kennen van 2°/o met een maximum van f 75,-. 25ste Jaarverslag De hr Jb Broersen, de contro leur-stamboekhouder, bood ver volgens het 25ste jaarverslag aan, dat weer prima verzorgd was. Met wat hij tussen de regels ten beste gaf, kunnen weer vele fok kers hun voordeel doen. 120 bedrijven waren aangesloten bij de vereniging. Na een algemeen overzicht, waarin het weer en ziekte de revue passeerden, stond de verslaggever even stil bij het punt afstammingsbewijzen. Het aantal afgegeven afstammingsbe wijzen was z.i. veel te laag: veel dieren worden nog verkocht zonder bewijs, waardoor de boer zich zelf financiëel benadeelde. Wat de gemiddelde productie betreft, kwam „De Duinstreek" voor de eerste maal in haar 25- jarig bestaan boven dat van ge heel Noord-Holland uit met het vetgehalte. Bij het bespreken van de in deze kwart eeuw 't meest op de voorgrond getreden dieren, wees de controleur-stamboekhouder er op, dat z.i. veel te veel dieren op te jonge leeftijd het bedrijf verlaten. Hij zou vaarzenkalver als stier uit willen sluiten voor de fokkerij. Uit het vele cijfer materiaal bleek o.m. nog, dat Schoorl de beste productie dit jaar had geleverd. Met een hartelijk applaus gaven de aanwezigen uiting aan hun grote waardering van het uit voerige, leerzame verslag. Na de rondvraag waarbij nog enkele interne aangelegenheden ter sprake kwamen, volgde sluiting. „MASSCHEROEN" Ter gelegenheid van het derde lustrum van deVrijz. Hervormde Vrouwenvereniging zal de jonge toneelspeler Tob de Bordes, die door het gehele land bekend is geworden om zijn bezielende voordracht van „Masscheroen 1941" geschreven door W. A. P. Smit, ook in Bergen velen van zijn kunst doen genieten. „Masscharoen 1941" is een dichtwerk, in de oorlog ontstaan, een aanklacht van de duivel tegen God over het mensengeslacht op aarde. De dichter raakt de grote vragen van onze tijd aan, de wanhoop van de mens over on recht en verdorvenheid en hij brengt het Goddelijk antwoord op die vragen. De grote gave van de Bordes en zijn persoonlijk doorleven van dit stuk maakt het tot een getuigenis, dat men niet meer vergeet. In 'n inleidend pro gramma brengt hij enkele schetsen van Aart van der Leeuw, enkele gedichten en de gelijkenis van de Verloren Zoon. Een „inleiding" maakt het geheel begrijpelijk, terwijl grammofoonmuziek het ge heel onderstreept. De avond wordt geheel gratis aangeboden door de jubilerende Vereniging en wordt Zaterdag 29 November, 's avonds om 8 precies in de Ruïnekerk gehouden. De collecte bij de uitgang is geheel ten bate van het Restau ratiefonds der Ruïnekerk. AANKOMST ST. NICOLAAS St. Nicolaas en zijn knechten, komen 29 November 10.30 uur per tram te Bergen aan. „KLEUTERONDERWIJS" Ouderavond Jan Hogervorstschool Na een vlotte afwerking van de agenda, waarbij o. m. Mevr. Leuverink gekozen werd als commissielid, kreeg Mej. Wetse- laar uit Rotterdam het woord over „De noodzakelijkheid van kleuteronderwijs en het werk dat daarmee samenhangt". Op boeiende wijze besprak zij het belang van het kleuteronderwijs, waarin het kind de juiste vorming krijgt voor het verdere leven. Juist door het spel en het werk van hun handen kunnen de klei nen zich uitleven en op deze manier de kleine problemen, die hen bezighouden, afreageren. Een massa werk van kleuters werd daarbij tentoongesteld, waaruit bleek, dat met kleine middelen veel is te bereiken. Met het vertonen van een filmpje en enkele lichtbeelden werd de ouderavond besloten. D. H. W. FILARSKI In het kader der week-end- tentoonstellingen van het Kunste naars Centrum Bergen zal ge durende de drie volgende week ends in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen een schilderijen-expositie worden ge houden van de hand van de heer D. H. W. Filarski. De opening vindt plaats op Zaterdagavond 29 November om acht uur. Daarbij zal de acteur Frits Bouwmeester een inleidend woord spreken. De weekend-exposities ver heugen zich in een steeds groeiende belangstelling. Wij bevelen een bezoek aan deze tentoonstellingen van harte aan. Zie verder de advertentie in dit nummer. KLAPROOSCOLLECTE De Klaprooscollecte ten behoeve van de verzorging oorlogsgraven, heeft opgebracht f 208.73. TENTOONSTELLING van de konijnen-sportvereniging „De Duinstreek" Zaterdag 29 en Zondag 