GROENTEN-EN FRUITACTIE 3 DECEMBER EEN HISTORISCHE DAG VOOR BERGEN! BERGEN VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 29e JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE BLIJDE INCOMSTE VAN ST. NICOLAAS De traditie getrouw arriveerde Zaterdagmorgen weer de grote kindervriend voor zijn jaarlijks bezoek aan Bergen. Een duizend koppige menigte had zich als bij vorige gelegenheden reeds lang te voren verzameld op 't Stations plein en wachtte in spanning op de aankomst van de tram. Zonder ook maar één minuut vertraging daverde Bello om half elf het station binnen en begroet door de vrolijke tonen van Bergens Harmonie en liedjes uit duizenden kelen betrad de oude Heilige Bergens grond. Het was weer een feestelijke intocht. In een met twee paarden bespannen rijtuig, voorafgegaan door de onver moeide leden van Bergens Har monie en omstuwd door een enthousiaste menigte trokken de Bisschop en zijn zwarte knechtjes naar het Raadhuis, waar de hoge gast zou worden verwelkomd door het gemeentebestuur. De grijze vorst kon zijn oren niet geloven, toen hij zich daar door burgemeester Dr W. Huy- gens een hartelijk welkom hoorde toeroepen inzijn eigen moedertaal, het Spaans. Gelukkig voor de velen, die bij deze be groeting aanwezig waren, bleek de gast door de vele bezoeken aan ons land aardig vertrouwd te zijn met onze Hollandse taal. Hij dankte de burgervader voor de vriendelijke woorden die deze tot hem gericht had en toonde zich erg ingenomen met de gang van zaken in Bergen, o.a. wat betreft de woningbouw, de aan koop van het „Oude Hof'' e.a. Burgemeester Huygens waagde het ten slotte ook een wens te uiten en verzocht de Sint om bij zijn bezoek aan Utrecht een goed woordje te willen doen bij de Nederlandse Spoorwegen voor het behoud van de railverbinding, opdat het ook in de toekomst mogelijk zou blijven, dat de grijze weldoener naar Bergen kwam per Bello. Na deze begroeting trok de hoge gast zich terug in zijn hotel om wat te rusten na de lange reis. NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. BERGEN Het was een grote schare dames, die Woensdagmiddag 26 Nov. de handwerktentoonstelling in café Nieuwendijk bezocht. Het geheel gerestaureerdezaalt je zag er gezellig uit; op verschil lende tafels lagen de handwerken tentoongesteld, waaronder fijn naaiwerk, breiwerk, kantkloswerk, haakwerk etc. Het was een lust om te zien met hoeveel toewijding de verschillende stukken waren gemaakt. Het was dan ook voor de jury geen gemakkelijke taak om alle inzendingen te beoordelen maar het resultaat was, dat 's avonds bij de uitslag verschillende dames een prijs ontvingen. Tenslotte vermelden wij nog dat op de tentoonstelling aanwezig was een stand van de Firma van Nelle en de Firma Plomp met de huishoudnaaimachine „Elna demonstreerde. Aan het einde van de avond dankte de voorzitster Mw. Blod- Voerman alle aanwezigen, die medewerkten om de tentoon stelling te doen slagen. ZONDAGSDIENST ARTSEN voor ed zal bespreken en verder een tweetal aardige Op a. s. Donderdag 11 Dec. worden te Bergen in „De Rus tende Jager" des namiddags en 's avonds 2 propaganda-groenten en fruit-acties georganiseerd welke uitgaan van de gezamenlijke dé taillisten in aardappelen, groenten en fruit in de Gemeente Bergen. Zij hebbeD hiervoor de mede werking verkregen van een paar landelijke organisaties, zodat zij die dag beschikken over een spreker, die voor U de waarde van de Nederlandse bodempro ducten zullen er culturele films worden vertoond speciaal op het gebied van de