99 99 Indrukken en Reisavonturen BERGEN SCHOORL VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 29c JAARGANG No. 50 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef VI van een Emigrant, die met de „Sibajak"' op 17 Juni 1952 vertrok naar Nieuw Zeeland Maandag 30 Juni, 's avonds om een uur of acht werden de eerste lichten van Midden-Amerika zicht baar en om 10 uur voeren we de eerste strekdammen binnen. Ik stond vlak achter de brug en had een prachtig gezicht op alles wat er ging gebeuren. Een snelle speedboot, geschilderd in vele kleuren en met 'n neger in zwem vest en aluminium helm vóórop, kwam langszij, en drie mannen klommen aan boord. Schelle fluit jes, beantwoord door de sirenes van sleepboten, doorboorden de stilte van de nacht, en twee zeer moderne sleepboten kwamen aanstomen. Op Amerikaanse manier werd er niet met trossen gewerkt, doch de slepers kwamen voorzichtig naast en tegen de boot varen en drukten de „Sibajak" eenvoudig in de gewenste richting. Om elf uur lagen we vast aan een van de vele kaden van Colon-Cristobal en direct werd begonnen met het tanken van zoet water. Het kade- personeel bestond uitsluitend uit negers in gekleurde hemden en broeken. Daar het zeer laat in de avond was, waren we bang, dat we niet m'eer van boord mochten, doch wonder boven wonder kregen we verlof het schip te verlaten, maar moesten er zorg voor dragen de volgende morgen om acht uur weer aan boord te zijn. Voor ik verder ga, moet ik eerst even voorstellen de acht mensen met wie ik de nacht aan wal doorbrachtKees H., mijn pas- sagiersmaat uit Curasao, M.T.S,- er werktuigbouw, Jack v. G. uit hotelbedrijf o.a. Kurhaus Scheve- ningen, Harry, tennistrainer 30 jaar, Lien, z'n vrouw, Emmy ver loofde van iemand in N.-Zeeland, Martin, kantoorbediende, Feiko, reeds eerder genoemd en voor Colon de belangrijkste van het gezelschap. Hij is 28 jaar en judo-man van de eerste graad, want hij is bezitter van de tweede clan, de vierde man van Neder land. Ik heb hem op het sport- dek zien vechten tegen 4 sterke mannen tegelijk, doch niemand kwam er aan te pas en hij werd overwinnaar. Nummer acht was Bonny, zijn verloofde. Om half twaalf 's avonds, om half zes 's morgens in het vader- and, gingen we de valreep af lmet de dringende waarschuwing alléén in de hoofdstraten te blijven. Na een zeer lange loods doorge lopen te zijn, kwamen we bij de uitgang van de haven en op ver toon van onze pas konden wij passeren. Op het bijna midder nachtelijke uur stonden we dan in Colon onder de palmen. In elke stad in Holland zou op dit uur overal diepe rust heersen en zouden de straten verlaten zijn. Zo niet in Colon! In de straten was het druknegers, negerinnen, mensen van allerlei ras en voor komen krioelden door elkaar over de trottoirs. Uit tientallen kitten klonk zeer schelle dansmuziek, en een groot aantal agenten, zowel van de U.S.A. als van de repu bliek Panama slenterden van de ene kroeg naar de andere. Zo juist genoemde politiemannen hadden de revolvers los op de heup hangen, zoals cowboy s, en ZONDAGSDIENST ARTSEN waren verder uitgerust met gummi knuppels en lange leren riemen met knopen. Al spoedig werden wij door een agent van de repu bliek Panama aangehouden met de woorden: "Don 't go further in that street. It 's not good over there. Go back to the Main- streets!" Met deze man hebben we een heel gesprek gehad en van hem hoorden we, dat er geen nacht voorbijging zonder moord of bloedvergieten. Op straat liep ieder met de hand