30 November is de tentoonstelling van konijnen, handenarbeid, huis vlijt, kunstwerk en stands geopend. Deze tentoonstelling is zeer zeker een bezoek waard. Handenarbeid en huisvlijt kunnen Vrijdag 28 November ingeleverd worden bij Café Schuijt, 's middags van 3 tot 5 uur, 's avonds van 7 tot 9 uur. Zondagavond 30 Nov. heeft de trekking der verloting plaats. RAADSVERGADERING Gemeente-begroting 1953 aangeboden In de Dinsdagavond onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems gehouden openbare vergadering werden aangeboden de gemeente-begro ting, en de begrotingen van het Gasbedrijf, het Grond- en Woning- bedrijf en Maatschappelijk Hulp betoon voor het dienstjaar 1953. De hele Raad werd benoemd tot commissie van Onderzoek der in gediende begrotingen. De voorzitter deelde mede, dat de in vorige vergaderingen ge vraagde lichtpunten reeds schijnen of weldra zullen verschijnen. Van de N.H.A.D.O. „Bergen-binnen" was bericht ingekomen van de verhoogde tarieven. De verande ringen in de haltes zullen nader worden overlegd met B. en W. Het vierde leslokaal kan binnen kort worden aanbesteed. De Raad ging accoord met het voorstel tot herbenoeming voor 1953 van de commissie van advies, als bedoeld bij art. 8 van de woningwet 1947. Deze commissie bestaat uit de heren J. Korver, W. H. P. Pastoor, C. Duin, N. Kaag en C. J. Schouten. De vergoeding ex art. 103 lid 2 der lager onderwijswet 1920 werd voor de R.K. lagere school te Catrijp over 1951 vastgesteld op f 24,82 voor 't gewoon lager onderwijs en f 27,32 voor het vervolgonderwijs. Voor de inrichting van een rijwjelbergplaats, het aanbrengen van een stenen scheidingswand tussen de leslokalen, voor de in richting van een 6-tal W.C.'s met waterspoeling en voor het aan brengen van een verbeterde ver lichting in de leslokalen, alles ten behoeve van de R.K. School te Catrijp, verleende de Raad cre- dieten resp. groot f 1000, f 400, f 1500 en f 250. Ouderraad Waar het zich laat aanzien, dat het gemeentebestuur in de toe komst de adviezen van een Ouder raad niet zal kunnen ontberen voor een juiste beoordeling van de vraagstukken welke zich bij het lager onderwijs zullen kunnen voordoen, achtten B. en W. het wenselijk over te gaan tot de in stelling van een Oudirraad, te kiezen door en uit de beide ouder commissies. De heer Blankenstijn achtte zo n Ouderraad meer op zijn plaats in een stad dan hier. Hij was van mening dat B. en W. beter met beide commissies konden overleggen. De heer Pastoor achtte gezien de moeilijkheden van de laatste jaren en de nog te wachten moeilijkheden, de instelling van een Ouderraad wel van be lang: het zou tot een grotere samenwerking kunnen leiden. Na enige verdere discussie werd het voorstel van B. en W. met twee stemmen tegen aangenomen. Postkantoor aangekocht De Raad ging accoord met het voorstel tot aankoop van *het postkantoor annex woonhuis te Schoorl voor de somma van f 18.000. P.T.T. garandeert de volle huur. V ermakelij kheidsbelasting Wegens de veranderde tijds omstandigheden achtten B. en W. het wenselijk de tarieven voor enkele vermakelijkheden te ver lagen. Voorgesteld werd de be lasting op bioscoopvoorstellingen te brengen van 35 °/0 op 20 °/0 en die op bijzondere voorstellingen als variété, circus enz. terug te brengen van 50 °/0 op 30 °/0. De heer Blankenstijn gaf in overweging de belasting op dansen, die nu van 1 Septem ber tot 1 Mei bepaald is op 20°/o en daarbuiten op 50 °/0, doorlopend te bepalen op 20 °/0: hij was van mening dat bij lager entree meer volk zou deelnemen. De voorzitter overtuigde met cij fers over de laatste jaren, dat het in steeds stijgende lijn gaat. „Bal na" vraagt 20°/0. De Raad ging tenslotte met de voorstellen van B. en W. accoord. Iepenbomen aan de Slotlaan Lange tijd werd er gediscussi eerd over het voorstel tot ver wijdering van de iepenbomen, die ten dode opgeschreven staan, aan de Slotlaan. Met één stem tegen werd besloten tot rooien. Aan het slot brak de heer Pastoor een lans voor gedeeltelijke opheffing der classificatie der ge meenten. Hij meende dat een verzoek om een gedeeltelijke herziening misschien enige kans van slagen zou hebben, wat een verzoek om algehele opheffing van classificatie, zoals de heer N. Kaag voorstond, niet zou hebben. De kwestie