productie, handel, verwerking, export, enz. van de groenten en fruit. De bedoeling van deze acties, is om bij de dames-consumenten meer waardering te wekken voor het Nederlandse groenten- en fruitproduct en vooral voor het kwaliteitsproduct. Er wordt in Nederland volgens de statistische gegevens nog steeds veel te weinig groenten en fruit geconsu meerd, hetgeen vooral te wijten is aan de onbekendheid met de waarde van deze producten. De consumptie van groenten en fruit moet en kan omhoog in Nederland. Om dit te bereiken ligt op de détaillisten een zeer belangrijke en verantwoordelijke taak, want zij toch zijn de laatste schakel in het distributieproces van de land- en tuinbouwpro ducten. Het zijn deze mannen en vrouwen, die de plicht op zich hebben genomen, dagelijks de gezinnen en inrichtingen van deze producten te voorzien. Zij willen dit ook op een verantwoorde wijze doen en vooral te Bergen is men ervan doordrongen, dat men in deze voor vele gezinnen zo moeilijke en dure tijden, reke ning moet houden met het huidige loon- en prijspeil. Vele consumenten weten nog niet, wat er wel moet gebeuren met de groenten en fruit, voor deze producten bij hen aan huis wor den afgeleverd of door hen in de winkel worden afgehaald en hoe veel mensen hun zeer lange dag taak hebben gegeven, om een bloemkool, een kilo boontjes, enz. of een kilo appelen, peren enz. op een verantwoorde wijze, zo snel mogelijk, met alle risico's, zowel voor producent (teler en kweker), als voor handelaren daaraan verbonden, in de gezinnen en inrichtingen te brengen voor het gebruik. Om U daarvan te overtuigen en tegelijk U te tonen, dat hier door de Nederlandse bodempro ducten niet te duur zijn bij af levering, worden deze acties ge houden door uw ingezetenen- middenstanders in deze producten. De hoofdzaak van deze acties is echter, dat men bij de verbruikers ook meer waardering wil hebben voor deze producten, zodat men een grotere omzet hierin krijgt in geheel Nederland. Zij maken deze acties zeer attractief door het houden van een verloting op de nummers van de gratis entrée-bewijzen en door U allen een zakje fruit aan te bieden. Hulde brengen wij aan de samenwerking van deze détail listen in aardappelen, groenten en fruit, die ook weer hierdoor tonen, dat zij doordrongen zijn van hun verantwoordelijkheid tegenover de consumenten. Wij doen dan ook een beroep op de dames te Bergen, om vooral gebruikt te maken van de hun verstrekte entréebewijzen voor deze acties. U krijgt hier wat te zien, dat voor U allen van het grootste belang is. Laat 11 December te Bergen in het teken staan van de leuzen „Het is de groenten, die het hem doet" en „Iedere dag fruit, houdt de dokter het huis uit". Komt allen voor zover in het bezit van entréebewijzen naar „De Rustende Jager". C.B.T. EDE, 1 December 1952 RAADSVERGADERING De Raad kwam vorige week in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens. Ingekomen was onder meer een verzoek van W. M. van Beelen om vergoeding van reiskosten voor zijn twee leerplichtige kinderen. De Raad besloot tot het verlenen van een vergoeding van 75 °/0 der reiskosten. Met het voorstel tot instelling van een gemeentelijk grondbedrijf ging de Raad accoord. De heer W. Schotten, hoofdcommies ter gemeentesecretarie, werd aange wezen als administrateur van het bedrijf. Nieuw ambtenaren-reglement De heer J. Broersma had ernstige bedenkingen tegen dit nieuwe reglement, dat hem deed denken aan de dagen van de Raad van Beroerten. Zijns inziens kwam bij art. 108 sub 3 en 4 de „rechts zekerheid" in het gedrang. De rechtspositie van de ambte naar moge in het nieuwe regle ment goed geregeld zijn, voor de ambtenaar, verdacht van linkse sympathieën, geldt dit z.i. niet. Voor „verdachte" ambtenaren is een geheel andere commissie in gesteld met een eigen instructie, bepaald bij algemene maatregel van bestuur. Zo kan, aldus de heer Broersma, 1de voorzitter van deze commissie de toelating van een bepaalde raadsman weigeren. 