op de achter zak en hoewel we ons in gezel schap van Feiko vrij safe gevoel den, zijn we op aanraden van de agent toch maar teruggegaan naar de z.g. Mainstreet. Op een gegeven moment liep ik aan de huizenkant en een beetje achter de anderen, toen ik van uit 'n donkere steeg door een zwarte arm werd beetgepakt met de bedoeling me binnen te trekken. De uitroep „Feiko!" was voldoende, want direct stond hij naast me en vloog de zwarte een trap op achter in de steeg. Zover ik het kon bekijken, waren er in Colon niet veel anders dan kroegen. Deuren waren er niet in deze zaken, alléén een korte muur achter een gat in de muur. Van boVen bekeken zó: Daar wij niet in het bezit waren van geld, bleef het in 't begin bij het om een hoekje kijken. ^T>t te beschrijven men sentypen zaten dan om de bar, dansten een of andere hete dans of wierpen om beurten 'n stuiver in een gramofoonplaten-automaat, waardoor opnieuw schelle gelui den aan het grote lawaai werden toegevoegd. Toen we dit enkele malen bekeken hadden, trokken we de stoute schoenen aan en gingen binnen in „La Cubana (denk aan BergenHier binnen heerste een onbestemde schemer en werden we achterdochtig be keken door de eigenaar, een Hongaar. We maakten 'n dansje op een glazen, en van onder uit verlichte, dansvloer en gingen toen weer heen. Dit haalden we nog enkele malen uit en zagen veel, zeer veel onbeschrijfelijke dingen. Eindelijk kwamen we, steeds zonder geld, terecht in „Copacabanawaar we getuige waren van een naakt-show. Daar er in Colon een ontzet tende haat heerst tussen al wat zwart en al wat blank is, en daar wij de zwarten gelijk behandelden en gewoon met hen spraken, kre gen we de zwarten op onze hand en het duurde niet lang, of we werden gefuifd door divers negers. We hadden het nu gevonden en je behoefde maar te lachen tegen een zwarte, en even later zat je achter een grote pint bier. Al verder zwervende kwamen we terecht in 'n tent, waar ik kennis maakte met twee Amerikaanse sergeants uit Boston. Deze Ame rikanen waren sympatieke kerels, Eddy en Francis. Beiden behoren ze tot de bewaking van het Panama-kanaal en ze vervloekten Colon, waar ze nu al twee jaar zaten. Ze verklaarden later in die 2 jaren niet zo n gezellige nacht gehad te hebben als deze met ons troepje. Zij noch wij hebben die nacht een bed gezien, We bleven verder in gezelschap van Francis en Eddy en deze beide mannen wisten het verblijf in Colon voor ons allen onvergete lijk te maken. Later in de nacht werd ons gezelschap nog versterkt door Mr. Watts, een man van ongeveer 40 jaar en motordriver op een locomotief in de Gatun Locks. Toen de „Sibajak" de volgende morgen die sluizen pas seerde, had Mr. Watts al weer dienst en trok zijn locomotief, bijgestaan door drie andere, het schip door de sluizen. KERSTCONCERT in de Ruïnekerk Het vocaal- en instrumentaal kerstconcert, dat het gemengd koor „Nieuw Leven" onder lei ding van Jac. Kort; Maandag avond in de Ruïnekerk te Bergen heeft gegeven, is geen onverdeeld succes geworden. „Nieuw Leven" heeft geen nieuw leven in de gemengde koorzang van Bergen gebracht. Ook deze jonge vereniging heeft te kampen met een tekort aan alten, tenoren en bassen. Vooral de laatste twee. Hierdoor krijgen de sopranen een te groot over wicht, vooral als er fortissimo gezongen wordt. De andere par tijen verdwijnen dan geheel in het niet. De gebrachte werken worden hierdoor wat klank be treft, onevenwichtig, het harmo nische der vierstemmige zang gaat geheel verloren en