werd in handen van B. en W. gesteld om advies. DE BOND VOOR STA ATSPENSIONNERING BLIES „VERZAMELEN" Aan de roep „verzamelen" van de afd. Schoorl van de Bond voor Staatspensionnering gaven zovelen gevolg, dat er in de toneelzaal van Nic. Schuijt geen plaatsje onbezet bleef. De voorzitter, de heer v.d. Garde Jr. sprak zijn grote voldoening uit over deze ouitengewone belangstelling. Hij richtte in het bijzonder een woord van welkom tot de 86-jarige veteraan van de afdeling, de heer P. Greeuw, die meer dan een halve eeuw meegestreden had in het grote bondsleger. Onder applaus van de aanwezigen werd deze oudgediende vervolgenc een taart aangeboden. De voorzitter wees er verder op, dat na een halve eeuw van strijd de wapens nog niet kunnen worden neer gelegd het ideaal van de Bond is n.l. nog niet in vervulling ge gaan. Spreker spoorde aan tot volhouden en wekte allen, die nog afzijdig staan, op zich te scharen achter het vaandel van de Bond voor Staatspensionnering hoe sterker leger hoe meer kans van slagen. Toen betraden „De Fliereflui ters" van Landsmeer het toneel en gaven onder regie van Adolf Bouwmeester een prachtige ver tolking van Norman Krasna's comedie „Per Luchtpost". De auteur brengt de toeschouwers naar de woning van de familie Wilkens in Amerika, waar ze kennis maken met de vader, een vrederechter, schitterend vertolkt door Roel Steinvoorte, wiens spel algemeen bewondering wekte, de moeder (Lida Koenen-Bulte) en de beide dochters. De jongste, Miriam, een echte bakvis, waar van Jos. Scharroo iets moois maakte, meent haar aandeel in de oorlog niet beter te kunnen nemen dan door briefwisseling te houden met een Amerikaans militair, luitenant William, (Gerard Koenen). De ondeugende Miriam schreef de brieven echter onder de naam van haar oudere zuster. Dit geeft aanleiding tot grote verwikkelingen, als onverwachts de officier komt opdagen om de zogenaamdeschrijfster te bezoeken. Deze oudere zuster, die reeds verloofd is wil de jonge man zijn tweedaags verlof niet bederven en offert zich op. Deze moeilijke rol weet Puck Steinvoorte-Helen- kloken prachtig te spelen. Het slot van het liedje is, dat de luitenant toch nog gaat strijken met de zogenaamde schrijfster, de oudere zuster. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd en hoopt dat het niet de laatste maal zal zijn, dat de Flierefluiters hier op treden. HOE VIEREN WIJ ONZE HUISELIJKE FEESTEN? Op Donderdag 20 November j.l. hield de Bond van Plattelands vrouwen afd. Schoorl en Groet een bijeenkomst in zaal Timmer man te Schoorl. Alvorens tot het hoogtepunt v.d. avond over te gaan, herinnerde de presidente de leden nog even aan het te verzenden materiaal naar de leden v.d. Bond in Amerika. Brieven, foto's, toneelstukken, liederen, recepten enz. zijn welkom, opdat de Amerikaanse leden een Ned. avond kunnen organiseren, evenals wij hopen een Canadese avond tot stand te kunnen brengen. Het verdere gedeelte v.d. avond werd verzorgd door Mej. A. Bos uit Alkmaar, die een lezing hield over „Viering van huiselijke fees ten." Hieraan, aldus spreekster mankeert nog wel eens wat. Hoe denken we over de Zondag en Zaterdagavond? Komt onze practische vaardigheid de diepere motieven te hulp of maken wij ons er met een zucht van af? Is er samenhang tussen ons en de vierenden? De vreugde van een feest is af te meten van de scheppingskracht die we er zelf aan geven. Er moet een persoonlijk karakter achter staan, wat vaak totaal ontbreekt. Harmonie in het gezin is van het grootste belang. Er is zo vaak sprake van een geestelijke leegheid in het gezins leven. Hoe gelukkig maken we onze kinderen wanneer we hun verjaardag tot een waar feest maken, niet met dure cadeaux, maar door een goed opgesteld programma van moeder met de kinderen samen. Het is hun feest, zij hebben er recht op. Verder haalde Mej. Bos nog voorbeelden aan voor het vieren van trouw dag, Sinterklaasfeest, Kerstfeest en Oudejaarsavond. Zelf versiering maken is voor de kinderen al zo'n aangename voorbereiding. Vooral ook geestelijke vorming door geven in uw gezin is onver gankelijk voor het latere leven. Hoogtepunt van het Kerstfeest is wel, als de kaarsjes branden en moeder een kerstverhaal voor leest, maar pas dan als het gehele gezin verenigd is in de