2, bij de overlegging van de stukken worden meegedeeld, dat tegen kennisneming van bepaalde stukken door de ambtenaar het openbaar belang zich verzet. 3. de voorzitter bepalen, dat personen buiten aanwezigheid van de betrokken ambtenaar en diens raadsman worden gehoord. De bekende kunsthistoricus en oud-directeur van Monumenten zorg, dr. J. Kalff, schreef op 9 Januari dat alle waarborgen, waar mee de Nederlandse rechtspraak een beschuldigde pleegt te om ringen, in de instructie van de commissie, die over de z.g, on betrouwbare ambtenaren heeft te oordelen, geheel terzijde zijn ge steld. En even later zegt dezelfde heer Kalff, dit alles is zo zeer in strijd zelfs met wat in ons land als fatsoenlijk placht te gelden, dat geen Nederlander te vinden moest zijn voor het lidmaatschap van zo'n commissie. De Maasbode schreef op 7 Aug., dat een beschuldigde niet het recht krijgt te bewijzen, dat hij onschuldig is, kent de be schaafde wereld niet. De heer Broersma deed een beroep op de Raad deze kwestie serieus onder de ogen te zien. Het gaat om een hoogst ernstige zaak. Door hier onze sanctie aan te geven, aldus besloot de heer Broersma zouden wij onze ambte naren overleveren aan de meest grove willekeur. Nadat nog enkele raadsleden het woord hadden gevoerd, waarbij wethouder Den Das meende, dat de heer Broersma de zaak te scherp zag, en Mr. Sluis er op wees dat het ook bij de normale rechtspraak kon voorkomen, dat de zaadsman de toegang werd- ontzegd, werd het ambtenaren reglement aangenomen, met de heer Broersma als enige tegen stemmer. De heer Broersma zal zich intussen tot in hoogste in stantie tegen dit raadsbesluit ver zetten en heeft reeds bij schrijven van 1 Dec. zijn bezwaren kenbaar gemaakt aan Gedeputeerde Staten van Noordholland en dit college verzocht het betreffende raads besluit niet goed te keuren. Hierbij ingesloten heb ik de eer uw College te doen toekomen RAADSVERGADERING BERGEN TROTS WAAIT DE DRIEKLEUR VAN HET RAADHUIS De vroede vaderen kwamen Woensdagavond in Openbare zitting bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Dr W. Huygens, ter behandeling van één enkel agendapunt. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot aankoop van diverse eigendommen van de Erven Van Reenen, t.w. a. De buitenplaats „Het oude Hof" met aanhorigheden, tuin en grond. b. de terreinen, bekend als „Maesdam". c. de Muziektuin aan de Eeuwi- gelaan. d. de terreinen, ten Westen van de Meerweg. e. een perceel grond, ten Zui den van de Sluislaan. f. de Villa „Kranenburgh" aan de Hoflaan. g. de Vinkenkrocht. h. de Zieken wijk aan de Ker- kedijk. i. verschillende bermen met we gen en stroken grond. Het totaal der koopsom be draagt f 530.300,-. De voorzitter wees er op, dat het bij deze aankoop ging om zeer grote be langen voor Bergen, voor de Provincie, voor het hele land. De Heerlijkheid Bergen, door de eeuwen heen particulier bezit, stond op het punt over te gaan in handen van de Overheid, waarmee het behoud van het natuurschoon gegarandeerd zou zijn. Spreker uitte zijn erkentelijk heid jegens de Erven Van Reenen, die bereid waren tot deze ver koop en bracht onder