de gebrachte nummers worden vlak. Het koor dat aanvankelijk goed begon met „En natus est Emmanuel" van M. Praetorius, was bij Jubilate Deo van Orlando di Lasso, op gespannen voet met de zuiverheid, dat zich bij „Exsultate Deo' van Alessandro Scarlatti echter ver beterde. Maar bij de beide laatste werken overheerste de sopranen zo zeer dat de vierstemmige koor zang totaal vervlakte. Hier schoot Jac. Kort te kort, omdat hij zijn sopranen niet voldoende in zijn hand had. En bovenal moeten enkele van deze sopranen hun solistische aspiratie's laten varen, want zij zingen in een gemeen schap waar niemand de boven toon moer voeren. Een geheel ander geluid deed zich horen, bij de schone Tlt-aria uit de eerste Cantate van Bach's Kerstoratorium, die volgt op het recitatief van deze altpartij „Bereite dich Zion, met zartlichen Trieben, Den Schönsten, den Liebsten bald bei dir zei sehn. Deze aria werd door Trude Westerouwen van Meeteren met haar warme alt prachtig geïnter preteerd. Haar hoogtepunt werd echter het pastorale muziekwerkje „Die Hirten'' van de dichter- componist, Peter Cornelius, die ook wel het Kerstkind uit Mainz wordt genoemd (geboortedatum 24 December). Hiervan zong zij ook nog „Christbaum". De tweede solist van deze avond, de tenor Jo Kramer bracht van deze com ponist „Die Könige" en „Simeon". Hij was er hier beter in, dan bij „Frohe Hirte eilt, ach eilet tenorsolo uit de tweede Cantate van Bach's Kerstoratorium. Hier schoot hij aan techniek iets te kort. Verder zong het koor van J. S. Bach twee koralen waarvan ik het laatste liever a capelle had gehoord, vervolgens „Gezang 6 en 21 en Gloria" van Jac Kort en Jos Schreurs. Mevr. Stroomer zong uit het laatste nummer de sopraan-solo partij. Dit concert werd besloten met „Eere zij God" van G. A. Schulz, dat door koor en alle aanwezigen werd gezongen en daardoor een waardig besluit aan deze avond van voorbereiding van het Kerstfeest bracht. Jac. Kort die alle werken op het orgel had begeleidt, had deze avond muzikaal geopend met een orgelkoraal van Bach. Dat er maar weinig belangstelling voor deze avond was is te betreuren (de kerk was maar half vol). Het slechte weer en gladde wegen zal hier wel een woordje hebben meegesproken. Maar wat toch ook wel opviel, was, dat ook hier weer het vrouwelijk element sterk in de meerderheid was, en de heren verstek lieten gaan. En toch hebben zij die weg zijn ge bleven wel iets gemist. Er was toch ook nog iets goeds te ge nieten, al was het dan alleen maar de sfeer die de inleiding was van 's werelds grootste feest, waarop ieder in eigen taal zingt „Vrede op aarde en in de mensen een welbehagen". Dit is na twee duizend jaar nog een utopie en ook nog lang niet volmaakt. LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) KERSTFEESTVIERING voor volwassenen en kinderen Het Leger des Heils nodigt U hartelijk uit om de Kerstfeest bijeenkomsten te komen bezoeken. Door de verlichte kerstbomen op de hoek Stationsstraat-Breelaan en in Merelhof wil zij de inwoners van Bergen 'n Kerstgroet brengen met de bede dat U zult gedenken dat God in mensen een welbe hagen heeft en Jezus Christus gekomen is om de mens met God te verzoenen. Kerstliederen zullen gezongen worden de avond voor Kerstmis om 7.30 uur bij de boom in Merelhof waar wij zoals andere jaren veel mensen verwachten. In het Dorpshuis zullen twee bijeenkomsten voor volwassenen en twee voor de jeugd zijn. le Kerstdag 10 uur Wijdings- dienst met Kerstcantate „Uit de mond der kinderen hebt Gij U lof bereid", 's Avonds 7 uur Zon dagschoolkerstfeest. Voor de 2e Kerstdag 3 uur willen wij een Kerstfeest organi seren voor alle kinderen die om welke reden ook geen kerkelijk Kerstfeest hebben. Ouders en vrienden! Geeft U ons zo spoedig mogelijk de naam en leeftijd van uw kinderen en zij zullen 'n gezellige middag hebben. 