diepste aandacht, is het goed. Met de woorden van Hille-Gaerthe„Laat het leven sober zijn, maar rijk aan feest," besloot Mej. Bos haar lezing. Daarna hield zij de leden nog enige tijd bezig met het maken van surprises en versie ringen. Een woord van hartelijke dank voor de spreekster, namens allen, was hier zeker op zijn plaats. V. V. V. GROET-CAMPERDUIN De secretaris gehuldigd In de Woensdagavond in Café Klop gehouden najaarsvergadering maakte de V.V.V. GroetCam perduin de balans op van het af gelopen jaar en stelde een plan vast voor 1953. De voorzitter memoreerde in zijn kort openingswoord, dat het begin van '52 gunstig was voor het vreemdelingenverkeer, maar dat het naseizoen slechter werd. Toch had Groet en Camperduin veel vreemdelingen getrokken. Spreker wees er op, dat het kam peren steeds drukker wordt en het pensionhouden iets schijnt terug te lopen, wat misschien in ver- verband stond met de meerdere kosten. Wat de vermakelijkheden be treft, deze waren alle geslaagd. Dank werd gebracht aan allen, die hiertoe hadden medegewerkt. In 't bijzonder werd genoemd de heer Jansen van het Staatsbos beheer, de stille, bedaarde figuur, die op de duinwandelingen voor de gasten zo'n graag geziene gids was en dan de politie, die bij strandfeesten en vuurwerk hun niet genoeg te waarderen leiding hadden gegeven. De voorzitter deelde verder mede, dat de verloting weer goed geslaagd was, vooral dank zij de medewerking van Mevr. Gutker, dat de foto's naar de N.S. waren gezonden en bij het gemeentebe stuur een verzoek om verhoging van subsidie was ingediend. Wat dit laatste betrof, deed de voorzitter een ernstig beroep op de Raad van Schoorl: hij meende dat reclame voor V.V.V. minstens even nuttig is voor de gemeente als vele andere uitgaven, het V.V.V.-wezen toch is een levensbelang voor de gemeente. Verslag Informatie-bureau Mej. Pool gaf een uitvoerig verslag van het werk in 1952. Het totaal aantal aanvragen be droeg 2278, waarvan 961 schrif telijke, 624 mondelinge en de rest telefonische. De meeste aanvragen kwamen uit Amsterdam, n.l. 780. Voor gemeubileerde kamers kwamen 1075 aanvragen in, voor pension 457, voor kampeerhuisjes 268, voor kampeerterrein 147. Andere verslagen De 20 ste verloting had een saldo van f 538,06 opgeleverd. De rekening van twee strand feesten sloot met een batig saldo van f 62,42. Het vuurwerk gaf een nadelig saldo van f 181,33. Begroting 1953 De begroting 1953 sloot in ontvangsten en uitgaven met f 3960 met een nadelig saldo van f 532. Zonder veel discussie ging de vergadering hiermee accoord. Al gemeen werd gehoopt, dat de V.V.V. als bijzondere Sinterklaas verrassing een verhoogde subsidie van de gemeente zal mogen ont vangen. De hr T, T. Meedendorp gehuldigd De heer Meedendorp, die de vereniging mede had opgericht en had helpen groeien en bloeien, meende dat thans voor hem de tijd gekomen was heen te gaan en het secretariaat, dat hij 27 jaren had vervuld, over te dragen aan een jongere kracht. Een strop voor de V.V.V. Groet-Camper- duin, meende de voorzitter, die in warme bewoordingen de schei dende secretaris huldigde en zijn grote verdiensten voor het vreem delingenverkeer schetste. Als zichtbare blijken van waar dering werd de hr Meedendorp door de leden aangeboden een rijwiel, een leeslamp en een bloe menhulde. Onder applaus van de vergadering werd de scheidende functionnaris ten slotte benoemd tot ere-bestuurslid. Zichtbaar ont roerd dankte de hr Meedendorp voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en voor de blijken van waardering. Tot secretaris werd benoemd de hr F. A. Sleking. Propaganda 1953 Bij de bespreking propaganda 1953 stelde de hr C. Hoogvorst Czn voor om de oude reclame- tochten weer in ere te herstellen. Na enige discussie werd een commissie van voorbereiding be noemd, die op de volgende bij eenkomst met een geheel uitge werkt plan zH komen. Bij de rondvraag kwamen o.m. nog ter sprake de wenselijkheid van riolering, de mogelijkheid om het rumoer op de late avond te keren en de vraag of contributie verhoging niet mogelijk was. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 30 November BERGEN Dr v. GELDER, Telefoon 2027 SCHOORL KOEDIJK H. PIERS, Tel. K2201-202

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1