meer hulde aan de hr Blauw, Directeur Ge meentewerken, die met zoveel beleid de onderhandelingen tot een goed einde had weten te brengen. Met algemene stemmen werd het voorstel tot aankoop aan vaard. Verschillende leden voerden hierna nog het woord en toonden zich bijzonder ingenomen met deze transactie. Behoud van het natuurschoon is voor Bergen een kwestie van zijn of niet zijn, betoogde de een, het nageslacht zal de Raad van nu ernstig in gebreken kunnen stellen, als hij deze gelegenheid had laten voorbijgaan, meende een ander. Dr Hemelrijk stelde voor om morgen de driekleur van het Raadhuis te laten wapperen en wekte de Burgerij op het voorbeeld te volgen. Voor een enkeling was het geen onverdeelde vreugde: de jaarlijkse lasten zul len het moeilijk maken andere nuttige en nodige zaken goed te financieren. Hierna ging de Raad in comité. de tekst van mijn rede, die ik Dinsdagavond 25 Nov. j.l. heb gehouden in de vergadering van de gemeenteraad alhier en wel bij de behandeling van het voor stel: „Het opnieuw vaststellen van het algemeen ambtenaren-regle ment". Zoals uit de bijlage kan blijken, heb ik mij sterk tegen het voorstel verzet. Het werd des ondanks met op één na algemene stemmen aangenomen. Mijn be zwaren gaan hiertegen, 1. dat dit reglement in strijd is met de grondwet. Immers volgens deze heeft de burger het recht van vereniging en vergade ring. Dat recht wordt met dit reglement de ambtenaar ontzegd 2. dat er twee commissie's van beroep zijn, t.w. één voor de ambtenaren, die niet en één voor hen, die wel verdacht zijn van linkse sympathieën. De commissie voor de z.g. verdachte ambtenaren heeft een geheel eigen instructie, die zoals in de bijlage duidelijk wordt aangetoond, in strijd is met het algemeen belang en de goede zeden 3. dat uit alles blijkt, dat het nieuwe reglement zuiver een product is van partijhaat, daar het helemaal niet nodig is, dat om te kunnen worden ontslagen, de „verdachte" zich heeft schuldig gemaakt aan kwade trouw, gezien het feit, dat het ontslag {„eervol" kan zijn. Op grond van één en ander neem ik de vrijheid Uw College eerbiedig te verzoeken het be treffende raadsbesluit niet goed te keuren. Met de meeste hoogachting: J. BROERSMA Na enige discussie werd voor de kleuterscholen een nieuwe subsidieregeling vastgesteld Subsidie voor H-O.V. Met het voorstel van B. en W. om aan de Haarlemse Orkest vereniging een subsidie te ver lenen van f 189,- ging de Raad accoord. Tegen stemde de heer Swaag. Tot leden van de commissie van advies ingevolge de woon- ruimtewet werden benoemd de heren P. Algra, J. H. W. Schmidt, J. Swaag, J. J. Wittebrood en Mr F. Zeiler. Tot leden van de commissie voor de rekening 1951 werden opnieuw benoemd de heren Maasen, Broersma en Ellis. Bij de rondvraag bracht Mr. Sluis de oproep ter sprake, welke de burgemeester tot de buiten gewoon dienstplichtigen had ge richt over toetreding tot de Nationale Reserve. Mr. Sluis achtte het niet juist dat de buiten gewoon dienstplichtigen op deze wijze waren opgeroepenhet schrijven wekte de indruk, dat men verplicht was om te ver schijnen en dat aan inlijving bij de Nationale Reserve niet was te ontkomen. In zijn antwoord wees de voor zitter op het schrijven van de regering en zei de tekst van de oproep ten volle te blijven hand haven. CONCERT K.C.B. Op Maandagavond, 8 Decem ber a.s. zal mevrouw Erna van Ulsen-Spoorenberg een liederen- avond geven, begeleid door de pianist Geza Frid. Dit concert staat onder auspiciën van het Kunstenaars Centrum en wordt gehouden in de