's Avonds 8 uur Kerstjubel. U is hartelijk welkom en de toegang is vrij. KERSTSAMENKOMST In de Gereformeerde Kerk aan de Dr v. Peltlaan (het „Witte Kerkje") wordt op de eerste Kerstdag, 's middags 3 uur een bijzondere Kerstsamenkomst ge houden. Het Christelijk Gemengd Koor „Bergen" o.l.v. de hr Paul Kok te St. Pancras, verleent z'n medewerking. Het koor zal ver schillende Kerstliederen zingen, o.a. 'n Duits Kerstlied „Wiegen lied der Hirten" van Schubert. Ds Scholten spreekt dan over het onderwerp: „Kerstfeest, het feest van het zwaard". 's Morgens om 10 uur kunt U eveneens een Kerstsamenkomst bijwonen. Het Evangelie wordt dan gebracht onder het thema „Armoede en rijkdom in de Kerstnacht". GESLAAGD Dezer dagen slaagde P. J. Klan- ker te Bergen aan Zee, voor het in Utrecht gehouden examen, Hotel-Café-Restauranthouder. CULTURELE AVONDEN VAN DE K.J V.O. Voor de K.J.V.O. en N.V. zou de heer A. den Doolaard spreken over Amerika. Twee dagen voor de lezing brak de spreker tijdens een lezing in Rotterdam zijn heup been, waardoor een plotselinge omzetting van de lezingen moest plaats hebben. Voor een talrijk publiek, dat zich na afloop zeer voldaan toonde, werden twee films ver toond van het Nederlands Film instituut te Amsterdamde Loui- siania-film, waarin de tegenstelling tussen het natuurleven en de techniek tot uiting kwam en een Russische kleurenfilm over dieren leven in de Oeral. Deze film, een staaltje van knappe filmkunst, had als hoofd thema het leven van een bever- familie. Daaromheen groepeerde zich het bestaan van wolf, vos, herten, beren, enz. De prachtige natuurlijke kleuren en de hele compositie, waarbij het leven in de verschillende jaargetijden op een bijzonder kunstzinnige wijze was weergegeven, maakten dat alleen deze film al een gang naar „De Rustende Jager" waard was. Er zal getracht worden de lezing van de heer Den Doolaard nu later in het seizoen te doen plaats vinden. ICzcstmLs 1952 Adventstijd spoedt ten einde. Het Kerstfeest breekt weer aan, Straks mogen wij weer allen Bij Kindje's kribbe staan De tijd van voorbereiding Gaf ons gelegenheid Ons zelf te onderzoeken Of wij wel zijn bereid, In juiste geest, met dankbaar hart Te vieren 't Kerstfeest weer, Of wij wel naderen vroom en stil Het Kindje, klein en teer, Dat kwam op aard en eens zal zijn De Christus, onze Heer, In deze wereld, vol van smart In deze wereld, koud en hard, Komt Hij verlossen van de nood, Komt Hij ons redden van de dood. Vrede brengt Hij, Liefde en kracht. Reeds aangezegd door Engelenwacht Gaan herders door Efrata's veld, Nadat de schaapkens zijn geteld. Aanbidding, eerbied voor de Koning, Het Grote Godsgeschenk, Hij kiest ons hart tot woning 't Verandert op Zijn wenk. O wereld, die is in de nood, In worsteling der tijd. Keer weer tot 't Heilige Christuskind Want Hij alleen bevrijdt. Hij wijst de weg, Hij is het Licht, De Waarheid en het Leven, komt, laat ons dan in ootmoed gaan, Aan Hem ons harte geven Gode zij dank, aan God de eer, Hij schonk ons 't Kindje, onze Heer. Halleluja KUNSTENAARS CENTRUM Op tweëerlei kunstzinnige wijze sluit het Kunstenaars Centrum het jaar 1952 af. Vrijdag 19 Decem ber, de dag, waarop U deze „Duinstreek" ontvangt, heeft des avonds in de Danszaal van „De Rustende jager" een demonstratie plaats van Javaanse dansen, door Raden Mas Pakun, met inleiding. Mevr. Wilh. Smit-van de Wall draagt de Oosters getinte novelle „Mysterie" van Marie van Zeg gelen voor. De Kon. Vereniging „Oost en West" en het Kunste naars Centrum hebben deze avond te zamen georganiseerd. Daags daarna, Zaterdagmiddag om 4 uur opent de voorzitter van het Centrum in de Kunstzaal de 14e en laatste expositie van 1952; schilderijen van Arnout Colnot, eens te Bergen mede de naam van de Bergense School vestigende met zijn werk. Behalve gedurende drie achtereenvolgende weekends is deze tentoonstelling ook te zien op Tweede Kerstdag en Nieuw jaar. Men leze de advertentie in dit blad. MUZIEKAVOND Middelbare Meisjesschool Op de muziekavond op Maan dag 22 December te verzorgen door de Middelbare Meisjesschool te Bergen, 's avonds 8 uur in „De Rustende Jager" aldaar, zal zang door alle klassen, afzonder lijk en gecombineerdnaast aller lei volks- en schoolliederen zult u horen „Damoiselle Elue' van Debussy, ingestudeerd door Mevr. Gischler en Cornelis Jonker. Het programma wordt afge wisseld met muziek. Maya Bouma (5e klasse) draagt voor „De dood van Cuchulain Murhevna" van A. Roland Holst. GESLAAGD Voor het voorbereidend staats examen Heilgymnastiek en Mas sage slaagde op 11 Dec. j.l. onze plaatsgenoot de heer E. Coenen, Duinweg 49, Schoorl. Het volgend nummer van „De Duinstreek" verschijnt, met het oog op de feestdagen DINSDAG 30 DECEMBER Voorlopig treedt de heer C. Pauls op als correspondent van ons blad. Adres t C. Pauls, Boslaan 2, Bergen. Tel. 2652 DE UITGEVER „NUT EN GENOEGEN" Zaterdag 13 December hield „Nut en Genoegen" te Schoorl dam, haar eerste bijeenkomst van dit seizoen. Voor deze avond was „Ons Genoegen" uitgenodigd voor het voetlicht te treden met het toneelspel in 3 bedrijven „Het nestje van de Antiquair". Deze moeilijke opdracht is door „Ons Genoegen" met succes volbracht. Het is een Joods stuk met een mooie strekking, een stuk met een lach en een traan. Er is naar hartelust gelachen, maar ook in de ernstige ogenblikken leefde het publiek volkomen mee. De heren Jb. Kuiper en P. Mantel als Maurits Diamant en Stoffel ver dienen zeer zeker genoemd te worden voor hun goede spel. Ook de heer S. de Leeuw als Levie en Mevr. den Das-Steen als Rebecca waren zeer goed in hun rol en zorgden mee voor de vrolijke noot. Mevr. Ens, die een gastrol vervulde als Mary, de dochter van Maurits Diamant, wist zich zeer goed door deze moeilijke opgaaf (gezien haar korte voor bereiding) heen te slaan. Ook de kleinere rollen werden behoorlijk uitgebeeld, ofschoon hier en daar bij de ernstige stukjes iets meer overgave het geheel zeer zeker nog meer ten goede had gekomen. De heer N. Hart- land had zeer zeker succes met zijn regie. Ook de grime was zeer goed verzorgd. Al met al een zeer mooie avond. Het zal „Ons Genoegen" de 2de Kerstdag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. J. de L. Ueekêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. JonKer, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 21 December BERGEN Dr v. GELDER, Telefoon 2027 le en 2e Kerstdag Dr. POOT, Telefoon 2423 Zondag 28 December Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK Zondag 21 December F. H. R1SSELADA, Tel. K 2209-360 Zondag 28 December H.J. PIERS, Tel. K2201-202 MAARTJE N. ZWAAN W' V ij

De Duinstreek | 1952 | | pagina 1