danszaal van de Rustende Jager. Liederen van Mozart, de Bussy en Frid worden ten gehore gebracht. Gaarne wekken wij U op dit concert te bezoeken. Een annonce in dit nummer meldt verdere bijzonderheden. DE NEDERLANDSE COMEDIE trad op voor de Kunstkring Bergen De toneelgroep „Nederlandse Comedie" trad Vrijdagavond in de vernieuwde toneelzaal van „De Rustende Jager" voor de Kunstkring Bergen op met het toneelspel „U spreekt met uw moordenaar" van Frederick Knott. De regie was in handen van Henk Rigters. De auteur laat slechts 'n klein groepje spelers optreden in deze thrillers, deze ril-roman: Ina van Faassen als Sheila Wendice, Guus Oster als Tony Wendice, haar echtgenoot, 'n vroegere tennister, die Sheila getrouwd heeft om haar geld, Henk Rigters als Max Halliday, met wie Sheila 'n rela tie heeft gehad, Gerard Rekers als Captain Lesgate, en tenslotte Hans Kaart als Inspecteur. In het eerste bedrijf beluistert het publiek onder ademloze span ning hoe de geraffineerde heer des huizes plannen beraamd met de duistere figuur Captain Lesgate om zijn vrouw te doden. In het tweede bedrijf vindt de moordaanslag plaats, maar niet Sheila wordt het slachtoffer, doch de moordenaar vindt zelf de dood. De spanning onder het publiek stijgt als de jonge vrouw dreigt te zullen worden veroordeeld. Dank zij het knappe speurders- werk van de Inspecteur wordt op het laatste ogenblik de echt genoot, de aanstichter tot moord, ontmaskerd en een zucht van ontspanning gaat door de zaal als Sheila buiten gevaar is. Zoals een enkel zandkorreltje op een perfect lopende machine een ca- tastrophale uitwerking kan hebben, zo werd in deze ril-roman een kleinigheid de aanstichter tot moord noodlottighet sleuteltje van de voordeur. Met een tot een ovatie aan groeiend applaus gaven de bezoe kers uiting aan hun waardering van het schitterende spel van alle spelers. FRITS BOUWMEESTER opende expositie van werk van D. H, W. Filarski Nadat Mr A. F. Kamp als voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen Zaterdagavond in de kunstzaal „De Rustende Jager" te Bergen de aldaar aan wezigen welkom had geheten en zich daarbij in het bijzonder had gewend tot de Beschermheer van het Kunstenaars Centrum, Dr W. Huygens, nam Frits Bouwmeester plaats achter de lezenaar om de tentoonstelling te openen. Zich geen redenaar wetende en gewend op meer afstand van het publiek te werken, had hij enig gevoel van schroom moeten overwinnen, zoals spreker opmerkte, om hier op te treden. Waar hier niet viel te leunen op de souffleur, de onzichtbare, onmisbare man, zou spreker zijn rol maar lezen. Wat hem had bewogen toch de opening op zich te nemen? Hij voelde zich met vele banden verbonden met de mens Filarski en met de kunstenaar Filarski. Hij voelde vriendschap voor de mens en had grote bewondering voor de kunstenaar. De kennis making dateerde al van jaren her. Spreker memoreerde hoe beiden in het militaire hospitaal moesten verschijnen, en daar beiden wer den. afgekeurd. De hele persoonlijkheid van Filarski, aldus vervolgde Frits Bouwmeester, weerspiegelt zich in zijn werk. Zijn stillevens ge tuigen van verfijning, in zijn prachtige buitenlandse landschap pen wist de bereisde kunstenaar, hij werkte in Zwitserland, Italië, Spanje, Joego Slavië, Marroko, Algiers, Parijs, weet hij het specifiek eigene van aldie streken te treffen» Spreker wees o.m. op de fijne grijze luchten boven Parijs, en Zondag 7 December BERGEN Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK F. H. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1